Novinari kao politički megafoni

Post Reply
User avatar
wonkaw
Posts: 505
Joined: 14/07/2015 18:19
Location: daleko od fukare i lopova, jos dalje od hodza i popova
Contact:

#1 Novinari kao politički megafoni

Post by wonkaw »

Znam da toga ima dosta, nego za oko mi padose ova dva kliksova clanka od danas i jucer. Sta vi mislite o svemu tome, koliko novinari djeluju na ljudsku podsvijest i na njihovo opcenito shvatanje situacije u kojoj se nalaze?

Image
https://www.klix.ba/vijesti/bih/i-jutro ... /180103028

Image
https://www.klix.ba/vijesti/bih/kolone- ... /180104062
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#2 Re: Novinari kao politički megafoni

Post by Roccohljup »

Kod većine ljudi jako puno (kako kod nas tako i u svijetu). Dosta ljudi se uzda u medije da objektivno i realno pisu i izvještavaju o tekućim problemima u društvu jer je lakš procitati na jednom mjestu nego zasukati rukave pa istražiti. men se čini sto je narod manje obrazovan i vise lijen, to mediji igraju veću ulogu u oblikovanju njihovih ubjeđenja.
User avatar
Truba
Posts: 81021
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3 Re: Novinari kao politički megafoni

Post by Truba »

ko plati više za njega se piše :oops:

ko igra za raju i zanemariju tektiku...
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18007
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#4 Re: Novinari kao politički megafoni

Post by GandalfSivi »

Problem je potreba za instant informacijom i nedostatkom in-depth novinarstva. Vijesti su sve krace i krace, novinarstvo se mijenja od nekadasnjeg ka portal-novinarstvom, sa "novinarima" koji se placaju po objavljenom clanku, bez potreba za primanje u stalni radni odnos, sto opet rezultira inflacijom kvazi-novinara, od kojih mnogi ne poznaju ni osnove pismenosti (realno mi lose bude kada vidim sve pravopisne i gramaticke greske, pogotovo na Radio Sarajevu).

S druge strane, s obzirom na brojnost medija, mnogo je lakse od strane politickih partija uticati na javno mijenje kroz clanke i sirenje istih, ili kroz klasicno placanje portala, ili kroz vlastite medije (uzmimo za primjer SDA koja posjeduje Stav, Faktor i Slobodnu Bosnu), te dok se jedna vijest objavi, pa prenese, pa izbaci na forum, pa opet preuzme, mnogi je uzmu kao vjerodavnu, a u sustini dolazi od stranackog glasila.

Na kraju stvar koja me najvise nervira je naiva i nerazumijevanje odgovornosti "novinara" koji objavljuju zadnje smece za klik vise. Koga ba vise zanima sta je Kusturica rekao, kakvu je knjigu Jankovic (nekada poznat kao Karajlic) napisao, cime se Seselj bavi, ili na kraju krajeva nabrajanje sve i jedne irelevantne gluposti koju Dodik lupi. Nekada je za takve stvari postojala zadnja stranica novina, danas su to vijesti koje prodaju novine. Svi bi mi malo sretniji bili kada bi se sobom zabavili i ignorisali sum koji se namece, pogotovo onaj s druge strane Drine.
User avatar
wonkaw
Posts: 505
Joined: 14/07/2015 18:19
Location: daleko od fukare i lopova, jos dalje od hodza i popova
Contact:

#5 Re: Novinari kao politički megafoni

Post by wonkaw »

Roccohljup wrote:Kod većine ljudi jako puno (kako kod nas tako i u svijetu). Dosta ljudi se uzda u medije da objektivno i realno pisu i izvještavaju o tekućim problemima u društvu jer je lakš procitati na jednom mjestu nego zasukati rukave pa istražiti. men se čini sto je narod manje obrazovan i vise lijen, to mediji igraju veću ulogu u oblikovanju njihovih ubjeđenja.
Meni se cini da je objektivnost svedena na politicki marketing, i da vecina cita/slusa one medije koje njemu bolje zvuce. Ovi naslovi, gore na slici, kao da ih je F. Novalic licno diktirao.
User avatar
wonkaw
Posts: 505
Joined: 14/07/2015 18:19
Location: daleko od fukare i lopova, jos dalje od hodza i popova
Contact:

#6 Re: Novinari kao politički megafoni

Post by wonkaw »

GandalfSivi wrote:Problem je potreba za instant informacijom i nedostatkom in-depth novinarstva. Vijesti su sve krace i krace, novinarstvo se mijenja od nekadasnjeg ka portal-novinarstvom, sa "novinarima" koji se placaju po objavljenom clanku, bez potreba za primanje u stalni radni odnos, sto opet rezultira inflacijom kvazi-novinara, od kojih mnogi ne poznaju ni osnove pismenosti (realno mi lose bude kada vidim sve pravopisne i gramaticke greske, pogotovo na Radio Sarajevu).

S druge strane, s obzirom na brojnost medija, mnogo je lakse od strane politickih partija uticati na javno mijenje kroz clanke i sirenje istih, ili kroz klasicno placanje portala, ili kroz vlastite medije (uzmimo za primjer SDA koja posjeduje Stav, Faktor i Slobodnu Bosnu), te dok se jedna vijest objavi, pa prenese, pa izbaci na forum, pa opet preuzme, mnogi je uzmu kao vjerodavnu, a u sustini dolazi od stranackog glasila.

Na kraju stvar koja me najvise nervira je naiva i nerazumijevanje odgovornosti "novinara" koji objavljuju zadnje smece za klik vise. Koga ba vise zanima sta je Kusturica rekao, kakvu je knjigu Jankovic (nekada poznat kao Karajlic) napisao, cime se Seselj bavi, ili na kraju krajeva nabrajanje sve i jedne irelevantne gluposti koju Dodik lupi. Nekada je za takve stvari postojala zadnja stranica novina, danas su to vijesti koje prodaju novine. Svi bi mi malo sretniji bili kada bi se sobom zabavili i ignorisali sum koji se namece, pogotovo onaj s druge strane Drine.
Slazem se, i jos da dodam da mi se gadi ta ''objektivnost'' kad se moraju dodvoravati drugoj strani koja forsira kontru. Primjer godisnjca genocida u Srebrenici, - iz srpske centrale se forsira prica o stradanju pripadnika VRS koje oni izjednace sa zrtvama genocida iako se zna da su ti pali sa puskom u ruci, a zrtve genocida sa vezanim rukama i povezom preko ociju.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18007
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#7 Re: Novinari kao politički megafoni

Post by GandalfSivi »

wonkaw wrote:
GandalfSivi wrote:Problem je potreba za instant informacijom i nedostatkom in-depth novinarstva. Vijesti su sve krace i krace, novinarstvo se mijenja od nekadasnjeg ka portal-novinarstvom, sa "novinarima" koji se placaju po objavljenom clanku, bez potreba za primanje u stalni radni odnos, sto opet rezultira inflacijom kvazi-novinara, od kojih mnogi ne poznaju ni osnove pismenosti (realno mi lose bude kada vidim sve pravopisne i gramaticke greske, pogotovo na Radio Sarajevu).

S druge strane, s obzirom na brojnost medija, mnogo je lakse od strane politickih partija uticati na javno mijenje kroz clanke i sirenje istih, ili kroz klasicno placanje portala, ili kroz vlastite medije (uzmimo za primjer SDA koja posjeduje Stav, Faktor i Slobodnu Bosnu), te dok se jedna vijest objavi, pa prenese, pa izbaci na forum, pa opet preuzme, mnogi je uzmu kao vjerodavnu, a u sustini dolazi od stranackog glasila.

