Novi zakon - premija auto osiguranja

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
plucna mahramica
Posts: 573
Joined: 20/07/2011 14:59

#501 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by plucna mahramica »

Moze li ti pokloniti potvrdu da je invalid pa da uvezes auto na povlasticu?
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#502 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by dgL_ »

ado_7 wrote:Da li je moguce da meni neko pokloni svoj bonus. Npr, imam komsiju koji ima bonus i koji nece registrovati auto na sebe, da li je moguce da on taj bonus prebaci na mene, tj da mi polloni svoj bonus, i na koji nacin se to rijesi? Notar, opstina, osiguranje...
nesto slicno sam ja uspio ali sa clana obitelji.. kako je komsijski uredjeno ne znam... otidji kod nekog iz osiguranja da ti to vidi
ado_7
Posts: 131
Joined: 22/11/2010 21:21

#503 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by ado_7 »

plucna mahramica wrote:Moze li ti pokloniti potvrdu da je invalid pa da uvezes auto na povlasticu?
Ne mozes, ali nije to isto...
User avatar
Magarece_godine
Posts: 2564
Joined: 07/05/2009 19:51

#504 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Magarece_godine »

ado_7 wrote:
Magarece_godine wrote: Riješio sam bez njih.... 50 posto se moze dobiti i ako niste imali auto na sebi...
I mene zanima kako, registarcija se blizi :)
Samo odes u susjedni entitet...kod njih sve može
tzman
Posts: 15
Joined: 03/01/2011 13:37

#505 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by tzman »

Ljudi treba mi info, za 3-4 dana uzimam drugo auto, na sebi već imam jedno ali planiram ga prodati nakon što ovo registrujem.E sad interesuje me da li je moguće da sa ovog prvog auta preuzmem bonus pri registraciji drugog jer prvo više ne planiram registrovati na sebe?
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#506 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by dobar osjecaj »

tzman wrote:Ljudi treba mi info, za 3-4 dana uzimam drugo auto, na sebi već imam jedno ali planiram ga prodati nakon što ovo registrujem.E sad interesuje me da li je moguće da sa ovog prvog auta preuzmem bonus pri registraciji drugog jer prvo više ne planiram registrovati na sebe?
Osiguranje i bonus su na tvoje ime i nemoj prodavati osiguranje na svoje ime s vozilom koje prodajes. Provjeri u osiguravajucoj kuci kako da to prakticno izvedes da prekines osiguranje na prvom vozilu a svoja stecena prava u smislu bonusa koristis dalje pri osiguranju novog vozila bez da ih poklanjas onome kome prodajes vozilo.
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#507 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by dgL_ »

tzman wrote:Ljudi treba mi info, za 3-4 dana uzimam drugo auto, na sebi već imam jedno ali planiram ga prodati nakon što ovo registrujem.E sad interesuje me da li je moguće da sa ovog prvog auta preuzmem bonus pri registraciji drugog jer prvo više ne planiram registrovati na sebe?
Vozas prvo auto koje je na tebi dok ga ne prodas.. Kad ga prodas registrujes svog ferrarija i vozis dalje... Ono odjavis prevedee na ime kupca i polica ti ostaje 50%... Najlakse :)
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#508 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by esso_sa »

tzman wrote:Ljudi treba mi info, za 3-4 dana uzimam drugo auto, na sebi već imam jedno ali planiram ga prodati nakon što ovo registrujem.E sad interesuje me da li je moguće da sa ovog prvog auta preuzmem bonus pri registraciji drugog jer prvo više ne planiram registrovati na sebe?
Ne mozes tako prenijeti bonus. @dGl ti je vec pojasnio. Bonus je vezan za tvoje ime i ako zurisa sa novim autom, jedini nacin je da prekines polisu koju imas za trenutno auto, trazis povrat novca za neiskoristeni dio polise, odjavis trenutno auto, i onda napravis kopiju vlasnicke knjizice da imas dokaz da si odjavio (znaju nekad traziti u policiji). Ili da vozas trenutno auto dok ti ne istekne registracija, pa onda uradis odjavu, kupis novo auto, registrujes ga na svoje ime i sa svojim bonusom.
U sustini, da bi prenio bonus na novo auto, na starom autu ti ne smije biti nista pravosnazno (registracija, polisa, prijavljeno na tvoje ime)
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#509 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by dgL_ »

