ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#76 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by stakasa »

dpjokala26 wrote:
jedna tamo wrote:ovo je istina, ljudi masovno odlaze, mogu to reći jer znam dosta ljudi iz svoje okoline koji idu, bilo da su mlađi ili stariji.....
neko čak ima i bolje uslove nego što će ih imati vani ali jednostavno ova učmala sredina i ovakvo društvo te tjeraju, ma ne tjeraju već mole da spasiš svoj život i odeš negdje gdje ljudi još koliko toliko normalno žive, mada nigdje nije kao što se čovjek nada al sigurno je bolje nego u BiH.....
+ 1 :thumbup:

odlaze citave porodice. moja kcerka sa porodicom ode za dva dana. njena prijateljica seli se u novi sad a druga u njemacku.sestric ode na istok, daleko, daleko. :( rodbine i prijatelja svakim danom sve manje.nazalost jos mnogo mladih ljudi,koje poznajem, planira da ode.
Nisam znao da je bas ovako. Sretno svima
User avatar
amiliana
Posts: 6523
Joined: 09/04/2013 13:44

#77 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by amiliana »

:-?
User avatar
damskot
Posts: 642
Joined: 28/12/2011 14:44
Location: Narod Zn0 !

#78 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by damskot »

Nevidim razloga tugi . Pa sve bogate zemlje to rade , eto prije neki dan gledam intervju sa nakim sejkom kod nas . I covjek kaze ja sam doso da trazim pare tj investicije . "Meni je to sasvim normalno da letim 5000km za parama i poslom" Globalizacija. NL uvela u osnovne Kineski kao standartni jezik jer je njihovo trziste buducnost itd itd Moze se pisati tonu ali Globalizacija je tu a granice su ljudi pravili a ne priroda . Bez uvrede bilo kome ali budala zivi i trpi dje mu nevalja . Kakav bi roditelj bio da ne pokusas svom djetetu sve najbolje priustiti .

+ Sve ce to(Zarada Znanje isl ) doci nama dole bar prve dvije generacije . Treba Politicari da nas uvaljuju drugima kad vec nisu u stanju urediti zemlju van svog tora.
Rizvan
Posts: 1278
Joined: 27/11/2013 09:25

#79 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by Rizvan »

jedna tamo wrote:ovo je istina, ljudi masovno odlaze, mogu to reći jer znam dosta ljudi iz svoje okoline koji idu, bilo da su mlađi ili stariji.....
Ja baš nemam dojam da masovno odlaze, barem ne iz svoje okoline. No, zanima me kako ti tvoji poznanci odlaze? Spajanje porodice, brak, pronađu posao odavde, idu na slijepo, studenti, deficitarna zanimanja....kako? Nije baš da se danas bilo gdje u svijetu otimaju za imigrante, naročito ne iz Bosne.
Ja baš imam dojam da nikada nije bilo teže otići odavde.
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#80 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by Margita81 »

I iz moje sredine mnogi odlaze (Sa), posebno zeljno odlaze parovi sa djecom i kao sto vec neko rece neki i ovdje pristojan zivot imaju ali misle ljudi sire..sta djeci ponuditi i kako docekati starost. Ovdje nikad nece biti bolje to je jasno.

Zelim i ja biti turist u ovoj egzoticnoj zemlji. Nadam se uskoto..:)
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#81 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by Margita81 »

Rizvan wrote:
jedna tamo wrote:ovo je istina, ljudi masovno odlaze, mogu to reći jer znam dosta ljudi iz svoje okoline koji idu, bilo da su mlađi ili stariji.....
Ja baš nemam dojam da masovno odlaze, barem ne iz svoje okoline. No, zanima me kako ti tvoji poznanci odlaze? Spajanje porodice, brak, pronađu posao odavde, idu na slijepo, studenti, deficitarna zanimanja....kako? Nije baš da se danas bilo gdje u svijetu otimaju za imigrante, naročito ne iz Bosne.
Ja baš imam dojam da nikada nije bilo teže otići odavde.

