Nokia Lumia & Windows Phone

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
escobar__
Posts: 8881
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#9926 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by escobar__ »

Ja sam se isto kutaris'o "zaštitnih" maski i folija. Telefon je, nije uređaj za navođenje svemirskog broda, a i kad mu dođe da rikne od pada ode on taman da ga čelikom obložiš. Prosto ne volim te dodatke na telefonima, onakav je kakav je iz fabrike izašao i milina.
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#9927 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by zateznistub »

escobar__ wrote:Ja sam se isto kutaris'o "zaštitnih" maski i folija. Telefon je, nije uređaj za navođenje svemirskog broda, a i kad mu dođe da rikne od pada ode on taman da ga čelikom obložiš. Prosto ne volim te dodatke na telefonima, onakav je kakav je iz fabrike izašao i milina.
tako sam i ja misllio do nisam iz đepa izvadio glanc nov galaxy S vas izgreban od kljuceva...od tad nikad vise bez folije
User avatar
escobar__
Posts: 8881
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#9928 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by escobar__ »

zateznistub wrote:
escobar__ wrote:Ja sam se isto kutaris'o "zaštitnih" maski i folija. Telefon je, nije uređaj za navođenje svemirskog broda, a i kad mu dođe da rikne od pada ode on taman da ga čelikom obložiš. Prosto ne volim te dodatke na telefonima, onakav je kakav je iz fabrike izašao i milina.
tako sam i ja misllio do nisam iz đepa izvadio glanc nov galaxy S vas izgreban od kljuceva...od tad nikad vise bez folije
Ja nemam zaštitne maske ali zato telefon ne nosim uz ključeve niti bilo koje predmete koji ga mogu oštetiti.
User avatar
roki
Posts: 1904
Joined: 08/09/2006 14:14

#9929 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by roki »

Izdrzi moja lumia 4 dana na bateriji :D
User avatar
Qler
Posts: 23606
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#9930 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Qler »

Meni 1520 dan izdrzi bez problema, ali ne moze duze... Jebi ga, puno se koristi.. Evo danas mi javi vec svukao 250MB u punoj brzini internet sad patnja sa 64kb/s
User avatar
roki
Posts: 1904
Joined: 08/09/2006 14:14

#9931 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by roki »

Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#9932 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Mehemed »

AmADin_gospo wrote: sta ce ti ba zastita? pa kad stavis "oklop" na tel. bilo silikonski il plasticni, po cemu se onda razlikuje od bilo kojeg drugog telefona? nikako. s folijom ista stvar. svim telefonima su zakrivljeni displeyi tako da nema telefona da mu se ne pojave mjehurici makar sa strane i ruzno izgleda.
Naravno, ja sam kupio telefon da gledam u njeg kako izgleda, a ne da ga koristim, ma pusti ba to.
Očigledno je dobro ne zalijepiš čim ti ostanu mjehurići sa strane. Kako u mene ne ostanu ?
roki wrote:Izdrzi moja lumia 4 dana na bateriji :D
Moja 630-ka DS 2-3 dana pretežno, vrlo vrlo urijetko nagura 4 ili 5 dana
SA 071
Posts: 3244
Joined: 10/11/2006 09:55
Location: Sarajevo

#9933 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by SA 071 »

AmADin_gospo wrote:
Mehemed wrote:
Ja koristim foliju i zadnji zastitni oklop od kako sam kupio telefon, također i ja imam Gorilla Glass 3 (630-ka DS) i jednom mi se folija dobro zagrebala u džepu od kovanicu i onda sam je promijenio, ne znam da li bi zagrebalo ekran da nisam imao foliju, vjerovatno nebi, ali bolje da je ovako ispalo. Kupio sam Lumiu 10.09. prošle godine i od tada mi evo druga folija, drži se duže nego što sam mislio, mislio sam da će se dosta ranije početi odljepljivati, ali neće, drži se dobro.
Ispao mi je samo jednom na parket sa cca metar visine i srećom nije mu ništa bilo, gumena zaštita radi svoj posao :)
sta ce ti ba zastita? pa kad stavis "oklop" na tel. bilo silikonski il plasticni, po cemu se onda razlikuje od bilo kojeg drugog telefona? nikako. s folijom ista stvar. svim telefonima su zakrivljeni displeyi tako da nema telefona da mu se ne pojave mjehurici makar sa strane i ruzno izgleda.

