O starosti i "zapustenosti"

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#1 O starosti i "zapustenosti"

Post by triconja »

Otvaram ovu temu jer sam dozivio da rahmetli nene nije htjela da uradi operaciju skidanja mrena i nije htjela da nosi nikakve naocale. Sad dido ima problema sa usima i ocima (nit dobro vidi, nit dobro cuje) i nema nikakvu zelju da to promjeni na bolje.

Nesto sam razmisljao o ovoj temi i mislim da sam "skontao" zasto je razlog da se stari ljudi "zapuste". Po mom misljenju to je "oslobadjanje resursa" za podmladak (ili unuke). Naime svaka operacija i svaki oporavak kosta i samim tim "stariji" ljudi nemaju volje sa takvim poduhvatima. Cini se da je evolucija ovdje djelovala u "pozitivnom smislu" i da je to jedan od razloga sto su ljudi opstali ovoliko dugo.

Evo nesto smjesno sto je dido danas rekao kad smo ga posjecivali. Skino se u potkosulju i ima nesto zuto ispod ramena i pitamo ga sta je to. Kaze on: "izgleda da sam krenuo umirati" i nasmija se :lol: .

Volio bih da cujem vasa misljenja na ovu temu.
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#2 Re: O starosti i "zapustenosti"

Post by broj dva »

Mislim da je vise do "ma boli me vise neka stvar" mentaliteta nego do "oslobadnjanja resursa"
Umor od zivota..
A definitivno ne vrijedi za sve, ima staraca sto se obadvjema rukama drze za zivot i nepustaju...
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3 Re: O starosti i "zapustenosti"

Post by Truba »

ne znam koji su mi gori
oni sto bhi kobajagi umirali
ili oni koji misle da ce zivjeti vjecno
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#4 Re: O starosti i "zapustenosti"

Post by triconja »

Black swan wrote:ne znam koji su mi gori
oni sto bhi kobajagi umirali
ili oni koji misle da ce zivjeti vjecno
Ko je bolestan hoce da umre a ko nije hoce da zivi :lol: , moze se reci i ko ima problema hoce da umre.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#5 Re: O starosti i "zapustenosti"

Post by triconja »

broj dva wrote:Mislim da je vise do "ma boli me vise neka stvar" mentaliteta nego do "oslobadnjanja resursa"
Umor od zivota..
A definitivno ne vrijedi za sve, ima staraca sto se obadvjema rukama drze za zivot i nepustaju...
Mislim da ima veze podsvijest u svemu, a pogotovo u starosti. Naime 90% ljudi "oslobadjaju resurse" a tih 10ak posto su ljudi koji se bore protiv podsvijesti i uzivaju u zivotu.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#6 Re: O starosti i "zapustenosti"

Post by SaraFina »

triconja wrote:Otvaram ovu temu jer sam dozivio da rahmetli nene nije htjela da uradi operaciju skidanja mrena i nije htjela da nosi nikakve naocale. Sad dido ima problema sa usima i ocima (nit dobro vidi, nit dobro cuje) i nema nikakvu zelju da to promjeni na bolje.

Nesto sam razmisljao o ovoj temi i mislim da sam "skontao" zasto je razlog da se stari ljudi "zapuste". Po mom misljenju to je "oslobadjanje resursa" za podmladak (ili unuke). Naime svaka operacija i svaki oporavak kosta i samim tim "stariji" ljudi nemaju volje sa takvim poduhvatima. Cini se da je evolucija ovdje djelovala u "pozitivnom smislu" i da je to jedan od razloga sto su ljudi opstali ovoliko dugo.

Evo nesto smjesno sto je dido danas rekao kad smo ga posjecivali. Skino se u potkosulju i ima nesto zuto ispod ramena i pitamo ga sta je to. Kaze on: "izgleda da sam krenuo umirati" i nasmija se :lol: .

