Obnovljeno kraljevstvo Bosna 1465. - 1476.

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#76 Re: Obnovljeno kraljevstvo Bosna 1465. - 1476.

Post by Duka Dizel »

prog321 wrote:Kad glupko pokušava glumiti istorografa :-)
Justinije je vladao rimskim carstvom iz Carigrada. Nije on vladao da bi uspostavio pravoslavlje koje tad nije ni postojalo. Kršćanstvo se podijelilo 400 godina kasnije.
Znači Justinije nema veze sa pravoslavljem.
Morava je u vrijeme Čirila i Metodija bila pod vojnim i politickim uticajem Carigrada. Oni su morali raditi ono što im vladar Carigrada naredi.
Stavi u paralelu bošnjačkog vladara Kotromanića kada je protjerao i nasilno pokatoličio pripadnike bosanske crkve.
Nije on to radio i dobre volje nego zbog naredbe iz Rima.
Pokahontaš?
Moravska bila pod vojnim i političkim uticajem Carigrada?! :D :D :D

Zaista nema smisla s tobom o bilo čemu polemisati.
Rusija i Rusi imaju svoje korjene u Ukrajini. A tamo su ta dva Grka kome pripisuješ mnogo toga itekako bili.
Bili su.
A da nisu možda njih dvojica mačem pokrštavali Ruse?
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#77 Re: Obnovljeno kraljevstvo Bosna 1465. - 1476.

Post by prog321 »

Pokušati ću kao djetetu sa slikovnicom da ti objasnim.
Uzmi primjer Stefana Nemanje. Prvog srpskog vladara. Tri put mjenjao vjeru. Prvo pravoslavlje . Rim ponudi novca i oružja. On primi katoličanstvo. Carigrad vidi ponudu Rima i udupla je. Onda se Stefan vrati pravoslavlju.
E tako se Kršćanstvo širilo. Običan narod nije imao veze sa tim da li jedan dan se krste sa tri drugi sa pet prstiju.
Onako kako im vladar kaže tako će i raditi.
Čirilo i Metodije su bili emisari Carigrada. Nudili su vladarima upravo to . Oružje i novac u zamjenu da stanu pod carigradsku sferu uticaja.
Tako se svaka religija na svijetu širila.
Pobogu, koliko ti imaš godina?
User avatar
Smail Aga Cengic
Posts: 479
Joined: 30/07/2014 18:53
Contact:

#78 Re: Obnovljeno kraljevstvo Bosna 1465. - 1476.

Post by Smail Aga Cengic »

Duka Dizel wrote:
Smail Aga Cengic wrote:
Sto se tice Raske i Crne Gore, SPC je kroz sve svoje prijasnje verzije sirila svoje polje djelovanja i vladanja tako sto su sinovi osnivaca crkve macem zauzeli odredjene teritorije. Nakon dolaska Osmanlija, prislonili su se Osmanlijama te su izopcili one koji su bili protiv te opcije....malo citanja nije naodmet...
Možeš li navesti neki primer, jer zaista nije jasno šta želiš reći.
Recimo, Rastko Nemanjić ili Sveti Sava nije ni imao sinove. :D
Osmanlije su macem dovele pravoslav, no hriscanstvo te su ti pravoslavci zauzeli neke katolicke bogomolje te mnoge nove izgradili u zemlji Bosni.

Cime vas samo truju da mi je znati kad inu 21. vijeku se zaludjujete guslarskim nebulozama.
Smešne nebuloze su ovo što ti pišeš.
Čuj, Turci mačem širili pravoslavlje :D
Zašto bi oni to radili?

To čak nije ni ispiranje mozga. Te konstrukcije su proizvod nekih teških kompleksa i frustracija.

Pocecu i ja veoma jednostavno da postavljam pitanja da mi se ne gubis...

Da li je postojala ijedna pravoslavna crkva na teritoriji srednjovjekovne Bosne prije dolaska Osmanlija?
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#79 Re: Obnovljeno kraljevstvo Bosna 1465. - 1476.

