ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#101 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by insomnia78 »

Svjesni ste da je ona ovo pitala prije dvije godine?
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#102 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by All Apologies »

uglavnomja wrote:
hrle1976 wrote:

Nema logike. Mogao si napisati da je moguce lagano na crno.
ma nista nema logike :-)

raditi u vrticu bez znanja jezika - nesto kao asistent tetama - znaci plata ispod socijale :D nema sansi prezivjeti s njom. nesto kao dzeparac omladincima dok ne dobiju pravi posao ili azilantkinjama da se skinu sa socijale.

dalje, raditi na crno moze samo u privatnim vrticima, teoretski, a prakticno ni to.
to je najosjetljivija kategorija svakog drusva, mala djeca. jedna greska znaci kraj karijere, vrtica ...


trece, neplaceno se moze traziti samo u budzetskim institucijama, i to sa razlogom. niko ti nece dati neplaceno godinu na pricu: odoh ja probati malo vani, pa ako ne upali eto me nazad, cuvajte mi fotelju ... :-)
ta prica o neplacenom pije vode kad se ide na strucno usavrsavanje ili ako supruznik dobije posao vani, na odredjeno vrijeme, posao u mabasadi ili tako nesto, kad se zna da ce se lik vratiti.



a kod privatnika :izet: :D
Nema logike kad vam je ista slaba strana.

Raditi u vrticu u jaslicama, a ne s vecom djecom - zasto ne? Pojedini internacionalni vrtici traze poznavanje engleskog i kolegice koje su predavale engleski u bosni su na osnovu toga dobile posao. Naravno da ce u njemackoj ici na kurs jezika i integracijski radi ostanka.

Ko je uopce spominjao rad na crno, o cemu vi pricate???

Doticna je rekla da radi kao uciteljica dugi niz godina pa za pretpostaviti je da ne radi za privatnika. Svrha neplacenog i jeste da se sacuva to mjesto u slucaju ne daj Boze. Moja kolegica je to uradila prije nekoliko godina kada je odlazila za tu famoznu Dansku o kojoj ovdje pricate kao o nekoj savrsenoj zemlji u kojoj samo vi pojedinci imate privilegiju da zivite, a ostali ne mogu ni da prismrde. Nakon sto je bila sigurna u svoj ostanak dala je otkaz na radnom mjestu u skoli. Mozda bi tako kao sto ti kazes trebalo da bude, ali u Bosni se sve moze.

Nisam obracala paznju otkad je post, ali hajde neka ostane za buduce narastaje :lol:
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#103 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by MyTao »

insomnia78 wrote:Svjesni ste da je ona ovo pitala prije dvije godine?
Zviz/Hrle:

Listen to me carefully... I don't know who you are, but if you plan on leaving the country you live in... I will find you, and I will give you advice which wont help you at all, also I WILL give you examples of my cousins from Croatia...

Image
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#104 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by hrle1976 »

MyTao wrote:
insomnia78 wrote:Svjesni ste da je ona ovo pitala prije dvije godine?
Zviz/Hrle:

Listen to me carefully... I don't know who you are, but if you plan on leaving the country you live in... I will find you, and I will give you advice which wont help you at all, also I WILL give you examples of my cousins from Croatia...

Image
No, ce n'est pas vrai, Insomnia78 = Zviz?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#105 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by insomnia78 »

Osoba A ja sam zviz
Kad smo vec kod Zviza i teta vaspitacica, boba je falila da zviznem jednu od "teta" u djetetovom obdanistu. Samo joj je moja smirenost budistickog monaha sacuvala picic
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#106 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by uglavnomja »

All Apologies wrote:
uglavnomja wrote:
ma nista nema logike :-)

raditi u vrticu bez znanja jezika - nesto kao asistent tetama - znaci plata ispod socijale :D nema sansi prezivjeti s njom. nesto kao dzeparac omladincima dok ne dobiju pravi posao ili azilantkinjama da se skinu sa socijale.

dalje, raditi na crno moze samo u privatnim vrticima, teoretski, a prakticno ni to.
to je najosjetljivija kategorija svakog drusva, mala djeca. jedna greska znaci kraj karijere, vrtica ...


trece, neplaceno se moze traziti samo u budzetskim institucijama, i to sa razlogom. niko ti nece dati neplaceno godinu na pricu: odoh ja probati malo vani, pa ako ne upali eto me nazad, cuvajte mi fotelju ... :-)
ta prica o neplacenom pije vode kad se ide na strucno usavrsavanje ili ako supruznik dobije posao vani, na odredjeno vrijeme, posao u mabasadi ili tako nesto, kad se zna da ce se lik vratiti.



a kod privatnika :izet: :D
Nema logike kad vam je ista slaba strana.

