Odmor u BiH...

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

detroit-mercy
Posts: 16039
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#76 Re: Odmor u BiH...

Post by detroit-mercy »

Connaisseur Karlin wrote:
detroit-mercy wrote:
insomnia78 wrote:Pa tebi isti kurac dje god dodjes u Evropu kad si preko bijela svijeta. Meni jeftinije, lakse, brze otici u Spaniju, Italiju negobu BiH
Za cvanciku neces nidje dobit ono sto dobijes u BiH :mrgreen: .
Sto se konkretno dobije u BiH, a da je bolje od ostalih lokacija?
Za mene BiH nije "samo" turisticka destinacija, prema tome bespredmetno je raspravljati o tim stvarima.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#77 Re: Odmor u BiH...

Post by prog321 »

ovi koji se vracaju svake godine većinom imaju neku vrstu imovine u BiH, proveli su dobar dio djetinjstva u njoj i žele svojoj djeci da osjete dio tih memorija.
to su sentimentalne vrijednosti i nijedna posjeta Bahamama ne može se porediti sa tim.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2797
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#78 Re: Odmor u BiH...

Post by ovo_malo_duse »

Redovno sam u Bosni. Odmaram po svijetu gdje mi se cefne doduse manje po jugo istoku zbog ovih kozojeba. Sto rizikovat vugla u Egiptu kad isti hargijas i na Kanarima.
Ali nigdje odmora ko u svojoj carsiji. Ustanes ujutro a ono zapljusne te jal mirs lipa i dunja jal frisak zrak s neretve. Ponekad vjetar donese miris lepine i samuna iz obliznje pekafe.Dzenet sto bi rekao Zuko. Iskljucis se iz dnevno politickih desavanja i uzivas. Ako zna uzivat, odmor je i pomic jaranu iscjepat drva. Situacija od jesenas.Dosao ja na heftu .Javim se drugu kaze sutra akcija drva cjepamo haj naleti. Nas 3, 4 skolska generacija, malo prica, malo ratna sjecanja malo zajebancija u tom kahva puf puf prohuja dan, rasteretis se svih stresova i briga. Provedes dan s rajom zaboravis na sve, pomognes jaranu bez noge da iscjepa 2 metra drva a i ne osjetis. Dodzes kuci, zapahne me miris bureka, mati ga muhajem ispekla. Istusras se, namlatis onog bureka otspavas sahtak i opet sa onom svojom rajom na kahvu negdje u carsiju. Ovo kad kad hanuma i djeca nisu s tobom. Kud ces ba ljepseg odmora, legnem navece i kontam cijeli dan nisam pomislio ni na kakvu glupost, rahtluk. Ljudi placaju 1000 eura psihicima za isto. E o ja danas lezim na 35 na pjescanoj plazi, more ubilo se. Pa pojedo se ziv. Da nije posla, u nogu bi se ranio.
Da ne kazem ruksak na ledza pa s drustvom na brdo, zavisno od godisnjeg doba opet. Dodzes u sumu ne cujes ni ptice, strah te fata od tisine dok se ne naviknes. Sjednes ispod bukvetine 300 godina stara zatvoris oci a ono tisina ni Bose sluslice takvu nemogu napraviti, cisto osjetis tisinu.Uhvati te san I onda te zagolica miris vatre jaran nalozio da kahvu prisatavi u stroj dzezvurini, nosamo je ima 20 godina. Nema te masine da moze napravit kahvu ko ova stara dezva u sumi. I onda ti neko prica o Bahamima. Mislim fino otic vidjet. Bio, vidio osjetio. Doduse u Dominikanskoj al isto u 5 deka. Al bjez ba nema odmora bez Bosne ko Bosnu voli.

Ovi sto sebe ne mogu do podne a nikog po popodne oni imaju samo iluziju odmora.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#79 Re: Odmor u BiH...

Post by Connaisseur Karlin »

prog321 wrote:ovi koji se vracaju svake godine većinom imaju neku vrstu imovine u BiH, proveli su dobar dio djetinjstva u njoj i žele svojoj djeci da osjete dio tih memorija.
to su sentimentalne vrijednosti i nijedna posjeta Bahamama ne može se porediti sa tim.
prog321 wrote:pitaj stotine hiljada turista koji dodju svake godine :-D
pises o potpuno drugacijim gruapama posjetilaca :-)

ti si prvo napisao turisti, sad mi objasnajvas o posjetama dijaspore :D
detroit-mercy wrote: Za mene BiH nije "samo" turisticka destinacija, prema tome bespredmetno je raspravljati o tim stvarima.
znam, ali procitaj sto je prog prvo napsao,zato sam pitala :-D
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#80 Re: Odmor u BiH...

Post by beobasket »

Ja posjete bosni dozivljavam iskljucivo kao posjetu rodbini a ne kao odmor. Na odmor se kod nas islo ljeti i zimi a zna se sta to znaci, more i skijanje. Posjete gradova i izleti u brda te vikendice su za vikend, a ne provesti u Sarajevu tri sedmice.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#81 Re: Odmor u BiH...

