Obracun plate-poreski odbitak

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
madesa
Posts: 4182
Joined: 26/07/2013 02:37

#1 Obracun plate-poreski odbitak

Post by madesa »

nadam se da ima neko da ce mi pomoci i da cu uspjeti objasniti :D . Sta znaci tacno poreski odbitak za platu. Da li ce radnik dobiti na ruke vecu platu od ugovorenog neta ( koji je= broj sati x cijena sata x koeficijent) ?
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4341
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#2 Re: Obracun plate-poreski odbitak

Post by VladaFBiH »

madesa wrote: 26/02/2020 13:52 nadam se da ima neko da ce mi pomoci i da cu uspjeti objasniti :D . Sta znaci tacno poreski odbitak za platu. Da li ce radnik dobiti na ruke vecu platu od ugovorenog neta ( koji je= broj sati x cijena sata x koeficijent) ?
provjeriš sa poslodavcem - ako će uzeti tu razliku sebi (što je uobičajeno kada si dogovorio neto iako nije fer a ni po zakonu) ne prijavljuješ ništa već na kraju godine podneseš prijavu i tražiš povrat
User avatar
LeonardoAC
Posts: 928
Joined: 21/12/2009 21:57

#3 Re: Obracun plate-poreski odbitak

Post by LeonardoAC »

madesa wrote: 26/02/2020 13:52 nadam se da ima neko da ce mi pomoci i da cu uspjeti objasniti :D . Sta znaci tacno poreski odbitak za platu. Da li ce radnik dobiti na ruke vecu platu od ugovorenog neta ( koji je= broj sati x cijena sata x koeficijent) ?
ako si ugovorio neto... dobit ćeš koliko si i ugovorio - as simple as that
User avatar
madesa
Posts: 4182
Joined: 26/07/2013 02:37

#4 Re: Obracun plate-poreski odbitak

Post by madesa »

Hvala na odgovorima ali ako neko ima da radi obracun plata da mi sr javi u pm da mu tacno objasnim ovaj problwm
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#5 Re: Obracun plate-poreski odbitak

Post by NecuVise »

VladaFBiH wrote: 26/02/2020 15:40
madesa wrote: 26/02/2020 13:52 nadam se da ima neko da ce mi pomoci i da cu uspjeti objasniti :D . Sta znaci tacno poreski odbitak za platu. Da li ce radnik dobiti na ruke vecu platu od ugovorenog neta ( koji je= broj sati x cijena sata x koeficijent) ?
provjeriš sa poslodavcem - ako će uzeti tu razliku sebi (što je uobičajeno kada si dogovorio neto iako nije fer a ni po zakonu) ne prijavljuješ ništa već na kraju godine podneseš prijavu i tražiš povrat
Tako sam ja naivno uradio pri prvom zaposlenju pa ostao donji. Bez porezne kartice a i sa njom ista mi plata, poslodavac razliku zadržao sebi :)
Nisam znao da se može to na kraju podnijeti u poreznoj pa uzeti povrat. Doduše, ne znam ni sad kako se to radi :D :?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#6 Re: Obracun plate-poreski odbitak

Post by Haris.ba »

Kako moze poslodavac uzeti tu neku razliku kada porez na dohodak mora da plati pri isplati plate? Ako nema poreznog odbitka, samo se placa veci porez. Barem ja to tako shvatam.

Nego, otidji u poreznu upravu i predaj zahtjev za poreznu karticu. Objasnice ti sta ti treba u poreznoj.

