Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#26 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by Keiko »

ferratilis wrote:Dobio sam prije par sedmica hrvatsko drzavljanstvo, planiram za par mjeseci krenuti za Irsku dok rijesim jos neke stvari. Ako ima jos ljudi koji bi iz Bosne isli, mozda se mozemo dogovoriti pa da zajedno idemo. Lako mi je naci cimere na raznim fb grupama, ali bilo bi dobro putovati s nekim nasim. Planiram ici za Dublin preko Zagreba, biti u Dublinu u hostelu (kao sto svi rade) dok ne dobijem PPS broj i bilo kakav posao, onda ako bude preskup zivot seliti se u Cork. Pozdrav.
Život nije ništa jeftiniji u Corku nego u Dublinu, još je Cork bas odron od grada (po meni).
Sabaton
Posts: 132
Joined: 17/12/2015 17:37

#27 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by Sabaton »

Jel neko ima saznanja okvirno kada bi se moglo ocekivati da nase vlasti omoguce da se u Irsku moze putovati bez viza? bez te administrativne procedure koja se treba prolazit?

a cilj nije trazenje posla, vec turisticki
User avatar
Xray
Posts: 147
Joined: 15/10/2015 15:18

#28 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by Xray »

Evo naletih na HRT-ovu reportazu kako su se neki Hrvati prilagodili zivotu u Irskoj...

http://vijesti.hrt.hr/288824/lijepa-nas ... ske-graane
mnbv
Posts: 31
Joined: 01/10/2014 12:29

#29 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by mnbv »

Na posao.hr agencija http://www.flexsource.ie/ postavila oglas za posao u Irskoj.
Nemam iskustva u skladistu ali sam opet poslao CV.
Da li neko zna vise o ovoj agenciji?

Flexsource Solutions je vodeća irska agencija za zapošljavanje i trenutno imamo potrebu za zapošljavanjem radnika u skladištu na različitim pozicijama i velikom broju lokacija u okolici Dublina.

Poslovi uključuju sljedeće:
Radnik u skladištu (m/ž)
Skladišni manipulant (m/ž)
Vozač viličara (m/ž)
Supervizori / voditelji skladišta (m/ž)

Ako imaš radnog iskustva na ovim ili sličnim pozicijama i želiš raditi u Irskoj, molimo da se prijaviš danas.
Osigurati ćemo odgovarajući trening i uvođenje u posao svakom kandiadatu.
Neophodno je dobro znanje engleskog jezika, u govoru i pismu.
Moguća je pomoć oko preseljenja.
Potrebno je imati 2 pismene preporuke.
User avatar
LunaLati
Posts: 1576
Joined: 17/04/2011 13:37
Location: Dublin

#30 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by LunaLati »

Moj sin je preko te agencije dobio posao u skladištu - posao čistača. Doduše on je već živio mjesec dana u Dublinu , bio prijavljen u toj agenciji i nakon mjesec dana su mu poslali poruku da se javi u tu nekakvu firmu na intervju. Nakon intervjua je primljen na probni rad koji je trajao oko 2-3 tjedna, te je nakon toga dobio poruku da se javi u upravu na potpisivanje ugovora o radu.
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#31 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by ljuspica »

Ne pitam ja vec muska osoba koja je skupila nesto novaca i ide u Irsku da radi: Ima li neko da uskoro ide tamo zbog posla?
sigurnoable
Posts: 97
Joined: 10/10/2016 20:24

#32 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by sigurnoable »

Pozdrav raja,

Imam jednu interesantnu ponudu za posao u Irskoj. Engleski mi je perfektan. Zanima me kakvi su uslovi rada u Irskoj. Ima li naseg naroda tamo ili neko na forumu da mi da malo informacija o Republici Irskoj(ne o Sjevernoj Irskoj). Znam da je vrijeme u stilu proljeca tokom citave godine. Vec godinu dana ucim Njemacki jer sam planirao otici u Njemacku ili Austriju ali odjednom mi se stvorila ova ponuda za poslom u Irskoj "kao iz vedra neba" i bilo bi mi mnogo lakse zbog samo jezika. Je li situacija u Irskoj bolja nego u Njemackoj i Austriji jer prema nekim statistikama Irska je u mnogim segmetima ispred Njemacke i Austrije? Istrazujem malo po Internetu i vidim da su Irci kao narod jedan od najgostoljubljivi naroda na planeti sa visokom stopom tolerancije. Takodjer vidim da ekonomija prema statistikama Irske je cetvrti put zaredom u najbrzem usponu od svih Europskih drzava. :hmpf:
ismb
Posts: 127
Joined: 04/05/2010 18:31
Location: dmsa

