ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#126 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by ovo_malo_duse »

beobasket wrote:Ta granica gore od 408.000 brutto godisnje bez bonusa i drugih beneficija vazi za sve strance iz terceg svijeta. To ako hoce radnu dozvolu poslodavac mora ispuniti uslov propisan drzavnim zakonom za take slucaje. Ja sam pisao opcenito za ljude u Danskoj. Te sume su fantazija za obicne radnike pa cak i neke skolovanije. To je smisljeno da ih drze van drzave. To je ujednako prednost i negativnost jednog iz Bosne. Moze biti suguran da ce imati super platu ali isto tako ko ce ponuditi toliku sumu. Manje IT fime tesko da ce ponuditi toliku sumu. Ja znam naseg mladica, zivi u Kopenhagenu NV, gotovo rodjen u Danskoj, rijec o IT poslu. U super fimi pa prema njegovim rijecima ima 432.000 brutto godisnje.

Znam naseg covjeka iz IBM u Kopenhagenu. Data analiticar i jos nesto. Na moj upit kako ide sa strancima i zaposljavanjem, reako je direktive o poslovanju marke IBM dolaze iz USA. Koga ce zaposliti svaki odjel je stvar tog odjela. Pa mi rece za IBM u Danskoj kako bez zanja jezika danskog ili ako si radio za vojsku nema sanse da dobijes posao. Laze on mene lazem ja tebe.
Nema sanse al et necu da ulazim u diskusije sa tobom opet ce me poslat u Banovice bezze.
Tvoj jedini cilj je defetizam, ubit i trunku optimizma u raji.

Na istom linku koji sam postao gore ima mogucnost da se dobije kolika je plata za IT specijalistu u Kopenhagenu

Ja ukucao 30 godina starost iskustvo 5 godina ( to je neki minimum da te prime ako apliciras iz Bosne naprimjer)

Prosjek plate je izmedzu 40 000 i 50 000 danskih kruna. plus znam iz iskustva IT bransa je jedna od najplacenijih i veoma trazena trenutno.

Pa tek iz skole inzinjer ima ovih 34 000 zato je tu ta minimalna granica.

Iskljucujem se iz ove diskusije jer sad ces ti mlatit nerelevantnim stvarima i dokazivat ne dokazivo . Nemam namjeru ni zivce da se nabilavam sa tobom. Pametnom je i isaret dovoljan.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#127 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by beobasket »

Evo zasto tvoje rukovanje nije realno prema samom stanju u drzavi. Ti uzmes idealan primjer ili idealan izhod pa ga relativiziras a onda zakljucis da je tako odnosno mora tako biti. Pa tako mozes isto uzeti super ideal u Moldaviji ili Bosni pa reci tako treba biti. Pusti bolan sta pise po koje kakvim ne vazecim sajtovim o placama. Danska nema drzavno gledano minimalne satnice ili place. Tacka. Tu nema sta u ljevo i desno razglabati. Plata je stvar dogovora sindikata ili licnog maherstva na razgovoru za posao. Jedino mozes znati da posao koji trazis je osiguran dogovorm ako u oglasu pise sljedece: løn i henhold til overenskomst. Sve drugo je stvar dogovora izmedju tebe i poslodavca. Dosta poslodavaca ne zeli imati dogovor sa sindikatom. Trebao bi znati da pricati o parama i plati je u Danskoj veci tabu nego o seksu. Budimo iskreni 408 ili ako hoces 450.000 Kruna brutto plata u Danskoj je sica ako usporedimo koliko kosta normalan zivot u koji se podrazumjeva kuca i auto. Ispod 600.000 Kruna brutto godisnje je smijesno. Bolje onda lezati na socijali pa bar znas na cemu si, a sa 450.000 je dovoljno da lazes samog sebe i zaduzujes se u silne kredite, nesto u cemo smo kao nacija ne nadmasivi.

Ja govorim istinu koju ne uljepsavam vec kazem tako kako je tj. surovu istinu.

