oduzimanje auta

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

zvjezdica
Posts: 18
Joined: 16/09/2005 14:05

#1 oduzimanje auta

Post by zvjezdica »

molim vas ako neko zna da mi kaze nesto vezano za slijedece: kupila sam auto prije godinu dana od jedne auto kuce koja je to auto kupila od fizickog lica ovdje. vozila sam auto godinu dana registrovano i sada kada sam predala da ga registrujem i prevedem na svoje ime iz policije su mi javili da za autom ima potraga i da ce mi ga oduzeti jer je izgleda davno ukradeno. sta da radim? da li mi mogu tako oduzeti auto? kako su ga prijasnji vlasnici mogli normalno registrovati?? help!
Lesli Eldridž
Posts: 3544
Joined: 10/01/2008 15:23
Location: Ko će to znati

#2 Re: oduzimanje auta

Post by Lesli Eldridž »

zvjezdica wrote:molim vas ako neko zna da mi kaze nesto vezano za slijedece: kupila sam auto prije godinu dana od jedne auto kuce koja je to auto kupila od fizickog lica ovdje. vozila sam auto godinu dana registrovano i sada kada sam predala da ga registrujem i prevedem na svoje ime iz policije su mi javili da za autom ima potraga i da ce mi ga oduzeti jer je izgleda davno ukradeno. sta da radim? da li mi mogu tako oduzeti auto? kako su ga prijasnji vlasnici mogli normalno registrovati?? help!
Mogu ga oduzeti, jer se javio pravi vlasnik. Jebi ga loša ti je sreća, stvarno mi je žao. :(
User avatar
karanana
Posts: 47265
Joined: 26/02/2004 00:00

#3 Re: oduzimanje auta

Post by karanana »

Da. I ja mislim da ga mogu oduzeti i da najveci gubitnik ispadne onaj od koga je auto oduzeto. medjutim, ja sam cuo da bi mogla tuziti onoga od koga si auto kupila za povrat novca mada ne znam koliko je to efektivno u ovakvom pravnom uredjenju kakav vlada u nasoj zemlji.
zvjezdica
Posts: 18
Joined: 16/09/2005 14:05

#4 Re: oduzimanje auta

Post by zvjezdica »

ne znam to sa tuzbom kako ide jer prije mene ima vise vlasnika tako da ce tesko naci pravog krivca. :( e bas jesam peh, ja sam mislila da mi ga ne mogu tek tako oduzeti. uzas!
Lesli Eldridž
Posts: 3544
Joined: 10/01/2008 15:23
Location: Ko će to znati

#5 Re: oduzimanje auta

Post by Lesli Eldridž »

karanana wrote:Da. I ja mislim da ga mogu oduzeti i da najveci gubitnik ispadne onaj od koga je auto oduzeto. medjutim, ja sam cuo da bi mogla tuziti onoga od koga si auto kupila za povrat novca mada ne znam koliko je to efektivno u ovakvom pravnom uredjenju kakav vlada u nasoj zemlji.
@Zvjezdica Pokušaj ali i sama znaš kakvo nam je sudstvo.
User avatar
olduser
Posts: 361
Joined: 02/01/2008 16:16
Location: forum/ucp.php?i=164

#6 Re: oduzimanje auta

Post by olduser »

plati kome da prijasnjem vlasniku kicmu savije...i pare trazi od njega..preko suda ih nikad neces dobit..

koji kretenski zakon..neko moze registrovat, neko ne...ne kontam..ako je bilo ukradeno prije 2 godine kako su mogli ga registrovat prije godinu, i prije dvije godine je bila potraga za tim ukradenim autom...nemoguce da je prije pola godine neko prijavio kradju tog auta..

isto sto se desava, novi zakon - kazna ide na auto, neko napravi prekrsaj il vise prekrsaja, ne plati kazne i proda meni auto, ja kad hocu registrovat auto moram platit te kazne za prekrsaje koje je on napravio...zakon je preglup...
Lesli Eldridž
Posts: 3544
Joined: 10/01/2008 15:23
Location: Ko će to znati

