odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

murga112
Posts: 147
Joined: 14/12/2011 22:10

#1 odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by murga112 »

Pitanje veoma jednostavno..jel uspio neko otici u zadnje vrijeme iz Bosne u Dansku..regulisati posao i boravak..

Za sve one sto ce pisati da je to nemoguce..da je tamo tezak zivot..da je kopenhagen skup grad..da mrze muslimane..da se puno radi..da je zimi minus 50..svi oni sto su otisli u ratu i preko braka..molim vas pisite svoja iskustva na drugim temama...nemam nista protiv tih izjava ni protiv ljudi sto su tamo vec 30 godina al vec sam to sve cuo i vidio

Treba mi neko novije generacije ko je uspio preseliti...imam diplomu bachelor sestrinstva i potencijalnu pomoc kad dodjem u dansku...al treba mi poneka uputa i savjet
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#2 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by muminovic »

Zasto ne pogledas sa "potencionalnom pomoci iz Danske" - mislim da ti je to najbolje moguce rjesenje.
Kurjakk
Posts: 318
Joined: 13/01/2013 00:09

#3 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by Kurjakk »

sad ce zviz da ti objasni. sve!!!!
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#4 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by muminovic »

Kurjakk wrote:sad ce zviz da ti objasni. sve!!!!
Zviz legenda :-D
murga112
Posts: 147
Joined: 14/12/2011 22:10

#5 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by murga112 »

muminovic wrote:Zasto ne pogledas sa "potencionalnom pomoci iz Danske" - mislim da ti je to najbolje moguce rjesenje.

Potencijalna pomoc je bliski prijatelj sto je nedavno nasao posao u danskoj..znaci imao bi krov nad glavom i nebi bio gladan..ima hrvatske papire pa nije imao puno problema sa radnom dozvolom
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#6 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by Bluemore »

zviz je zauzet na nekoj od tema o austriji...
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#7 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by razonoda »

Zvis --nadamo se da si ok. Danas bi neka pucnjava?
Dwndler
Posts: 354
Joined: 24/08/2006 08:12

#8 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by Dwndler »

murga112 wrote:Pitanje veoma jednostavno..jel uspio neko otici u zadnje vrijeme iz Bosne u Dansku..regulisati posao i boravak..

Za sve one sto ce pisati da je to nemoguce..da je tamo tezak zivot..da je kopenhagen skup grad..da mrze muslimane..da se puno radi..da je zimi minus 50..svi oni sto su otisli u ratu i preko braka..molim vas pisite svoja iskustva na drugim temama...nemam nista protiv tih izjava ni protiv ljudi sto su tamo vec 30 godina al vec sam to sve cuo i vidio

Treba mi neko novije generacije ko je uspio preseliti...imam diplomu bachelor sestrinstva i potencijalnu pomoc kad dodjem u dansku...al treba mi poneka uputa i savjet
Mozes mozda pitat "ovo_malo_duse".

Ovdje je rekao da je dosao 2001 i kako

http://forum.klix.ba/deportovani-bosanc ... 6s150.html

Btw. Kopenhagen jeste skup za one koji dolaze iz Bosne, muslimane i ne mrze nesto pretjerano, ne radi se puno, sto vise malo se radi (radna sedmica je 37 sati), a ove zime nije palo ispod -5, nit je snijega cestito bilo. Ali ja sam od rata ovdje, pa ti ne mogu nesto puno ni pomoc ;-)
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#9 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by Zviz »

murga112 wrote:Pitanje veoma jednostavno..jel uspio neko otici u zadnje vrijeme iz Bosne u Dansku..regulisati posao i boravak..

Za sve one sto ce pisati da je to nemoguce..da je tamo tezak zivot..da je kopenhagen skup grad..da mrze muslimane..da se puno radi..da je zimi minus 50..svi oni sto su otisli u ratu i preko braka..molim vas pisite svoja iskustva na drugim temama...nemam nista protiv tih izjava ni protiv ljudi sto su tamo vec 30 godina al vec sam to sve cuo i vidio

Treba mi neko novije generacije ko je uspio preseliti...imam diplomu bachelor sestrinstva i potencijalnu pomoc kad dodjem u dansku...al treba mi poneka uputa i savjet

