odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Neregistrirani
Posts: 1252
Joined: 27/07/2007 22:44
Contact:

#26 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by Neregistrirani »

Hvala ti na odgovoru, mnoge stvari su sad jasnije.
hrle1976 wrote:
Zviza su banovali. Dzaba ga pitas.

Imamo prijatelje u Koldingu pa sam njih upitao kako i sta. Kazu da je cesma stegnuta do dna za ljude van EU.

Ipak ima nekoliko nacina mada kako oni kazu ako je rijec o fabrici i ako nema neke vise skole onda sljedeca opcija bi za njega vazila:

da poslodavac ponudi posao uz garanciju da ce vas sin imati zaradu nad 375.000kr godisnje bez dodatka za odmor ili drugih. Prema rijecima prijatelja poslodavac mora za svaku radnu godinu u prvom ugovoru dati garanciju. Ugovor maksimalno moze trajati cetri godine. Radna i boravisna dozvola ce tako samo vaziti cetri godine te poslodavac za citav period mora jamciti platu iznad granice koja se trazi. Uslov je da poslodavac izradi ugovor o zaposljavanju po danskim propisima te u ugovoru tacno opise vrstu rada, funkciju koju ce vas sin imati, platu koju ce imati i period koliko dugo ce tu biti.

Druga mogucnost je: da se raspita da li firma ima fast-track certifikat od drzave. Ako ima, to znaci da firma moze ne ometano zaposliti kadre iz ne EU drzava pod uslovom da se neka norma o godisnjoj plati ispuni.

Vele da poslodavac mora izraditi ugovor i kod lokalnih vlasti predati zahtjev. Kad se rijesi zahtjev onda potvrda o boravisnoj i radnoj dozvoli ce biti dostavljena radniku. Vele da tu ima isto nekih taksi za platit. Dalje, da drzava moze traziti od vaseg sina licni interviju. Navodno se ceka podugo na rijesenje. U svakom slucaju, bar tako oni pricaju, boravak ce iskljucivo biti vezan za radnu dozvolu, odnosno bez posla nece mogci legano ostati u drzavi.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#27 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by hrle1976 »

Nema na cemu ali kako prijatelji vele do poslodavca je sve. On je tak koji mora pokrenuti. E sad to sto forumas rece da je vrh vrhova takva jedna plata. To isto su spomenuli prijatelji iz Koldinga, kako je vise naucna fantastika nego relna slika u drzavi za taku vrstu posla.
Asta wrote:Lako im je raditi u Siemensu i u Aldiju kad tamo u Danskoj zene rade samo do 12.
Bio u Kopenhagenu nekoliko puta i moram reci da je mrtav grad skroz na skroz. Bio ti u Koldingu poslje 17:00, koji je selo za Kopenhagen ako cemo po velicini, ili u Kopenhagenu isto ti ga dodje. Znam samo da nista prije 10 nije otvoreno osim koje kakvih pekara. Banke rade od 10 do 15 ili 16 kako koja. Prodavnice do 17 i to je to. Za sve poslje 17 moras traziti robnu kucu ili neki (super) market poput Irme - mozda najskuplji lanac prehrambene robe na planeti. Jedina drzava na svijetu gdje bogati imaju svoje prodavnice gdje za istu robu placaju 30% vise jer nece da se guzvaju sa bjedom i strancima. Isto u Stokholmu - banke od 10 do 15 rade. Trgovine nesto duze rade nego u Danskoj do 18 (vecina). E jedino u Oslu banke rade od 8 ujutru do nekih 15. Butici od 10 do 17. Meni su Danci i Norvezani jedno te isto. Oba naroda su arogantna a vecina je ksenofobski nastrojena.

Usluge su im goli uzas da nema veceih nigdje. U restoranima pogotovo! Dok u USA ako ti zeznu jelo u restoranu obicno dobijes neki popust, mozda gratis pice i tako to. Jer tamo se gaji strogo mentalitet da je kupac uvijek u pravu i treba biti zadovoljen. U Danskoj susta suprotnost, dobio ti na pola peceno meso ili sasvim nesto deseto sto nisi narucio je tvoj problem. Zalio si ti koliko god htjeo oni ce napraviti ono sto si zelio ali ce oboje zaracunati. Pokusaj da im kazes necu platit ono sto nisi nikad narucio odma zovu policiju. :D

Danska je jedina drzava u svijetu gdje jedu hamburgere (u restoranima) viljuskom i nozem.
User avatar
Asta
Posts: 1082
Joined: 05/03/2012 14:54
Location: Sjeverno od tuge

#28 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by Asta »

Svasta, cuj zovu ti policiju. A je li istina ovo za zene, da rade samo do 12.
Kako mislis ksenofibicni?
Jedina drzava na svijetu gdje bogati imaju svoje prodavnice gdje za istu robu placaju 30% vise jer nece da se guzvaju sa bjedom i strancima
.
Kako ovo je li se zna koje su to prodavnice i da stranci ne mogu uci u njih ili kako?
Ja sam mislila da u Danskoj nema podjele na bogate i siromasne.
Kazu da tamo nema gladnih, prosjaka, beskucnika i siromasnih.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#29 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by ovo_malo_duse »

hrle1976 wrote:Prijateljica iz Kanade je studirala dvije godine u Danskoj a potom dobila posao u Simensu na skoro samom sjeveru drzave. Radni odnos prekinut otkazom poslje pet i po godina te onih dvije dok je studirala, znaci nekih sedam i po godina stalnog boravnka. E, sad je ovo njena prica. Kaze, kako je imala "stalnu boravisnu" dozvolu ali za strance koji dolaze iz ne EU drzava to znaci samo da ne treba svako malo ici i obnavljati. Poslje otkaza je dobila pravo na dvije godine da ostane, jer kako sama kaze je uplacivala neko osiguranje u slucaju da ostane bez posla. Poslje dvije godine bez uspjeha za novim poslom dobije pismo o deportacij. Spasilo je sto je imala garanta - momak bio Danac i njegova porodica je neka sa dubokim dzepovima pa kako sta sad nisam u toku ali nije bila deportovana, jer su oni jamcili neku garanciju. Za posao tokom studiranja, kaze da kao stranac koji nije iz neke EU drzave treba dobiti dozvolu. Kao dozvoljeno moze biti da radis do 15 ili 20 sati sedmicno, ali da ne smijes prelaziti godisnju zaradu od 130.000 danskih kruna brutto. Biva ako prekoracis sate ili zaradu racunaju da si dosao da radis a ne da se skolujes, i tako gubis pravo na boravak. Kako ona kaze ta suma skoro nije dovoljna za godisnje troskove na stanarinu.

Danas zivi u Kanadi sa istim momkom (sad vec muzem), jer je njemu lakse bilo naci posao kod njih nego njoj u Danskoj.
NIgdje veze prica al eto...Moja supruga je dobila posao u Danskoj prije nego smo se vjencali prije 6 godina dosla sa Americkim pasosem. Dobila odmah vizu na 3 godine (Radnu). Produzila opet dali joj na 3 opet (to je standard)

Nakon 5 godina (prosle godine) aplicirala za Stalni boravak dobila ga za 3 mjeseca.

Postoji "Radna boravisna" koja je vezna za posao i obnavlja se svakih 3-5 godina. Kad ostanes bez posla dobijes 6 mjeseci do 2 godine da nadzes drugi posao u protivnom dobijes nogu. Nema te garancije da ti moze pomoci i nije bitno jesi iz US, Kanade ili Bangladesa ili Bosne ako si van EU noga ti je. Ista pravila za sve.

"Stalna Boravisna" koju kad dobijes nisi vezan ni za sto. Ovo dobijes nakon 5 godina u Danskoj stim da moras radit zadnje 3 i nesmijes primat socijanu inace nema sanse da dobijes. KAd dobijes Stalni imas sva prava na socijalnu i drugu pomoc kao i danci. Jedino nemos napustit drzavu (odselit se) na duze od 6 mjeseci. Moze i to ako ces radit za dansku firmu ili se skolovat ali dobijes dozvolu.

