ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
dpjokala26
Posts: 697
Joined: 23/02/2011 14:34

#26 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by dpjokala26 »

svi koji imaju mogucnosti nek se pakuju i idu.sjediti ovde i cekati posao,nije bas neka perspektiva. treba ici u kanadu ,australiju ameriku,...bilo gdje.
Baton_Ilirski
Posts: 193
Joined: 28/08/2013 01:49

#27 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by Baton_Ilirski »

dpjokala26 wrote:svi koji imaju mogucnosti nek se pakuju i idu.sjediti ovde i cekati posao,nije bas neka perspektiva. treba ici u kanadu ,australiju ameriku,...bilo gdje.
Jos da imamo mogucnost, gdje bi nam kraj bio :)
dpjokala26
Posts: 697
Joined: 23/02/2011 14:34

#28 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by dpjokala26 »

Baton_Ilirski wrote:
dpjokala26 wrote:svi koji imaju mogucnosti nek se pakuju i idu.sjediti ovde i cekati posao,nije bas neka perspektiva. treba ici u kanadu ,australiju ameriku,...bilo gdje.
Jos da imamo mogucnost, gdje bi nam kraj bio :)
treba probati,eto kanada prima 50000 useljenika.mozda je jedno rezervisano bas za tebe. :)
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#29 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by Zviz »

uglavnomja wrote:u norveskoj ne moze stranac da radi u obrazovanju, mislim niko kome norveski nije maternji jezik ili ako nije zavrsio citavo skolovanje na norveskom.

jedina opcija je posao asistenta u vrticu, znaci vani po citav dan, odgovornost, a plata na nivou socijale.

a i to dolazi u obzir tek kad se dodje do nivoa da se moze sporazumijevati na norveskom, ukljucjuci djeciji jezik :-)
U 5 deka sa danskom, i ovdje moras poznavati danski kao danac, a imati najmanje polozeno sa gimnazije jezik + seminarium itd. Posao uciteljice u danskoj ravno nuli.
dpjokala26
Posts: 697
Joined: 23/02/2011 14:34

#30 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by dpjokala26 »

Zviz wrote:
U 5 deka sa danskom, i ovdje moras poznavati danski kao danac, a imati najmanje polozeno sa gimnazije jezik + seminarium itd. Posao uciteljice u danskoj ravno nuli.
moja sestra je zavrsila medicinu i specijalizaciju,nisu joj priznali diplomu u australiji. morala je polagati jos neku bruku ispita. odustala i radi u vrticu.
ucite jezike trebat ce vam. :eh:
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#31 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by SaraFina »

Forbidden Fruit wrote:Poz. Nova sam na forumu i nadam se da će se naći netko tko će pročitati moj post i podijeliti sa mnom svoje iskustvo, mišljenje ili mi dati kakav koristan savjet... Živim u BiH, imam 40 god. i zaposlena sam u jednoj osnovnoj školi gdje radim kao učiteljica razredne nastave. (završen 7. stupanj) Imam sina jedanaestogodišnjaka iz razvedenog braka. Ono što me najviše zanima je kolike su mi ŠANSE i postoje li one uopće da napustim ovu našu BiH i pokušam sve iz početka u nekoj drugoj zemlji!? Najviše me zanima englesko govorno područje (zbog jezika) ali ni ostale opcije nisu isključene. Budući da se tek počinjem raspitivati, svaki SAVJET bi mi dobro došao. Kako, što, gdje, koji je najlakši način? Kakve su mi šanse za zaposlenje, bilo u struci ili nešto drugo...P.s. Od stranih jezika, govorim engleski, toliko da se mogu sporazumjeti, ali nadam se da će i govor s vremenom postati sve bolji. Hvala svima

Mislim da ti je najbolje da prihvatiš opciju za početak pomocnice u nekom obdaništu ili brigu o djeci koja se nalaze u cjelodnevnom školskom boravku. Znači nakon nastave, pomoć pri učenju, radu zadaća i sl.
Teško da ćeš svoj posao dobiti u bilo kojoj drzavnoj ili privatnoj školi sa tim nivoom znanja jezika.
Plaće nisu tako loše .. U svakom slučaju, no mislim da bi i pored diplome morala proći kraći kurs ( par mjeseci ) dok ne stekneš i zanimanje " pomocnice" ...za to vrijeme takodje bi usavršila malo bolje i jezik.
Mislim da svoj posao mozeš obavljati na njemačkom govornom području sa nivoom znanja njemačkog C2.

