Odbrana Podrinja

Post Reply
obichan insan
Posts: 10
Joined: 05/04/2013 01:28

#126 Re: Odbrana Podrinja

Post by obichan insan »

@cetmi
kako ti pojasni u svom postu,neki gradovi su pali zbog "nepovoljne" situacije u kojoj su se nalazili,neki su se mozda mogli duze braniti.E sad ona teritorija koja je odbranjena (mislim na sve enklave),jeli medju njima bilo saradnje i jeli ona bila moguca?Jer kako ti rece iz Cerske je (kad je palo Ilino brdo) bio koridor za Srebrenicu.Kako se u enklavama sndbijevalo logistikom(osim zarobljavanja od VRS).Jeli bilo ikakvog dotura s nase strane? S obzirom da su nasi borci u podrinju pocetkom 93 drzali "ogromnu" teritoriju znaci da im nije manjkalo hrabrosti i morala.Da su nase glavesine pokusale raznim kanalima "prosvercovat" sto vise MTS,pa i vojnika,osim hrabrosti i morala,kod boraca bi se stvorio i osjecaj da nisu "napusteni i zaboravljeni".Kako je u nekom postu neko pisao,iz Tuzle je poslan "neki" (zaboravih ime,mrsko mi trazit) da smjeni Nasera.Problem je sto je to kod nas islo bas komunisticki (ti ides tamo i bices komandant i to je to) nasi nisu sluha imali za te stvari.Logicno je da narod u takvoj situaciji najvise vjeruje "svojim ljudima" koji su se vec dokazali u akcijama i da su ljudi osjetljivi na te smjene.(to bi bilo isto zamisliti da je neko dosao u 505-tu i rekao,ja sam sad kom. umjesto I. Nanica (rahmet mu dusi),pa Buzimljani bi ga razapeli).
Imam osjecaj,kad se sagleda iz danasnje perspektive,da je najbolje bilo da je se u koordinaciji s drugim korpusom,probio
koridor i drzao samo onoliko da se narod izvuce i onda da se ostavi teritorija.Bar bi manje mrtvih bilo.
Nisam nikad cuo za to selo kod Jajca (iako imam snahu iz Jajca :D ),imal igdje kakav opis te situacije?
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#127 Re: Odbrana Podrinja

Post by cyprus »

Večići su selo u opštini Kotor Varoš...

Image

A bila je davno i tema:

http://www.klix.ba/forum/vecici-i-prodo ... 2547.html-
zavjesa
Posts: 29
Joined: 24/02/2013 20:53

#128 Re: Odbrana Podrinja

Post by zavjesa »

obichan insan wrote:@cetmi
kako ti pojasni u svom postu,neki gradovi su pali zbog "nepovoljne" situacije u kojoj su se nalazili,neki su se mozda mogli duze braniti.E sad ona teritorija koja je odbranjena (mislim na sve enklave),jeli medju njima bilo saradnje i jeli ona bila moguca?Jer kako ti rece iz Cerske je (kad je palo Ilino brdo) bio koridor za Srebrenicu.Kako se u enklavama sndbijevalo logistikom(osim zarobljavanja od VRS).Jeli bilo ikakvog dotura s nase strane? S obzirom da su nasi borci u podrinju pocetkom 93 drzali "ogromnu" teritoriju znaci da im nije manjkalo hrabrosti i morala.Da su nase glavesine pokusale raznim kanalima "prosvercovat" sto vise MTS,pa i vojnika,osim hrabrosti i morala,kod boraca bi se stvorio i osjecaj da nisu "napusteni i zaboravljeni".Kako je u nekom postu neko pisao,iz Tuzle je poslan "neki" (zaboravih ime,mrsko mi trazit) da smjeni Nasera.Problem je sto je to kod nas islo bas komunisticki (ti ides tamo i bices komandant i to je to) nasi nisu sluha imali za te stvari.Logicno je da narod u takvoj situaciji najvise vjeruje "svojim ljudima" koji su se vec dokazali u akcijama i da su ljudi osjetljivi na te smjene.(to bi bilo isto zamisliti da je neko dosao u 505-tu i rekao,ja sam sad kom. umjesto I. Nanica (rahmet mu dusi),pa Buzimljani bi ga razapeli).
Imam osjecaj,kad se sagleda iz danasnje perspektive,da je najbolje bilo da je se u koordinaciji s drugim korpusom,probio
koridor i drzao samo onoliko da se narod izvuce i onda da se ostavi teritorija.Bar bi manje mrtvih bilo.
Nisam nikad cuo za to selo kod Jajca (iako imam snahu iz Jajca :D ),imal igdje kakav opis te situacije?
7.januara 1993. godine zauzeta je Kravica (misli se na širi rejon) i time su spojene dvije veće enklave - Srebrenica i Cerska, Konjević Polje, Pobuđe. Prije nego je došlo do oslabađanja ovog dijela teritorije, svaki kontakt sa drugom enklavom odvijao se uglavnom, tako što su pojedinci ili grupe, noću, kroz minska polja, skoro nepristupačne terene, prolazili iz jedne u drugu enklavu. Prolazilo se sa više ciljeva. Razmjena informacija, potraga za hranom ( enklava Cerska, Konjević Polje i Pobuđe je dosta bolje stajala sa hranom od enklave Srebrenica) i u dobrom djelu pružanju borbene pomoći ( ofanzivno-defanzivne). Kada je u pitanju pružanje borbene pomoći radilo se u glavnom o manjim i odabranim grupama.

