Odmor u BiH...

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

ajna_007
Posts: 14
Joined: 24/09/2013 21:43

#1 Odmor u BiH...

Post by ajna_007 »

Koliko cesto dolazite u BiH na odmor i kakve utiske ponesete nazad? Stvarno ne bih htjela da podstaknem neku raspravu ili prepucavanja ali cesto cujem te neke diskusije o zivotu ljudi u dijaspori vs. zivotu ljudi u BiH. Ima tu dosta istine ali ima I “supljaka.” Ja sam primjetila da ljudi koji su u Bosni imaju jako dobar uvid u primanja nasih dijasporaca ali vrlo malo se zanimaju za troskove istih. Tj. primanja racunaju u dolarima ili eurima a troskove po nasim standardima, u markama. Drugu stvar koju sam primjetila je da nasi dijasporci sami stvaraju iskrivljenu sliku o svom zivotu tamo negdje vani. Ima dosta filtriranja :-) Hvale se time sto su stekli (na kredit) ali ne zale se o tome koliko moraju da rade, placaju, i da se odreknu mnogih stvari (kao sto je porodicni zivot i sl.) S druge strane, dijasporci ne vjeruju da je zivot u BiH tezak I da “se nema” jer “svi” puse, vozaju auta, idu na more, a i cijene su dosta nize nego na “Zapadu.” Ovo su neka moja zapazanja iz razgovora sa ljudima i slusanja tih tzv. diskusija. Ne tvrdim da su u pravu ni jedni ni drugi ali zanimaju me vasa zapazanja i iskustva (mozda ima slicnosti ili suste suprotnosti :?: ).

Pozdrav
User avatar
luckylaka
Posts: 22313
Joined: 15/01/2010 06:28

#2 Re: Odmor u BiH...

Post by luckylaka »

Tebi je bas izgleda cilj da podstaknes prljavu raspravu jer osim naslova i mozda pola recenice ostalo ti nema veze sa naslovom teme.Cilj ti je izgleda rasprava o dijaspori a ne o tome gdje ko i kako ide na odmor.Ovakvih tema ima desetine i ova bi trebala pod kljuc.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#3 Re: Odmor u BiH...

Post by spreca »

ajna_007 wrote:Koliko cesto dolazite u BiH na odmor i kakve utiske ponesete nazad? Stvarno ne bih htjela da podstaknem neku raspravu ili prepucavanja ali cesto cujem te neke diskusije o zivotu ljudi u dijaspori vs. zivotu ljudi u BiH. Ima tu dosta istine ali ima I “supljaka.” Ja sam primjetila da ljudi koji su u Bosni imaju jako dobar uvid u primanja nasih dijasporaca ali vrlo malo se zanimaju za troskove istih. Tj. primanja racunaju u dolarima ili eurima a troskove po nasim standardima, u markama. Drugu stvar koju sam primjetila je da nasi dijasporci sami stvaraju iskrivljenu sliku o svom zivotu tamo negdje vani. Ima dosta filtriranja :-) Hvale se time sto su stekli (na kredit) ali ne zale se o tome koliko moraju da rade, placaju, i da se odreknu mnogih stvari (kao sto je porodicni zivot i sl.) S druge strane, dijasporci ne vjeruju da je zivot u BiH tezak I da “se nema” jer “svi” puse, vozaju auta, idu na more, a i cijene su dosta nize nego na “Zapadu.” Ovo su neka moja zapazanja iz razgovora sa ljudima i slusanja tih tzv. diskusija. Ne tvrdim da su u pravu ni jedni ni drugi ali zanimaju me vasa zapazanja i iskustva (mozda ima slicnosti ili suste suprotnosti :?: ).

Pozdrav
ajno ba ...kako ti je u dijaspori.....falil ti sta ...kako sama zivis i kako se snalazis ponekad kad zafali :oops: :lol: :lol:
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4 Re: Odmor u BiH...

Post by Truba »

Jel me.netko trazio? :mrgreen:
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#5 Re: Odmor u BiH...