kad sam tek uzeo 920ku, imao sam i foliju i 2-3 oklopa, al sam ih skinuo.
ispadao mi je i nije se razbio. ako je sudjeno da se dazbije, razbit ce se
kad ga pogodis kockom secera na stolu.

po meni je stavljanje bilo kakvog oklopa na tel. isto ko kad kupe ljudi BMWa od 150.000 jer izgleda strasno, pa mu onda stqve on kozne "gace" iltiga "brnjicu" ko da ga zastiti od kamenja... i usere auto...
E slažem se s tobom. Uzme čovjek iPhone, sere kako je elegantan, tanak, šminka i onda opali silikonsku zaštitu od koje se niti vidi ljepota, niti je više tanak i elegantan... O zaštiti displeja (u ovom slučaju Retine) da i ne govorim... :) :-)
User avatar
Qler
Posts: 23606
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#9934 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Qler »

Jeste da oftopicarimo, ali retina je jedna od vecih ubleha apple-a :)

Bruku telefona,ima veci ppi od iphone-a, ali ov napravise retina brend i svi se toga hvataju... Lumia 930 ima ppi 440 a iphone 6 360...al retina :)
User avatar
Office_Kontrol
Posts: 112
Joined: 27/03/2015 15:04

#9935 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Office_Kontrol »

Ne razumijem ove hejtere folija nikako. Pa ljudi moji da je Gorilla Glass 24782922 opet će se kad tad izgrebati pa sad uporedite cijenu stakla i folije od 3.5 KM
Ali_G
Posts: 4642
Joined: 02/03/2002 00:00

#9936 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Ali_G »

Nisam za ove nabudjene maske, al neka providna tanka je vrlo pozeljna. Kod mene je L830 i vrlo je klizava. Par ispadanja i osteti se alu ram, pa da vidis kako tek onda ruzno izgleda.
User avatar
escobar__
Posts: 8881
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#9937 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by escobar__ »

Ali_G wrote:Nisam za ove nabudjene maske, al neka providna tanka je vrlo pozeljna. Kod mene je L830 i vrlo je klizava. Par ispadanja i osteti se alu ram, pa da vidis kako tek onda ruzno izgleda.
E ovo da je klizavo stoji, moja je 1020 par puta glatko mogla ostat rasuta da valja. :mrgreen:
User avatar
escobar__
Posts: 8881
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#9938 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by escobar__ »

Nego, je li GDR2 planiran za sve telefone sa 8.1 ili ga preskaču i idu direkt na 10?
User avatar
Qler
Posts: 23606
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#9939 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Qler »

trebao bi doci gdr2 svima prije win10. A izgleda da ce ms kontrolisati update, kao apple, a ne operateri, vezano za win10
User avatar
escobar__
Posts: 8881
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#9940 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by escobar__ »

Pametno... Lumia 630 iz BH Telekoma još ni Denim nije dobila...
Wheatly
Posts: 322
Joined: 26/06/2014 20:51

#9941 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Wheatly »

Moram poslati 630tku na servis. Jack za slušalice je otkazao, a zvučnik je poludio.
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#9942 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by AmADin_gospo »

Mehemed wrote: Naravno, ja sam kupio telefon da gledam u njeg kako izgleda, a ne da ga koristim, ma pusti ba to.
Očigledno je dobro ne zalijepiš čim ti ostanu mjehurići sa strane. Kako u mene ne ostanu ?
kod 920 ke je zakrivljen displej sa svih strana i nisam vidio nijedan telefon da je folija sa strane bila zaljepljena skroz. kod sviju je na rubovima ostalo 1mm nezaljepljen. ruzno do boga.
User avatar
Quaresma
Posts: 6698
Joined: 19/07/2010 16:37

#9943 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Quaresma »

Wheatly wrote:Moram poslati 630tku na servis. Jack za slušalice je otkazao, a zvučnik je poludio.
nisi jedini, moram i ja lumiu 1020 slati, otisao mu usb port, sranje zivo
SundanceKid
Posts: 1377
Joined: 26/01/2008 23:38

#9944 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by SundanceKid »

Nakon evo vise od godine i po koristenja Lumie 920, iako mi je koncept telefona iznimno dobar i lezi mi sve skupa, ozbiljno razmisljam da se rijesim Windows phonea i ovog telefona. Sad bi se dalo nabrajati sve pozitivne i negativne strane, a ko je realan reci ce da zaista ima i jednog i drugog, ali meni je najvise dosadilo peglat se sa baterijom, sporim i buggy aplikacijama Vibera, Facebooka..itd....

