Odabir (pravog) laptopa

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Itsoktobealone
Posts: 2221
Joined: 25/08/2012 17:54

#1 Odabir (pravog) laptopa

Post by Itsoktobealone »

Zdravo prijatelji,

treba mi pomoć u odabiru kupovine novog laptopa. Napuštam državu na period od godinu dana pa mi treba jedan kvalitetan laptop koji ću koristiti na dnevnoj bazi. Ne treba mi ništa zvjerski konfugirisano, gejmerski i slično. Nešto kvalitetno što neće riknuti nakon 3 mjeseca, što neće praviti sistemske probleme i što neće usporiti sa radom na duže staze (iako je ovo neminovno). Budžet mi je od 1200-1400KM, mislim da je ovo solidno novca za naći nešto tako.

Gledao sam neke u Plus Computersu al' nisam neki znalac pa ne bih znao najbolje procijeniti šta je dobro a šta ne.

Da napomenem da bih volio da kupim taj isti u Sarajevu i da se sad ne mučim sa onlajn kupovinama.

Svaka pomoć dobrodošla! :) :bih: :bih:
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#2 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by avaks »

Nešto ovako traži:
http://imtec.ba/laptopi/31244-acer-aspi ... 70771.html

U biti ovdje samo garancija ne valja, odnosno godinu dana je premalo a ostalo je ok. Full HD ekran, i5 procesor koji je sasvim ok na duže staze, 8GB ddr4 rama (može se nadograditi do 32GB) i SSD da sistem leti tako da se ne moraš brinuti za usporavanja. Ima i dodatnu grafiku pa ćeš se moći i zaigrati na nekim slabijim postavkama. 1TB harda i USB 3.0 da si miran također.

Evo i recenzija malo jačeg brata:
Itsoktobealone
Posts: 2221
Joined: 25/08/2012 17:54

#3 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by Itsoktobealone »

avaks wrote:Nešto ovako traži:
http://imtec.ba/laptopi/31244-acer-aspi ... 70771.html

U biti ovdje samo garancija ne valja, odnosno godinu dana je premalo a ostalo je ok. Full HD ekran, i5 procesor koji je sasvim ok na duže staze, 8GB ddr4 rama (može se nadograditi do 32GB) i SSD da sistem leti tako da se ne moraš brinuti za usporavanja. Ima i dodatnu grafiku pa ćeš se moći i zaigrati na nekim slabijim postavkama. 1TB harda i USB 3.0 da si miran također.

Evo i recenzija malo jačeg brata:
Kao što napisa' gore, nije mi toliko bitno gejmerski da je orijentiran, al' hvala ti :) Postoji li bolji laptop od ovoga za ove pare? Kad vec dajem toliko novca da kupim najbolje sto ima..
User avatar
febo_acm
Posts: 10232
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#4 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by febo_acm »

Nije bas laptop za gaming, ali tebu bio odlican.
Nego ako idea u neku nornalnu drzavu, kupi tamo laptop...
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#5 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by dobar osjecaj »

febo_acm wrote:Nego ako idea u neku nornalnu drzavu, kupi tamo laptop...
Budžet koji spominješ je za moj pojam suviše velik za obični solidan i siguran laptop za rad. Ja sam svoj više nego solidan, čak i sa za mene prejakom grafikom s kojom djeca pokreću zahjtevnije igrice, puno svega što meni za obični rad u Office aplikacijama, gledanje filmova i poneku igricu uopšte ne treba platila nešto koliko se sjećam manje od 500 EUR u jednoj od EU članica. Onda sam još uradila povrat poreza pa me je ta više nego solidna mašina izašla nešto manje od 400 EUR. Gledajući cijene laptopa kod nas, nikad ga ne bi kupila u BiH sve dok imam pristup EU tržištu.
ado_sar
Posts: 1142
Joined: 14/06/2014 16:47

#6 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by ado_sar »

Samo je jedan kvalitetan laptop a zove se macbook. Koji konkretno zavisi od toga koliko imas para. Sve ostalo je mlacenje prazne slame.
defender46
Posts: 244
Joined: 05/11/2009 15:33

#7 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by defender46 »

dobar osjecaj wrote:
febo_acm wrote:Nego ako idea u neku nornalnu drzavu, kupi tamo laptop...
Budžet koji spominješ je za moj pojam suviše velik za obični solidan i siguran laptop za rad. Ja sam svoj više nego solidan, čak i sa za mene prejakom grafikom s kojom djeca pokreću zahjtevnije igrice, puno svega što meni za obični rad u Office aplikacijama, gledanje filmova i poneku igricu uopšte ne treba platila nešto koliko se sjećam manje od 500 EUR u jednoj od EU članica. Onda sam još uradila povrat poreza pa me je ta više nego solidna mašina izašla nešto manje od 400 EUR. Gledajući cijene laptopa kod nas, nikad ga ne bi kupila u BiH sve dok imam pristup EU tržištu.
to je to kako je avaks napisao (i5,8GB,SSD...)
mada za tu cijenu sto se tice neke kvalitete izrade ne mozes puno ocekivati

mozes li molim te napisati konfiguraciju tog laptopa iz EU ( više nego solidan, za mene prejakom grafikom, djeca pokreću zahjtevnije igrice) sa cijenom <500€

laptopi u EU su jeftiniji ali sigurno nisu toliko puno koliko raja misli...
pored cijene, ogromna prednost je veliki izbor razlicitih konfiguracija...