Ako se u Danskoj puno radi, onda civilizacija jos nije izumila termin i smisao posao. Pa ovdje se samo radi do 12 (zene) a muski najdalje do 15 i svak bjezi kuci. Prodavnice do 17 kljuca se sve osim trgovina za prehranu, no tamo pretezno rade djeca ono do i oko 18 godina, pokoji stariji kao vodja ili sta vec. Nek ko djeca poslje skole ili sta vec imaju malo za dzeparca. Minus -50 nije, dozivijo sam par puta oko minu -25, mada kad sjeverac puse te imamo minus 11 se osjeca kao -50, ali zato nabi dvi jakne :D Hbga nema brda a brisan prostor, puse na sve strane - odvje je cudo kad nepuse :D

Sta te konkretno zanima? Studiranje ili posao? Ako trazis posao, to ti je vako, ako je poslodavac voljan da ganja papire u ime tebe i da ceka na rijesenje koje je sporije od bilo cega sto si do sada vidio na salterima po BiH, racunaj oko pola godine cekanja a i duze, poneki sretnik se nadje kome brze sve srede, onda nece biti frke. Inace mozes traziti bodovanje pa ako napunis dovoljno bodova onda ti dozvole, naravno ako imas i para itd., onda ti dopuste da boravis jedno vrijeme i sebi traziz posao. Komotno ti mogu reci da 95% iz BiH koji su dosli u zadnjih 10-15 godina su iskljucivo preko braka. Ostatak je dosao preko kao drzavljani Slovenije ili neke druge drzave clanice EU. Trenutno su poceli Hrvati da dolaze bez cilja i plana, nego nako bacaju se u troskove racunajuci da ce za dan dva naci posao itd. - JBG ovdje vise nikoga neceka crvena staza i posao. Ta su vremena trenutno prosla. Nezaposlenosih je preko 200.000! Ili bolje receno nepunih 9% a gdje je jos 20-25.000 sto nisu registrovani jer zive od jedne plate ili tako nekako.

Sto se tice skolovanja to je moguce, samo ces morati se potruditi da upadnes kao na racun drzave da studiras a ne da ti naplate racun za studiranje.

Ja licno iz BiH da je neko u zadnje vrijeme uspio doci do Danske a da nije preko brana nepoznam! Niti sam cuo. Sapajenje preko rodbine je nemoguce vec dobru deceniju. Poznam par, ali kao sto sam rekao to su ljudi koji su npr. boravil u Austriji ili Sloveniji godinama, imaju drzavljanstva tih drzava i sad ovo od kako ta neka nova EU pravila postoje su nekako dosli, neki nasli posao, vecine ne, ko nije se vratio, ko je - jos tu ali sve u svemu brojka je zanemarivo mala.

Ima i onih koji broave jedno vrijeme na crno kod rodbine, ali to ti nebi savjetovao. Nek slucajno te neko ocvika, odnosno njih ili sta se desi pa se skonta ili tako. Tebi bi deportovali sa zabranom ulaza i sl. A i rodbina bi dolila toliku kaznu, da bi morali kreditom otplacivati.

Iskren da budem Danska nije nikako lagana za doseliti se, nebitio bio ti iz BiH ili Kanade. Isto kao i Svicarska i Norveska sto nisu.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#10 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by Zviz »

murga112 wrote:
muminovic wrote:Zasto ne pogledas sa "potencionalnom pomoci iz Danske" - mislim da ti je to najbolje moguce rjesenje.

Potencijalna pomoc je bliski prijatelj sto je nedavno nasao posao u danskoj..znaci imao bi krov nad glavom i nebi bio gladan..ima hrvatske papire pa nije imao puno problema sa radnom dozvolom
Ako te zanima radna dozvola tj. posao gdje ti je prijatelj onda ti je racunica sljedeca.

Poslodavac tamo gdje ti je prijatelj mora da izda garanciju da hoce da te zaposli. Na osnovu iste on mora da preda zahtjev da pridobivanje garancije i da malo iskesira se, zatim to ce tamo da razmatraju, pa ce tebe da pozovu na intervju koji kosta para cca. 120€ na svaki zapoceti sat i moras licno tu biti nema nista preko telefona ono ovo... i onda opet ide sve na neko razmatranje. Problem je sto kosta nekih para, a jos veci problem je nema roka za koliko se zahtjev mora rijesiti pa tako ces i ti i poslodavac da se nacekate malo.

Procedura je sljedeca.