Tako da joj je prica suplja do bola.. Al et
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#30 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by ovo_malo_duse »

hrle1976 wrote:Nema na cemu ali kako prijatelji vele do poslodavca je sve. On je tak koji mora pokrenuti. E sad to sto forumas rece da je vrh vrhova takva jedna plata. To isto su spomenuli prijatelji iz Koldinga, kako je vise naucna fantastika nego relna slika u drzavi za taku vrstu posla.
Asta wrote:Lako im je raditi u Siemensu i u Aldiju kad tamo u Danskoj zene rade samo do 12.
Bio u Kopenhagenu nekoliko puta i moram reci da je mrtav grad skroz na skroz. Bio ti u Koldingu poslje 17:00, koji je selo za Kopenhagen ako cemo po velicini, ili u Kopenhagenu isto ti ga dodje. Znam samo da nista prije 10 nije otvoreno osim koje kakvih pekara. Banke rade od 10 do 15 ili 16 kako koja. Prodavnice do 17 i to je to. Za sve poslje 17 moras traziti robnu kucu ili neki (super) market poput Irme - mozda najskuplji lanac prehrambene robe na planeti. Jedina drzava na svijetu gdje bogati imaju svoje prodavnice gdje za istu robu placaju 30% vise jer nece da se guzvaju sa bjedom i strancima. Isto u Stokholmu - banke od 10 do 15 rade. Trgovine nesto duze rade nego u Danskoj do 18 (vecina). E jedino u Oslu banke rade od 8 ujutru do nekih 15. Butici od 10 do 17. Meni su Danci i Norvezani jedno te isto. Oba naroda su arogantna a vecina je ksenofobski nastrojena.

Usluge su im goli uzas da nema veceih nigdje. U restoranima pogotovo! Dok u USA ako ti zeznu jelo u restoranu obicno dobijes neki popust, mozda gratis pice i tako to. Jer tamo se gaji strogo mentalitet da je kupac uvijek u pravu i treba biti zadovoljen. U Danskoj susta suprotnost, dobio ti na pola peceno meso ili sasvim nesto deseto sto nisi narucio je tvoj problem. Zalio si ti koliko god htjeo oni ce napraviti ono sto si zelio ali ce oboje zaracunati. Pokusaj da im kazes necu platit ono sto nisi nikad narucio odma zovu policiju. :D

Danska je jedina drzava u svijetu gdje jedu hamburgere (u restoranima) viljuskom i nozem.
Davno si ti bio U Danskoj. Sve je otvoreno danas do 22:00. Cak su veliki Supermarketi trazili da su otvoreni cijelu noc.

Drugo, za usluge necu komentarisat, jer to je relativno, zavisi gdje si bio generalno nema sanse al et necu da polemisem.
User avatar
Asta
Posts: 1082
Joined: 05/03/2012 14:54
Location: Sjeverno od tuge

#31 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by Asta »

Ovo malo duse :thumbup: nije mi se dalo polemisati, ali najjace je ovo "danaca momka sa dubokim dzepovima" poslije ovoga da zene rade do 12.
A da ne pricam o onome kad prodjes setackom radnim danom predvece jednom u zivotu i zakljucis da je sve mrtvo i zatvoreno.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#32 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by hrle1976 »

To sto napisa i ono sto ona rece je 1 na prema 1. Za garanta, kojeg je spomenula, je ipak bio njen momak s kojim danas zivi u Kanadi. Jel rijec bila o poduzetku boravka od mjesec, dva, tri ili je na neki turisticki nacin bila malo duze nemam pojma. Ja cu ipak tipovati da pred organima koji se bave takvim pitanjima nije isto ako dodje jedan Danac cija djevojka je Kanadjanka i ako dodje jedan Bosanac ili Somalijac. Nije kod vas isto biti Danac u svome na svome, stranac iz Kanade, a tek stranac iz Bosne ili Somalije. Na papiru je mozda je ali u realiteti to su bar po mojim ocjenama tri razlicita svijeta. U svakom slucaju nema razloga da me laze, tako da sam uvjeren 1000 % da je tako kako je ispicala.

U vezi pitanja do kad zene rade - pojma nemam!

Sto se tice radnih vremena. Naravno da jedan Magasin ili bilo koja druga robna kuca u Kopenhagenu radi do u kasna doba. I naravno da vam prodavnice poput Neta, Kivija, Irme i sl. rade isto tako dugo. Ja sam pricao o specijalnim prodavnicama poput nekog Jensena, koji ima prodavnicu opreme za ribarstvio. Neki mali butik odjece. Pa evo cak kad pogledam radno vrijeme Louis Vuitton http://eu.louisvuitton.com/eng-e1/point ... copenhague se potvrdjuje ono sto sam ranije pisao.

Zapazio sam da u Neto ili nekeom Aldiju pretezno idu stranci, danci koji nemaju duboke dzepove i studenti. Ja tamo nisam nikoga vidio skockanog. Znas kad vidis nekoga da na sebi ima kaput od 2.000€, to se vidi. Isti sir, isti producent, isto i pakovanje u jednoj Irmi ili Meniju kosta bar 20-30% skuplje nego u nekom Netu ili Aldiju.

Ljudi mozete vi pricati sta hocete i braniti Dansku koliko god zelite. Mozete gledati kroz prste ali cinjenice kazu savsim drugo.
Kao prvo u Kopenhagenu sam bio nedavno. Izvini ali da ste se drasticno izmjenili, niste. Osim, naravno stezanja zakona za strance. Jedne godine ste izmjenili zakon o stranicma samo 24 puta u istoj godini. Kako vam pravnici stignu pratiti te silne izmjene? Iskreno receno, kad vam nije stalo do stranaca sto jednostavno ne stegnete pipu do dna - nema ulaza i tacka. U petsto eura da ce vam vlada do maja mjeseca jos jednom stegnuti zakon. Bice nesto poput izbjeglica treba da ispuni dovoljno bodova za ulazak a da bi CNN i BBC ususkali jamce da mogu od prvog dana raditi ako ikad uspije dostici nivo bodova. Isto kao u Kanadi ce biti, gdje samo mozes uci kao emigrant ili izbjeglica ako imas neko skolovanje, nisi prestar, bolestan i ne trazis spajanje rodbine.

Sto se tice ksenofobije nema vam ravnih, mozda oni brdjani Svicarci i to pogotovo oni sto im je njemacki prvi jezik te jednaki brdjani Norvezani se mogu mjeriti s vama. Koliko dugo nasi zive u Danskoj a sve go kokuz. Brate bar su neki mogli dokuciti neki nivo zivota. A sta ima ovih iz Irana ili Libanaca koji su tu bar 10 godina duze od nasih pa opet nista. Sve goli ghetto. Moja ocjena 1) bogati Danci koji imaju kuce i vile sto u Danskoj tako i vani, zatim 2) Danci sa nadprosjecnim primanjima, 3) prosjecni Danci i pokoji stranac sa prosjecnim primanjem, 4) Danci i stranci sa nizim primanjima, 5) Danci i stranci na socijali.

U ostalom Danska je toliko dosadna zemlja da jedna Belgija pokraj nje lici na nesto tropsko. Prosjecan danac je seljak sa dozom ksneofobizma. Kad covjek malo boglje pogleda sve drugo osim 4-5 gradova je selo. Gdje god pogledas frame, krave i svinje.

Turisticki vam dajem nula bodova, jer iskreno receno nema nista za pogledati. Isli u onaj akvarij kod aerodroma, platili ulaznice ko svetog petra maslo i sve obisli za 40 minuta.
Usluge nula bodova. Imal' hoteljerske skole ikako?
Ksenofobizam od samog vrha pa do najbjednijeg u drzavi.
Drzava gdje nema voca i povrca. Kupi jednom 1kg kruski, a ti Tita dragog. Ono kruske nije vidilo. Ha zvako papir ili voce i povrce koje prodajete isto. Paradajzi su vam boze sacuvaj.
Da smo u 1967 godini prosjecan Danac bi voziko ficu ili ladu.
Jedina zapadna drzava gdje ima Golf dvica na svakom cosku. :D

Dzaba vam svo "bogatsvo" kad zivite u cumezu.

Imam osjecaj da su jednom Dancu stranci krivi za sve pa cak i za te uzasne paradajze bez ikakvog ukusa.

Nema te pozicije i plate koja bi mene mogla privuci. Ja skidam kapu nasima kako uspiju da sazvacu dane gore.

Definitivno najbjednija drzava u Europi! I ako imate standard ali dok polacate sve pred svojim prago dvoumim da vam ista vise ostane nego jednom Njemcu.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#33 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by hrle1976 »

Buying a car in Denmark: even a banger costs a fortune
Guest columnist Helen Russell takes advantage of the local car day - Sunday - to buy a very heavily taxed secondhand Danish run-about.