Post by prog321 »

Dijaspora troši pare kad dodju u BiH kao da je sve dzabe.
Jest da se moraju vratiti u svoje trošne stanove i jesti paštetu sljedećih 11 mjeseci. :-D
ajna_007
Posts: 14
Joined: 24/09/2013 21:43

#6 Re: Odmor u BiH...

Post by ajna_007 »

luckylaka wrote:Tebi je bas izgleda cilj da podstaknes prljavu raspravu jer osim naslova i mozda pola recenice ostalo ti nema veze sa naslovom teme.Cilj ti je izgleda rasprava o dijaspori a ne o tome gdje ko i kako ide na odmor.Ovakvih tema ima desetine i ova bi trebala pod kljuc.
Ja se izvinjavam ako tako izgledali ali zaista mi to nije cilj. Tema jeste jedna recenica a ostatak posta su moji licni utisci (za koje ne tvrdim da su 100% realni i upravo zato me interesuje kakvo vidjenje imaju drugi ljudi). S druge strane, to sto neki ljudi nisu u stanju da iznesu svoje misljenje na civilizovan nacin i bez konflikta, je van moje kontrole. Ja sam sigurna i da sam stavila temu o letecim medvjedicima, neko bi se nasao da pametuje. Uglavnom, nema potrebe da se nerviras, i ukoliko zaista ima ovakvih tema na desetine, ja se nadam da ce neko reagovati i staviti ovu moju "pod kljuc." U svakom slucaju, I will survive ;-)
ajna_007
Posts: 14
Joined: 24/09/2013 21:43

#7 Re: Odmor u BiH...

Post by ajna_007 »

spreca wrote:
ajna_007 wrote:Koliko cesto dolazite u BiH na odmor i kakve utiske ponesete nazad? Stvarno ne bih htjela da podstaknem neku raspravu ili prepucavanja ali cesto cujem te neke diskusije o zivotu ljudi u dijaspori vs. zivotu ljudi u BiH. Ima tu dosta istine ali ima I “supljaka.” Ja sam primjetila da ljudi koji su u Bosni imaju jako dobar uvid u primanja nasih dijasporaca ali vrlo malo se zanimaju za troskove istih. Tj. primanja racunaju u dolarima ili eurima a troskove po nasim standardima, u markama. Drugu stvar koju sam primjetila je da nasi dijasporci sami stvaraju iskrivljenu sliku o svom zivotu tamo negdje vani. Ima dosta filtriranja :-) Hvale se time sto su stekli (na kredit) ali ne zale se o tome koliko moraju da rade, placaju, i da se odreknu mnogih stvari (kao sto je porodicni zivot i sl.) S druge strane, dijasporci ne vjeruju da je zivot u BiH tezak I da “se nema” jer “svi” puse, vozaju auta, idu na more, a i cijene su dosta nize nego na “Zapadu.” Ovo su neka moja zapazanja iz razgovora sa ljudima i slusanja tih tzv. diskusija. Ne tvrdim da su u pravu ni jedni ni drugi ali zanimaju me vasa zapazanja i iskustva (mozda ima slicnosti ili suste suprotnosti :?: ).

Pozdrav
ajno ba ...kako ti je u dijaspori.....falil ti sta ...kako sama zivis i kako se snalazis ponekad kad zafali :oops: :lol: :lol:
Nije lose, drzim se :-) Ne fali mi nista osim kahvenisanja i mahalanja :-D
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#8 Re: Odmor u BiH...

Post by spreca »

:thumbup:
ajna_007
Posts: 14
Joined: 24/09/2013 21:43

#9 Re: Odmor u BiH...

Post by ajna_007 »

prog321 wrote:Dijaspora troši pare kad dodju u BiH kao da je sve dzabe.
Jest da se moraju vratiti u svoje trošne stanove i jesti paštetu sljedećih 11 mjeseci. :-D
Moguce da ima i takvih haha ali da ne trose, ovi bi rekli "ovi dijasporci feninga nemaju, dosli sa se grebu od nas." :lol: :lol:
pedeset
Posts: 574
Joined: 26/10/2014 14:11

#10 Re: Odmor u BiH...