Post by beobasket »

detroit-mercy wrote:
insomnia78 wrote:Pa tebi isti kurac dje god dodjes u Evropu kad si preko bijela svijeta. Meni jeftinije, lakse, brze otici u Spaniju, Italiju negobu BiH
Za cvanciku neces nidje dobit ono sto dobijes u BiH :mrgreen: .
I meni isto je znatno jeftinije otici u brojne coskove Europe iz Kopenhagena nego u Bosnu avionom ili autom. Autom vec postaje agonija. Dok dodjem do Sarajeva treba mi dan da se oporavim i potrosim dan i kusur u voznji ukljucujuci nocenje.

Posla su ta doba kad si mogao u Bosni za cvaju lopatom jesti ako je kome stalo do toga. Nije vise Bosna dzaba kao sto je bila primjerice 2000 godine.

Imam cirka 1.900 km voznje ako idem trajektom do Njemacke, inace ako nemam volje prilagoditi se trajektu onda odprilike 2.200 km. Vremenski vise izgubim trajektom, jer treba biti gotovo jedan sat prije polaska, a istovar kako kad od 15 minuta do pola sata traje, sve zavisi kako si kada usao u trajekt.

I opet kazem u Bosni sam najvise zbog rodbine. Sve te atrakcije obidjes jednom ili dva puta i sta poslje?
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#82 Re: Odmor u BiH...

Post by hrle1976 »

Odmor u BiH je provesti prva 3 dana onda razgule na Jadran 15 dana pa opet u Bih na 3, 4 dana da vide kako su rumeni sa mora i onda hajd nazad jer je kraj godisnjem. Ima ovih iseljenih kojima je odmor kurciti se po kaficima, to je posebna sorta.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#83 Re: Odmor u BiH...

Post by exliberal-ex »

Kao sto sam napisao nekad davno, podjeljeni smo u dvije grupe...oni koji dole idu bez obzira na sve i njima je ok...i druga grupa u kojoj sam i sam, koja ode dole jednom u par godina ako je usput.

Ja volim da putujem , da bogdo imam vise vremena i $$$ isao bih jos vise... ali realno bosna mi nije ni na radaru
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#84 Re: Odmor u BiH...

Post by hrle1976 »

exliberal-ex wrote:Kao sto sam napisao nekad davno, podjeljeni smo u dvije grupe...oni koji dole idu bez obzira na sve i njima je ok...i druga grupa u kojoj sam i sam, koja ode dole jednom u par godina ako je usput.

Ja volim da putujem , da bogdo imam vise vremena i $$$ isao bih jos vise... ali realno bosna mi nije ni na radaru
Sada ce ti pojedini ovdje hebati od tave drzak jer ne ides redovno :D
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#85 Re: Odmor u BiH...

Post by prog321 »

pa ideš tamo odakle ti žena.
pet puta kod njezinih i jednom kod svojih.
i tako ponovo.

ja se od očeve familije i ne sjećam.
Uvijek smo isli kao djeca kod maminih. :-D
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#86 Re: Odmor u BiH...

Post by beobasket »

Ljudi dragi poznam nasih dobar broj u Danskoj i svak ide ili je isao zbog roditelja. Ovo govoim o nasim koji imaju godina ali i dalje su u radnom odnosu. Kako su isti umrli tako i frekventnost do Bosne je opala. Ko od nasih nema vise zivih roditelja, nema svoje kuce/stana i jos na to sve mozda nije u nekim najboljim odnosima sa preostalom rodbinom u Bosni, taj je skoro pa izgubljen slucaj u istoj. Neces zar ici svake godine u Bosnu zbog tetke? Znaci najveci razlog zasto nasi cesto idu ili su nekada isli su roditelji. Ko god kaze da nije razlog laze. Na broj dva moze sve doci mada cu dati malenu prednost ako neko ima nekretninu. Inace nasi (u Danskoj) koji uzivaju prijevremensku penziju provode po Bosni do sedam mjeseci godisnje ali ovdje je iskljucivo rijec o ljudima koji imaju svoje. Sve ovisi kako im upali zataskati situaciju u Danskoj ali izmedju 4 i 7 mjeseci u komadu je vec postala tradicija. Vecina zbog drustva, jer ovdje i ako se ljudi poznaju mozda 15, 20, 25 godina, jer su sa istog podneblja u istoj situaciji bili opet to nisu bas tako duboke veze kao sto brojni tvrde da imaju u Bosni.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#87 Re: Odmor u BiH...

Post by Ommadawn »

Odmor u Bosni ce biti kad sretnem Zviza na nekom salteru, ganja neke papire za imovinu.
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11066
Joined: 15/01/2010 18:31

#88 Re: Odmor u BiH...

Post by Jack Be Nimble »

Nisam se nikada osjecao da sam na odmoru jer je stalno neka frka trka. Stalno nosis neke punomoci, rijesavas probleme za citavu familiju, kucu saniras, oko dzenaza se brines itd. Nikada nisam rekao joj umoran sam da mi se malo odmoriti u Bosni. Uvijek sam isao pomogati roditeljima a oni bi mi obecali da bi dobio sedmicu ili sedmicu i po da odem na more :-)

Ruzno reci, ali dzenaze su mi najbolje jer onda dodju svi. Od uze pa do sire rodbine i prijatelja. U roku dva sata kroz kucu prodje 30-40 ljudi iz svih krajeva zemaljske kugle. U tih 3-4 dana ispricas se sa svakim, vidis ljude koje si zadnji put vidio kada su izasli iz Bosne u toku rata. Tada se osjecam koda nisam nigdje ni isao sve ove decenije. To mi je odmor u Bosni.
Post Reply