Notar

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
mrmacc
Posts: 33
Joined: 16/04/2007 16:15

#326 Re: Notar

Post by mrmacc »

A da li ja mogu da trazim da mi ZK ured zavede kao pedbiljezbu prava vlasnistva, i da li znas koja je procedura?
U kupoprodajnom ugovoru ima clan u kojem pise da mogu uknjiziti stan u zemljisnu knjigu bez prisustva prodavca.
Trenutno sam na odmoru pa nisam u mogucnosti da odem do ZK ureda da se raspitam.
cule64
Posts: 187
Joined: 16/02/2004 00:00

#327 Re: Notar

Post by cule64 »

mrmacc wrote:A da li ja mogu da trazim da mi ZK ured zavede kao pedbiljezbu prava vlasnistva, i da li znas koja je procedura?
U kupoprodajnom ugovoru ima clan u kojem pise da mogu uknjiziti stan u zemljisnu knjigu bez prisustva prodavca.
Trenutno sam na odmoru pa nisam u mogucnosti da odem do ZK ureda da se raspitam.
Vama je svejedno jer ni upisom predbilježbe prava vlasništva, ni upisom zabilježbe postojanja ugovora o prodaji ne stičete pravo vlasništva - ono se stiče samo uknjižbom (sve navedeno odnosi se na sticanje prava vlasništva temeljem pravnog posla). Da bi se dozvolila uknjižba morate imati: ili državljanstvo, ili dozvolu za stalno nastanjenje (ne privremeni boravak) ili obavljati poslovnu djelatnost u BiH. Ako budete imali problema razmislite o trećoj mogućnosti (osnivanje d.o.o.). Tako ćete ishoditi uknjižbu prava vlasništva i dobiti boravak.
mrmacc
Posts: 33
Joined: 16/04/2007 16:15

#328 Re: Notar

Post by mrmacc »

Tacno tako cule64, vidim da ste bas upuceni, jedino na te nacine mogu da uknjizim nekretninu kao strani drzavljanin.
Problem je u tome da sam ja predao dokumenta za dobijanje privremenog boravka po osnovu nekretnine. Iz odjela za strance su mi rekli da ce da kontaktiraju ZK ured da im oni protumace zabiljezbu postojanja kupoprodajnog ugovora, i da mi na osnovu toga mogu da mi odobre privremeni boravak, pa bih ja nakon 5 godina dobio stalni boravak i mogao bih da uknjizim stan. Najvise me je strah da ZK ured kaze da formalno pravno ja nemam vlasnistvo nad nekretninom, kao sto i jeste, a onda da mi odjel za strance ne odobri privremeni boravak po osnovu nekretnine. Zasto bi uopste postojao uslov da se dobije privremni boravak po osnovu nekretnine, kada ne mogu da uknjizim stan? Mada u tacki 7. koju sam u ranijem postu naveo pise da predam i kupoprodajni ugovor, i sto vise dokumenata kojim se dokazuje da sam stan kupio, i vjerovatno iz Odjela za strance treba da uzmu sve to u obzir i da pozitivno odgovore ne moj zahtjev.
cule64
Posts: 187
Joined: 16/02/2004 00:00

#329 Re: Notar

Post by cule64 »

Tačka 7. se odnosi na situaciju kad nekretnina nije upisana u javne evidencije o nepokretnostima (zemljišnu knjigu ili knjigu položenih ugovora) i to zbog toga što se takve evidencije ne vode. Samo tada dozvoljavaju da prezentirate ugovor i prihvataju ga kao dokaz (vanknjižnog) vlasništva. Inače, ugovor je samo pravni osnov, a vlasništvo se stiče tek uknjižbom. Pitate se: "Zasto bi uopste postojao uslov da se dobije privremni boravak po osnovu nekretnine, kada ne mogu da uknjizim stan? ". Odgovor je sljedeći. Naime, u prethodnom postu sam Vam rekao da se pravo vlasništva (ali pravnim poslom) stiče tek uknjižbom. Drukčije je u slučaju nasljeđivanja. Tada se vlasništvo stiče po osnovu zakona, u trenutku smrti ostavitelja. U našem pravnom poretku stranci su uglavnom izjednačeni sa domaćim državljanima u pogledu nasljednih prava, a što slijedi iz stilizacije odredbe čl. 87. st. 2. Zakona o vlasničko-pravnim odnosima koja glasi: "Na teritoriji Federacije strane fizičke osobe mogu biti nositelji prava vlasništva na zemljištu i zgradi koje su stekli nasljeđivanjem, kao i državljani Bosne i Hercegovine i Federacije, ako međunarodnim ugovorom nije drukčije određeno." (inače naš vrli zakonodavac je zaboravio da navede i stanove pored zemljišta i zgrada, ali dešava se to kod nas - odredba se primjenjuje i na stanove). Dakle, kad kupujete nekretninu postajete njen vlasnik u trenutku uknjižbe, a kad nasljeđujete onda ste vlasnik u trenutku smrti ostavitelja, pa da ste kojim slučajem nekretninu naslijedili bilo bi dovoljno da prezentirate pravomoćno rješenje o nasljeđivanju, a ni sa uknjižbom ne biste imali problema kako je već propisano Zakonskom odredbom koju sam Vam prethodno citirao.