Na kraju stvar koja me najvise nervira je naiva i nerazumijevanje odgovornosti "novinara" koji objavljuju zadnje smece za klik vise. Koga ba vise zanima sta je Kusturica rekao, kakvu je knjigu Jankovic (nekada poznat kao Karajlic) napisao, cime se Seselj bavi, ili na kraju krajeva nabrajanje sve i jedne irelevantne gluposti koju Dodik lupi. Nekada je za takve stvari postojala zadnja stranica novina, danas su to vijesti koje prodaju novine. Svi bi mi malo sretniji bili kada bi se sobom zabavili i ignorisali sum koji se namece, pogotovo onaj s druge strane Drine.
Slazem se, i jos da dodam da mi se gadi ta ''objektivnost'' kad se moraju dodvoravati drugoj strani koja forsira kontru. Primjer godisnjca genocida u Srebrenici, - iz srpske centrale se forsira prica o stradanju pripadnika VRS koje oni izjednace sa zrtvama genocida iako se zna da su ti pali sa puskom u ruci, a zrtve genocida sa vezanim rukama i povezom preko ociju.
Nije to cak ni "objektivnost", to je cisto neznanje. Toliko puta prenesu agencijsku vijest, jal Tanjuga jal Srne, bez ikakvog komentara, osvrta, icega. Na kraju ispadne da je to vijest portala ili medija koji je prenosi...
User avatar
wonkaw
Posts: 505
Joined: 14/07/2015 18:19
Location: daleko od fukare i lopova, jos dalje od hodza i popova
Contact:

#8 Re: Novinari kao politički megafoni

Post by wonkaw »

GandalfSivi wrote:
wonkaw wrote: Slazem se, i jos da dodam da mi se gadi ta ''objektivnost'' kad se moraju dodvoravati drugoj strani koja forsira kontru. Primjer godisnjca genocida u Srebrenici, - iz srpske centrale se forsira prica o stradanju pripadnika VRS koje oni izjednace sa zrtvama genocida iako se zna da su ti pali sa puskom u ruci, a zrtve genocida sa vezanim rukama i povezom preko ociju.
Nije to cak ni "objektivnost", to je cisto neznanje. Toliko puta prenesu agencijsku vijest, jal Tanjuga jal Srne, bez ikakvog komentara, osvrta, icega. Na kraju ispadne da je to vijest portala ili medija koji je prenosi...
Nisam siguran da li je neznanje, vise mi se cini da (a) olako prihvataju propagandu, (b) ili su dio te propagandne masinerije, (c) zaboli ih kita sto je napisano, vazno je objaviti nesto.
As part of the 1995 Dayton accords that mostly ended the violence, Bosnia was broken into two constituent states: a Muslim-Croat federation and Republika Srpska.

https://www.rferl.org/a/republika-srpsk ... 64699.html
User avatar
BHCluster
Posts: 23260
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#9 Re: Novinari kao politički megafoni

Post by BHCluster »

Kakva je situacija sa Ruskim u BL, imali tamo redova?
User avatar
wonkaw
Posts: 505
Joined: 14/07/2015 18:19
Location: daleko od fukare i lopova, jos dalje od hodza i popova
Contact:

#10 Re: Novinari kao politički megafoni

Post by wonkaw »

sherbett wrote:"Rat svjetova" je skolski primjer kako mediji mogu utjecati na mase. Dramu je slusalo 6 milijuna ljudi a milijun i po je panicario i vjerovao da se to sve stvarno desava. A zasto? Jer je welles zapoceo radio dramu sa : prekidamo program zbog izvanrednih vijesti. Ok.. mjesto radnje SAD.. treba to uzet kao olakotnu okolnost debila koji nisu skuzili.. ali tako ke i danas kod njih. Oni su uvjereni da su oni 4. Arhandjeo koji ce spasiti svijet od antikrista.
Znaci sve i i do koga i kako dopre