Having suffered frostbite and fury at the mercy of infrequent buses and trains, the time has come to get a car. My sole experience of vehicle ownership to date is the second-hand Toyota Starlet I bought from an aunt in 1997. I don’t think she struck a particularly hard bargain and there may even have been a tin of Marks & Spencer’s travel sweets thrown in. With a scant-to-woeful knowledge, I set off in search of a motor on Saturday.
This is my first mistake. From noon on the sixth day, most of Denmark shuts down: shops board-up, car parks empty and pedestrians scatter. I wonder whether there’s been some sort of nuclear disaster until we bump into a fleeing neighbour who explains that weekends are ‘family time’. Trading on Saturday afternoons and Sundays became legal here in October 2012. Copenhagen shopkeepers embraced the change straight away but it’s yet to hit Jutland (ditto decent hairdressers and Indian food). Strangely, car dealerships have always been allowed to open on Sundays. “That’s just how we do it,” the Danglish-speaking girl in the local shop tells me: “Saturday for family, the Sabbath for cars.”
In common with everything else in Denmark, motoring isn’t cheap. New cars are taxed at 180 per cent and the impact trickles down to used car prices. This means that a modest second-hand saloon suddenly becomes an indicator of extortionate wealth and most people drive matchboxes.
Inhaling a heady combination of pleather and Little Trees air-fresheners at my first forecourt on Sunday, I tell a salesman my budget. He chuckles, good-humouredly first of all, then gives me a look that says: "Yes, but what’s your real budget?" In the next showroom we wait for half an hour, unbothered by a single salesperson, as they drink lattes and surf the net. The third isn’t much better and my husband can’t help enquiring whether showroom personnel are always so “relaxed”. A short, smiley man, with ridiculously long eyelashes, grins.
“Ha! You have not been in Denmark long!” he waggles his finger. “We don’t get paid commission here so we leave you to it. I’ll be in the office if you need me.” He gives us a wave and returns to a game of Solitaire.

Our price threshold rules out every car in the place but two. The first looks as though several large dogs have recently mated in it before gnawing off the gear stick. The second looks like a cross between a mobility scooter and a tomato. I concertina myself into its immovable driver’s seat, so high up that I feel like an umpire at a tennis match.
Eyelash man passes by and pats the bonnet affectionately: “This is a great choice for the elderly or those with mobility problems. Test drive?”
“You don’t want to come with me? Take my details? Or my husband?” (I was once left at a garage in Kent as collateral by my other half and am ready to return the favour.)
“Nooo! I trust you.”
After a put-put around the block I find that a) the thing goes and b) my lofty driving position means that I can look down on other motorists. I say I’ll take it and Eyelash man welcomes us back into his office.
“Tea? Coffee? Jeans?” I wonder whether something has been lost in translation until he holds up a paper bag, overflowing with denim. “My wife just went to the USA. I got her to bring some back to sell on.” He unfurls some Simon Cowell-style high-waisted 501s “These are super cool. I have them in all sizes….”
“Er, no, I’m OK, thanks.”
“Bootleg?”
“No, thank you.”
He folds them back up, shaking his head and adding wistfully: “Excellent rivets.”
Once we’ve established that it’s just the car we’re after, rather than his more lucrative sideline, our dealer works briskly. He hands me a document in Danish. I can’t read it but see several more zeros than expected.
“What’s this for?” I whisper, feeling the blood drain from my face.
“Oh, there’s also snow tyres.” It’s snowing hard outside and winter tyres, though not mandatory, are advised. Forking out a further 5,000 DK (roughly £580) for wheels that won’t send me headfirst into a ditch seems like money well spent. “This is for the number plate,” he points at another line.
“It’s not included?”
“No. We use different plates each time with numbers and letters generated at random. Otherwise everyone would know how old your car is!”
Top Gear fans, look away now: appearing humble and giving the impression of equality is so important in Denmark that the authorities don’t want anyone judged by their car.
“There’s also registration tax, green tax, countervailing tax….”
I feel a cold sweat creeping over me, so swiftly sign and leave.
Over the next few days, I discover that the car rattles if it goes above 60km an hour, makes a high pitched-beeping noise unless I have Danish public service radio turned up full blast, and has windscreen wipers that just move dirt around.
But it’s mine. The adventures start here.
:lol: oplaka
User avatar
Asta
Posts: 1082
Joined: 05/03/2012 14:54
Location: Sjeverno od tuge

#34 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by Asta »

Svasta ti nama isprica a nigdje ne spomenu socijalno osiguranje,besplatno skolovanje, drzava u kojoj nema niko gladan, gdje nema prosjaka i da ne nabrajam dalje. To sto neko iz Libanona nikad i nista nije postigao, to vec nije problem drzave ili mozda jest, jer ima socijalu skoro 10.000 danskih kruna i 10 djece koji imaju doplatak kvartalni skoro 4000 kruna po djetetu, pa kako oni kazu ne isplati se raditi.
Najbolje integrisana manjina smo mi, nasa djeca/omladina su najbrojnija manjina na svim univerzitetima.
Kad si spomenuo ove prodavnice kao npr. Aldi sasvim slucajno licno poznajem direktora vecine Aldija u Danskoj koji se zove Muhamed i porjeklom je iz Palestine.
Drugo svaka prodavnica ima svoj koncept a Aldi je njemacka prodavnica i kao takva ima koncept proizvoda koje iznosi na trziste. Sto vazi i za sve ostale. Tako da u Aldiju nemas kupiti ono sto ima recimo u Bilci i obratno.
Zivotni standard je vrlo visok ali upravo zbog toga nema beskucnika i gladnih.
Te bunde o kojima pricas (nikad nista smjesnije nisam cula) nedavno sam gledala emisiju o princezama Mery i Maria koje kazu da vrlo cesto kupe odjecu u HM-u. Po tome je poznata svedska princeza.
To sto pises za tu sto ima danca "dubokih dzepova" da ti odma i iz prve kazem da nije istina.
Nadji slucaj Almedin Fejzic i vidjeces da nije istina. Za njega je garantovala skola, roditelji od djevojke, profesorica i jos mnogo danskih familija se prijavilo da ce ga izdrzavati ali nije upalilo.
Prema tome ne postoje duboki dzepovi i bunde od nerca koje mogu i smiju prekrsiti zakon. Ovdje ministar saobracaja dobije otkaz zato sto je prosao kroz crveno.
Znas da u ovoj prodavnici LOUIS VUITTON, u Kopenhagenu radi nasa djevojka. Znas li da je ovdje gdje ja zivim "nacelnik policije" bosanac.
Znas li da u komuni u kojoj ja radim ima 6 socijalnih radnika iz BIH.
Sisam se u frizerskom salonu ciji je vlasnik nasa zena. I mislim da ima tri frizerska salona.
Dijete mi je islo u vrtic gdje je sefica nasa zena.
Je li znas da kad ti dijete studira ima stipendiju od koje sasvim solidno moze da zivi i placa smjestaj ako ode u drugi grad.
A to sto nemamo kafancina sa pjevaljkama gdje bi se okupljali beshljebovici sto bi po tvom misljenju bio pokazatelj standarda jedne dezave nije kriva drzava nego snobovi koji po garderobi ocjenjuju ljudsku vrijednost.


Slucajno zivim blizu jednog Aldija i cesto tamo kupujem, i slucajno sam poznavala (jos ga poznajem) jednog danca koji je visokoobrazovan i ima vrlo vidoku funkciju u tom Siemensu o kome pises, i znas kako je volio neki suseni sir iz Aldija i sladoled koji ima samo u Aldiju. A uvjek je nosio skupu odjecu i odjela.
A sad ako ti uspjehom smatras bundu od nekoliko hiljada eura, to vec prelazi u snobizam.
A te kruske sto si jeo ili voce, ocito imas fine prijatelje pa te vodili na "pravo" mjesto da ih kupis. Ono kilo krusaka 10-15 kruna ti ih probao i zakljucio da u Danskoj ne valja voce.
A za ove usluge i hranu u restoranuma sto pricas i hamburgeru sa viljuskom i nozem kazuje dovoljno koliko si Danske vidio i razumio sta narucijes.
Paradajz sto si jeo najjeftiniji holandski, sta cu ti ja.
Last edited by Asta on 05/02/2016 16:31, edited 2 times in total.
User avatar
Asta
Posts: 1082
Joined: 05/03/2012 14:54
Location: Sjeverno od tuge

#35 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by Asta »

hrle1976 wrote:
Buying a car in Denmark: even a banger costs a fortune
Guest columnist Helen Russell takes advantage of the local car day - Sunday - to buy a very heavily taxed secondhand Danish run-about.

