Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
meteorit135531
Posts: 702
Joined: 29/05/2016 16:35

#826 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by meteorit135531 »

mousstapha wrote:
meteorit135531 wrote:Baratate s ciframa nekim hiljadama... U tim hiljadama ljudi moji vise od 90% je ljudi koji imaju HR putovnicu, a ovo ostalo su medicinski radnici, varioci, i profesionalni vozaci.. Daj nek se ovdje javi neko je dobio custimung da u DE bude trgovac, konobar, radnik u pekari, ili u proizvodnji??? covjek cija struka nije na pozitivnoj listi deficitarnih zanimanja , moze na Njemacku slobodno da zaboravi. Nemojte da se zavaravate!

Ende, draga gospodo Bosanci sa BH pasosima :bih:
Hoces broj mog druga iz Würzburga koji je nedavno dobio Zustimmung za konobara :D

Ima bolan ljudi i drugih zanimanja, nemoj biti previse siguran.
Nemoj biti previse siguran da tvoj drug iz Wurzburga govori istinu. Nece da kaze da je nekoj nasoj ratnoj dijasporki slozio dijete, pa je preko toga ostao. ili je glumio romanticnog pacenika da bi je privolio da mu sredi papire preko zarucnickog prstena i tako to :D kao sto se i radi, sto je sasvim legitimno i jedino dostupno, za vecinu ljudi iz :bih:
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#827 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by mousstapha »

Ozenio se u BiH. Ona nema veze sa Njemackom. Tako da je i to provjereno.

A sljedeci vikend dolazi drug iz Sarajeva da radi na gradjevini. Doduse njemu sredjivo vlasnik firme, rodjak mu. Bas me zanima sta mu je u pasosu, jer je sve brzo rijesio. Ja mu objasnjavo da nece to doboga srediti zbog cekanja na termine.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#828 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by Bluemore »

mousstapha wrote:Ozenio sne u BiH. Ona nema veze sa Njemackom. Tako da je i to provjereno.

A sljedeci vikend dolazi drug iz Sarajeva da radi na gradjevini. Doduse njemu sredjivo vlasnik firme, rodjak mu. Bas me zanima sta mu je u pasosu, jer je sve brzo rijesio. Ja mu objasnjavo da nece to doboga srediti zbog cekanja na termine.
Mozda neki detasman?
A brak sa de ili sa nasim tek nakom 2 godine u braku omogucava dolazak po tom osnovu spajanja porodice
Ako se uzmu prije odlaska prve osobe onda je druga prica
I postoje ponekad i negdje izuzeci
Amaryl
Posts: 73
Joined: 23/09/2011 17:40

#829 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by Amaryl »

meteorit135531 wrote:Baratate s ciframa nekim hiljadama... U tim hiljadama ljudi moji vise od 90% je ljudi koji imaju HR putovnicu, a ovo ostalo su medicinski radnici, varioci, i profesionalni vozaci.. Daj nek se ovdje javi neko je dobio custimung da u DE bude trgovac, konobar, radnik u pekari, ili u proizvodnji??? covjek cija struka nije na pozitivnoj listi deficitarnih zanimanja , moze na Njemacku slobodno da zaboravi. Nemojte da se zavaravate!

Ende, draga gospodo Bosanci sa BH pasosima :bih:
Ja kao CNC operater, od dvojice komsija zene jedna radi u Pennyu, a druga u nekoj pekari turskoj, dosle preko spajanja...

To su price da ne moze, sve je do poslodavca ako mu je stalo da te zaposli on ce naci nacin da dobijes famozni Zustimmung...
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#830 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by insomnia78 »

Danas je punih 7 godina kako sam vani
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#831 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by Bluemore »

Amaryl wrote:
meteorit135531 wrote:Baratate s ciframa nekim hiljadama... U tim hiljadama ljudi moji vise od 90% je ljudi koji imaju HR putovnicu, a ovo ostalo su medicinski radnici, varioci, i profesionalni vozaci.. Daj nek se ovdje javi neko je dobio custimung da u DE bude trgovac, konobar, radnik u pekari, ili u proizvodnji??? covjek cija struka nije na pozitivnoj listi deficitarnih zanimanja , moze na Njemacku slobodno da zaboravi. Nemojte da se zavaravate!

Ende, draga gospodo Bosanci sa BH pasosima :bih:
Ja kao CNC operater, od dvojice komsija zene jedna radi u Pennyu, a druga u nekoj pekari turskoj, dosle preko spajanja...