Raditi u vrticu u jaslicama, a ne s vecom djecom - zasto ne? Pojedini internacionalni vrtici traze poznavanje engleskog i kolegice koje su predavale engleski u bosni su na osnovu toga dobile posao. Naravno da ce u njemackoj ici na kurs jezika i integracijski radi ostanka.

Ko je uopce spominjao rad na crno, o cemu vi pricate???

Doticna je rekla da radi kao uciteljica dugi niz godina pa za pretpostaviti je da ne radi za privatnika. Svrha neplacenog i jeste da se sacuva to mjesto u slucaju ne daj Boze. Moja kolegica je to uradila prije nekoliko godina kada je odlazila za tu famoznu Dansku o kojoj ovdje pricate kao o nekoj savrsenoj zemlji u kojoj samo vi pojedinci imate privilegiju da zivite, a ostali ne mogu ni da prismrde. Nakon sto je bila sigurna u svoj ostanak dala je otkaz na radnom mjestu u skoli. Mozda bi tako kao sto ti kazes trebalo da bude, ali u Bosni se sve moze.

Nisam obracala paznju otkad je post, ali hajde neka ostane za buduce narastaje :lol:

nisi odgovorila na osnovna pitanja: kako su otisle? udale se? na studij? na specijalizaciju? koji su pasos imale?

samo nemoj reci da je dobila radnu vizu na osnovu nk posla u jaslicama :lol: :lol:

i da prezivljava sa tom platom :-)


inace 'vamo dje sam ja, malo sjeverozapadnije od danske, uciteljski fakultet vrijedi koliko i pravni - nimalo. ljudima kojima domaci jezik nije maternji je zabranjeno raditi sa malom djecom kao obrazovni kadar. kao taj pomocni moguce i vjerovatno joj je pomogao da dobije taj posao, ali nikada nece postati uciteljica.

i to neplaceno je opet vezano za nacin kako je otisla. da se ne ponavljam.
sigurno nije rekla odoh ja traziti pos'o po danskoj, pa ako nadjem, ostavite zamjenu, ako ne nadjem izbacite je ...
jedino ako joj stari nije direktor skole. :mrgreen:
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#107 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by hrle1976 »

U Njemackoj na ovaj nacin je samo moguce na crno raditi, nikako drugacije. Prvo dobiti posao i poceti raditi a onda tek rijesiti status borvaka u D, trebalo bi biti obrnuto nekako ali eto. Ja vako mislim vecina nasih ode kod tetke, kod nje se vode kao turisti i tako ili filiraju necije nokte ili tako u tetkinom stanu cuvaju necije djete.
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#108 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by All Apologies »

Posao se nadje preko oglasa, intervjui nekad i preko skajpa. Kakve tetke i ostala rodbina, sto se njih tice nigdje nema posla, recesija i tako to.
Na fb ima grupa Odgajatelji i pedagozi u njemackoj, tu ima dosta iskustava i uputstava.
Ne razumijem kakve veze ima pasos kad je sad moguce zaposljavanje i s nasim? I zasto bi to bilo moguce samo na crno raditi? Da svi idu i rade na crno onda ne bismo ovoliko dugo cekali na termin u ambasadi!
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#109 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by insomnia78 »

Nece te niko uzeti na takve poslove bez poznavanja jezika. Posebno sto mora za tebe ganjati papirologiju.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#110 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by uglavnomja »

