odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
Asta
Posts: 1082
Joined: 05/03/2012 14:54
Location: Sjeverno od tuge

#76 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by Asta »

Sto bi rekla moja nana "hrle mlati ko maksim po divizji"
User avatar
Asta
Posts: 1082
Joined: 05/03/2012 14:54
Location: Sjeverno od tuge

#77 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by Asta »

Jesu li zviz i hrle dvojica ili jedan, ili samo lice po avataru?
User avatar
eltroxin
Posts: 2056
Joined: 30/08/2009 23:35

#78 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by eltroxin »

Ma Hrle ti je ceska verzija Zviza.
Godinama tip pljuje po Danskoj i pise gluposti, kako mu se da pisati ovolike eseje???
Mora da mu je neki skandinavac pokupio curu!? :D

A inace je Ceska poznata po uspjesnim bosancima sa vilama od 2 miliona eura i jahtama kojima se vozikaju po Vltavi.
Tamo nema cigana ni sirotinje koja prosi, usluga je i svakoj rupi na nivou. Kruske su od cokolade, paradajz je od marmelade... :lol:
Primili su najvise izbjeglica, sviju su integrisani... Premijer im je dusa od covjeka, nimalo ksenofobican..
Pa onda poznata ceska kuhinja.
Jedino sto si im pivo i zene bezveze! :mrgreen:
User avatar
dildi
Posts: 148
Joined: 01/07/2015 22:52

#79 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by dildi »

hrle1976 wrote:
Asta wrote:
Danci su najsretniji ljudi na svijetu: Ne zanimaju ih novac ni veličina kuće

Moja obzervacija! Kad sam god usao u dijalog sa Dancima (kad bi bio na poslovnim posjetama nebitno u Danskoj ili negdje drugo) na temu o toj njihovoj srecnosti, je bila: da gledaju na pitanje iz vidika kao sto zrtve sale na tudji racun cekaju da saznaju ko je bio izvrsitelj. Ne zanima ih novac a zavide Norvezanima zbog nafte, i uvjek sebi podvuku -"sto smo im dali more", kao koje smo budale bili. Sto se velicine kuca tice. Danci uzivaju kvadrature bivanog prosta kao treci po velici u svijetu. Samo Australija i USA imaju vece prostore za bivanje na osobu.

Eto sva tri postulata u toj recenici sam oborio. Znai srecnost preko anti depresiva (dokazano). Jade se sto nemaju naftu znaci money money money must be funny in a rich man's world. I kad je kvadratura u pitanju ima i to istrazivanje.

Zapravo Danska je ko Srbija. Smanjila se brdo puta. Izgubili Skane i Blekinge (danas najjuznija dijela Svedske), Schleswig-Holstein (odnosno polovicu koju su imali), Island, Norvesku, podali one otoke na Karibima za saku dolara Amerikancima. Najveca tragedija u istoriji Danske. Sto jos smjesnije dopustili zenama da glasaju i zene masovno glasale da se proda, a danas bi Kraljicu prodali da ih povrate natrag. A najvjerovatnije da ce i Grenland otici svojim putem. Sve i jedan rat su izgubili a opet svaki slave. Vi mozda bolje znate! Cuo sam da su cak snimili seriu o porazu od Njemaca prije cirka 150 godina.

I ovo sad sa izbjeglicama. Cuj izbjeglice imaju na sebi vrijednosti 10.000kr i nakita. Jadni dodju sa dva cekera. I vi ste bili izbjeglice (prepostavljam) pa jesu vasi roditelji dosli sa kilama zlata i punim dzepovima para? Treba Dansku izolovati ko Sjevernu Koreju da se malo probude iz zimskog sna. Svi politicari svijeta su vas osudili te usporedili sa nacistima. Umjesto da primite 200.000 Sirijaca, da im date poslove pa ako nista nek kupe kropmir i cuvaju pasice dok se ne smiri u Siriji. Koji je sljedeci potez Danske vlade protiv izbjeglica iz Sirije, Iraka i Afghanistana? I neko kaze nisu rasisti i ksenofobi. To je isto da neko kaze da je Hitler bio pacifista.