Placamo silne poreze i onda neko se usudjuje reci imas dzaba zdravstvo. Jedino ga imaju dzaba oni koji leze na socijali. Ti koji radis kao i ja mi to debelo placamo. Prvo pocni 8% od 100% plate ide za Arbejdsmarkedsbidrag. Pa onda od ostatka mozes odbiti onaj dio koji ti pripada po zakonu za poreznu olaksicu - do 43.000 godisnje i jos koja sitnica od racuna primjerice za sindikat. Pa od ostatka placas sljedece poreze. Zdravstveni 2%, opcinski izmedju 23 i 28% kako u kojoj opcini, pa imas drzavni porez od 8 do 15% plus nato jos od 43.000 do 480.000 brutto zarade placas federalni porez u iznosu od 6%, a za one koji prekorace na otatak sume dodatnih 15%.

Kad kupis bilo koji proizvod drzavi daljes u indirektnom porezu 25% kao Moms.

Kada dobijes racun za struju, vodu, grijanje pogledaj koliko sume je naplaceno kao Afgift (porez). Racun od 1000 Kruna za struju je podjeljen na sljedece snite. 12% je cijena struje, 1,4% je pretplata distributeru struje, 18,1% je sam transport struje do tvoje uticnice, 20% je Moms (PDV), 9,4 PSO (porez), 38,7% Afgifter (Porezi).

A gdje su dodatni porezi na neku robu tj. mimo onih 25% Momsa. Kao primjerice dodatni porez na hranu sa puno secera. Dodatni porez na ljesnjake. Idiotizam od poreza.
TomANDJerry
Posts: 1153
Joined: 21/09/2012 18:23

#128 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by TomANDJerry »

iskreno Danska mi je malo daleka (i geografski i jezik i sve) , ja sam vise za Austriju ili Njemacku ako budem isao ... pogotovo Austrija , to mi je nekako idealna zemlja --- kada pozelis doci kuci ovamo sjednes Petko poslije posla i eto ga za vikend :D

Koliko sam shvatio trebas imati nekoga tko ce ti unaprijed dati posao tamo - i onda sredis te papire :?
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#129 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by ovo_malo_duse »

Ma koga ti veslas covjece. Dobar majstor ama bas dobar ima satnicu 190 kruna a takvih je 15% od ukupne radne snage u Danskoj, prosjek je negdje oko 150 kruna.
190 x 144 = 27300( 320000 za godinu). Sto dajje nekih 18-19000 na ruke. Kakvih bolan nebio 450000.
Znaci 50% radno sposobnih nema vise od 15000 na ruke. I nek ih dvoje rade 30000.
Rata za kucu od 150 kvadrata na jyllandu i fynu je 8000- 10000 inkluzivno racuni za struju i grijanje + 3000 za pristojan auto. Ostane veoma dovoljno za pristojan zivot i jos mnogo sto sta.

O cemu ti pricas i prodajes muda pod bubrege. U Danskoj se sa ovakvom prosjecnom placom zivi super.
I od kuda odjednom ovo je prica o radnicima kako ti kazes koji imaju platu na osnovo kolektivnih ugovora.Nigdje veze.

I nemoj te vise lupam po usima odgovori mi koji funkcioneri ili ti white colors imaju platu na kolektivni ugovor sam cu se banovat.

Pricamo covjece o strancima kako doci u Dansku i koliku platu poslodavac mora dati da bi covjek iz bilo koje zemlje van EU nebitno Bosnac ili Amerikanac mogao dobiti radnu vizu. I postaj mi link da Sindikat a ne Vlada odredzuje ovu minimalnu cifru opet cu da se posaljem u Banovice.

Koji si troll pa to je za ne povjerovat. Opalim te pp usima cinjenicama a ti se samo presaltas i nastavis. Ne znam koji me shejtan goni da nabilavam s tobom.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#130 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by ovo_malo_duse »

TomANDJerry wrote:iskreno Danska mi je malo daleka (i geografski i jezik i sve) , ja sam vise za Austriju ili Njemacku ako budem isao ... pogotovo Austrija , to mi je nekako idealna zemlja --- kada pozelis doci kuci ovamo sjednes Petko poslije posla i eto ga za vikend :D

Koliko sam shvatio trebas imati nekoga tko ce ti unaprijed dati posao tamo - i onda sredis te papire :?
Naravno. Ko i svugdje. Posaljes aplikaciju ljudi procijene jesi za njih ako misle da jesi pozovu te na razgovor. Ako zadovoljis prime te i dobijes ugovor. Posaljes ugovor i aplikaciju za vizu i automatski dobijes vizu obicno Danci daju na 3 godine u prvom krugu. Te se vize rjesavaju u roku mjesec dana. Ne vjerujem da je drugacije i u Austriji ili Njemackoj.
kike-tike
Posts: 328
Joined: 30/01/2013 11:33