#33 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by ismb »

sigurnoable wrote:Pozdrav raja,

Imam jednu interesantnu ponudu za posao u Irskoj. Engleski mi je perfektan. Zanima me kakvi su uslovi rada u Irskoj. Ima li naseg naroda tamo ili neko na forumu da mi da malo informacija o Republici Irskoj(ne o Sjevernoj Irskoj). Znam da je vrijeme u stilu proljeca tokom citave godine. Vec godinu dana ucim Njemacki jer sam planirao otici u Njemacku ili Austriju ali odjednom mi se stvorila ova ponuda za poslom u Irskoj "kao iz vedra neba" i bilo bi mi mnogo lakse zbog samo jezika. Je li situacija u Irskoj bolja nego u Njemackoj i Austriji jer prema nekim statistikama Irska je u mnogim segmetima ispred Njemacke i Austrije? Istrazujem malo po Internetu i vidim da su Irci kao narod jedan od najgostoljubljivi naroda na planeti sa visokom stopom tolerancije. Takodjer vidim da ekonomija prema statistikama Irske je cetvrti put zaredom u najbrzem usponu od svih Europskih drzava. :hmpf:
Evo ukratko: Sarajlija s Grbavice (Borisa Kovacevic OS), Prva Gimnazija, Pravo, spreman pomoci svim nasima koji zele za prelijepu Irsku.
Dosao prije skoro 3 godine, dana niti jednog bez posla, sada u prilici, i zelji, bilo kome ko zeli i hoce raditi
Da, treba imati EU papire, a ako imate iste, mozete se javiti na +353 87 050 2173, sve se moze zavrsiti
J..o fakere, ostavite svoj broj ako zelite pomoci
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#34 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by TRANCE »

ismb wrote:
sigurnoable wrote:Pozdrav raja,

Imam jednu interesantnu ponudu za posao u Irskoj. Engleski mi je perfektan. Zanima me kakvi su uslovi rada u Irskoj. Ima li naseg naroda tamo ili neko na forumu da mi da malo informacija o Republici Irskoj(ne o Sjevernoj Irskoj). Znam da je vrijeme u stilu proljeca tokom citave godine. Vec godinu dana ucim Njemacki jer sam planirao otici u Njemacku ili Austriju ali odjednom mi se stvorila ova ponuda za poslom u Irskoj "kao iz vedra neba" i bilo bi mi mnogo lakse zbog samo jezika. Je li situacija u Irskoj bolja nego u Njemackoj i Austriji jer prema nekim statistikama Irska je u mnogim segmetima ispred Njemacke i Austrije? Istrazujem malo po Internetu i vidim da su Irci kao narod jedan od najgostoljubljivi naroda na planeti sa visokom stopom tolerancije. Takodjer vidim da ekonomija prema statistikama Irske je cetvrti put zaredom u najbrzem usponu od svih Europskih drzava. :hmpf:
Evo ukratko: Sarajlija s Grbavice (Borisa Kovacevic OS), Prva Gimnazija, Pravo, spreman pomoci svim nasima koji zele za prelijepu Irsku.
Dosao prije skoro 3 godine, dana niti jednog bez posla, sada u prilici, i zelji, bilo kome ko zeli i hoce raditi
Da, treba imati EU papire, a ako imate iste, mozete se javiti na +353 87 050 2173, sve se moze zavrsiti
J..o fakere, ostavite svoj broj ako zelite pomoci
U kojem si gradu?
Pomažeš li inače zemljacima oko potvrde o adresi boravka potrebne za PPS broj i račun u banci? To je inače kako kažu po forumima najveći problem novih imigranata, jer bez dokaza o adresi boravka ne mogu dobiti PPS broj i otvoriti račun u banci, a stan ne mogu iznajmiti bez PPS broja, dok hosteli i vlasnici kuća što iznajmljuju sobe su rijetko spremni napisati potvrdu da određena osoba živi kod njih.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#35 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by Bluemore »

Drzava sa ubjedljivo najmladjim stanovnistem u eu. Na aerodromu u Dublinu prosjek godina 25 :) u gradu jos manje
Nema onih penzica i starijeg svijeta u masama kao u de...
Skuplje je nego u de
Kazu da posla Ima na Sve strane
Klima puno kise
Odatle im ti zeleni pasnjaci
Engleski im je ne razumljiv :lol:
Dok se usi ne adaptiraju
Jako su opusteni i otkaceni
Zanimljiv narod
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#36 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by TRANCE »

Fenomenalan video spot o ljepotama Irske:

Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#37 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by Keiko »

Bluemore wrote: Engleski im je ne razumljiv
Netacno! U juznom Dublinu se govori najcistiji I najispravniji engleski van Buckinghanske palace.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#38 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by TRANCE »

Keiko wrote:
Bluemore wrote: Engleski im je ne razumljiv
Netacno! U juznom Dublinu se govori najcistiji I najispravniji engleski van Buckinghanske palace.
Ali zato kaže raja da su County Kerry i Sjeverna Irska strašni sud za sve imigrante :mrgreen:



User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#39 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by Bluemore »

Keiko wrote:
Bluemore wrote: Engleski im je ne razumljiv
Netacno! U juznom Dublinu se govori najcistiji I najispravniji engleski van Buckinghanske palace.
E ne znam odakle su bili ovi sto sam ih sretala i slabo kontala :-)
Giancarlo
Posts: 482
Joined: 26/12/2008 21:22

#40 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by Giancarlo »

Zna li iko neke stranice njihove gdje se moze traziti posao ? Mislim na njihove lokalne stranice.
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#41 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by Keiko »

Giancarlo wrote:Zna li iko neke stranice njihove gdje se moze traziti posao ? Mislim na njihove lokalne stranice.