Post by pedeset »

prog321 wrote:Dijaspora troši pare kad dodju u BiH kao da je sve dzabe.
Jest da se moraju vratiti u svoje trošne stanove i jesti paštetu sljedećih 11 mjeseci. :-D
Objašnjeno 100%!!! :kiss:
pedeset
Posts: 574
Joined: 26/10/2014 14:11

#11 Re: Odmor u BiH...

Post by pedeset »

Također sam primijetio da često pokušavaju da nas "domaće" impresioniraju nečim što je ovdje haman svakodnevnica. Dođu, donesu dvije kile mesa i sav ponosan kaže "e danas raspaljujemo roštilj". A ovdje ljudi redovno i roštiljaju, idu na izlete, voze više nego solidna auta, ide se na more (barem jednom godišnje), večere u restoranima, šoping centri i sl.
Mislim kad tek dođu da nas gledaju sa visine, a onda nam malo i zavide ali to prikrivaju vještačkim osmjesima. Barem sam ja to tako doživio. Ne bih nikoga da vrijeđam ali mislim da ima istine kad kažu da tamo rade zadnje poslove i onda u julu dođu u "bijesnim kolima" kojih ni ovdje ne fali.
ajna_007
Posts: 14
Joined: 24/09/2013 21:43

#12 Re: Odmor u BiH...

Post by ajna_007 »

pedeset wrote:Također sam primijetio da često pokušavaju da nas "domaće" impresioniraju nečim što je ovdje haman svakodnevnica. Dođu, donesu dvije kile mesa i sav ponosan kaže "e danas raspaljujemo roštilj". A ovdje ljudi redovno i roštiljaju, idu na izlete, voze više nego solidna auta, ide se na more (barem jednom godišnje), večere u restoranima, šoping centri i sl.
Mislim kad tek dođu da nas gledaju sa visine, a onda nam malo i zavide ali to prikrivaju vještačkim osmjesima. Barem sam ja to tako doživio. Ne bih nikoga da vrijeđam ali mislim da ima istine kad kažu da tamo rade zadnje poslove i onda u julu dođu u "bijesnim kolima" kojih ni ovdje ne fali.
To je ono sto ja kazem da ima "filtriranja." Nije sramota raditi taj "zadnji posao" jer ljudi koji ne znaju jezik i nisu skolovani i ne mogu bas da biraju, ali zasto se pretvarati kad se dodje na taj odmor i ne reci onako kako jeste. S druge strane, mnogi dijasporci ne dolaze na odmor svake godine i ne shvataju koliko se toga prmjenilo i da su te neke stvari zaista postale svakodnevnica u BiH. Ali naravno da jos uvijek ima ljudi koji ne mogu priustiti neke od tih stvari. U svakom slucaju, "odmor" ne moze realno obuhvatiti sve aspekte zivota u Bosni niti taj "odmor" moze biti realna refleksija zivota ljudi koji su vani.
User avatar
forumskivojnik
Posts: 592
Joined: 03/10/2014 14:13

#13 Re: Odmor u BiH...

Post by forumskivojnik »