#131 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by kike-tike »

Raja,zna li neko, kada dobijes blue card, da li je ona vezana za poslodavca kod kojeg radis u EU ili mozes s njom raditi gdje god hoces, tj. ne trebas vaditi nikakve nove dozvole ako dobijes drugi posao u istoj drzavi ( ili posao u drugoj drzavi EU) ?
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#132 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by ovo_malo_duse »

kike-tike wrote:Raja,zna li neko, kada dobijes blue card, da li je ona vezana za poslodavca kod kojeg radis u EU ili mozes s njom raditi gdje god hoces, tj. ne trebas vaditi nikakve nove dozvole ako dobijes drugi posao u istoj drzavi ( ili posao u drugoj drzavi EU) ?
Blue card? Nisam cuo za ovu.
Znam za Green card i on nije vezana za poslodavca. Nego za zanimanje i vremenski je ogranicena. Imas ne znam godinu da nadzes posao na osnovu zanimanja za koje si je dobio.
Ovo je za EU green card nema veze sa USA.
grabber
Posts: 120
Joined: 26/02/2010 20:17
Location: Tuzla

#133 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by grabber »

kike-tike wrote:Raja,zna li neko, kada dobijes blue card, da li je ona vezana za poslodavca kod kojeg radis u EU ili mozes s njom raditi gdje god hoces, tj. ne trebas vaditi nikakve nove dozvole ako dobijes drugi posao u istoj drzavi ( ili posao u drugoj drzavi EU) ?
Godinu dana je vezana za poslodavca, a kasnije možeš gdje hoćeš. Izdaje se na 5 godina čini mi se
kike-tike
Posts: 328
Joined: 30/01/2013 11:33

#134 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by kike-tike »

ovo_malo_duse wrote:
kike-tike wrote:Raja,zna li neko, kada dobijes blue card, da li je ona vezana za poslodavca kod kojeg radis u EU ili mozes s njom raditi gdje god hoces, tj. ne trebas vaditi nikakve nove dozvole ako dobijes drugi posao u istoj drzavi ( ili posao u drugoj drzavi EU) ?
Blue card? Nisam cuo za ovu.
Znam za Green card i on nije vezana za poslodavca. Nego za zanimanje i vremenski je ogranicena. Imas ne znam godinu da nadzes posao na osnovu zanimanja za koje si je dobio.
Ovo je za EU green card nema veze sa USA.
Ja brate imam info da se zove Blue :D, a valjda Green u USA :D mada nebitno isti djavo :D...Imam posao, pa treba to da izvadim sada, pa da vidim mogu li u drugoj drzavi da apliciram...hvalaa u svakom slucaju.
kike-tike
Posts: 328
Joined: 30/01/2013 11:33

#135 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by kike-tike »

grabber wrote:
kike-tike wrote:Raja,zna li neko, kada dobijes blue card, da li je ona vezana za poslodavca kod kojeg radis u EU ili mozes s njom raditi gdje god hoces, tj. ne trebas vaditi nikakve nove dozvole ako dobijes drugi posao u istoj drzavi ( ili posao u drugoj drzavi EU) ?
Godinu dana je vezana za poslodavca, a kasnije možeš gdje hoćeš. Izdaje se na 5 godina čini mi se
Hvalaa, to mi je trebalo :D, supeeer
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#136 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by beobasket »

ovo_malo_duse wrote:Ma koga ti veslas covjece. Dobar majstor ama bas dobar ima satnicu 190 kruna a takvih je 15% od ukupne radne snage u Danskoj, prosjek je negdje oko 150 kruna.
190 x 144 = 27300( 320000 za godinu). Sto dajje nekih 18-19000 na ruke. Kakvih bolan nebio 450000.
Znaci 50% radno sposobnih nema vise od 15000 na ruke. I nek ih dvoje rade 30000.
Rata za kucu od 150 kvadrata na jyllandu i fynu je 8000- 10000 inkluzivno racuni za struju i grijanje + 3000 za pristojan auto. Ostane veoma dovoljno za pristojan zivot i jos mnogo sto sta.

O cemu ti pricas i prodajes muda pod bubrege. U Danskoj se sa ovakvom prosjecnom placom zivi super.
I od kuda odjednom ovo je prica o radnicima kako ti kazes koji imaju platu na osnovo kolektivnih ugovora.Nigdje veze.

