Nokia Lumia & Windows Phone

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
purgatorio
Posts: 1065
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#9701 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by purgatorio »

Kupio sam si wp, nakon mnogo android telefona. Pa mi neke stvari nisu jasne, ako netko može pomoći:

1) Gmail, koja je the best app
2) Video player s podrškom za titlove i većinu formata videa
3) Kako postaviti pjesmu za ringtone
4) Ima li WP nešto za isključiti auto-sync kao android i ima li koja aplikacija za quick toggles
5) Kako se vrši sideolad na wp, i ima li piratstva kao na androidu?
6) App za 9gag?
Wheatly
Posts: 322
Joined: 26/06/2014 20:51

#9702 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Wheatly »

purgatorio wrote:Kupio sam si wp, nakon mnogo android telefona. Pa mi neke stvari nisu jasne, ako netko može pomoći:

1) Gmail, koja je the best app
2) Video player s podrškom za titlove i većinu formata videa
3) Kako postaviti pjesmu za ringtone
4) Ima li WP nešto za isključiti auto-sync kao android i ima li koja aplikacija za quick toggles
5) Kako se vrši sideolad na wp, i ima li piratstva kao na androidu?
6) App za 9gag?
1) Ja koristim GMail, ali primarni mi je Outlook pa neznam šta da ti kažem.
2) Standardni videoplejer
3) Ima MS-ova aplikacija (Ringtone Maker) koja to pravi, a možeš da napraviš folder Ringtones na SD kartici, pa da tu ubaciš.
4) Ima u opcijama (pod backup telefona), a quick toggles ti je integrisan u status bar.
5) Potraži XAP na Googlu; piratstva ima slabo, skoro svaku plaćenu aplikaciju možeš preuzeti besplatno sa MS Stora kao preview.
6) 9gag
User avatar
purgatorio
Posts: 1065
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#9703 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by purgatorio »

Sta preview? Cime je ogranicena? I ima li Swype za nas jezik?
Ali_G
Posts: 4642
Joined: 02/03/2002 00:00

#9704 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Ali_G »

Sve app koje sam ja probavao su bile full samo su vremenski bile ogranicene. Doduse nije ih bilo puno. Swype za nas jezik jos uvijek nema.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#9705 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by agent_zero »

purgatorio wrote:Kupio sam si wp, nakon mnogo android telefona. Pa mi neke stvari nisu jasne, ako netko može pomoći:

1) Gmail, koja je the best app
2) Video player s podrškom za titlove i većinu formata videa
3) Kako postaviti pjesmu za ringtone
4) Ima li WP nešto za isključiti auto-sync kao android i ima li koja aplikacija za quick toggles
5) Kako se vrši sideolad na wp, i ima li piratstva kao na androidu?
6) App za 9gag?
I jesi li se usrećio?

:)
User avatar
purgatorio
Posts: 1065
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#9706 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by purgatorio »

agent_zero wrote:
purgatorio wrote:Kupio sam si wp, nakon mnogo android telefona. Pa mi neke stvari nisu jasne, ako netko može pomoći:

1) Gmail, koja je the best app
2) Video player s podrškom za titlove i većinu formata videa
3) Kako postaviti pjesmu za ringtone
4) Ima li WP nešto za isključiti auto-sync kao android i ima li koja aplikacija za quick toggles
5) Kako se vrši sideolad na wp, i ima li piratstva kao na androidu?
6) App za 9gag?
I jesi li se usrećio?

:)
Ne služi mi kao primarni telefon, a jeftino uzeo u telecomu lumiu 535, 1,70 mjesečno. Uzeo čisto da isprobam da vidim jel to valja čemu i izgleda da ne valja. Nema aplikacija, to je veliki minus i ouno nekih glupih ograničenja.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#9707 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by agent_zero »

I ja sam kao i ti uzeo 535 ali u mobisu prije skoro mjesec dana.

Telefon kao telefon je odličan, ali WP kad ga ovako dobro i kvalitetno izanaliziraš i istestiraš vidi se da tu treba još dosta nekih finesa. U prvom redu da najosnovnije aplikacije budu identičnog kvaliteta kao na androidu i iOSu.

Ja nisam neki, da se tako izrazim, aplikacijaner. I na androidu sam koristio nekih 10tak meni bitnih stvari, ali većina toga nema na WP, a ono što ima je 20 puta lošije nego na androidu.

Još neko vrijeme se družimo ja i moja lumia 535 (koja je ponavljam odličan telefon za ove pare), a onda nekad opet back to droid.
zippoo87
Posts: 15644
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#9708 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by zippoo87 »

agent_zero wrote:I ja sam kao i ti uzeo 535 ali u mobisu prije skoro mjesec dana.