All Apologies wrote:Posao se nadje preko oglasa, intervjui nekad i preko skajpa. Kakve tetke i ostala rodbina, sto se njih tice nigdje nema posla, recesija i tako to.
Na fb ima grupa Odgajatelji i pedagozi u njemackoj, tu ima dosta iskustava i uputstava.
Ne razumijem kakve veze ima pasos kad je sad moguce zaposljavanje i s nasim? I zasto bi to bilo moguce samo na crno raditi? Da svi idu i rade na crno onda ne bismo ovoliko dugo cekali na termin u ambasadi!

mislim da si u bosni i mislis da te ceka crveni tepih cim sletis u neki tamo dojcland ...
iluzija. u koju ces vjerovati dok sama ne iskusis.


i ne vjeruj svemu sto pise na internetu. narocito nasim koji su tek otisli i vec se fantasticno snasli vani :-) :roll:
stvarnost je daleko od slika na fb vrlo cesto.
ima ih naravno, ali te sa poslom asistenta u jaslicama :D i to sa tankim znanjem engleskog u njemackoj :lol:

ako nemaju muza da ih gura ili rodbinu da dzaba stanuju - za bibera nemaju.

tetke su valjda u pravu, zive tamo, i nemaju potrebe da sakrivaju stvarno stanje, za razliku od tih sto su spale s konja na magarca, ili sa uciteljice na mijenjacicu pelena. za efektivno par puta manju platu, pa ih sramota reci.



a to zaposljavanje sa nasim pasosem :-)

i sta ti znaci to "sad"? isto je kao i prije, komplikovano, tesko, dugo traje .... nema sansi dobiti radnu dozvolu za nedeficitarna nk zanimanja.

prvo se nadje posao, pa potpise ugovor, pa poslodavac ispuni neke seme, pa cekanje .... a moguce i da kosta nesto.

za medicnske sestre, doktore i inzinjere moze proci. za ostale - ni u panjevima :izet:


naravno, ako mislis na bh pasos. putovnica je vec sasvim druga prica.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#111 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by insomnia78 »

Ma posla ima. To nije problem. Problem je sto ces bez znanja jezika biti tako nisko ako i uspijes uopste da ces samo moci zivotariti.
Ili neko stvarno misli da ce se neka firma zajebavati oko sredjivanja papira odgojateljici koja ne zna jezik a imaju u svojoj zemlji na stotine takvih
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#112 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by All Apologies »

uglavnomja wrote:

mislim da si u bosni i mislis da te ceka crveni tepih cim sletis u neki tamo dojcland ...
iluzija. u koju ces vjerovati dok sama ne iskusis.


i ne vjeruj svemu sto pise na internetu. narocito nasim koji su tek otisli i vec se fantasticno snasli vani :-) :roll:
stvarnost je daleko od slika na fb vrlo cesto.
Da u bosni sam jer mjesecima cekam na termin da se spojim s muzem koji je tamo mjesecima, otisao bez pomoci rodbine i sa znanjem engleskog jezika i sasvim se dobro snasao. Sve se moze kad se hoce. Ne ocekujem nikakav tepih, ocekujem posao, a ne da mi kazu da se ne nadam poslu jer je obecan nacelnikovoj tecicnoj iako imam vise iskustva i konstantno "narocito se istice" ocjene za rad!
Ne namjeravam se dalje raspravljati s vama. Ko je vrijedan i uporan i uspjet ce. Ko nije i dalje ce cekati na nekog, na nesto i razmisljati sta bi bilo kad bi bilo.
Sretno vam bilo!
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#113 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by hrle1976 »

Ocekujes posao? Fino. Samo sto znam je da vecina hanuma od ovih sto su dosli sjede kod kuce. Nemoj me pitati zasto, jer istinski pojma nemam.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#114 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by uglavnomja »

All Apologies wrote: a ne da mi kazu da se ne nadam poslu jer je obecan nacelnikovoj tecicnoj iako imam vise iskustva i konstantno "narocito se istice" ocjene za rad!
!
nece ti u dojclandu niko reci zvanicno da si zadnja na listi, da je posao namijenjen:
etnickim njemcima
ljudima rodjenim u njemackoj
ljudima koji je njemacki maternji
ljudima koji imaju njem ili eu drzavljanstvo
ljudima koji su zavrsili bar osnovnu na njemackom
ljudima koji govore njemacki bolje od tebe
azilantima koji su na socijali