I nemoj te vise lupam po usima odgovori mi koji funkcioneri ili ti white colors imaju platu na kolektivni ugovor sam cu se banovat.

Pricamo covjece o strancima kako doci u Dansku i koliku platu poslodavac mora dati da bi covjek iz bilo koje zemlje van EU nebitno Bosnac ili Amerikanac mogao dobiti radnu vizu. I postaj mi link da Sindikat a ne Vlada odredzuje ovu minimalnu cifru opet cu da se posaljem u Banovice.

Koji si troll pa to je za ne povjerovat. Opalim te pp usima cinjenicama a ti se samo presaltas i nastavis. Ne znam koji me shejtan goni da nabilavam s tobom.
Jarane elektricar, zidar, stolar i sl. kostaju 400 - 500 kruna sat. Za 190 kruna sat mozes samo kod Poljaka se posreciti. Daj brate reci gdje ti nalazis te majstore za tako niske satnice da i ja ustedim koju krunu. Vecina stolara, tesara, zidara rade privatno. U vrh glave dvoje, troje u talu. Trebao bi znati da za posao elektricara i vodoinstalatera strana skola ne pije vode. Trebao bi isto znati da godisnja plata od 408.000 kruna za fabricke poslove je prevelika ali ko je rekao da ljudi koji tamo rade zaradjuju. To se u Danskoj racuna nizim slojem.

Hajmo bolan malo tu tvoju racunicu sa kucom od 150m2 i 8.000 do 10.000 kruna ratau uzeti malo pod lupu.

https://www.nybolig.dk/villa/7430/annal ... 0/20182540

Ikast na Jyllandu. 160m2 kuca. Cijena 2,575 miliona kruna. Recimo da si u stanju kesirati 20% kako bi time izbjego finansiranje kod banke za kamatu od 6, 7% na taj dio sume. Znaci 515.000 kruna istekas iz dzepa ako uopste prosjecan ima toliko na stednom racunu. Preostalih 2.060 miliona podjeli na narednih 30 godina. To je 68.666 kruna godisnje. Kada istu sumu radjelimo na 12 jednakih porcija dobijemo 5.722 krune mjesecno bez kamata. Znaci pod uslovom da kesiras 20% vrijednosti kuce. Ali vecina nije u stanju, nego kesiraju 5% koje moraju imati po zakonu. Znaci 80% posudi kod kreditne kuce za nekretnine a 15% kod banke. Znaci 2,446 miliona kruna duga. Bez kamate preko 30 godina, ispadne mjesecno ispadne 6.794 krune mjesecno. Nato dodaj sve rezije i u ovom primjeru vlasnicke troskove od 2.171 krunu. Znaci oko 10.000 - 11.000 kruna mjesecni trosak bez kamate. 408.000 kruna godisnje brutto je 34.000 kruna mjesecno brutto. To je cca. 18.500 kruna mjesecno netto. Ja odgovorno tvrdim da u slucaju jednog auta i kuce iz ovog primjera jedna ta plata skoro ode citava ako ne racunamo trosak za gorivo. Sa tim troskom citava plata. Kod nas u KBH i da ne pricam. Tu su cijene kuca i nekretnina znatno vece nego na Jyllandu ili Fynu.

Plata od 408.000 kruna godisnje je super za nekoga u fabrici. Za neki ozbiljan psoao to je sica. Prosjek plate u Danskoj, tako kazu mediji su 470.000 kruna brutto godisnje. Tete koje rade u starackim domovima imaju godisnje primanje oko 515.000 kruna brutto plus bonsui. Sa bonusima izdaju na 600.000 do 670.000 kruna godisnje zavisi koliko dodatnih smjena imaju i kako padaju praznici...