Telefon kao telefon je odličan, ali WP kad ga ovako dobro i kvalitetno izanaliziraš i istestiraš vidi se da tu treba još dosta nekih finesa. U prvom redu da najosnovnije aplikacije budu identičnog kvaliteta kao na androidu i iOSu.

Ja nisam neki, da se tako izrazim, aplikacijaner. I na androidu sam koristio nekih 10tak meni bitnih stvari, ali većina toga nema na WP, a ono što ima je 20 puta lošije nego na androidu.

Još neko vrijeme se družimo ja i moja lumia 535 (koja je ponavljam odličan telefon za ove pare), a onda nekad opet back to droid.
ja nemam ove probleme a koristim najslabiji telefon iz WP ponude ...lumiu 520
sto se tice aplikacija,sve sto koristim imam...e sada nisam ni ja neki ekspert za ovo ono,pa da mi mozda treba bas ta jedna aplikacija koja radi dobro na androidu a nema je na drugim platformama
one standardne sve rade dobro (neke i nisu radile,ali su se kroz updatee popravile) i imaju u najmanju ruku svoje neoficijelne kopije,koje rade isto kao i oficijalne
na androidu jedino za svaku aplikaciju,imas jos 50 istih kopija...dok na wp u vrh glave 3-4
nadam se da ce se stvari porpaviti za WP kada predje na win 10 i sve aplikacije postanu univerzalne...mozda ce tada programerima biti lakse praviti aplikacije i igre
User avatar
thekupus
Posts: 6813
Joined: 25/06/2011 22:38

#9709 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by thekupus »

u zadnje vrijeme mi se gasi music player dok slusam , skroz se ugasi aplikacija
User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#9711 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Qler »

http://www.gsmarena.com/apple_is_a_pote ... -12006.php

Ode i Here... vala ako ovaj MS ne napravi nesto aman, a i Here ode od njih, odoh i ja na Apple :) Vec je par ljudi iz Nokia-e preslo u Apple vezano za razvoj kamere, ako uzmu i Here ono najbolje od nokie prelazi u apple. WP mi je extra zato sto radi stabilno i sigurno kao apple, a jeftin kao android. Andorid mi se ne svidja nikako, dzaba mu sve verzije i aplikacije, ne lezi mi... a apple preskup. E jebi ga, radije cu platiti vise nesto sto mi se svidja nego nego jeftino nesto sto mi se ne svidja.. Iako se potajno nadam da ce MS nesto sa desetkom napraviti dobro da ostanem na WP-u jer mi on najvise odgovara fakat. Sve pregledno, brzo i jednostavno. Milina OS za koristiti.
User avatar
Office_Kontrol
Posts: 112
Joined: 27/03/2015 15:04

#9712 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Office_Kontrol »

Qler wrote:http://www.gsmarena.com/apple_is_a_pote ... -12006.php

Ode i Here... vala ako ovaj MS ne napravi nesto aman, a i Here ode od njih, odoh i ja na Apple :) Vec je par ljudi iz Nokia-e preslo u Apple vezano za razvoj kamere, ako uzmu i Here ono najbolje od nokie prelazi u apple. WP mi je extra zato sto radi stabilno i sigurno kao apple, a jeftin kao android. Andorid mi se ne svidja nikako, dzaba mu sve verzije i aplikacije, ne lezi mi... a apple preskup. E jebi ga, radije cu platiti vise nesto sto mi se svidja nego nego jeftino nesto sto mi se ne svidja.. Iako se potajno nadam da ce MS nesto sa desetkom napraviti dobro da ostanem na WP-u jer mi on najvise odgovara fakat. Sve pregledno, brzo i jednostavno. Milina OS za koristiti.
Ja sam stari WP fan boy ali ruku na srce Android od verzije 4.4 pa naviše je stabilan haman kao i WP. Koristim oba pa znam. Ako MS nastavi da zeza i da se pravi "sila", radije ću čekati Nokia Android telefon nego prelaziti na marketinški napuhanu jabuku a do tada ostajem na Leagoo Lead 5.
User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#9713 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Qler »

Meni treba telefon ala WP. Znaci da radi a da me ne zanima kako :) necu da gasim procese, da mijenjam romove, da rootam i slicno... nazalost jedina alternativa WP-u pod tim uslovima je realno precijenjeni iPhone... Gledao sam ovaj video WP10 na Lumia 1020, izgleda da oni uveliko peglaju probleme i prije nego puste raji ove tech builodve. Moze biti svega. Obecavajuce je sve unificirano, a kuci mi je je sve MS-ovo... vec sam dugo korisnik, i imam i placenih aplikacija ne mali broj, vezan sam za neke usluge (ali sad imaju i na drugim platfomama) kao sto su OneDrive i Office... u glavnom, iskreno, najvise bi volio da Windows for phones bude sve ono sto raja od njega ocekuje :)
User avatar
Office_Kontrol
Posts: 112
Joined: 27/03/2015 15:04

