Novinarska (ne)pismenost

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

Post Reply
hhaarree
Posts: 3972
Joined: 14/03/2013 23:04

#2726 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by hhaarree »

jao sto me prepade slika kako se ucita naglo :shock: kontam nekakvi tumori ili deformisani udovi :run: :skoljka:
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#2727 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by seln »

Kix nikad ne omahne, pouzdano liferuju dokaze nepismenosti:
Sezona gori, a ispomoć se čeka
https://www.klix.ba/vijesti/bih/sezona- ... /170626016

Sta je "gori"? Komparacija pridjeva "los"?
Ili pak ulicni govor, kao ono... "jarane, treba gori, 'vaka" (uz dizanje palca i prenaglasenu mimiku lica).

Dajte, ljudi, da organizujemo sergiju i skupimo za angazovanje jednog pismenog novinara ili lektora.
User avatar
Toffee karamela
Posts: 2669
Joined: 25/03/2009 22:36
Location: SDAistan

#2728 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by Toffee karamela »

amir zukić s N1 je, za mene bar, potonuo za sva vremena u močvaru novinarskog mediokritetstva...

dva puta tokom intervjua jasno i razgovijetno izgovara IZVINIO

dragi amire šta nam ovo radiš :skoljka:
User avatar
VenomousV
Posts: 13221
Joined: 30/11/2010 15:45
Location: where oceans bleed into the sky

#2729 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by VenomousV »

Toffee karamela wrote:amir zukić s N1 je, za mene bar, potonuo za sva vremena u močvaru novinarskog mediokritetstva...

dva puta tokom intervjua jasno i razgovijetno izgovara IZVINIO

dragi amire šta nam ovo radiš :skoljka:
:roll:
Pravilno co'jek izgovara, u cemu je problem?
User avatar
holowey
Posts: 8461
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#2730 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by holowey »

Toffee karamela wrote:amir zukić s N1 je, za mene bar, potonuo za sva vremena u močvaru novinarskog mediokritetstva...

dva puta tokom intervjua jasno i razgovijetno izgovara IZVINIO

dragi amire šta nam ovo radiš :skoljka:
izvinUti - ono sto radi skakac uvis, izvine se
izvinIti - ono sto uradis kad nesto za*ebes, izvinis se

tako su mene nekad davno ucili... po novom, ne znam kako ide...
User avatar
Toffee karamela
Posts: 2669
Joined: 25/03/2009 22:36
Location: SDAistan

#2731 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by Toffee karamela »

jedino ako su promijenili pravopis u međuvremenu jeste pravilno

istina je da se izvinuo (zamolio za oproštaj) preklapa s ovim izvijanjem u vazduhu ali meni to izvinio se zvuči pogrešno i ulazi u čitav sepet pogrešaka glagola u prošlom vremenu poput skinio se umjesto skinuo se, ustao se umjesto samo ustati itd.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72998
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7.5 GTI

#2732 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by Velkoski »

pravilno oduvijek...
User avatar
VenomousV
Posts: 13221
Joined: 30/11/2010 15:45
Location: where oceans bleed into the sky

#2733 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by VenomousV »

Toffee karamela wrote:jedino ako su promijenili pravopis u međuvremenu jeste pravilno

istina je da se izvinuo (zamolio za oproštaj) preklapa s ovim izvijanjem u vazduhu ali meni to izvinio se zvuči pogrešno i ulazi u čitav sepet pogrešaka glagola u prošlom vremenu poput skinio se umjesto skinuo se, ustao se umjesto samo ustati itd.

Nema to veze sa navedenim glagolima nego samo sa "izviniti" iz razloga koje ti je holowey fino napisao a meni bilo mrsko da objasnjavam :D
User avatar
Toffee karamela
Posts: 2669
Joined: 25/03/2009 22:36
Location: SDAistan

#2734 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by Toffee karamela »

VenomousV wrote:

Nema to veze sa navedenim glagolima nego samo sa "izviniti" iz razloga koje ti je holowey fino napisao a meni bilo mrsko da objasnjavam :D
ima jer sam i jedno i drugo počela slušati po medijima i u običnom razgovornom jeziku u isto vrijeme
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#2735 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by insomnia78 »

seln wrote:Kix nikad ne omahne, pouzdano liferuju dokaze nepismenosti:
Sezona gori, a ispomoć se čeka
https://www.klix.ba/vijesti/bih/sezona- ... /170626016

Sta je "gori"? Komparacija pridjeva "los"?
Ili pak ulicni govor, kao ono... "jarane, treba gori, 'vaka" (uz dizanje palca i prenaglasenu mimiku lica).