#7 Re: oduzimanje auta

Post by Lesli Eldridž »

olduser wrote:plati kome da prijasnjem vlasniku kicmu savije...i pare trazi od njega..preko suda ih nikad neces dobit..

koji kretenski zakon..neko moze registrovat, neko ne...ne kontam..ako je bilo ukradeno prije 2 godine kako su mogli ga registrovat prije godinu, i prije dvije godine je bila potraga za tim ukradenim autom...nemoguce da je prije pola godine neko prijavio kradju tog auta..

isto sto se desava, novi zakon - kazna ide na auto, neko napravi prekrsaj il vise prekrsaja, ne plati kazne i proda meni auto, ja kad hocu registrovat auto moram platit te kazne za prekrsaje koje je on napravio...zakon je preglup...
Ma znaju oni o čemu se radi samo se prave ludi. Kao da auto samo pravi prekršaj. Kako se onda odnose prema rentacar kućama? Oni plaćaju tuđe prekršaje? Ovo ti je problem političke prirode i nepostojanja države.
zvjezdica
Posts: 18
Joined: 16/09/2005 14:05

#8 Re: oduzimanje auta

Post by zvjezdica »

kazu u policiji da prije dvije godine nisu bili u tom nekom sistemu pa nisu mogli otkriti tacno ima li poptraga za autom iz njemacke, jer je auto uvezeno iz njemacke. ma uzas pravi, nista tu od suda nema fajde
Lesli Eldridž
Posts: 3544
Joined: 10/01/2008 15:23
Location: Ko će to znati

#9 Re: oduzimanje auta

Post by Lesli Eldridž »

zvjezdica wrote:kazu u policiji da prije dvije godine nisu bili u tom nekom sistemu pa nisu mogli otkriti tacno ima li poptraga za autom iz njemacke, jer je auto uvezeno iz njemacke. ma uzas pravi, nista tu od suda nema fajde
Vidiš da je politika u pitanju. Ne možemo ti pomoći. Nažalost.
neki
Posts: 6703
Joined: 17/02/2005 07:57

#10 Re: oduzimanje auta

Post by neki »

Od proslog proljeca i nasa policija je uvezana u Interpolov sistem i od tada prilikom svake registracije u interpolovoj bazi podataka provjeravaju porijeklo vozila. Do proslog proljeca to nisu radili pa se moglo registrovati bilo kakvo auto a vise ne moze. Cuo sam za covjeka kojem su oduzeli auto koje je '96 godine ukradeno u Njemackoj..
zvjezdica
Posts: 18
Joined: 16/09/2005 14:05

#11 Re: oduzimanje auta

Post by zvjezdica »

e jesam peh, mjesecima sam trazila auto i uzmem ukradeno, katastrofa. em izgubih pare em ce mi oduzeti auto :(
didierdase
Posts: 35
Joined: 30/10/2007 20:25
Location: GLOBALNO SELO

#12 Re: oduzimanje auta

Post by didierdase »

PA BUDALICE MALA TRK NA PIJACU I PRODAJ GA STO PRIJE I MALO JEFTINIJE ILI NADI KAKVU SEMU PREKO OVIH STO IH KRADU. I NIKO TI NEMA NISTA ODUZETI. A TI JOS NA TO PRIJAVI DA TI GA JE NEKO UKRAO.
zvjezdica
Posts: 18
Joined: 16/09/2005 14:05

#13 Re: oduzimanje auta

Post by zvjezdica »

cek ako ga prodam onda ja vise nemam nista s tim autom?
User avatar
potpuni stranac
Posts: 807
Joined: 13/03/2008 09:54
Location: Lost at space and time