Pomoć sa strane (misli se na Tuzlu i Sarajevo) desila se dva puta, bar kada je u pitanju Srebrenica. Prvi put helikopterom je dostavljeno nešto malo uniformi, sanitetskog materijala, duhana (hercegovačke škije) i municije. Helikopter se spustio noću u rejonu sela Vijogor - Berijestova ravan. Nešto kasnije su registrovana još dva helikopterska leta u rejon Zeleni Jadar. Uniforme, lahko naoružanje, municija, sanitetski materijal i cigare. Većina navedenog je uglavnom razgrabljeno na licu mjesta, Jednice u Sućesci, Osatu, Osmačama.. nisu vidjele od ovoga skoro ništa. Svi drugi apeli za pomoć su prešućeni.
Nurif Rizvanović, bivši kontraobavještajac je sa grupom dobro naoružanih Podrinjaca došao na terotoriju Cerske i Konjević Polja, odmah su se podjelili u dvije grupe, jedni su produžili prema Srebrenici, drugi ostali. Tvrdim da Nurif nije poslan da mijenja nikoga, pogotovu ne Nasera Orića, jer je u periodu kada je Nurif stigao, Naser Orić nizao uspjeh za uspjehom. Svakim danom procenti slobodne teritorije su uvećavani. Naser je bio prihvaćen kod većine (bar 98%) kada su u pitanju jedinice u Srebrenice koje su pored domicilnih u dobrom broju činili i prognanici. Šta se u međuvremenu izdešavalo sa Nurifom neka odgovori narod sa skupa iz Konjević Polja gdje se glasno uzvikivalo izdajnik - aludirajući na Nurifa. Ja samo znam da je nestao na putu prema Srebrenici u rejonu Buljima ( zona između dvije srpske linije, strma sa nekoliko potoka, minirana i teško prohodna). O njegovoj sudbini se uglavnom nagađa.
Eh, kada je u pitanju probijanje koridora tu već postaje sve nejasno. Nakon oslobađanja ogromne Zvorničke teritorije i dogovora Nasera i Hajre kapetana da se ujutro krene u konačni proboj otišlo se na predah. Nedugo zatim, vezista u Kamenici primio je vijest koja je šokirala cijelo Podrinje. O probijanju koridora se više nikada nije govorilo...

Nakon pada Srebrenice K-da 2. Korpusa organizirala je prijem za preživjele starješine iz 28.dKov-a. Natporučnik Šukrija Malić postavio je pitanje generalu Seadu Deliću na koje nikada nije dobio odgovor, ali je 7 dana kasnije dobio rješenje o demobilizaciji.
P.S. Da je bilo malo više volje i saradnje moglo je biti drugačije. Ovako, ostaje nam da pričamo.
Ostaj te mi uspravni i ponosni ma gdje da se nalazite i ma odakle da ste. Urbani ili ruralni - najmanje je važno.
sumirprimus
Posts: 81601
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#129 Re: Odbrana Podrinja

Post by sumirprimus »

mislim djabe svadje i jed...
obichan insan
Posts: 10
Joined: 05/04/2013 01:28

#130 Re: Odbrana Podrinja

Post by obichan insan »

cyprus wrote:Večići su selo u opštini Kotor Varoš...

Image

A bila je davno i tema:

http://www.klix.ba/forum/vecici-i-prodo ... 2547.html-



:thumbup: :thumbup:
stvarno za selo nisam nikad cuo.Svaka cast tim ljudima.Bas cu se aktivirat oko ovog slucaja,da nadjem sto vise informacija. A vjerovatno cu u junu na teren u Jajce,pa cu ako mognem ikako i otici do Vecica.
obichan insan
Posts: 10
Joined: 05/04/2013 01:28

#131 Re: Odbrana Podrinja

Post by obichan insan »

Gledajuci razne dokumentarce o srebrenickoj koloni smrti,sjecam se (pricali prezivjeli) da je prethodnica vidjela selo Nezuk i minaret dzamijski,pa su po tome skontali da je to nasa teritorija.Tu u blizini je i Baljkovica (koliko se sjecam tu je negdje poginuo i Ejub Golic,a nekad krajem 92 i kapetan Hajro).Po tome je Nezuk bila nasa teritorija.Evo gledam google map i sad je Nezuk u RS-u.Jesu li to dusmani osvojili il je dato u Deytonu da se dobije omjer 51:49% il' je do mape :? .Neki lokalni komandanti koji su u to vrijeme bili u Srebrenici su kasnije govorili da su predlagali (ili samo jedan od njih,imena se stvarno ne sjecam),da se kolona izvlaci drugim putem,negdje prema Kladnju,tvrdeci da je to "sigurniji put" (sve moje informacije su sa dok. filmova ili spisa o toj situaciji,tako da nista ne tvrdim,samo pitam,narocito one koji su sve to prezivjeli).Sad me zanima da oni koji poznaju teren a i snagu neprijatelja na datim pravcima mogu reci koji je put bio "sigurniji". Stvarno je bez veze iz sadasnje perspektive pricati o tome sta bi bilo kad bi bilo,al' eto ako je neko i predlagao jel se to uzelo u obzir.Svjestan sam ja da je tu bila haoticna situacija i da je sve to bilo tesko kontrolisati.I nekako mogu zamisliti takvu situaciju,al' nikako ne mogu zamisliti niti znam kakvi bi osjecaji u tom trenutku bili u glavi i kakva bi me psiha drzala,tako da samo oni koji su prosli takvu golgotu mogu o tome da pricaju.
El_comadante
Posts: 7944
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#132 Re: Odbrana Podrinja

