NOVE CIJENE GORIVA

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
semirsar
Posts: 7547
Joined: 24/08/2008 22:53
Location: raj'voSa
Contact:

#12676 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by semirsar »

vala bas, nego, mere li plin na dizel motor, ha? :run:

http://www.prnjavor.info/prnjavor-ugrad ... lase-foto/
“Ugradnjom autogasa vozilo ima čistiji izduv, manju potrošnju samog dizela kojeg smo zamijenili sa LPG-om, koji pomaže boljem sagorijevanju. Rad motora postaje tiši, a smanjuju se i troškovi održavanja motora, jer se produžuje interval zamjene ulja, dpf filtera, egr ventila. Najbolji rezultati postižu se na “common rail” motorima”, pojašnjava Blatešić.

Troškovi same ugradnje zavise od tipa vozila. Zajedno sa atestom cijene se kreću od 2.200 KM.
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#12677 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by MOSALJOZE »

Možel ko ovu uštedu u pare konvertovati,i odoh sutra ovo ugradit :mrgreen:
User avatar
drug_profi
Posts: 50556
Joined: 16/07/2012 16:00

#12678 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by drug_profi »

MOSALJOZE wrote:Možel ko ovu uštedu u pare konvertovati,i odoh sutra ovo ugradit :mrgreen:
Čitaj, pa uzmi digitron.
“Prvo smo preradili naš “Renault grand espace 2,2 dci”, gdje smo dobili povoljne rezultate po pitanju ekonomije, troškova eksploatacije. Postigli smo uštedu u finasijama do 25% i zamijenili dizel sa 47% autogasa. U pogledu snage postigli smo da automobil dobije 20 konjskih snaga više. U pogledu uštede, automobil manje troši, jer je razlika u cijeni dizela i LPG-a otprilike 1 KM. Samim tim, nije teško izračunati da vozilo štedi na litri zamijenjenog dizela 1 KM po trenutnim cijenama”.
Ukratko, 2200 litara dizela kad potrosisi sa ovim isplatilo ti se, jer bi potrosio 4400 bez toga
Ako je gradska voznja znaci za nekih 50.000 kilometara cca.
User avatar
semirsar
Posts: 7547
Joined: 24/08/2008 22:53
Location: raj'voSa
Contact:

#12679 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by semirsar »

znaci...ce da bidne plina i na dizela, ha Image Image
zippoo87
Posts: 15526
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#12680 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by zippoo87 »

konektovan wrote:
zippoo87 wrote:ima li gdje na potezu od Gracanice do centra Tuzle plin da valja a da mu je cijena ispod 0.71 KM po litru ?
najjeftinije sto sam vidio je kod Junuzovic Kopexa,0.71 KM

Hebote, ti ko da plin placas 7 KM, opusti se malo. :mrgreen: Sta ces kad nam uvedu akcize i jos neke druge namete?! :mrgreen:
kakav odgovor...vrhunski od "specijalaca" :P
jbte pa ne radi se ovdje o cijeni,nego vidis da u Sarajevu gdje je standard dva puta veci,cijene goriva nize po nekoliko desetaka feninga i sta sada ja trebam biti glup i placati vise,nesto sto ne vrijedi vise ?
da je 5 feninga,ako negdje ima za 4,a ima i kvalitet,otici cu tom drugom

evo vi sto se kurcite i razbacujete parama,da vam ja ostavim svoj ziro racun pa vi meni prebacujte te pare,mozda vas i pocastim vasim parama ponekad :P
kapitalisti nece sigurno :P
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#12681 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by channel10 »

Dolar pao sa 1,85 na 1,65, barel sa 55 na 50, a kod nas maloprodajne cijene zakovane. :run:
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#12682 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by MOSALJOZE »

drugi profil wrote:
MOSALJOZE wrote:Možel ko ovu uštedu u pare konvertovati,i odoh sutra ovo ugradit :mrgreen:
Čitaj, pa uzmi digitron.
“Prvo smo preradili naš “Renault grand espace 2,2 dci”, gdje smo dobili povoljne rezultate po pitanju ekonomije, troškova eksploatacije. Postigli smo uštedu u finasijama do 25% i zamijenili dizel sa 47% autogasa. U pogledu snage postigli smo da automobil dobije 20 konjskih snaga više. U pogledu uštede, automobil manje troši, jer je razlika u cijeni dizela i LPG-a otprilike 1 KM. Samim tim, nije teško izračunati da vozilo štedi na litri zamijenjenog dizela 1 KM po trenutnim cijenama”.
Ukratko, 2200 litara dizela kad potrosisi sa ovim isplatilo ti se, jer bi potrosio 4400 bez toga
Ako je gradska voznja znaci za nekih 50.000 kilometara cca.
Pa do sada sam za 21 mjesec nasuo oko 1500 litara,otprilike mjesečno potrošim 70l.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#12683 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by supercali »