Having suffered frostbite and fury at the mercy of infrequent buses and trains, the time has come to get a car. My sole experience of vehicle ownership to date is the second-hand Toyota Starlet I bought from an aunt in 1997. I don’t think she struck a particularly hard bargain and there may even have been a tin of Marks & Spencer’s travel sweets thrown in. With a scant-to-woeful knowledge, I set off in search of a motor on Saturday.
This is my first mistake. From noon on the sixth day, most of Denmark shuts down: shops board-up, car parks empty and pedestrians scatter. I wonder whether there’s been some sort of nuclear disaster until we bump into a fleeing neighbour who explains that weekends are ‘family time’. Trading on Saturday afternoons and Sundays became legal here in October 2012. Copenhagen shopkeepers embraced the change straight away but it’s yet to hit Jutland (ditto decent hairdressers and Indian food). Strangely, car dealerships have always been allowed to open on Sundays. “That’s just how we do it,” the Danglish-speaking girl in the local shop tells me: “Saturday for family, the Sabbath for cars.”
In common with everything else in Denmark, motoring isn’t cheap. New cars are taxed at 180 per cent and the impact trickles down to used car prices. This means that a modest second-hand saloon suddenly becomes an indicator of extortionate wealth and most people drive matchboxes.
Inhaling a heady combination of pleather and Little Trees air-fresheners at my first forecourt on Sunday, I tell a salesman my budget. He chuckles, good-humouredly first of all, then gives me a look that says: "Yes, but what’s your real budget?" In the next showroom we wait for half an hour, unbothered by a single salesperson, as they drink lattes and surf the net. The third isn’t much better and my husband can’t help enquiring whether showroom personnel are always so “relaxed”. A short, smiley man, with ridiculously long eyelashes, grins.
“Ha! You have not been in Denmark long!” he waggles his finger. “We don’t get paid commission here so we leave you to it. I’ll be in the office if you need me.” He gives us a wave and returns to a game of Solitaire.

Our price threshold rules out every car in the place but two. The first looks as though several large dogs have recently mated in it before gnawing off the gear stick. The second looks like a cross between a mobility scooter and a tomato. I concertina myself into its immovable driver’s seat, so high up that I feel like an umpire at a tennis match.
Eyelash man passes by and pats the bonnet affectionately: “This is a great choice for the elderly or those with mobility problems. Test drive?”
“You don’t want to come with me? Take my details? Or my husband?” (I was once left at a garage in Kent as collateral by my other half and am ready to return the favour.)
“Nooo! I trust you.”
After a put-put around the block I find that a) the thing goes and b) my lofty driving position means that I can look down on other motorists. I say I’ll take it and Eyelash man welcomes us back into his office.
“Tea? Coffee? Jeans?” I wonder whether something has been lost in translation until he holds up a paper bag, overflowing with denim. “My wife just went to the USA. I got her to bring some back to sell on.” He unfurls some Simon Cowell-style high-waisted 501s “These are super cool. I have them in all sizes….”
“Er, no, I’m OK, thanks.”
“Bootleg?”
“No, thank you.”
He folds them back up, shaking his head and adding wistfully: “Excellent rivets.”
Once we’ve established that it’s just the car we’re after, rather than his more lucrative sideline, our dealer works briskly. He hands me a document in Danish. I can’t read it but see several more zeros than expected.
“What’s this for?” I whisper, feeling the blood drain from my face.
“Oh, there’s also snow tyres.” It’s snowing hard outside and winter tyres, though not mandatory, are advised. Forking out a further 5,000 DK (roughly £580) for wheels that won’t send me headfirst into a ditch seems like money well spent. “This is for the number plate,” he points at another line.
“It’s not included?”
“No. We use different plates each time with numbers and letters generated at random. Otherwise everyone would know how old your car is!”
Top Gear fans, look away now: appearing humble and giving the impression of equality is so important in Denmark that the authorities don’t want anyone judged by their car.
“There’s also registration tax, green tax, countervailing tax….”
I feel a cold sweat creeping over me, so swiftly sign and leave.
Over the next few days, I discover that the car rattles if it goes above 60km an hour, makes a high pitched-beeping noise unless I have Danish public service radio turned up full blast, and has windscreen wipers that just move dirt around.
But it’s mine. The adventures start here.
:lol: oplaka
Smjesno jeste ali opet nisi skontao.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#36 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by hrle1976 »

Asta wrote:Svasta ti nama isprica a nigdje ne spomenu socijalno osiguranje,besplatno skolovanje, drzava u kojoj nema niko gladan, gdje nema prosjaka i da ne nabrajam dalje.
Gratis skolovanja ima i u drugim drzavama. U Danskoj nema prosijaka? Jesi se ikad provozala njihovim metro/vozom? Sjeo sam na onaj gradski voz jedno 10tak puta i priblizno isto puta na metro. Pamtim najmanje 5-6 susreta gdje Danci prose. Na zeljenzickoj stanici cura, nebi joj dao vise od 25 godina. Upita me da li imam sice kod sebe! Ima prosijaka i beskucnika u Kopenhagenu. Nisu svi stranci. Mozes ih cak vidjeti gdje noce, jer kod jedne crkve ima nadkriveno.
Asta wrote:To sto neko iz Libanona nikad i nista nije postigao, to vec nije problem drzave ili mozda jest, jer ima socijalu skoro 10.000 danskih kruna i 10 djece koji imaju doplatak kvartalni skoro 4000 kruna po djetetu, pa kako oni kazu ne isplati se raditi.
Najbolje integrisana manjina smo mi, nasa djeca/omladina su najbrojnija manjina na svim univerzitetima.
Kad si spomenuo ove prodavnice kao npr. Aldi sasvim slucajno licno poznajem direktora vecine Aldija u Danskoj koji se zove Muhamed i porjeklom je iz Palestine.
Drugo svaka prodavnica ima svoj koncept a Aldi je njemacka prodavnica i kao takva ima koncept proizvoda koje iznosi na trziste. Sto vazi i za sve ostale. Tako da u Aldiju nemas kupiti ono sto ima recimo u Bilci i obratno.
Ma ima, nije mogao Aldi uci na Dansko trziste a da bar ne prodaje 10% Danske robe koju i ta Bilka ili Fotex prodaje. Uostalom vidio sam svojim ocima da ima. I ima razlike u cijenama. Ne malo vec pofino. I vidi se ko ide u koje prodavnice.

Asta wrote:Zivotni standard je vrlo visok ali upravo zbog toga nema beskucnika i gladnih.
Mitologija na kvadrat.

Asta wrote:Te bunde o kojima pricas (nikad nista smjesnije nisam cula) nedavno sam gledala emisiju o princezama Mery i Maria koje kazu da vrlo cesto kupe odjecu u HM-u. Po tome je poznata svedska princeza.
To sto pises za tu sto ima danca "dubokih dzepova" da ti odma i iz prve kazem da nije istina.
Nadji slucaj Almedin Fejzic i vidjeces da nije istina. Za njega je garantovala skola, roditelji od djevojke, profesorica i jos mnogo danskih familija se prijavilo da ce ga izdrzavati ali nije upalilo.
Ja sam bio na aerodormu - pjesedao u drugi avion kad je nesto bilo o nekom iz BiH i rezanju vena zbog deporta. Opet kako kazem ja samm siguran da ima razlike izmedju nekoga iz Kanade i Bosne. Da ce nekom iz USA ili Kanade progeldati kroz prste dok nekom iz BiH nece.
Asta wrote:Prema tome ne postoje duboki dzepovi i bunde od nerca koje mogu i smiju prekrsiti zakon. Ovdje ministar saobracaja dobije otkaz zato sto je prosao kroz crveno.
Znas da u ovoj prodavnici LOUIS VUITTON, u Kopenhagenu radi nasa djevojka. Znas li da je ovdje gdje ja zivim "nacelnik policije" bosanac.
Znas li da u komuni u kojoj ja radim ima 6 socijalnih radnika iz BIH.
Sisam se u frizerskom salonu ciji je vlasnik nasa zena. I mislim da ima tri frizerska salona.
Znam zasigurno da niko od nasih u Danskoj nema vilu u onom dijelu, sto mi Danac rece, da se naziva "Viski pojas". Znam zasigurno da niko od nasih enma Lambuginija na Danske tablice i znam zasigurno da niko od nasih nema Vilu u Danskoj od 10.000.000 danskih kruna. Jahtu od 5.000.000 itd.

