Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#776 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by Dozer »

Tako da. Ali, koliko je takvih, i koliko dugo ce moci tako?
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#777 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by miki27A »

Thorgerson wrote:Onaj iz zavoda za statistiku majke mi bas ko neki onaj tupavi streber, bifla sta mu je izbacio racunar. Jebo malo dublju analizu, istrazivanje. Obavio jedan poziv, dva tri klika misem i izbacilo mu.

Pa ja imam jarana koji je prije 4 godine otisao u Svedsku, nema jos njihov pasos, ima naš, ima cips ovdje, ima prebivaliste. Ali on ovdje vec ne zivi 5 godina. Dodje na odmor.

Prema onom cvikerasu, taj moj jaran nije otisao iz drzave. :lol: :-)
Upravo. Moj slucaj: otisla sredinom 2012, svake godine tu 14-21 dan. Jos imam BiH pasos (vazeci do 2022), licna istekla sad u oktobru (nije mi se dalo da produzavam), a vozacka jos vazi. Dobila pasos ove drzave prosli mjesec. Na kojem sam ja spisku Zavoda za statistiku (znam da nisam na birou u KS jer te tamo skidaju nakon 3 mjeseca nejavljanja, mislim da su mamu zvali, pa im ona rekla da sam odselila)? Nisam glasala zadnje 4 godine nigdje (nekima je i ovo vazno)
User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#778 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by Dozer »

Ma nisi ti nigdje otisla. Tu si ti jos ;)

Jer - tako treba da izgleda. Koga ovdje jos zanima realno st(r)anje...
User avatar
kamberovica polje
Posts: 3265
Joined: 28/01/2012 11:38

#780 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by kamberovica polje »

Po mom mišljenju broj je donekle prenapuhan, ali kad uzemem u obzir samo svoje okruženje dođem do 30tak ljudi tako da me ne bi čudilo da je broj blizu 6 cifri.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#781 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by insomnia78 »

Decko skroz realno razmislja
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#782 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by Bluemore »

stvarno bas bezeze zivis od place do place, respekt na radnom mjestu
u bosni zivis od nasljedjenog, ko grof, radis samo dva-tri dana u tjednu

mada ovo je "malo" izvadjeno iz konteksta prica osoba od nepunih dvadeset godina kojoj je mozda i bolje da nesto uci od oca i djeda, studira
i naravno kaze da ce iskustvo iz njemacke iskoristiti u BIH
User avatar
djevojka bez imena
Posts: 3587
Joined: 14/10/2015 05:39

#783 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by djevojka bez imena »

Od 2014 do ove godine ja nabrojah 24 osobe koje znam da su otišle, za koji mjesec + ja, za stalno.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23276
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#784 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by Sanjarko »

Dozer wrote:
mousstapha wrote:Pa ljudi turisticki borave do 3 mjeseca unutar Schengena. Toliko je ogranicenje.
Da li zaista borave toliko turisticki, ili samo koriste tu "turisticku pogodnost da bi tamo radili na crno?
Mislim, ko jos, a da je ovdje zaposlen, ide turisticki negdje na 3 mjeseca?
Budimo realni, jbg...
Idu. U posjetu djeci i unucima. Ima i toga. Neki idu i u kupovinu, odmor. A ima ih koji idu i na rad na crno.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23276
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#785 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by Sanjarko »

Dozer wrote:Ama statistika je jedno, realno stanje drugo.

Statisticki je i nezaposlenost smanjena za oko 2%, a u realnosti je povecana. To se postigne upravo podacima koji se koriste kao ulazni parametri za statistiku.
Nezaposlenost je smanjena u citavom regionu, jer je dosta nezaposlenih otislo iz regiona. A zaposlenost je povecana malo sa intervenciom, onim podsticajima za zaposljavanje. Znaci vjestacki.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#786 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by stakasa »

