Novi biznis, privatno groblje, isplati li se?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#1 Novi biznis, privatno groblje, isplati li se?

Post by bach »

Da li neko zna kakvo je procedura oko otvaranja firme, pokopnog društva, koja bi vršila kompletnu uslugu oko umrlih.

Zaprepastio sam se kada sam saznao da pojedini efendije i ljudi iz IZ uzamaju ogromne pare za ukope na pojedinim prigradskim grobljima. Da sahranite dedu ili nanu uzimaju vam 2000 do 3000 KM.

Kažu ljudi da potpuni monopol na to ima Islamska zajednica, koja navodno nikad ne bi dozvolila ovakvo nešto, to jest ne bi dopustili da im se neko miješa u posao i uzima im pare.

Konkretno, dobio sam u nasljedstvo nekoliko parcela u okolini Sarajeva, i ne znam šta ću s njim, te razmišljam da otvorim privatno groblje. Kod mene 50 posto popusta nego kod IZ, SPC ili KC.

U Sarajevu skoro pola miliona sigurnih mušterija.

Da li bi se ovo isplatilo?
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#2 Re: Novi biznis, privatno groblje, isplati li se?

Post by JThomas »

sve može da propadne i da nestane, samo je smrt siguran posao :D :D :lol:

šalu na stranu, čisto sumnjam, monopol na religiju je prejak, a samim tim i na smrt...mrak bi te progutao.
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#3 Re: Novi biznis, privatno groblje, isplati li se?

Post by bez_ideje »

I meni bi odgovaralo da se skine ovaj monopol s ukopa :-?
Ja sve razmisljala da sebi bezecujem kako gorje pa po svom ceifu da me ukopaju :lol: :lol:
Ako to tvoje bude fino,urbano,fensi semiteri imas musteriju
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#4 Re: Novi biznis, privatno groblje, isplati li se?

Post by bach »

JThomas wrote:sve može da propadne i da nestane, samo je smrt siguran posao :D :D :lol:

šalu na stranu, čisto sumnjam, monopol na religiju je prejak, a samim tim i na smrt...mrak bi te progutao.
mrak bi te progutao
I meni ovo kažu.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#5 Re: Novi biznis, privatno groblje, isplati li se?

Post by JThomas »

mLogo velike pare se tu vrte. ako si ikad ikoga ukopavao gluho bilo, znaš o čemu govorim.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#6 Re: Novi biznis, privatno groblje, isplati li se?

Post by bach »

JThomas wrote:mLogo velike pare se tu vrte. ako si ikad ikoga ukopavao gluho bilo, znaš o čemu govorim.
Dedo i nana su zvjerski ubijeni tokom rata. Negdje 1996, 1997 su eksumirani i ukopani, znam da nas je IZ oderala za troškove, bez obzira što su ljudi i sada mogli biti živi.
User avatar
Toto
Posts: 8115
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#7 Re: Novi biznis, privatno groblje, isplati li se?

Post by Toto »

bez obzira da li se radi o nekom gradskom preuzecu ili nekoj vjerskoj zajednici troskovi ukopa su uvjek bili jako veliki
u nekim gradovima takvu vrstu usluga rade i firme koje su u vlasnistvu gradova: kao gradska komunalna peduzeca ili su se ta preduzeca osamostalila pa funkcionisu kao zasebni privredni subjekti ....vjerske zajednice nemaju nista sa funkcionisanjem tih firmi osim sto VZ, potpuno neovisno od pogrebnih firmi i na zahtjev klinata, obavljaju vjerske sluzbe............
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#8 Re: Novi biznis, privatno groblje, isplati li se?

Post by slavkoimamodilera »

bach wrote:
mrak bi te progutao
I meni ovo kažu.
Martinovica zamalo i nije progutao mrak zato sto "im se umijesao u posao"... pamet u glavu!
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#9 Re: Novi biznis, privatno groblje, isplati li se?

Post by The 51st State »

smrt je siguran posao, davno rece pantelija, kako za tebe, a tako i za konkurenciju 8) .
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#10 Re: Novi biznis, privatno groblje, isplati li se?

Post by tranquil »

Dvije stvari su sigurne:

1. Niko nikad nije ostao dužan banci (banka je uvijek našla način da naplati svoj dug)
2. Niko nikad nije pobijedio vjerske zajednice u njihovom biznisu.

Ali ipak sretno.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#11 Re: Novi biznis, privatno groblje, isplati li se?

Post by PipiDugaDevetka »

Znači i priča o krematorijumu u Visokom sa cijenom spaljivanja mene kao kadavera od oko 100KM nije moguća? S obzirom na pomenute monopoliste i biznismene,...
Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#12 Re: Novi biznis, privatno groblje, isplati li se?

Post by Wind »

Vrlo dobra ideja, garant uspjesna...ali mislim da nemas nikakvih sansi da to organizujes...

nekad u novinama sam pratio neku aferu oko toga...mislim da je to sto je salvko spomenuo...

ko da diras u osinjak... treba pokusati, pa ne mogu stalno imat monopol, jednog dana ce se i to promijeniti...

SRETNO!
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#13 Re: Novi biznis, privatno groblje, isplati li se?

Post by burekodsira »

evo malo da podebljam tvoju ideju, da te nebi ganjali raznorazni "vlastodrsci" ti pokusaj sa grobljem kucnih ljubimaca. trend za k.lj. je u porastu a niko nema gdje legalno zakopati k.lj. vec krisom po sumicama i parkovima...
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#14 Re: Novi biznis, privatno groblje, isplati li se?

Post by zijancer »

sad ce i ovo poceti. idiote, razumijem tvoj problem, i zelju da namlatis pare, ali te molim da se informises u zavodu za planiranje grada (ako tamo kojim slucajem jos uvijek postoji neko..iko sa zivim mozdanim celijama) o uslovima koje moraju ispunjavati lokacije odredene za groblja.
ne zelim da za par godina moram kupovati vodu za pice ili obolim tvojom krivicom.
User avatar
rosal
Posts: 175
Joined: 10/08/2008 20:53

#15 Re: Novi biznis, privatno groblje, isplati li se?

Post by rosal »

Ovdje bi se kao glavni problem izdvojio nedostatak "klijenata", jer vecina nasih ljudi zeli da se to obavi uz sve popratne religijske obrede... Dakle, opet bi morao suradjivati sa vjerskim zajednicam, a ko zna da li bi oni uopce pristali na takav tip suradnje i pod kojim uvjetima!

Jos jedna bitna stvar je i to tvoje zemljiste, jer ne moze se svako zemljiste koristiti u te svrhe(zbog same konfiguracije tla, udaljenosti od podzemnih voda i sl)
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#16 Re: Novi biznis, privatno groblje, isplati li se?

Post by KatarinaKosaca »

Sjetih se Maratonaca pa se naglas smijem......... Ja sam pošteno radio i izlagao se riziku da me uhvate i strpaju u zatvor :lol: :lol:
Ozbiljno, mislim da bi to bio super biznis, ali Pokop je prejak da sa nekim dijeli tržišni share. Bakije isto.
Post Reply