Tu poreznu karticu original nosas sa sobom ako prestanes raditi kod poslodavca
User avatar
nivla
Posts: 4236
Joined: 12/01/2008 23:44

#7 Re: Obracun plate-poreski odbitak

Post by nivla »

Haris.ba wrote: 26/02/2020 21:52 Kako moze poslodavac uzeti tu neku razliku kada porez na dohodak mora da plati pri isplati plate? Ako nema poreznog odbitka, samo se placa veci porez. Barem ja to tako shvatam.
obracuna manji bruto
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#8 Re: Obracun plate-poreski odbitak

Post by Haris.ba »

:thumbup:
User avatar
Distortion
Posts: 2816
Joined: 08/09/2007 19:56

#9 Re: Obracun plate-poreski odbitak

Post by Distortion »

Koliko ja znam, broj sati x satnica x koeficijent pa na to se dodaje + uslovi rada + minuli rad = total. Na taj total ide minus poreski odbitak 300 KM i dobija se neto iznos (total minus 300 KM).
Bar sam tako vidio na jednoj platnoj listi.
User avatar
madesa
Posts: 4182
Joined: 26/07/2013 02:37

#10 Re: Obracun plate-poreski odbitak

Post by madesa »

ovako cu vam objasniti. radnik 1 i radnik 2 imaju isti koeficijent i radili isti broj sati ali jedan ima odbitak 1,5 a drugi 1.0. Da li im treba bruto biti isti pa onda ovome jednom osnovica za porez na dohodak (450) a drugom (300). Da li je ispravno da ovaj sto ima veci odbitak dobije vecu platu za nekih 10,15,20 maraka

Jel normalno da osobe sa istim koeficijentima i radjenim satima a razlicitim koeficijentima odbitaka imaju skoro identicnu platu ?
Last edited by madesa on 27/02/2020 07:53, edited 1 time in total.
User avatar
aCme
Posts: 3427
Joined: 23/04/2010 01:06

#11 Re: Obracun plate-poreski odbitak

Post by aCme »

Jest, ispravno je jer ima ženu ili dijete prijavljenu na svoju poresku karticu te zato ima veći poreski odbitak
User avatar
-daniel-
Posts: 227
Joined: 17/06/2019 20:57

#12 Re: Obracun plate-poreski odbitak

Post by -daniel- »

Puno i nepuno radno vrijeme Član 36.

(1) Ugovor o radu može se zaključiti za rad sa punim ili nepunim radnim vremenom.
(2) Puno radno vrijeme traje 40 sati sedmično, ako zakonom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije određeno u kraćem trajanju.
(3) Puno radno vrijeme za maloljetne radnike ne smije biti duže od 35 sati sedmično.
(4) Puno radno vrijeme može se rasporediti na pet, odnosno šest radnih dana u skladu sa kolektivnim ugovorom i pravilnikom o radu.
(5) Nepunim radnim vremenom smatra se radno vrijeme kraće od punog radnog vremena.
(6) Radnik koji je zaključio ugovor o radu sa nepunim radnim vremenom, može zaključiti više takvih ugovora kako bi na taj način ostvario puno radno vrijeme.
(7) Radnik koji radi sa nepunim radnim vremenom prava iz radnog odnosa ostvaruje zavisno od dužine radnog vremena u skladu sa kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu.



Prekovremeni rad Član 38.

(1) U slučaju više sile (požar, potres, poplava) i iznenadnog povećanja obima posla, kao i u drugim sličnim slučajevima neophodne potrebe, radnik je, na zahtijev poslodavca, obavezan da radi duže od punog radnog vremena (prekovremeni rad), a najviše do osam sati sedmično.
(2) Ako prekovremeni rad radnika traje duže od tri sedmice neprekidno ili više od 10 sedmica u toku kalendarske godine, o prekovremenom radu poslodavac obaviještava nadležnu inspekciju rada.
(3) Nije dozvoljen prekovremeni rad maloljetnom radniku, trudnici, majci odnosno usvojitelju djeteta do tri godine života, kao i samohranom roditelju, samohranom usvojitelju i licu kojem je na osnovu rješenja nadležnog organa dijete povjereno na čuvanje i odgoj, do šest godina života djeteta.
(4) Trudnica, majka, odnosno usvojitelj djeteta do tri godine života, kao i samohrani roditelj, samohrani usvojitelj i lice kojem je na osnovu rješenja nadležnog organa dijete povjereno na čuvanje i odgoj, do šest godina života djeteta, može raditi prekovremeno ako da pisanu izjavu o dobrovoljnom pristanku na takav rad.
(5) Inspekcija rada zabranit će prekovremeni rad uveden suprotno st. 1. - 4. ovog člana.