kamberovica polje wrote:Po mom mišljenju broj je donekle prenapuhan, ali kad uzemem u obzir samo svoje okruženje dođem do 30tak ljudi tako da me ne bi čudilo da je broj blizu 6 cifri.
Ovo je najmjerodavnije. Zvanicne statistike svakako nema. Ali je cinjenica da svako ko se presabere poznaje barem 5-10 ljudi sto su otisli
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#787 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by Gojeni H »

ejjus wrote: Pa ta šutnja tebi i odgovara, jer ti dozvoljava da se argumentativno pozicioniraš, a u isto vrijeme znaš da se situacija u zemlji neće promijeniti. Znači čitava tvoja priča je usmjerena ka očuvanju tvog vlastitog psihičkog zdravlja, jer eto, širiš istinu, otvaraš ljudima oči.

Ja sam se čudio zašto je dijaspora, ili bilo ko drugi toliko opsjednuta Bosnom, jer postoji ona Ničeova "Wo man nicht mehr lieben kann, da soll man vorübergehn." Znači znaš da je situacija loša, katastrofalna i da možda generacije koje su sad žive neće doživiti preporod ove jadne države, a i u isto vrijeme se natovariš na nju kao budala. Pa da u tom krugu ostaneš moraš biti lud ili jako depresivan. Znam ljude koji su se "ispalili" i iz inostranstva nastavili da seru. Čudio sam se zašto, dok mi jedan čovjek nije dao odgovor na to pitanje. Zato što im je potrebna publika. Kad dođu da se provozaju novim BMW-om po selu, ovdje imaju publiku za to. Isto tako ta priča o mentalitetu i kvalitetu života, ovdje imate publiku za to, a ne razumijete da običan čovjek najebe i u Americi i u Njemačkoj i u Australiji ili bilo gdje.
Da zapad postane to sto jest, ljudi su krv prolili, mozda se sad neko u Aziji ili Africi pati da bi ljudi u Evropi lijepo živili, a zapad se kobajgi mentalitetetom digo na noge.

A vama svima je potrebna ova Bosna. Za dobru biografiju. Zato što je dramatičnije biti jedan od 3.5 miliona prevarenih Bosanaca i Hercegovaca, koji su se napatili u životu, neki ostali i živili u pokvarenom sistemu koji ih na kraju nije mogao slomiti jer su oni vitezovi pravde i nosioci pravih vrijednosti ili su pravdu našli daleko od rodne grude u uređenom sistemu koji im je sve pružio, nego biti jedan od 80 miliona stanovnika Njemačke.

Prosipate šuplju, to nekad može biti jako zanimljivo, a u ovom slučaju, na jednu stranu to i ne primijetite, a na drugu ne razumijete da to radite iz čisto egoističnih razloga. Kobajgi vam toliko žao Bosne.

Na kraju dana, samo iz jedne stvari vrijedi izvući zaključak.
:thumbup:

Covjeku je defintivno potrebna publika. Koga u Svedskoj interesuje odakle si, kakvu si skolu zavrsio, sta si prevalio dok si se sljego, itd.?
Nekima forum ili posjeta domovini dobro dodje kao potvrda od strane drugih da su oni uspjeli u zivotu.
Ili drugima ... da bi se oni borili "ali nece drugi" ... i naravno, uvijek je to neko drugi, drugi su glupi, ja sam pametan, ja bih, ali ...

off topic
Arendt-ova cak tvrdi da je ovo osnovna drustvena potreba covjeka koja je omogucila vitalnu americku demokratiju - "Da izrazim misljenje i da me se cuje ..."
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#788 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by insomnia78 »

Interesuje itekako. Ljudi su manje vise svuda isti
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#789 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by radostan dan »

statixx wrote:
Ljudi na sve nacine gledaju kako da se ispale itd. I sto @radosni rece - Kad ce biti bolje? Pa bilo je.