Post by Duka Dizel »

Smail Aga Cengic wrote:
Da li je postojala ijedna pravoslavna crkva na teritoriji srednjovjekovne Bosne prije dolaska Osmanlija?
Jeste.
Evo ova kod Goražda.

https://bs.wikipedia.org/wiki/Crkva_Sv. ... _Sopotnici
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#80 Re: Obnovljeno kraljevstvo Bosna 1465. - 1476.

Post by prog321 »

Ta crkva bas i nije prije dolaska Turaka koji su u to vrijeme dugo harali po BiH. Podaci govore da je Turska zauzela Vrhbosnu vec 1448e godine, a ta crkva je izgradjena 1454e godine.
I malo istorije oko tog podrucje. Naime, Samobor je drzao Sandalj Hranic koji ju je ostavio u amanet Stjepanu Vukcicu Kosaci.
Obojica su bila u gradjanskom ratu sa Tvrtkom II i kasnije njegovim nasljednikom Tomasom.
Kosaca je u to vrijeme radio za Turke isto kao i srpski vladar Djurad Brankovic.
Obojica su pomagali Turcima da potuku Madjare (katolike) a zauzvrat su dobili pravo da izgrade crkvu.
U to vrijeme se Stjepan Vukcic Kosaca vec preobratio u pravoslavlje.
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#81 Re: Obnovljeno kraljevstvo Bosna 1465. - 1476.

Post by Duka Dizel »

prog321 wrote:Pokušati ću kao djetetu sa slikovnicom da ti objasnim.
Uzmi primjer Stefana Nemanje. Prvog srpskog vladara. Tri put mjenjao vjeru. Prvo pravoslavlje . Rim ponudi novca i oružja. On primi katoličanstvo. Carigrad vidi ponudu Rima i udupla je. Onda se Stefan vrati pravoslavlju.
E tako se Kršćanstvo širilo. Običan narod nije imao veze sa tim da li jedan dan se krste sa tri drugi sa pet prstiju.
Onako kako im vladar kaže tako će i raditi.
Čirilo i Metodije su bili emisari Carigrada. Nudili su vladarima upravo to . Oružje i novac u zamjenu da stanu pod carigradsku sferu uticaja.
Tako se svaka religija na svijetu širila.
Pobogu, koliko ti imaš godina?
Kao prvo, Stefan Nemanja nije tri puta menjao veru.
Pominje se samo drugo krštenje, kad je definitivno prešao u pravoslavlje.
S obzirom da je rodjen na teritoriji koja je u to vreme bila pod rimskim uticajem, pretpostavlja se da je prvo krštenje bilo po katoličkom obredu.

Ćirilo i Metodije išli i nudili novac i oružje? :D :D :D :D :D :D
Veću glupost priznajem odavno nisam pročitao.

Zaista, da ne širimo priču, jer ko zna šta sve još možemo pročitati, poenta moje priče je da se pravoslavlje i nije baš moralo na silu nametati.

Pre svega, u ono vreme Vizantija je u odnosu na zapadnu evropu bila ono što je Amerika danas u odnosu na Mozambik.
Carigrad je bio milionski grad u vreme dok su Pariz i London imali desetak hiljada stanovnika.

Ono što još važnije, za razliku od rigidne i centralizovane katoličke crkve, pravoslavna je bila mnogo liberalnija u pogledu organizacije, pa je dozvoljavala bogosluženje na narodnom jeziku, iz čega su se kasnije razvile i zasebne nacionalne autokefalne pravoslavne crkve.

Zato je Slovenima pravoslavlje bilo prijemčivije od katoličanstva.
Zato su i Rusi postali pravoslavci, a ne zato što su im Ćirilo i Metodije doneli novac i oružje.