To znači da njemački jezik govoriš, pišeš i čitaš poput maternjeg.

Za takvo što će ti trebati vrijeme.
User avatar
damskot
Posts: 642
Joined: 28/12/2011 14:44
Location: Narod Zn0 !

#32 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by damskot »

Ih pa imas RH saru ... Onda je druga prica . Posao naci je kao i u zenici ili zagrebu :)
Vidim spominje se uciteljica ili vaspitacica . Za benelux bi mogla u nekom vecem gradu to da radis da nema mladih bula i crnkinja tj curica koje su jeftnije . U manjem gradu neces dobiti takav posao dok ne izgubis akcenat , djaba ti jezik .

Jos nesto jako vazno . neznam da postoji vaspitacica koja moze preziviti tj normalno ziviti od jedne plate . Ili se moras udavati (djeliti troskove zivita) ili biti spremna jos navece dodatni posao uzeti .

Sa HR pasosom iznajmis stan (minimalno 700e+) i odes u lokalni biro za zaposljavanje trazis produkciju / proizvodnju i na traku, dok ne skontas jezik i ne pokupis certifikate za dalje zelje . Nemoj misliti pa ja sam nastavnik sta cu u produkciji u EU bar gdje sam ja odrastao cijene to kad se spustis nivo dole da dodjes do cilja . Cak ce ti pomoci poslje da dodjes do zeljenog posla . Poslodavac gleda dali dolazis s posla ili s guza na guz . Njima jako vazno .

Ocigledno tebe zanima preko bare ali eto da napisem ako opet kome zatreba slicna scena.
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#33 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by razonoda »

friskyoreo wrote:Nadji koga vani, udaj se, preseli se, budi spremna na promjene. To ti je najbolja opcija.
Nadam se da si u dobrim odnosima sa bivsim muzem, jer bez njegovog pristanka neces moci odvesti dijete iz zemlje.
Ovo je najbolja opcija ako ima srece da nekog nadje........ . Dijete je najvaznije u svemu ovome.Pogotovo veza sa ocem.
Forbidden Fruit
Posts: 15
Joined: 06/01/2015 18:55

#34 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by Forbidden Fruit »

Da, imam RH putovnicu i do sad mi ništa značajno to nije predstavljalo osim što je skuplja i duže čekaš na nju. U čemu bi bila znatna razlika? Hoću li dobit sad neka vaša nova uvjerenja, bolje predispozicije, olakšice, jesam li ovo trebala objavit na nekom RH forumu? ... ajme, znam da lutam ali što ču, svaki početak je težak :sad:
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#35 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by paladinka »

Forbidden Fruit wrote:Da, imam RH putovnicu i do sad mi ništa značajno to nije predstavljalo osim što je skuplja i duže čekaš na nju. U čemu bi bila znatna razlika? Hoću li dobit sad neka vaša nova uvjerenja, bolje predispozicije, olakšice, jesam li ovo trebala objavit na nekom RH forumu? ... ajme, znam da lutam ali što ču, svaki početak je težak :sad:
imas na forum hr bruka savjeta ljudi iz Hrvatske koji su otisli :-)
Forbidden Fruit
Posts: 15
Joined: 06/01/2015 18:55

#36 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by Forbidden Fruit »

nezzz kako odgovarate na tuđe odgovre al' nema veze evo ja ću ovdje.... paladinka ....hvala, pretražit ču a vi i dalje ako vam nije tlaka pišite štogod vam padne na pamet jer kažem svaka informacija će mi dobro doć...HVALA

HVALA KvaziExpert :)
Forbidden Fruit
Posts: 15
Joined: 06/01/2015 18:55

#37 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by Forbidden Fruit »

KvaziExpert wrote:i meni upade u oči RH putovnica, zar to ne mijenja stvar suštinski?
valjda je to, to...hvala
Forbidden Fruit
Posts: 15
Joined: 06/01/2015 18:55

#38 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by Forbidden Fruit »

KvaziExpert wrote:
Forbidden Fruit wrote:nezzz kako odgovarate na tuđe odgovre al' nema veze evo ja ću ovdje.... paladinka ....hvala, pretražit ču a vi i dalje ako vam nije tlaka pišite štogod vam padne na pamet jer kažem svaka informacija će mi dobro doć...HVALA

HVALA KvaziExpert :)
Prvi gumb lijevo od avatara (ili u tvom slučaju imena, pošto nemaš avatar), sa znacima navoda služi za odgovor sa citiranjem, desno od onog sa uskličnikom, koji služi za prijavu posta moderaciji.