U sistemu koji konstantno generise ekonomske i socijalne razlike imperativ je sacuvati drustveni status i privilegije, a u takvoj kaljuzi tesko je biti fin i sacuvati ljudskost.
sistem je zaokružen, a mehanizmi za održanje sistema uspostavljeni i redovno se podmazuju...mali čovjek iz kaljuge prati sistem i trudi se da bude dio sistema, sa svim njegovim obrascima razmišljanja i djelovanja.
zašto?
zato što van sistema nema života i egzistencije....ima doduše alternative, ali sa neizvjesnim krajem. u sistemu je zagarantovano bar životarenje, a kome se posreći - i život.

zato pojedinac ne smije da djeluje mimo sistema, jer će biti eliminisan, odmah po prepoznavanju ili malo docnije, čim se ukaže prva prilika. mali čovjek iz kaljuge je toga svjestan, i malog čovjeka više ne interesuju :
a) sindikati
b) solidarnost
c) empatija, poistovjećivanje sa donjim, potlačenim, nepravedno optuženim, ugnjetavanim...

mali čovjek čini sve da ne bude lik iz situacija pod - a), b), c), makar to podrazumjevalo i izdaju vlastitih moralnih načela, ponosa, porodice, obraza.

ovo iz razloga jer navedeno nema cijenu na tržištu, tj. beskorisno je.

tako je trenutno, a pametni vide da će tako biti i u buduće....zato i odlaze, ne toliko radi sebe (govorim o ljudima srednje dobi), koliko zbog budućnosti svoje djece.

mogućnost promjene (bilo kakve) svedena je na minimum, i ispod toga. domaćim tvorcima bh zbilje trebalo je oko 10 do 12 godina na na pravi način protumače:
a) razlog postojanja bih (baš ovakve, ni slučajno drugačije)
b) dejtonski sporazum i njegove mogućnosti.

uz predhodno znanje sa kakvim materijalom rade (narodom/narodima) i naknadnim saznanjem da imaju punu podršku inostranih tvoraca bh stvarnosti u smislu čuvara bh iz stavke a) i stavke b)...sve ostalo je stvar tehnike, ili što bi prost puk rekao - bog te veselio, liga bez briga, i slično.

pozz.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#790 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by Lajavikrelac »

Da se nadovežem na post Radosnog sa jednim citatom:
Nema đabe ni u stare babe, a narod je popušio priču o parama koje ćemo dobiti mukte. I sada su svi sretni i ponosni jer smo dio modernog i civiliziranog evropskog društva. Kao da smo prije živjeli u šumi. Kao da nas i dalje svi ne doživljavaju kao divljake sa Balkana. Sada su svi sretni jer narod sam o svojoj sudbini odlučuje, Hrvoje i Jovan su obukli odijela i idu na glasanje, ponosno govore da to je festival demokracije. Nije važno što uvijek biraju između dvije, tri u suštini iste opcije, što dok članstvo glasa po naputku nema šanse za promjene, što nam ni Bog ne može pomoći, jer za to mu treba odobrenje sa Kaptola, što iz rječnika je izbrisana riječ Revolucija. Nisam za nerede, ali promijeniti će se nešto tek kad jednog dana narod popizdi, ugasi televizore i izađe na ulice. Ne mislim da je nekad bilo savršeno, ali ovo je danas sve veće sranje i kad na kraju Đavo podvuče crtu vidjeti će se da su nam kupili zemlju za male pare.
Nekada su na ovom našem brdovitom Balkanu živjeli neki ponosni narodi, a danas još su ostale samo fleke.
statixx
Posts: 8801
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#791 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by statixx »

@radosni

Gorko saznanje, ali tako nam je, dzaba sminkati i praviti se lud.
User avatar
black
Posts: 17168
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#792 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by black »

ZA RAJU U RAJU Latić Hulusić: Ko to širi paniku na našem raju na zemlji?!