....

plus njemacke preporuke (bosanske mozes macku o rep, kao i ocjene sa faksa, iz skole ....)
masa poslova se dobija bez oglasa, preko preporuka.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#115 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by insomnia78 »

Itekako ima istine u ovome. Tako i u Fr. Prime oni tebe, super se ispricate, zainteresovani ali na kraju nista od posla :D
Mada istini za volju posla, barem u mojoj bransi ima i previse
Jedno vrijeme sam radio preko agencije i dan danas me znaju nazvati da mi ponude ugovor. U firmi u kojoj sam radio prije ove sam zavrsio u petak a u utorak sam vec poceo raditi u novoj. Doduse one saradjuju pa mi je to bila jedna vrsta preporuke
svemirska_vjeverica
Posts: 311
Joined: 11/12/2011 22:32
Location: Donji Cevljanovici
Contact:

#116 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by svemirska_vjeverica »

uglavnomja wrote:
All Apologies wrote: a ne da mi kazu da se ne nadam poslu jer je obecan nacelnikovoj tecicnoj iako imam vise iskustva i konstantno "narocito se istice" ocjene za rad!
!
nece ti u dojclandu niko reci zvanicno da si zadnja na listi, da je posao namijenjen:
etnickim njemcima
ljudima rodjenim u njemackoj
ljudima koji je njemacki maternji
ljudima koji imaju njem ili eu drzavljanstvo
ljudima koji su zavrsili bar osnovnu na njemackom
ljudima koji govore njemacki bolje od tebe
azilantima koji su na socijali

....

plus njemacke preporuke (bosanske mozes macku o rep, kao i ocjene sa faksa, iz skole ....)
masa poslova se dobija bez oglasa, preko preporuka.
U potpunosti se slazem. Sad ce te napasti par likova sa foruma koji ce reci da lazes i sl...

Evo jedan interesantan clanak:

http://mojahrvatska.vecernji.hr/drugaci ... ci-1164424
detroit-mercy
Posts: 16071
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#117 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by detroit-mercy »

insomnia78 wrote:Itekako ima istine u ovome. Tako i u Fr. Prime oni tebe, super se ispricate, zainteresovani ali na kraju nista od posla :D
Mada istini za volju posla, barem u mojoj bransi ima i previse
Jedno vrijeme sam radio preko agencije i dan danas me znaju nazvati da mi ponude ugovor. U firmi u kojoj sam radio prije ove sam zavrsio u petak a u utorak sam vec poceo raditi u novoj. Doduse one saradjuju pa mi je to bila jedna vrsta preporuke
Ne mozes porediti Francusku i Njemacku, njemacka privreda je puno potentnija od francuske. Lakse je doci i do posla u Svabiji, jebi ga, ekonomija im konstantno raste i za taj rast treba im ljudi.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#118 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by insomnia78 »

Jah
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#119 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by agent_zero »

hrle1976 wrote:Samo sto znam je da vecina hanuma od ovih sto su dosli sjede kod kuce. Nemoj me pitati zasto, jer istinski pojma nemam.
Ista situacija kod dva para koje poznajem što su otišli nedavno. Muško handri, žensko sjedi kući i nada se poslu kad i ako nauči jezik.
TomANDJerry
Posts: 1155
Joined: 21/09/2012 18:23

#120 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by TomANDJerry »

Zna li neko kakva je situacija sa ETF diplomom master racunarstvo i informatika ... priznaju li te tamo kao ing ili si samo neki bosanec pa se snadji :D
i ima li neko pravilo u Austriji/Njemackoj kada je u pitanju plata (da drzava kaze npr niko sa master diplomom ne smije imati ispod toliko i toliko) ili je kako te firma plati
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#121 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by beobasket »

Diploma sa univerziteta u Bosni je Bachelor na Zapadu.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#122 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by ovo_malo_duse »