Poslodavac popuni formular dio 1

onda se napravi broj zahtjeva i sifra - preko koje ti popnuis formular broj 2

ti posaljes i 1 i 2 na kraju ili ako das punomoc moze poslodavac da posalje 1 i 2

Kosta oko 450€ koje treba da platis.

onda imas (koliko sam sad u toku nije vise oblikatoran ali te mogu pozvati) intevju ako/kad te pozvou licno se moras odazvati te to ti je oko 120€ na svaki zapoceti sat (racunaj da ce trajati sat i po tj. 120€ x 2

I naravno treba imati strpljena na izvoz...
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#11 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by uglavnomja »

film: i bogovi su pali na tjeme :D

trwenutak kad pigmej nadje flasu coca cole i pocne nesto cccccoktati - e tako zvuci danski jezik :mrgreen:



boli i kad se slusa :run: :skoljka:
murga112
Posts: 147
Joined: 14/12/2011 22:10

#12 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by murga112 »

uglavnomja wrote:film: i bogovi su pali na tjeme :D

trwenutak kad pigmej nadje flasu coca cole i pocne nesto cccccoktati - e tako zvuci danski jezik :mrgreen:



boli i kad se slusa :run: :skoljka:
Cudno zvuci al jezik jednostavno ima drugaciji ritam nego npr eng ili nas jezik..takav osjecaj imam
murga112
Posts: 147
Joined: 14/12/2011 22:10

#13 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by murga112 »

Zviz wrote:
murga112 wrote:
muminovic wrote:Zasto ne pogledas sa "potencionalnom pomoci iz Danske" - mislim da ti je to najbolje moguce rjesenje.

Potencijalna pomoc je bliski prijatelj sto je nedavno nasao posao u danskoj..znaci imao bi krov nad glavom i nebi bio gladan..ima hrvatske papire pa nije imao puno problema sa radnom dozvolom
Ako te zanima radna dozvola tj. posao gdje ti je prijatelj onda ti je racunica sljedeca.

Poslodavac tamo gdje ti je prijatelj mora da izda garanciju da hoce da te zaposli. Na osnovu iste on mora da preda zahtjev da pridobivanje garancije i da malo iskesira se, zatim to ce tamo da razmatraju, pa ce tebe da pozovu na intervju koji kosta para cca. 120€ na svaki zapoceti sat i moras licno tu biti nema nista preko telefona ono ovo... i onda opet ide sve na neko razmatranje. Problem je sto kosta nekih para, a jos veci problem je nema roka za koliko se zahtjev mora rijesiti pa tako ces i ti i poslodavac da se nacekate malo.

Procedura je sljedeca.

Poslodavac popuni formular dio 1

onda se napravi broj zahtjeva i sifra - preko koje ti popnuis formular broj 2

ti posaljes i 1 i 2 na kraju ili ako das punomoc moze poslodavac da posalje 1 i 2

Kosta oko 450€ koje treba da platis.

onda imas (koliko sam sad u toku nije vise oblikatoran ali te mogu pozvati) intevju ako/kad te pozvou licno se moras odazvati te to ti je oko 120€ na svaki zapoceti sat (racunaj da ce trajati sat i po tj. 120€ x 2

I naravno treba imati strpljena na izvoz...

Hvala na trudu za napisani tekst...problem je u tome sto ja ne mogu naci te formulare..niti bilo sta oficijelno u vezi toga
Nuke
Posts: 399
Joined: 29/02/2008 03:27
Location: Sarajevo

#14 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by Nuke »

Ovdje mozes naci sve informacije koje ti trebaju (oficijelne), na danskom i na engleskom: link.

Ja sam preselio u Kopenhagen prije dvije godine, pa ako ti mogu kako pomoci, javi.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#15 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by Zviz »

murga112 wrote:

Hvala na trudu za napisani tekst...problem je u tome sto ja ne mogu naci te formulare..niti bilo sta oficijelno u vezi toga
Pa ti i nemozes nista prvi uciniti, jer mora poslodavac da prvi napravi korak. A ako nemas posao, odnosno garanciju poslodavca, neces moci dobiti boravisnu i radnu dozvolu.
Neregistrirani
Posts: 1252
Joined: 27/07/2007 22:44
Contact:

#16 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by Neregistrirani »