Post by El_comadante »

obichan insan wrote:Gledajuci razne dokumentarce o srebrenickoj koloni smrti,sjecam se (pricali prezivjeli) da je prethodnica vidjela selo Nezuk i minaret dzamijski,pa su po tome skontali da je to nasa teritorija.Tu u blizini je i Baljkovica (koliko se sjecam tu je negdje poginuo i Ejub Golic,a nekad krajem 92 i kapetan Hajro).Po tome je Nezuk bila nasa teritorija.Evo gledam google map i sad je Nezuk u RS-u.Jesu li to dusmani osvojili il je dato u Deytonu da se dobije omjer 51:49% il' je do mape :? .Neki lokalni komandanti koji su u to vrijeme bili u Srebrenici su kasnije govorili da su predlagali (ili samo jedan od njih,imena se stvarno ne sjecam),da se kolona izvlaci drugim putem,negdje prema Kladnju,tvrdeci da je to "sigurniji put" (sve moje informacije su sa dok. filmova ili spisa o toj situaciji,tako da nista ne tvrdim,samo pitam,narocito one koji su sve to prezivjeli).Sad me zanima da oni koji poznaju teren a i snagu neprijatelja na datim pravcima mogu reci koji je put bio "sigurniji". Stvarno je bez veze iz sadasnje perspektive pricati o tome sta bi bilo kad bi bilo,al' eto ako je neko i predlagao jel se to uzelo u obzir.Svjestan sam ja da je tu bila haoticna situacija i da je sve to bilo tesko kontrolisati.I nekako mogu zamisliti takvu situaciju,al' nikako ne mogu zamisliti niti znam kakvi bi osjecaji u tom trenutku bili u glavi i kakva bi me psiha drzala,tako da samo oni koji su prosli takvu golgotu mogu o tome da pricaju.
i ja samo tako nešto čuo i čitao ali lako je sada pričati. naime lakše je bilo na Žepu koja je u to vrijeme bila pod našom kontrolom pa na Kladanj koji je i bliži žepi nego ovako. ali je taj prijedlog odbačen a neznam zašto.
zavjesa
Posts: 29
Joined: 24/02/2013 20:53

#133 Re: Odbrana Podrinja

Post by zavjesa »

Ne bih da optužujem, ali prijedlozi rahmetli majora Zulfe Tursunovića K-danta 281. IBLBr nisu uvaženi posebno od strane Vejza i Šemse. Prvi prijedlog bio je; formirati jedinicu bataljona 500-tinjak boraca ( ponudio se da bude K-dant jedinice) koja bi dijelom ušla u Srebrenicu, dijelom blokirala ulaz i izlaz, i sa četnicima se obračunati do posljednje kapi krvi. Rekao je, parafraziram :'' reći ćemo tim ljudima da žrtvujemo njihove živote, uključujući i moj, ali ćemo spasiti ostatak''. Odgovor navedenih je bio da ne dolazi u obzir. Nakon kraće rasprave, vidjevši da ne može progurati prijedlog, odustao je. Predložio je izvlačenje jedinica prema Žepi s ciljem očuvanja te enklave. U slučaju da se moramo izvlačiti prema Kladnju - bilo bi daleko bliže i daleko lakše Ni taj prijedlog nije prošao. Ostalo je manje više poznato.
LIčno sam svjedočio pokušao atentata na Zulfu Tursunovića od strane meni nepoznatog lica na Udrču. Zahvaljujući prisebnosti Zulfinog obezbjeđenja sve je prošlo u najboljem redu.
User avatar
alijagoro
Posts: 3333
Joined: 06/03/2008 18:02

#134 Re: Odbrana Podrinja

Post by alijagoro »

zavjesa wrote:Ne bih da optužujem, ali prijedlozi rahmetli majora Zulfe Tursunovića K-danta 281. IBLBr nisu uvaženi posebno od strane Vejza i Šemse. Prvi prijedlog bio je; formirati jedinicu bataljona 500-tinjak boraca ( ponudio se da bude K-dant jedinice) koja bi dijelom ušla u Srebrenicu, dijelom blokirala ulaz i izlaz, i sa četnicima se obračunati do posljednje kapi krvi. Rekao je, parafraziram :'' reći ćemo tim ljudima da žrtvujemo njihove živote, uključujući i moj, ali ćemo spasiti ostatak''. Odgovor navedenih je bio da ne dolazi u obzir. Nakon kraće rasprave, vidjevši da ne može progurati prijedlog, odustao je. Predložio je izvlačenje jedinica prema Žepi s ciljem očuvanja te enklave. U slučaju da se moramo izvlačiti prema Kladnju - bilo bi daleko bliže i daleko lakše Ni taj prijedlog nije prošao. Ostalo je manje više poznato.
LIčno sam svjedočio pokušao atentata na Zulfu Tursunovića od strane meni nepoznatog lica na Udrču. Zahvaljujući prisebnosti Zulfinog obezbjeđenja sve je prošlo u najboljem redu.
Ko je Semso?ja prvi put cujem za tu ideju o samoubilackom bataljonu :-) .Zar nije Zulfina ideja bila da se brani Suceska?
Koliko je meni poznato razlog zbog kojeg se izabrao put kolone,je uglavnom zbog poznavanja terena te zbog toga sto se mislilo da je pala Zepa.A sto se tice Zulfe I pokusaja atentata na njega,mislim da to ne cudi,ubica prije rata I u toku rata,tako da ne i cudi sto ga je neko pokusao ubiti.
zavjesa
Posts: 29
Joined: 24/02/2013 20:53

