oduzimanje auta

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

zvjezdica
Posts: 18
Joined: 16/09/2005 14:05

#26 Re: oduzimanje auta

Post by zvjezdica »

gaius wrote:problem sa autima je što po ZKP-u oduzimaju vozila kao ukradena i daju prioritet nad ZOVOm.. znam.. meni uzeli.. :)
možeš tužiti prodavca.. pravni nedostaci.. potpuna evikcija.. odmah obavjesti.. tuži u roku od godinu dana.. traži povrat cijene..
Jesi li ti tuzio prodavca od kojeg si kupio auto?
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#27 Re: oduzimanje auta

Post by ado-šampion »

didierdase wrote:PA BUDALICE MALA TRK NA PIJACU I PRODAJ GA STO PRIJE I MALO JEFTINIJE ILI NADI KAKVU SEMU PREKO OVIH STO IH KRADU. I NIKO TI NEMA NISTA ODUZETI. A TI JOS NA TO PRIJAVI DA TI GA JE NEKO UKRAO.
Nemoj da ti na pamet padne ovakva budalaština! Danas svi znaju da se auto provjeravaju i za 20 KM će ti u policiji provjerit auto, tako da i ako ti prođe možeš završiti u zatvoru jer si znala da prodaješ ukradeno auto! Ako već moraš predat auto, nemoj se uvalit još više slušajući savjete poput ovog.
zvjezdica
Posts: 18
Joined: 16/09/2005 14:05

#28 Re: oduzimanje auta

Post by zvjezdica »

Svakako ga ne prodala, nema sansi da to uradim. Samo se dvoumim da li da tuzim covjeka od kojeg sam kupila auto ili da tuzim covjeka na cije ime je prva registracija (kad je auto uvezeno u bih iz njemacke)?
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#29 Re: oduzimanje auta

Post by gaius »

zvjezdica wrote:
gaius wrote:problem sa autima je što po ZKP-u oduzimaju vozila kao ukradena i daju prioritet nad ZOVOm.. znam.. meni uzeli.. :)
možeš tužiti prodavca.. pravni nedostaci.. potpuna evikcija.. odmah obavjesti.. tuži u roku od godinu dana.. traži povrat cijene..
Jesi li ti tuzio prodavca od kojeg si kupio auto?
da.. čovjek kriminalac.. ne može ga ni tužilaštvo naći.. šta da kažem.. bolje lizing nego pušing..
AdnanSA
Posts: 1404
Joined: 31/01/2007 20:45
Location: City

#30 Re: oduzimanje auta

Post by AdnanSA »

Situacija ti je nezavidna i ne dao bog nikome takvo što.
Par mojih poslovnih prijatelja imaju isti problem.
Jedan je na Sokolcu.Oduzet mu je skoro Golf IV kojeg je prije dvije godine kupio od nekog mesara iz Rakovice,Mostarlić se zove čini mi se.
Drugi čovjek je i Banja Luke i njemu je oduzet Mercedes 270 CDI E klasa stara par godina.Da stvar bude gora kupio ga je u auto kući u Banja Luci i vozio ga godinu i sad mu je oduzet.Navodno mečka ukradena u Italiji.On je bio dao skoro novog passata i doplatio da kupi Mercedesa i sad nema baš ništa.
Inspektor mu je rekao ako bude ponovo kupovao auto prvo u MUP na provjeru pa čak i novo auto treba provjeriti.
Trenutno ni jedan ni drugi auta nemaju niti če im se vratiti.Pare neće dobiti nazad a tužiti nekoga je besmisleno.
Uglavnom pojeo vuk magarca i pamet u glavu pri kupovini.
zvjezdica
Posts: 18
Joined: 16/09/2005 14:05

#31 Re: oduzimanje auta

Post by zvjezdica »

da, i ja mislim da od tuzbe nema nista jer to kod nas bas ne ide tako fino. mislim da je to unaprijed izgubljen slucaj!
User avatar
alcho
Posts: 1469
Joined: 31/08/2006 09:08

#32 Re: oduzimanje auta

Post by alcho »

E ja bih svoj gurnuo u prvu provaliju ali im ga ne bih dao...
radijator
Posts: 382
Joined: 25/01/2003 00:00