A sta tacno poslodavac treba ucini, kakva je forma te garancije i kome se dostavlja? Sinu mojih poznanika tetak koji zivi u Danskoj moze obezbijediti posao u preduzecu u kojem radi. Radi se o nekoj proizvodnji, a mali bi bio neki radnik u fabrici. Stanovao bi kod porodice koja ima dovoljno veliku kucu da ovaj ima zasebne prostorije za sebe. Dakle, smjestaj je obezbijedjen. Pterpotavljam da vlasnik kuce mora dati pisanu garanciju.
Mene su zamolili da pogledam na ovom sajtu za useljenje, jer njima engleski bas i nije najbolji, ali nigdje ne vidim ovu opciju da aplicira, jer je vec pronasao posao kod poslodavca.

Zahvalan za pomoc.
Zviz wrote:
Pa ti i nemozes nista prvi uciniti, jer mora poslodavac da prvi napravi korak. A ako nemas posao, odnosno garanciju poslodavca, neces moci dobiti boravisnu i radnu dozvolu.
User avatar
Asta
Posts: 1082
Joined: 05/03/2012 14:54
Location: Sjeverno od tuge

#17 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by Asta »

Najbolje ti je da prvo odes na nekoliko dana da provjeris mrze li te. Za svaki slucaj.
Neregistrirani
Posts: 1252
Joined: 27/07/2007 22:44
Contact:

#18 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by Neregistrirani »

Asta wrote:Najbolje ti je da prvo odes na nekoliko dana da provjeris mrze li te. Za svaki slucaj.
Djecak vec zivi u sredini u kojoj je ubjedljiva manjina, sumnjam da ce mu onda neki negativan stav biti nesto neobino.
User avatar
Asta
Posts: 1082
Joined: 05/03/2012 14:54
Location: Sjeverno od tuge

#19 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by Asta »

Zviz wrote:

Ako se u Danskoj puno radi, onda civilizacija jos nije izumila termin i smisao posao. Pa ovdje se samo radi do 12 (zene) a muski najdalje do 15 i svak bjezi kuci. Prodavnice do 17 kljuca se sve osim trgovina za prehranu, no tamo pretezno rade djeca ono do i oko 18 godina, pokoji stariji kao vodja ili sta vec.
.
Je li to ovo ozbiljno?
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#20 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by hrle1976 »

Neregistrirani wrote:A sta tacno poslodavac treba ucini, kakva je forma te garancije i kome se dostavlja? Sinu mojih poznanika tetak koji zivi u Danskoj moze obezbijediti posao u preduzecu u kojem radi. Radi se o nekoj proizvodnji, a mali bi bio neki radnik u fabrici. Stanovao bi kod porodice koja ima dovoljno veliku kucu da ovaj ima zasebne prostorije za sebe. Dakle, smjestaj je obezbijedjen. Pterpotavljam da vlasnik kuce mora dati pisanu garanciju.
Mene su zamolili da pogledam na ovom sajtu za useljenje, jer njima engleski bas i nije najbolji, ali nigdje ne vidim ovu opciju da aplicira, jer je vec pronasao posao kod poslodavca.

Zahvalan za pomoc.
Zviz wrote:
Pa ti i nemozes nista prvi uciniti, jer mora poslodavac da prvi napravi korak. A ako nemas posao, odnosno garanciju poslodavca, neces moci dobiti boravisnu i radnu dozvolu.
Zviza su banovali. Dzaba ga pitas.

Imamo prijatelje u Koldingu pa sam njih upitao kako i sta. Kazu da je cesma stegnuta do dna za ljude van EU.

Ipak ima nekoliko nacina mada kako oni kazu ako je rijec o fabrici i ako nema neke vise skole onda sljedeca opcija bi za njega vazila:

da poslodavac ponudi posao uz garanciju da ce vas sin imati zaradu nad 375.000kr godisnje bez dodatka za odmor ili drugih. Prema rijecima prijatelja poslodavac mora za svaku radnu godinu u prvom ugovoru dati garanciju. Ugovor maksimalno moze trajati cetri godine. Radna i boravisna dozvola ce tako samo vaziti cetri godine te poslodavac za citav period mora jamciti platu iznad granice koja se trazi. Uslov je da poslodavac izradi ugovor o zaposljavanju po danskim propisima te u ugovoru tacno opise vrstu rada, funkciju koju ce vas sin imati, platu koju ce imati i period koliko dugo ce tu biti.

