Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#351 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by wewa »

moja djeca, tinejdzeri, tokom zimskog raspusta nema sanse da nafataju drustvo za setnje, kolaca, kina cak.
to se sve pozabija u kuce, iza racunara ili PES-a i ne mrda...
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#352 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by Radio Sarajevo »

Thorgerson wrote:
Radio Sarajevo wrote:4. Ljudi se potpuno prilagode djetetu, i prema njemu/njoj ravnaju bukvalno sve, i kad se mogu vidjeti s prijateljima, i gdje će ljetovati, i šta će dijete jesti itd. Čim djeca zaplaču, dobiju ono što žele. Pored svega toga, pojavljuje se idiotski koncept školstva, nazvan Montesori, gdje dijete uči samo ono što voli. Neko želi da me ubijedi da dijete od sedam godina zna šta voli, iako ja nisam znao ni sa 20.
Ti ces onda jelde kad budes imao dijete prilagodjavati se svojim prijateljima. :D Ono tipa, reci ces djetetu, alo ba mali necemo u kafe sa igraonom, nego idemo u kafanu. Ima da sjedis mirno 3h da ja popijem koju sa jaranima.

Ili kad ti dijete zacmizdri zbog necega, puknuces mu samarcinu ili ces mu fino reci sine ne moze to, ono ce reci dobro tata izvini sto sam plakao. :lol:

Mislim, ne kontam te jarane, prema cemu ces pojedine stvari ravnati nego prema djetetu. Vjeruj mi, ako mislis imati dijete, morat ces mnoge stvari u zivotu promjeniti. A nemoj misliti da ces nekad biti spreman na to, pa razmisljati na nacin, neka kad budem spreman. Vjeruj mi, neces nikada biti spreman.

A ovom konceptu skolovanja ipak ne bih. Jesi ti mozda pedagog po profesiji pa si upoznat sa tim stvarima? Pogledaj malo koncept skolstva na zapadu pa ce ti biti neke stvari jasnije, narocito u Skandinaviji, koja ima ubjedljivo najbolji obrazovni sistem na svijetu. Oni vec dijete od 5 godina gledaju kao individuu. Samo kod nas imas i dalje debilni koncept komunistickog obrazovanja. Gdje svi uce sve, a niko nista ne zna. :roll:
Možda i jesam pedagog, to nikad ne znaš, i dijete mi sigurno neće ići u Montesori sranje gdje može reći "ja ne volim geografiju". Živim za Zapadu i vrlo dobro znam kakav je obrazovni sistem kod nas i drugdje, te ih mogu porediti. Ipak, ovdje niko ne priča o djetetu koje je ovakvo ili onakvo, tema su RODITELJI.

DA VAM PONOVIM SVIMA JOŠ KOJI PUT! RODITELJI!!!!!

Oni su ti koji nisu normalni, koji daju eurokrem djetetu umjesto prave hrane, koji dopuštaju da melja trešnje i pljuje košpice u istu zdjelu iz koje bi i gosti trebali jesti (ljudima se to gadi ako niste znali, ne voli svako pljuvačku vaše mladunčadi), koji gledaju kako dijete udara drugoga i šuti, koji puste dijete da sjedi do iza ponoći itd.

Djeca ništa nisu kriva, roditelji su ti koji su nenormalni.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#353 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by Gray »

Dino79 wrote:
vrapcic wrote:I ja sam roditelj. I dijete mi htjela ne htjela jeste centar svemira i okoline.........


...........
Zadimljene prostore ne spominjem jer tamo ni ne idemo.
Djecu koja mi lupaju po kuhinji, vade serpe lonce poklopce rijesim jednostavno tako sto roditelju ukazem na problem i zamolim da ga rijesi. Da li je bilo uvrijedjenih dusa, jeste, ali me to ne tangira. U mojoj kuci vrijede moja pravila. Onu koja se tuku pogledam i zaprijetim da im to na pamet ne padne pomono. Ima li uvrijedjenih, naravno ali ni moje to ne smije raditi.
Dijete sam odgojila da se ne baca po podu, da ne skici i ne vristi, ne lupa po akvarijumima, ali da je radoznala i da ce obici cijelu kafanu - to sigurno hoce. Ali opet cu biti pored nje da ne davi ljude.

Uh kad ovo procitah, isto sam Hitler..

Malo si kontradiktorna blago rečeno.

Djeci nije mjesto u kafani ni za kafanskim stolon a pogotovo nije kulturno pustati ih da obilaze stolove po kafanama.