To su price da ne moze, sve je do poslodavca ako mu je stalo da te zaposli on ce naci nacin da dobijes famozni Zustimmung...
parner koji dodje na spajanje porodice dobije dozvolu ne treba mi nikakav zustimmung vise
User avatar
512MB
Posts: 10515
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#832 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by 512MB »

insomnia78 wrote:Danas je punih 7 godina kako sam vani
DskleN mali napunio 7? :D
User avatar
512MB
Posts: 10515
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#834 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by 512MB »

Dozer wrote:
wewa wrote:
512MB wrote: To je tako, no hard feelings. Pa nemozes reci da djeca odrasla na zapadu i djeca odrasla na balkanu imaju iste poglede na svijet, obrazovanje, navike itd. Ne zelim nikog napadati samo ukazujem na cinjenice. Vidim svojim ocima razliku u mom odrastanju u BiH i odrastanju moje djece na zapadu - ogromna razlika.
ako mislis da su tvoja djeca tebe prerasla, ja nemam problem s tim.
ali tvrditi tako pausalno da su svi skolovani u inostranstvu automatski 'mentalno' daleko ispred svih u BiH je itekako uvredljivo.
Ja se ne bih slozio...
Covjek je rekao dobru stvar - sve je stvar sistema.
Vani je sistem, i to kompletan sistem, ne samo obrazovni, takav da dijete kroz skolovanje priprema na samostalnost, snalazenje, odgovornost i rad. Ovakav sistem smo mi imali prije ovih hajvana koji vladaju vec 26 godina, tj. u onoj drzavi, koja je s punim pravom nosila taj naziv - drzava.

Kod nas danas je sistem takav da dijete priprema da bude glasacka ovca za "svoje", da ga sto vise zatupi, da ga ubijedi da je razlicit od komsije koji ne slavi njegov vjerski praznik, a o pripremanju na odgovornost, snalazljivost i rad suvisno je i pricati. Srednjoskolci zavrsnih godina ne mastaju o tome da nesto rade i tako sebi zarade za pristojan zivot, nego samo da im se zaposliti negdje na budzet, da ne bi radili nista, a primali platu. I to je ovdje vrhunac uspjeha.

Dakle, mozemo se mi vrijedjati na ovakve izjave, ali one su zapravo - istina. A znamo da istina uvijek najvise boli. Jbg, al' tako je.
https://www.klix.ba/sport/nogomet/ander ... /171114046

Ja mislim da je sad jasnije :)
meteorit135531
Posts: 702
Joined: 29/05/2016 16:35

#835 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by meteorit135531 »

95% ljudi koji su ostavljali upise na ovakvim i slicnim temama nikad nece napustiti BIH i nikad nece prismrditi bilo kojoj razvijenoj evropskoj zemlji. (Nastavice i dalje mastati o budzetu i poslu na centrali opStine.) :bih:

Kao prvo, nit nemaju odgovarajuce kvalifikacije ni strucnost kao ni potrebnu hrabrost da se otisnu tamo negdje, preko. Sve programe useljavanja koje ste spominjali, od Amerike, Kanade do Australije... mozda je za sve ove godine ukupno troje ljudi iz BIH tako otislo, ako su imali ogromnu srecu. :izet:

I ako kojim slucajem imaju VSS, bosanska VSS u 99% situacija je apsolutno bezvrijedna jer Evropa i svijet takvih diplomanata ima na pasja preskala.
Trece, radi se o tome sto Evropi treba fizicka radna snaga. Hronicno im fali, ne zeli Njemacka palamudane i zgubidane koji su zavrsili pravni ili ekonomski fakultet tako sto su gnjavili Bajrino splovilo. :D
Njemacka zna sta trazi, i zna sta joj treba. 8-)
Na sasvim malu kapaljku i sisaljku dopustaju da se Bosanci doseljavaju. Nijedna evropska drzava u svojim evidencijama nema povecan priliv BH drzavljana, sve je to u nivou nekog visegodisnjeg prosjeka, tako ce i ostati dok majka Evropa ne odluci drugacije.
Sto u prevedenom znaci, tesko nama sa nama. :bih:
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#836 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by mousstapha »

Dokle si ti vise, jel uskoro termin :D
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#837 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by Hajvan »

covjek sebe nepogresivo opisa u postu :)
meteorit135531
Posts: 702
Joined: 29/05/2016 16:35

#838 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by meteorit135531 »

Dvije stvari apsolutno nerviraju. Čovjek koji je otvorio temu je napisao jednu rečenicu i otad više nije aktivan . Što se kaže , bacio je udicu i otišao

Vidim da je od svojih 18 postova najviše postova na temi Švedska , ukupno 4. :D
I kad već spominjem Švedsku , je li vi stvarno mislite da je ijedan čovjek iz Bosne dobio radnu dozvolu i da je direktno iz BIH dosao u Švedsku ?