Evo kako vas je Belgiski nekadasnji ministar vanjskih poslova fino izreseto zbog zakona o pljenidbi blaga itd.



Ali hajd da poledam malo balzim tonom.

1. Danci ne vole strance. Neko vise neko manje ali u konacnici uvjek je neki manjak ili problem kod stranaca.
2. Danci nisu nista narocito drustveni. Introvertni su. Zato strani radnici u jacim firmama ubrzo bjeze, jer se osjecaju uvjek ignorisani.
3. Danci zive robotski zivot. Cak i kad idu u kupovinu kao roboti su. Mozda vi to ne vidite jer ste tu godinama ali mi kad vako sa strane naletimo na dan dva je uzasno za posmatrati.
4. Zavidni su maksimalno. Sad mi je tesko reci kako unutar drzave to ide ali kad smo god sjedili u poslovnom forumu, delegati iz Danske su pokazivali vid zavidnosti.
5. Cicije i skrtost. Jedan jako bizaran prilog. Priznajem i moj sef (Njemac) me iznenadio. Trebali smo docekati dansku delegaciju iz jedne firme (jedne od jacih u Danskoj) znaci ja - sef jednog odjela, te jos jedan, jedan pravnik, nas glavni sef itd. Stigla danska delegacija u autima manjim od kutije za sibice, unajmili negdje na aerodoromu. Moj sef kad je to vidio zabezekno te rece nako (ja mislio sali se) ovi su pred bankrot od ugovore nece nista biti. I na kraju sve propalo jer nas sef nije htjeo. Cak ni ja nisam znao, ali mi kolega rece pa kaze ovdje se gleda koje auto vozis. Dok u Danskoj to izgleda nije bitno.
6. Zapazio sam da nevole ako si dugaciji nego masa. I to mi je nekako kao roboti.
7. Sutljivi ste (dobro to moze i dobro biti)
8. Od djece prave robove. Prica mi jedan Danac kako ste imali reformu osnovne skole tako da danas djeca ko robovi moraju biti u skoli od 8 do 16. Pa se sad pitam imaju li ta djeca ikak zivot poslje skole jos pogotovo u zimskim periodima? Jel idu na sport u 18 a pisu zadacu u 21?
9. Onda hvaljenje. Ovo je mozda samo zbog Njemaca ali uvije nabace ono iz 1992 kad su osvojili EP u nogometu protiv Njemacke. Dobro ali to oni ponove par puta da podvuku. Sad zamisli da jedan Svabo ili ja pocnem u ime Njemacke da kazem e jaro hodi vami da ja tebi nesto kazem. E vidi, mi smo pobjedili SP 54, 74, 90 i 2014 a EP 70, 82 i 96. Pa jos jednom ponovim. I tako opet kad se sretnemo drugi puta.
10. Imam osjecaj da drzava ima kompleks manje vrijednosti. Uvjek u medijma po svijetu u nekoj crnoj rupi. Ako nisu strogi zakoni za strance jesu onda odnosi do zivotinja, kao sa zirafom ili sexom sa zivotinjama ili osinete po vjerama kao one karikature koje su vas ekonomije kostale i brdo radnih mjesta.
11. Njemci su katastrofanlo losi kad je u pitanju strani jezik, pogotovo engleski. Vecini bolje ide francuski ili italijanski. Ali brate kad pocnu danci da pricaju kao da su Amerikanci ja hocu da odvalim od smjeha. Ja sam zivo u USA, bio neko duze vrijeme u Australiji, malo u VB itd. Treba mi 5 minuta da slomim britanski ili americki nacin govora. Pa opet to ne cinim osim ako sam u drustvu Amerikanaca ili Britanaca. Haj i to nabijanje nekog americkog naglasa je manje poblem nego sto Danci izumise novi engleski jezik. Svako malo uleti neka rijec koja ne postoji u engelskom pa predpostavaljm da je to neka danska rijec koju su samo instrumentalizirali kao da je engelska. :? Ili kad dobijem pismo. Kad neko iz Poljske ili Rusije napise nema ni a, niti an ili the. Kad neko iz danske napise metnu the gdje treba i ne obicno the bude i an i a... mislim cesto se hvale da svak zna engelski ali brate ponekad je za :run:
12. Moda vam je :run: Bez zamjere nako kako se danski muskarci oblace u Australiji bi svi pomislili da su pederi. Opet hajd neka se prepise na ukus. Dankinje obuku neke strample i gore neku bluzicu - na dalji pogled bi pomislio pidjama neka.
13. Urlikanje. Danci kad u coporu hodaju ulicama, bar sam u Kopenhagenu to vidio, vriste i urlicu. :shock:
14. Opijate se ko ribe vodu. Cak mi je receno kako trenutni ministar je teski alkoholicar.
15. Usluge u restoranima :run:

Nije vama niko nanjeo vise zla od Aksel Sandemose sa onim svojim prokletsvom the law od Jante. Ne znam rijec cohesive drustvo ali sta od vas to ucini je, ne smijes biti ko si vec moras biti sta svi oko tebe odluce. Zato su u mojim ocima Skandinavska drusva poprilicno bolesna, jer odrastaju u preteznoj samoci, bez nekih ambicija te tako nastaju brojni kompleksi. Bio je ovdje jedan forumas bez dlake na jeziku, upravo iz Danske. Pisao dosta dobrih stvari ali ponekad je onaj danski kesnofobizam prevaladavao.
covjece koliki post, na ovo si sigurno izdvojio vise od 1h.
User avatar
mih0
Posts: 58
Joined: 08/07/2015 16:30

#80 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by mih0 »

Asta wrote:Jesu li zviz i hrle dvojica ili jedan, ili samo lice po avataru?
Hrle = Zviz

Hrle tvrdi da je vec 40 godina van BiH, znaci sada ima preko 65 godina zivota.
admir0711
Posts: 47
Joined: 26/12/2011 16:18

#81 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by admir0711 »

:-?
Nego ja ovdje procita da jedna ili dvije osobe kazu kako mogu pomoci pri zaposlenju u Danskoj u Siemensu ili gdje vec. Ja bih bio zadovoljan i sa radom na nekoj farmi. Eto, javite se
Dwndler
Posts: 354
Joined: 24/08/2006 08:12

#82 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by Dwndler »

Kakvu sam raspravu proustio, garant su mi moji zivci zahvalni :D
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#83 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by hrle1976 »

Haj ti meni objasni jednu stvar ali bez nekih najvijanja ili fora, zasto u Danskoj masa nase raje je u prijevrmenskoj penziji?

Mi imamo robinske prijatelje. Oboje u penziji (danas imaju godina i za staracke skoro ali su duze vremena u ovoj prijevremenskoj), samo jedan sin radi, drugi isto u penziji a tek napunio 40 godina. Sreo sam dvoje, jednu curu i jednog decka oboje su srodnih godina, nisu u rodu niti su vezani i oboje imaju penziju a tek im je oko 37 godina. Prijatelj koji radi i zivi u Koldingu je prstom upiro taj je u penziji taj isto taj isto, i sve je rijec o raji od 40 - 55 godina.

Sta je to tako gadno u toj Danskoj da nasi masovno imaju penzije? Jesu nasi svi od reda psihicki poremeceni, jer fizicki nisu slabo izgledali? Ili jednostavno nasi su nesposobni da rade najobicnije poslove ili su jednom rijecu ljeni.

Pustimo izuzetke, jer kad bi tako gledali svaka drzava bi bila sa visokim standardom zivota.

Imam osjecaj da nasim ti Danci daju penzije tek tako, samo kazu daj i dobiju. Jel mozda zato sto ih ne zele na radnom trgu ili mozda jer poslodavci tj. Danci nece ih u firmama?

U Koldingu jedan starij iz Banja Luke mi prica, a isti poznaje mog prijatelja, kako zna nekog svog Banjalucanina negdje na sjeveru drzave, kaze posro se na sred kancelarije, kako bi ubjedio socijalnogradnika da je za penzije. Mozda je ovo izmisljeno, ali sta ako nije?
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#84 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by ovo_malo_duse »

hrle1976 wrote:Haj ti meni objasni jednu stvar ali bez nekih najvijanja ili fora, zasto u Danskoj masa nase raje je u prijevrmenskoj penziji?

