Novogradnja u Sarajevu?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Haris.ba
Posts: 24855
Joined: 08/09/2005 20:08

#4201 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Haris.ba »

Black swan wrote:vi barem imate komercijalu za Dobrinju :roll: sta cu ja s ilidze
i jos nije moj stan :lol:
Imaš tramvaj nezahvalniče jedan. :D
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#4202 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by supercali »

gidra wrote:
Gray wrote:Pa nije ni to za svakoga, ko može kupi tako, ko ne može kupuje manje, jbg, ali kredit se ne može izbjeći. Ima sada i manjih kamata, od 4%.
Naveo sam okvirno cifre a ako sam fulio nisam sigurno puno. Ne znam kako se kreću kamate za stambeni kredit, osim ono sto vidim na reklami, pretpostavljam da i te od 4% efektivno odu na 5+ ...
One efektivno udju a koliko duboko je najmanje vazno
User avatar
Truba
Posts: 81760
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4203 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Truba »

Haris.ba wrote:
Black swan wrote:vi barem imate komercijalu za Dobrinju :roll: sta cu ja s ilidze
i jos nije moj stan :lol:
Imaš tramvaj nezahvalniče jedan. :D
govorimo o vandrednim situacijama :mrgreen:

ima tramvaj
dokad? :D
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#4204 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by mali_milojica »

Sa bankom se najlakse dogovoriti,nije to tolika babaroga.
Njima je najvaznije da se kredit redovno vraca. Zadnja opcija je da nekoga izbacuju na ulicu i da prodaju stan. Ima i toga,ali vjerujem da su to sporadicni slucajevi.
Dobijes otkaz,a rata ti 5-7 glava. Ako to ne mozes zaraditi za mjesec na crno kod nekoga da sljakas,pa makar i baustela,kopanje,razvoziti pice,autopraonica,cuvar,bilo sta, onda uzmes strik od 2m i objesis se.
Na kraju,ima i mogucnost da opet prodas stan,isplatis glavnicu banki,zavrsis kredit,mozda sta i kusura ostane.
Kod mene je drug digao kredit prije 10 god sa kamatom 7%. Ostalo mu jos 5 godina. Otisao u svoju banku i rekao da mu smanje ratu zadnjih 5 god jer su kamate haman naplatili,daju sada kredite sa 3.5% ili ce otici u drugu,isplatiti ih i nastaviti vracati negdje drugo kredit. Smanjili mu ratu za skoro 100 KM. Uhar je jbg.
Tako da banke i nisu toliki bauk ;-)
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#4205 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Gray »

mali_milojica wrote:Sa bankom se najlakse dogovoriti,nije to tolika babaroga.
Njima je najvaznije da se kredit redovno vraca. Zadnja opcija je da nekoga izbacuju na ulicu i da prodaju stan. Ima i toga,ali vjerujem da su to sporadicni slucajevi.
Dobijes otkaz,a rata ti 5-7 glava. Ako to ne mozes zaraditi za mjesec na crno kod nekoga da sljakas,pa makar i baustela,kopanje,razvoziti pice,autopraonica,cuvar,bilo sta, onda uzmes strik od 2m i objesis se.
Na kraju,ima i mogucnost da opet prodas stan,isplatis glavnicu banki,zavrsis kredit,mozda sta i kusura ostane.
Kod mene je drug digao kredit prije 10 god sa kamatom 7%. Ostalo mu jos 5 godina. Otisao u svoju banku i rekao da mu smanje ratu zadnjih 5 god jer su kamate haman naplatili,daju sada kredite sa 3.5% ili ce otici u drugu,isplatiti ih i nastaviti vracati negdje drugo kredit. Smanjili mu ratu za skoro 100 KM. Uhar je jbg.
Tako da banke i nisu toliki bauk ;-)
I meni su smanjili tek što sam uzeo kredit, poslije 6 mjeseci samo.
Rizvan
Posts: 1282
Joined: 27/11/2013 09:25

#4206 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Rizvan »

mali_milojica wrote:Sa bankom se najlakse dogovoriti,nije to tolika babaroga.
Njima je najvaznije da se kredit redovno vraca. Zadnja opcija je da nekoga izbacuju na ulicu i da prodaju stan. Ima i toga,ali vjerujem da su to sporadicni slucajevi.
Dobijes otkaz,a rata ti 5-7 glava. Ako to ne mozes zaraditi za mjesec na crno kod nekoga da sljakas,pa makar i baustela,kopanje,razvoziti pice,autopraonica,cuvar,bilo sta, onda uzmes strik od 2m i objesis se.
Na kraju,ima i mogucnost da opet prodas stan,isplatis glavnicu banki,zavrsis kredit,mozda sta i kusura ostane.
A postoji i opcija privremenog stanovanja kod svekrve/punice. :D Stan iznajmiš i kirijom otplaćuješ kredit.