Situacija je sasvim jasna i zna se kakvo će "tumačenje" suda biti. Nije jasno zašto je gospodi iz Odjela za strance tumačenje potrebno.

Mislim da je najpametnije da investirate pet-šest stotina maraka i osnujete privredno društvo. Tako ćete u sticanju prava vlasništva biti izjednačeni sa nama sretnicima tj. državljanima BiH.
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#330 Re: Notar

Post by Miki123 »

Mislim da je najpametnije da investirate pet-šest stotina maraka i osnujete privredno društvo. Tako ćete u sticanju prava vlasništva biti izjednačeni sa nama sretnicima tj. državljanima BiH.
Ček, ali onda će nekretnina morati biti uknjižena na firmu - doo? Je li tako?
mrmacc
Posts: 33
Joined: 16/04/2007 16:15

#331 Re: Notar

Post by mrmacc »

Znaci odgovor iz suda ce biti da na osnovu prilozenih dokumenata nisam vlasnik, i da nemam osnova da dobijem privremeni boravak po osnovu nekretnine. Nisam pravnik, a po nekoj logici bi ovako trebalo biti, dobijem privremeni boravak na osnovu kupoprodajnog ugovora i izvadka iz knjige polozenih ugovora u kojem je Zabiljezba o postojanju kupoprodajnog ugovora, i da nakon 5 godina dobije, stalni boravak i tada uknjizim stan.
cule64
Posts: 187
Joined: 16/02/2004 00:00

#332 Re: Notar

Post by cule64 »

Miki123 wrote:
Mislim da je najpametnije da investirate pet-šest stotina maraka i osnujete privredno društvo. Tako ćete u sticanju prava vlasništva biti izjednačeni sa nama sretnicima tj. državljanima BiH.
Ček, ali onda će nekretnina morati biti uknjižena na firmu - doo? Je li tako?
Ma ne, na osnivača. Jer ako neko obavlja poslovnu djelatnost u stranoj državi elementarni je red da mu ta država prizna mogućnost sticanja prava vlasništva na stanu, neće valjda osnivač u podstanare. Može naravno i na firmu ako osnivač to želi.

Članak 88. st. 1. (ZoVPO)

Strana fizička i pravna osoba koja obavlja djelatnost u Federaciji može biti nositelj prava vlasništva na poslovnim zgradama, poslovnim prostorijama, stanovima i stambenim zgradama, te na građevinskom zemljištu na kome su navedeni objekti izgrađeni ili će biti izgrađeni.
cule64
Posts: 187
Joined: 16/02/2004 00:00

#333 Re: Notar

Post by cule64 »

mrmacc wrote:Znaci odgovor iz suda ce biti da na osnovu prilozenih dokumenata nisam vlasnik, i da nemam osnova da dobijem privremeni boravak po osnovu nekretnine. Nisam pravnik, a po nekoj logici bi ovako trebalo biti, dobijem privremeni boravak na osnovu kupoprodajnog ugovora i izvadka iz knjige polozenih ugovora u kojem je Zabiljezba o postojanju kupoprodajnog ugovora, i da nakon 5 godina dobije, stalni boravak i tada uknjizim stan.
Odgovor iz suda će biti da niste vlasnik. A Vaša ideja iz druge rečenice je sasvim umjesna, samo nisam siguran da će tako i biti. U svakom slučaju želim Vam mnogo sreće.
User avatar
5okraka
Posts: 85
Joined: 25/07/2011 05:43
Location: Naples,FL

#334 Re: Notar

Post by 5okraka »

