Nova izmjena zakona zatamnjivanje stakala

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#76 Re: Nova izmjena zakona zatamnjivanje stakala

Post by tempuser »

Po ovome što se može pročitati, odnosi sa samo na folije koje će te biti postavljene, ali ostaje misterija kako će drot na terenu znati da li si ti postavio folije prije ili poslije stupanja zakona na snagu?
Što će biti katastrofa?
Biće ti isto kao i za LPG intalacije.
Biće katastrofa za ove što su lijepili folije sa autopijace u kućnoj radinosti ili su im lijepili fejsbuk "folijaši" bez radnje i djelatnosti, a vjerujem da će oni koji su postavljali folije na regularnim mjestima dobiti potrebe papire.
User avatar
hopi
Posts: 5768
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#77 Re: Nova izmjena zakona zatamnjivanje stakala

Post by hopi »

Šta, hoćeš reći da ja, koji sam samo zadnja bočna zatamnio, lumar folije na Rega mjestu sada kao moram ići tražiti neki papir?
How yes no
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#78 Re: Nova izmjena zakona zatamnjivanje stakala

Post by tempuser »

hopi wrote: 20/05/2021 09:40 Šta, hoćeš reći da ja, koji sam samo zadnja bočna zatamnio, lumar folije na Rega mjestu sada kao moram ići tražiti neki papir?
How yes no
Ako zakon bude obuhvatio i već postavljene folije vjerujem biće ti tako.
Napravio sam analogiju sa LPG instalacijama koje su u jednom trenutku morale biti atestirane i upisane u saobraćajnu. Nije bilo, ja sam postavio instalaciju na regularnom mjestu prije zakona, šta će meni papir.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#79 Re: Nova izmjena zakona zatamnjivanje stakala

Post by Capljina74 »

U Srbiji se mora izvaditi papir bez obzira kada je stavljena folija.
Jučer ili prije šest godina.

Bez papira nema registracije.
User avatar
hopi
Posts: 5768
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#80 Re: Nova izmjena zakona zatamnjivanje stakala

Post by hopi »

Da li se to odnosi i na zadnja bočna, jer ako se ne varam tu si mogao raditi šta hoćeš, dok su problem bila prednja stakla?
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3564
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#81 Re: Nova izmjena zakona zatamnjivanje stakala

Post by JavierBosnia »

hopi wrote: 20/05/2021 09:50 Da li se to odnosi i na zadnja bočna, jer ako se ne varam tu si mogao raditi šta hoćeš, dok su problem bila prednja stakla?
Svaka folija ce se morati atestovati. I ja sam stavio Llumarove i kako sam uspio saznati od 2024 ili 25 tako nesto vozila koja nemaju atest nece proci tehnicki.

Vjerovatno ce biti neki test folije koja je na autu, pa ce se to placati pregled da se dobije papir
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#82 Re: Nova izmjena zakona zatamnjivanje stakala

Post by foxlife »

pa jeftinije onda skinuti ove folije sadasnje i stavis nove gdje dobijes sve papire stikere klince palce koji dodju uz to
User avatar
vjeshalica
Posts: 17477
Joined: 31/03/2019 14:56

#83 Re: Nova izmjena zakona zatamnjivanje stakala

Post by vjeshalica »

hopi wrote: 20/05/2021 09:50 Da li se to odnosi i na zadnja bočna, jer ako se ne varam tu si mogao raditi šta hoćeš, dok su problem bila prednja stakla?
sta je problem sa prednjim staklima?
nema nikakav problem ne mogu ne nikako zatamnjivati

tek su se sad sjetili da uvedu oznacavanje postotka zatamnjenja folija jer tupsoni ne kontaju da se ne moze odokativnom metodom procjeniti koliko je % zatamnjeno staklo vec za to treba iamti dokaz ili ici na vanredni tehnicki....msm kad te zaustave kako ce postupiti po pravilniku ako nema nista...
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3564
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#84 Re: Nova izmjena zakona zatamnjivanje stakala