Najveci problem mi je baterija, koja na mojoj 920ki traje dan. I tu ne mislim na 24 sata, nego na to da je oko pola 8 skinem sa punjaca, a oko 11 navecer je vec mrtva... Nisam nikakav heavy user, ne surfam cijeli dan, ne igram igrica, najcesce samo koristim chat aplikacije ili fejs, i to je to...smijesno je da kad koristis Viber mozes upratit kako iz minute u minutu strasno baterija opada, i cesto mi se desi da moram dopunjavat bateriju tokom dana vec u 4 ili 5h, zato sto znam da cu ostatak dana htjet s nekim malo pricat na Viberu.. Dosadilo je konstantno prebacivanje sa 3G mreze na 2G mrezu, da bi baterija duze trajala, gasenje bluetootha, lokacije, mobile-datae....dzaba mi sve prednosti koje reklamiraju, kad zbog baterije moram gasit sve, i pretvorit telefon u Nokiu 3310.... :/

Tako da iako mi se koncept jako svidja, kamera je iznimna, i puno mi je sve ljepse nego na Androidu i IOSu, ipak kako sad stvari stoje iz niza razloga (osim baterije i osnovna funkcionalnost apliakacija, npr.recimo toga da viberu svaki put treba 20 sekudni nakon paljenja da se refreshuje itd..) gledacu da se rijesim Lumie...
User avatar
KAMI666
Posts: 1141
Joined: 02/07/2006 01:45
Location: Aljaska

#9945 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by KAMI666 »

Izvini druze, ali ni drugi telefoni nisu nista bolji sto se tice baterije i njenog trajanja. Sve koje znam a i kod mene licno, ujutro ga skinem sa punjaca i uvece moram da ga punim, bez obzira o kom se telefonu radilo. Dal je ostalo 20, 30, 40 ili samo 5% , on mora na punjac, tako da mi je na kraju svejedno o kom se telefonu radi.

Kad se samo sjetim prije 10 godina, kako su telefoni mogli da izdrze i preko 7 dana :-)

Inace jos cekam da se spusti malaaalo cijena 930 da je kupim, glupo mi sada dati novac za nov telefon koji drzi istu cijenu vec skoro 5 mjeseci.
SundanceKid
Posts: 1377
Joined: 26/01/2008 23:38

#9946 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by SundanceKid »

Ma jasno je da se svaki mora dnevno punit, ali problem je sto i taj dan dnevno tesko pregura, i moram gasit sve moguce na njemu. Evo danas, trenutno sam na 43% baterije, jer sam pola sata koristio Viber, i neko vrijeme koristio 3G. Ostalo sve ugaseno, bluetooth, GPS, nikakvih aplikacija u backgroundu nemam, lock-screen namjesten na minut... Pa sta bi bilo da mi je upaljen 3G stalno, da slusam muziku na njemu, konektujem ga sa autom na BT, koristim vise aplikacija, da imam vise e-mail adresa i slicno...pa ne bi izguro ni pola dana...

Jasno je da je to generalno boljka smartphonea, ali evo na drugom telefonu (S4 galaxy) nemam NIKAKVIH problema da izguram dan, i kad mi je SVE upaljeno i jasem ga cijeli dan... Jednostavno ovdje koju god aplikaciju da pokrenes, odma ebeni battery drain...pa osjeti se to po toploti telefona, sta god da radis ugrije se u sekundi (nije kao prije doduse, to su djelimicno popravili, prije sam mogo jaje ispec na njemu, kad se sjetim hahah..)...


Dakle jest mi svejedno navecer jel ostalo 20, ili 40%, ali mi nije svejedno ako ga moram sve pogasit da izdrzi dan, onda imam ciglu a ne telefon, iako bi nacelno bio jako zadovoljan sa tim sto mi Windows phone nudi.
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#9947 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Mehemed »

SA 071 wrote: E slažem se s tobom. Uzme čovjek iPhone, sere kako je elegantan, tanak, šminka i onda opali silikonsku zaštitu od koje se niti vidi ljepota, niti je više tanak i elegantan... O zaštiti displeja (u ovom slučaju Retine) da i ne govorim... :) :-)
Jedno su oni koji kupe telefon da se kur*e sa njim i da su face što imaju skup telefon, a drugo sam ja, ja sam kupio telefon zbog njegove funkcionalnosti, a ne zbog njegovog izgleda ili cijene.
User avatar
Quaresma
Posts: 6698
Joined: 19/07/2010 16:37

#9948 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Quaresma »