pedeset wrote:Također sam primijetio da često pokušavaju da nas "domaće" impresioniraju nečim što je ovdje haman svakodnevnica. Dođu, donesu dvije kile mesa i sav ponosan kaže "e danas raspaljujemo roštilj". A ovdje ljudi redovno i roštiljaju, idu na izlete, voze više nego solidna auta, ide se na more (barem jednom godišnje), večere u restoranima, šoping centri i sl.
Mislim kad tek dođu da nas gledaju sa visine, a onda nam malo i zavide ali to prikrivaju vještačkim osmjesima. Barem sam ja to tako doživio. Ne bih nikoga da vrijeđam ali mislim da ima istine kad kažu da tamo rade zadnje poslove i onda u julu dođu u "bijesnim kolima" kojih ni ovdje ne fali.
Ta "bijesna kola" redovno iznajmljena u nekoj od autokuća na kredit. Imam strica koji će u dijaspori skoro i u penziju ,a sa visine nas sve gledao kada je u BiH dolazio i on i cijela njegova porodica.Svaki puta kada sam ga pitao kako bi ja , kao medicinski tehničar , tamo mogao dobiti posao odgovarao sa "šta ćeš ti ba tamo, znaš li ti na kojem su oni nivou i koliko moraš znati i raditi" . Od njegove djece ni jedno u dijaspori ne završi fakultet ,a mene cijelo vrijeme studija ismijavali zašto studiram kada se ionako u BiH svaka diploma može regularno kupiti. Sada, kada je BiH potpisala ugovor sa Njemačkom ja sam sebi i bez ičije pomoći , online iz maminog dnevnog boravka, nađoh posao u poznatom kliničkom centru i upoznah svu duhovnu bijedu, zavist, pakost i mržnju i mog sstrica, njegove porodice i velike većine naših dijasporaca koji su godine i decenije proveli radeći i živeći u zemlji domaćinu a kontakta sa njenim domicilnim stanovništvom nemaju nego žive u nekom paralelnom svijeti ni tamo , ni ovamo. :mrgreen: :lol:

P.S.
Imao sam kolegicu sa faksa (dijete poginulog borca) kojoj su stric , strina i ujak svaki puta donosili garderobu , obuću i sve što joj treba iz dijaspore i ova je to sve omalovažavala i bacala to što joj donesu jer je (po njenom mišljenju) to najjeftinija roba. Poslije nas je sve na faksu sa tim danima proganjala pričajući iznova jedno te isto i kako joj jednostavno ne daju pare pa da sama sebi u BiH kupi markiranu robu kao i ostali. :?
User avatar
U-zap
Posts: 563
Joined: 12/08/2012 12:10

#14 Re: Odmor u BiH...

Post by U-zap »

Ja ne dolazim niti planiram ikada doci u Bosnu opet. Ako hocu da se odmorim otici cu na Karibe a ne u Bosnu da se gushim u smogu i da se naguravam sa kabadahijama.
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#15 Re: Odmor u BiH...

Post by razonoda »

Black swan wrote:Jel me.netko trazio? :mrgreen:
:o zbilja . nema te dugo. nadam se da je sve ok. :)
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#16 Re: Odmor u BiH...

Post by razonoda »

U-zap wrote:Ja ne dolazim niti planiram ikada doci u Bosnu opet. Ako hocu da se odmorim otici cu na Karibe a ne u Bosnu da se gushim u smogu i da se naguravam sa kabadahijama.
:lol:
nemoj se iznenaditi ,ako te u hotelu sluzi--ko :?: bosnaaaaaac. :zoka:
User avatar
Logovan
Posts: 94165
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#17 Re: Odmor u BiH...

Post by Logovan »

luckylaka wrote:Tebi je bas izgleda cilj da podstaknes prljavu raspravu jer osim naslova i mozda pola recenice ostalo ti nema veze sa naslovom teme.Cilj ti je izgleda rasprava o dijaspori a ne o tome gdje ko i kako ide na odmor.Ovakvih tema ima desetine i ova bi trebala pod kljuc.
:thumbup: :thumbup:
User avatar
U-zap
Posts: 563
Joined: 12/08/2012 12:10

#18 Re: Odmor u BiH...

Post by U-zap »

razonoda wrote:
U-zap wrote:Ja ne dolazim niti planiram ikada doci u Bosnu opet. Ako hocu da se odmorim otici cu na Karibe a ne u Bosnu da se gushim u smogu i da se naguravam sa kabadahijama.
:lol:
nemoj se iznenaditi ,ako te u hotelu sluzi--ko :?: bosnaaaaaac. :zoka:
??
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#19 Re: Odmor u BiH...

Post by prog321 »

Vise ces sresti Hrvata po hotelima u Evropi.

Nedavno sam dva puta prenocio u Heathrow. Dva razlicita hotela. Na recepciji me docekali Hrvati, Kad je trebalo posremiti sobu isto Hrvati. Zacudio sam se koliko ih je.
Dwndler
Posts: 354
Joined: 24/08/2006 08:12

#20 Re: Odmor u BiH...