Zato se i moravski knez Rastislav čim se malo oslobodio franačkih stega, obratio vizantijskom caru da pošalje emisare koji će hrišćanstvo propovedati na slovenskom jeziku.
I u Bosnu je hrišćanstvo stiglo sa istoka.
Čak su i u Hrvatskoj dugo vreme morali istrebljivati popove glagoljaše.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#82 Re: Obnovljeno kraljevstvo Bosna 1465. - 1476.

Post by prog321 »

Pa i Hrvati su Slaveni. Pricaju slavenskim jezikom. Zasto nisu (p)ostali pravoslavci ako uticaj novca i moci nije igrao ulogu ?
Zasto nije postojala pravoslavna crkva u Bosni prije Turaka ?
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#83 Re: Obnovljeno kraljevstvo Bosna 1465. - 1476.

Post by Duka Dizel »

prog321 wrote:Ta crkva bas i nije prije dolaska Turaka koji su u to vrijeme dugo harali po BiH. Podaci govore da je Turska zauzela Vrhbosnu vec 1448e godine, a ta crkva je izgradjena 1454e godine.
I malo istorije oko tog podrucje. Naime, Samobor je drzao Sandalj Hranic koji ju je ostavio u amanet Stjepanu Vukcicu Kosaci.
Obojica su bila u gradjanskom ratu sa Tvrtkom II i kasnije njegovim nasljednikom Tomasom.
Kosaca je u to vrijeme radio za Turke isto kao i srpski vladar Djurad Brankovic.
Obojica su pomagali Turcima da potuku Madjare (katolike) a zauzvrat su dobili pravo da izgrade crkvu.
U to vrijeme se Stjepan Vukcic Kosaca vec preobratio u pravoslavlje.
V ljeto 1446. god. az rab Hristu Bogu gospodin Herceg Stefan vazdvigoh hram svetoga velikomučenika Hristova Georgija

Zar to nije ista godina kad se Kosačina ćerka udaje za Tomasa?
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#84 Re: Obnovljeno kraljevstvo Bosna 1465. - 1476.

Post by prog321 »

Jebiga Dizelu. Ja cu poceti naplacivati ovo skolovanje.

===================
1446. godine (prema tvrdnji Ilariona Ruvaraca, iz 1880. godine, 6954 godina, po srednjovjekovnom srpsko-vizantijskom načinu bilježenja datuma „od bitija“, tj. od Adama, upisana u ktitorskom natpisu smještenom na dovratniku ulaza u crkvu, odgovara 1454. godini od Hristova rođenja, kao godini izgradnje crkve
============
User avatar
Smail Aga Cengic
Posts: 479
Joined: 30/07/2014 18:53
Contact:

#85 Re: Obnovljeno kraljevstvo Bosna 1465. - 1476.

Post by Smail Aga Cengic »

Duka Dizel wrote:
prog321 wrote:Ta crkva bas i nije prije dolaska Turaka koji su u to vrijeme dugo harali po BiH. Podaci govore da je Turska zauzela Vrhbosnu vec 1448e godine, a ta crkva je izgradjena 1454e godine.
I malo istorije oko tog podrucje. Naime, Samobor je drzao Sandalj Hranic koji ju je ostavio u amanet Stjepanu Vukcicu Kosaci.
Obojica su bila u gradjanskom ratu sa Tvrtkom II i kasnije njegovim nasljednikom Tomasom.
Kosaca je u to vrijeme radio za Turke isto kao i srpski vladar Djurad Brankovic.
Obojica su pomagali Turcima da potuku Madjare (katolike) a zauzvrat su dobili pravo da izgrade crkvu.
U to vrijeme se Stjepan Vukcic Kosaca vec preobratio u pravoslavlje.
V ljeto 1446. god. az rab Hristu Bogu gospodin Herceg Stefan vazdvigoh hram svetoga velikomučenika Hristova Georgija

Zar to nije ista godina kad se Kosačina ćerka udaje za Tomasa?
Dizele daj ba koju crkvu u Bosni ili zapadnije, sta si se uhvatio te jedne crkve. Haj evo ja cu ti je priznati ali ima jedan problem.