#135 Re: Odbrana Podrinja

Post by zavjesa »

alijagoro wrote: Ko je Semso?ja prvi put cujem za tu ideju o samoubilackom bataljonu :-) .Zar nije Zulfina ideja bila da se brani Suceska?
Koliko je meni poznato razlog zbog kojeg se izabrao put kolone,je uglavnom zbog poznavanja terena te zbog toga sto se mislilo da je pala Zepa.A sto se tice Zulfe I pokusaja atentata na njega,mislim da to ne cudi,ubica prije rata I u toku rata,tako da ne i cudi sto ga je neko pokusao ubiti.
Šemso je jedan od komandanata iz Cerske. Imao je uticaj, bar među Ceranima.
Ne možeš to tako jednostavno nazvati samoubilački bataljon. Odluka koja je donesena na način kako je donesena zbog poznavanja terena je možda manje samoubilačka?

Sućeska je branjena 12 sati nakon što je grad pao. Komandir IDV Sućeska poginuo je u posljednjim trenutcima 11.jula 1995. godine. Posljednji vojnik iz Sućeske izašao je kasno u noć istog dana. Ako bolje pročitaš moj prethodni post u kojem se nalazi Zulfin prijedlog shvatićeš da je odbrana grada ustvari očuvanje Sućeske. Ne treba zaboraviti da je Sućeska u trenutcima kada humanitarna pomoć nije dolazila- mnogo značila. Otom-potom, onima koji su djecu i žene već odavno ispratili prema Tuzli i dalje do toga nije bilo stalo. Da ne bude zabune, ni mnogim Sućešćanima nije bilo do Sućeske. Valjda te tri i po teške godine...

Koliko j tebi poznato da se prepoznati iz neponavanja Šemse. Šemsu je u Srebrenici znalo ili bar čulo za njeg, i najmanje dijete.. Poznavanje terena za koga? Bratunčani ( misli se na Drinski pojas), Srebreničani, Višegrađani, Han Pijesačani, Rogatičani, dobrim dijelom i Vlaseničani (sela Dervente) nisu poznavali teren. Na tom ''poznatom'' terenu nestalo je oko 800 Sućešćana, a da ne govorimo o broju nestalih sa područja istočno od grada Srebrenice i Potočare.

Što se tiče Zulfe, bio bi red ne pričati tako o čovjeku koji je sa 62 godine organizovao i rukovodio odbranom Sućeske i Srebrenice, učestovao u gotovo svim ofanzivno-defanzivnim djestvima u SUB regiji, dobitnik je najvećeg ratnog priznanja Zlatni ljiljan. Zulfo je bio čelična pesnica i kamo sreće da smo ih imali više takvih.

Sve se završilo na pokušaju...
User avatar
dado86
Posts: 179
Joined: 12/04/2013 00:22

#136 Re: Odbrana Podrinja

Post by dado86 »

ma kakva odbrana...podrinje,s izuzetkom par općina nije ni branjeno nikako...kao ni istočna hercegovina
zavjesa
Posts: 29
Joined: 24/02/2013 20:53

#137 Re: Odbrana Podrinja

Post by zavjesa »

cetmi wrote:Moram se složiti sa alijom. Nemam uopće dobro mišljenje o Zulfi, jer sam bio svjedok kada je sa kamiona bacio jednu djevojku iz Kamenice koja je bila u pratnji nepokretne majke u onom drugom konvoju 1993. godine koji je dovezao hranu, a trebao da odveze nepokretne i bolesne civile. Od siline udara glavom na asfalt pred robnom kućom je isti dan preselila. Moj brat je bio prisutan kada je ubio nekog momka krajme marta 1993. godine.

Borce iz Sućeske smatram izuzetno hrabrim, ali daleko od toga da su njihovi uspjesi ovisili o onom što je predstavljao Zulfo.
Ovo što pokušavaš pripisati njemu, a na neki način staviti hipoteku Vejzu ili Šemsi, znaš i sam da to nije ni blizu.
Kao što nisi bio prisutan ni ti kada se odlučivalo šta uraditi, tako nisam bio ni ja, ali je sasvim jasno da Vejz nije imao snagu oduporijeti se Zulfinom mišljenju. Sama činjenica da je Zulfo bio komadant brigade koja 1993. godine nije izgubila ni djelić svoga teritorija govori da je on bio puno moćniji od komadanta izbjegličke brigade.
Ali to je toliko nepotrebna rasprava, jer činjenica nakon pada je bila da su svi htjeli prema Tuzli, Kladanj nekako nije zvučao privlačan. Svi su govorili o Tuzli, pa se zato i krenulo za Tuzlu. Vojska je to htjela.
Bio prisutan!
Tvoje mišljenje - tvoje pravo.