Znam tri nase zene koje rade u strackom domu koje imaju godisnju zaradu od 600.000 ili vise kruna godisnje. Kunem ti se svim zivim i mrtvim. Imao sam priliku gdleati njihove platne liste.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#137 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by beobasket »

ovo_malo_duse wrote:
kike-tike wrote:Raja,zna li neko, kada dobijes blue card, da li je ona vezana za poslodavca kod kojeg radis u EU ili mozes s njom raditi gdje god hoces, tj. ne trebas vaditi nikakve nove dozvole ako dobijes drugi posao u istoj drzavi ( ili posao u drugoj drzavi EU) ?
Blue card? Nisam cuo za ovu.
Znam za Green card i on nije vezana za poslodavca. Nego za zanimanje i vremenski je ogranicena. Imas ne znam godinu da nadzes posao na osnovu zanimanja za koje si je dobio.
Ovo je za EU green card nema veze sa USA.
Trebao bi znati da je Danska ukinula green-card sistem jos lani tacnije od 10 juna. Nije u Dansku moguce vise doci na osnovu green-card sistema, jer ustav i svi zakoni isti vise ne poznaju istu.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#138 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by ovo_malo_duse »

Izgubio si me na satnici od 400 kruna dalje nisam ni citao. Nema potrebe nabilavat sa tobom. Ja placam 350 kruna zavarivaca po satu iznajmljenog. Znas koliko on dobije 160 . Onaj koji dobije 180 moze se nogom u guicu. Veze nemas samo nagadzas. Zamajavs raju bezze ba.
400 x 144= 57000 jebote svi bi bili moleri.
Haj bjezzz ba pokvari mi vako lijep dan.

Tebi to i jest cilj. Haj priznaj koliko te placaju da siris defetizam.

Edit:
Evo i kuca u Ikastu da proberes. To sto si ti izabro jednu od top 10 kuca na cijeloj opstini i prodajes je pod prosjek samo potvrdzuje moju tvrdnju da si placen da ovdje siris defetizam.

https://home.dk/resultatliste/?CurrentP ... archType=0



Image
Last edited by ovo_malo_duse on 20/06/2017 09:08, edited 1 time in total.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#139 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by hrle1976 »

Koloko si daleko od Koldinga? Tu u blizini grada zivi moj prijatelj. Do njih u istoj ulici zive sin i otac koji zajedno vode stolarski obrt. Bas cu ga upitat cim bude prilika koliko kostaju. Inace meni vas koji ziviteeu toj Danskoj ili drugim nordiskim je zao. Hem vas vrijeme ubija hem drzava handri po dzepu.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#140 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by vjesticanametli »

Da se i ja s tobom slozim pa makar oko kise i vjetra u danskoj hahahhaha al fakat usraste vise s danskom
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#141 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by beobasket »

ovo_malo_duse wrote:Izgubio si me na satnici od 400 kruna dalje nisam ni citao. Nema potrebe nabilavat sa tobom. Ja placam 350 kruna zavarivaca po satu iznajmljenog. Znas koliko on dobije 160 . Onaj koji dobije 180 moze se nogom u guicu. Veze nemas samo nagadzas. Zamajavs raju bezze ba.
400 x 144= 57000 jebote svi bi bili moleri.
Haj bjezzz ba pokvari mi vako lijep dan.

Tebi to i jest cilj. Haj priznaj koliko te placaju da siris defetizam.

Edit:
Evo i kuca u Ikastu da proberes. To sto si ti izabro jednu od top 10 kuca na cijeloj opstini i prodajes je pod prosjek samo potvrdzuje moju tvrdnju da si placen da ovdje siris defetizam.

https://home.dk/resultatliste/?CurrentP ... archType=0



Image
Kad vec trebas od bubrega odbijati onda bar odbijaj da znas za sta odbijas. Salu na stranu jarane. U Danskoj je brdo samostalnih tesara, molera, zidara, elektricara i vodoinstalatera. Imas one kao sto sam opisao dvojica, trojica u talu. Najskuplji po satu i usluzi su vodoinstalateri. Ukucaj Murer Jensen, ili Tømmer Nielsen ili Tømmer Dan og Peter samo kao primjer i navedi neki grad. Dosta ih ima web pa gledaj cijene.

Minimalna cijena zanatlija na Sjællandu se krece.

Tømrer- & snedkerarbejde: 400,00 kr/time
Malerarbejde: 400,00 kr/time
Murerarbejde: 450,00 kr/time
VVS: 475,00 kr/time

Alle priser er excl. Moms.