Volio bih da cujem vasa misljenja na ovu temu.
Oprosti, ali ja se ne slažem s tobom. To oslobadjanje resursa o kojem govoriš zvuči naprosto bezdušno, ma koliko ti gledao da tu " situaciju" duhovito prestaviš.
VI njegovo potomstvo, ti kao unuk, trebao bi mu prestavljati glavnog motivatora da poboljša kvalitetu svog života.
Razumijem da je čovjek stariji, ali gledati kako ćeš uštedjeti na nekoj operaciji i oporavaku je suludo.
Imate srestva znači hvala bogu... no eto štednja za potomstvo je ispred svega.
Što ako mu se zdravstveni problemi pogoršaju? Nana je moglo oslijepjeti u potpunosti zbog nemara ( nana je rahmetli ali moglo se dogoditi )? Djed sad izgubi i sluh?
A može još godinama živjeti. Nadam se da shvataš da bi briga o tom čovjeku/ženi u potpunosti pala na vas jer bez tudje pomoći ne bi mogli živjeti. Desi se djedu uz gubitak sluha s godinama još nešto. ..sljepilo kao kod nane?
Meni tvoje razmišljanje je morbidno. Evolucija u pozitivnom smislu i oslobadjanje resursa.. strašno.

Jesi čuo za običaj lapot? Tvoj uvod mi je blaža verzija s tim suludim terminima.

http://arhiva.alo.rs/vesti/reportaza-sr ... caja/70439
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#7 Re: O starosti i "zapustenosti"

Post by triconja »

SaraFina wrote:
triconja wrote:Otvaram ovu temu jer sam dozivio da rahmetli nene nije htjela da uradi operaciju skidanja mrena i nije htjela da nosi nikakve naocale. Sad dido ima problema sa usima i ocima (nit dobro vidi, nit dobro cuje) i nema nikakvu zelju da to promjeni na bolje.

Nesto sam razmisljao o ovoj temi i mislim da sam "skontao" zasto je razlog da se stari ljudi "zapuste". Po mom misljenju to je "oslobadjanje resursa" za podmladak (ili unuke). Naime svaka operacija i svaki oporavak kosta i samim tim "stariji" ljudi nemaju volje sa takvim poduhvatima. Cini se da je evolucija ovdje djelovala u "pozitivnom smislu" i da je to jedan od razloga sto su ljudi opstali ovoliko dugo.

Evo nesto smjesno sto je dido danas rekao kad smo ga posjecivali. Skino se u potkosulju i ima nesto zuto ispod ramena i pitamo ga sta je to. Kaze on: "izgleda da sam krenuo umirati" i nasmija se :lol: .

Volio bih da cujem vasa misljenja na ovu temu.
Oprosti, ali ja se ne slažem s tobom. To oslobadjanje resursa o kojem govoriš zvuči naprosto bezdušno, ma koliko ti gledao da tu " situaciju" duhovito prestaviš.
VI njegovo potomstvo, ti kao unuk, trebao bi mu prestavljati glavnog motivatora da poboljša kvalitetu svog života.
Razumijem da je čovjek stariji, ali gledati kako ćeš uštedjeti na nekoj operaciji i oporavaku je suludo.
Imate srestva znači hvala bogu... no eto štednja za potomstvo je ispred svega.
Što ako mu se zdravstveni problemi pogoršaju? Nana je moglo oslijepjeti u potpunosti zbog nemara ( nana je rahmetli ali moglo se dogoditi )? Djed sad izgubi i sluh?
A može još godinama živjeti. Nadam se da shvataš da bi briga o tom čovjeku/ženi u potpunosti pala na vas jer bez tudje pomoći ne bi mogli živjeti. Desi se djedu uz gubitak sluha s godinama još nešto. ..sljepilo kao kod nane?
Meni tvoje razmišljanje je morbidno. Evolucija u pozitivnom smislu i oslobadjanje resursa.. strašno.

Jesi čuo za običaj lapot? Tvoj uvod mi je blaža verzija s tim suludim terminima.

http://arhiva.alo.rs/vesti/reportaza-sr ... caja/70439
Izgleda da nemas starijih clanova porodice koji su tvrdoglavi. Dido ima 80ak godina i oko 20 godina skroz slabo cuje. Nema sta nismo pokusavali, nece. Kupimo mu super uho, nece da nosi. Rahmetli nene imala problema sa vidom, kupimo naocale, nece da nosi. Treba operisati mrene, nece da se operise.

