Novi zakon - premija auto osiguranja

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Darh Wader
Posts: 434
Joined: 25/09/2009 19:04
Location: New Mexico

#451 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Darh Wader »

Odem danas da pitam za prvu reg bmw 525d 2002, raznese mi čovjek sa odgovorom 1150KM. :-)
User avatar
art vandeley
Posts: 2352
Joined: 12/06/2010 11:14
Location: Monk˙s Restaurant

#452 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by art vandeley »

I na primjer na ovom linku postavljenom na temi Prevod auta moze se izracunati otprilike visina registracije. Samo ovdje u drugom polju pod "vrsta registracije" imaju opcije prva registracija i promjena vlasnistva...kod obje opcije iznos ispadne otprilike isti. Kontam kakva je razlika između njih, o cemu se tu radi?
User avatar
drndalo
Posts: 22821
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#453 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by drndalo »

Prva reg. vjerovatno ukljucuje izradu tablica. Kod prevoda tablice ostaju, a placa se samo zamjena saobracajne.
User avatar
klaki
Posts: 2303
Joined: 15/02/2013 17:49
Location: 榛名山峠

#454 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by klaki »

Darh Wader wrote:Odem danas da pitam za prvu reg bmw 525d 2002, raznese mi čovjek sa odgovorom 1150KM. :-)

AAAA HAJ MRČO SAČE ONI JOS VISE DAPOSKUPE REGISTRAICJU IGORIVO

Jos jednom se odgovornim sjetim svega po spisku. Ja dok svog ljubimca opravim i krenem vozat necu imat za reg i benzina kako je krenulo.
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#455 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by zrakomlat »

art vandeley wrote:
Kada kupis auto, polica moze ostati na prethodnom vlasniku ( koji vjerovatno ima 50%) samo se u kvadratu za napomenu napise da si novi vlasnik. I ti uzivas bonus 50% do sljedece registracije kada placas 100% . A prethodni vlasnik uz kopirane odjavljene dokumente moze prenjeti bonus na novu polisu .
Jel sigurno ovo ovako da moze? To znaci ako kupujem auto kojem je ostalo recimo 7 mjeseci registracije, polica ostaje na prethodnom vlasniku s tim da ja platim osiguranje za tih preostalih 7 mjeseci ali sa popustom od 50% a naredna registracija na moje ime ide 100% posto mi je prva? S druge strane prodavac time ne gubi nista tj. prenosi taj svoj bonus od 50% na novu policu?

Jesam li dobro shvatio?
Nisi dobro shvatio jedan dio.
Kad kupiš auto koje ima registracije još 7 mjeseci npr, ne plaćaš ništa u vezi te police do isteka. Polica je već plaćena za neki period, i ti čekaš istek tog perioda, tj registracije i onda produžiš registraciju ali skuplje nego bivši vlasnik :)
Platiš samo prijenos- ugovor 20-tak KM, nova saobraćajna 5, zeleni karton 4, takse nešto malo. Oko 40-50 KM imaš troškova da promjeniš vlasništvo.
User avatar
Libyano
Posts: 458
Joined: 16/07/2007 22:59
Location: Tripoli nekad, BiH sad

#456 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Libyano »

Može li mi neko reći proceduru oko promjene opštine registracije.
Ja sam promijenio adresu pa sada sa registracijom trebam i auto prebaciti na novu adresu.
User avatar
drndalo
Posts: 22821
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#457 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by drndalo »

Provjeri moras li mijenjati opstinu... Mozda mozes sve po starom...
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#458 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by corsa »

Libyano wrote:Može li mi neko reći proceduru oko promjene opštine registracije.
Ja sam promijenio adresu pa sada sa registracijom trebam i auto prebaciti na novu adresu.
Ja sam prošle godine mijenjao adresu i prebacivao auto. Nikakva posebna procedura. Onome ko ti registruje auto naglasiš da hoćeš da promijeniš adresu i ostalo on obavlja. Ti dodatno plaćaš novu saobraćajnu, ako su ti nove tablice one ostaju, a u vlasničku se ponovo upisuje tvoje ime samo sa drugom adresom. Ukoliko nema mjesta u vlasničkoj moraš platiti i novu vlasničku. To je to.
User avatar
art vandeley
Posts: 2352
Joined: 12/06/2010 11:14
Location: Monk˙s Restaurant

#459 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by art vandeley »

a kakva je situacija kada auto kupujem iz drugog entiteta tj. RS-a? Jel i u tom slucaju samo pravim prevod vlasnistva na sebe a vozim na registraciji prethodnog vlasnika do isteka trajanja registracije ili to pravo gubim zato jer su razliciti entiteti?
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#460 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Bakir1 »

Prevod storniranje stare police povrat novca kupovina nove police.
Ukoliko nema tog osiguranja u FBiH onda povrat para nova polica, ukoliko ima samo zamjena
AnonymousBIH
Posts: 1476
Joined: 10/11/2014 14:20

#461 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by AnonymousBIH »

Pozdrav.