I da, nema na čemu
ili točnije ovdje, hvala
Ana Maria
Posts: 267
Joined: 13/11/2013 15:28

#39 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by Ana Maria »

Ima li ko adekvatan savjet kako otici najbrze iz Bosne? Koji papiri trebaju konkretno vezano za azil? U koje zemlje najbolje pokusati, mozda Svedska?
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#40 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by uglavnomja »

Ana Maria wrote:Ima li ko adekvatan savjet kako otici najbrze iz Bosne? Koji papiri trebaju konkretno vezano za azil? U koje zemlje najbolje pokusati, mozda Svedska?

ne postoji azil!!!!
ni za koga sa balkana.

jedina ti je sansa da se udas. ili ako se neki strucnjak da nadjes posao.
User avatar
dante17
Posts: 63
Joined: 12/05/2014 21:38
Location: Fribourg

#41 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by dante17 »

Da se skolujes ili da igras Green card lottery za us.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#42 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by muminovic »

Iseljavanje iz BiH u 2014. godini: Nestao grad od 68.000 stanovnika
Tweet
Piše: G. D.
Samo u prošloj godini 68.000 građana BiH napustilo je državu i bolji život odlučilo da potraži u Hrvatskoj, Srbiji,Francuskoj, SAD, zemljama Skandinavije...

To je samo dio do sada obrađenih podataka iz dokumenta "Podrška Aneksu 7 Dejtonskog sporazuma i evidentiranje najugroženijih porodica u BiH" Unije za održivi povratak u BiH, koji se odnose na prostor sjeverozapadne, sjeveroistočne i dijela jugoistočne Bosne.

Izvori ovih informacija nisu bh. vlasti, već mjesne zajednice i povratnička udruženja. Među iseljenicima je najviše povratnika koji u mjestima povratka nisu imali uslove za život.

Mladi svoju domovinu napuštaju zauvijek, jer mogućnosti koje im BiH nije ponudila nalaze u uređenijim državama. U Kantonu 10 stanje je alarmantno, jer iz Kupresa i Livna odlaze kompletne porodice. Tomislavgrad ima 2.400 povratnika, što je 10 posto od prijeratnog broja.

Bosansko Grahovo je najsablasniji grad u BiH, jer tamo ni škola ne radi zato što nema učenika. Hrvatske porodice odlaze u Hrvatsku i zemlje EU, jer za to imaju mogućnost s hrvatskim pasošima.

"Ljudi masovno odlaze i iz sjeverozapadne Bosne, ali i iz Bratunca, Srebrenice, Zvornika, Milića, Kasabe i područja prema Kalesiji i Doboju. Odlučili su se za prodaju svoje imovine kako bi platili nekim ljudima i otišli tamo. Destinacije su Švedska, Norveška, Finska i Island. Još jedan od regiona koji bi u perspektivi mogao ostati pust, a velikim dijelom je to i sada, jeste jugoistočna Bosna", rekla je predsjednica Unije Mirhunisa Zukić.

Dodaje da Bošnjaci odlaze u evropske zemlje, a Srbi u Srbiju.

"Od Ustiprače prema Priboju nemamo šta govoriti o odlasku, jer tu nekog velikog povratka nije bilo. Kompletno Čajniče je u Danskoj i sad ti ljudi povlače svoje familije iz Sarajeva. Prema našim istraživanjima, oko 30.000 osoba napustilo je područje od Rudog do Srebrenice", navela je ona.
mehoxy
Posts: 898
Joined: 30/09/2012 20:26

#43 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by mehoxy »

muminovic wrote:Iseljavanje iz BiH u 2014. godini: Nestao grad od 68.000 stanovnika
Tweet
Piše: G. D.
Samo u prošloj godini 68.000 građana BiH napustilo je državu i bolji život odlučilo da potraži u Hrvatskoj, Srbiji,Francuskoj, SAD, zemljama Skandinavije...

To je samo dio do sada obrađenih podataka iz dokumenta "Podrška Aneksu 7 Dejtonskog sporazuma i evidentiranje najugroženijih porodica u BiH" Unije za održivi povratak u BiH, koji se odnose na prostor sjeverozapadne, sjeveroistočne i dijela jugoistočne Bosne.

Izvori ovih informacija nisu bh. vlasti, već mjesne zajednice i povratnička udruženja. Među iseljenicima je najviše povratnika koji u mjestima povratka nisu imali uslove za život.