Pod kafanom se ne misli samo na Bosnu ili neke birtije, nego se misli i na Torte i To, Mrvicu, SCC i slična mjesta koja su za dnevnu varijantu i koja su manje više family friendly.

I ja svoje dijete puštam da obilazi stolove po kafanama, tj. da šeta, da hoda, da istražuje, da dodiruje, a ja pazim da nešto ne ošteti i da ne uzima ništa od ljudi i da ne smeta generalno.

A ako će nekome smetati da mu beba priđe stolu i da ga pogleda na 10 sekundi, e pa taj ima većih problema sam sa sobom od male djece, taj neka ni ne izlazi iz kuće da ga neko slučajno ne bi pogledao.
User avatar
nadžak
Posts: 2162
Joined: 04/06/2011 13:25
Location: Zenica

#354 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by nadžak »

Jadno vrijeme došlo majke mi. Ono što bi trebalo da se podrazumijeva postalo problem, i to veliki. Gomila ih smatra ovog pokretača teme za nekog frika koji mrzi djecu i smatra prihvatljivim ovo ponašanje koje ja kao primjer navedeno u njegovom prvom postu. Žalosno.

Sve se svodi na najobičniju nekulturu i sebičnost, roditelja naravno. Nekad se o ovome nije ni raspravljalo, znalo se šta je kulutrno a šta ne. Bogami u nekulturno je spadalo cičati, vrištati, valjati se i bacati po podu, psovati, nepoštivati starije u bilo kom obliku. Roditelj bi se stidio a drugi bi pomislili a ja neodgojena djeteta, znači greška roditelja. Većina je držala do kulture vala a vidi sad? Svejedno mu i još se ponosi što je u svom fazonu, "kao ko će mi šta reć"?

Sad ih pogledaš po ulici, mlada mama i tata lagano nabace cvike i neke freek frizure, kuliraju oholo sredinom džade a pogled im na život ko u pipi duge čarape. Šta će takav roditelj prenijet normalno djetetu života ti?

Sebičnost strašna nastala. Nema tu filozofije nikakve, samo hoćeš li ili nećeš da imaš poštivanja prema drugoj osobi. Kakva opterećenost poslom, klinci palci? Odgoj i kultura su vazda bili odvojeni od toga. Ne može biti nikakav izgovor da pustiš da ti djete bude nekulturno i nevaspitano! Isto kao što nema opravdanja za bacanje smeća po ulici, puštanje glasne muzike po stanovima sve dok ima barem neko da ga možeš smetati.
Sve ostale varijante i pokušaji pravdanja su klasična sebičnost i bezobrazluk, vrlo jednostavno.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4476
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#355 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by VladaFBiH »

alphonse kauders wrote:Eh, haj mi sad recite - koji će đavo mala djeca u kafani (osim ako nije neka široka bašta, pa da imaju prostor da se igraju)? Ja se ne sjećam da sam ikad sjedio sa starcima na kafi u gradu kao dijete, eventualno bi mi sladoled kupili ili odveli na kolač, ali da su oni sjedili negdje u Ferhadiji (tadašnjoj Miskinovoj) i ćejfili i od mene očekivali da budem miran - to se sigurno nije dešavalo.

Naravno da će malo dijete biti nemirno, ta – dijete je, ali meni tu nije krivo ono, već roditelji ignoranti koji misle samo na svoje gu.zice i koje živo zalibo da li su u kafiću i drugi ljudi koji bi možda malo i da međusobno razgovaraju bez okolne dreke i skakanja dječurlije bez nadzora oko stola.
Kad dobiješ dijete, valjda se pomiriš s tim da se barem neko vrijeme moraš odreći i starih navika subotnjeg kafenisanja u špici. Ali jok, hladno ide princip - nek je meni dobro – pa makar dijete satima boravilo u dimu cigareta i skakalo po živcima drugih gostiju (što skakanjem, što crtanima s tableta i telefona).

Dalje, navečer izađeš u grad – pun grad djece. Kao dijete nisam poznavao svijet iza 19:30h, jer je bio crtani u 19:15h i onda pravac krevet, kakav ba izlazak u grad i hodanje u 22h-23h?? Kakve su to navike? Tek malo kad sam stariji bio, puštala me stara da odgledam „Bolji život“ u 20:15h (do 9), ali poslije toga – nikad. Jedino kad bih ostajao duže su bile situacije, tipa Nova godina ili neki gosti došli za vikend sa djecom, ali radnim danom redovno je bilo spavanje prije 20h.