Dajte, ljudi, da organizujemo sergiju i skupimo za angazovanje jednog pismenog novinara ili lektora.
Pokusaj parodiranja one "selo gori a baba se ceslja"
User avatar
medvjed23
Posts: 26905
Joined: 16/07/2010 13:49

#2736 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by medvjed23 »

holowey wrote:
Toffee karamela wrote:amir zukić s N1 je, za mene bar, potonuo za sva vremena u močvaru novinarskog mediokritetstva...

dva puta tokom intervjua jasno i razgovijetno izgovara IZVINIO

dragi amire šta nam ovo radiš :skoljka:
izvinUti - ono sto radi skakac uvis, izvine se
izvinIti - ono sto uradis kad nesto za*ebes, izvinis se

tako su mene nekad davno ucili... po novom, ne znam kako ide...
i mene je vako učilo
User avatar
zforumas
Posts: 8620
Joined: 25/10/2016 20:35

#2737 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by zforumas »

Ne bih nista posebno izdvojio :-)

LINK

Image
User avatar
Raigor Stonehoof
Posts: 11384
Joined: 15/07/2014 14:30

#2738 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by Raigor Stonehoof »

hajd sto su konstrukcije recenica na nivou senzacija.ba :D al kad procitah INFRAKT :lol:
User avatar
Raigor Stonehoof
Posts: 11384
Joined: 15/07/2014 14:30

#2739 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by Raigor Stonehoof »

A sada, spektakl

http://senzacija.ba/public/topic/781
Svi mi znamo kako su hamajlije koje na svakom ćošku se prave haram - ukoliko se nose uza se.

U našoj zemlji stjecanje naziva šejh se očigledno lako dobija, oni "uči dove", o njima se čuju glasine da su dobri iscjeljitelji, a strah i nevolja su osnovni razlozi kada se ljudi odluče otići kod njih.

Prva stvar koju traže kvazi-hodže kada im se ode jeste ime majke i datum rođenja. Tada otvore knjige, pod izgovorom kako gledaju u zvijezdu i obično dadnu nositi hamajlije, koje se moraju zamatati u crvenu krpu, s rokom trajanja.

Hodže sihirbazi na kraju "seanse" objasne i načine kako da se uništi hamajlija kada joj "prođe rok trajanja" - obično bacanjem niz rijeku, ali nipošto spaljivanjem! Ovakve hodže često su i u dosluhu s raznim priučenim nanama koje su „dobre“ i klanjaju istihare i sl.

Kada hamajlija koju je dao jedan takav đavo se otvori, unutar nje nikada nema kur’anskih sura, već je riječ o vradžbinama - a sve ono što je pročitao iz zvijezde je ono što su mu rekli njegovi džinni. Stanje u koje osoba zapada tokom nošenja tih hamajlija - priređuju džinni, koje sibirbaz šalje uz te hamajlije. Pomoću njih on upravlja stanjem osobe na sljedeći način: ako se krenete oporavljati - tada šalje džinne da stanje vam pokvare, kako biste ponovo otišli njemu i ponovo mu ostavili novac. Oni se bogate na tuđoj patnji!

Džinni onog trenutka kada se pokore nekom sihirbazu - oni kao vojska ulaze u njegove redove da mu služe. Kada sihirbaz kojem ste došli da vam pomogne napravi hamajliju - on je samo vama napravio problem: bolest, rastavu braka, neprirodnu zaljubljenost (kada osoba postaje opsjednuta s nekim), pobačaj, neplodnost i slično.
Osim u svrhu pomoći, sihirbazima vrlo često ljudi odu da uklone nekoga ko im smeta u poslovnom svijetu, pa se osoba na čistu miru razboli - a neko sjedne na njenu fotelju.

Sihirbazi često se skrivaju odlascima na sveto mjesto, dizanjem tekija i priređivanjem različitih svečanosti u svojim objektima. Ako ne dobijete hamajliju, tada obično dobijete sheme (tabele s brojevima) koje se stave zagrijavati na vrući tanjur, govoreći kome što loše treba da se desi. Često tabele dolaze i u formi zapisa koji se pale kako bi se stvorio dim (jer poznato je da dim privlači džinne) i tada se izgovara ono što tražiš od njih: da napredujete u poslu, da dobijete tu osobu za brak i sl.
Zapisi se mogu praviti i na način da se saviju papiri, urolaju - pa kroz njih progledate osobu kojoj ste namijenili neko zlo.

Mnogo je ljudi koji se ovim stvarima bave. Mnogo je ljudi koji pomoć potraže na pogrešnim mjestima. A sve ovo što stoji u tekstu neka vam bude putokaz ako ste otišli na pogrešno mjesto! Jer ovakvi ljudi nisu božji darovi. To je zlo u ljudskim oblicima koje je prodalo dušu đavolu, a skriva se iza toga što nosi naziv hodža.
Čitali ste 127. kolumnu.

Autor: Edin Dino Zvizdić

Pulitzer u najavi 8-) :D
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#2741 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by KENJAC »

O'zone wrote:Image

Za Napuljskog mastifa sam čuo ali za Napolitanskog ne.