Ljudi koji su otisli a koje ja poznajem su ugl IT struke . Sami, s partnerima ili porodice cijele. Njemacka, Austrija i NL. Jedan par sa djecom u Englesku. Nije tesko bilo je prije teze :)
User avatar
jedna tamo
Posts: 7569
Joined: 09/10/2009 10:48
Location: tamo gdje je sve po mom

#82 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by jedna tamo »

ljudi koje ja znam odlaze uglavnom kod nekoga svoga vani (tetka,brat itd.) , najviše se radi o njemačkoj, švici i turskoj...
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#83 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by agent_zero »

Osobe koje ja znam da su otišle ili planiraju otići niko nije bio nezaposlen, a neki od njih su čak radili u javnom sektoru (znači državna/federalna/kantonalna) ustanova.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#84 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by muminovic »

ja koje poznajem 99% su medicinari....
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#85 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by hrle1976 »

Upoznao sam nedavno dva slucaja novo iseljenih iz BiH - porodica sa relativno malom djecom i par bez djece. Sta reci, puni ocekivanja, bojim se da ce se ista opaliti im od glavu, jer su previse van seriska a gledaju na citavu stvar kao da je rijec o 1982 godini. U jednu ruku mozda nisu svjestni da zapravo razmisljaju o jahanju na dva konja.
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#86 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by ibi »

hrle1976 wrote:Upoznao sam nedavno dva slucaja novo iseljenih iz BiH - porodica sa relativno malom djecom i par bez djece. Sta reci, puni ocekivanja, bojim se da ce se ista opaliti im od glavu, jer su previse van seriska a gledaju na citavu stvar kao da je rijec o 1982 godini. U jednu ruku mozda nisu svjestni da zapravo razmisljaju o jahanju na dva konja.
Gdje si ih upoznao jel na nekom forumu ? posto si na forumima 24h dnevno 7 dana sedmicno ?

Da li zivis od socijale ?
svemirska_vjeverica
Posts: 311
Joined: 11/12/2011 22:32
Location: Donji Cevljanovici
Contact:

#87 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by svemirska_vjeverica »

ibi wrote:
hrle1976 wrote:Upoznao sam nedavno dva slucaja novo iseljenih iz BiH - porodica sa relativno malom djecom i par bez djece. Sta reci, puni ocekivanja, bojim se da ce se ista opaliti im od glavu, jer su previse van seriska a gledaju na citavu stvar kao da je rijec o 1982 godini. U jednu ruku mozda nisu svjestni da zapravo razmisljaju o jahanju na dva konja.
Gdje si ih upoznao jel na nekom forumu ? posto si na forumima 24h dnevno 7 dana sedmicno ?

Da li zivis od socijale ?
Ne rise. Ti jednostavno ne mozes prihvatiti istinu. Zar je problem citat ili pisat po forumu sa mobitela? Nije da branim zviza ali lik ima pravo. Nije vise to vrijeme kao sto je nekad bilo. Treba ici dalje:kanada, australija, zeland...

Ko god ima rjeseno stambeno pitanje u BiH, savjetujem mu sa ostane
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#88 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by radostan dan »

Ostajte ovdje!..
Kvota tuđe kladione,
Neće vam pružit kô što ova pruži;
Grki su tamo pokušaji vadione
Gdje tiketa ispod desE eura nema i niko te za naruceni espreso ne pita - kraći ili duži...
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#89 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by jefferson »

hrle1976 wrote:Upoznao sam nedavno dva slucaja novo iseljenih iz BiH - porodica sa relativno malom djecom i par bez djece. Sta reci, puni ocekivanja, bojim se da ce se ista opaliti im od glavu, jer su previse van seriska a gledaju na citavu stvar kao da je rijec o 1982 godini. U jednu ruku mozda nisu svjestni da zapravo razmisljaju o jahanju na dva konja.
Ko to nije pun ocekivanja? Kada se seliz iz Donjeg Vakufa u Travnik pun si ocekivanja. Mislim da je vrijeme ocekivanja da se pare ubiru na drvetu davno prosle. Mnogo ljudi iz BiH koji nisu morali ici iz ekonomskih razloga odlaze. Ja sam jedan od njih. Meterijalno, nisam trebao ici iz BiH. Ali mi je pun qrtz nacionalizma i brojanja krvnih zrnaca. Najbolja odluka koju sam ikad napravio.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7318
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#90 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by Rockefeller »