U Švedskoj živi 100 000 gradjana sa BH porijeklom, ali od tog broja ne postoji nijedan koji je legalnim putem došao da radi.. U post ratnom periodu
Sve se to prvo moralo udati , pa poslije se tražio posao itd itd
Ono što zabrinjava je vaša nalozenost na zemlje Zapada, a ustvari u nijednu ne možete doći i živjeti , sem kao obični turista sa fotoaparatom. Osim za Njemačku gdje se nekako već može uci, ako se ima odgovarajuća struka i kvalifikacije .
E sad nek je vam je sretno u traženju partnera sa EU papirima
I sad , zaplacite nad svojom gorkom sudbinom i spominjite SDA, Sebiju, posao u državnoj službi i biro za zapošljavanje i onu drecavu službenicu sa malim sisama koji ti ljubazno traži radnu knjižicu i ličnu kartu svaka 2 mjeseca na uvid.
radostan dan
Posts: 27085
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#839 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by radostan dan »

meteorit135531 wrote:Dvije stvari apsolutno nerviraju. Čovjek koji je otvorio temu je napisao jednu rečenicu i otad više nije aktivan . Što se kaže , bacio je udicu i otišao

Vidim da je od svojih 18 postova najviše postova na temi Švedska , ukupno 4. :D
I kad već spominjem Švedsku , je li vi stvarno mislite da je ijedan čovjek iz Bosne dobio radnu dozvolu i da je direktno iz BIH dosao u Švedsku ?

U Švedskoj živi 100 000 gradjana sa BH porijeklom, ali od tog broja ne postoji nijedan koji je legalnim putem došao da radi.. U post ratnom periodu
Sve se to prvo moralo udati , pa poslije se tražio posao itd itd
Ono što zabrinjava je vaša nalozenost na zemlje Zapada, a ustvari u nijednu ne možete doći i živjeti , sem kao obični turista sa fotoaparatom. Osim za Njemačku gdje se nekako već može uci, ako se ima odgovarajuća struka i kvalifikacije .
E sad nek je vam je sretno u traženju partnera sa EU papirima
I sad , zaplacite nad svojom gorkom sudbinom i spominjite SDA, Sebiju, posao u državnoj službi i biro za zapošljavanje i onu drecavu službenicu sa malim sisama koji ti ljubazno traži radnu knjižicu i ličnu kartu svaka 2 mjeseca na uvid.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#840 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by Sanjarko »

meteorit135531 wrote: I kad već spominjem Švedsku , je li vi stvarno mislite da je ijedan čovjek iz Bosne dobio radnu dozvolu i da je direktno iz BIH dosao u Švedsku ?
Nisi upucen. Mali od moje komsinke dobio radnu dozvolu u Svedskoj i zivi sada i radi u Svedskoj. Samo sto je poljuprivrednu skolu zavrsio.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#841 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by Sanjarko »

Znaci ima da idu i sa radnom dozvolom ne samo udajom. Meni je rodzo otisao u Njemacku sa radnom dozvolom. Jest da vecina je zenidbom ostala i otisla ali ima ih i na dozvolu sto idu. Tek skolu zavrsio i otisao u Svedsku. Mislim da ima 18 godina ali nisam siguran. A nije da je porodica finansijski kriticna kao moja.

Od rodice ce mi djeca poslije skole mozda isto vani ako sam dobro razumio. Jb-g clanovi porodice mi sve skolovani dobro. Od medicinara pa nadalje. Ja jedini izrod.
paladinka
Posts: 1877
Joined: 23/06/2013 17:08

#842 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by paladinka »

Zakonski se mogu papiri dobiti , to sto je neko neku pogresnu struku izabrao nije nicija krivica .
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#843 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by Sanjarko »

paladinka wrote:Zakonski se mogu papiri dobiti , to sto je neko neku pogresnu struku izabrao nije nicija krivica .
Ma mogu, i znam to ali se osoba mora dokvalificirati ili prekvalificirati. Pa i ja bi uradio prekvalifikaciju da mogu i da imam para za nju i do sada bi se mozda i zaposlio. Znaci moze se i bez zenidbe ostati. Kako znam vecina je otisla zenidbom, pa onda na privremeni boravak i rad na crno pa dobila dozvole za rad i boravak duzi ili se ozenila, pa onda idu koji su sa svim sredzenim papirima otisli.