Post by JavierBosnia »

foxlife wrote: 22/05/2021 11:05 pa jeftinije onda skinuti ove folije sadasnje i stavis nove gdje dobijes sve papire stikere klince palce koji dodju uz to
Fazon je u tome i sto kad ugradis folije koje imaju naljepnicu, svejedno moras ici placati atest i vanredne tehnicke i sl.. bar je u Srbiji tako
vjeshalica wrote: 22/05/2021 11:35
hopi wrote: 20/05/2021 09:50 Da li se to odnosi i na zadnja bočna, jer ako se ne varam tu si mogao raditi šta hoćeš, dok su problem bila prednja stakla?
sta je problem sa prednjim staklima?
nema nikakav problem ne mogu ne nikako zatamnjivati
Mogu, 30%. Sve iza moze bez ogranicenja
User avatar
vjeshalica
Posts: 17477
Joined: 31/03/2019 14:56

#85 Re: Nova izmjena zakona zatamnjivanje stakala

Post by vjeshalica »

JavierBosnia wrote: 22/05/2021 11:38


Mogu, 30%. Sve iza moze bez ogranicenja
procitaj izmjene pravilnika iz 2020 gpdine u decembru
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#86 Re: Nova izmjena zakona zatamnjivanje stakala

Post by foxlife »

ne znam samo neka uvedu reda u ovo
zadnja sajba bi trebala ostati da se ne moze skroz zatamniti iz sigurnosnih razloga u saobracaju
User avatar
vjeshalica
Posts: 17477
Joined: 31/03/2019 14:56

#87 Re: Nova izmjena zakona zatamnjivanje stakala

Post by vjeshalica »

foxlife wrote: 22/05/2021 11:43 ne znam samo neka uvedu reda u ovo
zadnja sajba bi trebala ostati da se ne moze skroz zatamniti iz sigurnosnih razloga u saobracaju
Službeni glasnik BiH, broj 83/20
Na osnovu člana 203. stav 3., a u vezi sa članom 252. Zakona o osnovama sigurnosti prometa na cestama u Bosni i Hercegovini ("Službeni glasnik BiH", br. 6/06, 75/06, 44/07, 54/07, 84/09, 48/10, 18/13, 8/17, 89/17 i 9/18), ministar komunikacija i prometa, u saradnji sa entitetskim ministarstvima unutrašnjih poslova u Bosni i Hercegovini i Policijom Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine, donosi


PRAVILNIK


O IZMJENAMA I DOPUNAMA PRAVILNIKA O DIMENZIJAMA, UKUPNOJ MASI I OSOVINSKOM OPTEREĆENJU VOZILA, O UREĐAJIMA I OPREMI KOJU MORAJU IMATI VOZILA I O OSNOVNIM UVJETIMA KOJE MORAJU ISPUNJAVATI UREĐAJI I OPREMA U PROMETU NA CESTAMA

Član 46. mijenja se i glasi:

(3) Nije dozvolјeno naknadno zatamnjivanje vjetrobrana.


a) bočne staklene površine u ravni vozača i suvozača, postavlјanjem homologiranih folija, tako da ukupna providnost staklene površine nakon postavlјanja folije iznosi najmanje 70%;

(6) Homologirane folije iz stava (4) tač. a) i b) ovog člana nakon 1. 6. 2021. godine sadrže nalјepnicu sa jedinstvenim serijskim brojem koja se postavlјa u donjem uglu stakla između folije i stakla, odnosno na staklo i to prilikom ugradnje folija, pored homologacijske oznake stakla i to da ne prekriva tu oznaku, dimenzija nalјepnice 10x40 mm, a servis je dužan da vlasniku vozila izda pisanu potvrdu A4 formata o ugrađenoj foliji, koja, pored naziva servisa koji je izvršio postavlјanje i datuma i vremena postavlјanja folije, sadrži:


(9) Nakon 1.6.2023. godine na staklima vozila registriranih u Bosni i Hercegovini ne može se koristiti folija koja ne ispunjava uvjete propisane ovim članom.

