Odvlaživač zraka

Post Reply
User avatar
travar
Posts: 2764
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#1 Odvlaživač zraka

Post by travar »

Heljou,

S obzirom da imam velikih problema s novim PVC prozorima, zanima me zna li neko da li kod nas ima uzeti ovo čudo, mislim konkretno na Ceresit (Henkel) odvlaživač zraka?

Hvala. :mrgreen:
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#2 Re: Odvlaživač zraka

Post by duboka_misao »

mislis na mashina ili na ono plasticno ? mi smo kupili plasticnu posudu u OBI kasnije samo mjenjas one uloske, za vikendice nam je jako dobra stvar.
User avatar
travar
Posts: 2764
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#3 Re: Odvlaživač zraka

Post by travar »

duboka_misao wrote:mislis na mashina ili na ono plasticno ? mi smo kupili plasticnu posudu u OBI kasnije samo mjenjas one uloske, za vikendice nam je jako dobra stvar.
Mislim na ono plastično čudo :mrgreen: u koje se stavljaju one tablete ili šta već.
Image

Koliko košta, radi li, đe izlazi....pričaj :lol:
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#4 Re: Odvlaživač zraka

Post by vazi »

travar wrote:Heljou,

S obzirom da imam velikih problema s novim PVC prozorima, zanima me zna li neko da li kod nas ima uzeti ovo čudo, mislim konkretno na Ceresit (Henkel) odvlaživač zraka?

Hvala. :mrgreen:
izvini, ne kontam, kakve veze imaju pvc prozori s vlagom?

Evo i mi smo ih ugradili i nikakvih problema nemamo, sad za sad, a zivimo u veoma vlaznoj regiji.

od kada si ti primjetio te probleme i kako si ih povezao s prozorima, da znam sta da "pratim" :)
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#5 Re: Odvlaživač zraka

Post by mrtva kokoš »

ma prozori nemaju kvalitetnu termiku uradjenu, niti su stakla zadovoljavajuceg nivoa tako da sva vlaga ide na prozorska stakla, koja predpostavljam sada pišaju :-)

e sad mene interesuje da li to cudo o kojem se govori zaista djeluje, na koji se nacin apsorbuje visak vlage odnosno je li na prozorima zaista manje vlage koristenjem ovog izuma ?
User avatar
travar
Posts: 2764
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#6 Re: Odvlaživač zraka

Post by travar »

vazi wrote:
travar wrote:Heljou,

S obzirom da imam velikih problema s novim PVC prozorima, zanima me zna li neko da li kod nas ima uzeti ovo čudo, mislim konkretno na Ceresit (Henkel) odvlaživač zraka?

Hvala. :mrgreen:
izvini, ne kontam, kakve veze imaju pvc prozori s vlagom?

Evo i mi smo ih ugradili i nikakvih problema nemamo, sad za sad, a zivimo u veoma vlaznoj regiji.

od kada si ti primjetio te probleme i kako si ih povezao s prozorima, da znam sta da "pratim" :)
Rose/znoje se/plaču/pišaju... pick your favorite :lol:

Uglavnom, na donjem dijelu stakala se po cijeli dan prikuplja voda (najviše po noći), koja je najvjerovatnije rezultat povećane vlažnosti (i razlike vanjske/unutrašnje temperature), a s obzirom da se prostorija u kojoj se nalaze prozori ne zagrijava dovoljno, vlaga se ne može dovoljno isušiti.

Helem, krpa stalno radi.

mrtva kokoš wrote:ma prozori nemaju kvalitetnu termiku uradjenu, niti su stakla zadovoljavajuceg nivoa tako da sva vlaga ide na prozorska stakla, koja predpostavljam sada pišaju :-)

e sad mene interesuje da li to cudo o kojem se govori zaista djeluje, na koji se nacin apsorbuje visak vlage odnosno je li na prozorima zaista manje vlage koristenjem ovog izuma ?
Nisam nešto previše upućen u kvalitet izrade, to je gazda kupovao, uglavnom radi se o običnim prozorima s duplim staklima.
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#7 Re: Odvlaživač zraka

Post by vazi »

ok, hvala.