Mada, ko je kod nas kreditno sposoban da digne 100 000 i više, teško da može biti nezaposlene duže vrijeme. Puno opasnija situacija je smanjenje plate, ko radi u privatnom sektoru može mu se desiti da danas primi 1500 a sljedeći mjesec 1000KM. Znam primjer, gdje su ljudima zbog lošeg poslovanja firme rezali 1000KM plate. :-)
Zato je bitno kod dizanja velikih kredita, da barem jedan supružnik ima stabilna primanja, čija će plata biti oslonac u slučaju da zagusti.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#4207 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Tomahawk11 »

Haris.ba wrote:
Black swan wrote:vi barem imate komercijalu za Dobrinju :roll: sta cu ja s ilidze
i jos nije moj stan :lol:
Imaš tramvaj nezahvalniče jedan. :D
Jes, sta bi da u Ilijasu zivi :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
Truba
Posts: 81760
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4208 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Truba »

Zar neko tamo zivi :mrgreen:

Kako moze :thumbup:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24855
Joined: 08/09/2005 20:08

#4209 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Haris.ba »

Black swan wrote:Zar neko tamo zivi :mrgreen:

Kako moze :thumbup:
Ima redovniji autobuski prevoz neg ti i ja u gradu. :D
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#4210 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Trebam te »

Haris.ba wrote:
Black swan wrote:Zar neko tamo zivi :mrgreen:

Kako moze :thumbup:
Ima redovniji autobuski prevoz neg ti i ja u gradu. :D
:thumbup:
User avatar
Truba
Posts: 81760
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4211 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Truba »

pajdo prodo dva stana u ilijašu da bi kupio u velaninim neboderima na OTOCI :mrgreen:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#4212 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Tomahawk11 »

User avatar
Truba
Posts: 81760
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4213 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Truba »

kupiš stan ispod svodnika
cijeli dan ti se jebu nas glavom :lol:
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#4214 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by seoBIH »

Pa jebu ti se i sada. Ne samo iznad glave, vec i ispod, sa strane, tako da si u sendvicu.
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#4215 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by karanana »

Barem bi u papucama mogo odlazit da se namirim. Je li to ima tih desavanja u bosmalu?
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#4216 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Tomahawk11 »

Uz ovaj od 900 k dolaze hostese u paketu.
tutku
Posts: 1349
Joined: 18/06/2011 12:10

#4217 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by tutku »

Vidim ovi u SarajevoTower poceli s prodajom, pa ima li ko kakvih iskustava, kakva je ponuda :D
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#4218 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by orinoco »

Kad pohlepa i gramzivost nadvlada razum i pristojnost...
Image
Image
User avatar
Haris.ba
Posts: 24855
Joined: 08/09/2005 20:08

#4219 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Haris.ba »

A šta bi bilo razumno i pristojno?
Nepass
Posts: 1903
Joined: 11/09/2015 16:44

#4220 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Nepass »

Jucer bas ovo gledam, a i ova nova lamela sto se pravi, dosta priblizena ovoj ispred nje koja je vec zavrsena. Ovi na sredini sto su kupili stanove ce bas divan pogled imati :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 24855
Joined: 08/09/2005 20:08

#4221 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Haris.ba »

Nepass wrote:Jucer bas ovo gledam, a i ova nova lamela sto se pravi, dosta priblizena ovoj ispred nje koja je vec zavrsena. Ovi na sredini sto su kupili stanove ce bas divan pogled imati :D
Tibra ima heftične racije. Kupe ljude po uicama i primoravaju da kupe stan koji nema divan pogled. :D
Nepass
Posts: 1903
Joined: 11/09/2015 16:44

#4222 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Nepass »

I ja uvijek kazem da svi dobrovoljno kupuju, opet nisu mi jasni. Kod mene u zgradi ljudi kupili na prvom spratu stanove, 10m od njih zid i sav pogldd im je u taj zid. Platio kvadrat kao ja. Ja vidim dobrinju, mojmilo, ap, stupsku petlju, tibru :)
Kupio stan prije mene, ne ide mi u glavu nikako.
User avatar
Truba
Posts: 81760
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4223 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Truba »

Kratkovidni :mrgreen:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66196
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4224 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by _BataZiv_0809 »

Kratkovidni kapitalisti :mrgreen:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24855
Joined: 08/09/2005 20:08

#4225 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Haris.ba »

Nepass wrote:I ja uvijek kazem da svi dobrovoljno kupuju, opet nisu mi jasni. Kod mene u zgradi ljudi kupili na prvom spratu stanove, 10m od njih zid i sav pogldd im je u taj zid. Platio kvadrat kao ja. Ja vidim dobrinju, mojmilo, ap, stupsku petlju, tibru :)
Kupio stan prije mene, ne ide mi u glavu nikako.
U Vogošči se napravila zgrada od oko 5 spratova (ne znam naselje), malo u brdu. I stan gleda u podzid koji je udaljen dva metra od stana. "Balkon" ima negdje oko 6 kvadrata. Raspored stana odličan. A ti si u prizemlju i gledaš u podzid. Ne znam ima li ikada taj stan sunca. Piješ kafu ujutro i gledaš u podzid od oko 4 metra visine.

I stan se prodao. Minus 50 KM od cijene po kvadratu drugih stanova. I kako onda kriviti investitora?

Živio sam nekoliko godina kao mali u stanu koji je imao poziciju da ujutro ima malo sunca. Kao porodica smo veoma rijetko provodili vrijeme u njemu.Ono samo da prespavamo. Imali smo mogućnost, pa smo bježali u sunčanu kuću kod rodbine. Od tada imam averziju na bunkere za stanovanje. Ali, to su bili stanovi koji su se "dijelili".

Ko za svoje pare se počasti bunkerom - nikakav problem ja tu ne vidim.
Post Reply