Pa eto za cirka 2-2 i po godine ti se ovo isplati
User avatar
konektovan
Posts: 40506
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#12684 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by konektovan »

zippoo87 wrote:
konektovan wrote:
zippoo87 wrote:ima li gdje na potezu od Gracanice do centra Tuzle plin da valja a da mu je cijena ispod 0.71 KM po litru ?
najjeftinije sto sam vidio je kod Junuzovic Kopexa,0.71 KM

Hebote, ti ko da plin placas 7 KM, opusti se malo. :mrgreen: Sta ces kad nam uvedu akcize i jos neke druge namete?! :mrgreen:
kakav odgovor...vrhunski od "specijalaca" :P
jbte pa ne radi se ovdje o cijeni,nego vidis da u Sarajevu gdje je standard dva puta veci,cijene goriva nize po nekoliko desetaka feninga i sta sada ja trebam biti glup i placati vise,nesto sto ne vrijedi vise ?
da je 5 feninga,ako negdje ima za 4,a ima i kvalitet,otici cu tom drugom

evo vi sto se kurcite i razbacujete parama,da vam ja ostavim svoj ziro racun pa vi meni prebacujte te pare,mozda vas i pocastim vasim parama ponekad :P
kapitalisti nece sigurno :P

Halo specijalac, ne lupaj gluposti. Pricati o standardu, mozemo do sutra, ali to nije tema. Nije i ne moze biti da je standard dva puta veci u Sarajevu, a opet to nije razlog za nizu cijenu goriva. Je li pratis cijene i po drugim manjim mjestima???? Svugdje su vece nego u Sarajevu. Potraznja je mnogo veca u Sarajevu, veliki broj pumpi, cine da cijene budu nesto nize, vrlo jednostavno. Svake sedmice sam u Gracanici, jos nisam vidio ni jedan auto na plin. :mrgreen:
Tamo je standard poprilicno dobar, ima manje bijede nego u Sarajevu, carsija od zanata. :wink:
Naslovnica
Posts: 27878
Joined: 20/03/2013 15:38

#12685 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by Naslovnica »

dgL_ wrote:
konektovan wrote:
zippoo87 wrote:ima li gdje na potezu od Gracanice do centra Tuzle plin da valja a da mu je cijena ispod 0.71 KM po litru ?
najjeftinije sto sam vidio je kod Junuzovic Kopexa,0.71 KM

Hebote, ti ko da plin placas 7 KM, opusti se malo. :mrgreen: Sta ces kad nam uvedu akcize i jos neke druge namete?! :mrgreen:
Kad bi plin bio 0.21 kf javio bi se neki bolid da pita ima gdje po 0.16... Jbg... Takav smo narod :)
Evo, ja se javljam.
Sa cca 3500-4000km mjesečno, od toga većina na plin, meni 1 kpf po litri pravi solidnu godišnju razliku, a 5kpf po litri uštede, set novih guma. Ha ja! :)
BTW, kod AMEta LPG 0.91. Sam protiv svih, što me ne ubije - ojača me!
:)
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#12686 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by amar1994 »

U dizel koliko ja znam moze samo CNG sto nije isto kao klasicni LPG :thumbup:
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#12687 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by MOSALJOZE »

Naslovnica wrote: Evo, ja se javljam.
Sa cca 3500-4000km mjesečno, od toga većina na plin, meni 1 kpf po litri pravi solidnu godišnju razliku, a 5kpf po litri uštede, set novih guma. Ha ja! :)
BTW, kod AMEta LPG 0.91. Sam protiv svih, što me ne ubije - ojača me!
:)
Koji ti je bibi?
Naslovnica
Posts: 27878
Joined: 20/03/2013 15:38

#12688 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by Naslovnica »