inace ovdje mozete naci svu opremu iz EU: https://geizhals.eu/
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#8 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by dobar osjecaj »

defender46 wrote:
dobar osjecaj wrote:
febo_acm wrote:Nego ako idea u neku nornalnu drzavu, kupi tamo laptop...
Budžet koji spominješ je za moj pojam suviše velik za obični solidan i siguran laptop za rad. Ja sam svoj više nego solidan, čak i sa za mene prejakom grafikom s kojom djeca pokreću zahjtevnije igrice, puno svega što meni za obični rad u Office aplikacijama, gledanje filmova i poneku igricu uopšte ne treba platila nešto koliko se sjećam manje od 500 EUR u jednoj od EU članica. Onda sam još uradila povrat poreza pa me je ta više nego solidna mašina izašla nešto manje od 400 EUR. Gledajući cijene laptopa kod nas, nikad ga ne bi kupila u BiH sve dok imam pristup EU tržištu.
to je to kako je avaks napisao (i5,8GB,SSD...)
mada za tu cijenu sto se tice neke kvalitete izrade ne mozes puno ocekivati

mozes li molim te napisati konfiguraciju tog laptopa iz EU ( više nego solidan, za mene prejakom grafikom, djeca pokreću zahjtevnije igrice) sa cijenom <500€

laptopi u EU su jeftiniji ali sigurno nisu toliko puno koliko raja misli...
pored cijene, ogromna prednost je veliki izbor razlicitih konfiguracija...

inace ovdje mozete naci svu opremu iz EU: https://geizhals.eu/
Nemam mu sad specifikacije jer nisam kuci. Kupljen 2014 kad je isti takav u Sa kostao oko 1500 KM.
probook
Posts: 4584
Joined: 13/10/2013 22:38

#9 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by probook »

Itsoktobealone wrote:Zdravo prijatelji,

treba mi pomoć u odabiru kupovine novog laptopa. Napuštam državu na period od godinu dana pa mi treba jedan kvalitetan laptop koji ću koristiti na dnevnoj bazi. Ne treba mi ništa zvjerski konfugirisano, gejmerski i slično. Nešto kvalitetno što neće riknuti nakon 3 mjeseca, što neće praviti sistemske probleme i što neće usporiti sa radom na duže staze (iako je ovo neminovno). Budžet mi je od 1200-1400KM, mislim da je ovo solidno novca za naći nešto tako.

Gledao sam neke u Plus Computersu al' nisam neki znalac pa ne bih znao najbolje procijeniti šta je dobro a šta ne.

Da napomenem da bih volio da kupim taj isti u Sarajevu i da se sad ne mučim sa onlajn kupovinama.

Svaka pomoć dobrodošla! :) :bih: :bih:
Burazer kupio za nekih 1300 KM cini mi se HP 17" full HD ekran, 8 GB rama, SSD disk, odvojena AMD grafika...ma predobar laptop...dizajn isto odlican (siv i tanak vuce na Mac).
Ako hoces javi se na pm mogu ti provjeriti ima li ih jos na stanju.
Itsoktobealone
Posts: 2221
Joined: 25/08/2012 17:54

#10 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by Itsoktobealone »

dobar osjecaj wrote:
febo_acm wrote:Nego ako idea u neku nornalnu drzavu, kupi tamo laptop...
Budžet koji spominješ je za moj pojam suviše velik za obični solidan i siguran laptop za rad. Ja sam svoj više nego solidan, čak i sa za mene prejakom grafikom s kojom djeca pokreću zahjtevnije igrice, puno svega što meni za obični rad u Office aplikacijama, gledanje filmova i poneku igricu uopšte ne treba platila nešto koliko se sjećam manje od 500 EUR u jednoj od EU članica. Onda sam još uradila povrat poreza pa me je ta više nego solidna mašina izašla nešto manje od 400 EUR. Gledajući cijene laptopa kod nas, nikad ga ne bi kupila u BiH sve dok imam pristup EU tržištu.
Idem u UK. Mislis da se isplati više tamo kupiti nego ovdje?
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#11 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by dobar osjecaj »