Novinari imaju imaju veliku odgovornost, i ako ne mogu s njome da se nose bolje da se ni ne facaju toga pisla.
Ali nisu novinari uvijek ni krivi.
Imaju urednike iznad sebe. Urednika rubrike pa urednika glavnog. Taj pak ima i gazdu.
Malo koji medij je nezavisan.
Njegova opstojnost zavisi od financija npr. Sto todorica 30 godina nitko nije spominjao pk medijima nikad? Pa zato sto je bio jedan od najjacih oglasivaca. Znaci, ako novinar naidje na super pricu o mobbingu u konzumu, prekovremenima, trulom vocu bla... ne smije o tome pisat.
Dalje, mediji ovise i o politickim strujama. Jasno ko dan. Uz politicke struje imamo i jake lobije nevladinih organizavija... i sve ti je to njesra.

Zato sam ja diplomirala novinarstvo al nisam bila spremna da jedem govna porazena u borbi za svoje ideale.
Ko ih je** sve!
I svaka cast svakom novinaru i uredniku koji se izborio!
Sve to stoji, ali novinar treba da se drzi cinjanica i onda kada prenosi vijesti opozite strane koja pokusava da propagandom prevrne istinu i stvori komfuziju zaradi cilja za koji se bori.

Objektivnost nebi trebala da znaci da se svakom lajavcu ustupa medijski prostor, da se otrov siri i da razdara drustvo kao rak.

Upravo sad sam citao artikal na engleskom, danasnja vijest iz USA koja ima udaran naslov kako je u USA u 2017 g. vise ljudi ubijeno od strane okorjeli desnicara nego od strane islamista, i onda pri kraju zakljucak kako to i nije toliko bitna cinjenica jer su ta 34 ubojstva bili pojedinacni slucajevi dok onih 8 od strane islamista koji su pregazeni kolima u jednom slucaju nose vecu tezinu, (i normalno su okarekerisani kao ter0ristcki cin) iako se jedan od desnicara sluzio istom metodom kada je pregazio i usmrtio 3 osobe.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#11 Re: Novinari kao politički megafoni

Post by hAZNADAR »

Mediji su cudo. Genocid u Prijedoru su pocinili lokalni Srbi - komsije, skolski, prijatelji, rodjaci,... zbog Kozarskog Vjesnika koji je to i stimulisao i to hvalio. A tu samo dva covjeka na zadatku - Mile i Rade Mutic.

Pa kad je to bilo moguce zbog medija - moguce je sve drugo.
User avatar
wonkaw
Posts: 505
Joined: 14/07/2015 18:19
Location: daleko od fukare i lopova, jos dalje od hodza i popova
Contact:

#12 Re: Novinari kao politički megafoni

Post by wonkaw »

.
User avatar
wonkaw
Posts: 505
Joined: 14/07/2015 18:19
Location: daleko od fukare i lopova, jos dalje od hodza i popova
Contact:

#13 Re: Novinari kao politički megafoni

Post by wonkaw »

Kako skontati da je izborna utrka u toku u BiH?
Kada primjetis da se po novinama. portalima i malim ekranima vuca starica Fata sa crkvom na ledjima. (bez obzira na njene izjave i kome su namjenjene, ovo se odnosi na politicko-medijske lesinare)
sramotno, zeludac boli od povracanja, kako ih vise nije sramota, dabogda nikad tinte i wifi nemali... fuj, fuj
User avatar
wonkaw
Posts: 505
Joined: 14/07/2015 18:19
Location: daleko od fukare i lopova, jos dalje od hodza i popova
Contact:

#14 Re: Novinari kao politički megafoni

Post by wonkaw »

Draganu Lukacu je veca prijetnja sigurnosti to sto ima ljudi koji hodaju gradom u uniformama sa ljiljanima od paravojni formacija koje se postrojavaju i marsiraju gradom s dugim cijevima. Uistinu, stvarno, zaista.

Jebem ti novinarstvo koje copy paste propagandne pomflete, bez ikakvog osvrta na njihov sadrzaj, pljuc.