MOSALJOZE wrote:
Naslovnica wrote: Evo, ja se javljam.
Sa cca 3500-4000km mjesečno, od toga većina na plin, meni 1 kpf po litri pravi solidnu godišnju razliku, a 5kpf po litri uštede, set novih guma. Ha ja! :)
BTW, kod AMEta LPG 0.91. Sam protiv svih, što me ne ubije - ojača me!
:)
Koji ti je bibi?
Elantra 1.6. Hoš kupit? 8-)
User avatar
konektovan
Posts: 40506
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#12689 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by konektovan »

Naslovnica wrote:
MOSALJOZE wrote:
Naslovnica wrote: Evo, ja se javljam.
Sa cca 3500-4000km mjesečno, od toga većina na plin, meni 1 kpf po litri pravi solidnu godišnju razliku, a 5kpf po litri uštede, set novih guma. Ha ja! :)
BTW, kod AMEta LPG 0.91. Sam protiv svih, što me ne ubije - ojača me!
:)
Koji ti je bibi?
Elantra 1.6. Hoš kupit? 8-)
Brate, tebi je najisplativije da je gurnes u kakav kanjon, tako ces najvise ustediti. :mrgreen:
Naslovnica
Posts: 27878
Joined: 20/03/2013 15:38

#12690 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by Naslovnica »

konektovan wrote:
Naslovnica wrote:
MOSALJOZE wrote: Koji ti je bibi?
Elantra 1.6. Hoš kupit? 8-)
Brate, tebi je najisplativije da je gurnes u kakav kanjon, tako ces najvise ustediti. :mrgreen:
Otkud ti to brate, kakva je sad to šuplja priča dedeti?!
Ja ne bacam papirić od žvake na ulicu, nego u za to određeno mjesto, a ne da bacam automobil u kanjon.
zippoo87
Posts: 15526
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#12691 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by zippoo87 »

konektovan wrote:

Halo specijalac, ne lupaj gluposti. Pricati o standardu, mozemo do sutra, ali to nije tema. Nije i ne moze biti da je standard dva puta veci u Sarajevu, a opet to nije razlog za nizu cijenu goriva. Je li pratis cijene i po drugim manjim mjestima???? Svugdje su vece nego u Sarajevu. Potraznja je mnogo veca u Sarajevu, veliki broj pumpi, cine da cijene budu nesto nize, vrlo jednostavno. Svake sedmice sam u Gracanici, jos nisam vidio ni jedan auto na plin. :mrgreen:
Tamo je standard poprilicno dobar, ima manje bijede nego u Sarajevu, carsija od zanata. :wink:
pa sta sada ovo treba da znaci ?
ako imam vise para,trebam ih vise i bacati u vjetar ? :D

poenta je da necu da bogatim vlasnike pumpi bez razloga ,bogate se i ovako :D
i kao sto ovaj kolega rece,na plinu se i na 5 kf razlike u cijeni dobije puno vise plina
User avatar
konektovan
Posts: 40506
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#12692 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by konektovan »

zippoo87 wrote:
konektovan wrote:

Halo specijalac, ne lupaj gluposti. Pricati o standardu, mozemo do sutra, ali to nije tema. Nije i ne moze biti da je standard dva puta veci u Sarajevu, a opet to nije razlog za nizu cijenu goriva. Je li pratis cijene i po drugim manjim mjestima???? Svugdje su vece nego u Sarajevu. Potraznja je mnogo veca u Sarajevu, veliki broj pumpi, cine da cijene budu nesto nize, vrlo jednostavno. Svake sedmice sam u Gracanici, jos nisam vidio ni jedan auto na plin. :mrgreen:
Tamo je standard poprilicno dobar, ima manje bijede nego u Sarajevu, carsija od zanata. :wink:
pa sta sada ovo treba da znaci ?
ako imam vise para,trebam ih vise i bacati u vjetar ? :D

poenta je da necu da bogatim vlasnike pumpi bez razloga ,bogate se i ovako :D
i kao sto ovaj kolega rece,na plinu se i na 5 kf razlike u cijeni dobije puno vise plina
Opet nisi procitao cijeli text. Ponuda i potraznja je nemjerljiva izmedju Gracanice i Sarajeva, u tom grmu lezi zec druze1 :wink:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#12693 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by amar1994 »

