Nova Suzuki vitara

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#51 Re: Nova Suzuki vitara

Post by amar1994 »

:lol: :lol:
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#52 Re: Nova Suzuki vitara

Post by NediM17 »

Haris.ba wrote:
NediM17 wrote:@Harise, motor je identican, jedino moguce da su prenosni omjer nesto drugaciji, kao i da Vitara ima bolju aerodinamiku i nesto manju masu, pa odatle proizilazi i manja potrosnja.
Po šifri motora je neki apgrejd. Nešta su mjenjali. I ja sam mislio da je isti motor. Da ne bude zabune, nešta su mijenjali na motoru koji je išao u sx4.
Nije sad vitara poteška. Moja je oko 1150 prazna.

Ja sam prije odustao od kupovine sx4 (prije nekih 6 godina) upravo zbog motora koji voli popiti. I uzeo sam daciju. Jer meni je odgovarala potrošnja od 8 litara gradske. Svi poznanici sa sx4 imaju potrošnju oko 10 litara gradske. Meni je to bilo puno.
NediM17 wrote:Je li ti to potrosnja po pistolju, ili po boardu? Zvuci mi previse optimisticno.
Po rezervoaru. Sipam i vidim koliko je kilometara prešla, i koliko je litara.
NediM17 wrote:I to da se taj motor moze voziti na 1500rpm u petoj brzini, moze ali po ravnom ili nizbrdo (a o saltanju na 1500rpm, govora nema), cim vidi brda bez min. 3.5 hiljade ne desava se nista.
Jesi probao vozati vitaru?
NediM17 wrote:Sve u svemu, svaki benzinac loce, nije tu Vitara nista ni bolja ni losija u odnosu na druge, taj 1.6 Suzukijev motor je odlican, bez poznatih mana, i svakako je odlicna opcija, a uvijek postoji i mogucnost ugradje LPG-a. Takodjer, ide jako lijepo, ali ako hoces da ide, to je od 4k rpm pa do limitatora (6.5k rpm), ispod je mrtva kobila, osim u prvoj i drugoj brzini. A ti dugi prenosi (prvom se moze razvuci do 50, drugom preko 100km/h, itd.), ne znam koliko su prednost. Bolje da su ispremetali mjenjac pa ga napravili sa sest brzina, i ekstra dugom sestom.
Nisi shvatio. Možeš bez problema ga vrtiti na 5000 obrtaja. Neće mu ništa biti - osim potrošnje. Ali troši malo jer su zgusnuli brzine za gradsku vožnju. I meni je bilo fascinantno da motor se ne guši na 1400 obrtaja. Već lijepo linearno ubrzavaš. A na autoputu vozić 5om 60 na sat na oko 1600 obrtaja. I ubrzavaš na 130 do 3000 obrtaja. Ništa se auto ne guši, niti ide presporo.

Uz brdo ide isto bez problema. Nije to sad idealno. Naravno da se osjeti težina. Ali, ne osjeti se značajno da mu fali "daha". A nas troje u autu.

Vozam i dizela redovno. I odmorim se sa vitarom. Jedino auto u kojemu ne bih automatski mjenač ugradio.
Jedini abgrejd jeste da je taj motor Euro6, a sve drugo je isto, oznaka motora koja je i u SX4 i u Vitari M16A, max. o moment od 156NM na 4400rpm, i max. snaga od 120ks na 6000rpm. Hajde me sad opet ubjedjuj da je mlijeko crno, strasne preinake je dozivio tvoj svemirski 1.6 VVT u Vitari. :-) :lol:

Imao sam i ja Sandera Stepwaya prije, 1.6 8v, i on je volio popiti Boga oca, debelo preko tih 8 litara. Manje mi je trosio Sorento 2.5 CRDi od njega, a Sorento je trosio 10 u prosjeku. :lol:

Nisam probao voziti Vitaru, ali ako ga tako vozis, taj ti motor nece dugo potrajati. Tom motoru je 1500rpm minimum da bi zdravo radio (ispod 1500rpm kada das gas, zvoni varijator faze, i osjecaju se vibracije, uglavnom, trazi nizu brzinu), a saltati na 1500rpm se ne mogu ni dizeli, suludo je uopce pricati o tome.

Ti dok sa tih 60km/h njega dignes na 130km/h, predstavljas opasnost na autoputu, treba ti otprilike od Josanice do Ilijasa, ali si u prednosti sto ne moras strahovati od kamere u Malesicima. Ako tako milujes gas, onda je tih 6.5litara i moguce. Ima li iko da benzinca pri ukljucivanju na autoput zabode u petu brzinu vec na 60km/h. Kada izlazim na autoput sa SX4, tih 60km/h dokucim u trecoj, nerijetko i u drugoj.