Zatim, imamo konstantno nenormalno šopanje djece slatkišima i junk foodom za doručak, ručak i večeru. Eh, pa onda kao ne može zaspati, neće da spava, a vamo mu šećer zakucao, nema dalje. Pa ima li iko da neobrazovanoj stoci objasni da smoki, čoko-bananica, čips, itd. nije hrana (kamoli redovna) i da pored toga nije normalno krkati malu djecu ćevapima, picama, McDonaldsom itd. (nije normalno ni odrasli da se hrane na taj način, ali 95% ljudi ne razmišlja uopšte o onome što jede, već im je hrana sve što se može staviti u usta i što zasiti).

Pa onda imamo sad novu pojavu – opterećivanje male djece ličnim ambicijama – pa dijete nema ni vremena da se igra jer jedan dan uči engleski, drugi dan ide na jahanje (čuj, jahanje, ali haj), treći dan trenira plivanje, četvrti dan folklor pa onda ukrug, ostatak vremena rokaj po PS4 i tabletima.

A, da ne pričamo o overprotekciji – djecu od 7-10 godina i dalje neki roditelji ne smiju ostaviti same niti ih poslati u granap – odmah zavjera i strah da ih je neko upratio i da se nameračio da im otme djecu.
Ne znam, ponekad kad gledam nek roditelje, baš imam osjećaj da su se kao nešto borili, ali su izgubili u toj borbi pa su se predali i jedva čekaju da sad sve prođe i da dijete odraste, pa da kao odahnu..
:thumbup:
User avatar
red evil
Posts: 2345
Joined: 30/07/2012 14:08

#356 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by red evil »

Vjerovatno nisam kompetentan da govorim o ovome ali reći ću nešto. Dijete se odgaja od prvog dana rođena a ne od pete ili ti ne znam koje godine. I nije normalno da dijte od 2 godine hoda oko stolova, vrišti, skače... jest da ne konta puno ali ako ga na vrijeme kreneš odgajati to neće raditi. To što je vaše dijete vama centar svijeta nije drugima, ne moraju drugi da trpe vaše dijete.

Dijete treba da skače, igra se,... ali u granicama normale i da zna kad se kaže dosta je da je dosta a ne da krene u plač pa roditelji puste sve ostalo, samo da ne plače. Nisu djeca kriva, ona ne znaju, ali koliko god roditelj bio prijatelj djetetu on mu može biti i najveći neprijatelj, a to jesu ovi što puste svojoj djeci sve. Ne činite im uslugu već medvjeđju uslugu i vaše dijete je samo vama bitno i više ostalom nikome, i tako se i ponašajte.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66199
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#357 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by _BataZiv_0809 »

red evil wrote:Ne činite im uslugu već medvjeđju uslugu i vaše dijete je samo vama bitno i više ostalom nikome, i tako se i ponašajte.
:thumbup:
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#358 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by Niemand »

Klasican primjer novokomponovanog roditelja sto bi i dalje da zivi ko da nema djece.
Image

Jos jedno.
Image

Primjer novokomponovanog roditelja koji ce se sutra pitati sto dijete hoce da jede samo pizzu.
Image

Novokomponovani roditelj koji je svjestan da su kafane lose za dijete, pa dijete pije kod kuce.
Image

Novokomponovani roditelj koji je svjestan da dijete nije namjerno pucalo.
Image

No koment.
Image

Sta je ovo danas vako, prije je bilo bolje. :eh:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66199
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#359 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by _BataZiv_0809 »

Uuuu raskrinkala si teoriju :shock:
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#360 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by Niemand »

A dobro bata, ti si svakako napiso da je moral evolutivno usadjen nedavno, vjerujem da ti je onda cudno kako djeca na znaju da nije oke nekog pogoditi stapom. :eh:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66199
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#361 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by _BataZiv_0809 »

Moral i drustvene norme nisu isto. A nije to ni tema doduse.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#362 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by Niemand »

Pa nije tema, al ako je moral evolutivan, djeca bi trebala imati jasno definisano 7 culo za dobro i lose. Samo kazem da mi je jasno sto se ibretis. :eh:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66199
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#363 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by _BataZiv_0809 »

Nisi me onda shvatila. Nadji originalnu temu pa da bacimo ćupricu.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#364 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by Niemand »

Recenica od 3 rijeci, sta mogu shvatiti pogresno.
_BataZiv_0809 wrote:Moral je usadjen evolutivno.
A sama teme me bas i ne interesuje, pregledala sam nako. Nista zanimljivo.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66199
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#365 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by _BataZiv_0809 »

Pa tumacenje ti je pogresno pobogu. Nejse...
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#366 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by Niemand »

Shodno uvodnom postu te teme, razlikovanju dobrog i loseg itd, rekla bih da nije. Djeca bi trebala imati taj evolutivni moral.