evo link da ne cjepkam detalje glupo ispadne
http://www.sluzbenilist.ba/page/akt/97NKtCtsOh0=
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3564
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#88 Re: Nova izmjena zakona zatamnjivanje stakala

Post by JavierBosnia »

vjeshalica wrote: 22/05/2021 11:40
JavierBosnia wrote: 22/05/2021 11:38


Mogu, 30%. Sve iza moze bez ogranicenja
procitaj izmjene pravilnika iz 2020 gpdine u decembru
Ili sam ja lud, ali bas krajem prosle godine ili pocetkon ove je donesen taj novi zakon koji dopusta prednja stakla

(4) Mogu se dodatno zatamniti:

a) bočne staklene površine u ravni vozača i suvozača, postavljanjem homologovanih folija, tako da ukupna providnost staklene površine nakon postavljanja folije iznosi najmanje 70%;

Image
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#89 Re: Nova izmjena zakona zatamnjivanje stakala

Post by foxlife »

vjeshalica wrote: 22/05/2021 11:45
foxlife wrote: 22/05/2021 11:43 ne znam samo neka uvedu reda u ovo
zadnja sajba bi trebala ostati da se ne moze skroz zatamniti iz sigurnosnih razloga u saobracaju
Službeni glasnik BiH, broj 83/20
Na osnovu člana 203. stav 3., a u vezi sa članom 252. Zakona o osnovama sigurnosti prometa na cestama u Bosni i Hercegovini ("Službeni glasnik BiH", br. 6/06, 75/06, 44/07, 54/07, 84/09, 48/10, 18/13, 8/17, 89/17 i 9/18), ministar komunikacija i prometa, u saradnji sa entitetskim ministarstvima unutrašnjih poslova u Bosni i Hercegovini i Policijom Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine, donosi


PRAVILNIK


O IZMJENAMA I DOPUNAMA PRAVILNIKA O DIMENZIJAMA, UKUPNOJ MASI I OSOVINSKOM OPTEREĆENJU VOZILA, O UREĐAJIMA I OPREMI KOJU MORAJU IMATI VOZILA I O OSNOVNIM UVJETIMA KOJE MORAJU ISPUNJAVATI UREĐAJI I OPREMA U PROMETU NA CESTAMA

Član 46. mijenja se i glasi:

(3) Nije dozvolјeno naknadno zatamnjivanje vjetrobrana.


a) bočne staklene površine u ravni vozača i suvozača, postavlјanjem homologiranih folija, tako da ukupna providnost staklene površine nakon postavlјanja folije iznosi najmanje 70%;

(6) Homologirane folije iz stava (4) tač. a) i b) ovog člana nakon 1. 6. 2021. godine sadrže nalјepnicu sa jedinstvenim serijskim brojem koja se postavlјa u donjem uglu stakla između folije i stakla, odnosno na staklo i to prilikom ugradnje folija, pored homologacijske oznake stakla i to da ne prekriva tu oznaku, dimenzija nalјepnice 10x40 mm, a servis je dužan da vlasniku vozila izda pisanu potvrdu A4 formata o ugrađenoj foliji, koja, pored naziva servisa koji je izvršio postavlјanje i datuma i vremena postavlјanja folije, sadrži:


(9) Nakon 1.6.2023. godine na staklima vozila registriranih u Bosni i Hercegovini ne može se koristiti folija koja ne ispunjava uvjete propisane ovim članom.

evo link da ne cjepkam detalje glupo ispadne
http://www.sluzbenilist.ba/page/akt/97NKtCtsOh0=
Vjetrobran i zadnja sajba nije isto
A po ovome izgleda da zadnju mozes koliko hoces
A moje misljenje je da treba biti kao i prednja
isx
Posts: 3602
Joined: 24/05/2014 19:12

#90 Re: Nova izmjena zakona zatamnjivanje stakala

Post by isx »

Ko je poceo da radi llumar folije po propisima?
User avatar
dzeko1
Posts: 837
Joined: 18/09/2012 13:55

