ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#151 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by beobasket »

Posao i para kod nas ne pada sa neba. Treba dvoje odraslih imati nad prosjecne poslove da vidi koristi u zivotu. Inace vecina zivi od prvog do prvog a kad se hoce sta god vise odu do banke pa pitaju jel moguce na kredit.

Pola stanovnistva zivi u podstanarstvu dok skoro citava druga polovica otplaciva stambene kredite. A gdje je tek porez na kvadraturu objekta pa ako imas dvoriste, pa komunalni za zgrade...

Sto se auta te marke i tih godina tice od 60.000 do 85.000 konvertibilnih Maraka - ovisno o kilometrazi. Ovdje ko moze mijenjati auto svako dvije do tri godine taj muda maslom maze.

Sto se meda tice :-) , ali svejedno - ovisi o kojem je rijec. Pola kilograma od 16 do 28 konvertibilnih Maraka.
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#152 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by suza81 »

Useru ovi "danci" svaku temu o odlasku iz BiH ko da svi prvo njima kroz kucu moraju proci :lol: jbt koje vrijeme utrose na naprdjivanje od kojeg niko koristi nema...

Nejse..

da mi neko kaze, al da nije Danac, koju vanredno medicinsku da zavrsim da mogu trazit posao po DE? Imam hrv drzavljanstvo i solidno znanje njemackog.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7219
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#153 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by Rockefeller »

U Sirokom Brijegu.
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#154 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by detroit-mercy »

Rockefeller wrote:U Sirokom Brijegu.
Odsijek, "koji hoces" :mrgreen:
User avatar
Rockefeller
Posts: 7219
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#155 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by Rockefeller »

detroit-mercy wrote:
Rockefeller wrote:U Sirokom Brijegu.
Odsijek, "koji hoces" :mrgreen:
Izaberi :mrgreen:
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#156 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by suza81 »

Rockefeller wrote:U Sirokom Brijegu.
Ta se beli ni u Sirokom ne priznaje..
Haj sad ozbiljno...
User avatar
Rockefeller
Posts: 7219
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#157 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by Rockefeller »

Priznaje.

Položiš državni i Bog ti samo još zdravlje da dadne :mrgreen:
User avatar
Rockefeller
Posts: 7219
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#158 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by Rockefeller »

Al' mislim ono, kako te nije stid sa kupljenom diplomom radit?

:lol:
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#159 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by suza81 »

Rockefeller wrote:Al' mislim ono, kako te nije stid sa kupljenom diplomom radit?

:lol:
A sta ono bijase stid u drzavi Bosni i Hercegovini? :?
User avatar
Rockefeller
Posts: 7219
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#160 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by Rockefeller »

suza81 wrote:
Rockefeller wrote:Al' mislim ono, kako te nije stid sa kupljenom diplomom radit?

:lol:
A sta ono bijase stid u drzavi Bosni i Hercegovini? :?
Odg na pitanje :mrgreen:
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#161 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by suza81 »

Rockefeller wrote:
suza81 wrote:
Rockefeller wrote:Al' mislim ono, kako te nije stid sa kupljenom diplomom radit?

:lol:
A sta ono bijase stid u drzavi Bosni i Hercegovini? :?
Odg na pitanje :mrgreen:
Da ti odgovorim na pitanje??
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#162 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by Bluemore »

suza81 wrote:Useru ovi "danci" svaku temu o odlasku iz BiH ko da svi prvo njima kroz kucu moraju proci :lol: jbt koje vrijeme utrose na naprdjivanje od kojeg niko koristi nema...

Nejse..

da mi neko kaze, al da nije Danac, koju vanredno medicinsku da zavrsim da mogu trazit posao po DE? Imam hrv drzavljanstvo i solidno znanje njemackog.
sto ce ti vandredna medicinska sa eu papirima koje ímas mozes naci bilo koji drugi posao ne vidim potrebu za medicinskom skolom uopce
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#163 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by suza81 »

Bluemore wrote:
suza81 wrote:Useru ovi "danci" svaku temu o odlasku iz BiH ko da svi prvo njima kroz kucu moraju proci :lol: jbt koje vrijeme utrose na naprdjivanje od kojeg niko koristi nema...

