Nova Fabija 3 vs. Golf 3 ili koliko su auta napredovala

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#126 Re: Nova Fabija 3 vs. Golf 3 ili koliko su auta napredovala

Post by mali_milojica »

medobrundoo wrote:otvorite si zasebnu temu
lancia kalaje i moje puste želje za takvim kalajama...da ili ne

veze nema sa fabijom, da je bar model lancie iz njene klase
Ti si Golf VI 1.4
Smrdis na njega,da Bog kaze da nisi :D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#127 Re: Nova Fabija 3 vs. Golf 3 ili koliko su auta napredovala

Post by bitanga_sa_otesa »

ma nije to on :lol:
User avatar
Qler
Posts: 23599
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#128 Re: Nova Fabija 3 vs. Golf 3 ili koliko su auta napredovala

Post by Qler »

To je njegova Schauma :)
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#129 Re: Nova Fabija 3 vs. Golf 3 ili koliko su auta napredovala

Post by mali_milojica »

:pisnuo:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66128
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#130 Re: Nova Fabija 3 vs. Golf 3 ili koliko su auta napredovala

Post by _BataZiv_0809 »

Golf 6 REVEALED

:D :D
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#131 Re: Nova Fabija 3 vs. Golf 3 ili koliko su auta napredovala

Post by Ned071 »

jel to onaj sto zakucaje kad izadje sa hife?
User avatar
Qler
Posts: 23599
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#132 Re: Nova Fabija 3 vs. Golf 3 ili koliko su auta napredovala

Post by Qler »

Da se ulje razradi :) Modrica najbolje radi na visokim obrtajima :)
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#133 Re: Nova Fabija 3 vs. Golf 3 ili koliko su auta napredovala

Post by goran16v »

direstraits0078 wrote:
Razlika je obično u boji ambalaže. :-D
Npr. SNR ležaj ili SKF ležaj ili FAG ležaj dolazi u fancy kutijama s natpisom ford, škoda ili šta već, a proizvodi se na istom mjestu i prolazi istu kontrolu kvaliteta.

Ali neko prosto voli da ga opale po ušima, da bi se moglo reći: kupio sam original, mora da je original, jer sam ga masno platio. :-D

Ista vrsta klijentele kupuje i vozi golfa 6 s 1.4 motorom i modriča uljem, jer im je bitno šta komšija kaže, a ne šta su kupili.
Razlika je obicno sto neko sve ravna po svom ogranicenom iskustvu jer za neke stvari ne postoji nikakva druga nego original, a u ovom slucaju Motorcraft, odnosno FoMoCo ambalaza, ali neko prosto voli da se pravi previse pametan!
User avatar
medobrundoo
Posts: 245
Joined: 04/02/2015 14:38

#134 Re: Nova Fabija 3 vs. Golf 3 ili koliko su auta napredovala

Post by medobrundoo »

neki zamjenski dijelovi mogu biti bolji i od originala
nek kaže neko da federal-mogul ne valja (ja sve što sam uzeo je bilo prva liga)
a druga je stvar što same fabrike automobila nemaju ugovore s nekim od proizvođača dijelova (pa i ne mogu imat sa svima) što ne znači da bi neki drugi dobavljač bio možda i bolji za prvu ugradnju, a kasnije kao zamjenski dio zasigurno je bolji od "originala"
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#135 Re: Nova Fabija 3 vs. Golf 3 ili koliko su auta napredovala

Post by _mufljuz_ »

medobrundoo wrote:neki zamjenski dijelovi mogu biti bolji i od originala
nek kaže neko da federal-mogul ne valja (ja sve što sam uzeo je bilo prva liga)
a druga je stvar što same fabrike automobila nemaju ugovore s nekim od proizvođača dijelova (pa i ne mogu imat sa svima) što ne znači da bi neki drugi dobavljač bio možda i bolji za prvu ugradnju, a kasnije kao zamjenski dio zasigurno je bolji od "originala"
optima je prvi dobavljac golfa 6 jest Bliznjeznika mi
User avatar
medobrundoo
Posts: 245
Joined: 04/02/2015 14:38