Dado, Podrinje se branilo koliko je moglo...
User avatar
relativno84
Posts: 15329
Joined: 26/10/2012 16:49
Location: mahala

#138 Re: Odbrana Podrinja

Post by relativno84 »

Zulfu sam vidio dva puta uzivo jednom kad je dolazio po Radu medicinarku koju je dedo sisao u nasem podrumu i drugi put kad je bio neki napad gore oko Suceske pa je dolazio da se vidi s Aketom. U oba ta navrata je stvarno djelovao drugacije jednostavno strasno s onim izgledom nekako je djelovao unezvjereno kao da ga mjesto ne drzi i svi su djelovali nervoznije u njegovom prisustvu.
I u oba navrata po njegovom odlasku niko nije imao puno toga reci o njemu dobrog sve se svodilo na to da ga treba izbjegavati jer nema kontrolu nad sobom. I da se ljudi u Suceskoj vise boje njega nego cetnika ali niko nije sporio njegovu hrabrost, u svakom slucaju cudan lik kojem je zivot dodijelio ulogu za koju vjerovatno nije bio spreman tako da su i greske sasvim ocekivane i normalne.
User avatar
Lacrosse
Posts: 319
Joined: 13/07/2012 13:05

#139 Re: Odbrana Podrinja

Post by Lacrosse »

I ne objasni niko nama koji nismo iz regije.
Kad je pala Zepa gdje su otisli Zepljaci?
U Srbiju? Kao zarobljenici? Ili su razmjenjeni na slobodan teritorij, ili su poslani vani u emigraciju?
Vrlo je interesantno da padnu dvije enklave koje zavrse sasvim drukcije, a da objasnjenje za to nikad nigdje nisam procitao, osim da je rat iz Zepe i Srebrenice vodjen drukcije i da su pregovori isli drukcije i da je samim tim ishod bio drukciji.
zavjesa
Posts: 29
Joined: 24/02/2013 20:53

#140 Re: Odbrana Podrinja

Post by zavjesa »

Lacrosse wrote:I ne objasni niko nama koji nismo iz regije.
Kad je pala Zepa gdje su otisli Zepljaci?
U Srbiju? Kao zarobljenici? Ili su razmjenjeni na slobodan teritorij, ili su poslani vani u emigraciju?
Vrlo je interesantno da padnu dvije enklave koje zavrse sasvim drukcije, a da objasnjenje za to nikad nigdje nisam procitao, osim da je rat iz Zepe i Srebrenice vodjen drukcije i da su pregovori isli drukcije i da je samim tim ishod bio drukciji.
http://www.zepa-online.com/
User avatar
Lacrosse
Posts: 319
Joined: 13/07/2012 13:05

#141 Re: Odbrana Podrinja

Post by Lacrosse »

Izvini, ja sam ovdje pitanje postavio, pa kad se je moglo pricati o svakom seoskom komandantu Konjevic Polja i Srebrenice, moze se zapoceti i tema kako je to Zepa koja je pala poslje Srebrenice, isposlovala da im ubiju 3 komandanta a da skoro svi muskarci ostanu zivi (koliko ja znam, a ne znam ni izbliza dovoljno, ali znam dovoljno da ako padne jedna regija i u njoj ubiju 8000 muskaraca a u drugoj 3, da matematika nalaze da se to preispita, sto ocigledno nekom nije u cilju.

Dakle, odakle drukciji ishod Zepe i Srebrenice, kad je neprijatelj isti?
Odkud su Zepljaci vjerovali dovoljno da ih prebace na slobodan teritorij nakon sto se je desila Srebrenica.
I kolika je razlika u komandnom kadru Srebrenice i Zepe, dok je u Zepi komandant polozio glavu da spasi svoje ljude, iz Srebrenice su prvi probili se i utekli na slobodnu teritoriju oni s oruzijem, najjaci, najsposobniji, a ne samo to, vec su prije njih "naredili" Naseru da dodje u Tuzlu. Znas sta bi bilo da je neko naredio Izetu Nanicu u Krajini da dodje u Zagreb ili Atifu Dudakovicu da dodje u Sarajevo? Ljudi bi se nasmijali, jer regija je sama sebi komanda, i sama kreira svoju politiku, narucito kad ni Tuzla a ni Sarajevo nisu ozbiljno se pozabavili problemom regije u vojnom smislu, nikad nije izveden nijedan napad da se probije ili ostvari kakva komunikacija.
3 i pol godine se je imalo da se napravi plan sta uraditi ako padne regija.
Nije moguce da niko o tome nije pomislio, a kamoli napravio jednu studiju.
Od 4 regije u okruzenju (Srebrenica, Zepa, Gorazde, Bihac), moralo se racunati da ce jedna pasti.
A niti jedna nije imala plan B.
Kao da bi postojanje plana B oskrnavilo plan A tj. borbu da se opstane i ostane na tom podrucju.
zavjesa
Posts: 29
Joined: 24/02/2013 20:53

#142 Re: Odbrana Podrinja

Post by zavjesa »

''jer regija je sama sebi komanda, i sama kreira svoju politiku''
Nije li ovako bilo u autonomiji?!

Žepa je u tzv. vojničkom mislu imala jednu lahku brigadu. To je oko 960 pripadnika.Od toga je Ramo Čardaković za Srbiju poslao oko 500. Ostali su uz određene gubitke došli u Kladanj i odmah prebačeni za Zenicu.

To šta bi uradili rahmetli Nanić ili živi Dudaković je priča za sebe. I oni su bili vojnici koji su poštovali naredbe s vrha. Dokaz tome je zaustavljanje ofanzive prema Banja Luci...
El_comadante
Posts: 7944
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#143 Re: Odbrana Podrinja

Post by El_comadante »

Lacrosse wrote:Izvini, ja sam ovdje pitanje postavio, pa kad se je moglo pricati o svakom seoskom komandantu Konjevic Polja i Srebrenice, moze se zapoceti i tema kako je to Zepa koja je pala poslje Srebrenice, isposlovala da im ubiju 3 komandanta a da skoro svi muskarci ostanu zivi (koliko ja znam, a ne znam ni izbliza dovoljno, ali znam dovoljno da ako padne jedna regija i u njoj ubiju 8000 muskaraca a u drugoj 3, da matematika nalaze da se to preispita, sto ocigledno nekom nije u cilju.

