Odabir laptop-a- savjet

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
kuli1961
Posts: 2427
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1 Odabir laptop-a- savjet

Post by kuli1961 »

Vrijeme je da kćerki- studentici uskoro kupim drugi laptop. Postojeci Dell Inspiron 1545 je vec lagano "za arhiviranje", a posto ga nosi gotovo svaki dan na faks, tezak je, odvali joj rame.
Molim znalce za preporuku- koji brand, koje karakteristike?
Ja koristim jednu Toshibu Satellite L850 13R, Core I7, grafika Radeon, ne znam kapacitet diska (250 GB? ili više), RAM je 3 GB (mislim barem), OS je Win 7- divljak, Office, takodje divlji-10-ka, pa mi je on kao neka referenca. To mi je druga Toshiba i vrlo sam zadovoljan. Ima i njega na vagu, ali to meni nije značajno
Ne znam bas puno, no cini mi se da bi trebalo da bude : procesor takodje Core I(koji?), disk SSD(koliko?), grafika- manje vise nebitna, monitor- do ili oko 15", 3 x USB (2.0 ili 3.0 nebitno), HDMI, mrezni jack itd...
OS i Office-vrijedi li tražiti laptop sa instaliranim legitimnim software-om, ili?
Tezina (bitna je)?
Naročito -koji brand- HP, Toshiba, Lenovo ili? Neki ljudi iz mog okruzenja se kaju sto uzeše ACER(mada sam misljenja. koliko para toliko i muzike, a nisu puno platili)
Spreman sam "istrčati" oko 1.500 KM.
Hvala za svako mišljenje!
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#2 Re: Odabir laptop-a- savjet

Post by diablobih »

Acer je dobar u top modelima. Najbolji su uvijek Dellovi i Sonyevi, ali ima uvijek dobrih modela i od ostalih proizvodjaca. Je li kes ili na rate, jer se razlikuju cijene tako ? :D
kuli1961
Posts: 2427
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#3 Re: Odabir laptop-a- savjet

Post by kuli1961 »

Tri su opcije placanja- jedna, teza-cash, druga Raiffeisen bank Shopping kartica a treca- bankovna kreda na 10-12 mjeseci- sitna kamata. Zavisno od razlike u cijeni obzirom na nacin placanja, odlucio bih se za opciju placanja.
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#4 Re: Odabir laptop-a- savjet

Post by diablobih »

https://www.laptopi.ba/laptop-hp-proboo ... a-srebreni

Samo ces morati dodati 200 KM da ubacis i SSD.

http://imtec.ba/laptopi/33188-lenovo-id ... 8dsc-.html

Ovome je slabiji procesor, ali ce raditi kako treba, ali ces mu morati ubaciti obicni HDD da ima i normalnog prostora :D

Mislim da trazis konkretno firme u kojima imas kako treba garanciju, a ne one sa pika, tako da nisam ni htio tamo traziti. Ima jos firmi kao plus.ba genelec, procomp i slicne, pa provjeri da li imaju slicne laptope, meni nesto mrsko.
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#5 Re: Odabir laptop-a- savjet

Post by PeeJay »

kuli1961 wrote:Vrijeme je da kćerki- studentici uskoro kupim drugi laptop. Postojeci Dell Inspiron 1545 je vec lagano "za arhiviranje", a posto ga nosi gotovo svaki dan na faks, tezak je, odvali joj rame.
Molim znalce za preporuku- koji brand, koje karakteristike?
Ja koristim jednu Toshibu Satellite L850 13R, Core I7, grafika Radeon, ne znam kapacitet diska (250 GB? ili više), RAM je 3 GB (mislim barem), OS je Win 7- divljak, Office, takodje divlji-10-ka, pa mi je on kao neka referenca. To mi je druga Toshiba i vrlo sam zadovoljan. Ima i njega na vagu, ali to meni nije značajno
Ne znam bas puno, no cini mi se da bi trebalo da bude : procesor takodje Core I(koji?), disk SSD(koliko?), grafika- manje vise nebitna, monitor- do ili oko 15", 3 x USB (2.0 ili 3.0 nebitno), HDMI, mrezni jack itd...
OS i Office-vrijedi li tražiti laptop sa instaliranim legitimnim software-om, ili?
Tezina (bitna je)?
Naročito -koji brand- HP, Toshiba, Lenovo ili? Neki ljudi iz mog okruzenja se kaju sto uzeše ACER(mada sam misljenja. koliko para toliko i muzike, a nisu puno platili)
Spreman sam "istrčati" oko 1.500 KM.
Hvala za svako mišljenje!
Gledajući svrhu nabave, taj laptop bi trebao da bude (1) lagan za nošenje, (2) manjeg formata, da se može koristiti u predavaonici, a da ne zakriva pogled na predavača, (3) sa znatnom mogućnosti autonomije (4) i da nije suviše glasan i da je (5) otporan na dešavanje prilikom transportiranja.

Nažalost u tom cjenovnom rangu ne znam, da bi postojao koji sa magnezijevim ali bi se moglo naći nešto sa aluminijastim kućištem, koje ostaje i posle duže upotrebe brez pukotina. Recimo Acer TravelMate X349-G2-M-51JN sa Intel Core i5-7200U procesorom, 8GB DDR4 radne memorije i 256GB PCIe SSD, te Full-HD resolucijom na 14 palčnom ekranu, odzivnom na dodir i težinom 1,5 kg, a i baterijom, koja može da ga pogoni do 8 sati, bio bi dosta dobar izbor. SSD disk se manje greje i maje je osetljiv na "šokove", koji se dešavaju priliko npr. pada torbe na pod i sličnih malih nesrećica, koje se nam ipak dešavaju. A manje grijanja znači i manje buke ventilatora (klavni krivci za grijanje računara su procesor i disk).

Image

Garancija proizvođača iznosi 3 godine, što je u današnje vreme dosta bitno. Tako bi nekako zadovoljili svim nabrojanim kriterijima.
kuli1961
Posts: 2427
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#6 Re: Odabir laptop-a- savjet

Post by kuli1961 »

hvala svima na savjetima, zaista pomažu!
Post Reply