Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
all_might
Posts: 60
Joined: 29/09/2017 09:16
Location: Tz

#1 Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by all_might »

Ekonomska kriza, bespravnost, nepoštivanje osnovnih ljudskih prava i politička situacija u našoj zemlji samo su neki od razloga zbog kojih mnogobrojne kompletne porodice, posebno mladi, napuštaju svoju domovinu zauvijek.
User avatar
Truba
Posts: 81782
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by Truba »



podržavam odlaske ko god može i gdje god može
samo da nije imotski i slavonski brod :D

što dalje od BH granice :lol:
FreakyStyley
Posts: 5334
Joined: 25/03/2008 08:52
Location: Zenica

#3 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by FreakyStyley »

Svakome predlazem da ide i ne vrati se.
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#4 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by radostan dan »

all_might wrote:Ekonomska kriza, bespravnost, nepoštivanje osnovnih ljudskih prava i politička situacija u našoj zemlji samo su neki od razloga zbog kojih mnogobrojne kompletne porodice, posebno mladi, napuštaju svoju domovinu zauvijek.
nije tačno, nego zbog lične nesposobnosti, vlastite inertnosti i odsustva volje da se uključe na tržište rada...a sve to iz razloga jer su ih komunjarske mame i tate navikle da leže, da studiraju, da smrde i čekaju da im država i društvo nešto ponude po principu obaveznosti i moranja.

jer kako vele klix stručnjaci sa foruma, posla ima za onog ko hoće da radi, ne jedan nego tri četri, ako se ima volje.
stepen stručnosti stručnjaka ovisi od udaljenosti istih od bih...što veća udaljenost, to veća stručnost, a što veća stručnost to je rešenje problema sve jednostavnije...


idemo sad, tri, dva, jedan...
FreakyStyley
Posts: 5334
Joined: 25/03/2008 08:52
Location: Zenica

#5 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by FreakyStyley »

radostan dan wrote:
all_might wrote:Ekonomska kriza, bespravnost, nepoštivanje osnovnih ljudskih prava i politička situacija u našoj zemlji samo su neki od razloga zbog kojih mnogobrojne kompletne porodice, posebno mladi, napuštaju svoju domovinu zauvijek.
nije tačno, nego zbog lične nesposobnosti, vlastite inertnosti i odsustva volje da se uključe na tržište rada...a sve to iz razloga jer su ih komunjarske mame i tate navikle da leže, da studiraju, da smrde i čekaju da im država i društvo nešto ponude po principu obaveznosti i moranja.

jer kako vele klix stručnjaci sa foruma, posla ima za onog ko hoće da radi, ne jedan nego tri četri, ako se ima volje.
stepen stručnosti stručnjaka ovisi od udaljenosti istih od bih...što veća udaljenost, to veća stručnost, asto veća stručnost to je rešenje problema sve jednostavnije.

idemo sad, tri, dva, jedan...
Zar ne znas da omladina spava do podne i ispija kafe i da je svako licno anekdotalno iskustvo jace, i u teoriji i u praksi, od stvarnosti?
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#6 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by radostan dan »

tako je druže... :thumbup:
treba to proćerati, da se ne koti i ne zarazuje... da ostanu samo ovi dokazano sposobni i radni.
uostalom šta će ovolickoj zemlji ovoliko ljudi...to svesti na do milion i po, i švica u malom, a japanci u njoj.
FreakyStyley
Posts: 5334
Joined: 25/03/2008 08:52
Location: Zenica

#7 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by FreakyStyley »

Da nas ne zajebaju ovi Jevreji i masoni, vidio bi ti.
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#9 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by ibi »

Iz Hrvatske u istom periodu duplo vise :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#10 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by mousstapha »

Nekako mi ova cifra djeluje preuvelicana. Ne mogu da povjerujem da je za tako kratko vrijeme iselilo stanovnistvo velicine Banja Luke. Najgore od svega sele ljudi sa djecom ili oni koji tek trebaju radjati. Ako je ovo tacno, onda je crnje i od najcrnjih prognoza.
FreakyStyley
Posts: 5334
Joined: 25/03/2008 08:52
Location: Zenica