#91 Re: Nova izmjena zakona zatamnjivanje stakala

Post by dzeko1 »

PRAVILNIK
O IZMJENAMA I DOPUNAMA PRAVILNIKA O
DIMENZIJAMA, UKUPNOJ MASI I OSOVINSKOM
OPTEREĆENJU VOZILA, O UREĐAJIMA I OPREMI
KOJU MORAJU IMATI VOZILA I O OSNOVNIM
UVJETIMA KOJE MORAJU ISPUNJAVATI UREĐAJI I
OPREMA U PROMETU NA CESTAMA

(1) Pod vjetrobranom, u smislu ovog Pravilnika,
podrazumijeva se staklo na čelnoj strani motornog vozila.

(3) Nije dozvoljeno naknadno zatamnjivanje vjetrobrana.
(4) Mogu se dodatno zatamniti:
a) bočne staklene površine u ravni vozača i suvozača,
postavljanjem homologiranih folija, tako da ukupna
providnost staklene površine nakon postavlјanja
folije iznosi najmanje 70%;

b) bočne staklene površine motornih vozila iza leđnog
naslona sjedala vozača i suvozača i zadnje staklo
motornih vozila, postavljanjem homologiranih folija,
pri čemu motorna vozila moraju imati ugrađena
najmanje dva (vanjska) bočna vozačka ogledala;


https://www.ipi.ba/wp-content/uploads/2 ... _83-20.pdf

Prednja sofersajba nikako, stakla u ravni vozaca i suvozaca 30% se smiju zatamniti, a ostala koliko hoces, ukljucujuci i zadnje staklo.
isx
Posts: 3602
Joined: 24/05/2014 19:12

#92 Re: Nova izmjena zakona zatamnjivanje stakala

Post by isx »

Meni na prednjim staklima na homologacijskoj oznaci stoji min 70% vidljivost. Znaci li to da ne smije nikakva folija tu?
User avatar
dzeko1
Posts: 837
Joined: 18/09/2012 13:55

#93 Re: Nova izmjena zakona zatamnjivanje stakala

Post by dzeko1 »

Smije do 30%, na taj nacin ti vidljivost ostaje na 70%, tj. ne smije ispod tog postotka se zatamniti.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15863
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#94 Re: Nova izmjena zakona zatamnjivanje stakala

Post by problemnatravunu »

foxlife wrote: 22/05/2021 11:43 ne znam samo neka uvedu reda u ovo
zadnja sajba bi trebala ostati da se ne moze skroz zatamniti iz sigurnosnih razloga u saobracaju
zadnja šajba zaista nije bitna, odnosno naravno da je bitna :D ,
ali imas ove tzv. kedije što bi bošnjaci rekli :mrgreen: , pa eto i mnoge kupee i sportske aute kod kojih možeš sanjati o upotrebi zadnje šajbe,
i bez problema se voze , nema smetnje što de fakto nema zadnju šajbu, naravno,
UVJET JE POSTOJANJE OBA VANJSKA RETROVIZORA , a to je već odavno standard !
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#95 Re: Nova izmjena zakona zatamnjivanje stakala

Post by foxlife »

problemnatravunu wrote: 23/05/2021 07:38
foxlife wrote: 22/05/2021 11:43 ne znam samo neka uvedu reda u ovo
zadnja sajba bi trebala ostati da se ne moze skroz zatamniti iz sigurnosnih razloga u saobracaju
zadnja šajba zaista nije bitna, odnosno naravno da je bitna :D ,
ali imas ove tzv. kedije što bi bošnjaci rekli :mrgreen: , pa eto i mnoge kupee i sportske aute kod kojih možeš sanjati o upotrebi zadnje šajbe,
i bez problema se voze , nema smetnje što de fakto nema zadnju šajbu, naravno,
UVJET JE POSTOJANJE OBA VANJSKA RETROVIZORA , a to je već odavno standard !
ne govorim od strane vozaca tog auta nego od strane vozaca iza
User avatar
muha_sa
Posts: 128884
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#96 Re: Nova izmjena zakona zatamnjivanje stakala