Mi imamo robinske prijatelje. Oboje u penziji (danas imaju godina i za staracke skoro ali su duze vremena u ovoj prijevremenskoj), samo jedan sin radi, drugi isto u penziji a tek napunio 40 godina. Sreo sam dvoje, jednu curu i jednog decka oboje su srodnih godina, nisu u rodu niti su vezani i oboje imaju penziju a tek im je oko 37 godina. Prijatelj koji radi i zivi u Koldingu je prstom upiro taj je u penziji taj isto taj isto, i sve je rijec o raji od 40 - 55 godina.

Sta je to tako gadno u toj Danskoj da nasi masovno imaju penzije? Jesu nasi svi od reda psihicki poremeceni, jer fizicki nisu slabo izgledali? Ili jednostavno nasi su nesposobni da rade najobicnije poslove ili su jednom rijecu ljeni.

Pustimo izuzetke, jer kad bi tako gledali svaka drzava bi bila sa visokim standardom zivota.

Imam osjecaj da nasim ti Danci daju penzije tek tako, samo kazu daj i dobiju. Jel mozda zato sto ih ne zele na radnom trgu ili mozda jer poslodavci tj. Danci nece ih u firmama?

U Koldingu jedan starij iz Banja Luke mi prica, a isti poznaje mog prijatelja, kako zna nekog svog Banjalucanina negdje na sjeveru drzave, kaze posro se na sred kancelarije, kako bi ubjedio socijalnogradnika da je za penzije. Mozda je ovo izmisljeno, ali sta ako nije?
Hrle specijalac ponovo jase... :D :D Oporavio se od Knockout_a

Onaj neki stari koji je znao nekog, e taj nekoko koji zna nekog, te mu je ovaj ispricao da onaj neki koji zna nekog da je taj neki nekad nesto ucinio.... :run:
Ja zaboravih napisat da je onaj stari iz Koldinga...hahahhahah
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#85 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by HAVANA »

:shock: A ja levat odem u wc da kakim.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#86 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by stakasa »

hrle1976 wrote:Haj ti meni objasni jednu stvar ali bez nekih najvijanja ili fora, zasto u Danskoj masa nase raje je u prijevrmenskoj penziji?

Mi imamo robinske prijatelje. Oboje u penziji (danas imaju godina i za staracke skoro ali su duze vremena u ovoj prijevremenskoj), samo jedan sin radi, drugi isto u penziji a tek napunio 40 godina. Sreo sam dvoje, jednu curu i jednog decka oboje su srodnih godina, nisu u rodu niti su vezani i oboje imaju penziju a tek im je oko 37 godina. Prijatelj koji radi i zivi u Koldingu je prstom upiro taj je u penziji taj isto taj isto, i sve je rijec o raji od 40 - 55 godina.

Sta je to tako gadno u toj Danskoj da nasi masovno imaju penzije? Jesu nasi svi od reda psihicki poremeceni, jer fizicki nisu slabo izgledali? Ili jednostavno nasi su nesposobni da rade najobicnije poslove ili su jednom rijecu ljeni.

Pustimo izuzetke, jer kad bi tako gledali svaka drzava bi bila sa visokim standardom zivota.

Imam osjecaj da nasim ti Danci daju penzije tek tako, samo kazu daj i dobiju. Jel mozda zato sto ih ne zele na radnom trgu ili mozda jer poslodavci tj. Danci nece ih u firmama?

U Koldingu jedan starij iz Banja Luke mi prica, a isti poznaje mog prijatelja, kako zna nekog svog Banjalucanina negdje na sjeveru drzave, kaze posro se na sred kancelarije, kako bi ubjedio socijalnogradnika da je za penzije. Mozda je ovo izmisljeno, ali sta ako nije?
Najefektnija zavrsnica posta ever. Hrle legendo
User avatar
dildi
Posts: 148
Joined: 01/07/2015 22:52

#87 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by dildi »

stakasa wrote:
hrle1976 wrote:Haj ti meni objasni jednu stvar ali bez nekih najvijanja ili fora, zasto u Danskoj masa nase raje je u prijevrmenskoj penziji?