Mladi svoju domovinu napuštaju zauvijek, jer mogućnosti koje im BiH nije ponudila nalaze u uređenijim državama. U Kantonu 10 stanje je alarmantno, jer iz Kupresa i Livna odlaze kompletne porodice. Tomislavgrad ima 2.400 povratnika, što je 10 posto od prijeratnog broja.

Bosansko Grahovo je najsablasniji grad u BiH, jer tamo ni škola ne radi zato što nema učenika. Hrvatske porodice odlaze u Hrvatsku i zemlje EU, jer za to imaju mogućnost s hrvatskim pasošima.

"Ljudi masovno odlaze i iz sjeverozapadne Bosne, ali i iz Bratunca, Srebrenice, Zvornika, Milića, Kasabe i područja prema Kalesiji i Doboju. Odlučili su se za prodaju svoje imovine kako bi platili nekim ljudima i otišli tamo. Destinacije su Švedska, Norveška, Finska i Island. Još jedan od regiona koji bi u perspektivi mogao ostati pust, a velikim dijelom je to i sada, jeste jugoistočna Bosna", rekla je predsjednica Unije Mirhunisa Zukić.

Dodaje da Bošnjaci odlaze u evropske zemlje, a Srbi u Srbiju.

"Od Ustiprače prema Priboju nemamo šta govoriti o odlasku, jer tu nekog velikog povratka nije bilo. Kompletno Čajniče je u Danskoj i sad ti ljudi povlače svoje familije iz Sarajeva. Prema našim istraživanjima, oko 30.000 osoba napustilo je područje od Rudog do Srebrenice", navela je ona.
Ovo je strašno.Ako ovako nastavi,za 10 - 15 god. neće skoro niko ostati.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#44 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by muminovic »

mehoxy wrote:
muminovic wrote:Iseljavanje iz BiH u 2014. godini: Nestao grad od 68.000 stanovnika
Tweet
Piše: G. D.
Samo u prošloj godini 68.000 građana BiH napustilo je državu i bolji život odlučilo da potraži u Hrvatskoj, Srbiji,Francuskoj, SAD, zemljama Skandinavije...

To je samo dio do sada obrađenih podataka iz dokumenta "Podrška Aneksu 7 Dejtonskog sporazuma i evidentiranje najugroženijih porodica u BiH" Unije za održivi povratak u BiH, koji se odnose na prostor sjeverozapadne, sjeveroistočne i dijela jugoistočne Bosne.

Izvori ovih informacija nisu bh. vlasti, već mjesne zajednice i povratnička udruženja. Među iseljenicima je najviše povratnika koji u mjestima povratka nisu imali uslove za život.

Mladi svoju domovinu napuštaju zauvijek, jer mogućnosti koje im BiH nije ponudila nalaze u uređenijim državama. U Kantonu 10 stanje je alarmantno, jer iz Kupresa i Livna odlaze kompletne porodice. Tomislavgrad ima 2.400 povratnika, što je 10 posto od prijeratnog broja.

Bosansko Grahovo je najsablasniji grad u BiH, jer tamo ni škola ne radi zato što nema učenika. Hrvatske porodice odlaze u Hrvatsku i zemlje EU, jer za to imaju mogućnost s hrvatskim pasošima.

"Ljudi masovno odlaze i iz sjeverozapadne Bosne, ali i iz Bratunca, Srebrenice, Zvornika, Milića, Kasabe i područja prema Kalesiji i Doboju. Odlučili su se za prodaju svoje imovine kako bi platili nekim ljudima i otišli tamo. Destinacije su Švedska, Norveška, Finska i Island. Još jedan od regiona koji bi u perspektivi mogao ostati pust, a velikim dijelom je to i sada, jeste jugoistočna Bosna", rekla je predsjednica Unije Mirhunisa Zukić.

Dodaje da Bošnjaci odlaze u evropske zemlje, a Srbi u Srbiju.

"Od Ustiprače prema Priboju nemamo šta govoriti o odlasku, jer tu nekog velikog povratka nije bilo. Kompletno Čajniče je u Danskoj i sad ti ljudi povlače svoje familije iz Sarajeva. Prema našim istraživanjima, oko 30.000 osoba napustilo je područje od Rudog do Srebrenice", navela je ona.
Ovo je strašno.Ako ovako nastavi,za 10 - 15 god. neće skoro niko ostati.
Sa druge strane, je odlicno za politicare.