Imam registrovano auto, po novom zakonu, i kao uredan klijent dobio sam 50% popusta na policu. Interesuje me, ako neko zna, ukoliko uzmem još jedno auto da li ću i na njega dobiti popust od 50% tj. da li imam 2 bonusa za 2 auta, oba moje vlasništvo? LP
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#462 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by dgL_ »

AnonymousBIH wrote:Pozdrav.

Imam registrovano auto, po novom zakonu, i kao uredan klijent dobio sam 50% popusta na policu. Interesuje me, ako neko zna, ukoliko uzmem još jedno auto da li ću i na njega dobiti popust od 50% tj. da li imam 2 bonusa za 2 auta, oba moje vlasništvo? LP

slicna situacija i kod mene... samo sto sam ja od prije imao na oba auta 50%... u Novembru mi istice na jednom, pa cu tad sve znati... ovako sve nagadjanja...
AnonymousBIH
Posts: 1476
Joined: 10/11/2014 14:20

#463 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by AnonymousBIH »

dgL_ wrote: slicna situacija i kod mene... samo sto sam ja od prije imao na oba auta 50%... u Novembru mi istice na jednom, pa cu tad sve znati... ovako sve nagadjanja...

Provjerio danas u svom osiguranju, jedan popust vrijedi samo za jedno auto, za drugo je potrebno platiti punu policu.
Ti pošto imaš dvije police od prije, imaćeš na oba auta ponovo popust.
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#464 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by dgL_ »

AnonymousBIH wrote:
dgL_ wrote: slicna situacija i kod mene... samo sto sam ja od prije imao na oba auta 50%... u Novembru mi istice na jednom, pa cu tad sve znati... ovako sve nagadjanja...

Provjerio danas u svom osiguranju, jedan popust vrijedi samo za jedno auto, za drugo je potrebno platiti punu policu.
Ti pošto imaš dvije police od prije, imaćeš na oba auta ponovo popust.

hvala puno za info...

jel zna neko jos oko prenosa vlasnistva na bracnog druga... cuo sam da se zadrzava popust 50% ko je imao i prije recimo... muz imao popust 50% od prije, zeli da prebaci auto na zenu na kojoj trenutno nema nista, bilo je registrovano auto na njoj prije 15 godina... (poslije rata pa period od 5-6 godina)... jel zna neko ovo ?
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#465 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by zrakomlat »

dgL_ wrote:
AnonymousBIH wrote:
dgL_ wrote: slicna situacija i kod mene... samo sto sam ja od prije imao na oba auta 50%... u Novembru mi istice na jednom, pa cu tad sve znati... ovako sve nagadjanja...

Provjerio danas u svom osiguranju, jedan popust vrijedi samo za jedno auto, za drugo je potrebno platiti punu policu.
Ti pošto imaš dvije police od prije, imaćeš na oba auta ponovo popust.

hvala puno za info...

jel zna neko jos oko prenosa vlasnistva na bracnog druga... cuo sam da se zadrzava popust 50% ko je imao i prije recimo... muz imao popust 50% od prije, zeli da prebaci auto na zenu na kojoj trenutno nema nista, bilo je registrovano auto na njoj prije 15 godina... (poslije rata pa period od 5-6 godina)... jel zna neko ovo ?
Mislim da može. Ima opcija poklona bonusa ako se radi o članu porodice. To sam baš danas čuo od kolegice koja hoće nešto tako da kentra.
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#466 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by esso_sa »

Bakir1 wrote:Prevod storniranje stare police povrat novca kupovina nove police.
Ukoliko nema tog osiguranja u FBiH onda povrat para nova polica, ukoliko ima samo zamjena
Ne ide ni to vise... Neki dan sam prodao vozilo koje sam tek registrovao u FBiH, a kupac vozila zivi u RS-u.
Isli na varijantu da ja odjavim vozilo sa sebe, prenesemo moju polisu na njega (radi osiguranje u oba entiteta) i da on tako izvrsi prijavu na sebe u lokalnom MUPu... Nema teorije... Ne daju

Ne moze ni varijanta da novi vlasnik tamo kupi novu polisu a prenese ostala davanja koja sam ja platio u FBIH (porezi itd)...Sad prave problem i oko toga jer kao pare placene u budzet FBiH i RS nema ni marke od toga. U sustini, prepucavanje oko para... Na kraju, jedina varijanta ispade da novi vlasnik radi sve od nule (puna registracija sa svim troskovima)
Ovo su sve info direkt iz MUP-a i osiguravajucih drustava u RS-u... Nema koga nismo zvali i pitali...