#9714 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Office_Kontrol »

Kad bi bila neka caka da se WP nabaci na android phone bila bi perverzija. Zamislite SGH Note 4 ili s6 sa WP sistemom :D
User avatar
roki
Posts: 1904
Joined: 08/09/2006 14:14

#9715 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by roki »

Zanima me kakva je Lumia 63o.Nisam uopšte zahtijevan korisnik,važno je da ništa ne štopa,mail,viber,vrijeme i to je sve što bi od aplikacija koristio,pored primarne namjene telefona naravno.Vidim ova lumia ima 512MB rama a znam da je za android to danas premalo.Da li je i za Lumiu.Imate li neku preporuku za Lumiu,do 250KM
moke_31
Posts: 1880
Joined: 18/05/2011 14:54

#9716 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by moke_31 »

Qler wrote:Meni treba telefon ala WP. Znaci da radi a da me ne zanima kako :) necu da gasim procese, da mijenjam romove, da rootam i slicno... nazalost jedina alternativa WP-u pod tim uslovima je realno precijenjeni iPhone... Gledao sam ovaj video WP10 na Lumia 1020, izgleda da oni uveliko peglaju probleme i prije nego puste raji ove tech builodve. Moze biti svega. Obecavajuce je sve unificirano, a kuci mi je je sve MS-ovo... vec sam dugo korisnik, i imam i placenih aplikacija ne mali broj, vezan sam za neke usluge (ali sad imaju i na drugim platfomama) kao sto su OneDrive i Office... u glavnom, iskreno, najvise bi volio da Windows for phones bude sve ono sto raja od njega ocekuje :)
Nikad Windows phone neće biti ono što raja očekuje i što traži. Dovoljno je pogledati dosadašnju historiju Microsofta i razvoja Windowsa za PC. Pa da nisu težili apsolutnom monopulu i danas bi raja sa Windows Media Playerom slušala muziku i gledala video sadržaje na Windowsu.

Sa WP se još furaju na zatvoreni sistem, kopiraju Apple ... nisam baš neki optimista da će sa 10-kom puno ugoditi običnim korisnicima, uvešće neke mogućnosti podešavanja sistema i kastomizacija kao što ima Android i Apple, a bojim se da će aplikacije i dalje biti karina čisto zbog 3% udjela WP na tržištu. :(

Volio bi da griješim ali eto, vidjećemo.

Moram pohvaliti, da ne ispadne da samo kudim, Gestures Beta i Glance. Ove dvije svari su svarno karakteristike pravog smartphone. Prije nekoliko dana sam ih pokazivao nekim Androidašima i Iphoncima i nemalo su se iznenadili, da ne kažem sjebali, kad su vidjeli kako to fercera na WP-u :D

Mislim da bi MS trebao nastaviti unaprjeđivati ove dvije funkcije i početi ih isticati zajedno sa odličnim kamerama, te početi praviti flagship uređaje. Ne mislim da će im štancanje low end i middle end telefona previše pomoći da prebace preko 3% udjela.
Last edited by moke_31 on 23/04/2015 15:12, edited 1 time in total.
User avatar
Office_Kontrol
Posts: 112
Joined: 27/03/2015 15:04

#9717 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Office_Kontrol »

roki wrote:Zanima me kakva je Lumia 63o.Nisam uopšte zahtijevan korisnik,važno je da ništa ne štopa,mail,viber,vrijeme i to je sve što bi od aplikacija koristio,pored primarne namjene telefona naravno.Vidim ova lumia ima 512MB rama a znam da je za android to danas premalo.Da li je i za Lumiu.Imate li neku preporuku za Lumiu,do 250KM
Nije RAM tu problem već displej. Ako malo jače stisneš onda se javljaju talasi tj. pixel wave. Bolje je da uzmeš L525 HRv 5.0.0.0 ili L640. Jefitinji su od L630 a bolji.
User avatar
purgatorio
Posts: 1065
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#9718 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by purgatorio »

roki wrote:Zanima me kakva je Lumia 63o.Nisam uopšte zahtijevan korisnik,važno je da ništa ne štopa,mail,viber,vrijeme i to je sve što bi od aplikacija koristio,pored primarne namjene telefona naravno.Vidim ova lumia ima 512MB rama a znam da je za android to danas premalo.Da li je i za Lumiu.Imate li neku preporuku za Lumiu,do 250KM
Imaš lumia 435, 165 KM u univerzalnom. Giga rama, ali slaba kamera.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#9719 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by agent_zero »

roki wrote:Imate li neku preporuku za Lumiu,do 250KM
535, nema bolje.