U mojoj firmi ne žele da plaćaju prekovremeni rad. Odnosno obračun nam vrše tumačeći pravilo kako radna sedmica traje 40 sati?
Problem je što polovina radnika radi u smjenama, a druga polovina od 07-15
Radnici koji rade u smjenama imaju uvijek više sati.
I još jedna stvar, a mislim da sam negdje pročitao u zakonu, da se rad nedjeljom plaća 30% više? I to nam ne plaćaju. Pravnik u firmi taj član tumači na svoj način?

Tužili smo firmu, ali smo izgubili na sudu? Kome se dalje obratiti?
User avatar
madesa
Posts: 4182
Joined: 26/07/2013 02:37

#13 Re: Obracun plate-poreski odbitak

Post by madesa »

kako je bruto manji ako imas poresku olaksicu vecu (1.50) od (1.0) i samim time manja plata a isti koeficijent i isti broj sati
User avatar
mirsek
Posts: 12813
Joined: 07/05/2010 15:40

#14 Re: Obracun plate-poreski odbitak

Post by mirsek »

madesa wrote: 27/02/2020 07:43 ovako cu vam objasniti. radnik 1 i radnik 2 imaju isti koeficijent i radili isti broj sati ali jedan ima odbitak 1,5 a drugi 1.0. Da li im treba bruto biti isti pa onda ovome jednom osnovica za porez na dohodak (450) a drugom (300). Da li je ispravno da ovaj sto ima veci odbitak dobije vecu platu za nekih 10,15,20 maraka

Jel normalno da osobe sa istim koeficijentima i radjenim satima a razlicitim koeficijentima odbitaka imaju skoro identicnu platu ?
Da, ovaj sto ima veci odbitak treba da ima vecu platu ako je sve ostalo isto.
User avatar
nivla
Posts: 4236
Joined: 12/01/2008 23:44

#15 Re: Obracun plate-poreski odbitak

Post by nivla »

madesa wrote: 27/02/2020 10:57 kako je bruto manji ako imas poresku olaksicu vecu (1.50) od (1.0) i samim time manja plata a isti koeficijent i isti broj sati
fino, nije bas primjenjivo na plate manje od 1000km netto, ali npr ako primas platu na racun 1400 netto sa poreskom olaksicom od 300( bez toplog obroka) pa onda dodas jedno dijete i to poraste na 450, naci ce se nacin da nekih 30-50 km koliko trebas primati vise nestane u umanjenom bruto iznosu plate, taj porez na dohodak jeste na teret radnika, a ne poslodavca samo je problem sto to poslodavac vidi kao nacin da umanji bruto iznos po radniku
User avatar
madesa
Posts: 4182
Joined: 26/07/2013 02:37

#16 Re: Obracun plate-poreski odbitak

Post by madesa »

nivla wrote: 27/02/2020 12:47
madesa wrote: 27/02/2020 10:57 kako je bruto manji ako imas poresku olaksicu vecu (1.50) od (1.0) i samim time manja plata a isti koeficijent i isti broj sati
fino, nije bas primjenjivo na plate manje od 1000km netto, ali npr ako primas platu na racun 1400 netto sa poreskom olaksicom od 300( bez toplog obroka) pa onda dodas jedno dijete i to poraste na 450, naci ce se nacin da nekih 30-50 km koliko trebas primati vise nestane u umanjenom bruto iznosu plate, taj porez na dohodak jeste na teret radnika, a ne poslodavca samo je problem sto to poslodavac vidi kao nacin da umanji bruto iznos po radniku
Pa onda isplatnije nikoga nemati na poreskoj karticii
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#17 Re: Obracun plate-poreski odbitak