Za 10 godina skinut ce sa biroa 500.000 nezaposlenih.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#45 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by animals »

mehoxy wrote:
muminovic wrote:Iseljavanje iz BiH u 2014. godini: Nestao grad od 68.000 stanovnika
Tweet
Piše: G. D.
Samo u prošloj godini 68.000 građana BiH napustilo je državu i bolji život odlučilo da potraži u Hrvatskoj, Srbiji,Francuskoj, SAD, zemljama Skandinavije...

To je samo dio do sada obrađenih podataka iz dokumenta "Podrška Aneksu 7 Dejtonskog sporazuma i evidentiranje najugroženijih porodica u BiH" Unije za održivi povratak u BiH, koji se odnose na prostor sjeverozapadne, sjeveroistočne i dijela jugoistočne Bosne.

Izvori ovih informacija nisu bh. vlasti, već mjesne zajednice i povratnička udruženja. Među iseljenicima je najviše povratnika koji u mjestima povratka nisu imali uslove za život.

Mladi svoju domovinu napuštaju zauvijek, jer mogućnosti koje im BiH nije ponudila nalaze u uređenijim državama. U Kantonu 10 stanje je alarmantno, jer iz Kupresa i Livna odlaze kompletne porodice. Tomislavgrad ima 2.400 povratnika, što je 10 posto od prijeratnog broja.

Bosansko Grahovo je najsablasniji grad u BiH, jer tamo ni škola ne radi zato što nema učenika. Hrvatske porodice odlaze u Hrvatsku i zemlje EU, jer za to imaju mogućnost s hrvatskim pasošima.

"Ljudi masovno odlaze i iz sjeverozapadne Bosne, ali i iz Bratunca, Srebrenice, Zvornika, Milića, Kasabe i područja prema Kalesiji i Doboju. Odlučili su se za prodaju svoje imovine kako bi platili nekim ljudima i otišli tamo. Destinacije su Švedska, Norveška, Finska i Island. Još jedan od regiona koji bi u perspektivi mogao ostati pust, a velikim dijelom je to i sada, jeste jugoistočna Bosna", rekla je predsjednica Unije Mirhunisa Zukić.

Dodaje da Bošnjaci odlaze u evropske zemlje, a Srbi u Srbiju.

"Od Ustiprače prema Priboju nemamo šta govoriti o odlasku, jer tu nekog velikog povratka nije bilo. Kompletno Čajniče je u Danskoj i sad ti ljudi povlače svoje familije iz Sarajeva. Prema našim istraživanjima, oko 30.000 osoba napustilo je područje od Rudog do Srebrenice", navela je ona.
Ovo je strašno.Ako ovako nastavi,za 10 - 15 god. neće skoro niko ostati.
Hoce ne boj se..da smo svi ostali , danas bi bili ko Kina..neka emigracije :D
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#46 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by filozofija »

Forbinden Fruit, molim me obrati paznju na ovaj post:

Sa HR putovnicom, ti i tvoje dijete mozete bez problema i bez ikakvih dozvola ili viza da se naselite u Irsku, kao sto bi se preselili u bilo koji dio BiH.
Irska je englesko govorno podrucje, a osobe sa HR putovnicom su apsolutno ravnopravne sa gradjanima Irske. Mozes bez problema da se preselis i nadjes posao.

Btw, nisi nigdje zakasnila sa cetrdest godina, jer ljudi ovjde sa toliko godina tek dobijaju djecu :)

Svako dobro
User avatar
eluna
Posts: 10471
Joined: 06/05/2009 21:29

#47 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by eluna »

DA.

što prije to bolje
Incub
Posts: 705
Joined: 16/04/2007 15:44

#48 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by Incub »

To za godine sam i ja pisao,
Kod nas u Bosni je covjek sa 30 god star, a tamo nema takvih bolesnih ogranicenja.
Mozda je i to jedan od razloga sto smo dovde dosli...tj propali
frombosna
Posts: 151
Joined: 07/01/2010 19:04

#49 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by frombosna »

Pokušati u svakom slučaju otići.
Barem zbog djece
User avatar
Classy90
Posts: 12
Joined: 15/01/2015 18:28
Location: https://studentice18.wordpress.com/
Contact:

#50 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by Classy90 »

S obzirom da je ili najgora ili predzadnja najgora drzava po ekonomiji onda gdje god u Europi odes odavde teoretski ti mora biti bolje.

Cak i u Hrvatskoj, a kamoli Austriji ili Danskoj recimo.
Post Reply