Svasta procitati.

Razumijem da je auto dobar, da si zadovoljan, da hoces da preporucis i drugom, da nahvalis, ali nema potrebe te neke stvari idealizirati, kada nije tako.

Daleko od toga da je pljujem po tom motoru, ili autu. Taj auto je odlican, a motor je zahvalan za odrzavat, lanac, ne kvari se, ali sto se tice performansi i potrosnje, mrtvi prosjek, i neke stvari koje tvrdis su notorne gluposti.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#53 Re: Nova Suzuki vitara

Post by amar1994 »

:-) :-)

ne moze ni mazdin 2.0 sa visokom kompresijom povuc ako ga ne vratis za minimalno jednu brzinu :wink: (ma nece ni turbo kako treba :D ).
A Nedim je u pravu , ova voznja unistava svaki motor , pogotovo ove vvti, vtec i sl. :-) :run:

Harise nemoj mi samo rec da se i petom ukljucujes na autoput :shock: :D
Ja ti garantujem da ce ti manje trosit na 2500-3000 :D , tako ga patis samo :thumbup:
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#54 Re: Nova Suzuki vitara

Post by NediM17 »

Pa ukljucuje, jos se hvali. Od 60km/h do 130km/h lagodno ubrzava iz pete brzine, a inace salta na 1500rpm. :-)
Treba mu 10 kilometara u petoj od 60 do 130km/h, a sa tim saltanjem na 1500rpm, taj motor nece dugo.

Nadam se samo da se tako ne ukljucuje na autoput i na ostalim ulazima, gdje se ukljucuje iz trake za ubrzavanje, ako to radi, bez ikakve doze sale, predstavlja opasnost na cesti.
User avatar
konektovan
Posts: 40075
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#55 Re: Nova Suzuki vitara

Post by konektovan »

NediM17 wrote:Pa ukljucuje, jos se hvali. Od 60km/h do 130km/h lagodno ubrzava iz pete brzine, a inace salta na 1500rpm. :-)
Treba mu 10 kilometara u petoj od 60 do 130km/h, a sa tim saltanjem na 1500rpm, taj motor nece dugo.

Nadam se samo da se tako ne ukljucuje na autoput i na ostalim ulazima, gdje se ukljucuje iz trake za ubrzavanje, ako to radi, bez ikakve doze sale, predstavlja opasnost na cesti.

Taj bu motor po performansama, mogao biti dobar za magistrale, za guslanje. :D
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#56 Re: Nova Suzuki vitara

Post by amar1994 »

konektovan wrote:
NediM17 wrote:Pa ukljucuje, jos se hvali. Od 60km/h do 130km/h lagodno ubrzava iz pete brzine, a inace salta na 1500rpm. :-)
Treba mu 10 kilometara u petoj od 60 do 130km/h, a sa tim saltanjem na 1500rpm, taj motor nece dugo.

Nadam se samo da se tako ne ukljucuje na autoput i na ostalim ulazima, gdje se ukljucuje iz trake za ubrzavanje, ako to radi, bez ikakve doze sale, predstavlja opasnost na cesti.

Taj bu motor po performansama, mogao biti dobar za magistrale, za guslanje. :D
Ko, ja ne bi silazio sa 3500-4000 obrtaja samo radi zvuka :P :P :D

Moze li hdi petom sa 60 na 130 da poleti :zoka: :mrgreen:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#57 Re: Nova Suzuki vitara

Post by Haris.ba »

Je li iko od vas vozao vitaru? :D
User avatar
mayab
Posts: 27021
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#58 Re: Nova Suzuki vitara

Post by mayab »

permanentan wrote:Octavia facelift 1.6 tdi 90ks za 29.900 KM.
Sigurno najbolje drzi vrijednost kroz godine, potrosnja smijesna, prostora kao u dvije vitare.
Daj majke ti, kakve veze ima Octavia sa Vitarom, pogotovo ne kupuje svako auto zato da mu dobro drzi cijenu i da ima bas puno prostora itd itd
Ja bi ako nista drugo, Vitaru uzeo zbog polozaja sjedenja, to mi paše i gotovo
almeber
Posts: 55
Joined: 23/09/2008 21:56

#59 Re: Nova Suzuki vitara

Post by almeber »

