Odabir (pravog) laptopa

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

PRO165
Posts: 232
Joined: 02/06/2012 23:43

#26 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by PRO165 »

Ma nije @ExNihilo tako.

OEM licenca:
-Može se samo prodati uz novosklopljen računar i može ti je prodati samo SYSTEM BUILDER.
-NE MOŽE se prodavati odvojeno bez računara.
-Da bi licenca bila validna potrebne su tri stvari: račun, medij i naljepnica.

I sam Microsoft je kriv za takvo stanje jer se system builderom smatra i osoba koja sama nabavi djelove i sastavi za svoje potrebe tako da je ta licenca u slobodnoj prodaji.

U realnosti kupiti naljepnicu je i meni OK. Stvar radi! Bolje za male pare kupiti nego crackovati.
Ali ipak to nositi u Evropu ....
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#27 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by ExNihilo »

Pa ti opet pričaš o distribuciji. Poenta je da licenca prolazi svaku moguću verfifikaciju. Kakav račun. Nije ni hljeb u pekari legalan bez računa, nećemo sad karikirati stvari.

Uostalom, prošao sam pola Evrope s takvom licencom.
PRO165
Posts: 232
Joined: 02/06/2012 23:43

#28 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by PRO165 »

Ne pričam ja o distibuciji nego o LEGALNOSTI.
I ja tvrdim da licenca MOŽE raditi. I ja znam da će proći windows authentication a ako ne prođe nazoveš Microsoft i proći će.
Također tvrdim da je to NELEGALAN način korištenja licence.
Ono što ja smatram neispravnim je savjetovati nekoga javno da to uradi. I na to sam reagovao. Pošalji mu privatnu poruku ako smatraš da mu trebaš pomoći na taj način.
I na kraju svačije je da odluči šta će koristiti.
Evo ima dovoljno informacija i hoće li uopšte kupiti ovdje laptop ili vani i hoće li uzeti sticker za 15$ ili kupiti legalan windows nek izvaga i odluči!

Uostalom, evo vam prilično dobar link mada i ovdje ima nedorečenosti :

http://www.tech-faq.com/windows-oem.html
User avatar
febo_acm
Posts: 10238
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#29 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by febo_acm »

Ako ja krenem u EU hocu li nositi racun od mobitela, racun za aplikacije od mobitela?
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#30 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by hekaton »

Itsoktobealone wrote:Zdravo prijatelji,

treba mi pomoć u odabiru kupovine novog laptopa. Napuštam državu na period od godinu dana pa mi treba jedan kvalitetan laptop koji ću koristiti na dnevnoj bazi. Ne treba mi ništa zvjerski konfugirisano, gejmerski i slično. Nešto kvalitetno što neće riknuti nakon 3 mjeseca, što neće praviti sistemske probleme i što neće usporiti sa radom na duže staze (iako je ovo neminovno). Budžet mi je od 1200-1400KM, mislim da je ovo solidno novca za naći nešto tako.

Gledao sam neke u Plus Computersu al' nisam neki znalac pa ne bih znao najbolje procijeniti šta je dobro a šta ne.

Da napomenem da bih volio da kupim taj isti u Sarajevu i da se sad ne mučim sa onlajn kupovinama.

Svaka pomoć dobrodošla! :) :bih: :bih:
ma tebi treba Mac i to onaj najslabiji od 13" bio je u onoj radnji kod likovne za 2000KM

Za sve ostale koliko ce usporiti zavisi od tebe samog jer za te pare ces kupiti neki sa windowsom, bez ssd*a i sirotinjskim ramom tako da nema za te pare laptopa kvalitetnog.
User avatar
febo_acm
Posts: 10238
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#31 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by febo_acm »

itekako se moze naci laptop sa barem 8 GB ram memorije i SSD do 1400 KM...
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#32 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by Quaresma »

a za sta ti treba konkretno laptop? u koje svrhe? kazes na dnevnoj bazi, sta podrazujeva tu, web surfanje, office programi?
Itsoktobealone
Posts: 2221
Joined: 25/08/2012 17:54

#33 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by Itsoktobealone »