To za frizerski salon je smjesno. Haj kapu dole za nacelnika policije. Za socijalne radnike?! Izvini ali zar to noje ono sto je onaj ZVIZ radio pa je pricao kako su mu jedine stranke bili drugi Bosanci??? Kad cujem sta ovi moji prijatelji vele o vasim komunama i job centrima covjek pomisli da nema vecih neradnika od tih u opcinama.
Asta wrote:Dijete mi je islo u vrtic gdje je sefica nasa zena.
Je li znas da kad ti dijete studira ima stipendiju od koje sasvim solidno moze da zivi i placa smjestaj ako ode u drugi grad.
A to sto nemamo kafancina sa pjevaljkama gdje bi se okupljali beshljebovici sto bi po tvom misljenju bio pokazatelj standarda jedne dezave nije kriva drzava nego snobovi koji po garderobi ocjenjuju ljudsku vrijednost.
Od stipendije moze da zivi? U Kopenhagenu moze da place. I ako tu ne zivim moze se procitati kolika vam je stipendija a koliko kosta SOBA u Kopenhagenu. A gdje je hrana, knjige, odjeca, ono ovo. Koliko Nasih iz neke zabiti coska Danske recimo samog sjever je poslalo djete da studira u Kopenhagen? Jel od stipendije moze da zivi, moze mozda jedva da ako digne kedita od 50% vrijednosti stipendije pa onda ima dug 300.000 danskih kruna. I to su mi Danci pricali kako svi plivaju u dugovima. Gledao sam one vase emisije LUKSUZ ZAMKA :skoljka:

Asta wrote:Slucajno zivim blizu jednog Aldija i cesto tamo kupujem, i slucajno sam poznavala (jos ga poznajem) jednog danca koji je visokoobrazovan i ima vrlo vidoku funkciju u tom Siemensu o kome pises, i znas kako je volio neki suseni sir iz Aldija i sladoled koji ima samo u Aldiju. A uvjek je nosio skupu odjecu i odjela.
A sad ako ti uspjehom smatras bundu od nekoliko hiljada eura, to vec prelazi u snobizam.
Izvini ali za mene nije samo uspjeh ici na posao i imati platu. Nego ostvariti materialne snove. Sto vecina nasih u Danskoj nije uradila niti moze, jer koliko god dobro zaradjivali drzava vam sve pojede. U Danskoj moze samo biti dobar sa parama ako varas drzavu i to na debelo. To mi je svaki Danac rekao sa kojim sam sklapao posao. Svaki poslovni Danac kauka kao djete od pet godina kad mu roditelji nedaju sladoled ili bonbon. Nasi u Danskoj u 90% slucaja i bar sto sam vidio i sto sam cuo zive postanarski zivot. Ako je to supjeh onda nek je...
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#37 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by hrle1976 »

Asta wrote: Smjesno jeste ali opet nisi skontao.
Bojim se da ne poznajes cilj Britanskog humora. Dok u se kaze da u svakom vicu ima pola istine u Velikoj Britaniji u svakom vicu ima 100% isitne. Novinarka je rakla, da je drzava dno dna pa je samo uzela jedan obican primjer da docara.
User avatar
Asta
Posts: 1082
Joined: 05/03/2012 14:54
Location: Sjeverno od tuge

#38 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by Asta »

Njeno i tvoje vidjenje nista drugo.
To sto ti prose u podzemnoj je samo njihova krivaca sto su potrosili pare na drogu i alkohol. Drzava svakom daje da nije gladan. I da isto je biti iz Kanade ili Bosne, zakon je zakon. Sve istalo je cista laz. Odgovorno tvrdim.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#39 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by hrle1976 »

Asta wrote:Njeno i tvoje vidjenje nista drugo.
To sto ti prose u podzemnoj je samo njihova krivaca sto su potrosili pare na drogu i alkohol. Drzava svakom daje da nije gladan. I da isto je biti iz Kanade ili Bosne, zakon je zakon. Sve istalo je cista laz. Odgovorno tvrdim.
Prvo si rekla da nema prosijaka a sad ima, ali zato i navodis zato... A toboze drzava opet nudi nesto ali eto oni nece da uzmu od drzave, jer sta? Nece da budu na teretu? Zive neki umjetnicki zivot? Ima kazana i javnih kuhinja za beskucnike i u brojnim dugim drzavama. Ja odgovorno tvrdim da pred poslodavcem, institucijama i Danskim drustvom nije isto biti Kanadjanin ili Bosanac. Cak cu produziti tvrdnju da jednom Kanadjaninu nije ni jezik potreban, jer se Danci pale na te drzave (Kanadu, USA, Australiju, Novi Zeland i UK) ko muha na govno. I meni je enigma da nije za dvije godine uspjela naci posao, ali mozda nije htjela nesto drugo osim to sto je radila ranije.
User avatar
Asta
Posts: 1082
Joined: 05/03/2012 14:54
Location: Sjeverno od tuge

#40 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by Asta »

Ne nema prosjaka, nisi shvatio. Drzava svakom daje nesto sto se zove starthjælp ili kontanthjælp i svakome je to dovoljno da ne bude gladan tj. da ne mora prositi. A ako taj neko potrosi te pare na drogu i alkohol pa poslije prosi za cigare ili sendvic to je iskljucivo njegov problem.
Te dvije godine o kojima pricac se zovu Akassa i to uplacujes dok radis. Mozda ti nikad ne zatreba ali je placas a mozda ti zatreba kad dobjes otkaz. Znaci dvije godine imas 80 do 90 % plate koju si zaradjivao. Za te dvije godine nude ti se razni kursevi ili preskolovavanje i pomoc da nadjes drugi posao. Ja jos nisam nikog upoznala ko nije uspio naci posao za dvije godine.
Jako ti cudna ta prijateljica. Svejedno iz Kanade ili Bosne ista su joj pravila.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#41 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by hrle1976 »

Asta wrote:Ne nema prosjaka, nisi shvatio. Drzava svakom daje nesto sto se zove starthjælp ili kontanthjælp i svakome je to dovoljno da ne bude gladan tj. da ne mora prositi. A ako taj neko potrosi te pare na drogu i alkohol pa poslije prosi za cigare ili sendvic to je iskljucivo njegov problem.
E vidis po rijecima mog prijatelja Danca, ovo nije moguce, jer ti koji imaju taj problem rece, da imaju samo dnevni dzeparac. Da im se dorga dostavlja dzaba po potrebi. I da im drzava sve placa. Stan, hranu i sl. Znaci da ipak ima beskucnika i prosijaka, jer mi je cak pokazo centar gdje mogu prekonoci da pokucaju i prenoce, u samom centru Kopenhagena je jedan. Skratka ima tog i u Danskoj i ako vi tvrdite da nema.