Post by Haris.ba »

madesa wrote: 27/02/2020 13:48 Pa onda isplatnije nikoga nemati na poreskoj karticii
Pa jeste izgleda za poslodavca. Nije za tebe.
-daniel- wrote: 27/02/2020 10:32
U mojoj firmi ne žele da plaćaju prekovremeni rad. Odnosno obračun nam vrše tumačeći pravilo kako radna sedmica traje 40 sati?
Problem je što polovina radnika radi u smjenama, a druga polovina od 07-15
Radnici koji rade u smjenama imaju uvijek više sati.
I još jedna stvar, a mislim da sam negdje pročitao u zakonu, da se rad nedjeljom plaća 30% više? I to nam ne plaćaju. Pravnik u firmi taj član tumači na svoj način?

Tužili smo firmu, ali smo izgubili na sudu? Kome se dalje obratiti?
Pa kako izgubiste na sudu? Koja djelatost je to? Imate kolektivni ugovor? Vjerovatno trgovina. Sindikat nagovorio da se tuži?

U načelu, rad nedjeljom se može tretirati da se plaća više, ali i ne mora. U zakonu piše 40 sati sedmično. Može biti da radiš npr. srijeda - nedelja, a odmaraš ponedljeljak - utorak. Šta piše u kolektivnom, pravilniku o radu, ugovoru o radu?
User avatar
madesa
Posts: 4182
Joined: 26/07/2013 02:37

#18 Re: Obracun plate-poreski odbitak

Post by madesa »

Haris.ba wrote: 27/02/2020 13:55
madesa wrote: 27/02/2020 13:48 Pa onda isplatnije nikoga nemati na poreskoj karticii
Pa jeste izgleda za poslodavca. Nije za tebe.

pa kako nije ako mi je bruto manji i onda mi je plata manja
User avatar
Distortion
Posts: 2816
Joined: 08/09/2007 19:56

#19 Re: Obracun plate-poreski odbitak

Post by Distortion »

Meni su uvijek govorili da djecu prijavim na suprugu jer je kod nje veca prijavljena plata zato sto sto je sve regularno prijavljeno u JU. Taj odbitak je 300 KM od bruto iznosa i uvijek je isti. Dal' to znaci ako dvoje djece bude na njenoj kartici da ce taj odbitak biti veci od 300 KM i po kojoj onda osnovi mi sugerisu to?

Nisam citao zakon i ulazio u detalje oko toga ali nije nesto s cim covjek ne treba biti upoznat do detalja.
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#20 Re: Obracun plate-poreski odbitak

Post by NecuVise »

Distortion wrote: 27/02/2020 16:16 Meni su uvijek govorili da djecu prijavim na suprugu jer je kod nje veca prijavljena plata zato sto sto je sve regularno prijavljeno u JU. Taj odbitak je 300 KM od bruto iznosa i uvijek je isti. Dal' to znaci ako dvoje djece bude na njenoj kartici da ce taj odbitak biti veci od 300 KM i po kojoj onda osnovi mi sugerisu to?

Nisam citao zakon i ulazio u detalje oko toga ali nije nesto s cim covjek ne treba biti upoznat do detalja.
Svaki novi član na poreskoj kartici je 150 KM odbitka.
User avatar
mirsek
Posts: 12813
Joined: 07/05/2010 15:40

#21 Re: Obracun plate-poreski odbitak

Post by mirsek »

NecuVise wrote: 27/02/2020 16:22
Distortion wrote: 27/02/2020 16:16 Meni su uvijek govorili da djecu prijavim na suprugu jer je kod nje veca prijavljena plata zato sto sto je sve regularno prijavljeno u JU. Taj odbitak je 300 KM od bruto iznosa i uvijek je isti. Dal' to znaci ako dvoje djece bude na njenoj kartici da ce taj odbitak biti veci od 300 KM i po kojoj onda osnovi mi sugerisu to?