Quaresma wrote:a za sta ti treba konkretno laptop? u koje svrhe? kazes na dnevnoj bazi, sta podrazujeva tu, web surfanje, office programi?
Studij.
User avatar
febo_acm
Posts: 10238
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#34 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by febo_acm »

npr



http://imtec.ba/laptopi/31244-acer-aspi ... 70771.html



sve ima, dobar procesor, 8 gb rama, ssd, full hd...
PRO165
Posts: 232
Joined: 02/06/2012 23:43

#35 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by PRO165 »

febo_acm wrote:itekako se moze naci laptop sa barem 8 GB ram memorije i SSD do 1400 KM...
Pa naravno,

Dao sam čovjeku dva linka. Obje mašine ispod 1400 i obje sa SSD-om, doduše ova jeftinija je sa 4 GB ali ova od 1299 KM super stroj!
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#36 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by Quaresma »

Itsoktobealone wrote:
Quaresma wrote:a za sta ti treba konkretno laptop? u koje svrhe? kazes na dnevnoj bazi, sta podrazujeva tu, web surfanje, office programi?
Studij.
https://www.olx.ba/artikal/24238853/hp- ... s-w4m39ea/

Evo laptopa

https://www.olx.ba/artikal/25760074/cru ... pc3-12800/

RAM


SSD
https://www.olx.ba/artikal/26589491/kin ... perx-fury/


1129 + 85 + 165 = 1379 KM


Ovo ti je moj savjet, SSD ugradis, a ovaj HDD iz laptopa ostavis sebi za Backupa projekata, dokumenata, slika, sta budes htio spremati.
Ram prečešljaj još malo na piku, možda nadjes jeftinije od 85 KM, ali gledaj da je DDR3L, 4GB.


Ovo je idealan laptot za tebe, ako neces igrati jos bolje, sa SSD-om i dodatnih 4GB rama ce letjeti i odlicno ce podnositi web browsere, odnosno ako si kao ja pa imas po desetak i vise tabova otvoreno.

Ram je lako nadograditi, a SSD ako budes morao otvoriti laptop, onda odnesi nekome ko zna, iako ni to nije tesko.


Pošto laptop dolazi bez sistema, ima i za to rjesenje

http://www.ebay.com/itm/Microsoft-Windo ... Sw~y9ZCdvw

Provjerena kupovina, dosta ljudi ovako kupuje Win10 preko ebaya i radi, nedavno sam rodjaku uzeo, sve uredno proslo.


Ja imam Asus x555LA, nadogradio na 8GB Ram memoriju, jos skupljam pare za SSD, tako da sistem radi na 1TB HDD 5200rpm, sto je sporo, ali poslije nadogardnje na 8GB, prodisao laptop. Najvise radim u Adobe Photoshopu i Illustratoru, sto zna opteretiti laptop, kad SSD nabavim bice jos bolje

a procesor je Intel Core i5 4210U, i nvidia gtx 820 gpu, dakle, radi se o niskobudzetnom laptopu, i zadovoljan sam, kupio ga prije dvije godine mislim za 1200KM.


EDIT: Ovaj gore sto sam naveo laptop, vidim da je sa AMD-ovom grafickom, protegni se i uzmi ovaj laptop
https://www.olx.ba/artikal/25698403/asu ... force-2gb/

EDIT 2: Zanemari ovaj link sa ram memorijom, ovaj sto sam ja stavio je DDR3, a sa navedenim laptopima treba DDR4

Meni jos treba vremena da skontam da je sad DDR4 in :D
User avatar
febo_acm
Posts: 10238
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#37 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by febo_acm »

Laptop koji sam ja postavio ima SSD, ima hdd od 1 TB, ima noviji i bolji procesor i jeftiniji je 100 KM :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#38 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by ExNihilo »

Laptop koji je inicijalno postavio avaks je još uvijek najbolja opcija. Idemo dalje. :D
User avatar
febo_acm
Posts: 10238
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#39 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by febo_acm »

Tek sad vidim da smo postavili isti laptop, ovaj sto je na akciji :D
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#40 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by Quaresma »

febo_acm wrote:Laptop koji sam ja postavio ima SSD, ima hdd od 1 TB, ima noviji i bolji procesor i jeftiniji je 100 KM :D
https://www.olx.ba/artikal/25698403/asu ... force-2gb/

Moze i taj, a moze i ovaj drugi sto sam ja postavio


Na ovaj sto sam ja postavio, ubaci novi SSD i HDD iz laptopa koristi kao backup podataka.