Mozda se moze provuci i neka jeftinija varijanta ali ocito samo uz stelu...
Last edited by esso_sa on 16/09/2015 10:34, edited 2 times in total.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#467 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Bakir1 »

nisam bas upratio tu odluku, ali vjerovati cu ti na rijec :thumbup:
nema zakonskog uporista za to, naknade drzavi su svuda iste kako to oni samoincijativno da mijenjaju?
cest problem u mojoj bransi je svojeglavost sluzbenika u PU koji rade u sektoru administracije....
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#468 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by esso_sa »

Bakir1 wrote:nisam bas upratio tu odluku, ali vjerovati cu ti na rijec :thumbup:
Ne znam ni ja jel neka odluka mozda na nivou RS-a samo ili je neki prenos al', vejruj mi, nema sta nismo pokusali... Nece ni da cuju... Istu info sam i ja iskopao - zakonski ne bi smjeli da peglaju, ali izgleda da ide ta varijanta gdje odlucuju "glave" po lokalnim MUP-ovima... Uz neku stelu, vjerujem da bi se mogao uraditi prenos...

Obrnuta varijanta (iz RS-a u FBiH) je mogla, bar prije 3 godine... Kad sam kupovao svoje auto, provukao sam sve na varijantu prenosa polise. Prodavac samo otisao u osiguranje gdje su mu na polisu dopisali da nije imao nikakva potrazivanja po istoj i da se ista prenosi na mene. Sa tom polisom i izjavom, odjavom auta i KP ugovorom otisao ovdje u MUP i sve regularno prijavio na sebe... Platio samo novu saobracajnu
Last edited by esso_sa on 16/09/2015 10:41, edited 1 time in total.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#469 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Bakir1 »

to je kao da ti ne priznaju VD prilikom promjene adrese iz blentiteta u blentitet
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#470 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by esso_sa »

Bakir1 wrote:nisam bas upratio tu odluku, ali vjerovati cu ti na rijec :thumbup:
nema zakonskog uporista za to, naknade drzavi su svuda iste kako to oni samoincijativno da mijenjaju?
cest problem u mojoj bransi je svojeglavost sluzbenika u PU koji rade u sektoru administracije....
Eh ovo podvuceno je takodjer novina. Bar za mene... Oni tamo imaju totalno drugacije poreze na luksuz ili sta vec... Ako i kupis novu polisu tamo u RS-u, opet moras platiti tamosnji porez, koji je veci nego ovdje... Ovdje sam placao porez 50KM a tamo je 130 KM. I upravo tu je i izbio glavni problem ! Ko biva, ostale pare u FBiH a RS-u ni marke...
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#471 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Bakir1 »

http://www.mkt.gov.ba/bos/dokumenti/zakoni/?id=274
nema i ne pise, za sta ce se ufatiti?
vjerujem ja tebi ali maslaju vas pravo....
eto ti na pp jedna email adresa pa na nju elaboriraj slobodno problem koji imas, ako mozes hronoloski sa imenima i prezimenima bilo bi dobro
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#472 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by esso_sa »

Ma znam i ja da maslaju... Al ne mozes ti protiv kretena. Dodjes na salter a on nece da ti primi papire, a zakonski bi morao... Ko kad nam je drzava nakaradna kakva jeste...
Zavrsili smo vec na ovu najgoru varijantu tako da sad i nemam nista od javljanja na ovaj mail. Ali hvala svakako :thumbup:
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#473 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by dgL_ »

ljudii help :))

pitanje kratko jasno osiguranje iz RSa tacnije Krajina osiguranje vazi li do isteka registracije prilikom prevoda vozila u Sarajevo odn. FBiH?
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#474 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by KB9 »

Darh Wader wrote:Odem danas da pitam za prvu reg bmw 525d 2002, raznese mi čovjek sa odgovorom 1150KM. :-)
valjda to konacno smanji broj wannabe krimosa sto su tek polozili i odma kupili bmw da budu mange
sLLayer
Posts: 567
Joined: 31/03/2009 21:39

#475 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by sLLayer »

Ako sad odjavim auto, pa to isto auto prijavim za par mjeseci hocu li morati placati punu policu osiguranja pri registraciji? i da li moram ikako odjavvljivat auto ako ne zelim da se registrujem par mjeseci
Post Reply