Sodom1 wrote:
almeber wrote:
Sodom1 wrote:Daje li iko od Suzuki salona ´´staro za novo ´´ ?
Otac ostimao Jmny-a
Postoji opcija staro za novo samo sto je bolje prodat auto na piku jer ga ovamo racunaju duplo manje
Koji ? Daj ime salona da ih kontaktiram da cujem sta vele
Pozovi Suzuki na Šipu
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#60 Re: Nova Suzuki vitara

Post by amar1994 »

mayab wrote:
permanentan wrote:Octavia facelift 1.6 tdi 90ks za 29.900 KM.
Sigurno najbolje drzi vrijednost kroz godine, potrosnja smijesna, prostora kao u dvije vitare.
Daj majke ti, kakve veze ima Octavia sa Vitarom, pogotovo ne kupuje svako auto zato da mu dobro drzi cijenu i da ima bas puno prostora itd itd
Ja bi ako nista drugo, Vitaru uzeo zbog polozaja sjedenja, to mi paše i gotovo
e ali je octavia ( njemacka mehanika ,best buy, folovi golovi) :D

Vidio sam danas jednu vitaru , extra izgleda u narandzastoj boji :)
almeber
Posts: 55
Joined: 23/09/2008 21:56

#61 Re: Nova Suzuki vitara

Post by almeber »

Momci iz obezbjedjenja americke ambasade vozaju vitare 1.6 AWD samo po gradu i prosjek je 8l provjereno. Ova sa pogonom na sva 4 tocka je teza oko 100kg i to je super potrosnja za benzinca.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#62 Re: Nova Suzuki vitara

Post by amar1994 »

almeber wrote:Momci iz obezbjedjenja americke ambasade vozaju vitare 1.6 AWD samo po gradu i prosjek je 8l provjereno. Ova sa pogonom na sva 4 tocka je teza oko 100kg i to je super potrosnja za benzinca.
:)

sta cekas :D , kupi i zavrsi pricu ;-) :thumbup:

od boja , narandzasto/zlatna joj odlicno stoji :thumbup:
almeber
Posts: 55
Joined: 23/09/2008 21:56

#63 Re: Nova Suzuki vitara

Post by almeber »

O ukusima ne vrijedi raspravljati, ali svako ima svoje motive i mogucnosti cime se vodi kad kupuje auto. Meni odgovara vitarin klirens jer mi pred garazom izlaz na cestu nezgodan pa sa cetvorkom redovno zagrebem ako brze sidjem. Auto je prilicno mali znaci ko moj golf4 samo visociji sto mi takodje odgovara. Ljepsi je od svih koje su mi nudili :) barem meni i imam 27000KM . To je to. Znaci da je Ferari :) 27800KM ne hvala
almeber
Posts: 55
Joined: 23/09/2008 21:56

#64 Re: Nova Suzuki vitara

Post by almeber »

amar1994 wrote:
almeber wrote:Momci iz obezbjedjenja americke ambasade vozaju vitare 1.6 AWD samo po gradu i prosjek je 8l provjereno. Ova sa pogonom na sva 4 tocka je teza oko 100kg i to je super potrosnja za benzinca.
:)

sta cekas :D , kupi i zavrsi pricu ;-) :thumbup:

od boja , narandzasto/zlatna joj odlicno stoji :thumbup:
pa sl.sedmice aBd je moja :) a boja je mao sranje jer se ceka a imaju slab izbor za odmah.
User avatar
permanentan
Posts: 455
Joined: 30/01/2008 14:11

#65 Re: Nova Suzuki vitara

Post by permanentan »

Napadose me sto spomenuh Octaviu :)
Nisam mislio nista lose, samo ponudio jos jednu opciju o kojoj moze razmisliti.
Ne kazem da je najbolji izbor.
Nekome mozda jeste, neko je ne bi ni da je pet hiljada jeftinija.

U svakom slucaju nek je sretno sa Vitarom, bitno je da si ti zadovoljan.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#66 Re: Nova Suzuki vitara

Post by amar1994 »

almeber wrote:
amar1994 wrote:
almeber wrote:Momci iz obezbjedjenja americke ambasade vozaju vitare 1.6 AWD samo po gradu i prosjek je 8l provjereno. Ova sa pogonom na sva 4 tocka je teza oko 100kg i to je super potrosnja za benzinca.
:)

sta cekas :D , kupi i zavrsi pricu ;-) :thumbup:

od boja , narandzasto/zlatna joj odlicno stoji :thumbup:
pa sl.sedmice aBd je moja :) a boja je mao sranje jer se ceka a imaju slab izbor za odmah.
8-) :thumbup:
almeber
Posts: 55
Joined: 23/09/2008 21:56

#67 Re: Nova Suzuki vitara

Post by almeber »

permanentan wrote:Napadose me sto spomenuh Octaviu :)
Nisam mislio nista lose, samo ponudio jos jednu opciju o kojoj moze razmisliti.
Ne kazem da je najbolji izbor.
Nekome mozda jeste, neko je ne bi ni da je pet hiljada jeftinija.