Post by muha_sa »

U cem je fol zatamnjivanje šajbi iliti stakala na aVtima :?
Stariji cojk pa ne kontam :D
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15863
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#97 Re: Nova izmjena zakona zatamnjivanje stakala

Post by problemnatravunu »

foxlife wrote: 23/05/2021 07:50
problemnatravunu wrote: 23/05/2021 07:38
foxlife wrote: 22/05/2021 11:43 ne znam samo neka uvedu reda u ovo
zadnja sajba bi trebala ostati da se ne moze skroz zatamniti iz sigurnosnih razloga u saobracaju
zadnja šajba zaista nije bitna, odnosno naravno da je bitna :D ,
ali imas ove tzv. kedije što bi bošnjaci rekli :mrgreen: , pa eto i mnoge kupee i sportske aute kod kojih možeš sanjati o upotrebi zadnje šajbe,
i bez problema se voze , nema smetnje što de fakto nema zadnju šajbu, naravno,
UVJET JE POSTOJANJE OBA VANJSKA RETROVIZORA , a to je već odavno standard !
ne govorim od strane vozaca tog auta nego od strane vozaca iza
isti je odgovor- postojanje, "kedija", furgona , kupea, sportskih auta , bez ikakvih problema po ostale učesnike u prometu
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#98 Re: Nova izmjena zakona zatamnjivanje stakala

Post by foxlife »

problemnatravunu wrote: 23/05/2021 08:03
foxlife wrote: 23/05/2021 07:50
problemnatravunu wrote: 23/05/2021 07:38

zadnja šajba zaista nije bitna, odnosno naravno da je bitna :D ,
ali imas ove tzv. kedije što bi bošnjaci rekli :mrgreen: , pa eto i mnoge kupee i sportske aute kod kojih možeš sanjati o upotrebi zadnje šajbe,
i bez problema se voze , nema smetnje što de fakto nema zadnju šajbu, naravno,
UVJET JE POSTOJANJE OBA VANJSKA RETROVIZORA , a to je već odavno standard !
ne govorim od strane vozaca tog auta nego od strane vozaca iza
isti je odgovor- postojanje, "kedija", furgona , kupea, sportskih auta , bez ikakvih problema po ostale učesnike u prometu
pa kedi je takvo vozilo furgon itd
ne mozes porediti to i obicno auto
za kupee i sportska auta je drugo jer ne trebas vidjeti kroz njih kad su niski
razmisli malo
Bobi
Forum administrator
Posts: 32511
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#99 Re: Nova izmjena zakona zatamnjivanje stakala

Post by Bobi »

muha_sa wrote: 23/05/2021 07:53 U cem je fol zatamnjivanje šajbi iliti stakala na aVtima :?
Stariji cojk pa ne kontam :D
Da se smanji uticaj sunčevih zraka na unutrašnjost :D, mislim da je zato izmišljeno :D. Ali..znam ih(švercera) koji tako skrivaju ono sta voze u autu :D ili da se ne vide u autu kad idu u kurvarluk :D. Mladji to ono kao estetika, izgleda im automobil vrjedniji, napucaniji, sexy, privlačniji... :D.
User avatar
muha_sa
Posts: 128884
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#100 Re: Nova izmjena zakona zatamnjivanje stakala

Post by muha_sa »

Bobi wrote: 23/05/2021 08:12
muha_sa wrote: 23/05/2021 07:53 U cem je fol zatamnjivanje šajbi iliti stakala na aVtima :?
Stariji cojk pa ne kontam :D
Da se smanji uticaj sunčevih zraka na unutrašnjost :D, mislim da je zato izmišljeno :D. Ali..znam ih(švercera) koji tako skrivaju ono sta voze u autu :D ili da se ne vide u autu kad idu u kurvarluk :D. Mladji to ono kao estetika, izgleda im automobil vrjedniji, napucaniji, sexy, privlačniji... :D.
Jedino ovo razumijem i podržaJEm :lol:
Post Reply