esso_sa wrote:
tzman wrote:Ljudi treba mi info, za 3-4 dana uzimam drugo auto, na sebi već imam jedno ali planiram ga prodati nakon što ovo registrujem.E sad interesuje me da li je moguće da sa ovog prvog auta preuzmem bonus pri registraciji drugog jer prvo više ne planiram registrovati na sebe?
Ne mozes tako prenijeti bonus. @dGl ti je vec pojasnio. Bonus je vezan za tvoje ime i ako zurisa sa novim autom, jedini nacin je da prekines polisu koju imas za trenutno auto, trazis povrat novca za neiskoristeni dio polise, odjavis trenutno auto, i onda napravis kopiju vlasnicke knjizice da imas dokaz da si odjavio (znaju nekad traziti u policiji). Ili da vozas trenutno auto dok ti ne istekne registracija, pa onda uradis odjavu, kupis novo auto, registrujes ga na svoje ime i sa svojim bonusom.
U sustini, da bi prenio bonus na novo auto, na starom autu ti ne smije biti nista pravosnazno (registracija, polisa, prijavljeno na tvoje ime)
Ne mora cekati da istekne... Nek ga proda, odmah prevede, kopiju odjavljene vlasnicke i registrujes novo auto... Novo mozes kupiti, ali koristi ovo kad je vec registrovano i prodajo ga agresivnije, spuszi cijenu ili kako to vec ide da ga se rijesis, i onda najnormalnije reg. Novo... Cim to prodas nema veze sto vazi reg. Lupam pola godine, ti preko kopije vlasnicke dokazujes da nisi vlasnik, prodano i imas pravo na svoj bonus...
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#510 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by esso_sa »

dgL_ wrote: Ne mora cekati da istekne... Nek ga proda, odmah prevede, kopiju odjavljene vlasnicke i registrujes novo auto... Novo mozes kupiti, ali koristi ovo kad je vec registrovano i prodajo ga agresivnije, spuszi cijenu ili kako to vec ide da ga se rijesis, i onda najnormalnije reg. Novo... Cim to prodas nema veze sto vazi reg. Lupam pola godine, ti preko kopije vlasnicke dokazujes da nisi vlasnik, prodano i imas pravo na svoj bonus...
To prolazi kod policije ali ti osiguranje ne da novu polisu sa 50% popusta ako ti je polisa koja glasi na staro auto jos "ziva". Mora ili isteci ili da je ti otkazes. Imao ja ovaj problem prije 15 dana... Rijesio raskidom polise i povratom novca za neiskoristeni dio. Nakon toga uredno dobio novu polisu (za novo vozilo) sa 50% popusta
samo pozitiva
Posts: 1018
Joined: 27/01/2016 10:58
Location: Tapatalk

#511 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by samo pozitiva »

ima li ista kod nas jednostavno?
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#512 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by dgL_ »

esso_sa wrote:
dgL_ wrote: Ne mora cekati da istekne... Nek ga proda, odmah prevede, kopiju odjavljene vlasnicke i registrujes novo auto... Novo mozes kupiti, ali koristi ovo kad je vec registrovano i prodajo ga agresivnije, spuszi cijenu ili kako to vec ide da ga se rijesis, i onda najnormalnije reg. Novo... Cim to prodas nema veze sto vazi reg. Lupam pola godine, ti preko kopije vlasnicke dokazujes da nisi vlasnik, prodano i imas pravo na svoj bonus...
To prolazi kod policije ali ti osiguranje ne da novu polisu sa 50% popusta ako ti je polisa koja glasi na staro auto jos "ziva". Mora ili isteci ili da je ti otkazes. Imao ja ovaj problem prije 15 dana... Rijesio raskidom polise i povratom novca za neiskoristeni dio. Nakon toga uredno dobio novu polisu (za novo vozilo) sa 50% popusta
Nema mi ovo logike... Pa odes u drugo osiguranje sa odjavljenom vlasnickom, auto nije na tebi, dokaz da si imao auto, prodao... Kupio novo hocrs da registrujes... I dobit ces bonus... Mislim da nebi trebalo biti problema...
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#513 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by esso_sa »

dgL_ wrote: Nema mi ovo logike... Pa odes u drugo osiguranje sa odjavljenom vlasnickom, auto nije na tebi, dokaz da si imao auto, prodao... Kupio novo hocrs da registrujes... I dobit ces bonus... Mislim da nebi trebalo biti problema...
Nema ni meni, ali tako me potrefilo... Kod mene je bilo isto osiguranje, nisam probao varijantu koju ti predlazes...
Mada, ne bi me zacudilo da ti u drugom osiguranju zatraze dokaz da vec nemas aktivnu polisu kod nekog drugog
ado_7
Posts: 131
Joined: 22/11/2010 21:21

#514 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by ado_7 »

Znaci imam apsurdnu situaciju.
Napravio tehnicki u bihamku u sarajevu, dobio fiskalni racun i onaj ispis sa rezultatima tehnickog.
Predao te papire u mup u kakanj, zajedno sa ostalim potrebnim papirima. Sad mi prave problem jer nema uplatnice za tehnicki pregled, vec je fiskalni racun.
Kako im objasniti da su totalno nenormalni, ali na kulturan nacin...znaci nemoguce.
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#515 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by KB9 »