#11 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by FreakyStyley »

mousstapha wrote:Nekako mi ova cifra djeluje preuvelicana. Ne mogu da povjerujem da je za tako kratko vrijeme iselilo stanovnistvo velicine Banja Luke. Najgore od svega sele ljudi sa djecom ili oni koji tek trebaju radjati. Ako je ovo tacno, onda je crnje i od najcrnjih prognoza.
Ja sam siguran da je realno stanje crnije i od najcrnijih pretpostavki. Tesko je reci, ali da krenes od sebe, svoje uze, pa sire familije, prijatelja, poznanika, susjedstva...koliko ljudi znas koji su ili otisli ili idu gore-dole, s nadom da ce ostat? Sa stvarnim brojevima ce se tesko iko usuditi da izadje.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#12 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by mousstapha »

Scuffy Dogs wrote:
mousstapha wrote:Nekako mi ova cifra djeluje preuvelicana. Ne mogu da povjerujem da je za tako kratko vrijeme iselilo stanovnistvo velicine Banja Luke. Najgore od svega sele ljudi sa djecom ili oni koji tek trebaju radjati. Ako je ovo tacno, onda je crnje i od najcrnjih prognoza.
Za nešto više od godinu dana u mom komšiluku nestalo/otišlo preko 30 familija sa djecom sve prodali i otišli.
Najviše ima mješanih brakova ono što je ostalo iza rata :?
Jel Krajina u pitanju?
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#13 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by JThomas »

to je sve produkt jugonostalgije i političke nezrelosti, umjesto da svi glasaju za sda, pa traže odgovornost.
FreakyStyley
Posts: 5334
Joined: 25/03/2008 08:52
Location: Zenica

#14 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by FreakyStyley »

JThomas wrote:to je sve produkt jugonostalgije i političke nezrelosti, umjesto da svi glasaju za sda, pa traže odgovornost.
Ma pored jedine prave drzavnicke politike vrijedi samo da Sebija zavede red u bolnicama :izet:
User avatar
all_might
Posts: 60
Joined: 29/09/2017 09:16
Location: Tz

#15 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by all_might »

mousstapha wrote:Nekako mi ova cifra djeluje preuvelicana. Ne mogu da povjerujem da je za tako kratko vrijeme iselilo stanovnistvo velicine Banja Luke. Najgore od svega sele ljudi sa djecom ili oni koji tek trebaju radjati. Ako je ovo tacno, onda je crnje i od najcrnjih prognoza.
bogami ja mislim da oni iz zavoda za statistiku ne smiju ni reć kolko je svijeta otišlo a cifra je garant veća
Paco
Posts: 778
Joined: 01/03/2009 20:06

#16 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by Paco »

radostan dan wrote: nije tačno, nego zbog lične nesposobnosti, vlastite inertnosti i odsustva volje da se uključe na tržište rada...a sve to iz razloga jer su ih komunjarske mame i tate navikle da leže, da studiraju, da smrde i čekaju da im država i društvo nešto ponude po principu obaveznosti i moranja.
Ispravi me ako grijesim, ali te "komunjarske mame i tate" su isli na dobrovoljne radne akcije, izgradili toliko infrastrukture na dobrovoljnoj bazi sto se sad u "demokratiji" ne moze izgraditi ni placenim radom i novcem (kojeg nema jer dok se rasporedi po stranackim dzepovima ne ostane nista za infrastrukturu), isli na sluzenje vojnog roka i tamo se prilicno disciplinovali, stasavali u zrele ljude koji su se kasnije sami znali probijati kroz zivot. Takvi su roditelji mene, recimo, podigli i vaspitavali na nacin suprotan onome sto si opisao. Ne cekam, posebno ne od drzave u kojoj je bitno da li si obrezan a ne da li si obrazovan, apsolutno nista. Nista mi nije ni dala. Sve sto imam stekao sam svojim radom, trudom i zalaganjem i cijeli zivot dajem samo drzavi. Bogu hvala, mogu i imam.

Ne zelim raspravu jer nema smisla voditi dijalog s osobom koja ce se braniti napadom a ne argumentima (ono "1,2,3...pokazuje tvoja ocekivanja, tj. da ocekujes neke napade jer si i sam svjestan da ono sto pises i nema bas nekog smisla). Samo sam trazio da me ispravis ako grijesim u navodima s pocetka mog posta. :bih:
User avatar
all_might
Posts: 60
Joined: 29/09/2017 09:16
Location: Tz

#17 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by all_might »