TomANDJerry wrote:Zna li neko kakva je situacija sa ETF diplomom master racunarstvo i informatika ... priznaju li te tamo kao ing ili si samo neki bosanec pa se snadji :D
i ima li neko pravilo u Austriji/Njemackoj kada je u pitanju plata (da drzava kaze npr niko sa master diplomom ne smije imati ispod toliko i toliko) ili je kako te firma plati
Naravno da se priznaje ako na oficijelnoj diplomi pise Master of sience, nece te niko degradirati pogotovo ako znas posao. Pogotovo iz oblasti tehnickih nauka i informatike. U zadnje vrijeme priznaju redovno i informatiku. Ja imam primjer momka kome su nedavno priznali i nostificirali kompletnu diplomu masinskog inzinjera sa Univerziteta u Tuzli, bez da ista dodatno polaze.

Ne znam za Austriju i Njemacku ali u Danskoj ne mozes dobiti posao kao ing. ako ne dobijes platu iznad odredzene cifre koju propisujen drzava zajedno sa sindikatom s ciljem zastite domaceg kadra..
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#123 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by beobasket »

Rijetkost je da priznaju u punom statvu necije skolovanje, bar u Danskoj. Kako stoje stvari u Njemackoj i Austriji nemam blage ali za Dansku i suvise dobro znam. Ici u Dansku sa predpostavkom gdje se trazi autorizacija diplome ili magisterija da ce sve biti priznato jedan na prema jedan je malo sasvo razmisljanje, nije iskljuceno ali isto tako nije praksa.

I jos nesto, u Danskoj nema satnice / plate koja je odredjena od strane drzave. Svaka bransa ima svoj sindikat koji opet se dijeli na dva tj. sindikat poslodavca i sindikat posloprimca.

Drzavnim zakonom je samo propisana klasifikacija posla tj. jeli rijec o funkcioneru (White-collar) ili na sat placenom radniku (Blue-collar i Pink-collar) te jedan mali djelic koji se klasificira kao servis od vazne koristi (Essential services).

Za sve tri je drzava propisala pravila primjerice za godisnji, trudnicko, bolovanje, u slucaju otkaza, kompenzacije, plate nisu dio istih propisa...

White-collar u Danskoj uziva dobre privilegije. Tako dobre da samo bolje od trenutnih je da budu duplo placeni kada idu na odmor ili su bolesni, ali opet dogovor o plati je otvoren ili propisan dogovorm sindikata.
Essential servicers, gdje je sve manje takvih poslova, obicno policija, vojska, nekada posta bila, imaju blago receno kraljevske uslove. Dozivotni posao. Dozivotno placeni... tu je dobrim dijelom sve propisano od strane drzave.
Blue / Pink-collar gdje ljudi rade na satnicu je jako slozeno, jer pravo prvenstva ima dogovor izmedju sindikata koji zastupaju svaka svoju stranu. U slucaju da tu ima dogovora - propisi od drzave padaju u vodu. U slucaju da nema onda vaze drzavni propisi koji nisu cemu. Primjerice trudnicko, moras ici traziti socijalnu pomoc inace neces imati primanje, isto vazi ako si bolestan. A kada je plata u pitanju drzava nema posla sa tim. Znaci dogovor sindikata ili kako poslodavac misli.

Zato u Danskoj je moguce da Jens i Hamid rade isti posao u istoj firmi ali da opet nisu isto placeni.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#124 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by ovo_malo_duse »

beobasket wrote:Rijetkost je da priznaju u punom statvu necije skolovanje, bar u Danskoj. Kako stoje stvari u Njemackoj i Austriji nemam blage ali za Dansku i suvise dobro znam. Ici u Dansku sa predpostavkom gdje se trazi autorizacija diplome ili magisterija da ce sve biti priznato jedan na prema jedan je malo sasvo razmisljanje, nije iskljuceno ali isto tako nije praksa.

I jos nesto, u Danskoj nema satnice / plate koja je odredjena od strane drzave. Svaka bransa ima svoj sindikat koji opet se dijeli na dva tj. sindikat poslodavca i sindikat posloprimca.

Drzavnim zakonom je samo propisana klasifikacija posla tj. jeli rijec o funkcioneru (White-collar) ili na sat placenom radniku (Blue-collar i Pink-collar) te jedan mali djelic koji se klasificira kao servis od vazne koristi (Essential services).