U svakom slucaju nek je sretno sa Vitarom, bitno je da si ti zadovoljan.
Hvala druze, nadam se da cu bit zadovoljan
almeber
Posts: 55
Joined: 23/09/2008 21:56

#68 Re: Nova Suzuki vitara

Post by almeber »

E raja da vam jos nesto kazem :) . Neki dan u salonu kad sam dogovaro detalje pitam nesto oko alarma koji dodje u ovom paketu opreme a prodavac gleda u moju trulju od golfa :) i kaze bolje ti stavi na njega jos zeder HAHAHAHA
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#69 Re: Nova Suzuki vitara

Post by drndalo »

almeber wrote:
amar1994 wrote:
almeber wrote:Momci iz obezbjedjenja americke ambasade vozaju vitare 1.6 AWD samo po gradu i prosjek je 8l provjereno. Ova sa pogonom na sva 4 tocka je teza oko 100kg i to je super potrosnja za benzinca.
:)

sta cekas :D , kupi i zavrsi pricu ;-) :thumbup:

od boja , narandzasto/zlatna joj odlicno stoji :thumbup:
pa sl.sedmice aBd je moja :) a boja je mao sranje jer se ceka a imaju slab izbor za odmah.
Ako kupujes, naruci boju koja ti se svidja, nego da se zadovoljavas s onim sto imaju... Valja ga tebi gledati bar 5-7 godina u boji koja ti se ne svidja ako budes isao na to... Cekanje od 2-3 mjeseca brzo prodje... Nije da nemas auto dotad...
almeber
Posts: 55
Joined: 23/09/2008 21:56

#70 Re: Nova Suzuki vitara

Post by almeber »

slazem se, sve su opcije otvorene :)
promaha
Posts: 600
Joined: 04/01/2011 21:11

#71 Re: Nova Suzuki vitara

Post by promaha »

Danas isao sa kolegicom da gledam vitaru i ono sto sts mi je bilo zanimljivo je da unutra ima sasvim ok prostora za svoju klasu tj. Kad stavim vozacevo sjediste u svoju poziciju mogu se nagurati iza sebe, tj. Nije extra prostrano al nije ni kriticno. Kolegica je gledala varijantu sa automatikom i 1,6 motorom i njoj se vise dopada nego recimo duster koji je u istoj toj klasi..

Pitoa sam ih jos za servis i kazu ds je redovan servis oko 200 KM sto je ok, plus benzinac je sa lancem dok dizel koji koriste kazu da je 1.6 fiatov :D
almeber
Posts: 55
Joined: 23/09/2008 21:56

#72 Re: Nova Suzuki vitara

Post by almeber »

promaha wrote:Danas isao sa kolegicom da gledam vitaru i ono sto sts mi je bilo zanimljivo je da unutra ima sasvim ok prostora za svoju klasu tj. Kad stavim vozacevo sjediste u svoju poziciju mogu se nagurati iza sebe, tj. Nije extra prostrano al nije ni kriticno. Kolegica je gledala varijantu sa automatikom i 1,6 motorom i njoj se vise dopada nego recimo duster koji je u istoj toj klasi..

Pitoa sam ih jos za servis i kazu ds je redovan servis oko 200 KM sto je ok, plus benzinac je sa lancem dok dizel koji koriste kazu da je 1.6 fiatov :D
tacno tako :)
almeber
Posts: 55
Joined: 23/09/2008 21:56

#73 Re: Nova Suzuki vitara

Post by almeber »

samo je razlika sto ja nisam iso sa kolegicom vec sa zenom :)
promaha
Posts: 600
Joined: 04/01/2011 21:11

#74 Re: Nova Suzuki vitara

Post by promaha »

almeber wrote:samo je razlika sto ja nisam iso sa kolegicom vec sa zenom :)

Jbg nemam zenu, samo kolegice, prijateljice i djevojku xD
almeber
Posts: 55
Joined: 23/09/2008 21:56

#75 Re: Nova Suzuki vitara

Post by almeber »

promaha wrote:
almeber wrote:samo je razlika sto ja nisam iso sa kolegicom vec sa zenom :)

Jbg nemam zenu, samo kolegice, prijateljice i djevojku xD
:thumbup: samo sala
Post Reply