#33 Re: oduzimanje auta

Post by radijator »

policija sigurno ima pravo da ti oduzme auto, mislim to je jedino logično rješenje
a tebi ne treba nikakav savjet, ako ne želiš da ispadneš žešći levat (da se razumijemo, kupovina ukradenog automobila se mogla desit svakome!) fino ganjaj tog lika što ti je uvalio takvo auto, i traži povrat novca! ako odbije, što će vjerovatno učinit, odnesi kupo-prodajni ugovor (nadam se da ga imaš) u policiju i ganjaj pravna rješenja. a ako ne vjeruješ policiji i našem pravnom sistemu, baci mu molotovljev koktel na najskuplji auto što ima na lageru.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#34 Re: oduzimanje auta

Post by Gray »

Najlakse je reci da nema pravne drzave i da se pomiri s tim da je izgubila pare.

Ali ja ti predlažem da pokušaš. Otiđi do nekog advokata i neka ti on objasni koje su ti opcije, tražiti povrat novca ili utvrđivanje vlasništva.
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#35 Re: oduzimanje auta

Post by amrica »

radijator wrote:policija sigurno ima pravo da ti oduzme auto, mislim to je jedino logično rješenje
a tebi ne treba nikakav savjet, ako ne želiš da ispadneš žešći levat (da se razumijemo, kupovina ukradenog automobila se mogla desit svakome!) fino ganjaj tog lika što ti je uvalio takvo auto, i traži povrat novca! ako odbije, što će vjerovatno učinit, odnesi kupo-prodajni ugovor (nadam se da ga imaš) u policiju i ganjaj pravna rješenja. a ako ne vjeruješ policiji i našem pravnom sistemu, baci mu molotovljev koktel na najskuplji auto što ima na lageru.




jako, jako pametno, ostace bez para, bez auta i zavrsice u zatvoru, bas onako friendly prijedlog.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#36 Re: oduzimanje auta

Post by Gray »

Koliko si platila auto ako se smije znati?
zvjezdica
Posts: 18
Joined: 16/09/2005 14:05

#37 Re: oduzimanje auta

Post by zvjezdica »

Auto sam platila 8.000 KM, fiat punto
User avatar
Karabaja
Posts: 2157
Joined: 18/04/2004 16:12
Location: Njemačka

#38 Re: oduzimanje auta

Post by Karabaja »

rečel' ona koja je auto kuća u pitanju?
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#39 Re: oduzimanje auta

Post by d2 »

alcho wrote:E ja bih svoj gurnuo u prvu provaliju ali im ga ne bih dao...
nije ti palo na pamet da ga ne dajes drzavi ni drotovima nego covjeku kojem je ukradeno ?

to sto si ti kupio ukraden auto nije njegova krivica.
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#40 Re: oduzimanje auta

Post by d2 »

zvjezdica wrote:Ovio je pravi haos :( Ja sam kupila od covjeka koji se bavi prodajom auta, a on je to auto kupio od nekog drugog koji nije bio prvi vlasnik, prvi vlasnik auta (koji je ustvari dovukao to auto u BiH iz Njenmacke ) je iz Jablanice. Uglavnom, ja cu najvjerovatnije ostati bez auta i para:( Inspektor kaze da se jos provjerava da nije mozda greska ali najvjerovatnije ce mi oduzeti auto, uzas! A nisam sigurna koliko bi mogla na sudu nesto izganjati jer se zna kakvo je nase sudstvo lose. Bas sam peh!
Moja rodica i njen tadasnji momak su kupili polovnog BMWa, vise ne znam od koga, odmah iza rata. Jednom prilikom je njen momak krenuo kod svojih u Holandiju i ustanovilo se na granici da je auto ukradeno. Auto je oduzeto u Njemackoj i stajalo na parkingu policije par godina. Za to vrijeme su oni pokrenuli stvari ovdje i preko advokata ganjali sta se moglo. Na kraju je utvrdjeno da auto jeste ukradeno medjutim da se ili pravi vlasnik ne zna ili nesto slicno tome, uglavnom auto je na kraju njima vraceno bez ikakvih drugih problema.

Drugi slucaj je sa mojim prijateljem koji je imao dzipa "iz rata". Jedne prilike kod odlaska u Njemacku zaustavljeni su i policija se jako zainteresovala za tog dzipa koji je prije toga sluzio u nekoj od jedinica AR BIH nakon cega je otkupljen. Imao je srece posto je upravo u tom momentu bukvalno pred njima bio sudar te su ga drotovi pustili jer su imali preca posla. Nakon toga vise nikada nije tim autom isao vani.