Nejse, again..
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66199
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#367 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by _BataZiv_0809 »

:-)
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#368 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by Niemand »

Brate, tvoje rijeci. Sta cu ti ja. Samo sam ti rekla da je razumljivo cemu ibrecenje.
vrapcic
Posts: 243
Joined: 20/07/2011 16:53

#369 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by vrapcic »

Dino79 wrote:
vrapcic wrote:I ja sam roditelj. I dijete mi htjela ne htjela jeste centar svemira i okoline.........


...........
Zadimljene prostore ne spominjem jer tamo ni ne idemo.
Djecu koja mi lupaju po kuhinji, vade serpe lonce poklopce rijesim jednostavno tako sto roditelju ukazem na problem i zamolim da ga rijesi. Da li je bilo uvrijedjenih dusa, jeste, ali me to ne tangira. U mojoj kuci vrijede moja pravila. Onu koja se tuku pogledam i zaprijetim da im to na pamet ne padne pomono. Ima li uvrijedjenih, naravno ali ni moje to ne smije raditi.
Dijete sam odgojila da se ne baca po podu, da ne skici i ne vristi, ne lupa po akvarijumima, ali da je radoznala i da ce obici cijelu kafanu - to sigurno hoce. Ali opet cu biti pored nje da ne davi ljude.

Uh kad ovo procitah, isto sam Hitler..

Malo si kontradiktorna blago rečeno.

Djeci nije mjesto u kafani ni za kafanskim stolon a pogotovo nije kulturno pustati ih da obilaze stolove po kafanama.

Postovani Dino ne morate biti bukvalist i traziti gresku u napisanom. Kafanom mi kada se dogovaramo negdje izacizovemo sva mjesta na kojima se pije kaf mozda bolje receno druzi - i basta u Vilsonovom, i Torte i to, i kada sjednemo ispred kafica na Dobrinji, i kada sjednemo u Ildzis.. da ne nabrajam dalje. Sta fali Velikoj basti kad upekne zvizdan? Kako biste vi nazvali prostore ispred recimo hotela na Ilidzi ili bastu Aeroplana? Krasno ste zapazili da u zagusljiva mjesta ne ulazimo jer ne volimo da kasnije smrdimo po dimu i da ga udisemo i ne vidim u kakvoj smo kontradikciji.

Ako ste pronasli nacin na koji mozete zaustaviti malo dijete da ne seta po prostoru koji ga okruzije i inistinktivno ne pokusava otkriti svijet oko sebe, podijelite to sa nama. Ako vam dijete smeta pored vaseg stola zamolite roditelja da skloni dijete i rijesen problem. Osim ako ne mislite da su djeca gubava bica koja treba drzati u strogo okruzenim i kontrolisanim uvjetima da slucajno ne bi zasmetala drugima.
lp
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66199
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#370 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by _BataZiv_0809 »

To uopste nije tema ove emisije, nego slike kojima si genijalno raskrinkala teoriju. Ne znam cemu toliko sujetna reakcija :roll:
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#371 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by Niemand »

Jasta, sujetna reakcija. Taj post sam ti htjela spomenuti na popularnim stvarima kad se pricalo o djeci, jer nema logike, al nije te bilo vise u toj prici. A sta si ti mislio, ja ne mogu znati, niko ne zaviruje u tudji mozak, znamo samo ono sto odlucite podijeliti sa nama iz svog mozga. Ovo mi postaje uzrecica haman.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66199
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#372 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by _BataZiv_0809 »

Tacno, ne mozes znati, ali je lakse napisati neko svoje tumacenje,jos kad to uopste nije tema, nego pitati. :D
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#373 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by omar little »

stalno ta prica kako je nekad nesto bilo bolje, jebote. kure, ubice te romantika, majke mi.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#374 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by Niemand »

Pa dobro, ako se tvoje poimanje neceg mijenja na svako drugoj temi, again, nije bas da ja to mogu znati. :eh:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66199
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#375 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by _BataZiv_0809 »

Nidje veze, al haj.
Post Reply