Dakle, odakle drukciji ishod Zepe i Srebrenice, kad je neprijatelj isti?
Odkud su Zepljaci vjerovali dovoljno da ih prebace na slobodan teritorij nakon sto se je desila Srebrenica.
I kolika je razlika u komandnom kadru Srebrenice i Zepe, dok je u Zepi komandant polozio glavu da spasi svoje ljude, iz Srebrenice su prvi probili se i utekli na slobodnu teritoriju oni s oruzijem, najjaci, najsposobniji, a ne samo to, vec su prije njih "naredili" Naseru da dodje u Tuzlu. Znas sta bi bilo da je neko naredio Izetu Nanicu u Krajini da dodje u Zagreb ili Atifu Dudakovicu da dodje u Sarajevo? Ljudi bi se nasmijali, jer regija je sama sebi komanda, i sama kreira svoju politiku, narucito kad ni Tuzla a ni Sarajevo nisu ozbiljno se pozabavili problemom regije u vojnom smislu, nikad nije izveden nijedan napad da se probije ili ostvari kakva komunikacija.
3 i pol godine se je imalo da se napravi plan sta uraditi ako padne regija.
Nije moguce da niko o tome nije pomislio, a kamoli napravio jednu studiju.
Od 4 regije u okruzenju (Srebrenica, Zepa, Gorazde, Bihac), moralo se racunati da ce jedna pasti.
A niti jedna nije imala plan B.
Kao da bi postojanje plana B oskrnavilo plan A tj. borbu da se opstane i ostane na tom podrucju.
i meni je isto tako ovo što si spomenuo jako interesantno. što kažeš ista vojska isto sve a mnoge manje pobijeni u Žepi nego u Srebrenici. kako?
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#144 Re: Odbrana Podrinja

Post by madner »

cetmi wrote:Često se proziva i državni i vojni vrh što nije ranije reagovao.
Ne želim da bilo koga amnestiram, ali nije da se nije razmišljalo o tome i da nisu poduzete neke mjere. 1. Podrinjska brigada koja je bila sastavljena od svih boraca sa područja ovog dijela je bila od početka stacionirana u Kladnju i tu u pravcu Vlasenice. U svom sastavu je imala i dvije odlične udarne jedinice: Janjičare i Mudžahedine. Moje mišljenje je da je njoj data ova zona odgovornosti upravo iz razloga jer je to bila najbliža tačka prema Srebrenici i Žepi, a i objektivno četnike je najlakše bilo u tom dijelu i razbiti, što je i rađeno nekoliko puta tokom rata ranije.
Da je kolona otišla prema Kladnju uvjeren sam da bi oni prije poginuli nego odustali od probijanje koridora. Uostalom koridor na Baljkovici će nakon svih neuspjeha i razbiti Janjičari i Mudžahedini i to prvog dana nakon što su prebačeni, naravno u sadejstvu sa borcima iz kolone.
Odgovornost državnog vrha je moguće tražiti u pokretanju Deblokade Sarajeva, jer se ta operacija dovodi kao izravan razlog napada na enklave. Iako operacija nije uspjela, ona je Mladiću i Karadžiću jasno pokazala da je Armija izrasla i da će se do kraja godine suočiti sa bar još jednom tako širokom operacijom. Zauzimanjem enklava se pokušalo pripremiti za taj dan. Nažalost operacija je pokazala i da su naši oficiri nedorasli zadatku.
Iz tog razloga onda bi se za pad Srebrenice mogli okriviti svi u vojnom vrhu koji su Presjednika ubjedili da će Sarajevo biti deblokirano. Samo polovina snaga koje su učestvovale u deblokadi Sarajeva bi u potpunosti razbile blokadu i Srebrenice i Žepe. Ali to je već prošlo vrijem.

Operacije tokom 1995 su moraju gledati malo sire.


Peti korpus je bio pod pritiskom jer je VRS smatrao da ako ukloni Bihacku enklavu moze braniti Krajinu.
Druga strateska ofanziva VRS-a je bila na Orasje, gdje su pokusali eliminisati dzep kao odmazda za Bljesak. I to im nije uspjelo.

HV je usla u BiH i spremala teren za Oluju te odradila Bljesak. Direktno je profitirala od odluke VRS da brani Krajinu napadom na Bihac.


Sto se tice ARBiH istovremeno je poceo napad na Vlasic i Majevicu.
7. korpus je zauzeo Vlasic, Dio drugog nije uspjeo da zauzme Majevicu mada je bio blizu.

Nakon toga VRS pocinje svoju veliku ofanzivu, "Sadejstvo 95", i podoperaciju Spreca 95. Cilj im je bio eliminisati 21. i 22. diviziju ARBiH. No ta ofanziva nema uspjeha.
1. korpus je malo poslje Vlasica i Majevica poceo ofanzivu na Treskavicu - Trnovo sa ciljem otvaranja rute prema Gorazdu. Ovdje ce bitke trajati do kraja Maja 1995.

Pokusaj deblokade je samo druga faza tih ofanziva ARBiH, najveca operacija armije. Kako god, nije bilo moguce pola jedinica poslati na istocnu Bosnu jer je baza operacija i prvi korpus bio gdje jeste. No deblokada nije uspjela, gubici su bili veliki no VRS je bio pred dugorocnim porazom.