Banka se hvali kako je 11 milijardi u dušeku znak povjerenja štediša u bankarski sistem... A, nikako da shvate da kamate i oročavanje novca nisu prokleti zato što meleci i anđeli plaču zbog kamate, nego zato što je takvo postupanje sa novcem društveno neodgovorno

Piše: Nejra Latić Hulusić, thebosniatimes.ba

Svako od nas u porodici ili među prijateljima ima onu staricu što cijeli život živi teško, a onda ona preseli tamo gdje joj novac ne treba pa snahe u dušeku nađu smotuljke krupnih novčanica, dukata i raznih vrijednosti. Ona pola života prespava na udobnim dušecima punjenim kešom, sanjajući o kilogramu limuna na kojem štedi da bi dušek bio udobniji. U međuvremenu djeca i unuci pocrkaše negdje radeći na crno i sa bijelim da bi starici u goste s vremena na vrijeme ponijeli kesu sa kafom i limunom. Starica život proživi u strahu od crnih dana i vazda neki rat sluti. Ni u kom slučaju joj neće pasti na pamet da unuku plati postdiplomski studij, a još manje da mu naspe goriva dok je vozi pedeseti put sedmično da vadi nalaze jer je nešto uvijek probada u prsima.

Međutim, ovo nije priča o sebičnoj i depresivnoj starici. Ovo je nažalost priča o našoj ekonomiji.

Nedavno je Centralna banka Bosne i Hercegovine objavila podatak o depozitu Bosanaca i Hercegovaca koji me zatekao jednako kao dušek pun novca snahe sa početka priče.

Banka kaže da su ukupni depoziti stanovništva kod komercijalnih banaka u BiH na kraju septembra 2017. godine dosegli do sada najviši zabilježeni nivo od 11,02 milijarde KM. Prema podacima Centralne banke BiH, depoziti građana čine 57,6 posto ukupnih depozita u komercijalnim bankama. Banka je isto tako kazala da je riječ o manjoj skupini građana koja ima veću ušteđevinu novca. Znači da se novac od nekolicine sugrađana, ne mora se tu puno pogađati ni kojih, kiseli u bankama uz, kako Banka dodade “relativno nepovoljne, odnosno niske kamate na oročenje.“

Dan poslije pronalaska ovog dušeka, Direkcija za ekonomsko planiranje BiH (DEP BIH) je objavila Izvještaj o razvoju BiH u 2016. godini koji kaže da je svako šesto domaćinstvo u BiH je siromašno. Biti siromašan ovdje ne znači ne izvoditi bijesne finansijske gliste. Biti siromašan u Bosni znači doslovce leći gladan spavati.

I dok se Banka hvali kako je 11 milijardi u dušeku znak povjerenja štediša u bankarski sistem, DEP BiH u svom izvještaju zaključuje da postojeći sistem socijalne zaštite ne doprinosi smanjenju siromaštva u BiH, pa stoga ne čudi da je proces emigracije postao jedan od najvažnijih društvenoekonomskih izazova sa kojima se suočava BiH.

Kao i depresivna, sebična starica sa početka priče i ova desetina guzonja i sinova im njihovih znaju dobro da mi nismo stabilno tržište za investicije. Guzonje koje tamo čuvaju pare su vjerovatno isti oni koji nam kroje unutrašnju, vanjsku, dnevnu i noćnu politiku pa se znajući koliko su nesposobni i na čemu rade iz dana u dan, pribojavaju, ili možda čak i priželjkuju novi rat. Zato više vole uz minimalnu kamatu oročiti svoje šuške i rasputiti po stranim bankama čije su samo poslovnice ovdje. Nije niko od njih lud da investira u, ne daj Bože, kakvu fabriku kao što ni starica neće nasuti goriva unuku. U međuvremenu će unuk, u dilemi da li da na crno počne prodavati bijelo, shvatiti da je ipak bolje da ide u Njemačku raditi kao pržač pomfrita sa diplomom magistra svjetske književnosti.

I to dolazimo do treće statistike koja govori koliko je unuka otišlo u Njemačku pržiti pomfrit jer nana čuva pare za Onaj svijet. Dan prije objave podatka o siromaštvu, a dva dana prije vijesti o 11 milijardi u dušecima, NVO Unija za održivi povratak je prema terenskim ispitivanjima saopćila da je samo od početka ove godine 35 hiljada ljudi otišlo iz BiH. Prema podacima, ljudi jednako odlaze iz oba bh. entiteta i Brčko Distrikta. Zbog loše ekonomske i političke situacije, besperspektivnosti, odlaze ljudi različite životne dobi i obrazovanja, pojedinci i cijele porodice.