Ako se prostorija ne grije dovoljno onda bi se morala bar dobro prozraciti svaki dan da udje zrak , smanjilo bi i to vlagu...

inace, cula sam da ti "skupljaci vlage" ferceraju
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#8 Re: Odvlaživač zraka

Post by mrtva kokoš »

travar wrote:
Nisam nešto previše upućen u kvalitet izrade, to je gazda kupovao, uglavnom radi se o običnim prozorima s duplim staklima.
ja sam malo upuceniji sto se toga tice, vlastito iskustvo. imam prozore koji su super fini, plasticni i jeftino placeni, znaci pišaju ujutro, a isto tako imam fine plasticne prozore, skuplje placene i kod njih samo malo porosi pri dnu...
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#9 Re: Odvlaživač zraka

Post by duboka_misao »

ceresit imas u mercatoru ali ti je sam jedna tableta 20 KM a ne traju vala dugo istope se brzo, aparat neznam koliko je mi imamo onaj kao plasticna kutija gore stavis kesu sa onim kristalima (kesa je u OBI oko 7 KM ) i picis dok se dole posuda ne napuni vode,vodu samo ispes a kesu kad se kristali istope promjenis, kod nas nema vidljive vlage kao kod tebe ali napuni se brzo ona contra, elem OBI ili BIngo najjeftinije varijante.
User avatar
travar
Posts: 2764
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#10 Re: Odvlaživač zraka

Post by travar »

Hvala svima na odgovorima.

Danas sam uzeo u Merkatoru UHU odvlaživač. Uglavnom velika kutija (za 80m2) je 20.65KM, a kesica je 9.xxKM.
Imaju i manje verzije (za 35m2), nisam zapamtio cijenu.

CERESIT je 25KM kutija, i 20KM jedno punjenje/tableta.

Ako neko namjerava tražiti (da slučajno ne bude tražio među kućanskim aparatima k'o moja malenkost :lol: ), to je u onom redu gdje prodaju zogere :mrgreen: i ostale gluposti za čišćenje kuće.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#11 Re: Odvlaživač zraka

Post by O'zone »

travar wrote:Hvala svima na odgovorima.

Danas sam uzeo u Merkatoru UHU odvlaživač. Uglavnom velika kutija (za 80m2) je 20.65KM, a kesica je 9.xxKM.
Imaju i manje verzije (za 35m2), nisam zapamtio cijenu.

CERESIT je 25KM kutija, i 20KM jedno punjenje/tableta.

Ako neko namjerava tražiti (da slučajno ne bude tražio među kućanskim aparatima k'o moja malenkost :lol: ), to je u onom redu gdje prodaju zogere :mrgreen: i ostale gluposti za čišćenje kuće.
I? Radil ovo čudo?
User avatar
travar
Posts: 2764
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#12 Re: Odvlaživač zraka

Post by travar »

O'zone wrote:
I? Radil ovo čudo?
Mislim da treba malo duže vremena da se vidi učinak, ali sad za sad...prikuplja nešta :mrgreen:
Uglavnom, nekakva voda se skuplja u onoj posudi.
Ako pitaš konkretno u vezi prozora, čini mi se da je malo smanjilo, mada ništa drastično da budem iskren :/
desktop
Posts: 118
Joined: 31/10/2012 14:19

#13 Re: Odvlaživač zraka

Post by desktop »

Gdje najpovoljnije kupiti pinjenja za odvlaživač. Imaju ona Ceresit oko 20KM,UHU su oko 9KM za 1kg,ima li negdje još povoljnije jer mi treba nekoliko komada
Officer Crabtree
Posts: 3553
Joined: 14/10/2006 10:09
Location: Gol u selu

#14 Re: Odvlaživač zraka

Post by Officer Crabtree »

I kakva su iskustva nakon dužeg vremena? :)

I kod mene se počela pojavljivati voda na prozorima a i osjetim u sobi da je vlaga na nivou. :D

:roll:
User avatar
Saian
Posts: 15347
Joined: 08/04/2004 21:50

#15 Re: Odvlaživač zraka

Post by Saian »

gledam odvlazhivach, ja reko neko respu trazhi :D, kad ono ...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#16 Re: Odvlaživač zraka

Post by Bloo »

Saian wrote:gledam odvlazhivach, ja reko neko respu trazhi :D, kad ono ...
:lol: :lol: :lol:
:facepalm:
User avatar
Saian
Posts: 15347
Joined: 08/04/2004 21:50

#17 Re: Odvlaživač zraka

Post by Saian »

Bloo wrote:
Saian wrote:gledam odvlazhivach, ja reko neko respu trazhi :D, kad ono ...
:lol: :lol: :lol:
:facepalm:
previshe? :D ja ovakve baze koristim kao sonar :D , zapravo je humor je jedini nachin sondiranja kojem vjerujem :D, samokazhem :oops:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#18 Re: Odvlaživač zraka

Post by Bloo »

Saian wrote:
Bloo wrote:
Saian wrote:gledam odvlazhivach, ja reko neko respu trazhi :D, kad ono ...
:lol: :lol: :lol:
:facepalm:
previshe? :D ja ovakve baze koristim kao sonar :D , zapravo je humor je jedini nachin sondiranja kojem vjerujem :D, samokazhem :oops:
previše? never :mrgreen:
zapravo me nasmijalo for real
User avatar
Saian
Posts: 15347
Joined: 08/04/2004 21:50