Sam napad na Srebrenicu je odradjen sa dosta malim snagama (puno manjim nego napad na orasje ili drugi korpus) i predstavljao je odraz nemoci da naprave nesto na stratetskom planu.
plum
Posts: 87
Joined: 25/04/2013 21:58

#145 Re: Odbrana Podrinja

Post by plum »

@cetmi,imao bih nekoliko pitanja pa ako mozes da mi odgovoris naravno u skladu sa svojim saznanjima.
S druge strane kolona iz Srebrenice je bila preduga. Čelo kolone je već bilo na Kamenicama (mjesto prvog udara, blizu Konjević polju), a kraj kolone nije bio ni krenuo. Drugi dio kolone je bio skoro nenaoružan, jer je sve veći broj naoružanih jedinica trebalo prebaciti naprijed radi zasjeda. Osim toga već na ovim Kamenicama kolona je bila tako žestoko granatirana da se izgubila kompaktnost i kontrola. Organizirana kolona je postojala samo kod onih jedinica koje su prešle magistralni put Konjević polje - Nova Kasaba. Ostali su bili potpuno razbijeni i prepušteni sami sebi. Taj drugi dio kolone koji je preživio Kamenice se skupio u Pobuđu, ali nije mogao da prijeđe cestu u Konjević polju.
Blokada te ceste je trajala skoro dva dana i većina se pritisnuta granatiranjem i potpunim okruženjem, skoro nenaoružana odlučila predati, jer jednostavno nisu imali čime probiti blokadu
Spominjes zestoko granatiranje drugog dijela kolone na Kamenicama,koja je tu prakticki bila razbijena,i da su se zbog nemogucnosti proboja tu predali Srbima.E sad me zanima posto to nisi pomenuo kako to da prvi dio kolone nije zestoko granatiran ima li tu nekakvog objasnjenja i kolike su oni zrtve pretrpjeli prilikom proboja i kolike su zrtve bile prije same predaje kad je u pitanju ovaj drugi dio kolone?
A onda su jedan dan u potrazi za hranom sreli jednu drugu grupu koja im je rekla da na Udrču ima oko 700 ljudi. I zaista ta grupa je bila gore i čekala neki selamet. Većina je bila nenaoružana i iz tog razloga nisu ništa pokušavali. Sutradan im se pridružio, ali su ih četnici već bili primjetili i sutradan razbili. Od svih tih ljudi on je sa 5,6 momaka prešao u Kamenicu
I ovdje takodje pominjes termin "razbijeni" sto ostavlja dilemu jesu li pobijeni,ili sto? Ne radi se o malom broju ljudi njih 700 je u pitanju ili tamo gore jedan dio kolone je razbijen sto to znaci u tvojoj terminologiji?Znam da je tesko vladati o preciznim podacima kada su ove stvari u pitanju ali u skladu sa svojim saznanjima mozes li pojasniti sve ovo i dati neke okvirne brojke o pitanjima koje sam ti postavio,hvala.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#146 Re: Odbrana Podrinja

Post by seln »

madner wrote:
cetmi wrote:Često se proziva i državni i vojni vrh što nije ranije reagovao.
Ne želim da bilo koga amnestiram, ali nije da se nije razmišljalo o tome i da nisu poduzete neke mjere. 1. Podrinjska brigada koja je bila sastavljena od svih boraca sa područja ovog dijela je bila od početka stacionirana u Kladnju i tu u pravcu Vlasenice. U svom sastavu je imala i dvije odlične udarne jedinice: Janjičare i Mudžahedine. Moje mišljenje je da je njoj data ova zona odgovornosti upravo iz razloga jer je to bila najbliža tačka prema Srebrenici i Žepi, a i objektivno četnike je najlakše bilo u tom dijelu i razbiti, što je i rađeno nekoliko puta tokom rata ranije.
Da je kolona otišla prema Kladnju uvjeren sam da bi oni prije poginuli nego odustali od probijanje koridora. Uostalom koridor na Baljkovici će nakon svih neuspjeha i razbiti Janjičari i Mudžahedini i to prvog dana nakon što su prebačeni, naravno u sadejstvu sa borcima iz kolone.
Odgovornost državnog vrha je moguće tražiti u pokretanju Deblokade Sarajeva, jer se ta operacija dovodi kao izravan razlog napada na enklave. Iako operacija nije uspjela, ona je Mladiću i Karadžiću jasno pokazala da je Armija izrasla i da će se do kraja godine suočiti sa bar još jednom tako širokom operacijom. Zauzimanjem enklava se pokušalo pripremiti za taj dan. Nažalost operacija je pokazala i da su naši oficiri nedorasli zadatku.
Iz tog razloga onda bi se za pad Srebrenice mogli okriviti svi u vojnom vrhu koji su Presjednika ubjedili da će Sarajevo biti deblokirano. Samo polovina snaga koje su učestvovale u deblokadi Sarajeva bi u potpunosti razbile blokadu i Srebrenice i Žepe. Ali to je već prošlo vrijem.

Operacije tokom 1995 su moraju gledati malo sire.


Peti korpus je bio pod pritiskom jer je VRS smatrao da ako ukloni Bihacku enklavu moze braniti Krajinu.
Druga strateska ofanziva VRS-a je bila na Orasje, gdje su pokusali eliminisati dzep kao odmazda za Bljesak. I to im nije uspjelo.

HV je usla u BiH i spremala teren za Oluju te odradila Bljesak. Direktno je profitirala od odluke VRS da brani Krajinu napadom na Bihac.