Za sve tri je drzava propisala pravila primjerice za godisnji, trudnicko, bolovanje, u slucaju otkaza, kompenzacije, plate nisu dio istih propisa...

White-collar u Danskoj uziva dobre privilegije. Tako dobre da samo bolje od trenutnih je da budu duplo placeni kada idu na odmor ili su bolesni, ali opet dogovor o plati je otvoren ili propisan dogovorm sindikata.
Essential servicers, gdje je sve manje takvih poslova, obicno policija, vojska, nekada posta bila, imaju blago receno kraljevske uslove. Dozivotni posao. Dozivotno placeni... tu je dobrim dijelom sve propisano od strane drzave.
Blue / Pink-collar gdje ljudi rade na satnicu je jako slozeno, jer pravo prvenstva ima dogovor izmedju sindikata koji zastupaju svaka svoju stranu. U slucaju da tu ima dogovora - propisi od drzave padaju u vodu. U slucaju da nema onda vaze drzavni propisi koji nisu cemu. Primjerice trudnicko, moras ici traziti socijalnu pomoc inace neces imati primanje, isto vazi ako si bolestan. A kada je plata u pitanju drzava nema posla sa tim. Znaci dogovor sindikata ili kako poslodavac misli.

Zato u Danskoj je moguce da Jens i Hamid rade isti posao u istoj firmi ali da opet nisu isto placeni.
Ti bas moras biti pokolpac svakom loncu...'

1. Covjek fino pitao za Inzinjera Informatike i valjda se majkumu podrazumjeva da je White Color odmah.
2. Bez oBzira dali je White ili Blue coolor moze doci ako nadze nekog ko cemu dati godisnju platu jednaku ili vecu od 408.000 Danskih kruna prije poreza. I ne odredzuje ovu cifru Sindikat nego Vlada, ne provaljuj se vise nego sto moras.

https://www.nyidanmark.dk/da-dk/Ophold/ ... aensen.htm

408000 / 12 = 34000 ili ti nekih 4500 eura

Naravno samo u fantaziji Blue coolor moze dobiti ovoliku platu , naravno moze ali mora biti dokazani speciujalista za nesto.

Inzinjeri svih vrsta dobiju, pogotovo sad kad je velika potraznja za obrazovanim kadrovima . Informaticari to dobiju bez problema.

Ja sam nedavno primio 2 indijca za vecu cifru od ove (masinci). Bez obzira sto imaju sve potrebne kvalifikacije ne mogu doci dok ne dobiju minimalno ovu platu....

I za tvoju informaciju trenutno je u IT bransi 487 otvorenih pozicija na podrucju Danske.

https://www.jobindex.dk/jobsoegning?sub ... egionid=26

Nemoj deziformisat ljude bezzze..
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#125 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by beobasket »

Ta granica gore od 408.000 brutto godisnje bez bonusa i drugih beneficija vazi za sve strance iz terceg svijeta. To ako hoce radnu dozvolu poslodavac mora ispuniti uslov propisan drzavnim zakonom za take slucaje. Ja sam pisao opcenito za ljude u Danskoj. Te sume su fantazija za obicne radnike pa cak i neke skolovanije. To je smisljeno da ih drze van drzave. To je ujednako prednost i negativnost jednog iz Bosne. Moze biti suguran da ce imati super platu ali isto tako ko ce ponuditi toliku sumu. Manje IT fime tesko da ce ponuditi toliku sumu. Ja znam naseg mladica, zivi u Kopenhagenu NV, gotovo rodjen u Danskoj, rijec o IT poslu. U super fimi pa prema njegovim rijecima ima 432.000 brutto godisnje.

Znam naseg covjeka iz IBM u Kopenhagenu. Data analiticar i jos nesto. Na moj upit kako ide sa strancima i zaposljavanjem, reako je direktive o poslovanju marke IBM dolaze iz USA. Koga ce zaposliti svaki odjel je stvar tog odjela. Pa mi rece za IBM u Danskoj kako bez zanja jezika danskog ili ako si radio za vojsku nema sanse da dobijes posao. Laze on mene lazem ja tebe.
Post Reply