Jučer testirao sa 625 (s400 krait dual core + jači gpu) i brža je 535 i to pofino brža. I kamera u mraku bolja.
User avatar
moon_walker_90
Posts: 2355
Joined: 21/12/2012 18:16
Location: Ćućurak

#9720 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by moon_walker_90 »

Ja sam uzeo u telecomu na akciji 229 KM lumiu 535 ss,na godinu dana,oko 16-17 km mjesecno+porez koji platis odjednom sa prvom ratom,ja sam do sada zadovoljan mada mi je novina i jos se prilagodjavam :) ali za ove novce mislim da je super telefon(1 GB ram, 1.2 quadcore procesor,8GB memorije,podrzava do 128 GB micro SD,5 MP kamera..)
Last edited by moon_walker_90 on 23/04/2015 15:25, edited 1 time in total.
User avatar
moon_walker_90
Posts: 2355
Joined: 21/12/2012 18:16
Location: Ćućurak

#9721 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by moon_walker_90 »

.
User avatar
U_kost
Posts: 306
Joined: 22/08/2014 14:30

#9722 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by U_kost »

Odnedavno vlasnik 930-ke. Nakon Androida, privikavanje trajalo vrlo kratko. Interfejs je vrlo intuitivan, telefon radi odlično, brzo odgovara na komande i iako bijah skeptičan, izuzetno sam pozitivno iznenađen.

Na uređaju generalno ne koristim ništa što izlazi izvan okvira poslovnih potreba, dakle nikakve igrice i fensi-šmensi alatiće, tako da nema nekog pretjeranog prostora za razočarenja. Cortana perverzija, mape isto tako, mail aplikacija za 10... sve u svemu to je to.

Iako je "stari" M8 još uvijek tu, sumnjam da će još dugo ostati u mom vlasništvu.
snake c3
Posts: 485
Joined: 05/01/2013 21:06

#9723 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by snake c3 »

Office_Kontrol wrote:
roki wrote:Zanima me kakva je Lumia 63o.Nisam uopšte zahtijevan korisnik,važno je da ništa ne štopa,mail,viber,vrijeme i to je sve što bi od aplikacija koristio,pored primarne namjene telefona naravno.Vidim ova lumia ima 512MB rama a znam da je za android to danas premalo.Da li je i za Lumiu.Imate li neku preporuku za Lumiu,do 250KM
Nije RAM tu problem već displej. Ako malo jače stisneš onda se javljaju talasi tj. pixel wave. Bolje je da uzmeš L525 HRv 5.0.0.0 ili L640. Jefitinji su od L630 a bolji.
Nije tačno. Koristim 630ku i nikakvih problema do sada nisam imao. Bolje radi ovih 512 na WP nego giga na Androidu.
User avatar
Office_Kontrol
Posts: 112
Joined: 27/03/2015 15:04

#9724 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Office_Kontrol »

snake c3 wrote:
Office_Kontrol wrote:
roki wrote:Zanima me kakva je Lumia 63o.Nisam uopšte zahtijevan korisnik,važno je da ništa ne štopa,mail,viber,vrijeme i to je sve što bi od aplikacija koristio,pored primarne namjene telefona naravno.Vidim ova lumia ima 512MB rama a znam da je za android to danas premalo.Da li je i za Lumiu.Imate li neku preporuku za Lumiu,do 250KM
Nije RAM tu problem već displej. Ako malo jače stisneš onda se javljaju talasi tj. pixel wave. Bolje je da uzmeš L525 HRv 5.0.0.0 ili L640. Jefitinji su od L630 a bolji.
Nije tačno. Koristim 630ku i nikakvih problema do sada nisam imao. Bolje radi ovih 512 na WP nego giga na Androidu.
Procitaj jos jednom sta sam napisao
snake c3
Posts: 485
Joined: 05/01/2013 21:06

#9725 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by snake c3 »

Office_Kontrol wrote:
snake c3 wrote:
Office_Kontrol wrote:Zanima me kakva je Lumia 63o.Nisam uopšte zahtijevan korisnik,važno je da ništa ne štopa,mail,viber,vrijeme i to je sve što bi od aplikacija koristio,pored primarne namjene telefona naravno.Vidim ova lumia ima 512MB rama a znam da je za android to danas premalo.Da li je i za Lumiu.Imate li neku preporuku za Lumiu,do 250KM
Nije RAM tu problem već displej. Ako malo jače stisneš onda se javljaju talasi tj. pixel wave. Bolje je da uzmeš L525 HRv 5.0.0.0 ili L640. Jefitinji su od L630 a bolji.
Nije tačno. Koristim 630ku i nikakvih problema do sada nisam imao. Bolje radi ovih 512 na WP nego giga na Androidu.
Procitaj jos jednom sta sam napisao[/quote]
Pročitaj ti. Za to stiskanje sam napisao da nije tačno, a ovo drugo se odnosilo na momka koji je pitao za RAM.
Post Reply