Nejse..

da mi neko kaze, al da nije Danac, koju vanredno medicinsku da zavrsim da mogu trazit posao po DE? Imam hrv drzavljanstvo i solidno znanje njemackog.
sto ce ti vandredna medicinska sa eu papirima koje ímas mozes naci bilo koji drugi posao ne vidim potrebu za medicinskom skolom uopce

Da, to mi je u medjuvremenu jos nekoliko ljudi reklo da kao Pflegerhelferi rade ljudi bez ikakvih medicinskih kvalifikacija, dovoljan je samo jezik, tako da sam odustala od te ideje. I dalje istrazujem i razmisljam kako da se najbolje uklopim u njemacko trziste rada sa svojim EU papirima, b1 njemackim i zvanjem profesora matematike. Ako neko ima savjete samo naprijed!
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#164 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by fidoremilienko »

B1 ima skoro svako. B2 je da kazem "nesto"....ali za rad u skoli (Ako je to cilj) ti treba min C1. Da ne kazem C2.
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#165 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by suza81 »

fidoremilienko wrote:B1 ima skoro svako. B2 je da kazem "nesto"....ali za rad u skoli (Ako je to cilj) ti treba min C1. Da ne kazem C2.
Da, svjesna sam toga i u startu mi je prioritet bilo kakav posao dovoljan za spajanje porodice. Poslije kad se uhodamo nostrifikacija i ostalo...
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#166 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by Bluemore »

:)
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#167 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by hadzinicasa »

suza81 wrote:
Bluemore wrote:
suza81 wrote:Useru ovi "danci" svaku temu o odlasku iz BiH ko da svi prvo njima kroz kucu moraju proci :lol: jbt koje vrijeme utrose na naprdjivanje od kojeg niko koristi nema...

Nejse..

da mi neko kaze, al da nije Danac, koju vanredno medicinsku da zavrsim da mogu trazit posao po DE? Imam hrv drzavljanstvo i solidno znanje njemackog.
sto ce ti vandredna medicinska sa eu papirima koje ímas mozes naci bilo koji drugi posao ne vidim potrebu za medicinskom skolom uopce

Da, to mi je u medjuvremenu jos nekoliko ljudi reklo da kao Pflegerhelferi rade ljudi bez ikakvih medicinskih kvalifikacija, dovoljan je samo jezik, tako da sam odustala od te ideje. I dalje istrazujem i razmisljam kako da se najbolje uklopim u njemacko trziste rada sa svojim EU papirima, b1 njemackim i zvanjem profesora matematike. Ako neko ima savjete samo naprijed!
A kakav ti je engleski? U Njem i At deficitarni su u medjunarodnim skolama u kojima se predaje dvojezicno (prvi jezik engkeski) prof matematike koji mogu predavati na engleskom a sluze se i njemackim (koji mozes i trebas usavrsavati). Pokusaj i to.
SSwfin20
Posts: 215
Joined: 11/11/2013 18:53

#168 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by SSwfin20 »

Zna li mozda neko koliko zaradjuju elektricari u Minhenu po satu (bruto), ima li mozda neko ovdje da je elektricar u Bayernu da podijeli iskustva, vazi li nasa skola za zanat i tako...hvala
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#169 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by suza81 »

hadzinicasa wrote:
suza81 wrote:
Bluemore wrote: sto ce ti vandredna medicinska sa eu papirima koje ímas mozes naci bilo koji drugi posao ne vidim potrebu za medicinskom skolom uopce

Da, to mi je u medjuvremenu jos nekoliko ljudi reklo da kao Pflegerhelferi rade ljudi bez ikakvih medicinskih kvalifikacija, dovoljan je samo jezik, tako da sam odustala od te ideje. I dalje istrazujem i razmisljam kako da se najbolje uklopim u njemacko trziste rada sa svojim EU papirima, b1 njemackim i zvanjem profesora matematike. Ako neko ima savjete samo naprijed!
A kakav ti je engleski? U Njem i At deficitarni su u medjunarodnim skolama u kojima se predaje dvojezicno (prvi jezik engkeski) prof matematike koji mogu predavati na engleskom a sluze se i njemackim (koji mozes i trebas usavrsavati). Pokusaj i to.

Hvala na sugestiji!
Engleski mi je duplo bolji od njemackog. Znas li gdje najcesce objavljuju oglase?
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#170 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by Lajavikrelac »

Pošto je aktivna rasprava na temu zamoljavam cijenjene forumaše da ispune anketu za istraživački rad. Unaprijed hvala :)

http://s475951462532.polldaddy.com/s/ka ... kruženju-1

Ako neće klikom na link, otvoriti u novom prozoru :)
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#171 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by hadzinicasa »

suza81 wrote:
Hvala na sugestiji!
Engleski mi je duplo bolji od njemackog. Znas li gdje najcesce objavljuju oglase?

Dr. Google is your best friend, pa kaze npr za njemacku, a sigurna sam da ima nesto slicno i za Austriju.

https://www.teachaway.com/teaching-in-germany

A mozes i odabrati gradove koji te zanimaju pa potraziti medj skole u njima pa direktno na stranice samih ustanova.

Ako trazenju posla pristupis studiozno, proaktivno i ozbiljno, uzimajuci to kao "posao", a ne sjedeci i cekajuci da ti dodju notifikacije u inbox, sredis CV (sto je takodjer visednevni posao), i Cover Letter, prevedes ga na oba jezika, napravis sistematiku i arhivu prijava, trebalo bi uroditi plodom.

Naravno treba provjeriti zakonski okvir prethodno...

Sretno
Post Reply