#136 Re: Nova Fabija 3 vs. Golf 3 ili koliko su auta napredovala

Post by medobrundoo »

ti si neki pametnjaković izgleda
VW "recomanded" Castrol, ako te neko kao neznalicu, bude pito
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#137 Re: Nova Fabija 3 vs. Golf 3 ili koliko su auta napredovala

Post by Ned071 »

medobrundoo wrote:ti si neki pametnjaković izgleda
VW "recomanded" Castrol, ako te neko kao neznalicu, bude pito
da nije ipak recommends :?
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#138 Re: Nova Fabija 3 vs. Golf 3 ili koliko su auta napredovala

Post by ado-šampion »

Mah ljudi ima dijelova koje dobavljac pravi i kojih nema u slobodnoj prodaji. Takvi se mogu naci iskljucivo u ovlastenom servisu, tj. ne mogu se naci zamjenski.

Drugo je kad nadjes zamjenski dio po kataloskom broju od dobavljaca, ali opseg takvih dijelova je ogranicen.

Treca varijanta sto neko spomenu, uzimati recimo zamjenski dio od provjerenog proizvodjaca, umjesto po kat. broju ili original, ali to je "hit and miss". Ja s tim imam jako losa iskustva. Recimo Lucas plocice, karina nad karinama, traju 2-3 puta krace, a kostaju 30% vise od drugih zamjenskih. I pri kocenju ne primijetim nikakvu razliku u odnosu na originalne.
Sto se mene tice ili po kataloskom broju ili original. U najgorem slucaju od istog proizvodjaca koji radi original dio. Fabrika je ta koja zna najbolje sta ide u njihova auta, i to "ekperimentisanje" s raznim Lucasima, Brembo-ima, Federal Mogulima i p.m. ima smisla samo onome ko ima visak slobodnog vremena da ga utrosi da bi na kraju skontao da fabrika najbolje zna.
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#139 Re: Nova Fabija 3 vs. Golf 3 ili koliko su auta napredovala

Post by _mufljuz_ »

medobrundoo wrote:ti si neki pametnjaković izgleda
VW "recomanded" Castrol, ako te neko kao neznalicu, bude pito
gori l ti jos lampica "please servis time"
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#140 Re: Nova Fabija 3 vs. Golf 3 ili koliko su auta napredovala

Post by direstraits0078 »

goran16v wrote:
direstraits0078 wrote:
Razlika je obično u boji ambalaže. :-D
Npr. SNR ležaj ili SKF ležaj ili FAG ležaj dolazi u fancy kutijama s natpisom ford, škoda ili šta već, a proizvodi se na istom mjestu i prolazi istu kontrolu kvaliteta.

Ali neko prosto voli da ga opale po ušima, da bi se moglo reći: kupio sam original, mora da je original, jer sam ga masno platio. :-D

Ista vrsta klijentele kupuje i vozi golfa 6 s 1.4 motorom i modriča uljem, jer im je bitno šta komšija kaže, a ne šta su kupili.
Razlika je obicno sto neko sve ravna po svom ogranicenom iskustvu jer za neke stvari ne postoji nikakva druga nego original, a u ovom slucaju Motorcraft, odnosno FoMoCo ambalaza, ali neko prosto voli da se pravi previse pametan!

Buahaha :lol:

A znaš li kojim slučajem gdje se pravi šarena FoMoCo ambalaža, kad već ne znaš šta i gdje se pakuje u nju?