SA 071 wrote: E slažem se s tobom. Uzme čovjek iPhone, sere kako je elegantan, tanak, šminka i onda opali silikonsku zaštitu od koje se niti vidi ljepota, niti je više tanak i elegantan... O zaštiti displeja (u ovom slučaju Retine) da i ne govorim... :) :-)
zavisi koja zastita, kolega ima providnu silikonsku zastitu za iP6 i bas je dobra, i ja bi takvu za l1020, al šipak bajo moj
SA 071
Posts: 3244
Joined: 10/11/2006 09:55
Location: Sarajevo

#9949 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by SA 071 »

SundanceKid wrote:Ma jasno je da se svaki mora dnevno punit, ali problem je sto i taj dan dnevno tesko pregura, i moram gasit sve moguce na njemu. Evo danas, trenutno sam na 43% baterije, jer sam pola sata koristio Viber, i neko vrijeme koristio 3G. Ostalo sve ugaseno, bluetooth, GPS, nikakvih aplikacija u backgroundu nemam, lock-screen namjesten na minut... Pa sta bi bilo da mi je upaljen 3G stalno, da slusam muziku na njemu, konektujem ga sa autom na BT, koristim vise aplikacija, da imam vise e-mail adresa i slicno...pa ne bi izguro ni pola dana...

Jasno je da je to generalno boljka smartphonea, ali evo na drugom telefonu (S4 galaxy) nemam NIKAKVIH problema da izguram dan, i kad mi je SVE upaljeno i jasem ga cijeli dan... Jednostavno ovdje koju god aplikaciju da pokrenes, odma ebeni battery drain...pa osjeti se to po toploti telefona, sta god da radis ugrije se u sekundi (nije kao prije doduse, to su djelimicno popravili, prije sam mogo jaje ispec na njemu, kad se sjetim hahah..)...


Dakle jest mi svejedno navecer jel ostalo 20, ili 40%, ali mi nije svejedno ako ga moram sve pogasit da izdrzi dan, onda imam ciglu a ne telefon, iako bi nacelno bio jako zadovoljan sa tim sto mi Windows phone nudi.
Ma u suštini mobilni internet ti "svuče" bateriju. Kod mene je stalno upaljen wifi, GPS i 3 G i bez problema izgura dan. Doduše, kada ti je otvoren skype i viber u pozadini, ako ih nisi ugasio, i tada se baterija brže prazni. Ali, što neko reče, svi današnji telefoni imaju "tanku" bateriju. Kod mene kolega nosi S3 i uzeo je sebi onaj punjač/akumulator jer mu je na telefonu vazda prazna baterija... :-)
SA 071
Posts: 3244
Joined: 10/11/2006 09:55
Location: Sarajevo

#9950 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by SA 071 »

Mehemed wrote:
SA 071 wrote: E slažem se s tobom. Uzme čovjek iPhone, sere kako je elegantan, tanak, šminka i onda opali silikonsku zaštitu od koje se niti vidi ljepota, niti je više tanak i elegantan... O zaštiti displeja (u ovom slučaju Retine) da i ne govorim... :) :-)
Jedno su oni koji kupe telefon da se kur*e sa njim i da su face što imaju skup telefon, a drugo sam ja, ja sam kupio telefon zbog njegove funkcionalnosti, a ne zbog njegovog izgleda ili cijene.
Ma znam, ali habam se i ja, pa nek' se i on haba, ja sam njega kupio, nije on mene. Ako si ga kupio radi funkcionalnosti a ne zbog izgleda razlog više da se ne sekiraš zbog pokoje packe jer i pored toga telefon ostaje u potpunosti funkcionalan. Nabace zaštite i folije i poružne telefon, a još i izgube na funkcionalnosti (zna kod Nokije zezati neka opcija displeja kada ima zaštitu, možda glance-pisali su ovdje o tome).

Opet, imam druga koji čim nabavi telefon, odmah mu stavi zaštitu i foliju, nosi ga 3-4 mjeseca, pa ga proda "kao novog, bez packe" i tako stalno. Hajde to razumijem, ali ako si ga kupio da ga nosiš cca 2-3 godine, nakon tog perioda i neće vrijediti neke pare tako da ti ta zaštita i folija ne znače mnogo.

P.S. Pao mi je 3-4 puta, ali baš ono momački. Ima par parnica na displeju i na dva ćoška manje ogrebotine na plastici. A mogao je jednom pasti sa 30 cm i da se sjebe. Ako mu je suđeno... :-)
Post Reply