Ovaj problem nije "pritajeni lapot" nego jednostavno "boli me neka stvar za zivot". U mom okruzenju je more takvih slucajeva.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#8 Re: O starosti i "zapustenosti"

Post by sadie_forever »

Sto ljudi sto cudi,imas i primjer da stari ljudi svoja primanja koriste da bi sebi osigurali da se briga o njima ne zapostavi
mariner
Posts: 363
Joined: 18/03/2011 19:39
Location: Los Rajvos

#9 Re: O starosti i "zapustenosti"

Post by mariner »

Onaj koji ima dobar duh i humor pa i crni humor taj je spasen. Narocito tjeskoba strasljivih ljudi paralise ga za zivot a kasnije ga paralise i po pitanju smrti. Strah od zivota i smrti je ozbiljna tjeskoba a oni koji se znaju s tim ponekad nasaliti ili koji su prevazisli taj konflikt spaseni su..mogu i duze ziviti a i shvataju trenutak i uzivanje u momentu svakodnevnog zivota.
Sto se vise kuka, dramatizuje, previse obraca pazna na bolest, zivot, zdravlje itd..taj ce imati teskoca sa prihvacanjem onoga sto niko nece, kraj.

Kakav je ko u starosti ima milion varijacija, tesko se moze dati zakljucak. Ima dosta pohlepno skrtih starih ljudi od 80 pa i vise godina koji samo trce za novcem i stede ali za sebe, ni feninga nece da potrosi koda ce zivjeti 700 godina. A neko ulaze u porodicu a neko u potomke, neko u provode dok se ima i moze..itd..
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#10 Re: O starosti i "zapustenosti"

Post by sadie_forever »

Uvijek se sjetim scene iz aviona,potrefile nas teze turbulencije,vidimo svi mi cak i stjuardese zabrniute ..ustaje jedna baba kuka place...kad mrtvo hladno joj jedan momak doda "sta ti kukas ti si se bar nazivjela sta cemo ovakvi kao ja" :D


imas staraca koji vole zivjeti vise nego mladi ,a ima i onih koji samo cekaju smrt..moja rahmetli nana je bila pripremila sebi carsaf,gdje zeli biti sahranjena itd...i govorila je ja samo cekam,nemam ja sta vise raditi ovdje,imala je 82 god
V. St. Kinjo
Posts: 39
Joined: 25/01/2012 20:55

#11 Re: O starosti i "zapustenosti"

Post by V. St. Kinjo »

broj dva wrote:Mislim da je vise do "ma boli me vise neka stvar" mentaliteta nego do "oslobadnjanja resursa"
Umor od zivota..
A definitivno ne vrijedi za sve, ima staraca sto se obadvjema rukama drze za zivot i nepustaju...
Pošto sa svojih 78 godina smatram da sam dostigao "kompetenciju" da po ovoj temi dam komentar, kao prvvo bih pomenuo onu općenarodnu da:

"Ne treba dizati glas kome se ne diže...!

"... ona stvar"- koja mnoge boli a kojima tzv pristojnost ne dozvoljava da upotrijebe poznatu "divlju" riječ - kurac!

Kako imam pokriće da smijem podići glas, današnjoj omladini bih poručio; samo oni koji su u ranoj mladosti drkali redovno i bez - kompleksa - mogu se nadati da bi mogli biti pokopani dignutoga - kurca...

Uh!

- M -
sedma_7
Posts: 711
Joined: 03/04/2007 18:24

#12 Re: O starosti i "zapustenosti"

Post by sedma_7 »

broj dva wrote:Mislim da je vise do "ma boli me vise neka stvar" mentaliteta nego do "oslobadnjanja resursa"
Umor od zivota..
A definitivno ne vrijedi za sve, ima staraca sto se obadvjema rukama drze za zivot i nepustaju...

Da, depresija, ili tako nešto.
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#13 Re: O starosti i "zapustenosti"

Post by graue_maus »

teska tema ........mi smo imali problem sa nenom ,imala je strah od operacije ,hoce zena citava u mezar .......naocale i slusni aparat je prihvatila, poslije i stap i to je to ....da se narod opusti to sam i ja primjetila , poslije nekog vremena kao da nema smisla i volje da zivi ......pocne neka prica o teretu na ovom svijetu, i nada skorom napustanju ovog svijeta ....
Post Reply