Post by Dwndler »

ajna_007 wrote:Koliko cesto dolazite u BiH na odmor i kakve utiske ponesete nazad? Stvarno ne bih htjela da podstaknem neku raspravu ili prepucavanja ali cesto cujem te neke diskusije o zivotu ljudi u dijaspori vs. zivotu ljudi u BiH. Ima tu dosta istine ali ima I “supljaka.” Ja sam primjetila da ljudi koji su u Bosni imaju jako dobar uvid u primanja nasih dijasporaca ali vrlo malo se zanimaju za troskove istih. Tj. primanja racunaju u dolarima ili eurima a troskove po nasim standardima, u markama. Drugu stvar koju sam primjetila je da nasi dijasporci sami stvaraju iskrivljenu sliku o svom zivotu tamo negdje vani. Ima dosta filtriranja :-) Hvale se time sto su stekli (na kredit) ali ne zale se o tome koliko moraju da rade, placaju, i da se odreknu mnogih stvari (kao sto je porodicni zivot i sl.) S druge strane, dijasporci ne vjeruju da je zivot u BiH tezak I da “se nema” jer “svi” puse, vozaju auta, idu na more, a i cijene su dosta nize nego na “Zapadu.” Ovo su neka moja zapazanja iz razgovora sa ljudima i slusanja tih tzv. diskusija. Ne tvrdim da su u pravu ni jedni ni drugi ali zanimaju me vasa zapazanja i iskustva (mozda ima slicnosti ili suste suprotnosti :?: ).

Pozdrav
Prva recenica i ostatak teksta veze s vezom nemaju.
Kao prvo mogla si ti napisati kakva su tvoja licna iskustva, a ne zapazanje iz razgovora sa ljudima.

Nije sve vani steceno na kredit, ako kao sto to neko rece se crnci 11 mjeseci, a i kredit se treba vracat. Neko iznajmi auto u Njemackoj, a neko iznajmi auto u Bosni ili Sloveniji.

Neko dize kredit da bi se mogao provest i pokazat u Bosni za tih 3-4 sedmice, a neko to i ne radi.

Imas dosta ljudi (pretezno u Skandinaviji) koji primaju nekakvu vrstu socijale koju trose u BiH i to je mega lova (u Bosni), ali to je kao sto samo ime kaze socijala u poredjenju sa redovnim primanjima u tim zemljama.

Ljudi u Bosni znaju svoje troskove u KM i onda kad im neko bubne cifru od 3-4000 eura plate normalno je da oni to porede sa svojom platom i svojim troskovima. Mnogi odmah i pitaju, a kolika je kirija, koliko kosta kafa, piva i tako to. Na kraju krajeva u svakoj zemlji su primanja i izdatci podeseni otpilike da pasu za potrebe gradjana.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#21 Re: Odmor u BiH...

Post by Zviz »

prog321 wrote:Dijaspora troši pare kad dodju u BiH kao da je sve dzabe.
Jest da se moraju vratiti u svoje trošne stanove i jesti paštetu sljedećih 11 mjeseci. :-D
Ima istine. Ima ljudi za koje se sumlja, da cak podignu potrosacki kredit za puta do Jadrana i BiH. A onda stezi kajs 11 mjeseci.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#22 Re: Odmor u BiH...

Post by Zviz »