Druga mogucnost je: da se raspita da li firma ima fast-track certifikat od drzave. Ako ima, to znaci da firma moze ne ometano zaposliti kadre iz ne EU drzava pod uslovom da se neka norma o godisnjoj plati ispuni.

Vele da poslodavac mora izraditi ugovor i kod lokalnih vlasti predati zahtjev. Kad se rijesi zahtjev onda potvrda o boravisnoj i radnoj dozvoli ce biti dostavljena radniku. Vele da tu ima isto nekih taksi za platit. Dalje, da drzava moze traziti od vaseg sina licni interviju. Navodno se ceka podugo na rijesenje. U svakom slucaju, bar tako oni pricaju, boravak ce iskljucivo biti vezan za radnu dozvolu, odnosno bez posla nece mogci legano ostati u drzavi.
timezone
Posts: 170
Joined: 18/01/2016 21:08

#21 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by timezone »

Nerazumijem razloge odlaska bas u Dansku. Pa i vecina onih sto su tamo voljeli bi da su u zavrsili Švedskoj ili Njemackoj.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2794
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#22 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by ovo_malo_duse »

hrle1976 wrote:
Neregistrirani wrote:A sta tacno poslodavac treba ucini, kakva je forma te garancije i kome se dostavlja? Sinu mojih poznanika tetak koji zivi u Danskoj moze obezbijediti posao u preduzecu u kojem radi. Radi se o nekoj proizvodnji, a mali bi bio neki radnik u fabrici. Stanovao bi kod porodice koja ima dovoljno veliku kucu da ovaj ima zasebne prostorije za sebe. Dakle, smjestaj je obezbijedjen. Pterpotavljam da vlasnik kuce mora dati pisanu garanciju.
Mene su zamolili da pogledam na ovom sajtu za useljenje, jer njima engleski bas i nije najbolji, ali nigdje ne vidim ovu opciju da aplicira, jer je vec pronasao posao kod poslodavca.

Zahvalan za pomoc.
Zviz wrote:
Pa ti i nemozes nista prvi uciniti, jer mora poslodavac da prvi napravi korak. A ako nemas posao, odnosno garanciju poslodavca, neces moci dobiti boravisnu i radnu dozvolu.
Zviza su banovali. Dzaba ga pitas.

Imamo prijatelje u Koldingu pa sam njih upitao kako i sta. Kazu da je cesma stegnuta do dna za ljude van EU.

Ipak ima nekoliko nacina mada kako oni kazu ako je rijec o fabrici i ako nema neke vise skole onda sljedeca opcija bi za njega vazila:

da poslodavac ponudi posao uz garanciju da ce vas sin imati zaradu nad 375.000kr godisnje bez dodatka za odmor ili drugih. Prema rijecima prijatelja poslodavac mora za svaku radnu godinu u prvom ugovoru dati garanciju. Ugovor maksimalno moze trajati cetri godine. Radna i boravisna dozvola ce tako samo vaziti cetri godine te poslodavac za citav period mora jamciti platu iznad granice koja se trazi. Uslov je da poslodavac izradi ugovor o zaposljavanju po danskim propisima te u ugovoru tacno opise vrstu rada, funkciju koju ce vas sin imati, platu koju ce imati i period koliko dugo ce tu biti.

Druga mogucnost je: da se raspita da li firma ima fast-track certifikat od drzave. Ako ima, to znaci da firma moze ne ometano zaposliti kadre iz ne EU drzava pod uslovom da se neka norma o godisnjoj plati ispuni.

Vele da poslodavac mora izraditi ugovor i kod lokalnih vlasti predati zahtjev. Kad se rijesi zahtjev onda potvrda o boravisnoj i radnoj dozvoli ce biti dostavljena radniku. Vele da tu ima isto nekih taksi za platit. Dalje, da drzava moze traziti od vaseg sina licni interviju. Navodno se ceka podugo na rijesenje. U svakom slucaju, bar tako oni pricaju, boravak ce iskljucivo biti vezan za radnu dozvolu, odnosno bez posla nece mogci legano ostati u drzavi.

Vrlo tesko se moze doci ako je nivo fabrike, mora bas bit specijalista za nesto, jer postoji pravilo ove minimalne zarade od 375.000 sto daje mjesecnu zaradu od 31250 kruna BRUTTO koja je VRH VRHOVA za taj nivo.