Lukac izdiktira, SRNA objavi a Klix prenese.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/lukac-m ... /180130008
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#15 Re: Novinari kao politički megafoni

Post by It_is_a_Leclerc »

Pa bolje i to nego da se kao oni nesretnici sa faktora.ba predvođeni bivšom Klixovom neurednicom, Editom Gorinjac, u metodama linča obračunavaš sa svakim ko kahne protiv SDA i Turske.

Mislim da bih hljeba bio gladan prije nego što bih radio takav posao.
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#16 Re: Novinari kao politički megafoni

Post by dr.gog »

It_is_a_Leclerc wrote:Pa bolje i to nego da se kao oni nesretnici sa faktora.ba predvođeni bivšom Klixovom neurednicom, Editom Gorinjac, u metodama linča obračunavaš sa svakim ko kahne protiv SDA i Turske.

Mislim da bih hljeba bio gladan prije nego što bih radio takav posao.
:D :thumbup:
User avatar
wonkaw
Posts: 505
Joined: 14/07/2015 18:19
Location: daleko od fukare i lopova, jos dalje od hodza i popova
Contact:

#17 Re: Novinari kao politički megafoni

Post by wonkaw »

It_is_a_Leclerc wrote:Pa bolje i to nego da se kao oni nesretnici sa faktora.ba predvođeni bivšom Klixovom neurednicom, Editom Gorinjac, u metodama linča obračunavaš sa svakim ko kahne protiv SDA i Turske.

Mislim da bih hljeba bio gladan prije nego što bih radio takav posao.
skreces temu...
ne pratim faktor pa i ne postam nista s njega... a mrzim sda...
ako se zelis obracunavati sa sda ima bezbroj tema, odvali tamo...
ako nemas sta reci na ovu temu vezanu za NOVINARE ti onda odjebi i ratuj na svojim frontovima...
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#18 Re: Novinari kao politički megafoni

Post by It_is_a_Leclerc »

wonkaw wrote:
It_is_a_Leclerc wrote:Pa bolje i to nego da se kao oni nesretnici sa faktora.ba predvođeni bivšom Klixovom neurednicom, Editom Gorinjac, u metodama linča obračunavaš sa svakim ko kahne protiv SDA i Turske.

Mislim da bih hljeba bio gladan prije nego što bih radio takav posao.
skreces temu...
ne pratim faktor pa i ne postam nista s njega... a mrzim sda...
ako se zelis obracunavati sa sda ima bezbroj tema, odvali tamo...
ako nemas sta reci na ovu temu vezanu za NOVINARE ti onda odjebi i ratuj na svojim frontovima...
Nisu ni tebi svi kod kuće, izgleda.

Tema - "Novinari kao politički megafoni", i ja ti navedem čisti primjer jedne medijske kuće koja je zapravo elitna jedinica za odstrel u vlasništvu jedne političke partije, i ti imaš mini nervni slom ovdje.

Umij se. Ili zamijeni jedno slovo. Kako ti lakše.
User avatar
wonkaw
Posts: 505
Joined: 14/07/2015 18:19
Location: daleko od fukare i lopova, jos dalje od hodza i popova
Contact:

#19 Re: Novinari kao politički megafoni

Post by wonkaw »

It_is_a_Leclerc wrote:
wonkaw wrote:
It_is_a_Leclerc wrote:Pa bolje i to nego da se kao oni nesretnici sa faktora.ba predvođeni bivšom Klixovom neurednicom, Editom Gorinjac, u metodama linča obračunavaš sa svakim ko kahne protiv SDA i Turske.

Mislim da bih hljeba bio gladan prije nego što bih radio takav posao.
skreces temu...
ne pratim faktor pa i ne postam nista s njega... a mrzim sda...
ako se zelis obracunavati sa sda ima bezbroj tema, odvali tamo...
ako nemas sta reci na ovu temu vezanu za NOVINARE ti onda odjebi i ratuj na svojim frontovima...
Nisu ni tebi svi kod kuće, izgleda.