#14 Re: oduzimanje auta

Post by potpuni stranac »

zvjezdica wrote:kazu u policiji da prije dvije godine nisu bili u tom nekom sistemu pa nisu mogli otkriti tacno ima li poptraga za autom iz njemacke, jer je auto uvezeno iz njemacke. ma uzas pravi, nista tu od suda nema fajde
istina, CIPS je tek uvezao sistem o raspisanim potragama i to od februara-marta 2007. godine. tek nakon tog datuma se moze provjeriti pri kupovini auta jeli raspisana potraga za istim. dakle, to tada se desavalo da RS raspise potragu a u kantonu Sarajevo pojma nemaju i obratno, te su se ta auta regularno mogla registrovati na drugom administrativnom području sa laznom saobraćajnom i orginalnim brojem motora i šasije tj bez prekucavanja istog.
nažalost, auto će ti oduzeti bez nadoknade i ako te šta tješi nećeš biti ni prva ni posljednja kojoj se to desilo. tražiti pare od stvarnog vlasnika je više nego smiješno, čovjeku auto ukradeno i još ga treba opet platiti. da je pravne države, ko što nije, to bi trebala sama država platiti jer te je, izdavši ispravnu saobraćajunu dozvolu, dovela u zabludu, ali kao što rekoh, pravne države ni na mapi, odnosno ima je samo kad treba kazne naplaćivati.
ja kada sam kupovao auto, prije 8-9mjeseci, prvo sam otišau u MUP da mi provjere u bazi i da vide jeli raspisana potraga za istim.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#15 Re: oduzimanje auta

Post by Gray »

Nebitno koliko ima kupaca prije tebe, ti tuži onoga ko je tebi prodao, to imaš pravo.
User avatar
testdriver
Posts: 291
Joined: 08/10/2007 10:51
Location: Varaždin

#16 Re: oduzimanje auta

Post by testdriver »

odjavi auto..i prodaj ga za rezervne djelove...pogotovo ako je novijeg godišta, pola autokuča će ti ga kupit makar za autodjelove
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#17 Re: oduzimanje auta

Post by chuchumbamayumbe »

zvjezdica wrote:molim vas ako neko zna da mi kaze nesto vezano za slijedece: kupila sam auto prije godinu dana od jedne auto kuce koja je to auto kupila od fizickog lica ovdje. vozila sam auto godinu dana registrovano i sada kada sam predala da ga registrujem i prevedem na svoje ime iz policije su mi javili da za autom ima potraga i da ce mi ga oduzeti jer je izgleda davno ukradeno. sta da radim? da li mi mogu tako oduzeti auto? kako su ga prijasnji vlasnici mogli normalno registrovati?? help!
Od koje auto kuce si kupila auto???
bianconero
Posts: 126
Joined: 04/02/2007 01:59

#18 Re: oduzimanje auta

Post by bianconero »

moj ti je savjet da sakrijes auto u neku garazu i prijavi da ti je ukradeno. zajebi ti drzavu dok nije ona tebe. tesko ces prodat auto koje nije registrovano a ne moze se registrovati, a jos te novi kupac moze tuzit pa jos robije da zaradis.
nego, sakrij auto kod dede na vikendicu i prodaj ga u dijelove.
btw. koje je auto, cisto iz znaizelje
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#19 Re: oduzimanje auta

Post by Gray »

Kao što sam rekao, možeš tužiti auto kuću koja ti je prodala auto, tražiti od njih povrat cijene i eventualnu naknadu štete, osim ako u ugovoru o kupovini auta ne piše da oni nisu odgovorni za pravne nedostatke stvari, a i tada bi možda mogla dobiti na sudu.


Ali! Šta još možeš, ako ti se da ganjati po sudu, tražiti da se utvrdi tvoje vlasništvo nad autom, tj. da je auto sada tvoje.

To radiš tako da sudu podneseš tužbu protiv stvarnog vlasnika i tražiš od suda da proglasi da si sada ti vlasnik auta, prema pravilima o sticanju od nevlasnika iz Zakona o vlasničko-pravnim odnosima.

To u praksi znači da ti možeš postati vlasnik čak i ako onaj od koga si kupila auto (tj. autokuća) nije stvarni vlasnik.

Uslovi za to su:

Da je naplatan pravni posao (tj. da si platila auto, što jesi)
Da je pokretna stvar (što auto jeste)
Da si savjesna (tj. nisi znala da auto nije u vlasništvu auto-kuće odnosno da je ukradeno)

i činjenica da autokuća inače takve stvari stavlja u promet, što je tačno.