Pas dobio ime po keksu?

https://www.klix.ba/lifestyle/napolitan ... /170624073
Cuko se zuprave zove Mastino Napoletano !
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#2742 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by O'zone »

KENJAC wrote: Cuko se zuprave zove Mastino Napoletano !
Čisto sumanjam da su tekst prevodili sa italijanskog....
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#2743 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by KENJAC »

O'zone wrote:
KENJAC wrote: Cuko se zuprave zove Mastino Napoletano !
Čisto sumanjam da su tekst prevodili sa italijanskog....
Ja ovo cisto informativno. Kod nas se svakako prevodi kako cijem k. ćejif !
John Cleese
Posts: 37437
Joined: 25/05/2010 18:30

#2744 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by John Cleese »

KENJAC wrote:
O'zone wrote:Image

Za Napuljskog mastifa sam čuo ali za Napolitanskog ne.

Pas dobio ime po keksu?

https://www.klix.ba/lifestyle/napolitan ... /170624073
Cuko se zuprave zove Mastino Napoletano !
Nije tacno. Cuko se, zapravo, zove Martha :D
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#2745 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by KENJAC »

John Cleese wrote:
Nije tacno. Cuko se, zapravo, zove Martha :D
:thumbup: :lol:
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#2746 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by StupskaBitanga »

Klix koga vi zapošljavate?
Ovo je da neko dobije otkaz
Scenarijo koji danas pročitam pred emisiju, iščitavao sam tad po tri dana unaprijed".
Salonski Kriticar
Posts: 227
Joined: 01/07/2010 16:49

#2747 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by Salonski Kriticar »

Nenadmasni Klix opet u akciji! Danas su objavili (preveli, a nisu procitali prevedeno?) tekst o pjesmama koje su bili hitovi. Izmedju ostalog, Klix pise:

'Pjesma "Call me" američkog benda Blondie iz 80-ih godina napisana je za Stevie Nicks. Producentica je zatim zamolila Debbie Harry iz Blondie da napiše melodiju i tekst za pjesmu.' - Ako je producentica zamolila Debbie da napise melodiju i tekst, postavlja se pitanje sta je imala prije toga? Samo ime pjesme?

'Zvijezda američkog solo dua' - Solo duo? Jedan koji je dvojica?
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72998
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7.5 GTI

#2748 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by Velkoski »

Image

Stefani je zapravo Lady Gaga :lol: :lol: :lol:
User avatar
plain vanilla
Posts: 66788
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#2749 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by plain vanilla »

StupskaBitanga wrote:Klix koga vi zapošljavate?
Ovo je da neko dobije otkaz
Scenarijo koji danas pročitam pred emisiju, iščitavao sam tad po tri dana unaprijed".
:D
mozda je bijo umoran
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#2750 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by seln »

Daleko lakse bi bilo otvoriti temu "Novinarska pismenost", tu bi sve stalo u 5-6 postova.
Kompletni medijski krajoilik od rata naovamo je beskrajna nepismenost.
Primjer? Otvorite, ukljucite, startajte bilo koji medij: novine, inernet, TV...
svuda polupismeni plebejci, koji tumace svijet kompletno nepismenoj masi.
Oni zapravo pokazuju koliko i kako vrednuju tu gomilu mesa koja sjedi pred TV aparatima, kompjuterima, casopisima...
"cijenjeni kmetovi, dragi kockoglavi izvrsitelji, mili nadnicari, slatke frustrirane debele kucanice... mi znamo da ste vi gomila idiota, brizno odgojena u svrhu sluzenja oligarhiji, skolstvom i medijima dovedeni u stanje otupljenosti, tako da zbilja nemamo namjeru na vas trositi skolovane i pismene novinare. Svaki polupismeni wannabe plebejac, koji radi za 600 KM, za vas je dovoljno dobar"
Nije to vise vrijeme Titove "diktature", kada je za prolaznu ocjenu bio potreban minimum znanja. Danas polupismen ucitelj (nadziran od polupismenog
direktora, a ovaj od nepismenog ministra) uci buduce esencijalno nepismene primaoce 6 plata za 12 mjeseci rada.
Za dobar pocetak dana, evo jedna iz rubrike "naslov gladac, unutra jadac", iz hrvatske verzije kix-a, index.hr:

[quote]Kate Middleton priznala: "Voljela sam Gorana Ivaniševića"[/quote]


Bomba, zar ne?

A ispod toga, manjim slovima:
U DOKUMENTARCU BBC-ja o Wimbledonu Kate Middleton progovorila je o svojoj ljubavi prema tenisu te otkrila da je bila velika obožavateljica Gorana Ivaniševića.

"Voljela sam Andrea Agassija, Petea Samprasa, Gorana Ivaniševića i Steffi Graf", otkrila je vojvotkinja od Cambridgea koja od mladosti ne propušta najpoznatiji teniski turnir na svijetu, a prije nego što je postala članica kraljevske obitelji, svake godine je, poput ostalih ljubitelja tenisa, satima čekala u redu da bi ušla na turnir.
Tako je, drage punacke i seksualno frustrirane domacice, zajebali su vas za jos jednu romansu o kojoj se moglo pricati na kafi sa susjedama.


Nastavlja se...
Post Reply