Znaci kao stranka na istu sumu dodas jos 25%

Ja jos nisam sreo prosjecnog tesara u Danskoj da mu sta manjka u zivotu. Vecina ima kuce samo take da padnes na dupe. Vecina zna napraviti brdo usluga na crno. Ti ljudi obrcu velike pare sa racunom i bez. Istina da su Poljaci srozili cijene ili bar dobar dio klientelije "oteli". Ali su danski majstori dosta zaradili na njihovim fuserskim radovima u smislu opravke, finisiranja...
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#142 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by ovo_malo_duse »

Tømrer- & snedkerarbejde: 400,00 kr/time
Malerarbejde: 400,00 kr/time
Murerarbejde: 450,00 kr/time
VVS: 475,00 kr/time
Ovo je satnica koju placas firmi za sat vremena uradzenog posla... Tu je uracato milion drugih stvari
Niko od ovih koji izvode ove poslove ne dobija bruto vise od 180-190 kruna.
a jos nisam sreo prosjecnog tesara u Danskoj da mu sta manjka u zivotu. Vecina ima kuce samo take da padnes na dupe. Vecina zna napraviti brdo usluga na crno. Ti ljudi obrcu velike pare sa racunom i bez. Istina da su Poljaci srozili cijene ili bar dobar dio klientelije "oteli". Ali su danski majstori dosta zaradili na njihovim fuserskim radovima u smislu opravke, finisiranja...
Ovom izjavom sam sebi skocis u stomak. Ni jedan od ovih teasara nema vise od pa hajmo rec 200 kruna po satu Bruto ( To sto ti platis 400 + pdv nema veze kolika je njegova plata)
Tako da tesar 200 x144 = 28000 -30000 mjesecno sto daje oko 350000 godisnje + sto uradi po nesto sa strane i zivi ko tito .Sam tako velis.

Opet cu nabilavajuci sa tobom zavrsit u Banovicima. Dosta od mene. Vidim aktivirao si i Hele profil cim te se opali po usima odmah Hrle i onaj znao nekog koji zna nekog i rodzak iz Koldinga.... :-) :-) :lol: :lol: :lol:
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#143 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by beobasket »

ovo_malo_duse wrote:
Tømrer- & snedkerarbejde: 400,00 kr/time
Malerarbejde: 400,00 kr/time
Murerarbejde: 450,00 kr/time
VVS: 475,00 kr/time
Ovo je satnica koju placas firmi za sat vremena uradzenog posla... Tu je uracato milion drugih stvari
Niko od ovih koji izvode ove poslove ne dobija bruto vise od 180-190 kruna.
a jos nisam sreo prosjecnog tesara u Danskoj da mu sta manjka u zivotu. Vecina ima kuce samo take da padnes na dupe. Vecina zna napraviti brdo usluga na crno. Ti ljudi obrcu velike pare sa racunom i bez. Istina da su Poljaci srozili cijene ili bar dobar dio klientelije "oteli". Ali su danski majstori dosta zaradili na njihovim fuserskim radovima u smislu opravke, finisiranja...
Ovom izjavom sam sebi skocis u stomak. Ni jedan od ovih teasara nema vise od pa hajmo rec 200 kruna po satu Bruto ( To sto ti platis 400 + pdv nema veze kolika je njegova plata)
Tako da tesar 200 x144 = 28000 -30000 mjesecno sto daje oko 350000 godisnje + sto uradi po nesto sa strane i zivi ko tito .Sam tako velis.

Opet cu nabilavajuci sa tobom zavrsit u Banovicima. Dosta od mene. Vidim aktivirao si i Hele profil cim te se opali po usima odmah Hrle i onaj znao nekog koji zna nekog i rodzak iz Koldinga.... :-) :-) :lol: :lol: :lol:
Kako bolan nema. Tesar koji radi na samo ili u talu sa jos jednim. Otac i sin tesari, imas na svakom cosku. Kome ce dati nego sebi tu satnicu. Kako bolan ne kuzis. Jedno je ovi koji rade za neke sefove tj. malo vece tesarske firme kojih je sve manje i manje, jer vecina je presla na kadrovanje Poljaka. A Danci su otisli svojim putem. Imas jos par takvih firmi gdje od 400 tesar dobije mozda 200 pa onda ide porez. Nije da nema. Ali sam svoj tesar tako receno to ide njemu 400 pa ide porez.

Ja pricam o samostalnim tearima. Njihova mjesecna plata ako rade 144 sata mjesecno je od 57.000 kruna brutto pa nadalje.