Mi imamo robinske prijatelje. Oboje u penziji (danas imaju godina i za staracke skoro ali su duze vremena u ovoj prijevremenskoj), samo jedan sin radi, drugi isto u penziji a tek napunio 40 godina. Sreo sam dvoje, jednu curu i jednog decka oboje su srodnih godina, nisu u rodu niti su vezani i oboje imaju penziju a tek im je oko 37 godina. Prijatelj koji radi i zivi u Koldingu je prstom upiro taj je u penziji taj isto taj isto, i sve je rijec o raji od 40 - 55 godina.

Sta je to tako gadno u toj Danskoj da nasi masovno imaju penzije? Jesu nasi svi od reda psihicki poremeceni, jer fizicki nisu slabo izgledali? Ili jednostavno nasi su nesposobni da rade najobicnije poslove ili su jednom rijecu ljeni.

Pustimo izuzetke, jer kad bi tako gledali svaka drzava bi bila sa visokim standardom zivota.

Imam osjecaj da nasim ti Danci daju penzije tek tako, samo kazu daj i dobiju. Jel mozda zato sto ih ne zele na radnom trgu ili mozda jer poslodavci tj. Danci nece ih u firmama?

U Koldingu jedan starij iz Banja Luke mi prica, a isti poznaje mog prijatelja, kako zna nekog svog Banjalucanina negdje na sjeveru drzave, kaze posro se na sred kancelarije, kako bi ubjedio socijalnogradnika da je za penzije. Mozda je ovo izmisljeno, ali sta ako nije?
Najefektnija zavrsnica posta ever. Hrle legendo
Ne znam zasto se bilo ko obazire na Hrleta/ZVIZ, vidite da je lik lud 100%
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#88 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by stakasa »

dildi wrote: Ne znam zasto se bilo ko obazire na Hrleta/ZVIZ, vidite da je lik lud 100%


Mozda je to sto ti kazes izmisljeno, ali sta ako nije? :D :D :D
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#89 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by julisiz es grant »

:lol:
User avatar
dildi
Posts: 148
Joined: 01/07/2015 22:52

#90 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by dildi »

stakasa wrote:
dildi wrote: Ne znam zasto se bilo ko obazire na Hrleta/ZVIZ, vidite da je lik lud 100%


Mozda je to sto ti kazes izmisljeno, ali sta ako nije? :D :D :D


:-D :-) :-) :-) :-) :-)
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#91 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by hrle1976 »

dildi wrote:
stakasa wrote:
hrle1976 wrote:Haj ti meni objasni jednu stvar ali bez nekih najvijanja ili fora, zasto u Danskoj masa nase raje je u prijevrmenskoj penziji?

Mi imamo robinske prijatelje. Oboje u penziji (danas imaju godina i za staracke skoro ali su duze vremena u ovoj prijevremenskoj), samo jedan sin radi, drugi isto u penziji a tek napunio 40 godina. Sreo sam dvoje, jednu curu i jednog decka oboje su srodnih godina, nisu u rodu niti su vezani i oboje imaju penziju a tek im je oko 37 godina. Prijatelj koji radi i zivi u Koldingu je prstom upiro taj je u penziji taj isto taj isto, i sve je rijec o raji od 40 - 55 godina.

Sta je to tako gadno u toj Danskoj da nasi masovno imaju penzije? Jesu nasi svi od reda psihicki poremeceni, jer fizicki nisu slabo izgledali? Ili jednostavno nasi su nesposobni da rade najobicnije poslove ili su jednom rijecu ljeni.

Pustimo izuzetke, jer kad bi tako gledali svaka drzava bi bila sa visokim standardom zivota.

Imam osjecaj da nasim ti Danci daju penzije tek tako, samo kazu daj i dobiju. Jel mozda zato sto ih ne zele na radnom trgu ili mozda jer poslodavci tj. Danci nece ih u firmama?

U Koldingu jedan starij iz Banja Luke mi prica, a isti poznaje mog prijatelja, kako zna nekog svog Banjalucanina negdje na sjeveru drzave, kaze posro se na sred kancelarije, kako bi ubjedio socijalnogradnika da je za penzije. Mozda je ovo izmisljeno, ali sta ako nije?
Najefektnija zavrsnica posta ever. Hrle legendo
Ne znam zasto se bilo ko obazire na Hrleta/ZVIZ, vidite da je lik lud 100%
Mozda su se tvoji pokajali kad su te vidili. SLusaj vamo rekao sam mozda je ta prica o tom sto je da oprostite izasro se netacna odnosno izmisljena. Nauci se citati. I gledaj svoja posla jer vidim da nema nista pametno napisati a kacis se na komentare ko muha na govno.