Paco wrote:
radostan dan wrote: nije tačno, nego zbog lične nesposobnosti, vlastite inertnosti i odsustva volje da se uključe na tržište rada...a sve to iz razloga jer su ih komunjarske mame i tate navikle da leže, da studiraju, da smrde i čekaju da im država i društvo nešto ponude po principu obaveznosti i moranja.
Ispravi me ako grijesim, ali te "komunjarske mame i tate" su isli na dobrovoljne radne akcije, izgradili toliko infrastrukture na dobrovoljnoj bazi sto se sad u "demokratiji" ne moze izgraditi ni placenim radom i novcem (kojeg nema jer dok se rasporedi po stranackim dzepovima ne ostane nista za infrastrukturu), isli na sluzenje vojnog roka i tamo se prilicno disciplinovali, stasavali u zrele ljude koji su se kasnije sami znali probijati kroz zivot. Takvi su roditelji mene, recimo, podigli i vaspitavali na nacin suprotan onome sto si opisao. Ne cekam, posebno ne od drzave u kojoj je bitno da li si obrezan a ne da li si obrazovan, apsolutno nista. Nista mi nije ni dala. Sve sto imam stekao sam svojim radom, trudom i zalaganjem i cijeli zivot dajem samo drzavi. Bogu hvala, mogu i imam.

Ne zelim raspravu jer nema smisla voditi dijalog s osobom koja ce se braniti napadom a ne argumentima (ono "1,2,3...pokazuje tvoja ocekivanja, tj. da ocekujes neke napade jer si i sam svjestan da ono sto pises i nema bas nekog smisla). Samo sam trazio da me ispravis ako grijesim u navodima s pocetka mog posta. :bih:
ja sam konto da se on zajebaje :-D
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#18 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by radostan dan »

Paco wrote:
radostan dan wrote: nije tačno, nego zbog lične nesposobnosti, vlastite inertnosti i odsustva volje da se uključe na tržište rada...a sve to iz razloga jer su ih komunjarske mame i tate navikle da leže, da studiraju, da smrde i čekaju da im država i društvo nešto ponude po principu obaveznosti i moranja.
Ispravi me ako grijesim, ali te "komunjarske mame i tate" su isli na dobrovoljne radne akcije, izgradili toliko infrastrukture na dobrovoljnoj bazi sto se sad u "demokratiji" ne moze izgraditi ni placenim radom i novcem (kojeg nema jer dok se rasporedi po stranackim dzepovima ne ostane nista za infrastrukturu), isli na sluzenje vojnog roka i tamo se prilicno disciplinovali, stasavali u zrele ljude koji su se kasnije sami znali probijati kroz zivot. Takvi su roditelji mene, recimo, podigli i vaspitavali na nacin suprotan onome sto si opisao. Ne cekam, posebno ne od drzave u kojoj je bitno da li si obrezan a ne da li si obrazovan, apsolutno nista. Nista mi nije ni dala. Sve sto imam stekao sam svojim radom, trudom i zalaganjem i cijeli zivot dajem samo drzavi. Bogu hvala, mogu i imam.

Ne zelim raspravu jer nema smisla voditi dijalog s osobom koja ce se braniti napadom a ne argumentima (ono "1,2,3...pokazuje tvoja ocekivanja, tj. da ocekujes neke napade jer si i sam svjestan da ono sto pises i nema bas nekog smisla). Samo sam trazio da me ispravis ako grijesim u navodima s pocetka mog posta. :bih:

aha, evo ga prvi, sam se otkrio...išo mu babo na radne akcije, sigurno je i njega zadojio pričom o socijalizmu, i obavezi države da svakom radniku se da stan ili kredit za kuću...i još mogućnos da klepa od firme po malo, pa kakve vikendice pored rijeke, potoka.
i zubala da popravlja o trošku države...
i da se žali sindikatu ako mu nije guzici potaman.
da ne bi pomago nekom, solidariso se možda, a...svakom prema potrebama, je li?
e nema toga više, nego tržište bracika, tržište, pa ako si sposoban (a jesi hvala bogu, vidim) bujrum, ako nisi, ako imaš neku falinku, ima hašiša, pa duvaj ko crnci u bronksu dok se naraspadneš, ionako si na trošku države...
nego, jesi platio poreze i to, sve dadžbine državi? ako jesi, oprostićemo ti tvoju ružnu prošlost (ovo vezano za način vaspitanja).
al da ne pričaš nikome šta ti je stari pričO, kako je nekad bilo...
Last edited by radostan dan on 30/10/2017 12:37, edited 1 time in total.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#19 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by agent_zero »

Sve rezulati SDA-HDZ-SNSD fašističke politike.