Ako imate priliku a u Bosni nemate posao, zasto da ne.
Seyfo
Posts: 4337
Joined: 23/08/2011 14:12

#91 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by Seyfo »

svemirska_vjeverica wrote:
ibi wrote:
hrle1976 wrote:Upoznao sam nedavno dva slucaja novo iseljenih iz BiH - porodica sa relativno malom djecom i par bez djece. Sta reci, puni ocekivanja, bojim se da ce se ista opaliti im od glavu, jer su previse van seriska a gledaju na citavu stvar kao da je rijec o 1982 godini. U jednu ruku mozda nisu svjestni da zapravo razmisljaju o jahanju na dva konja.
Gdje si ih upoznao jel na nekom forumu ? posto si na forumima 24h dnevno 7 dana sedmicno ?

Da li zivis od socijale ?
Ne rise. Ti jednostavno ne mozes prihvatiti istinu. Zar je problem citat ili pisat po forumu sa mobitela? Nije da branim zviza ali lik ima pravo. Nije vise to vrijeme kao sto je nekad bilo. Treba ici dalje:kanada, australija, zeland...

Ko god ima rjeseno stambeno pitanje u BiH, savjetujem mu sa ostane
Sad ti zajebaješ Zviza baš brutalno. Imaj milosti-on kaže da nije Zviz.
Zajebaješ i ove sa riješenim stambenim pitanjem-šta će oni? Ako je to mjerilo, onda ... :?
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#92 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by hrle1976 »

jefferson wrote:
hrle1976 wrote:Upoznao sam nedavno dva slucaja novo iseljenih iz BiH - porodica sa relativno malom djecom i par bez djece. Sta reci, puni ocekivanja, bojim se da ce se ista opaliti im od glavu, jer su previse van seriska a gledaju na citavu stvar kao da je rijec o 1982 godini. U jednu ruku mozda nisu svjestni da zapravo razmisljaju o jahanju na dva konja.
Ko to nije pun ocekivanja? Kada se seliz iz Donjeg Vakufa u Travnik pun si ocekivanja. Mislim da je vrijeme ocekivanja da se pare ubiru na drvetu davno prosle. Mnogo ljudi iz BiH koji nisu morali ici iz ekonomskih razloga odlaze. Ja sam jedan od njih. Meterijalno, nisam trebao ici iz BiH. Ali mi je pun qrtz nacionalizma i brojanja krvnih zrnaca. Najbolja odluka koju sam ikad napravio.

Doci u Njemacku i ocekivati da bude neko i nesto od znacaja za njemacki narod. Poznavo sam tipove i dalje poznajem koji zive u Njemackoj da bi u primjerice u Bosanskom Grahovu, Ilijasu, Maglaju, Zenici itd. izvodili nekoga i nesto. Ovo drugo je bilo isto reci emigriro sam u Njemacku da budem kancler. :D
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#93 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by hrle1976 »

Seyfo wrote:
svemirska_vjeverica wrote:
ibi wrote:
Gdje si ih upoznao jel na nekom forumu ? posto si na forumima 24h dnevno 7 dana sedmicno ?

Da li zivis od socijale ?
Ne rise. Ti jednostavno ne mozes prihvatiti istinu. Zar je problem citat ili pisat po forumu sa mobitela? Nije da branim zviza ali lik ima pravo. Nije vise to vrijeme kao sto je nekad bilo. Treba ici dalje:kanada, australija, zeland...