Tema - "Novinari kao politički megafoni", i ja ti navedem čisti primjer jedne medijske kuće koja je zapravo elitna jedinica za odstrel u vlasništvu jedne političke partije, i ti imaš mini nervni slom ovdje.

Umij se. Ili zamijeni jedno slovo. Kako ti lakše.
Nisi naveo primjer s namjerom da pridoneses ovoj temi, vec da bi umanjio znacenje mog primjera i pokusao da ga prikazes kao manje bitan (napisao si "Pa bolje i to nego") iako meni vise znaci od svi prepucavanja izmedju sbb, sda, i slicnih tokom izborne godine. Ako je tebi bitnija predizborna kampanja meni nije, meni je vaznije kako cetnici svojom propagandom pripremaju tlo za nove zlocine.

p.s. dovoljno sam sabran da znam citati sa razumjevanjem ono sto je napisano, pa i ono sto je napisano izmedju redova.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#20 Re: Novinari kao politički megafoni

Post by It_is_a_Leclerc »

Pa što nisi napisao u uvodnom postu - "Ovo je tema o tome kako četnici pripremaju teren za nove zločine" - pa da s mirom izignorišem i ovu, kao i niz drugih paranoično-opsesivnih škrabotina koje se na dnevnoj osnovi pojavljuju ovdje.

Nego napišeš - "Kako novinari utiču na svijest o onom što se dešava oko nas", ja ti navedem medije koji otvoreno lažu o tome kako nam je super, kako su stvari odlične zbog Fadila i Denisa, i ti mene ovdje napadneš i nešto kao izigiravaš.

Jedini racionalan zaključak na takvu ofanzivu na samo spominjanje SDA je da, uz dužno poštovanje, niste ništa drugo do li stranački bot koji temu otvara s ciljem propagande nekakvih bjelosvjetskih zavjera i zamućivanje vode kako se ne bi govorilo o tome koliko je ljudi SDA istjerala iz ove zemlje.
User avatar
wonkaw
Posts: 505
Joined: 14/07/2015 18:19
Location: daleko od fukare i lopova, jos dalje od hodza i popova
Contact:

#21 Re: Novinari kao politički megafoni

Post by wonkaw »

It_is_a_Leclerc wrote:Pa što nisi napisao u uvodnom postu - "Ovo je tema o tome kako četnici pripremaju teren za nove zločine" - pa da s mirom izignorišem i ovu, kao i niz drugih paranoično-opsesivnih škrabotina koje se na dnevnoj osnovi pojavljuju ovdje.

Nego napišeš - "Kako novinari utiču na svijest o onom što se dešava oko nas", ja ti navedem medije koji otvoreno lažu o tome kako nam je super, kako su stvari odlične zbog Fadila i Denisa, i ti mene ovdje napadneš i nešto kao izigiravaš.

Jedini racionalan zaključak na takvu ofanzivu na samo spominjanje SDA je da, uz dužno poštovanje, niste ništa drugo do li stranački bot koji temu otvara s ciljem propagande nekakvih bjelosvjetskih zavjera i zamućivanje vode kako se ne bi govorilo o tome koliko je ljudi SDA istjerala iz ove zemlje.
tema je to sto sam napisao da je, a ne to sto bi ti zelio da je.. to sto citiras jedan od mojih primjera je samo moj doprinos temi... ti nisi naveo primjer, nema ni citata ni linka, ni slike, nikog kurca, nego si licno napao mene i moj primjer bez ikakvog povoda jer ti smeta nesto i pokusavas da plasiras lazi da sam ja sda bot, a sto ti smeta ti sam znas sto.. za mene rasprava zavrsena, ponestalo mi hrane za trolove, a ti nastavi ako zelis pricati sam sa sobom...

P.S. djaba ti vriska na sda i ko fol briga za narodom, mirnog razlaza nece biti
Post Reply