Nisam citao zakon i ulazio u detalje oko toga ali nije nesto s cim covjek ne treba biti upoznat do detalja.
Svaki novi član na poreskoj kartici je 150 KM odbitka.
Samo prvo dijete i supruznik su po 150 KM, svako naredno dijete je oko 200 KM ili vise.
I mislim da nije odbitak od bruto iznosa nego od neto iznosa prije oporezivanja. Znaci da se odbitak obracuna neposredno prije oporezivanja neto plate a poslije svih doprinosa.
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#22 Re: Obracun plate-poreski odbitak

Post by NecuVise »

mirsek wrote: 27/02/2020 18:04
NecuVise wrote: 27/02/2020 16:22
Distortion wrote: 27/02/2020 16:16 Meni su uvijek govorili da djecu prijavim na suprugu jer je kod nje veca prijavljena plata zato sto sto je sve regularno prijavljeno u JU. Taj odbitak je 300 KM od bruto iznosa i uvijek je isti. Dal' to znaci ako dvoje djece bude na njenoj kartici da ce taj odbitak biti veci od 300 KM i po kojoj onda osnovi mi sugerisu to?

Nisam citao zakon i ulazio u detalje oko toga ali nije nesto s cim covjek ne treba biti upoznat do detalja.
Svaki novi član na poreskoj kartici je 150 KM odbitka.
Samo prvo dijete i supruznik su po 150 KM, svako naredno dijete je oko 200 KM ili vise.
I mislim da nije odbitak od bruto iznosa nego od neto iznosa prije oporezivanja. Znaci da se odbitak obracuna neposredno prije oporezivanja neto plate a poslije svih doprinosa.
Hvala na ispravci, nisam znao.
blues.a
Posts: 74
Joined: 10/05/2010 15:41

#23 Re: Obracun plate-poreski odbitak

Post by blues.a »

U ugovoru o radu trebalo da bude definisana bruto plata. Tako da bilo koji benefit koji radnik ima po osnovu većeg ličnog odbitka bi trebalo da pripadne njemu. Dakle ako ima dodatni odbitak 150 na lični odbitak koji je 300, trebao bi dobiti 15 BAM više na račun. Dvoje djece na kartici je 36 BAM mjesečno više jer je koeficijent za dvoje djece 2,2 (2,2×300=660).
User avatar
nivla
Posts: 4236
Joined: 12/01/2008 23:44

#24 Re: Obracun plate-poreski odbitak

Post by nivla »

ovdje niko ne govori o regularnom obracunu bruto i neto place, vec govori o tome sto poslodavci pokusavaju da ustede na svaki nacin, istina je da se porez na dohodak obracunava na neto placu kad se plate svi doprinosi na istu i odbije poreski odbitak i to je na teret radnika
problem je sto poslodavci uglavnom to vide kao nacin da umanje bruto placu i ostave sebi cca 50 km
meni je zato i smijesna prica poslodavaca u kojoj se zalazu za smanjenje doprinosa na teret poslodavca koji bi kao doprinio vecim placama radnika, a ne bogacenju poslodavaca
User avatar
madesa
Posts: 4182
Joined: 26/07/2013 02:37

#25 Re: Obracun plate-poreski odbitak

Post by madesa »

blues.a wrote: 27/02/2020 19:14 U ugovoru o radu trebalo da bude definisana bruto plata. Tako da bilo koji benefit koji radnik ima po osnovu većeg ličnog odbitka bi trebalo da pripadne njemu. Dakle ako ima dodatni odbitak 150 na lični odbitak koji je 300, trebao bi dobiti 15 BAM više na račun. Dvoje djece na kartici je 36 BAM mjesečno više jer je koeficijent za dvoje djece 2,2 (2,2×300=660).
Upravo tako. Evo gledam ima na posao.ba kalkulator bruto plate gdje se unosi ugovoreni neto i poreski odbitak i opet vise dobije osoba sa odbitkom 1.0 od 1.5
Post Reply