Ispade da je dzamija u Ustikolini starija od najstarije pravoslavne bogomolje u Bosni, ispade sa vam je citava historija i narodno predanje bazirano na lazi...

Treba ti neka jos starija crkva aoi nentrazi dzaba zbog ovog pitanja sam baniran sa svih srpakih foruma jer sam im otvarao oci...

Neka te kod nas da nas uvaseljavas i cekam te za crkvu...
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#86 Re: Obnovljeno kraljevstvo Bosna 1465. - 1476.

Post by Duka Dizel »

prog321 wrote:Pa i Hrvati su Slaveni. Pricaju slavenskim jezikom. Zasto nisu (p)ostali pravoslavci ako uticaj novca i moci nije igrao ulogu ?
Zasto nije postojala pravoslavna crkva u Bosni prije Turaka ?
Ko kaže da nije postojala pravoslavna crkva u Bosni pre Turaka?

Pa kojeg je obreda bila Crkva Bosanska? Zapadnog ili istočnog?
Jel jezik bogosluženja bio latinski ili slovenski?

Što se Hrvata tiče, oni nisu postali pravoslavci jer su preblizu neposrednom vatikanskom uticaju.
Da je Vizantija sa svojim pravoslavljem bila agresivnija, možda i ne bi bilo tako.

Možda baš odnos prema Bosni, najbolje odslikava koja verzija hrišćanstva je bila agresivnija.
Kad su iz Vizantije ili Srbije Bosance optuživali za herezu?
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#87 Re: Obnovljeno kraljevstvo Bosna 1465. - 1476.

Post by Duka Dizel »

Smail Aga Cengic wrote:


Dizele daj ba koju crkvu u Bosni ili zapadnije, sta si se uhvatio te jedne crkve. Haj evo ja cu ti je priznati ali ima jedan problem.
Pa ti si me pitao za jednu.
Eto, do malopre si verovao da nije bilo nijedne.

Znaš kako, to neko pravoslavlje koje je baštinila Crkva Bosanska je bilo onako...sirotinjsko.
Bosna je bila periferija i realno vukojebina.
Ti bosanski krstjani su upražnjavali ono prastaro istočnjačko monaštvo. Nisu gradili hramove, već su živeli ko askete i isposnici u tim njihovim hižama.

Zato imaš utisak da pravoslavnih bogomolja nije bilo u Bosni.
User avatar
Smail Aga Cengic
Posts: 479
Joined: 30/07/2014 18:53
Contact:

#88 Re: Obnovljeno kraljevstvo Bosna 1465. - 1476.

Post by Smail Aga Cengic »

Duka Dizel wrote:
prog321 wrote:Pa i Hrvati su Slaveni. Pricaju slavenskim jezikom. Zasto nisu (p)ostali pravoslavci ako uticaj novca i moci nije igrao ulogu ?
Zasto nije postojala pravoslavna crkva u Bosni prije Turaka ?
Ko kaže da nije postojala pravoslavna crkva u Bosni pre Turaka?

Pa kojeg je obreda bila Crkva Bosanska? Zapadnog ili istočnog?
Jel jezik bogosluženja bio latinski ili slovenski?

Što se Hrvata tiče, oni nisu postali pravoslavci jer su preblizu neposrednom vatikanskom uticaju.
Da je Vizantija sa svojim pravoslavljem bila agresivnija, možda i ne bi bilo tako.

Možda baš odnos prema Bosni, najbolje odslikava koja verzija hrišćanstva je bila agresivnija.
Kad su iz Vizantije ili Srbije Bosance optuživali za herezu?
Znaci ove crkve oko nas su napravljene pod osmanlijama?

Vi ste postali i gori od katolicke crkve cim ste se slizali s osmanlijama i kad ste kasnije postali masonska ispostava.
User avatar
Smail Aga Cengic
Posts: 479
Joined: 30/07/2014 18:53
Contact:

#89 Re: Obnovljeno kraljevstvo Bosna 1465. - 1476.