Mačak wrote:Nedavno sam tražio žirante za kredit i nisam ih uspio naći. Sasvim razumljivo, nikome više nije do žirantiranja. Elem, odlučim se za hipotekarni kredit. U tom slučaju se sa bankom kod notara završavaju dokumenti o hipoteci. Oderao me notar. Taj legalni, bezobzirni pljačkaš mi je za 20 min. svoga rada naplatio 380 KM (tri stotine i osamdeset KM). Vjerovali ili ne. Zeprepastio sam se nad tolikom količinom bezobraznog, legalnog pljačkanja. Stotinu puta sam se zapitao da li taj NOTAR-PLJAČKAŠ uopće ima predstavu o kolikoj se sumi novca radi ili je to njemu na razini cijene jedne kafe u kafiću. Nisam mu mogao ništa reći prilikom samog čina pljačke jer sam jednostavno bio ostao bez teksta. Znam samo da mu taj novac nikada neću halaliti. Ni do Sudnjeg dana. Ova država je fakat pljačkaška država. Vlast je pljačkaška, mafijaška i dozvolila je bezobzirno, legalno pljačkanje stanovnika BiH. Po količini bezskrupuloznosti odmah iza vlasti, po meni, je NOTAR. Notar je današnji naziv za legalnog pljačkaša u BiH. Kao što neko negdje reče, NOTAR ne uzima lopatom već bagerom. Jadan je to novac na jadan način zarađen.

Nije to samo u BiH tako drug moj, to se zove KAPITALIZAM moderno robovlasnistvo.
User avatar
antonija
Posts: 487
Joined: 23/06/2009 15:55

#335 Re: Notar

Post by antonija »

Dvije i po godine nakon prijave notarka osuđena zbog aljkavog postupka

Tužba protiv Sabire Sarvan uslijedila zbog omogućavanja prodaje stana umrle osobe
http://www.dnevniavaz.ba/thumb.php?src= ... h=166&zc=1

Tužba protiv Sabire Sarvan uslijedila zbog omogućavanja prodaje stana umrle osobe Zeničanin Mirza Drinić ostao je krajem 2008. godine bez 30.000 KM, ali i kupljenog stana u zeničkom naselju Crkvice. Osim izvjesne Gordane Todorović, koja je prevarila Drinića, sukrivac je, prema njemu, bila notarka Sabira Sarvan, koja je u ime države i Federacije BiH trebala biti garant zakonske procedure i kupoprodajnog ugovora.

Lažna tetka

Slučaj je još početkom 2009. godine prijavljen policiji i Tužilaštvu ZDK, a tek ovih dana doživio je i svoj sudski epilog nakon niza održanih ročišta.

Notarka Sarvan je presudom sutkinje Općinskog suda Zenica Amre Hedžić-Hadžić obavezna da sa "Euroherc osiguranjem" solidarno Driniću isplati 30.000 KM, plus 2.570 KM troškova parničnog postupka, te zatezne kamate od dana presude do dana isplate, potvrdio nam je Drinićev advokat Arnaut Kočiz.

Prema presudi, Todorović je dovela "svoju tetku" Mariju Tolić kod notarke koja je bez validne provjere osobe prihvatila da napravi notarski ugovor te posreduje u kupovini stana. Ispostavilo se da je vlasnica stana, ustvari, mrtva, a osoba koja ju je predstavljala bila je njena rodica. Kao javni službenik, prema Članu 58. Zakona o notarima iz "Službenih novina Federacije", morala je provjeriti identitet stranaka, te snosi suodgovornost za štetu nastalu greškom u radu.

Prva presuda


Notarka Sarvan tražila je zamrzavanje slučaja, jer je sudu dokumentirala da je, prije nego što je pokrenut proces protiv nje, ona podnijela krivičnu prijavu Tužilaštvu ZDK protiv Drinića i drugih, tvrdeći da su svi oni, organizirano, prevarili nju, te da su, ustvari, kupac i prodavac "u talu".

Iako je bilo nemoguće sa sigurnošću utvrditi, u Općinskom sudu Zenica ističu da je ovo vjerovatno prva presuda u BiH protiv nekog notara zbog njegovog (ne)urađenog posla.
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#336 Re: Notar

Post by ljuspica »

Pitanje za notare: koliko kosta kupoprodajni ugovor za stan, ako je njegova vrijednost 25.000?
User avatar
antonija
Posts: 487
Joined: 23/06/2009 15:55

#337 Re: Notar

Post by antonija »

ljuspica wrote:Pitanje za notare: koliko kosta kupoprodajni ugovor za stan, ako je njegova vrijednost 25.000?
Jel to stan od 10m2 ?
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#338 Re: Notar