Kako sad ovaj Acer ima ssd i hdd, jel ssd m2 slot ili?


Mada svaki ce mu laptop posluziti, ja gonim gori laptop pa me sluzi, iako sam prije dvije godine uzeo, sad da uzimam ponovo laptop od oko 1200km, imao bih osjetan upgrade.


I dalje ne znam u koje ce svrhe koristiti laptop, na kraju krajeva ako bude koristio za web surfanje, office pakete, i ako bude primoran da stalno nosa laptop, mozda bi mu najbolja opcija bila neki ultrabook.
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#41 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by avaks »

hekaton wrote: ma tebi treba Mac i to onaj najslabiji od 13" bio je u onoj radnji kod likovne za 2000KM

Za sve ostale koliko ce usporiti zavisi od tebe samog jer za te pare ces kupiti neki sa windowsom, bez ssd*a i sirotinjskim ramom tako da nema za te pare laptopa kvalitetnog.
Daj link tog najslabijeg do 2000KM pa da vidimo šta to on ima od rama i ssd.a što je na ovim od 1300 što mi nudimo sirotinjsko.
Hajde molim te.
Još citira lika koji kaže da mu je budžet od 1200-1400 ali mu se nude Macshitovi za 3000+KM
ExNihilo wrote:Laptop koji je inicijalno postavio avaks je još uvijek najbolja opcija. Idemo dalje. :D
:thumbup:

Realno i jeste, evo pratim još temu i vidim da dosta kolega nije pročitalo prethodnu stranu ili da barem ostave kakav link.
Računar će, kao što je rekao, koristiti za rad i multimediu, odnosno sve osim gaminga. SUmnjam da planira da renderuje neke projekte na Sony Vegas i da će za to koristiti laptop do 1400KM :mrgreen: A možda i hoće ali za to trebaju muda hahaha
Uglavnom dajte linkove, najbolje što se može kupiti do 1400KM, ja sam solidnu ponudu ostavio za 1299KM, nema OS odnosno dolazi 99% s nekom distribucijom linuxa dok scrap kljuć za windows 10 može nači za 5€ i rahat je.
Kao što kolega reče idemo dalje :mrgreen:

p.s.
Još čekamo te macbookove s 16gb ddr4 i m2 ssd od 256GB za 1299KM :lol:
Linkove molim lijepo!
PRO165
Posts: 232
Joined: 02/06/2012 23:43

#42 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by PRO165 »

Ne nađoh adekvatan model ali ja tipujem na ovu ASUS K556UQ seriju, samo sa adekvatnom konfiguracijom.

Poruka IT-ovcima (ko što sam vam i sam). Nemojte stvari gledati svojim očima.
Meni garancija ne treba nikako, Sve ću sam sebi i dijagnostirati i nabaviti i popraviti. I upgrade memorije i vanjski backup disk, i cloud backup i instalcije windowsa, linuxa, virtualnih mašina, šta god.

Ali običan korisnik hoće jednostavan, i siguran proizvod. Ne zna i neće da traži memoriju, diskove, lijepi naljepnice, instalira po garažama i sl.

Mi prodajemo "sisteme", "riješenja", "mašine" a oni samo hoće PROIZVOD (uređaj) koji radi!
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#43 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by Zoya »

Hp probook i prst u uho.
User avatar
sve_ovo_ja
Posts: 1960
Joined: 13/07/2016 11:10

#44 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by sve_ovo_ja »

Je li neko u skorije vrijeme (zadnjih godinu dana) uzimao u Njemačkoj tehniku? Ako jeste koje radnje bi preporucili za kupovinu tehnike? :)
User avatar
febo_acm
Posts: 10238
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#45 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by febo_acm »

sve_ovo_ja wrote:Je li neko u skorije vrijeme (zadnjih godinu dana) uzimao u Njemačkoj tehniku? Ako jeste koje radnje bi preporucili za kupovinu tehnike? :)