Www.irishjobs.ie
Www.recruitireland.com
Www.gumtree.ie
Www.indeed.ie
Www.irishrecruitment.ie
Www.hays.ie
Www.cpl.ie
Www.brightwater.ie
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#42 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by insomnia78 »

Dobre plate. Cifre su predpostavljam bruto?
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#43 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by mirsek »

insomnia78 wrote:Dobre plate. Cifre su predpostavljam bruto?
:lol: :lol: :lol: :lol:
Jel te stid godina ? :roll:
saale
Posts: 1397
Joined: 08/07/2008 13:39

#44 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by saale »

Kako raja leti na taj zapad, pa se zajebu u p.m,,dvojica jarana su mi se nedavno vratila iz njemacke, ovaj jedan vozio kamio, a dr konobar bioo.
LJudi pukli, jest da se fino zaradi al jebo pare kad ih nemas kad u rahatluku potrositi, njemci nesocijalni totalno, nasi lhudi su tamo nesretni skroz,vele bolje ovdje radit za MILJU u svojoj zemlji sa svojom rajom :D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#45 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by insomnia78 »

mirsek wrote:
insomnia78 wrote:Dobre plate. Cifre su predpostavljam bruto?
:lol: :lol: :lol: :lol:
Jel te stid godina ? :roll:
E, momak. Dzevad izišo. Mogul ti ja šta pomoći?
muzicar_iz_parka
Posts: 3818
Joined: 02/06/2012 18:59

#46 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by muzicar_iz_parka »

saale wrote:Kako raja leti na taj zapad, pa se zajebu u p.m,,dvojica jarana su mi se nedavno vratila iz njemacke, ovaj jedan vozio kamio, a dr konobar bioo.
LJudi pukli, jest da se fino zaradi al jebo pare kad ih nemas kad u rahatluku potrositi, njemci nesocijalni totalno, nasi lhudi su tamo nesretni skroz,vele bolje ovdje radit za MILJU u svojoj zemlji sa svojom rajom :D
Nije za svakog da ide van BiH.
Neko se snađe neko ne.
Nema obećane zemlje.
Jedno je ako čovjek ode vani i bude osuđen biti fizički radnik, dosta druga stvar je postojanje mogućnosti napredovanja u zanimanju i samim time rasta primanja kroz odrijeđeno vrijeme.
U suštini običan radnik nigdje nema neku sjajnu bućnost, od Australije do Amerike.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#47 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by TRANCE »

Ima dosta levata što potaknuti dijasporskim šupljim pričama kako svi rade minimalno za 4 milje eura mjesečno odluče otići raditi kao konobari, šoferi, njegovatelji i sl. i onda negativno iznenađenje - plata minimalac, što je u Njemačkoj 1100€, u Irskoj 1550€, a od toga treba platiti stan, hranu, režije, prevoz, higijenu, odjeću, obuću, eventualne posjete doktoru i sl.
A samo podatak da je u Dublinu prosječna cijena rentanja stana 1422€ mjesečno, u Corku 1042€, a u manjim gradićima 600-800€. S tim da na jedan stan za rentanje dođe desetine zainteresovanih osoba, jer je trenutno manjak stambenog prostora. S tog aspekta je puno bolja opcija UK za sve imigrante.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#48 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by Bluemore »

znam ljude koji su izasli iz stana iz sa i eno ih u irskoj u sobi zive
odrasli ljudi , bracni par.... i.... uzivaju
eto dokle je doslo da u tome uzivas
ali opet nije za svakoga to stoji
iBoy92
Posts: 56
Joined: 24/09/2017 14:01

#49 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by iBoy92 »

Sutra u Mostar dolazi firma Musgrave i traze radnike u skladistu. Da li je potreban hrvatski pasoš? Ako da, da ne gubim vrijeme, nadam se da moze i Bosnjo tu.
User avatar
Truba
Posts: 81202
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#50 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by Truba »

https://www.nedjelja.ba/hr/vijesti/svij ... a-10/29698

Središnji ured za statistiku (CSO) Irske objavio je krajem svibnja podatke popisa stanovništva iz 2022., koji se provodi svakih šest godina, a prema kojem je za 10% smanjen broj Iraca koji se izjašnjavaju kao katolici
Post Reply