novi metod voznje

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Brdar
Posts: 280
Joined: 10/01/2012 20:02

#51 Re: novi metod voznje

Post by Brdar »

citroen xm wrote:Ne bi želio da se neko uvrijedi, ali ovo je po meni žešća glupost. Jesi li možda probao iz druge u petu da ga ubaciš, možda će još manje da troši? :-) A i mogu samo da zamislim koji je napor i razmišljanje pri mijenjanju brzina da mjenjač logično ne povučeš dole prema četvrtoj već da ga izbaciš u ler pa opet gore u petu.
Jesam probao sam i iz 2. u 5., u josanici, prva do 4000rpm, zatim druga do 4500rpm i onda 5. i laganini ubrzavanje :)
User avatar
Better Man
Posts: 16804
Joined: 01/10/2006 20:10

#52 Re: novi metod voznje

Post by Better Man »

Brdar wrote:
citroen xm wrote:Ne bi želio da se neko uvrijedi, ali ovo je po meni žešća glupost. Jesi li možda probao iz druge u petu da ga ubaciš, možda će još manje da troši? :-) A i mogu samo da zamislim koji je napor i razmišljanje pri mijenjanju brzina da mjenjač logično ne povučeš dole prema četvrtoj već da ga izbaciš u ler pa opet gore u petu.
Jesam probao sam i iz 2. u 5., u josanici, prva do 4000rpm, zatim druga do 4500rpm i onda 5. i laganini ubrzavanje :)
Iz druge u petu je totalna patnja i gušenje auta, osim ako nisi drugom brzinom razvio preko 70 km na sat!
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#53 Re: novi metod voznje

Post by sparky »

sto vise pises sve je zabavnije citati. samo nastavi :D
preporuka:kupi automatika
:run:
User avatar
Saraj`vo
Posts: 139
Joined: 09/05/2012 13:15
Location: ...do zadnjeg dana, života mog.

#54 Re: novi metod voznje

Post by Saraj`vo »

Ma ja mislim da malo pretjerujete sa tim niskim potrosnjama od 4 litra i tako to i ja kad ga pustim niz brdo u 4-oj board mi pokazuje 0, da li je to bas nula. Ne vjerujem da auto od dvije tone sa 2k kubika i preko 100 konja moze trositi 4 litra kako god ga vozio (osim u idealnim uslovima) naravno da se voznjom moze smanjiti potrosnja ali moja iskustva govore drugacije.
GaRGa
Posts: 2763
Joined: 25/02/2009 15:00

#55 Re: novi metod voznje

Post by GaRGa »

znao sam i ja iz druge u sestu al na 6000+ rpm
Mlad i Nevin
Posts: 2365
Joined: 07/11/2010 16:05

#56 Re: novi metod voznje

Post by Mlad i Nevin »

Moja preporuka je da voziš autobus, i to onaj sa 8 brzina (4+4). Njega šaltaš 2-4-6-7-8 :D
User avatar
Ringhio
Posts: 1005
Joined: 04/04/2011 23:47
Location: Ni ovdje ni tamo

#57 Re: novi metod voznje

Post by Ringhio »

Obavezno citati glasom top-shop prodavaca.


Nasli smo sigurno najinovantniji nacin za ustedu goriva. Znaci, tebra, minimalna potrosnja. Nikakva bolje je reci. Ne ovaj savjet vas nece kostati 20 000 maraka koliko bi vam uzeli majstori iz auto radionica, ne nece uzeti ni 10 000 maraka koliko bi dali za knjige nacitanih radnika iz auto radionica koji su usli u otvoren rat sa prodavacima i proizvodjacima goriva. Ne nece vas kostati nista, da, istina je, savjet cu vam dati potpuno besplatno. Dobro ste culi, potpuno besplatno. Naime, o cemu se radi.

Parkirati auto na ulici gdje je prometnije sa pjesacima, sacekati 2 momka, malo krsnija, i reci im, pi@ke, vi nemozetete ovo auto odgurati do Mostara. Cak sta vise tolike ste vulve da to i ne smijete uciniti ! Posto su zitelji naseg balkanskog podnevlja poznati po tome da ce uraditi sve da bi pobili to ne-mo-zes i ne-smi-jes sasvim je sigurno da ce vas oni i odgurati do Mostara. Vase je samo da lagano dozirate kocnicu, i da nekad okrente kljuc u kontakt bravici vaseg cjenjenog limenog ljubimca da bi startovali vas super snazno sonicni motor da bi bili u mogucnosti da upalite klimu i rashladite vase voljeno vozilo.

Ako pozovete odmah, na dar dobijate periku, lazne grudi petice, kilogram sminke renomiranog ukrainskog proizvodjaca Nuklea, hulahopke i snjalicu za kosu. S tim darom ne rizikujete da ce vam neko slomiti kicmu, propucat vam koljena, ili razlupati to isto vozilo.

Ali to nije sve, ako pozovete ove minute, uz sve to mi vam saljemo i jos jednog momka, koji je zesto napucan sterodidima i nervira ga sve, a pogotovo gore pomenute rijeci ne-mo-zes , ne-smi-jes. On ce biti pogodan gdje su veliki usponi, a i poslje naucnih istrazivanja doznali smo da taj izuzetno veliki djecko pozitivno djeluje na ovu dvojicu pokupljenu sa ceste, jer ce se oni htjeti dokazati kako, brze, jace, i efikasnije mogu gurati vozilo od njega, koji je eto tako, od brda odvaljen. Visestruka dobit dragi gledaoci.