Ko god ima rjeseno stambeno pitanje u BiH, savjetujem mu sa ostane
Sad ti zajebaješ Zviza baš brutalno. Imaj milosti-on kaže da nije Zviz.
Zajebaješ i ove sa riješenim stambenim pitanjem-šta će oni? Ako je to mjerilo, onda ... :?
Hebo mene svak ako vam vasa sjna ne lici na tog fantomasa Zviza.

Onaj sto pita za socijali, eto imam svaki mjesec poslje poreza 6.000 netto ojra socijale, jel ti sad lakse... i penzije nato jos toliko... plus sto bakir uplati za topli obrok jedno 1.500 mara mjesecno
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#94 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by jefferson »

hrle1976 wrote:
jefferson wrote:
hrle1976 wrote:Upoznao sam nedavno dva slucaja novo iseljenih iz BiH - porodica sa relativno malom djecom i par bez djece. Sta reci, puni ocekivanja, bojim se da ce se ista opaliti im od glavu, jer su previse van seriska a gledaju na citavu stvar kao da je rijec o 1982 godini. U jednu ruku mozda nisu svjestni da zapravo razmisljaju o jahanju na dva konja.
Ko to nije pun ocekivanja? Kada se seliz iz Donjeg Vakufa u Travnik pun si ocekivanja. Mislim da je vrijeme ocekivanja da se pare ubiru na drvetu davno prosle. Mnogo ljudi iz BiH koji nisu morali ici iz ekonomskih razloga odlaze. Ja sam jedan od njih. Meterijalno, nisam trebao ici iz BiH. Ali mi je pun qrtz nacionalizma i brojanja krvnih zrnaca. Najbolja odluka koju sam ikad napravio.

Doci u Njemacku i ocekivati da bude neko i nesto od znacaja za njemacki narod. Poznavo sam tipove i dalje poznajem koji zive u Njemackoj da bi u primjerice u Bosanskom Grahovu, Ilijasu, Maglaju, Zenici itd. izvodili nekoga i nesto. Ovo drugo je bilo isto reci emigriro sam u Njemacku da budem kancler. :D
Jel to ljudi samo odlaze da bi bili nesto za njemacki narod? 99% ljudi odlazi da bi zivilo zivot dostojan covjeka. 1% njih se ponasa tako kao sto kazes, i to nije samo kod nas. Znam xxxxx amerikanaca koji ziv ven SAD< pa cim dodju ista prica puca : "kod nas" u Parizu i slicno.
Ljudska priroda, nista vise.
Inace, ima nasih ljud koji su od znacaja za mnoge drzave, a u BiH bi morali postati okorjeli nacionalisti da bi ista napravili. O tome se radi.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#95 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by hrle1976 »

Ja takvu fukaru koja ide u Njemacku u ghetto kvart sa brdo ostalih asocijalnih stranaca kako bi imali ljudski izvot nisam jos sreo. Jesam, ali rijec o mojoj rodbini iz Hrvatske, oni i jesu fukara, nakotila vise djece nego sto ima sisa za njih, a HR joj fino spustila time sto joj je rekla haj ti draga gurni vinski cep medju noge. Kad joj je muz bio bez posla, cim se sagne da zasnjira tene stomak do zuba, jednom rekao, reko tebi bi pametnije bilo da kupise vise kondoma umjesto njemu piva - pa se ljutili nesto. Ove sto sam vako sreo koji su jucer dosli u Njemacku, rijec je o ljudima koji su imali poslove primjerice u telekomu BiH, bolnici, opcinama, emigrirala cerka glavnog vodje gradnje Tibri vec izgradjenih i ovaj dugi dio sto ce se graditi, eto ona u Hannoveru (kod), da joj bude zivot bolji a caca joj ima primajne i stanova po SA - sta god zine kupi joj, ili ljudi koji su iznajmjivali lokale prodavnicama primjerice Konzumu, Bingu i sl. Ako su ti imali los zivot u Bih, onda je treba ukinuti. Obicna "fukara" koja jedva krpi kraj sa krajem ta nema para da ide na avanture po Njemackoj. Nece Banka fukari dati kredit vec ce dati onom kome ne treba, jer vec ima ali eto ako hoce da prosiri guzicu. Ja cu odgovorno tvrditi da od 10 porodica koje ovih dana, mjeseci mozda zadnju godinu dvije je otislo, da 8 zasigurno ima kucu i stan u BiH i najmanje su imali u BiH 1.500 - 2.000KM mjesecnog primanja.
ibizza
Posts: 4578
Joined: 05/06/2008 00:46