Post by ljuspica »

antonija wrote:
ljuspica wrote:Pitanje za notare: koliko kosta kupoprodajni ugovor za stan, ako je njegova vrijednost 25.000?
Jel to stan od 10m2 ?
Ne kupuju se svi stanovi u Parizu, pardon u Sarajevu...
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#339 Re: Notar

Post by Miki123 »

ljuspica wrote:
antonija wrote:
ljuspica wrote:Pitanje za notare: koliko kosta kupoprodajni ugovor za stan, ako je njegova vrijednost 25.000?
Jel to stan od 10m2 ?
Ne kupuju se svi stanovi u Parizu, pardon u Sarajevu...

ukoliko su samo dvije stranke, dakle prodavac i kupac, što je vrlo rijekto, jer je stan gotovo uvijek bračna stečevina pa pristupa i bračni partner prodavca, ali eto uzmimo da je ovdje jedan prodavac i jedan kupac.

to je cijena u rangu od 20 do 30 hiljada, dakle 500 bodova,a bod je pola marke, znači:

250 KM + broj stranica ugovora puta broj primjeraka ugovora, recimo da ugovor ima 8 stranica, i da ima 6 primjeraka ugovora, to je 8 x 6 = 48 bodova, a bod je 0,5 KM, dakle 24 KM.

Ukupno: 250 + 24 KM = 274,00 KM + PDV. ž


Ukoliko sudjeluje i bračni partner prodavca, ili je više od 2 stranke, a na svaku slijedeću se obračunava 10 %. Dakle,

250 KM + 24 KM + 25 KM = cca 299.00 KM + PDV. Tu može biti neka ovjera, u smislu punomoći za punomoćnika, ali to je sitno 7,8 KM. Ko naplati više, budi siguran da te okupo/la. :D



p.s. za ove što misle da sve započinje i završava sa sarajevom, gle čuda, npr. u varešu, nekih 50 KM od sarajeva može se naći jednosoban stan za od 12 do 15 hiljada..
sigicalo
Posts: 257
Joined: 31/08/2006 16:33
Location: Sarajevo

#340 Re: Notar

Post by sigicalo »

Jedno pitanje,
Mama mi je umrla i tati bih trebala poslati nasljednu izjavu. Posto necu moci biti na sudu na toj raspravi rekli su mi da mi notar izdaje taj dokument.Imovina nije bila na mamino ime i nece se raspravljati o nekretninama nego samo o novcanim davanjima (penzija i invalidnina).
Zna li neko koji mi dokumenti trebaju da ih skupim i koliko kosta ta izjava?
Unaprijed hvala
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#341 Re: Notar

Post by Miki123 »

sigicalo wrote:Jedno pitanje,
Mama mi je umrla i tati bih trebala poslati nasljednu izjavu. Posto necu moci biti na sudu na toj raspravi rekli su mi da mi notar izdaje taj dokument.Imovina nije bila na mamino ime i nece se raspravljati o nekretninama nego samo o novcanim davanjima (penzija i invalidnina).
Zna li neko koji mi dokumenti trebaju da ih skupim i koliko kosta ta izjava?
Unaprijed hvala

Ukoliko ćeš se prihvatit naslijeđa, nemoj ništa davati. Po zakonu nasljednik koji ne dođe na ostavinsku smatra se kao da se prihvatio naslijeđa i dobit će zakonski dio, u tvom slučaju polovinu, ako ste samo ti i otac ostali.

Ukoliko želiš da ocu ustupiš svoj nasljedni dio ili ga se odrekneš, onda trebaš ići notaru. ako si u bih, nasljedna izjava košta 30 KM plus pdv.
sigicalo
Posts: 257
Joined: 31/08/2006 16:33
Location: Sarajevo

#342 Re: Notar

Post by sigicalo »

Hvala za odgovor,
Zelim ocu ustupiti mamina novcana primanja (penziju i invalidninu) za mjesec u kojem je umrla odnosno odreci ih se u potpunosti u njegovu korist. On ta primanja ne moze dobiti dok se ne provede taj postupak.Jedna notarka mi je rekla da mi ne moze dati tu izjavu SAMO za novcana primanja a da izjava kojom ocu ustupam svu maminu imovinu kosta 150 KM. Nijedna nekretnina nije na mamu nego na oca 1/1 i nema se sta dijeliti.
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#343 Re: Notar

Post by Miki123 »

sigicalo wrote:Hvala za odgovor,
Zelim ocu ustupiti mamina novcana primanja (penziju i invalidninu) za mjesec u kojem je umrla odnosno odreci ih se u potpunosti u njegovu korist. On ta primanja ne moze dobiti dok se ne provede taj postupak.Jedna notarka mi je rekla da mi ne moze dati tu izjavu SAMO za novcana primanja a da izjava kojom ocu ustupam svu maminu imovinu kosta 150 KM. Nijedna nekretnina nije na mamu nego na oca 1/1 i nema se sta dijeliti.