Na ovu vijest su se brže-bolje oglasili režimski mediji tvrdeći kako je to pogrešna statistika i kako takvi podaci izazivaju paniku u ovom našem raju na zemlji. Direktor Agencije za statistiku BiH već danima sav u goloj vodi pojašnjava kako su to napuhani podaci, poziva se na razne matematičke metode dokazivanja da odavde niko živ ne miče. Međutim, što bi kazao Umberto Eko „Nije svaka istina za svačije uši“.

E, tako ova starica odbija shvatiti da je unuku loše. Neće njoj unuk ni nedostajati, nego muka joj je što je on jedini volio i vozario sa njom po ambulantama pa sada, eto, i on ode. Zato će se posluži taktikom savjeta nekoga ko je preživio svoje pa ga ubjeđivati, pjegavim rukama stiščući dolare u dušeku, da nije sve u novcu i da je ovaj svijet svakako prolazan i namijenjen da se čovjek muči. Kazat će mu da je bolje da se fino oženi, pa uz majku, oca skrasi, srcu da mu je toplo. Tuđi tamo svijet, ko zna šta ćeš naučiti i sa pravog puta skrenuti tabanajući trbuhom za kruhom.

Tako ćeš isto baš iz usta onih čijih 11 milijardi leži oročeno, najčešće čuti priče o tome kako su kamate grijeh i kako treba ovu zemlju voljeti i čuvati. Pozivaju nas da investiramo svoju mladost negdje gdje se oni boje investirati, o, taj nebitni, novac. A, nikako da shvate da kamate i oročavanje novca nisu prokleti zato što meleci i anđeli plaču zbog kamate, nego zato što je takvo postupanje sa novcem društveno neodgovorno jer se umjesto da cirkulira i razvija neku zajednicu, vonja po dušecima i bankama koristeći samo pojedincu za zadovoljavanje, najčešće njegovih niskih i ovozemaljskih potreba. Istina, od tog novca će svi oni rado uščunuti mizerni djelić za neku bogomolju, kako bi oprao savjest sebi i utješio meleke, što ne plaču radi njegove kamate nego radi one majke što joj sin sa diplomom magistra ode peći pomfrit u Klagenfurt.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#793 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by stakasa »

Gojeni H wrote:
ejjus wrote: Pa ta šutnja tebi i odgovara, jer ti dozvoljava da se argumentativno pozicioniraš, a u isto vrijeme znaš da se situacija u zemlji neće promijeniti. Znači čitava tvoja priča je usmjerena ka očuvanju tvog vlastitog psihičkog zdravlja, jer eto, širiš istinu, otvaraš ljudima oči.

Ja sam se čudio zašto je dijaspora, ili bilo ko drugi toliko opsjednuta Bosnom, jer postoji ona Ničeova "Wo man nicht mehr lieben kann, da soll man vorübergehn." Znači znaš da je situacija loša, katastrofalna i da možda generacije koje su sad žive neće doživiti preporod ove jadne države, a i u isto vrijeme se natovariš na nju kao budala. Pa da u tom krugu ostaneš moraš biti lud ili jako depresivan. Znam ljude koji su se "ispalili" i iz inostranstva nastavili da seru. Čudio sam se zašto, dok mi jedan čovjek nije dao odgovor na to pitanje. Zato što im je potrebna publika. Kad dođu da se provozaju novim BMW-om po selu, ovdje imaju publiku za to. Isto tako ta priča o mentalitetu i kvalitetu života, ovdje imate publiku za to, a ne razumijete da običan čovjek najebe i u Americi i u Njemačkoj i u Australiji ili bilo gdje.
Da zapad postane to sto jest, ljudi su krv prolili, mozda se sad neko u Aziji ili Africi pati da bi ljudi u Evropi lijepo živili, a zapad se kobajgi mentalitetetom digo na noge.