Sada mislim da je i lakse dobiti papire nego prije oko 5 i vise godina. Ali uslov je dokvalifikacija i u nekim slucajevima prekvalifikacija.
mehoxy
Posts: 894
Joined: 30/09/2012 20:26

#844 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by mehoxy »

.
Last edited by mehoxy on 02/09/2018 11:19, edited 1 time in total.
peepeep
Posts: 940
Joined: 10/10/2016 12:04

#845 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by peepeep »

Vizionar 1985 wrote:Ja jedini izrod.
:lol:
Osnovaćemo zadrugu i udrugu, ti budi precednik, ja ću vp. :lol:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#846 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by Sanjarko »

peepeep wrote:
Vizionar 1985 wrote:Ja jedini izrod.
:lol:
Osnovaćemo zadrugu i udrugu, ti budi precednik, ja ću vp. :lol:
:lol:
User avatar
all_might
Posts: 60
Joined: 29/09/2017 09:16
Location: Tz

#847 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by all_might »

meteorit135531 wrote:Dvije stvari apsolutno nerviraju. Čovjek koji je otvorio temu je napisao jednu rečenicu i otad više nije aktivan . Što se kaže , bacio je udicu i otišao

Vidim da je od svojih 18 postova najviše postova na temi Švedska , ukupno 4. :D
I kad već spominjem Švedsku , je li vi stvarno mislite da je ijedan čovjek iz Bosne dobio radnu dozvolu i da je direktno iz BIH dosao u Švedsku ?

U Švedskoj živi 100 000 gradjana sa BH porijeklom, ali od tog broja ne postoji nijedan koji je legalnim putem došao da radi.. U post ratnom periodu
Sve se to prvo moralo udati , pa poslije se tražio posao itd itd
Ono što zabrinjava je vaša nalozenost na zemlje Zapada, a ustvari u nijednu ne možete doći i živjeti , sem kao obični turista sa fotoaparatom. Osim za Njemačku gdje se nekako već može uci, ako se ima odgovarajuća struka i kvalifikacije .
E sad nek je vam je sretno u traženju partnera sa EU papirima
I sad , zaplacite nad svojom gorkom sudbinom i spominjite SDA, Sebiju, posao u državnoj službi i biro za zapošljavanje i onu drecavu službenicu sa malim sisama koji ti ljubazno traži radnu knjižicu i ličnu kartu svaka 2 mjeseca na uvid.
pa šta hoćeš da napišem bogati, jednostavno me interesovalo mišljenje i postavio sam temu, isto ko i za švedsku, kolko ja vidim ovo odlično fercera i bez mene :-D
meteorit135531
Posts: 702
Joined: 29/05/2016 16:35

#848 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by meteorit135531 »

Na kraju svake balade , postoji samo jedna istina.
Para vrti dje burgija ne moze.
Vrlo prosta recenica sa dubokoumnim znacenjem. :thumbup:
Svi mi volimo pare , i svi mi hocemo pare.
To je ono sto nas tjera da svaki dan ustajemo i radimo.
Pare pokrecu svijet , i pare rjesavaju sve.
Niko ne trci na Zapad zato sto zeli da radi , vec zato sto moze da zaradi vise.
Cega da zaradi vise ? Pa para logicno.
Estonija ima prekrasne prirodne pejtaze , strasno kvalitetan javni prevoz i zdravstvenu zastitu , pa niko ne zeli tamo..

A cuj.. sto bi u Estoniju kad postoji Njemacka ? :kiss:
A zasto bas Njemacka ?
Pa Njemacka ima prekrasnije prirodne krajolike od jedne prosjecne Estonije...

Dajte , nemojte zajebavat. Poznato je sto se ide na Zapad, zinula guzica za parama
Sto da neko ovdje radi za visoko iznadprosjecnu platu od 1000 KM kad u Njemackoj moze da radi za 2500 EUR netto

Pusti pricu , svakodnevnica i politika koja gusi i slicne nebuloze koje slusam na dnevnoj bazi

Svako ima opciju da pritisne crveno dugme na daljinskom i da odluci da ne prati tu trulu BH svakodnevnicu koju ne moze promijeniti i da zivi svoj zivot :bih:

Mozes slusati Olivera Dragojevica i utapati tugu njegovim stihovima, ali tamo nekad oko 19:30 , pola sata prije pocetka koncerta kad ti blagajnik kaze da luksuz odlaska na koncert kosta 35 KM , a ti krvario citav mjesec za 550 KM, onda shvatis zasto ti ona hladna Njemacka zvuci tako obecavajuce.

A sjeca li se iko zaboravljene i zapostavljene Estonije ?

Nemojte zajebavati , Boga vam. :run:
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#849 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by sunceKOtepsija »

nema novce ko ima-vec ko je naucio
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#850 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by Sanjarko »

Bude nasih i po Estoniji. Na privremenom radu za neke firme. Neki su i u Rusiju otisli. Ima i toga. Znam i za te slucajeve iz mog rodnog grada.
Post Reply