:-D

Moj gorane s dvije bregaste u glavi, nije ford fabrika čarapa pa da ima 2 dobavljača, jednog za konac, drugog za etikete. :lol:
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#141 Re: Nova Fabija 3 vs. Golf 3 ili koliko su auta napredovala

Post by goran16v »

Kao sto rekoh neko sve ravna po svojim jako ogranicenim iskustvima, ali zato voli da se pravi previse pametan, a ja jednom tavom da crtam da je sklop benz. pumpe nemoguce kupiti zamjenski jer ga ne pravi niko drugo nego Motorctraft i da taj Motorcraft pravi od brisaca od akumulatora nit hocu nit ima koristi....
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#142 Re: Nova Fabija 3 vs. Golf 3 ili koliko su auta napredovala

Post by direstraits0078 »

Jedini koji ovdje ima ograničenje vezano za iskustva i druga ograničenja si ti, kao i naš dragi i mnogoštovani te multplicirani pokretač teme. Ono što ti o Motorcraftu ne znaš, i u čemu si ograničen (između ostalog), je činjenica da je Motorcraft, kao i mnoge druge firme koje su u istom biznisu, prinuđen da dijelove kupuje od podugovarača, isto kao i šarene kutije u koje prepakuje dijelove koji već nisu došli u šarenim kutijicama.

Sad mi je tek potpuno jasno značenje one narodne: šareno je i mahnitu drago. :-D Valjda i ti nadođeš, još uvijek si mlad. :-D
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#143 Re: Nova Fabija 3 vs. Golf 3 ili koliko su auta napredovala

Post by goran16v »

direstraits0078 wrote:Jedini koji ovdje ima ograničenje vezano za iskustva i druga ograničenja si ti, kao i naš dragi i mnogoštovani te multplicirani pokretač teme. Ono što ti o Motorcraftu ne znaš, i u čemu si ograničen (između ostalog), je činjenica da je Motorcraft, kao i mnoge druge firme koje su u istom biznisu, prinuđen da dijelove kupuje od podugovarača, isto kao i šarene kutije u koje prepakuje dijelove koji već nisu došli u šarenim kutijicama.

Sad mi je tek potpuno jasno značenje one narodne: šareno je i mahnitu drago. :-D Valjda i ti nadođeš, još uvijek si mlad. :-D
Nek ti znas da Motorcraft kupuje dijelove od podugovaraca, pakuje u sarene kutije, a onda laze narod da ih proizvode! :lol:
Evo ti malo stiva da budes malo manje neograicen i manje pametan...

http://www.motorcraft.com/our-products?v=101

Jbte, lik procitao 7 redaka o Renaultu zbog cega je sebe proglasio guruom za balkavu pa sad zna za sve zavjere u svjetskoj autoindustriji, ali ako sto rekoh, kad se neko voli praviti previse pametan tu pomoci nema.... :-)
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#144 Re: Nova Fabija 3 vs. Golf 3 ili koliko su auta napredovala

Post by direstraits0078 »

Moj sinko, to što si izgooglao, možeš podijeliti s našim štovateljem modriča ulja u golfu 6 sa strašnom 1.4 mašinom. :-D

Kad budeš vidio uživo fabriku filtera ulja koja isporučuje iste Motorcraftu, javi mi se ponovo. Do tada, nastavi slobodno da zabavljaš forumaše, nikada dosta forumskih luda. :D
User avatar
Qler
Posts: 23599
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#145 Re: Nova Fabija 3 vs. Golf 3 ili koliko su auta napredovala

Post by Qler »

Ja kupio diskove i disk plocice u F-AC-u Motorcraft, iste takve, identicne, znaci bukvalno identicne ima i Motorex, zaboravio sam ko je proizvodjac....
User avatar
medobrundoo
Posts: 245
Joined: 04/02/2015 14:38

#146 Re: Nova Fabija 3 vs. Golf 3 ili koliko su auta napredovala

Post by medobrundoo »

samo budala može bit tvrdoglav u tvrdnji da originalni dijelovi koje je fabrika ugradila moraju biti kvaliteniji od nekih specijalizovanih proizvođača dijelova
fabrika gleda računicu, raspiše tender i prihvati NAJPOVOLJNIJEG dobavljača, što ne znači da je on NAJKVALITETNIJI
nek mi neko dokaže da su neki fabrički amortizeri bolji od Monroe, ili da je fabrički akumulator bolji od Banner-a, da su fabričke disk pločice bolje od Pagid-ovih, da su fabričke svjećice bolje od NGK itd.
samo budala može vjerovat
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#147 Re: Nova Fabija 3 vs. Golf 3 ili koliko su auta napredovala