Postavio sam pitanje za diskusije a ne da bi ti tako polu skolovan se segecio. Ako nemas sta pametno reci razguli.
Dwndler
Posts: 354
Joined: 24/08/2006 08:12

#92 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by Dwndler »

hrle1976 wrote:Haj ti meni objasni jednu stvar ali bez nekih najvijanja ili fora, zasto u Danskoj masa nase raje je u prijevrmenskoj penziji?

Mi imamo robinske prijatelje. Oboje u penziji (danas imaju godina i za staracke skoro ali su duze vremena u ovoj prijevremenskoj), samo jedan sin radi, drugi isto u penziji a tek napunio 40 godina. Sreo sam dvoje, jednu curu i jednog decka oboje su srodnih godina, nisu u rodu niti su vezani i oboje imaju penziju a tek im je oko 37 godina. Prijatelj koji radi i zivi u Koldingu je prstom upiro taj je u penziji taj isto taj isto, i sve je rijec o raji od 40 - 55 godina.

Sta je to tako gadno u toj Danskoj da nasi masovno imaju penzije? Jesu nasi svi od reda psihicki poremeceni, jer fizicki nisu slabo izgledali? Ili jednostavno nasi su nesposobni da rade najobicnije poslove ili su jednom rijecu ljeni.

Pustimo izuzetke, jer kad bi tako gledali svaka drzava bi bila sa visokim standardom zivota.

Imam osjecaj da nasim ti Danci daju penzije tek tako, samo kazu daj i dobiju. Jel mozda zato sto ih ne zele na radnom trgu ili mozda jer poslodavci tj. Danci nece ih u firmama?

U Koldingu jedan starij iz Banja Luke mi prica, a isti poznaje mog prijatelja, kako zna nekog svog Banjalucanina negdje na sjeveru drzave, kaze posro se na sred kancelarije, kako bi ubjedio socijalnogradnika da je za penzije. Mozda je ovo izmisljeno, ali sta ako nije?
Zato sto su mogli. Nisu oni (u velikoj vecini) nesposobni za rada, ali je prije drzava pokrivala izdatke za prijevremenu i opstine su sutale ljude u prijevremenu, jer im onda nisu u statistici kao nezaposleni.
Skoro svi na pocetku (govorim o drugoj polovini 90'ih) koji su trazili su i dobili prijevremenu, skoro pa i bez obzira na godine.
Onda je drzava izdatke za prijevremenu prebacila na opstinske budzete i od tad pocinje borba za dobijanje prijevremene penzije, a sad su toliko poostrili kriterije i uveli odredbu, da niko ispod 40 godina ne moze u prijevremenu penziju. Nazalost u Danskoj nema tradicije revizije, tako da je po sistemu ko je dobio dobio, a ko nije nek se yebe.
Tako da unazad 10 godina, a mozda i vise je sve teze i teze, a sad skoro pa nemoguce dobiti prijevremenu i proces zna trajat i po 4-5 godina, gdje neki dodju i do staracke penzije u procesu, a vrlo cesto imas slucajeva da ljudi imaju pravo na prijevremenu (ne govorim samo o bosancima, vec o svima), ali je ta kesa zavrnuta.
Imas takodje faca koje su radile par godina, doslo je do povrede na radu i onda su isli do prijevremene penzije, ali dosta radnosposobnih se smakelo takoreci na prijevremenu odmah po dobijanju papira i stalnog boravka, tj. izlaska iz izbjeglickih centara (krajem 90'ih).
Licno me nebi cudilo da se faca posro na sred kancelarije, bilo je njih koji su i cvijece jeli, pa im onda drotovi dosli na vrata, ovaj konto sta sad, a oni kao proglasen si ludim, dobio si prijevremenu, ali ti oduzimamo vozacku dozvolu :P
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#93 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by hrle1976 »

Jaro iz Koldinga, eto nema dvije sedmice, kako smo preko Skajpa se culi i bas na ovu temu zapoce kako poznaje troje koji su nedavno se pohvalili sa prijevremenskom penzijom a nemaju niti 40 godina. Cak veli da dobiju 100.000 danskih kruna kad odu u prijevremensku penziju :shock:

Ako mene laze lazem ja tebe, ali moras razumiti da to sto cujem za penzije u Danskoj je za sredinu gdje zivim kao neki van serijal koji samo mozda ces vidjeti u nekom filmu.