Sta ja imam sa tim covjekom sto zna nekoga u Koldingu. Pa nismo ti i ja jedini u Danskoj. Nemoj se izvlaciti na neke znj folove. Niti ces dobiti banovice. Budi bolan realan ako vec zivis u Danskoj. Kod tesara uzimas najmizeniji primjer i postavljas ga kao tako je. A gore ranije za neko vise skolovanje si uzeo najidealniji primjer pa reako tako je.
Hendrix
Posts: 4109
Joined: 27/02/2004 00:00

#144 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by Hendrix »

beobasket wrote:Diploma sa univerziteta u Bosni je Bachelor na Zapadu.
Otkud ti ova tvrdnja? Uopste nije tacno, ako si zavrsio za Mastera u Bosni, ili po starom sistemu ekvivalent Mastera to ces zvanje imati i bilo gdje u svijetu.

Ovo govorim za drzavne univerzitete, ove sada seoske i prepaid fakultete ne pikam.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#145 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by beobasket »

Hendrix wrote:
beobasket wrote:Diploma sa univerziteta u Bosni je Bachelor na Zapadu.
Otkud ti ova tvrdnja? Uopste nije tacno, ako si zavrsio za Mastera u Bosni, ili po starom sistemu ekvivalent Mastera to ces zvanje imati i bilo gdje u svijetu.


Mislio sma da u Bosni kazu diploma (po novom) za Bachelor a Magisterij za nesto vise. Do mene je. Sve u svemu, ako priznaju jedan na prema jedan onda je isti nivo titule kao u Bosni.
Hendrix
Posts: 4109
Joined: 27/02/2004 00:00

#146 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by Hendrix »

beobasket wrote:
Hendrix wrote:
beobasket wrote:Diploma sa univerziteta u Bosni je Bachelor na Zapadu.
Otkud ti ova tvrdnja? Uopste nije tacno, ako si zavrsio za Mastera u Bosni, ili po starom sistemu ekvivalent Mastera to ces zvanje imati i bilo gdje u svijetu.


Mislio sma da u Bosni kazu diploma (po novom) za Bachelor a Magisterij za nesto vise. Do mene je. Sve u svemu, ako priznaju jedan na prema jedan onda je isti nivo titule kao u Bosni.
Da, ako za bachelor kod nas govore diploma onda OK, priznato je na istom nivou kao i Master. Ekvivalencija nije problem.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#147 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by hrle1976 »

Vas dvojica i ta Danska. Da nemam poznanika u njoj pa cak i rodbinske prijatelje u Svedskoj, mogao bi svako mi pricati sta zeli. Poslovno sam imao posla sa jednom i drugom. Nema bogatstva u tim sjevernim drzavama. Imas za zivota a ako hoces sta vise dizi kredite. Ako grijesim et popravite me mada sto sam ja uspio obzervirati gore sve kosta i ljudi se masovno bacaju u kredite da kupe auto, namjestaj, kucu, odmor/putovanje, za hobi i da ne nabrajam dalje. Realno gledano placate 70% poreza.



Posto kosta jedan mercedes 2012 godiste c klasa, 4 vrata? Znaci nista posebno. I koliko danaca ima otplaceno vozilo ili je u stanju svao dvije tri godine mijenjati novo. Koliko danaca ide tri puta godisnje na odmor? Koliko ide jednom a svaki koji vikend provede negdje van drzave? Koliko procentualno danaca ima kucu a koliko zivi kao podstanar? Posto vam je tegla meda?
incognito071
Posts: 1391
Joined: 24/08/2007 10:34

#148 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by incognito071 »

hrle je fenomen :D
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#149 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by ibi »

incognito071 wrote:hrle je fenomen :D
Hrle/Zviz kralj, prica kako neko ne ide 2-3 puta na godisnji odmor, a on za forumom klixa 24h dnevno 7 dana sedmicno.

Godisnji odmor vidi samo na razglednici koju sam sebi kupi na kiosku, jer mu nema ko ni poslat, sva ga rodbina tuzila.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#150 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by julisiz es grant »

ibi wrote:
incognito071 wrote:hrle je fenomen :D
Hrle/Zviz kralj, prica kako neko ne ide 2-3 puta na godisnji odmor, a on za forumom klixa 24h dnevno 7 dana sedmicno.

Godisnji odmor vidi samo na razglednici koju sam sebi kupi na kiosku, jer mu nema ko ni poslat, sva ga rodbina tuzila.
Čim sam vidio da je tvoj post zadnji na temi, znao sam da je neki komentar na Zviza/Hrleta :D
Post Reply