Prema ovome ti bi mogla postati i stvarni vlasnik auta, tj. ne bi ga morala vratiti niti ponovo plaćati, a eventualne troškove advokata bi mogla opet tužbom tražiti od auto kuće. Ako ti se da peglati ;)


Evo, član 36. ZOVO FBiH:

"7. STJECANJE PRAVA VLASNIŠTVA OD NEVLASNIKA

ČLAN 36.

(1) Savjesna osoba stječe pravo vlasništva na pokretnu stvar koju je pribavila uz naknadu od nevlasnika:
1) koji u okviru svoje djelatnosti stavlja u promet takve stvari;
2) kome je vlasnik predao stvar u posjed na temelju pravnog posla koji nije temelj za pribavljanje prava vlasništva, i
3) na javnoj prodaji.

(2) Raniji vlasnik, u roku od jedne godine od dana prestanka njegovog prava vlasništva, ima pravo na povrat stvari u vlasništvo, ako ta stvar za njega ima poseban značaj i ako stjecatelju plati naknadu u visini prometne vrijednosti stvari. "
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#20 Re: oduzimanje auta

Post by Leonid Breznjev »

zvjezdica wrote:cek ako ga prodam onda ja vise nemam nista s tim autom?
nemas sa autom ali imas itekako problema sa sudstvom :D prodajes auto za koje znas da je ukradeno.. ne znam, ja bih rekao da je to kriminal, a moze se desiti da i kod nas za kriminal ponekad moras odgovarati.. stvarno mi je zao, auto ces morati predati, ali mislim da mozes traziti novce od onog ko ti ga je prodao.. u svakom slucaju puno srece..
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#21 Re: oduzimanje auta

Post by Gray »

Ako proda auto za koje zna da je ukradeno i slijedeći kupac može nju tužiti.
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#22 Re: oduzimanje auta

Post by gaius »

problem sa autima je što po ZKP-u oduzimaju vozila kao ukradena i daju prioritet nad ZOVOm.. znam.. meni uzeli.. :)
možeš tužiti prodavca.. pravni nedostaci.. potpuna evikcija.. odmah obavjesti.. tuži u roku od godinu dana.. traži povrat cijene..
User avatar
srce_ruke_lopata
Posts: 410
Joined: 09/09/2007 17:23
Location: Čeljugovići

#23 Re: oduzimanje auta

Post by srce_ruke_lopata »

Kupi Kasko osiguranje i zapali ga, mozda izganjas nesto love od osiguranja..od murije nista neces dobiti.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#24 Re: oduzimanje auta

Post by Gray »

gaius wrote:problem sa autima je što po ZKP-u oduzimaju vozila kao ukradena i daju prioritet nad ZOVOm.. znam.. meni uzeli.. :)
možeš tužiti prodavca.. pravni nedostaci.. potpuna evikcija.. odmah obavjesti.. tuži u roku od godinu dana.. traži povrat cijene..

Pa dobro, ako oduzmu auto zar ne može još uvijek tražiti utvrđivanje vlasništva i poslije da joj se vrati auto kada se završi na sudu?
zvjezdica
Posts: 18
Joined: 16/09/2005 14:05

#25 Re: oduzimanje auta

Post by zvjezdica »

Ovio je pravi haos :( Ja sam kupila od covjeka koji se bavi prodajom auta, a on je to auto kupio od nekog drugog koji nije bio prvi vlasnik, prvi vlasnik auta (koji je ustvari dovukao to auto u BiH iz Njenmacke ) je iz Jablanice. Uglavnom, ja cu najvjerovatnije ostati bez auta i para:( Inspektor kaze da se jos provjerava da nije mozda greska ali najvjerovatnije ce mi oduzeti auto, uzas! A nisam sigurna koliko bi mogla na sudu nesto izganjati jer se zna kakvo je nase sudstvo lose. Bas sam peh!
Post Reply