ajna_007 wrote:Koliko cesto dolazite u BiH na odmor i kakve utiske ponesete nazad? Stvarno ne bih htjela da podstaknem neku raspravu ili prepucavanja ali cesto cujem te neke diskusije o zivotu ljudi u dijaspori vs. zivotu ljudi u BiH. Ima tu dosta istine ali ima I “supljaka.” Ja sam primjetila da ljudi koji su u Bosni imaju jako dobar uvid u primanja nasih dijasporaca ali vrlo malo se zanimaju za troskove istih. Tj. primanja racunaju u dolarima ili eurima a troskove po nasim standardima, u markama. Drugu stvar koju sam primjetila je da nasi dijasporci sami stvaraju iskrivljenu sliku o svom zivotu tamo negdje vani. Ima dosta filtriranja :-) Hvale se time sto su stekli (na kredit) ali ne zale se o tome koliko moraju da rade, placaju, i da se odreknu mnogih stvari (kao sto je porodicni zivot i sl.) S druge strane, dijasporci ne vjeruju da je zivot u BiH tezak I da “se nema” jer “svi” puse, vozaju auta, idu na more, a i cijene su dosta nize nego na “Zapadu.” Ovo su neka moja zapazanja iz razgovora sa ljudima i slusanja tih tzv. diskusija. Ne tvrdim da su u pravu ni jedni ni drugi ali zanimaju me vasa zapazanja i iskustva (mozda ima slicnosti ili suste suprotnosti :?: ).

Pozdrav

Ima ljudi koji su se zasitili Balkana i ne idu dole. Ti su najgori u ocima obe polarizacije.

Meni licno je malo sasavo ici svake godine i doslovice receno spizditi vas odmor, pretezno u BiH, te 7 dana ja u HR ili CG, svejedno. Ono rutinski odmor. Meni to nije odmor. Ima i drigih dijelova svijeta, teba obici ako je ko u mogucnosti. A ljudi su u mogucnosti, jer taj "odmor" u BiH na karju izadje znatno skuplji nego sto covjek misli.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#23 Re: Odmor u BiH...

Post by exliberal-ex »

Zviz wrote:
ajna_007 wrote:Koliko cesto dolazite u BiH na odmor i kakve utiske ponesete nazad? Stvarno ne bih htjela da podstaknem neku raspravu ili prepucavanja ali cesto cujem te neke diskusije o zivotu ljudi u dijaspori vs. zivotu ljudi u BiH. Ima tu dosta istine ali ima I “supljaka.” Ja sam primjetila da ljudi koji su u Bosni imaju jako dobar uvid u primanja nasih dijasporaca ali vrlo malo se zanimaju za troskove istih. Tj. primanja racunaju u dolarima ili eurima a troskove po nasim standardima, u markama. Drugu stvar koju sam primjetila je da nasi dijasporci sami stvaraju iskrivljenu sliku o svom zivotu tamo negdje vani. Ima dosta filtriranja :-) Hvale se time sto su stekli (na kredit) ali ne zale se o tome koliko moraju da rade, placaju, i da se odreknu mnogih stvari (kao sto je porodicni zivot i sl.) S druge strane, dijasporci ne vjeruju da je zivot u BiH tezak I da “se nema” jer “svi” puse, vozaju auta, idu na more, a i cijene su dosta nize nego na “Zapadu.” Ovo su neka moja zapazanja iz razgovora sa ljudima i slusanja tih tzv. diskusija. Ne tvrdim da su u pravu ni jedni ni drugi ali zanimaju me vasa zapazanja i iskustva (mozda ima slicnosti ili suste suprotnosti :?: ).

Pozdrav

Ima ljudi koji su se zasitili Balkana i ne idu dole. Ti su najgori u ocima obe polarizacije.

Meni licno je malo sasavo ici svake godine i doslovice receno spizditi vas odmor, pretezno u BiH, te 7 dana ja u HR ili CG, svejedno. Ono rutinski odmor. Meni to nije odmor. Ima i drigih dijelova svijeta, teba obici ako je ko u mogucnosti. A ljudi su u mogucnosti, jer taj "odmor" u BiH na karju izadje znatno skuplji nego sto covjek misli.

To mene kopiras...odem dole svakih 4-5 godina....I to samo da obidjem familju kad njima dojadi dolazit .Obicno oni dolaze kod nas jer je to jeftinije pa onda umjesto sto ja moram da platim duple karte/rent a car I ostale gluposti ja im platim kartu, oni dodju I kad krenu nazad sve ono sto bih potrosi dole obilazeci nakakvu dalju familiju ili samo lunjajci okolo dam njima...na pocetku su se bunili sto nedoazim ali sad su se navikli, njima dobro vide sve a vrate se sa dovoljno para da mogu da zive godinu dana.
Ja se onda spakujem I na lokacije koje mene interesuju...ima se vidjet dosta nije Bosna toliko vrijedna
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#24 Re: Odmor u BiH...