Post by ado-šampion »

medobrundoo wrote:samo budala može bit tvrdoglav u tvrdnji da originalni dijelovi koje je fabrika ugradila moraju biti kvaliteniji od nekih specijalizovanih proizvođača dijelova
fabrika gleda računicu, raspiše tender i prihvati NAJPOVOLJNIJEG dobavljača, što ne znači da je on NAJKVALITETNIJI
nek mi neko dokaže da su neki fabrički amortizeri bolji od Monroe, ili da je fabrički akumulator bolji od Banner-a, da su fabričke disk pločice bolje od Pagid-ovih, da su fabričke svjećice bolje od NGK itd.
samo budala može vjerovat
Buraz trebas ti jos pure jesti, i zamijeniti dijelova na SVOM autu, pa ces onda mozda i ti postati "budala". :lol: :-)

Sta ako je fabricki akumulator Banner, a fabricke svjecice NGK? Sta cemo onda? :-)

I tako velis, BMW raspise tender za kocione elemente, i prihvati onog najjeftinijeg, jer jebo dinamiku, jebo sigurnost, jebo Freude Am Fahren. :-) Pa nije BH Telecom jarane. :-)

Mozes tako do sutra imena nabrajati, ali dok ne stavis te plocice, pa se sam ne uvjeris, nista od toga. Ime moze znaciti nesto, ali ne mora znaciti nista. Jesi mozda nekad cuo za MK Kashiyama plocice? Vjerovatno nisi. Eh da ti kazem, te plocice su prva ugradnja u dosta japanskih auta i meni su se pokazale najbolje od svih zamjenskih, a stavljao sam plocice razvikanih imena, da ne nabrajam sad. A jos su i jeftinije.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#148 Re: Nova Fabija 3 vs. Golf 3 ili koliko su auta napredovala

Post by madner »

Naravno da BMW uzme najbolju ponudu za plocice. Samo sto ima i druge uslove, koje nisu samo dimenzije.

Pitanje je samo da li zamjenske ispunjavaju sve te uslove.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#149 Re: Nova Fabija 3 vs. Golf 3 ili koliko su auta napredovala

Post by 530i »

goran16v wrote:
530i wrote:Na toliko kilometara pumpe nisu crkavale ni na najgorim serijama zastava automobila. Kakvo je samo smeće taj focus.
Nit je pumpa crkla sama od sebe, bilo je u pitanju fizicko ostecenje, nit je Focus smece, poslije toga osim ciscenja TPS-a za narednoh 5 god i 50k km apsolutno nikakvih problema zato je bolje da se suzdrzis od ovakvih napamet komentara...

OK, šalu na stranu, tu me jedino čudi kako nije bilo nikakvog filtera ili sita da spriječi to dešavanje jer je totalno glupa stvar.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#150 Re: Nova Fabija 3 vs. Golf 3 ili koliko su auta napredovala

Post by ado-šampion »

madner wrote:Naravno da BMW uzme najbolju ponudu za plocice. Samo sto ima i druge uslove, koje nisu samo dimenzije.

Pitanje je samo da li zamjenske ispunjavaju sve te uslove.
Pa dobro, ne moras sve bukvalno shvatati. Cijena je naravno bitna, jer ih i BMW kao i svi ostali pravi da bi se prodali i donijeli profit. Naravno da postoje neki kriteriji, veci od onog koji je forumas kojeg sam citirao (Memo) naveo, a to je pojednostavljeno uzimaju smece da bi bilo jeftinije.

Zamjenske plocice ispunjavaju te uslove sigurno ako imaju isti kataloski broj, sto znaci da dolaze od istog dobavljaca koji dobavlja za marku i da su iste plocice, osim sto nemaju BMW logo. Naravno da i neke druge zamjenske mogu biti jednako kvalitetne ili cak i kvalitetnije nego sto stavlja BMW. Ali ako je moguce kupiti zamjenske po kataloskom broju, nema potrebe da se covjek pravi pameta i da izmislja neke Pagide, Monroe i slicno. To je gubljenje vremena.
Post Reply