#19 Re: Odvlaživač zraka

Post by Saian »

sta ja znam, ima osjetljiviJeh 'vuda :oops:
User avatar
mayab
Posts: 27180
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#20 Re: Odvlaživač zraka

Post by mayab »

http://conrad.ba/product_isusivac-zraka ... 2147487111

Imam ovaj i odlicno obavlja posao, jbg, cijena jeste malo povisoka, ali sa nekim jeftinijim spravicama bojim se da ces se samo zavaravati, i dugorocno losije proci :thumbup:

Image
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#21 Re: Odvlaživač zraka

Post by rovac13 »

Ovo je u bosni po skupo oko 350-400KM pa na vise.
Ali u evropi su cijene vec od 100€,pa ko moze nek nabavi odozgo.
Ili na piku polovne moze se naci po 200KM.
S obzirom kolko se placaju tablete ceresit ili uhu vrecice i kolko premalo skupe vode onda ovi uredjaji nisu ni skupi.
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3046
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#22 Re: Odvlaživač zraka

Post by suad-sarajevo »

Da malo ovlažim temu. :)

http://conrad.ba/product_granulatni-odv ... g_114644_0

Ima li neko ovo "kino" iz Conrada i valja li čemu. Nisu neke pare ali ne bih da ih bacam ako ne vrijedi. Hvala.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#23 Re: Odvlaživač zraka

Post by rovac13 »

Ne vrijedi to nista.To je bacanje para.
Nikakve tablete praskovi i ostale budalastine ne valjaju.Stavis pored prozora ne mogu ni kondenz sa stakla smanjit,nekamoli povjerovat u tu reklamu da su za sobe do 50 m2 :lol: :lol:
Tu posudu stavis u kupatilo i treba mu 7 dana da skupi dec vode...........a iz kupatila pravi odvlazivac svaki dan skupi litar vode.
Ni elektricni iz konrada koji kosta oko 150 KM i radi na principu peltierovog elementa ne valja jer premalo skuplja vode.

Samo pravi kompresorski odvlazivac radi posao kako treba.Nov kosta od 100€ na dalje.Pozeljno nabaviti iz eu,jer ovdje konrad to naplacuje po 500 KM i vise.Ili polovan nabaviti,ljudi to uvoze odozgo koristeno i prodaju.

Ako prozracivanje nije dovoljno i ne moze vam rijesit problem,onda odvlazivac rjesava problem.Navijes nan jemu koliko % rel vlage zelis i on se pali-gasi i odrzava to,nemas vlage,kondenza na prozorima,budji na zidovima...........a ako si imao poplavu to izvuce sve iz zidova podova itd.

Ja ga drzim u kupatilu.........kad u startu sasijeces prevelik dotog vlage......onda nemas problema nigdje :-D
bumerangss
Posts: 4476
Joined: 12/01/2015 16:47

#24 Re: Odvlaživač zraka

Post by bumerangss »

N E B A C A J P A R E !!!

Sto ovaj predhodni gore rece sve to je bacanje para! Jedino pravo rijesenje je elektricni odvlaživac ili isušivac koji je u EU sasvim normalno da ima svaka kuca pa i u susjednoj Hrvatskoj se moze kupiti skoro u svim prodavnicama dok kod nas mnogi za tu spravu nisu ni culi.

Ja sam prije tri godine imao velike probleme sa vlagom u kuci i isprobao sam sva moguca rijesenja i te takve odvlazivace sa kockama koje se istope a nisu nimalo jeftine a i ne primjeti se da postoji jer je vlaga ista u kuci.

Onda sam u Conradu kupio mali elektricni odvlazivac koji je bio oko 90 KM i licio je velicinom i oblikom na elektricni mlin za kafu ko je imao i ko se sjeca tog mlina. Ni tad problem nisam rijesio jer je rezervoar kapaciteta 250 ml i preko noci mi "usisa" mozda fildjan vode sto je beznacajno i onda sam zamolio jer nisam bio zadovoljan u Conradu da mi zamjene za novi veci njemacki isusivac marke TROTEK koji je jaci sa zdjelom za vodu kapaciteta 2 litra i sa tim sam rijesio sve svoje probleme! Cak sad kad su ove magle ne susim veš vani, nego u dnevnom boravku poredam po trosjedu dvosjedu na ofinger na luster :D na kompjutersk stolicu... i sve do ujtru bude suho! I onda ujtru iz te zdjele prospem oko litar vode.

Ja prezadovoljan jer nemam vise vlage u kuci a upalim samo preko noci kad je jeftina struja a i ne trosi puno oko 150 w
Post Reply