Saturn.de i mediamarkt.de, ja tu kupujem kada odem u Dojčland :D imaš i mindfactory.de
User avatar
sve_ovo_ja
Posts: 1960
Joined: 13/07/2016 11:10

#46 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by sve_ovo_ja »

febo_acm wrote:
sve_ovo_ja wrote:Je li neko u skorije vrijeme (zadnjih godinu dana) uzimao u Njemačkoj tehniku? Ako jeste koje radnje bi preporucili za kupovinu tehnike? :)

Saturn.de i mediamarkt.de, ja tu kupujem kada odem u Dojčland :D imaš i mindfactory.de
Hvala :)
savsvoj
Posts: 512
Joined: 13/01/2009 17:55

#47 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by savsvoj »

sve_ovo_ja wrote:Je li neko u skorije vrijeme (zadnjih godinu dana) uzimao u Njemačkoj tehniku? Ako jeste koje radnje bi preporucili za kupovinu tehnike? :)
https://geizhals.de
Pregleda sve vece prodavace i pokazuje najbolje cjene
User avatar
sve_ovo_ja
Posts: 1960
Joined: 13/07/2016 11:10

#48 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by sve_ovo_ja »

savsvoj wrote:
sve_ovo_ja wrote:Je li neko u skorije vrijeme (zadnjih godinu dana) uzimao u Njemačkoj tehniku? Ako jeste koje radnje bi preporucili za kupovinu tehnike? :)
https://geizhals.de
Pregleda sve vece prodavace i pokazuje najbolje cjene
:thumbup:
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#49 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by fortaleza »

febo_acm wrote:npr



http://imtec.ba/laptopi/31244-acer-aspi ... 70771.html



sve ima, dobar procesor, 8 gb rama, ssd, full hd...
Imam ovaj, samo je graficka gtx950m gddr5, sve ostalo isto.. Ako ce se laptop koristiti po 5-6h dnevno i ako je ektan dosta bitan najbolje je izbjeci ovaj jer ima svoj TF ekran, acer comfy view, znaci nema IPS panel! I pod kutovima je slabiji prikaz.

Nakon duzeg vremena gledanja u ekran znala bi me glava zaboljeti (plava svjetlost!) sto nije bio slucaj s proslim laptopom, taj sam problem rjesio kalibracijom i instalacijom programa f.lux pa je sad puno ugodnije za koristit.

Ne preporucujem onima kojima jr ekran glavna komponenta. Laptop je od plastike, puno bolja je F5 serija izrada od Acera, ujedno i skuplja sa slicnim komponentama.

Sve u svemu, ja sam zadovoljan, a i ne provodim previse vremena na laptopu pa tako i ne koristim eksternu graficku vecinu vremena pa i ne testiram temperature i zagrijavanje bas previse.
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#50 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by Better Man »

Itsoktobealone wrote:
dobar osjecaj wrote:
febo_acm wrote:Nego ako idea u neku nornalnu drzavu, kupi tamo laptop...
Budžet koji spominješ je za moj pojam suviše velik za obični solidan i siguran laptop za rad. Ja sam svoj više nego solidan, čak i sa za mene prejakom grafikom s kojom djeca pokreću zahjtevnije igrice, puno svega što meni za obični rad u Office aplikacijama, gledanje filmova i poneku igricu uopšte ne treba platila nešto koliko se sjećam manje od 500 EUR u jednoj od EU članica. Onda sam još uradila povrat poreza pa me je ta više nego solidna mašina izašla nešto manje od 400 EUR. Gledajući cijene laptopa kod nas, nikad ga ne bi kupila u BiH sve dok imam pristup EU tržištu.
Idem u UK. Mislis da se isplati više tamo kupiti nego ovdje?
Itekako se isplati u UK kupiti. Prvo zbog strašno velikog izbora, drugo zbog bolje cijene i treće ako ga budeš kupovao u John Lewisu dobijaš pored fabričke garancije i dodatnu njihovu granaciju. Znači kad mu istekne fabrička garancija imaš njihovu granciju. određeni period godina.
Post Reply