Sto se tice ARBiH istovremeno je poceo napad na Vlasic i Majevicu.
7. korpus je zauzeo Vlasic, Dio drugog nije uspjeo da zauzme Majevicu mada je bio blizu.

Nakon toga VRS pocinje svoju veliku ofanzivu, "Sadejstvo 95", i podoperaciju Spreca 95. Cilj im je bio eliminisati 21. i 22. diviziju ARBiH. No ta ofanziva nema uspjeha.
1. korpus je malo poslje Vlasica i Majevica poceo ofanzivu na Treskavicu - Trnovo sa ciljem otvaranja rute prema Gorazdu. Ovdje ce bitke trajati do kraja Maja 1995.

Pokusaj deblokade je samo druga faza tih ofanziva ARBiH, najveca operacija armije. Kako god, nije bilo moguce pola jedinica poslati na istocnu Bosnu jer je baza operacija i prvi korpus bio gdje jeste. No deblokada nije uspjela, gubici su bili veliki no VRS je bio pred dugorocnim porazom.

Sam napad na Srebrenicu je odradjen sa dosta malim snagama (puno manjim nego napad na orasje ili drugi korpus) i predstavljao je odraz nemoci da naprave nesto na stratetskom planu.
Hoces reci da je genocid u Srebrenici bio iz frustracije?
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#147 Re: Odbrana Podrinja

Post by madner »

Napad na enklave se desio iz frustracije i nemoci.

Genocid, govoriti o motivima za isti mi je degutantno.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#148 Re: Odbrana Podrinja

Post by TheMule »

Ko je god bio u istocnoj Bosni, zna zasto je nemoguce to odbraniti. Rastrikana sela, planine, mali gradici, malo ljudstva, ko ce to braniti bez organizovane vojske? 5-6 ljudi u mojoj porodici su iz podrinja, ali su se borili u prvom korpusu u Sarajevu.

Jedini nacin da se odbrani bi bilo da Sarajevo, ili neki veci centar populacije, posalje par divizija.
zavjesa
Posts: 29
Joined: 24/02/2013 20:53

#149 Re: Odbrana Podrinja

Post by zavjesa »

''Spominjes zestoko granatiranje drugog dijela kolone na Kamenicama,koja je tu prakticki bila razbijena,i da su se zbog nemogucnosti proboja tu predali Srbima.E sad me zanima posto to nisi pomenuo kako to da prvi dio kolone nije zestoko granatiran ima li tu nekakvog objasnjenja i kolike su oni zrtve pretrpjeli prilikom proboja i kolike su zrtve bile prije same predaje kad je u pitanju ovaj drugi dio kolone?''

Začelje kolone počelo je trpjeti žestoko granatiranje već od samog jutra 12.jula. Osiguranje začelja vršio je Brdski batoljan pod komandom rahmetli Ejuba Golića. Mnogo ranjenih i poginulih u tom dijelu kolone napravilo je veliki nered. Istovremeno su bačeni i hemijski otrovi što se moglo osjetiti u trenutku. Ljudi su masovno počeli halucinirati. Odmah po prestanku granatiranja pojavili su se ljudi u civilnoj odjeći i predstavljajući se da su iz sela kroz koja trebamo prolaziti, što je na neki način značilo sigurnost, počeli su odvoditi kolone ljudi. Kasnije se ispostavilo da su to ustvari ubačeni i dobro uvježbani četnički obavještajci. Neprestano su unosili paniku plasiranjem raznih dezinformacija. Također, svi izvori vode bili su zatrovani. Kolona od 15.000 ljudi prostirala se najmanje 20 km. Umorna, gladna, dezorjentirana, izložena konstantnom granatiranju, pod uticajem otrova jednostavno se nije mogla kontrolisati.

Najžešći napad tog 12.jula desio se u predvečerje u rejonu Kameničko Brdo. Užas je to vidjeti. Ranjeni, poginuli, prestarašeni, vapaji za pomoć na sve strane, a puca sa svake strane. I onda kad se to malo stiša,, pojavi se lik i kaže:'' Ja sam iz Pobuđa, znam put do Udrča i mogu povesti 100 ljudi sa sobom'' . Kad se 100 odvoji, onda kanonada ponovo...
zavjesa
Posts: 29
Joined: 24/02/2013 20:53

#150 Re: Odbrana Podrinja

Post by zavjesa »

[quote="cetmi"Naser Orić u onom svom intervju o ovim događanjima optužuje komadanta II korpusa Seada Delića što nisu duže držali Baljkovicu i otvoren koridor upravo zbog ove grupe. Mnogi u ovoj grupi su se zaista i vratili sa Baljkovice, jer nisu mogli proći. Planina Udrč predstavlja nekako najsigurnije mjesto u tom haosu, pa su se iz tog razloga tu i skupljali. [/quote]

Spomenuo sam ranije natporičnika Šukriju Malića i sastanak svih ''starješina'' iz 28.dKoV. Postavio je direktno pitanje generalu Seadu Deliću :'' Generale, recite sad ono što ste rekli na Baljkovici!''. Šta sa rekao, pita Delić. Zatvorite koridor jer nema više ko važan izaći - ponovio je Šukrija. Sastanak je završen. Sedam dana kasnije Šukrija je dobio rješenje o demobilizaciji.

P.S. Blizu linija u trenutku zatvaranja koridora, prema obavještajnim procjenama, i po izjavama svjedoka nalazilo e najmanje 3000 ljudi.
Post Reply