A vama svima je potrebna ova Bosna. Za dobru biografiju. Zato što je dramatičnije biti jedan od 3.5 miliona prevarenih Bosanaca i Hercegovaca, koji su se napatili u životu, neki ostali i živili u pokvarenom sistemu koji ih na kraju nije mogao slomiti jer su oni vitezovi pravde i nosioci pravih vrijednosti ili su pravdu našli daleko od rodne grude u uređenom sistemu koji im je sve pružio, nego biti jedan od 80 miliona stanovnika Njemačke.

Prosipate šuplju, to nekad može biti jako zanimljivo, a u ovom slučaju, na jednu stranu to i ne primijetite, a na drugu ne razumijete da to radite iz čisto egoističnih razloga. Kobajgi vam toliko žao Bosne.

Na kraju dana, samo iz jedne stvari vrijedi izvući zaključak.
:thumbup:

Covjeku je defintivno potrebna publika. Koga u Svedskoj interesuje odakle si, kakvu si skolu zavrsio, sta si prevalio dok si se sljego, itd.?
Nekima forum ili posjeta domovini dobro dodje kao potvrda od strane drugih da su oni uspjeli u zivotu.
Ili drugima ... da bi se oni borili "ali nece drugi" ... i naravno, uvijek je to neko drugi, drugi su glupi, ja sam pametan, ja bih, ali ...

off topic
Arendt-ova cak tvrdi da je ovo osnovna drustvena potreba covjeka koja je omogucila vitalnu americku demokratiju - "Da izrazim misljenje i da me se cuje ..."
Probise mozak sa zapitkivanjem. Bukvalno. Evo sve ove godine. Brato dosadni. Vrlo bi rado u anonimnost sto se toga tice. Sto puta sam na iste stvari odgovorio
P.S.
A publika treba. Svakome. To jest razgoracene oci. I da se je u centru paznje. To je ljudski. Maslow i piramida
User avatar
mk ultra
Posts: 19519
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#794 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by mk ultra »

Image

Europoor
User avatar
Sanjarko
Posts: 23276
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#795 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by Sanjarko »

mk ultra wrote:http://i.imgur.com/K5XNe7j.jpg

Europoor
Ovo je po paritetu. Jb-te S. Afrika na prestigla.
User avatar
mk ultra
Posts: 19519
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#796 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by mk ultra »

Vizionar 1985 wrote:
mk ultra wrote:http://i.imgur.com/K5XNe7j.jpg

Europoor
Ovo je po paritetu. Jb-te S. Afrika na prestigla.
da, nije gnp, al svejedno... mislim da je prilicno dobar pokazatelj općeg stanja ekonomije...

mada opet, siva ekonomija ima svoje... razlika među entitetima...
ako bi se ovo uračunalo, realno stanje je recimo 17-18k$ za FBiH
i opet je to jako nisko...

edit:provjeravao sam podatke, i to je to, EUROSTAT i IMF, unutar 5% u odnosu na sliku
User avatar
Sanjarko
Posts: 23276
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#797 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by Sanjarko »

Ma i da jest opet su nas stigli. I Srbiju itd., isto tako. :shock:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23276
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#798 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by Sanjarko »

Vizionar 1985 wrote:Ma i da jest opet su nas stigli. I Srbiju itd., isto tako. :shock:
Po ovome sve ove nacionalisticko sovinisticke drzave rupa ako nemaju nesto kao Hrvatska. Ne odnosi se samo na Balkanske, vidi se i po Armeniji, Gruziji itd.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23276
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#799 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by Sanjarko »

Po bojama ovi crveni Srbuju a ovi zeleni pravi ekolozi ili muslimani. :lol: Jb-ga morao sam, ne mogu da odolim. :lol:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23276
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#800 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by Sanjarko »

Vizionar 1985 wrote:Po bojama ovi crveni Srbuju a ovi zeleni pravi ekolozi ili muslimani. :lol: Jb-ga morao sam, ne mogu da odolim. :lol:
:(
Post Reply