#96 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by ibizza »

Od nas petorice koji smo do prije nekoliko godina zajedno isli na tekme Sarajeva, jedino sam jos ja ostao i dalje da idem, ova cetvroica su odavno preko granice otisli.
Ide narod, a sto je najgore, s kim god da pricam , svi razmisljaju o varijanti odlaska... :run:
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#97 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by All Apologies »

U njemackoj mozete raditi u vrticu, ne znam za druge zemlje. Engleski jezik na nivou sporazumijevanja ne znaci puno, ali i to je pocetak. Posao ne napustajte vec trazite neplaceno odsustvo dok ne budete sigurni u svoj ostanak u drugoj zemlji (ne samo odlazak). Sretno!
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#98 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by hrle1976 »

All Apologies wrote:U njemackoj mozete raditi u vrticu, ne znam za druge zemlje. Engleski jezik na nivou sporazumijevanja ne znaci puno, ali i to je pocetak. Posao ne napustajte vec trazite neplaceno odsustvo dok ne budete sigurni u svoj ostanak u drugoj zemlji (ne samo odlazak). Sretno!

Nema logike. Mogao si napisati da je moguce lagano na crno.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#99 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by uglavnomja »

hrle1976 wrote:
All Apologies wrote:U njemackoj mozete raditi u vrticu, ne znam za druge zemlje. Engleski jezik na nivou sporazumijevanja ne znaci puno, ali i to je pocetak. Posao ne napustajte vec trazite neplaceno odsustvo dok ne budete sigurni u svoj ostanak u drugoj zemlji (ne samo odlazak). Sretno!

Nema logike. Mogao si napisati da je moguce lagano na crno.
ma nista nema logike :-)

raditi u vrticu bez znanja jezika - nesto kao asistent tetama - znaci plata ispod socijale :D nema sansi prezivjeti s njom. nesto kao dzeparac omladincima dok ne dobiju pravi posao ili azilantkinjama da se skinu sa socijale.

dalje, raditi na crno moze samo u privatnim vrticima, teoretski, a prakticno ni to.
to je najosjetljivija kategorija svakog drusva, mala djeca. jedna greska znaci kraj karijere, vrtica ...


trece, neplaceno se moze traziti samo u budzetskim institucijama, i to sa razlogom. niko ti nece dati neplaceno godinu na pricu: odoh ja probati malo vani, pa ako ne upali eto me nazad, cuvajte mi fotelju ... :-)
ta prica o neplacenom pije vode kad se ide na strucno usavrsavanje ili ako supruznik dobije posao vani, na odredjeno vrijeme, posao u mabasadi ili tako nesto, kad se zna da ce se lik vratiti.



a kod privatnika :izet: :D
User avatar
R A V E N
Posts: 640
Joined: 05/06/2008 01:21

#100 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by R A V E N »

Autorka teme treba još da zrije kao osoba sudeći po njenom imenu, načinu tipkanja, "novom braku isključivo iz ljubavi", usličnicima i upitnicima tako da gdje god ode, to će joj biti hendikep.
hrle1976 wrote:Nema logike.
Ima "logike", ali je zaključivanje možda neispravno.
muminovic wrote:Iseljavanje iz BiH u 2014. godini: Nestao grad od 68.000 stanovnika
Goddammit!











:ginisovac:
Post Reply