Sa druge strane skolovanje / nastvak skolovanja (diploma / master) ima i dobre sanse. Cuo sam da su 2-3 porodice iz Tuzle dosle nedavno na taj fazon. U toku skolovanja se moze naci posla (15 sati sedmicno na bijelo + na crno).
U toku skolovanja se mora naci praksa u nekoj firmi koja ce te nakon toga primiti. Tu nije problem za platu (jer su tu u startu plate preko 32000) a trenutno je i nedostatak skolovanog kadra tako da to moze upalit.
Uslov je da skola iz Bosne i poznavnje Engleskog.

Licno poznajem curu/zenu koja je upisala master na jednom univerzitetu u Danskoj (Ekonomija) sa njom dosli dijete (2 godine) i muz . On se ubrzo upisao na neki Univerzitet ( dobio posao od 15 sati u Aldiu). Ona predala za praksu u Siemensu (tu su posebna pravila praksa je placena)

Prosle godine zavrsila master, dobila automatski posao u Siemensu. Tempirala (da joj praksa i master zavrse u isto vrijeme)a on nedavno zavrsio i on dobio posao u Aldiju (puno radno vrijeme sef neke poslovnice) i oboje radne vize. Vec su to 3-4 godine, jos godina ili dvije i stalni boravak.

Puno je lakse snaci se kad dodzes a da bi dosao moras imati razlog a "skola" je dobar nacin jer na mnogim fakultetima fali studenta, naravno mora se imati neki pocetni kapital, i poznavanje jezika (Engleski) " dok se ne snadzes" . A ovih poslova od 15 sati ima kamara mada malo i zavisi od dijela drzave u kom si.

Supermarketi , transportne firme DHL, DPD, UPS itd.

et.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#23 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by hrle1976 »

Prijateljica iz Kanade je studirala dvije godine u Danskoj a potom dobila posao u Simensu na skoro samom sjeveru drzave. Radni odnos prekinut otkazom poslje pet i po godina te onih dvije dok je studirala, znaci nekih sedam i po godina stalnog boravnka. E, sad je ovo njena prica. Kaze, kako je imala "stalnu boravisnu" dozvolu ali za strance koji dolaze iz ne EU drzava to znaci samo da ne treba svako malo ici i obnavljati. Poslje otkaza je dobila pravo na dvije godine da ostane, jer kako sama kaze je uplacivala neko osiguranje u slucaju da ostane bez posla. Poslje dvije godine bez uspjeha za novim poslom dobije pismo o deportacij. Spasilo je sto je imala garanta - momak bio Danac i njegova porodica je neka sa dubokim dzepovima pa kako sta sad nisam u toku ali nije bila deportovana, jer su oni jamcili neku garanciju. Za posao tokom studiranja, kaze da kao stranac koji nije iz neke EU drzave treba dobiti dozvolu. Kao dozvoljeno moze biti da radis do 15 ili 20 sati sedmicno, ali da ne smijes prelaziti godisnju zaradu od 130.000 danskih kruna brutto. Biva ako prekoracis sate ili zaradu racunaju da si dosao da radis a ne da se skolujes, i tako gubis pravo na boravak. Kako ona kaze ta suma skoro nije dovoljna za godisnje troskove na stanarinu.

Danas zivi u Kanadi sa istim momkom (sad vec muzem), jer je njemu lakse bilo naci posao kod njih nego njoj u Danskoj.
User avatar
Asta
Posts: 1082
Joined: 05/03/2012 14:54
Location: Sjeverno od tuge

#24 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by Asta »

Lako im je raditi u Siemensu i u Aldiju kad tamo u Danskoj zene rade samo do 12.
Neregistrirani
Posts: 1252
Joined: 27/07/2007 22:44
Contact:

#25 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by Neregistrirani »

timezone wrote:Nerazumijem razloge odlaska bas u Dansku. Pa i vecina onih sto su tamo voljeli bi da su u zavrsili Švedskoj ili Njemackoj.
Zato sto tamo ima neku rodbinu, tako da bi imao rijeseno pitanje smjestaja, a neki od njih vec rade u toj nekoj fabrici ciji gazda je izrazio volju da mu ponudi posao (u proizvodnji, nema mali neko obrazovanje kojim bi mogao "pucati" na menadzerska mjesta).
Post Reply