Post by Smail Aga Cengic »

Duka Dizel wrote:
Smail Aga Cengic wrote:


Dizele daj ba koju crkvu u Bosni ili zapadnije, sta si se uhvatio te jedne crkve. Haj evo ja cu ti je priznati ali ima jedan problem.
Pa ti si me pitao za jednu.
Eto, do malopre si verovao da nije bilo nijedne.

Znaš kako, to neko pravoslavlje koje je baštinila Crkva Bosanska je bilo onako...sirotinjsko.
Bosna je bila periferija i realno vukojebina.
Ti bosanski krstjani su upražnjavali ono prastaro istočnjačko monaštvo. Nisu gradili hramove, već su živeli ko askete i isposnici u tim njihovim hižama.

Zato imaš utisak da pravoslavnih bogomolja nije bilo u Bosni.
Ja sam ti pustio tu jednu, pustiv ti jos 3 jer hocu da sam priznas da su sve ove crkve vam napravili osmanlije i da je sve laz sto pricate da vam je bilo tesko pod osmanlijama.

Crkva bosanska nije imala crkvu kao zgradu, nije priznavala ikone i vjerovala je u izvorno krscanstvo a ne pravoslavlje, jer i pravoslavlje je degeneriralo kao i katolicizam jer su vas preuzeli satanisti. Islam je trenutno u fazi preuzimanja.

I to je amaterizam i neukost govoriti da je crkva bosanska ili bosanska hereza pripadala bilo kojoj od dvije velike crkve.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#90 Re: Obnovljeno kraljevstvo Bosna 1465. - 1476.

Post by prog321 »

Djuka, jebo ovo. Niko me ne placa da predajem istoriju ovdje. Nesto moras i sam procitati.
Sutra ti objasnim o pojmovima, kao strojnik, gost, starac;
Starac Misljen, Starac Bilko,, itd.
Kako te titule ne mogu imati veze sa pravoslavnom vjerom iako znam da to sve ne pije vodu kod tebe, Previse si zatrovan velikosrpskim moronlukom.
:-D
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#91 Re: Obnovljeno kraljevstvo Bosna 1465. - 1476.

Post by Duka Dizel »

Smail Aga Cengic wrote: Ja sam ti pustio tu jednu, pustiv ti jos 3 jer hocu da sam priznas da su sve ove crkve vam napravili osmanlije i da je sve laz sto pricate da vam je bilo tesko pod osmanlijama.
Ma milina je bilo pod Osmanlijama.
Ne znam ni što smo se oslobadjali.

Crkva bosanska nije imala crkvu kao zgradu, nije priznavala ikone i vjerovala je u izvorno krscanstvo a ne pravoslavlje, jer i pravoslavlje je degeneriralo kao i katolicizam jer su vas preuzeli satanisti. Islam je trenutno u fazi preuzimanja.

I to je amaterizam i neukost govoriti da je crkva bosanska ili bosanska hereza pripadala bilo kojoj od dvije velike crkve.
Molim te, nemoj o amaterizmu i neukosti, jer si koliko na prethodnoj stranici tvrdio da su Crkva Bosanska i krstjani odbacivali i krst. :D

Nemaš ti pojma o tim stvarima.
Šta ti znaš o izvornom hrišćanstvu?
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#92 Re: Obnovljeno kraljevstvo Bosna 1465. - 1476.

Post by Duka Dizel »

prog321 wrote:Djuka, jebo ovo. Niko me ne placa da predajem istoriju ovdje. Nesto moras i sam procitati.
Sutra ti objasnim o pojmovima, kao strojnik, gost, starac;
Starac Misljen, Starac Bilko,, itd.
Kako te titule ne mogu imati veze sa pravoslavnom vjerom iako znam da to sve ne pije vodu kod tebe, Previse si zatrovan velikosrpskim moronlukom.
:-D
Po čemu te titule ne mogu imati veze sa pravoslavnom verom?
Baš bih voleo to da mi objasniš.
User avatar
Smail Aga Cengic
Posts: 479
Joined: 30/07/2014 18:53
Contact:

#93 Re: Obnovljeno kraljevstvo Bosna 1465. - 1476.