Svakako je vecina u Sarajevu :lol: :lol:
zippoo87
Posts: 15526
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#12694 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by zippoo87 »

konektovan wrote:
zippoo87 wrote:
konektovan wrote:

Halo specijalac, ne lupaj gluposti. Pricati o standardu, mozemo do sutra, ali to nije tema. Nije i ne moze biti da je standard dva puta veci u Sarajevu, a opet to nije razlog za nizu cijenu goriva. Je li pratis cijene i po drugim manjim mjestima???? Svugdje su vece nego u Sarajevu. Potraznja je mnogo veca u Sarajevu, veliki broj pumpi, cine da cijene budu nesto nize, vrlo jednostavno. Svake sedmice sam u Gracanici, jos nisam vidio ni jedan auto na plin. :mrgreen:
Tamo je standard poprilicno dobar, ima manje bijede nego u Sarajevu, carsija od zanata. :wink:
pa sta sada ovo treba da znaci ?
ako imam vise para,trebam ih vise i bacati u vjetar ? :D

poenta je da necu da bogatim vlasnike pumpi bez razloga ,bogate se i ovako :D
i kao sto ovaj kolega rece,na plinu se i na 5 kf razlike u cijeni dobije puno vise plina
Opet nisi procitao cijeli text. Ponuda i potraznja je nemjerljiva izmedju Gracanice i Sarajeva, u tom grmu lezi zec druze1 :wink:
znam ja to...ali nisi ti o tome pisao,nego kako ja trazim jeftinije a plin je vec kao jeftin
a ja sam onda naveo primjer da nije jeftin,jer moze biti i 15 feninga jeftiniji...to je sva mudrost a znam ja sta je trziste,ponuda i potraznja i ostalo :D
citroen xm
Posts: 18086
Joined: 17/04/2012 22:57

#12695 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by citroen xm »

Ako te tješi u Bileći litar plina 95 feninga. :) :run:
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#12696 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by dgL_ »

Kome je skup plin 0.61 ili 0.66 nek se objesi odmah... Pa to je skoro dzaba voznja... Ne moze vam 20 KM plina. U bocu stat a gledate gdje je jeftinije... Pa jel to sramota hajde sad iskreno da cujem? Ne radi se vise Ni o ustedi ni o cemu nego o glupiranju...
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#12697 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by bitanga_sa_otesa »

hahaha jest se nasao ko ce im rec. :run:
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#12698 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by dgL_ »

bitanga_sa_otesa wrote:hahaha jest se nasao ko ce im rec. :run:
Izvini molim te, benzin 1.96 i 1.71 ima razlike... To je ok... Ali plin... Pa doso lik neki dan sa audijem nekim kaze 20 KM ne moze da mj stane u bocu... I ti sad meni pricas kako je to isto... Kad je rezervar benzina 100 KM... Ne znam ni sto pokusavam da ti objasnim al et :)
zippoo87
Posts: 15526
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#12699 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by zippoo87 »

dgL_ wrote:
bitanga_sa_otesa wrote:hahaha jest se nasao ko ce im rec. :run:
Izvini molim te, benzin 1.96 i 1.71 ima razlike... To je ok... Ali plin... Pa doso lik neki dan sa audijem nekim kaze 20 KM ne moze da mj stane u bocu... I ti sad meni pricas kako je to isto... Kad je rezervar benzina 100 KM... Ne znam ni sto pokusavam da ti objasnim al et :)
tebi je isto rezervoar od 30l i rezervoar od 60 l :D

ti nikako ne kontas o cemu se ovdje pise,tj. ne zelis da kontas
plin je artikal (gorivo) koje ima svoju cijenu i koje je u odnosu na benzin/dizel jeftiniji tri puta ali je opet u zavisnosti od lokacije,negdje skuplji a negdje jeftiniji
i mi (neki) gledamo da ga kupimo jeftinije,ako to mozemo,jer je to sasvim prirodna stvar,da kupujes jeftinije ako mozes

to je li nekome puno 0.61 KM ili je malo,to znaju najbolje oni koji tih 0.61 KM i zarade i nije tvoje da o tome diskutujes
User avatar
bersK
Posts: 2519
Joined: 11/09/2014 21:30

#12700 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by bersK »

U kojim pumpama BPOila u gradu ima plina? Noćaš viđoh da u Halilovićima nema. Ima li tamo prema Lukavici na Dobrinji?
Post Reply