Asta wrote:Te dvije godine o kojima pricac se zovu Akassa i to uplacujes dok radis. Mozda ti nikad ne zatreba ali je placas a mozda ti zatreba kad dobjes otkaz. Znaci dvije godine imas 80 do 90 % plate koju si zaradjivao. Za te dvije godine nude ti se razni kursevi ili preskolovavanje i pomoc da nadjes drugi posao. Ja jos nisam nikog upoznala ko nije uspio naci posao za dvije godine.
Ja jesam. Danac sa 5 godian univerziteta. Poznam i Bosanca povis Kopenhagena zivi. Rod od ovih prijatelja iz Koldinga. Kaze da je sad na nekoj socijali jer vec 4 godine nije u stanju da dodje do posla. Kaze sutaju ga ko zadnju ponjavu. A studiro 5 godina za nanotehnologiju. Jedino sto mu je job-centar nudi je da cuva bolesne ljude i praksu u svojoj struci gdje je unaprijed znao da nece moci dobiti posao. Uzmao je te prakse i sve ali kaze kad god trazi posao dobije nesto poput - pozicija je otisla na drugu stranu, puno srece bla bla...
Asta wrote:Jako ti cudna ta prijateljica. Svejedno iz Kanade ili Bosne ista su joj pravila.
Nije cudna. Nego reci mi ako si vec socijalni radnik? Jel onaj sto sudi kako treba da porodica funkcionira ili si sa ovim sto nemaju posla? Jer to sutanje od kurseva do kurseva je pokazalo se, bar u Njemackoj, tako ne efikasno, da modal koji su od vas preuzeli za Job-centre su vec poceli ne malo vec nanovo da peopkrenu. Zato dobro znam da od vasih modela nema fajde - sve bazira na principu mlati praznu slabu i prosipaj iz supljeg u prazno. Kad meni rodjeni Danci to kazu sta onda imam slusati nekoga ko je dosao kao izbjeglica u jednu Dansku. On je u svom i na svom i zna bolje od tebe i mene o svom. Mozda ce tvoja djeca i tu poslje 40 godina zivota tu tek razumite neke stvari. Tebi je Danska super kao sto je i onom Zvizu bila. I on hvali sve zivo po toj drzavi osim stranaca. Njih mrzi.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#42 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by hrle1976 »

Take the Danes, for instance. True, they claim to be the happiest people in the world, but why no mention of the fact they are second only to Iceland when it comes to consuming anti- depressants?

Why do the Danes score so highly on international happiness surveys? Well, they do have high levels of trust and social cohesion, and do very nicely from industrial pork products, but according to the OECD they also work fewer hours per year than most of the rest of the world. As a result, productivity is worryingly sluggish. How can they afford all those expensively foraged meals and hand-knitted woollens? Simple, the Danes also have the highest level of private debt in the world (four times as much as the Italians, to put it into context; enough to warrant a warning from the IMF), while more than half of them admit to using the black market to obtain goods and services.

Perhaps the Danes' dirtiest secret is that, according to a 2012 report from the Worldwide Fund for Nature, they have the fourth largest per capita ecological footprint in the world. Even ahead of the US. Those offshore windmills may look impressive as you land at Kastrup, but Denmark burns an awful lot of coal. Worth bearing that in mind the next time a Dane wags her finger at your patio heater.

I'm afraid I have to set you straight on Danish television too. Their big new drama series, Arvingerne (The Legacy, when it comes to BBC4 later this year) is stunning, but the reality of prime-time Danish TV is day-to-day, wall-to-wall reruns of 15-year-old episodes of Midsomer Murders and documentaries on pig welfare. The Danes of course also have highest taxes in the world (though only the sixth-highest wages – hence the debt, I guess). As a spokesperson I interviewed at the Danish centre-right thinktank Cepos put it, they effectively work until Thursday lunchtime for the state's coffers, and the other day and half for themselves.

Presumably the correlative of this is that Denmark has the best public services? According to the OECD's Programme for International Student Assessment rankings (Pisa), Denmark's schools lag behind even the UK's. Its health service is buckling too. (The other day, I turned up at my local A&E to be told that I had to make an appointment, which I can't help feeling rather misunderstands the nature of the service.) According to the World Cancer Research Fund, the Danes have the highest cancer rates on the planet. "But at least the trains run on time!" I hear you say. No, that was Italy under Mussolini. The Danish national rail company has skirted bankruptcy in recent years, and the trains most assuredly do not run on time. Somehow, though, the government still managed to find £2m to fund a two-year tax-scandal investigation largely concerned, as far as I can make out, with the sexual orientation of the prime minister's husband, Stephen Kinnock.

Most seriously of all, economic equality – which many believe is the foundation of societal success – is decreasing. According to a report in Politiken this month, the proportion of people below the poverty line has doubled over the last decade. Denmark is becoming a nation divided, essentially, between the places which have a branch of Sticks'n'Sushi (Copenhagen) and the rest. Denmark's provinces have become a social dumping ground for non-western immigrants, the elderly, the unemployed and the unemployable who live alongside Denmark's 22m intensively farmed pigs, raised 10 to a pen and pumped full of antibiotics (the pigs, that is).

Other awkward truths? There is more than a whiff of the police state about the fact that Danish policeman refuse to display ID numbers and can refuse to give their names. The Danes are aggressively jingoistic, waving their red-and-white dannebrog at the slightest provocation. Like the Swedes, they embraced privatisation with great enthusiasm (even the ambulance service is privatised); and can seem spectacularly unsophisticated in their race relations (cartoon depictions of black people with big lips and bones through their noses are not uncommon in the national press). And if you think a move across the North Sea would help you escape the paedophiles, racists, crooks and tax-dodging corporations one reads about in the British media on a daily basis, I'm afraid I must disabuse you of that too. Got plenty of them.

Plus side? No one talks about cricket.
User avatar
Asta
Posts: 1082
Joined: 05/03/2012 14:54
Location: Sjeverno od tuge

#43 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by Asta »

Prvo, ja u Dansku nisam dosla kao izbjeglica. Dosla sam prije 17 godina sa svedskim drzavljanstvom.
Drugo taj sto je studirao pet godina a jos nije nasao posao je jako nesposoban da ne kazem glup.
Skolu za socijalnog radnika sam zavrsila u Danskoj i dobila posao jos dok sam isla u skolu tj. dok sam odradjivala praksu. A nikom nisam u toj firmi rekla da sam ista drugo do BOSANKA. Radim sa djecom a ne sa strancima.
Da postoje mjesta za ljude koji su "beznadnezni slucajevi"
To sto ti smatras neuspjelim programom u Njemackoj ne znaci da je i ovdje tako. Cak mislim da je to jedan od boljih programa u zadnje vrijeme. Moja rodica je radila u prodavnici u kojoj je ostala bez posla, na a kassi je dobila sansu da studira za pedagiga sto je i uradila i danas radi kao pedagig a vjerovao ili ne zivi u Koldingu.
Znas kad covjek hoce da radi onda i nadje posao.
Taj tvoj jaran sa petogodisnjim fakultetom da je htio raditi radio bi, da je na tim praksama pokazao da nesto zna ostao bi.
Jer vecini poslodavaca je veci interes posao nego kako je tebi ime i odakle si.
Ne zavrsavaju fakultete samo pametni nego i uporni.
Ali taj tvoj izgleda voli tako lezat na socijali i kukat na drzavu. Jasta kriva drzava sto je on nesposoban.
Ovdje je svak ima ista prava a sto ih ne zna iskoristi to je njegov problem.
Tebi covjek daje informacije iz prve ruke. Primjer njega i njegove zene i ti opet citas po internetu sta drugi pisu i sta ti je rekla neka prijateljica koja ti je prosula suplju a ti joj povjerovao samo zato sto si tri put prosao kroz Kopenhagen, jeo holandski paradajz i spanske kruske, a rucao u kvikliju gdje su donijeli noz i viljusku uz hamburger. Da si otisao u Flamen ili neki drugi restoran vidio bi da ima jako ukusnih hamburgera koje jedes kako hoces, kao i da si usao u kakvu bolju prodavnicu pojeo bi i dobru krusku ili paradajz. Pa svugdje u svijetu ima i dobre i lose hrane a i kosta prema vrijednosti.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#44 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by hrle1976 »

A zasto se stidis reci da si SVEDJANKA, ako vec imas njihove papire? Zasto moras reci da si BOSANKA. Na papiru si Svedjanka to je ono sto vazi u pravu. Zar nisi sama rekla zakon je zakon. :wink:

Ti kazes on je glup a ima znatno visu skolu od tebe. Snobizam s tvoje strane, jer ti imas posao a on nema ili u cemu je rijec? A jos sam napisao da je dobio prakse gdje je unaprijed znao da tu nece dobiti posao, jer samo su nudili praksu i nista vise.

Kolding je propali biznis. Prijatelji su mi pricali o Bosanki koja je pokrenula neku firmu gdje idu od kuce do kuce i nude neku njegu starcima. Opcina joj cak i dala dozvolu te ih uzela kao zbog najbolje ponude. Kasnje, tako pricaju, pukla bruka na TV kad su propali ko Grcka.

Ja mislim da si ti jako umisljena osoba. Bez uvrede, ali ti mislis da si Danska a ne osoba. Ne zivim u toj jadnoj i bjednoj drzavi ali znam isto ko i ti samo sto ti neces da priznas da vam je bjedno i jadno. Ubi vas ta kisa i vjetar. Tamne zime, a zivi se u cetri zida. Nema ni izaci u restoran cesto - jednom sedmicno, za vikend recimo, jer bi mjesecno trosila na to bar 4.000kr a nemas.