"draga, uvazena gospodo, vi ste totalno nenormalni"

:izet:
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#516 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Bakir1 »

samovolja pojedinaca, salterusa i njihovih muskih kolega je apsurdna, krmku niz dlaku, zovi bihamk neka ti daju ili izvod ili uplatnicu proforme radi
ado_7
Posts: 131
Joined: 22/11/2010 21:21

#517 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by ado_7 »

Stvar je u tome sto oni treba da rade u sluzbi gradjana, a oni se ponasaju da je sve to njihova svojina. Sad ja treba opet da idem do bihamka, objasnjavam ljudima zasto mi treba uplatnica, pa tu uplatnicu (ako su uopste u mogucnosti da mi izdaju) treba da nosim u kakanj (jer poznajuci nas sistem mora biti original uplatnica, ne moze kopija) itd, itd...
Poenta da radim tehnicki u sarajevu i jest bila upravo u tome da ne hodam, i ne gubim vrijeme, i uzimam izlaz s posla nepotrebno...ali ljudi moji, ovo je bosna i hercegovina, ovdje nista ne moze na jednostavan nacin...
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#518 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Bakir1 »

vidi, nemoj ici, neka ti dostave uplatnicu, ja radim slican dio poslova i znam sa cime se sve susrecemo, drzava je iznenada se stavila u ulogu kontrole naplate tehnickih pregleda, koji su opet u vlasnistvu privatnih i poluprivatnih firmi, apsurd....
ja dobio papir da moram odjaviti auto, na papiru pise potvrda o registraciji i tablice, odem s time, kaze a vlasnicka, a gdje pise, ne pise a podrazumijeva se, helem uzme zena papir upise u potvrdu o registraciji odjavljeno i hajde.
prodam ja auto, kaze lik jel imam sve od papira, reko imas, zove kroz par dana, ne moze registrovati auto trazi sluzbenik papir o odjavi, to sto pise da je odjavljeno auto i sto ga nema u bazi cipsa ne znaci nista????
nemam papira, treba liku, sef te sluzbe u visokom ne moze izdati prepis nego samo moze ici u sluzbene novine objava o izgubljenom papiru, procedura od cca 50 KM i 30 dana....
namolim ja zene sto rade na salteru, daju mi papir nekako i zavrsim.
ado_7
Posts: 131
Joined: 22/11/2010 21:21

#519 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by ado_7 »

Bihamk mi je blizu, to mi i nije problem izaci, zavrsiti za 15 minuta, ali gori mi je apsurd sto ce mi traziti da dostavim uplatnicu u mup kakanj original, a ne faxom, ili mailom.
Ali eto njima nista ne predstavlja sta pise, i koji su dokumenti potrebni. I kaze nesto se podrazumijeva, ne podrazumijeva se, napisis lijepo to i to, a ne da neko baca grah i razmislja da li nesto treba ili ne...
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#520 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Bakir1 »

druze, to sto si ti dozivio je najmanji problem kakve sve apsurde svakodnevno imas od ljudi koji rade na salteru....
ironija je da pravilnici po kojima postupaju i tumace zakon nemaju javno, samo tajno, jer su unutrasnji.
cija ti je polica? nazovi tog sto ti je radio registraciju, neka nadje kolegu u kaknju i neka ti to zavrsi...
ado_7
Posts: 131
Joined: 22/11/2010 21:21

#521 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by ado_7 »

Apsolutno se slazem, ali ipak se covjek svaki put iznenadi...nevjerovatno...svaki put kontas ma nece ovaj put, bit ce ok.
Zvao sam sad sefa od ''saleruse'', da vidim da li ce on rijesiti problem, ako ne rijesi, onda idem dalje da trazim :)
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#522 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by shandrprcSA »

3 god.
User avatar
spree
Posts: 7886
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#523 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by spree »

Gdje najjeftinije registrovati auto kod nas? Pretpostavljam da je sve u blizu, ali ako ima negdje povoljnije sto da ne.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#524 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by dobar osjecaj »

spree wrote:Gdje najjeftinije registrovati auto kod nas? Pretpostavljam da je sve u blizu, ali ako ima negdje povoljnije sto da ne.
Zadnji put kad sam registrovala auto kod meni nebitne poznanice kod koje godinama registrujem auto, rekla sam joj da cu otkazati osiguranje kod nje ako mi ne ponudi neki popust. Vidno razocarana mi je dala popust od nekih 40 maraka (koliko se sjecam). Pitas u kuci u kojoj registrujes mozes li ostvariti neki popust ako si duze vremena njihov klijent.
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#525 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Sodom1 »

Malo sam citao ovih par stranica unazad i ostalo mi nejasno. Da li mogu imati 2 ili vise auta registrovanih sa bonusom ili samo jedno a ostala ce obracunati po punoj tarifi?
Post Reply