.
Idem u UK. Mislis da se isplati više tamo kupiti nego ovdje?
Iskreno za UK, posebno sad, nemam pojma. Ja sam kupovala u Poljskoj.
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#12 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by avaks »

ado_sar wrote:Samo je jedan kvalitetan laptop a zove se macbook. Koji konkretno zavisi od toga koliko imas para. Sve ostalo je mlacenje prazne slame.
Teško da za 1200-1400KM može kupiti ikakav Macbook a kamo li neki s konfiguracijom koju sam mu ja preporučio...
A jedino što na tom Appletu valja je izrada i retina ekran, ostalo srednja žalost za cijenu koju ga nude kod nas recimo.
Mega Man X
Posts: 1436
Joined: 13/04/2016 21:23
Location: Elysium

#13 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by Mega Man X »

avaks wrote: Teško da za 1200-1400KM može kupiti ikakav Macbook a kamo li neki s konfiguracijom koju sam mu ja preporučio...
A jedino što na tom Appletu valja je izrada i retina ekran, ostalo srednja žalost za cijenu koju ga nude kod nas recimo.
Može uzeti polovan Macbook sa Core2Duo procesorom, možda late 2009 model, ali koristit C2D CPU u 2017. je i više nego smiješno.
Itsoktobealone
Posts: 2221
Joined: 25/08/2012 17:54

#14 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by Itsoktobealone »

MacBook definitivno otpada. Previše skup a i nije da mi se nešto posebno sviđa.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#15 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by ExNihilo »

Uzmi lapas koji ti je preporučio avaks.
PRO165
Posts: 232
Joined: 02/06/2012 23:43

#16 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by PRO165 »

20 i kusur godina sam u IT-u. Ako mene pitaš kod laptopa gledaj ovim redom:
1. Garancija : Laptopi su šareni što se dijelova tiče, niko ama baš niko nema ozbiljan lager dijelova za sve laptope. Niti iko ima sve dijelove za jedan laptop. Osim toga dijelovi su i skupi taman i kad ih uzmaš preko ebay-a. Dakle ponoviću garancija!!!
2. Ekran: Ispod full HD nemoj gledati.
3. SSD disk: To je pravo iskustvo brzine!
4. Procesor/grafika
5. Model/proizvođač: A ovo model možeš staviti i puno iznad - nije isto HP ENVY serija ili G serija.

Opet ako mene pitaš za igre kupi desktop. Manje para za iste perfomanse. To što se na laptopu zove i5 to je kao na desktopu i3.
Skoro da se može uklopiti gamer desktop i entry level laptop za cijenu gamer laptopa. ;)
Itsoktobealone
Posts: 2221
Joined: 25/08/2012 17:54

#17 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by Itsoktobealone »

PRO165 wrote:20 i kusur godina sam u IT-u. Ako mene pitaš kod laptopa gledaj ovim redom:
1. Garancija : Laptopi su šareni što se dijelova tiče, niko ama baš niko nema ozbiljan lager dijelova za sve laptope. Niti iko ima sve dijelove za jedan laptop. Osim toga dijelovi su i skupi taman i kad ih uzmaš preko ebay-a. Dakle ponoviću garancija!!!
2. Ekran: Ispod full HD nemoj gledati.
3. SSD disk: To je pravo iskustvo brzine!
4. Procesor/grafika
5. Model/proizvođač: A ovo model možeš staviti i puno iznad - nije isto HP ENVY serija ili G serija.

Opet ako mene pitaš za igre kupi desktop. Manje para za iste perfomanse. To što se na laptopu zove i5 to je kao na desktopu i3.
Skoro da se može uklopiti gamer desktop i entry level laptop za cijenu gamer laptopa. ;)
Na osnovu ovog, neka preporuka laptopa?
probook
Posts: 4584
Joined: 13/10/2013 22:38

#18 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by probook »

Mislim da mu mogu naci ovaj HP od 17" ssd disk itd. koji sam gore preporucio, a HP je sigurno bolji od Acer barem po mom iskustvu.
PRO165
Posts: 232
Joined: 02/06/2012 23:43

#19 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by PRO165 »

Mi svi onako pametujemo, a evo kad se zadaš da nešto nađeš nema ni za lijeka.

Na kraju nađoh nešto na ekupi

HP Notebook 15-bs042nm 2KE74EA 15.6" FullHD, Core i3 6006U, RAM 4 GB, SSD 128 GB, HDD 1 TB, Windows 10 Home
https://www.ekupi.ba/HP-Notebook-15-bs0 ... 65371.aspx
Jedina i velika mana , jedan memory utor i max 8GB s time da se ova od 4GB mora izvaditi
Cijena 1189



Lenovo IdeaPad 320-15 80XL00DRSC 15.6" FullHD, Core i5 7200U, RAM 8 GB, SSD 256 GB, GeForce 940MX 2 GB
https://www.ekupi.ba/Lenovo-IdeaPad-320 ... 64708.aspx
Cijena 1299

Ovaj je bez Windowsa i ako ćeš vani onda trebaš odmah još kupiti Windows OEM to ti je još oko 250 KM



Cijene su još niže u momentima kad važi neki popust na neku vrstu kartice ili noćna kupovina uglavnom otiđi na ekupi.ba sajt i pogledaj.