Ne mora znaciti da ces ostati bez auta, mojoj rodici su ga, kako rekoh, vratili.

Ja ne bih slusao ove pametne prijedloge tipa zapali ga pa naplati stetu, gurni ga niz strminu, prodaj ga i ostale djecije gluposti, time ti postajes kriva takodje. Da sam na tvom mjestu vratio bih auto a onda vidio koga mogu tuziti da nadoknadim stetu. Bio sam jednom sa prijateljem koji je kupio auto u Jablanici, tamo je bio a mozda je jos uvijek veliki parking pun auta, mozda je to isti covjek. Kada se udje u Jablanicu na onom jedinom raskrscu desno. Taj moj prijatelj nije imao problema sa svojim autom, sve je bilo ok (opel kadet).
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#41 Re: oduzimanje auta

Post by vjesticanametli »

a zeno reci vise koja auto kuca :-) il da navuce tip jos koga :x
zvjezdica
Posts: 18
Joined: 16/09/2005 14:05

#42 Re: oduzimanje auta

Post by zvjezdica »

Auto mi je jutros oduzeto :cry:
zvjezdica
Posts: 18
Joined: 16/09/2005 14:05

#43 Re: oduzimanje auta

Post by zvjezdica »

sto je najgore policija umjesto da ganja covjeka koji je uveo to auto u bih , oduzeli su auto i to je za njih zatvoren slucaj, a mi ostali kao mozemo potrazivati pare jedni od drugih
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#44 Re: oduzimanje auta

Post by vjesticanametli »

zvjezdica wrote:Auto mi je jutros oduzeto :cry:
:sad: a sad hajde reci koja je auto kuca ili mislis da treba da nastrada jos ljudi :? zasto stitis ime te lopovske auto kuce
zvjezdica
Posts: 18
Joined: 16/09/2005 14:05

#45 Re: oduzimanje auta

Post by zvjezdica »

Ne stitim uopste, auto kuca se nalazi u Jablanici
User avatar
Karabaja
Posts: 2157
Joined: 18/04/2004 16:12
Location: Njemačka

#46 Re: oduzimanje auta

Post by Karabaja »

e nek su ti ga oduzeli kad već do sad nisi rekla ime auto kuće
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#47 Re: oduzimanje auta

Post by chuchumbamayumbe »

Karabaja wrote:e nek su ti ga oduzeli kad već do sad nisi rekla ime auto kuće
Upravo tako.
Vjerovatno je to jedina auto kuca u Jablanici, ali bio bi red zbog ostalih ljudi da se kaze ime te kuce.
Uostalom, kada tebi nije bitno, nije ni meni.
p.s.
znam i ja jednu auto kucu u Sarajevu koja se bavi istim stvarima, ali necu nikome reci koja je to kuca. Sta mislis kako bi to bilo sa moje strane u odnosu na ljude koji ovo citaju, ako bi bilo istinito?
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#48 Re: oduzimanje auta

Post by Gray »

zvjezdica wrote:sto je najgore policija umjesto da ganja covjeka koji je uveo to auto u bih , oduzeli su auto i to je za njih zatvoren slucaj, a mi ostali kao mozemo potrazivati pare jedni od drugih

Pa gotovo sad, ne isplati se plakati, ili otiđi advokatu i vidi šta se može uraditi ili se pomiri da si izgubila pare i nemoj se više žaliti.
zvjezdica
Posts: 18
Joined: 16/09/2005 14:05

#49 Re: oduzimanje auta

Post by zvjezdica »

Karabaja wrote:e nek su ti ga oduzeli kad već do sad nisi rekla ime auto kuće
Glup komentar skroz
User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#50 Re: oduzimanje auta

Post by Qler »

sve auto koja se sad regidtruju idu preko onog CIPS-a i onda se sa interopom direktno provjerava da li je auto trazeno, svaki put kad registrujes auto. zato sada i oduzimaju auta koja su godinama vozena ovdje, regularno registrovana.

ja kada sam uzimao auto prvo sam provjerio da li je se trazi i sve provjerio (sasija, motor, interpol...) sve je bilo udure. 23.01 sam ga sad registrovao i sve je proslo bez problema, fala bogu...
Post Reply