Ove tri stranke su kancer ove zemlje, a kancer treba odstraniti!
Rizvan
Posts: 1282
Joined: 27/11/2013 09:25

#20 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by Rizvan »

Je li to opet Mirhunisa bubnula neku cifru?
User avatar
Point.
Posts: 27799
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#21 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by Point. »

Sve nesto protiv dijaspore a svi lete u dijasporu. :)
FreakyStyley
Posts: 5334
Joined: 25/03/2008 08:52
Location: Zenica

#22 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by FreakyStyley »

Ma ljudi imaju nesto protiv dijaspore Hrle/Zviz provinijencije, a ne normalne raje.
meteorit135531
Posts: 702
Joined: 29/05/2016 16:35

#23 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by meteorit135531 »

Ovo je tipicni FAKE news, i clickbait clanak. Brojke su preuvelicane. a i primjetio sam da klix sa vremena na vrijeme tako baca udicu sa tim reportazama da hiljade ljudi u kolonama napusta Bosnu i Hercegovinu.
Posto nase medije niko ne kontrolise, i posto mogu tako slobodno da dovode u zabludu citatelje, onda je logicno da lupaju cifre i pretjeruju.
Ja mislim da Bosnu direktno napusti otprilike godisnje par hiljada ljudi, maksimalno 10, i to su ljudi koji permanentno napustaju svoje boraviste, sa zeljom da se ne vrate.
I obicno je destinacija Njemacka.
Za ostale zemlje EU, Ameriku, Australiju i Kanadu ne vidim nacina kako ljudi mogu masovno otici, jer velika vecina tih ljudi su obicni prosjek koji ovim zemljama nije potreban.
Bude tu pokoji primjerak koji je otisao u Dubai, Maleziju, ali to su sve kratkorocni ugovori nakon kojih se ljudi vrate u BIH.

Opet mediji rade po svom, lazu i lazu. :-)
Treba provjeriti u zvanicnim institucijama, brojke i zvanican broj izdanih radnih viza i tacan broj ljudi koji su se odjavili i otisli van. Ovako sve to ostaje u domenu nagadjanja i dizanja panike, i usudjujem se reci davanja lazne nade ljudima.
Ja sam uvijek govorio da moramo cekati da vlada neke drzave neka zanimanja oznaci kao deficitarna , da bi mi Bosanci mogli konkurisati.
Jer bez obzira, Norveska i Svicarska nisu u EU, pa njihovi drzavljani mogu opet neometano raditi u citavoj EU.
Evo, i Hrvati tek od 2018 mogu raditi u Austriji i Holandiji..
Dok jadna Bosna ne moze nigdje, haman. :bih: :run:

I opet treba reci, da barem 90% ljudi iz BIH koji odlaze iz BIH su ljudi koji imaju HR drzavljanstvo, i za njih nema prepreka. Mnogi idu za Irsku i naravno, Njemacku. :thumbup:
Last edited by meteorit135531 on 30/10/2017 13:00, edited 1 time in total.
Rizvan
Posts: 1282
Joined: 27/11/2013 09:25

#24 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by Rizvan »

mousstapha wrote:Nekako mi ova cifra djeluje preuvelicana. Ne mogu da povjerujem da je za tako kratko vrijeme iselilo stanovnistvo velicine Banja Luke. Najgore od svega sele ljudi sa djecom ili oni koji tek trebaju radjati. Ako je ovo tacno, onda je crnje i od najcrnjih prognoza.
U istraživanju Unije je učestvovalo 1.750 mjesnih zajednica, 82 opštiine, 104 lokalne nevladine organizacije (članice Unije) i 170 volontera.
Istraživanje bazirano na principu rekla - kazala. Nikakakvih činjeničnih dokaza, nego cilj je samo pustiti bombu u javnost, zauzeti prva mjesta među čitanosti članaka i tako opravdati razlog svog parazitskog postojanja, tih nekakvih udruženja.

Po meni i ne bi bilo loše da se iseli 100 000 ljudi, da tržište rada konačno prodiše, ali činjenica je da se je posljednih godina tek malo više inteziviralo iseljavanje, a ovi odmah bacaju bombe o stotinama hiljada iseljenih. Što je najgore, mediji željni klikova jedva dočekali da objave. Parodija.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#25 Re: Od 2013. godine do danas iz BiH iselilo 150 hiljada ljudi

Post by insomnia78 »

Naravno da je preuvelicano. Ko se to jos prijavljuje da ide
Post Reply