Vidi mene, ja imam platu ako cu racunati u Danske krune 38.000kr na ruke. A cijene zivota oko mene bar 40% jeftinije nego kod vas. Njemac sa platom od 1.000€ na ruke mjesecno ima vise na raspolaganje nego danac sa 3.000€ na ruke. I to vas boli. U ostalom sto nisi ostala u Svedskoj :D


Cinjenica je da Danci su najzaduneniji ljudi (individualno), da se kljukaju anti depresivima i da vrijeme nije cemu. Dzabavam sve to kad vam kosti runu, sa 60 vecina gura one rolostroje aka rolatore. Sve vise staraca brska po kantama i vraca flase. Neko zalio u Hrvatskoj kako rove po konjtenerima zbog flasa. Sta sam sve vidio u Kopenhagenu. Ima stranaca ali ima i Danaca.

Ja drzave i pm. Ksenofobija na svakom cosku. Danska je toliko zanimljiva ko i Sibir sto je. Nemate vlastite kuhinje osim onih smuerebrod ili kako vec kaze - haj ukusni su ali sve ostalo je uzeto od ostalih. Puniste nekih pravila a svak vam se ziv smije. U zadnjih 10 dana ste bili u medijma ismijavani do srzi.

Kazes rodica ti bila na kasi, pa sad za pedagoda, sta poslje auto mehanicar ili astronaut?

OVO JE DANSKI MENTALITETE:

AMERIKA: Mama mama, ja hocu da budem astronaut! Sine samo uci i trudi se.
DANSKA: Mama mama, ja hocu da budem astronaut! Since zar nebi ipak bio auto mehanicar?

Drzava turisticki atraktiva ko moja dlakava gujica.
User avatar
Asta
Posts: 1082
Joined: 05/03/2012 14:54
Location: Sjeverno od tuge

#45 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by Asta »

Ma sta kazes, cuj tolika ti plata. Hajde pohvali se jos malo,nisi nam rekao koju limuzinu vozis, koliku ti zena ima platu.
Ja sam bolan BOSANKA ni svedjanka ni dankinja ni nista drugo.
Eto ti znas otamo da je jedan grad u danskoj zamisli cijeli jedan grad propali biznis. E blago meni sa kim ja pricam.
Jeste jako sam umisljena znas samo jos da se pohvalim sa platom i da ti kazem da sam bila nekoliko puta u Njemackoj i da ne bih tamo zivjela niposto. Tako isto sam bila u Turskoj, Spaniji, Italiji, o cak u nekim zemljama van Evrope,ni tamo ne bih zivjela niposto. A nista lose ne znam niti imam o tim zemljama. Skoro pa odrasla u Svedskoj, joj mene pa nikako da mi naumpane a znala sam majkemi da se imam necim pohvaliti pih kako zaboravih.
Ja isla u isti skolu ko i Zlatan Ibrahimovic, joj pa i sjecam ga se iz skole. Doduse mladji od mene ali smo i zivjeli u istom naselju. Pih slucaja kako to ne prijavih.
Ali eto ja sad u Danskoj o nemam hljeba da jedem,jadna ja svaki mi dan kisa pada, mrze me danci zato sto sam muslimanka, a ja se uobrazila i dalje gladujem i truhnem ovdje, nedaju mi otici nazad u Svedsku ni u Bosnu, a on majstor svog zanata i vidi ga gdje je. Koje li ironije da on bude zvijezda a ja da gladujem ovdje.
Vidis ko zna, zna ma gdje bio.
A ti projatelji neki strasno pozitivni ljudi bas kao i ti.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#46 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by hrle1976 »

Odrasala u ghettu. Tu su u 99,99% slucaja gole propalice i socijalni slucaji. Mozes biti BOSANKA i u Bosni. Steta sto jos nisi nikad u njoj bila... :skoljka:

Umisljeni Skandinavci... sta drugo reci. Goli ksenofobi, zavidni ljudi, imate toliki standard a na autocesti jedini mocni Mercedesi su oni sto vam policija vozi. Inace vecina voza krseve. Nema industriju, Poljaci vam uzeli skoro sve zanatliske poslove. 230.000 ljudi na socijali. Tvdrila si da ne prosijaka, beskucnika, ocito ni sama nemas puno znanja o okolini gdje zivis. Nemate turizma. Usluge su vam dno dna. Za 10 godina Danski standard ce biti na nivou jedne Poljske. Bice znatno slabij od Svedskog a do tada ces sigurno biti u Svedskoj kao socijalni radnik sa djecom.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#47 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by ovo_malo_duse »

Bjez ba hrle ne provaljuj se.
U Danskoj je beskucnik samo onaj ko je izabrao da to bude, i svi ti alkosi i narkomani odu svaki dan u komunu i dobiju dnevnu dozu novca ( prije su dobivali za cijeli mjesec ali sve spiskaju pa onda gladni sad im daju na dnevnoj bazi) ne zele da se podvrgnu sistemu kontrole lijecenja itd i zato su beskucnici.

Ti ocigledno nisi za diskusije jer si se odmah nalozio i vrijedzas bezze, neko ti opasno stao na zulj. Mozda si te danci sutnuli al et nidze veze.
Koleginica ti laze i to otvoreno tvrdim, jer pravila su ista za sve.
A i ti si dovoljno rekao sa ovih 38000 kruna koje si mozda vidio na tv u komadu jer ja radim sa svabama svakodnevno i da dobijes 5000 eurica u svabiji na ruke moras biti visoko pozicioniran menadzer u dobroj firmi. Nemos drugacije da ores 24/7 i ne provaljuj se.

Da ti ja na Bosanac u Danskoj,na bosanskom pasosu koji je dosao prije 15 godina skoro na isti nacin kao i ova cura iz Tuzle pokazem platnu listu, infrakt bi dobio. I de mi malo o svabiji pricaj, redvno sam u Hamburgu i Nimbergu a cesto i u Berlinu pa znam o cemu pricam.

Klima jest sranje to nko ne spori, ali jebiga sa 6 sedmica placenog odmora + jos 10 dana placenih praznika ja idem 3 puta u bosnu ( ukupno 4 hefte 1+ 2+1) + heftu negdje na more i hefta skijanja ( Uzmem kad hocu). Kamara danaca ide negdje najmanje 2 godisnje a bogami i nasih. Nesto slabo srecem ove iz Germaniu ovako.

Navodis tipa na socijali, sutaju ga, pa nek ga sutaju ko mu je kriv, ne moze nac posla velis.Ima milion mogucnosti da se doskoluje, prekvalifikuje al mundzos valja spavat do podne. Imas ih takvih koliko hoces i nasih i danaca. S druge strane zivio sam 5 godina u tom Koldingu kojeg ti navodis ima 3 frizerska salona vlasnice bosanke. Najmanje 2 butika u velikom soping centru su sefovi bosanke. U Koldingu zive 2 ljekara oba specijaliste doduse jedan radi u Vejlu. 2 restorana su vlasnici bosanci.

Rumuna i Albanaca kamara dosla i zaposlili se tvoj role nano expert nemoze, bjez ba nemoj patetike.

Obrazovan kadar se trazi na svakom koraku, kamara otvorenih pozicija al treba spabat do podne.

Kupovina, moj prvi komsija vlasnik kuce od 20 000 000 ( dvadeset) i firme od 180 ljudi kupuje gdje i ja, najvise puta ga vidim u Lidlu, pogotovo kako su otvorili pekare.
U kojoj jos normalnoj drzavi specijalni butici rade duze od 5-6 sati po podne van sezone.

Turizam da znas koliko neznas samo milion svaba svake godine posjeti legoland dodatni milion provede odmor u Danskoj.

Danci jesu odbojni prema strancima ali to je za nijansu vise nego u drugim evropskim drzavama. I ne branim ih ima ih ksenofoba ali isto toliko ima i onih koji su dobri. Kukolja svugdje pa i medzu dancima.

Tebi su ocigledno stali na zulj opasno...
Ovo sa platom i ono da zene rade do 12 kazuje sve o tebi kao strasnom poznavacu prilika u Danskoj.