Post by Smail Aga Cengic »

Duka Dizel wrote:
Smail Aga Cengic wrote: Ja sam ti pustio tu jednu, pustiv ti jos 3 jer hocu da sam priznas da su sve ove crkve vam napravili osmanlije i da je sve laz sto pricate da vam je bilo tesko pod osmanlijama.
Ma milina je bilo pod Osmanlijama.
Ne znam ni što smo se oslobadjali.

Crkva bosanska nije imala crkvu kao zgradu, nije priznavala ikone i vjerovala je u izvorno krscanstvo a ne pravoslavlje, jer i pravoslavlje je degeneriralo kao i katolicizam jer su vas preuzeli satanisti. Islam je trenutno u fazi preuzimanja.

I to je amaterizam i neukost govoriti da je crkva bosanska ili bosanska hereza pripadala bilo kojoj od dvije velike crkve.
Molim te, nemoj o amaterizmu i neukosti, jer si koliko na prethodnoj stranici tvrdio da su Crkva Bosanska i krstjani odbacivali i krst. :D

Nemaš ti pojma o tim stvarima.
Šta ti znaš o izvornom hrišćanstvu?
Da, i krst su odbacivali a ti dugujes mi crkve predosmanskeu bosni hehe
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#94 Re: Obnovljeno kraljevstvo Bosna 1465. - 1476.

Post by Duka Dizel »

Smail Aga Cengic wrote:
Da, i krst su odbacivali
Krstjani su odbacivali krst. :D

Vidi se odmah da si se načitao knjiga na mnogo jezika.

Iz kog originalnog dokumenta si ovu činjenicu izvadio?
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#95 Re: Obnovljeno kraljevstvo Bosna 1465. - 1476.

Post by Woody »

Smail Aga Cengic wrote:jer i pravoslavlje je degeneriralo kao i katolicizam jer su vas preuzeli satanisti. Islam je trenutno u fazi preuzimanja.
Ček, ček, da još jednom pročitam: SATANISTI preuzeli pravoslavnu (valjda sve: i grčku i rusku i srpsku...) i rimokatoličku crkvu u paket aranžmanu. A Islam je u fazi preuzimanja - gratis.

Wow!

Image
User avatar
Smail Aga Cengic
Posts: 479
Joined: 30/07/2014 18:53
Contact:

#96 Re: Obnovljeno kraljevstvo Bosna 1465. - 1476.

Post by Smail Aga Cengic »

Woody wrote:
Smail Aga Cengic wrote:jer i pravoslavlje je degeneriralo kao i katolicizam jer su vas preuzeli satanisti. Islam je trenutno u fazi preuzimanja.
Ček, ček, da još jednom pročitam: SATANISTI preuzeli pravoslavnu (valjda sve: i grčku i rusku i srpsku...) i rimokatoličku crkvu u paket aranžmanu. A Islam je u fazi preuzimanja - gratis.

Wow!

Image
Okreni se oko sebe pa pogledaj cenu se divis i sta slavis....to sto si ti neuk i ne uvidjas stvari ne znaci da te stvari ne postoje...
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#97 Re: Obnovljeno kraljevstvo Bosna 1465. - 1476.

Post by stakasa »

Smajlaga, procita li se sta
emi_eft
Posts: 411
Joined: 20/07/2015 12:40

#98 Re: Obnovljeno kraljevstvo Bosna 1465. - 1476.

Post by emi_eft »

seln wrote:U civilizovanim drzavama se istoricari bave proucavanjem istorije, kod nas se bave interpretacijom. Apsolutno isti istorijski dogadjaj, njegovi uzroci, tok i posljedice ce biti opisani na tri nacina, zavisno od toga koje nacionalnosti je istoricar/historicar/povijesnicar.
:thumbup: :thumbup:
Post Reply