Ako bas zelite da nesto doplatite, i da na taj nacin iskazete svoju zahvalnost za ovaj fenomenalni savjet, posaljite 20 konvertibilnih maraka na nas ziro racun ( pojavljuje se u dnu ekrana ) i mi cemo vam o svom trosku poslati 3 100% pamucne krpe da bi djecaci koji ce vas gurati mogli da podmetnu pod dlanove, da vam ne muzgave znojem po svjeze ispoliranom super sjajnom laku i farbi.

Samo da vas napomenemo, ako ste pozvali odmah, i dobijate set koji ce od vaseg snaznog, super oku ugodnog muskog misicavog tijela napraviti preljepu studenticicu, zamolili bih vas da ovaj gore pomenuti tekst izgovarate u niskim oktavama.

Ako doplatite jos 40 maraka, saljemo vam instruktora za zenski govor na kucnu adresu, slavnog profesora,renomiranog predavaca zenskog govora i ponasanja na iskljucivo muskim fakultetima Duga, Osjecam se Zenstveno, Ipak sam Zensko, Zensko sam Iznutra, te cestog gosta gej parada, uvazenog doktora Analni Zaptivac.

Pozovite nas.
NediM17
Posts: 21827
Joined: 05/11/2009 11:49

#58 Re: novi metod voznje

Post by NediM17 »

Brdar wrote:skonto sam novu tehniku saltanja, bar ja tako volva vozim i poprilicno mi malo trosi,
1. krenm prvom,
2. na 15ak na sat odmah saltam u drugu
3. na 30 u trecu
4. na 55 u petu (znaci drek iz trece u petu, preskocim 4. :wink:
tako manje habam mjenjac a trosi mi 6 l otvorene ceste (1.8 benzin)
a uspio ga stjerat na 4.8 :wink:

moj savjet je da svi ovako voze
P.S. ko da gledam sace se javit specijalci tipa, gusis motor, habas mjenjac, pati se.....
a motor mi isti kao prvog dana 2001, kad sam ga kupio, prvog dana mi je bilo u 5. na 3000rpm 111kmh, i dan danas ISTO tako, vozio ga na dignostiku sve perfekt a preso 290k
Ne znam sto se patis pa saltas te silne brzine, ja bih na tvom mjestu odmah kretao iz pete, tada bi ga mozda "stjero" i na 4l/100km. :-)
Mlad i Nevin
Posts: 2365
Joined: 07/11/2010 16:05

#59 Re: novi metod voznje

Post by Mlad i Nevin »

Iz pete da ga neko gurne niz Bradinu xD
cekek
Posts: 343
Joined: 21/06/2015 12:47

#60 Re: novi metod voznje

Post by cekek »

Neka si je ozivio, tema je vrh :thumbup: :D

Ako je pokretac teme jos tu negdje - jesi probao mozda kupiti dizela, njega svakako mozes voziti na nizim obrtajima a jos manje trosi?
_ado_
Posts: 657
Joined: 18/10/2007 18:32

#61 Re: novi metod voznje

Post by _ado_ »

gdje je nestao Brdar? sjecam se da je nekad otvarao po 3-4 teme dnevno. jbt tek sad vidim kako brzo vrijeme leti, tema otvorena 2012 :shock:
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Usa
Contact:

#62 Re: novi metod voznje

Post by O'zone »

Zanimljiva tema. Pošto je sad i kod mene 1.8 motor ispod haube od sutra ide "novi metod vožnje" :izet:
User avatar
basicm
Posts: 10549
Joined: 16/01/2012 21:38

#63 Re: novi metod voznje

Post by basicm »

Pazi samo da u minus ne ode potrosnja, naplatice ti porez na proizvodnju goriva.
User avatar
drndalo
Posts: 22848
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#64 Re: novi metod voznje

Post by drndalo »

Kod mene su sve motori mimo 1.8... Jel' to znaci da ja ne mogu koristiti blagodati ovog super-hiper-naucnog-metoda??? :? :sad:
mg
Posts: 976
Joined: 22/07/2004 19:28

#65 Re: novi metod voznje

Post by mg »

Ja ništa ispod 2.5 nisam vozio godinama. Kakve su Vam to dječije zapremine??

Kod mene piše da na semaforu treba turirati, tako se valjda ubija više nekih tih ozona koji su štetni po okolinu a i bolje se hladi jer kažu da punpa od vode brže vrti! A i lakše je krenut kad je kazaljka na 2.
Sharif
Posts: 187
Joined: 23/08/2012 10:45
Location: Malo vamo, malo tamo

#66 Re: novi metod voznje

Post by Sharif »

nista cudno...standardni eco driving


http://www.ecodrive.org/en/what_is_ecod ... codriving/
(skipping gears)
User avatar
dulekrele
Posts: 3858
Joined: 10/04/2014 18:25

#67 Re: novi metod voznje

Post by dulekrele »

ja uopste ne razmisljam o tim brzinama. meni moj auto sve kaze sam. koja brzina i kad promijeniti :D
zrakomlat
Posts: 10248
Joined: 23/09/2012 17:22

#68 Re: novi metod voznje

Post by zrakomlat »

basicm wrote:Pazi samo da u minus ne ode potrosnja, naplatice ti porez na proizvodnju goriva.
:lol:
User avatar
plucna mahramica
Posts: 573
Joined: 20/07/2011 14:59

#69 Re: novi metod voznje

Post by plucna mahramica »

Kod mene sto brze idem, vise trosi... :?
Sta radim pogresno?
Post Reply