Spominje nekog jarana iz Bilece koji zivi u nekom luckom gradu na samom sjeveru. Jaran mu ima 36 godina i prije cetri mjeseca jedobio prijevremensku penziju. Kaze pokraj penzije isplatili mu 100.000 kruna koje je ulozio da kupi kucu. Dodaje kako tu gore na sjeveru zna isto za neku curu 36-37 godina, isto u penziji, cekala 5 godina na rijesenje. Pa neki momak iz okolice Koldinga, iz Bugojna, kaze niti on ima skole, niti je ikad radio jedan dan, kaze samo se mariso i probleme pravio te dodaje nedavno na facebooku zaljebi rijesenje prijevremenska a tek mu 34 godine. A njegov argument zasto Danci daju nasima penzije je smijesan ali vjerujem da je tako; veli meni da se komune kod vas boje aktivirati nase na neki rad za socijalu kao vise stete nego fajde. Spominje nekog dali mu da odrzava park za socijalu, pa trebo da pokosi travnjak on svo cvjece pokosio, kao vidite ja sam za penzije. :lol:
Kaze da je sad penzija veci hit neko ikada kao sad se moze u HR ici mjesecima bez restrikcija pa nema sumlje da su bili u BiH. Pa njegovi roditelji od maja do kraja septembra su u BiH. Brat isto.

Ti ovo kad pricas nasima u Njemackoj ljudi se hvataju za glave.
User avatar
dildi
Posts: 148
Joined: 01/07/2015 22:52

#94 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by dildi »

hrle1976 wrote:Jaro iz Koldinga, eto nema dvije sedmice, kako smo preko Skajpa se culi i bas na ovu temu zapoce kako poznaje troje koji su nedavno se pohvalili sa prijevremenskom penzijom a nemaju niti 40 godina. Cak veli da dobiju 100.000 danskih kruna kad odu u prijevremensku penziju :shock:

Ako mene laze lazem ja tebe, ali moras razumiti da to sto cujem za penzije u Danskoj je za sredinu gdje zivim kao neki van serijal koji samo mozda ces vidjeti u nekom filmu.

Spominje nekog jarana iz Bilece koji zivi u nekom luckom gradu na samom sjeveru. Jaran mu ima 36 godina i prije cetri mjeseca jedobio prijevremensku penziju. Kaze pokraj penzije isplatili mu 100.000 kruna koje je ulozio da kupi kucu. Dodaje kako tu gore na sjeveru zna isto za neku curu 36-37 godina, isto u penziji, cekala 5 godina na rijesenje. Pa neki momak iz okolice Koldinga, iz Bugojna, kaze niti on ima skole, niti je ikad radio jedan dan, kaze samo se mariso i probleme pravio te dodaje nedavno na facebooku zaljebi rijesenje prijevremenska a tek mu 34 godine. A njegov argument zasto Danci daju nasima penzije je smijesan ali vjerujem da je tako; veli meni da se komune kod vas boje aktivirati nase na neki rad za socijalu kao vise stete nego fajde. Spominje nekog dali mu da odrzava park za socijalu, pa trebo da pokosi travnjak on svo cvjece pokosio, kao vidite ja sam za penzije. :lol:
Kaze da je sad penzija veci hit neko ikada kao sad se moze u HR ici mjesecima bez restrikcija pa nema sumlje da su bili u BiH. Pa njegovi roditelji od maja do kraja septembra su u BiH. Brat isto.