Post by Zviz »

exliberal-ex wrote:
Zviz wrote:
ajna_007 wrote:Koliko cesto dolazite u BiH na odmor i kakve utiske ponesete nazad? Stvarno ne bih htjela da podstaknem neku raspravu ili prepucavanja ali cesto cujem te neke diskusije o zivotu ljudi u dijaspori vs. zivotu ljudi u BiH. Ima tu dosta istine ali ima I “supljaka.” Ja sam primjetila da ljudi koji su u Bosni imaju jako dobar uvid u primanja nasih dijasporaca ali vrlo malo se zanimaju za troskove istih. Tj. primanja racunaju u dolarima ili eurima a troskove po nasim standardima, u markama. Drugu stvar koju sam primjetila je da nasi dijasporci sami stvaraju iskrivljenu sliku o svom zivotu tamo negdje vani. Ima dosta filtriranja :-) Hvale se time sto su stekli (na kredit) ali ne zale se o tome koliko moraju da rade, placaju, i da se odreknu mnogih stvari (kao sto je porodicni zivot i sl.) S druge strane, dijasporci ne vjeruju da je zivot u BiH tezak I da “se nema” jer “svi” puse, vozaju auta, idu na more, a i cijene su dosta nize nego na “Zapadu.” Ovo su neka moja zapazanja iz razgovora sa ljudima i slusanja tih tzv. diskusija. Ne tvrdim da su u pravu ni jedni ni drugi ali zanimaju me vasa zapazanja i iskustva (mozda ima slicnosti ili suste suprotnosti :?: ).

Pozdrav

Ima ljudi koji su se zasitili Balkana i ne idu dole. Ti su najgori u ocima obe polarizacije.

Meni licno je malo sasavo ici svake godine i doslovice receno spizditi vas odmor, pretezno u BiH, te 7 dana ja u HR ili CG, svejedno. Ono rutinski odmor. Meni to nije odmor. Ima i drigih dijelova svijeta, teba obici ako je ko u mogucnosti. A ljudi su u mogucnosti, jer taj "odmor" u BiH na karju izadje znatno skuplji nego sto covjek misli.

To mene kopiras...odem dole svakih 4-5 godina....I to samo da obidjem familju kad njima dojadi dolazit .Obicno oni dolaze kod nas jer je to jeftinije pa onda umjesto sto ja moram da platim duple karte/rent a car I ostale gluposti ja im platim kartu, oni dodju I kad krenu nazad sve ono sto bih potrosi dole obilazeci nakakvu dalju familiju ili samo lunjajci okolo dam njima...na pocetku su se bunili sto nedoazim ali sad su se navikli, njima dobro vide sve a vrate se sa dovoljno para da mogu da zive godinu dana.
Ja se onda spakujem I na lokacije koje mene interesuju...ima se vidjet dosta nije Bosna toliko vrijedna

Nije da kopiram, nego sam samo napisao, da te neke "rutinske" odmore ne razumijem. A nisi jedini, jer u zadnjih nekoliko godina, bar od kako vizni rezim nije na celu, slicnih metoda kao tvoja, se sve cesce pojavljivaju. Poznam par primjera, koji ne tako cesto ali ne ni rijetko pozovu robidnu na mjesec dana a u BiH odu jednom u 3-4 godine. Ja imam rodbine koja BiH nije vidila 3x poslje rata.
Dick Wanker
Posts: 122
Joined: 18/02/2014 09:36

#25 Re: Odmor u BiH...

Post by Dick Wanker »

BiH ni priblizno ne moze ponuditi ono sto ostatak svijeta moze....... Treba vidjeti svijet i proziviti nesto novo i nepoznato...Ici na jedno mjesto svake godine je za mene besmisleno...
Post Reply