Uglavnom odeš na web sajt, postaviš kriterije na filteru i to je to što izbaci. Malo još moraš gledati jer npr ovaj ekupi nema garanciju kao filter.

Naravno ovo se odnosi i na Plus, imtec, uniexpert, printex.
Mega Man X
Posts: 1436
Joined: 13/04/2016 21:23
Location: Elysium

#20 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by Mega Man X »

Može i Linux da podigne na njemu, ako ne misli ništa zahtjevno koristit. Ako je basic internet, mejlovi (Thunderbird, Geary itd.), Youtube itd. onda je na konju.

Ako baš škripi, može i WINE instalirat i Office 2007/2010 preko WINE podić da ima.
User avatar
febo_acm
Posts: 10232
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#21 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by febo_acm »

Sta ce mu nasa garanacija kada ide u UK... Kolega mu vec postavio link za laptop, ja mu predlozio da gore kupi laptop jer ce naci puno bolji laptop za iste ili manje pare. Mislim da diskusija postaje bespotrebna. Meni da treba laptop ja bi ga kupio do sada.

Windows OEM se moze kupiti za 15$, kakvih crnih 250 KM.



@edit

Ne mislim da mu nece priznati garanciju, vec vani ima vr u garanciju obicno...
PRO165
Posts: 232
Joined: 02/06/2012 23:43

#22 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by PRO165 »

Čovjek ide u UK na godinu, kad se vrati valjda će mu trebati garancija. ;)

I čisto radi javnosti, NE POSTOJI legalan windows za 15$.

Možda je to cijena windows naljepnice ali ne i licence, vjeruj mi znam šta pričam.

Kupovina čak i ove OEM licence od cca 250KM je "siva zona".
User avatar
febo_acm
Posts: 10232
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#23 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by febo_acm »

kupovanje tehnike u BiH je provala ako ima bilo kakva mogucnost kupovine van BiH, pogotvo u zemljama EU. pare u dzep i prvi pc shop i kupit ce extra laptop.
radim i ja godinama u IT svijetu, uz jednu manju pauzu. sa 18 godina radio u servisu...

ja kupio licence za vise racunara, OEM, sve radi perfektno vec godinama. znam i ja sta pricam. naravno zna se koliko kosta Windows 10 box, ali mene to ne zanima. ja imam validnu licencu , prosla sve verifikacije. cak sta vise, crko mi laptop prije par godina i ja kupio PC i nazvao Microsoft BiH i reko da mi je crkao disk i izdiktirao im brojeve i Win mi aktiviran na novom PC, kasnije samo upgrade na Win 10. nikakvih problema nikad... 15$...
PRO165
Posts: 232
Joined: 02/06/2012 23:43

#24 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by PRO165 »

Pa i ja sam to isto radio, čak sam zvao Microsoft na besplatan broj :). Nisam htio ni kredit potrošit na njih...

Valjda je red da čovjeku kažemo kako treba regularno a ne neke trikove. Neću ga sad ja navraćati na belaj :)

Ide čovjek vani i znam slučajeve kontretno u UK, gledaju laptope na carini (naravno metodom slučajnog uzorka) i skeniraju za nelicencirani softver. Imaš i jednog forumaša ovdje pisao je o tome prije par godina.

Poenta je RADI ALI NIJE LEGALNO.


ALi se slažem da ako malo pogleda vani može napraviti bolji deal, s time da je UK poskupa, kod njih zna biti i dosta skupu, valjda im veće marže, visok standard. ko zna... Zato kad je kod njih rasprodaja onda je baš rasprodaja a ne posao za tržišnu inspekcija da postupi po zakonu o zaštiti potrošača.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#25 Re: Odabir (pravog) laptopa

Post by ExNihilo »

Jebaji ga, PRO.

Legalna je licenca, ali nije legalna distribucija iste. Kao da kažeš da dolari nisu legalni jer ih su kupio na pijaci kod švercera. Legalan je dolar, ali nije legalan švercer. :D

Tako kupljena licenca proći se svaku verifikaciju, pa i eventualne provjere na granicama, jer nije isto što i piraterija i divlja aktivacija. Što ne bi prošla kada ju je Microsoft izdao?

Nema nijednog razloga da se kupuju ključevi kod zvaničnih distributera za privatne svrhe. Poslovno je već druga priča.
Post Reply