Haj sad goooglaj pa daj jos koji text.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#48 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by hrle1976 »

..
Last edited by hrle1976 on 05/02/2016 22:30, edited 1 time in total.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#49 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by hrle1976 »

ovo_malo_duse wrote:Bjez ba hrle ne provaljuj se.
U Danskoj je beskucnik samo onaj ko je izabrao da to bude, i svi ti alkosi i narkomani odu svaki dan u komunu i dobiju dnevnu dozu novca ( prije su dobivali za cijeli mjesec ali sve spiskaju pa onda gladni sad im daju na dnevnoj bazi) ne zele da se podvrgnu sistemu kontrole lijecenja itd i zato su beskucnici.
E i ovo da cujem! Dobrovoljni beskucnici, i to jos na takvim klimatskim uslovima koje imate.
ovo_malo_duse wrote:Ti ocigledno nisi za diskusije jer si se odmah nalozio i vrijedzas bezze, neko ti opasno stao na zulj. Mozda si te danci sutnuli al et nidze veze.
Nikad u Danskoj nisam duze bio od 5 dana. Poslovno 2 dana u vrh glave.
ovo_malo_duse wrote:Koleginica ti laze i to otvoreno tvrdim, jer pravila su ista za sve.
A i ti si dovoljno rekao sa ovih 38000 kruna koje si mozda vidio na tv u komadu jer ja radim sa svabama svakodnevno i da dobijes 5000 eurica u svabiji na ruke moras biti visoko pozicioniran menadzer u dobroj firmi. Nemos drugacije da ores 24/7 i ne provaljuj se.
Skratio si mi muke da opisujem koju poziciju imam. Ipak jarane ja sam davnih dana u USA doktoriro na podjruciju energije.
ovo_malo_duse wrote:Da ti ja na Bosanac u Danskoj,na bosanskom pasosu koji je dosao prije 15 godina skoro na isti nacin kao i ova cura iz Tuzle pokazem platnu listu, infrakt bi dobio. I de mi malo o svabiji pricaj, redvno sam u Hamburgu i Nimbergu a cesto i u Berlinu pa znam o cemu pricam.


Vjerujem da bi se mogao samo prsnem od smjeha i nice drugog. Koliko danaca ima Mercedesa pred kucom a da nije ni na leasing ili kredit? Koliko ga uopste ima? Koliko znas nasih da su kupili auto od recimo 100.000€ u Danskoj?
ovo_malo_duse wrote:Klima jest sranje to nko ne spori, ali jebiga sa 6 sedmica placenog odmora + jos 10 dana placenih praznika ja idem 3 puta u bosnu ( ukupno 4 hefte 1+ 2+1) + heftu negdje na more i hefta skijanja ( Uzmem kad hocu). Kamara danaca ide negdje najmanje 2 godisnje a bogami i nasih. Nesto slabo srecem ove iz Germaniu ovako.
Pa kad imas toliko odmora, jer znam da imate, kako bolan da ne odes na Bahame bar dvije sedmice? Da vam nije Njemacke i Flensburga jedva bi i za BiH bilo. Prijatelji iz okolice Koldinga idu redovno u Flensburg po nabavnku svega uklj. i toalet papira.
ovo_malo_duse wrote:Navodis tipa na socijali, sutaju ga, pa nek ga sutaju ko mu je kriv, ne moze nac posla velis.Ima milion mogucnosti da se doskoluje, prekvalifikuje al mundzos valja spavat do podne. Imas ih takvih koliko hoces i nasih i danaca. S druge strane zivio sam 5 godina u tom Koldingu kojeg ti navodis ima 3 frizerska salona vlasnice bosanke. Najmanje 2 butika u velikom soping centru su sefovi bosanke. U Koldingu zive 2 ljekara oba specijaliste doduse jedan radi u Vejlu. 2 restorana su vlasnici bosanci.
Kaze kad imas tako visoku skolu prekavlifikacije nisu moguce osim ako ces sam placati sve tj. zivot znaci nema primanja. A jarane ti da znas sta znaci nanotehnologija i ta skola znao bi o cemu pricas. Kolding, jes pun ko sipak Bosanaca to da. Nekog uspjeha. Brate vecinu koju sam sreo ima penziju. Prijatelji sami kazu da ima par izuzetaka, mozda su to ti koje spominjes ali isto tako kazu za svakog izuzetka ima bar 10 prijevremenskih penzionera.
ovo_malo_duse wrote:Rumuna i Albanaca kamara dosla i zaposlili se tvoj role nano expert nemoze, bjez ba nemoj patetike. Obrazovan kadar se trazi na svakom koraku, kamara otvorenih pozicija al treba spabat do podne.
Suplja prica. Tipujem da vecina tih radi obicne poslove te da nije univerzitete ni sa 5km daljine vidila. Goli specijalci sa visokim skolama samo sto su vukovi pojeli diplome. Ista prica pojedinaca po Njemackoj. :skoljka:

ovo_malo_duse wrote:Kupovina, moj prvi komsija vlasnik kuce od 20 000 000 ( dvadeset) i firme od 180 ljudi kupuje gdje i ja, najvise puta ga vidim u Lidlu, pogotovo kako su otvorili pekare. U kojoj jos normalnoj drzavi specijalni butici rade duze od 5-6 sati po podne van sezone.
Izbor vam je siromasan. Ma taj ti haver jedva nocu spava - imati firmu je biti u dugu do gole koze. Ko nije imao i nema pojma. Ima on sve na kredu i kod bankara. U svakoj normalnoj drzavi imas vise od tri vrste cokolade na polici. Hbt. unidjes u Francuskoj u bilo koji prosjecan butik imas od A do Z, u Njemackoj isto. U Italiji isto. U Danskoj jos u tim Aldijima, mada ni u Njemackoj nisu nista - nemas pet kobasica na izboru.
ovo_malo_duse wrote:Turizam da znas koliko neznas samo milion svaba svake godine posjeti legoland dodatni milion provede odmor u Danskoj.


Znam za to. Zato se u Njemackoj kaze za sjevernog svabu da je tvrdoglav. Kao i Danac. Pun sebe i sl.
ovo_malo_duse wrote:Danci jesu odbojni prema strancima ali to je za nijansu vise nego u drugim evropskim drzavama. I ne branim ih ima ih ksenofoba ali isto toliko ima i onih koji su dobri. Kukolja svugdje pa i medzu dancima.


Imate tri stranke koje ne podnose strance i jedno djelimicno. Kad to saberes oko 50% glasa za te strane od te cifre gotovo 25% glasa za one nacionaliste. Znaci potencialno gledano svaki cetvrti te ne podnosi nikako, a ni ovi ostali do svakog drugog isto. I sad kad sam cuo da vam i Socijal demokrati bibere da bude teze strancima. Jarane ako sam ja u krivu nisu brojke, znaci 70% ih je da strancima se stegne.
ovo_malo_duse wrote:Tebi su ocigledno stali na zulj opasno...
Ovo sa platom i ono da zene rade do 12 kazuje sve o tebi kao strasnom poznavacu prilika u Danskoj.


Za platu imam legitimno pravo da iznesem na djelo, jer je svaki mjesec posteno zaradim! A o vasoj sposobnosti za rad. Da samo napomenem vi meni vise licite na neku ljenu naciju. Daj hjeba bez motike.


ovo_malo_duse wrote:Haj sad goooglaj pa daj jos koji text.
Jebeno je kad se procita istina. Eto sta o vama misle Englezi. Ne sljive vas ni 2%
User avatar
Asta
Posts: 1082
Joined: 05/03/2012 14:54
Location: Sjeverno od tuge

#50 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by Asta »

:lol: :lol: :lol: bigami sam prvo pomislila da je deportivan iz Danske, sto sad vidim da je istina.
Da zaboravila sam sve one nase doktore po bolnicama, onaj neki Samir iz Svendborga sto je bio na tv-u isto doktor, pa onog iz Hrvatske sto ima hotel u Horsensu, pa Emir Bosnjak koji je zavrsio kraljevsku muzicku akademiju, koji danas ima vrhunske koncerte na najelitnijim mjestima u Danskoj.
Ne mogu vise od smijeha kad znam zasto ljude odavde deportuju. Nostalgija je cudo.E moj Hrle trebo si pamet u glavu onda mizda bi do sad i mercedesa vozao mislim kad vec uspjeh sa tim mjeris.
A mozda bi u Danish Crown i mogao zaraditi 38000 hiljada u brutu. E hrle, hrle sta ti je to trebalo.
Post Reply