Ti ovo kad pricas nasima u Njemackoj ljudi se hvataju za glave.
Zviz/Hrle legenda, svi mu se postovi zasnivaju na postulatu: "Ako mene laze lazem ja tebe"

sve sama neistina.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#95 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by stakasa »

hrle1976 wrote:Jaro iz Koldinga, eto nema dvije sedmice, kako smo preko Skajpa se culi i bas na ovu temu zapoce kako poznaje troje koji su nedavno se pohvalili sa prijevremenskom penzijom a nemaju niti 40 godina. Cak veli da dobiju 100.000 danskih kruna kad odu u prijevremensku penziju :shock:

Ako mene laze lazem ja tebe, ali moras razumiti da to sto cujem za penzije u Danskoj je za sredinu gdje zivim kao neki van serijal koji samo mozda ces vidjeti u nekom filmu.

Spominje nekog jarana iz Bilece koji zivi u nekom luckom gradu na samom sjeveru. Jaran mu ima 36 godina i prije cetri mjeseca jedobio prijevremensku penziju. Kaze pokraj penzije isplatili mu 100.000 kruna koje je ulozio da kupi kucu. Dodaje kako tu gore na sjeveru zna isto za neku curu 36-37 godina, isto u penziji, cekala 5 godina na rijesenje. Pa neki momak iz okolice Koldinga, iz Bugojna, kaze niti on ima skole, niti je ikad radio jedan dan, kaze samo se mariso i probleme pravio te dodaje nedavno na facebooku zaljebi rijesenje prijevremenska a tek mu 34 godine. A njegov argument zasto Danci daju nasima penzije je smijesan ali vjerujem da je tako; veli meni da se komune kod vas boje aktivirati nase na neki rad za socijalu kao vise stete nego fajde. Spominje nekog dali mu da odrzava park za socijalu, pa trebo da pokosi travnjak on svo cvjece pokosio, kao vidite ja sam za penzije. :lol:
Kaze da je sad penzija veci hit neko ikada kao sad se moze u HR ici mjesecima bez restrikcija pa nema sumlje da su bili u BiH. Pa njegovi roditelji od maja do kraja septembra su u BiH. Brat isto.

Ti ovo kad pricas nasima u Njemackoj ljudi se hvataju za glave.
Ali sta ako se ne hvataju
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#96 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by julisiz es grant »

stakasa wrote:
Ali sta ako se ne hvataju
:lol:
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#97 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by stakasa »

julisiz es grant wrote:
stakasa wrote:
Ali sta ako se ne hvataju
:lol:
Neka




































:D
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#98 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by hrle1976 »

julisiz es grant wrote:
stakasa wrote:
Ali sta ako se ne hvataju
:lol:

Koliko nasih u Njemackoj zivi od Hartz IV. Kad bi znao da te prijevremenske u Danskoj iznose 1.800€ netto na mjesec, a kako veli jaran drzava placa pola stanarine. :-) Meni je samo cudno da nije sve i jedan Bosanceros u DK, a ne samo iz BiH vec i ostalih krajeva nekadasnje predao zahtjev za prijevremensku. Neskolovan ili slabo, imas svaki mjesec 1.800€ i jos mu drzava placa pola stana a pola godine je dole. Luksuz. Takvi imaju sigurno negdje iza kreveta sliku Milosevica i kazu HVALA druze.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#99 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by stakasa »

hrle1976 wrote:
julisiz es grant wrote:
stakasa wrote:
Ali sta ako se ne hvataju
:lol:

Koliko nasih u Njemackoj zivi od Hartz IV. Kad bi znao da te prijevremenske u Danskoj iznose 1.800€ netto na mjesec, a kako veli jaran drzava placa pola stanarine. :-) Meni je samo cudno da nije sve i jedan Bosanceros u DK, a ne samo iz BiH vec i ostalih krajeva nekadasnje predao zahtjev za prijevremensku. Neskolovan ili slabo, imas svaki mjesec 1.800€ i jos mu drzava placa pola stana a pola godine je dole. Luksuz. Takvi imaju sigurno negdje iza kreveta sliku Milosevica i kazu HVALA druze.
A sta ako nemaju sliku, ne mozes ni ti tako... Pausalno
User avatar
dildi
Posts: 148
Joined: 01/07/2015 22:52

#100 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by dildi »

To je tako ako zviz=hrle ne lazu, a ako njega lazu, tako i on laze nas...
Post Reply