Levati te. Prijavi je.

Predmet ostavine će biti samo ta novčana primanja koja su na banci i za to će se donijeti izvod vjerovatno kao dokaz. Otiđi drugom notaru i vidjt ćeš da se može riješiti. I zapamti nasljednička izjava je 30 Km plus pdv, eventalno na to može dodati 2 do 3 KM materijalnih troškova. ko ti kaže drugačije, levati te.
sigicalo
Posts: 257
Joined: 31/08/2006 16:33
Location: Sarajevo

#344 Re: Notar

Post by sigicalo »

Hvala ti puno, bas me ohrabri.
Imam brdo nekih dokumenata: dokaz o smrti (smrtni list ili sl), rjesenje za invalidninu, cek od penzije i izvod iz banke o visini primanja kao i broj racuna u banci.
Otici cu sutra drugom notaru.
Hvala puno jos jednom
fatamorgana-oaza
Posts: 34
Joined: 28/12/2011 10:29

#345 Re: Notar

Post by fatamorgana-oaza »

Meni treba mala pomoc naime, zelimo da kupimo stan ali nisu izmirene sve rezije veci je dug u pitanju e sada da li kupovinom te rezije prelaze na nas ili ostaju na osobi koja je bila do tada vlasnik?I da li se uposte moze prodati stan na kojem postoje ta dugovanja dok se ne izmire?Ili se to moze kod notara u ugovoru naznaciti?
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#346 Re: Notar

Post by plain vanilla »

fatamorgana-oaza wrote:Meni treba mala pomoc naime, zelimo da kupimo stan ali nisu izmirene sve rezije veci je dug u pitanju e sada da li kupovinom te rezije prelaze na nas ili ostaju na osobi koja je bila do tada vlasnik?I da li se uposte moze prodati stan na kojem postoje ta dugovanja dok se ne izmire?Ili se to moze kod notara u ugovoru naznaciti?

Najbolje bi bilo ako su dugovi izmireni
Ako vec nisu, u ugovoru naglasiti od kojeg datuma (vjerovatno datuma potpisivanja ugovora) teku vase obaveze.
S tim cete ugovorom sve i prenositi na sebe (osigurajte dovoljan broj kopija, negdje traze i ovjerenu kopiju).
miki.ba
Posts: 4595
Joined: 11/02/2011 19:45

#347 Re: Notar

Post by miki.ba »

Pitanje da ne otvaram temu bzv.
Može li se negdje na netu preuzeti ZK izvadak (naravno neslužbeni)?
User avatar
art vandeley
Posts: 2352
Joined: 12/06/2010 11:14
Location: Monk˙s Restaurant

#348 Re: Notar

Post by art vandeley »

Zanima me da li se prilikom sklapanja darovnog ugovora odnosno prenosa imovine darovnim ugovorom na lica koja spadaju u prvi nasljedni red (supruznik i djeca) placa porez? Cuo sam oprecna misljenja glede ovog pitanja ali nisam nigdje nasao odgovor pa me zanima...
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#349 Re: Notar

Post by Miki123 »

art vandeley wrote:Zanima me da li se prilikom sklapanja darovnog ugovora odnosno prenosa imovine darovnim ugovorom na lica koja spadaju u prvi nasljedni red (supruznik i djeca) placa porez? Cuo sam oprecna misljenja glede ovog pitanja ali nisam nigdje nasao odgovor pa me zanima...
Porez na nasljeđe i poklon regulišu kantonalni zakoni, znači u FBiH ih ima 10. Sad, mislim da se ni po jednom prenos nekretnina bez naknade između roditelja i djeca i između bračni partnera ne oporezuje, tj. oslobođeno je plaćanja.

Pitanje da ne otvaram temu bzv.
Može li se negdje na netu preuzeti ZK izvadak (naravno neslužbeni)?
http://92.36.224.127/LarisLight/

otvaraj samo internet explorerom i vrijedi samo za gruntovnicu sarajevskog općinskog suda.
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#350 Re: Notar

Post by Dr. Kuca »

Poso snova, raja ne zna, zele biti advokati. Notar isntitucija! Sto je pljacka? To je svugdje tako!
Post Reply