Nokia Lumia & Windows Phone

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#15201 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by zippoo87 »

ma ne treba se sikirati za podrsku...toga ce biti jos
i meni se smeka kakva l950ka...jer bi mogao jos barem godinu dana biti na win10 a da mi nista ne nedostaje
ovo aplikacija sto koristim ,uredno rade na win 10 i to je to
igrice ne igram
uglavnom browser,instagram,viber,mesenger,zapya,one note
User avatar
Quaresma
Posts: 6660
Joined: 19/07/2010 16:37

#15202 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Quaresma »

strong69 wrote:
Filter wrote:zadnja dva dana 950 je pokupila kamaru nakih updatea
standardno radi ko flak... viber ponekad zasteka, ali to nije do 950ke, krnjav je i na androidu, ali oni to drugacije tumace
Juce bio taj neki kumulativni update. Kako ga oni zovu, "Tuesday patch". Nije ovo sa W10M nista cudno. Uredjaji su izasli prije 2 godine, imaju podrsku jos dvije godine i gotovo. Ni Android uredjaji ovoliko stari nemaju podrsku prilikom azuriranja na nove verzije OS-a. Eno citam da Blackberry Priv nece dobiti Nougat.

W10M dobice konacnu verziju koja se vise nece nadogradivati, samo ce se "krpiti" i odrzavati dok W10 PC ide dalje sa novim opcijama i mogucnostima...
i kakve fajde i da jos 5 godina dobiva ovakve apdejte?
User avatar
roki
Posts: 1904
Joined: 08/09/2006 14:14

#15203 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by roki »

Da windows phone valja nebi propao a uvijek će biti raje koja će to i dalje gurati. Imao sam lumiju 535, pa 640, pa 950 i nostalgičar sam za 950,stvarno stroj.Ali onda mi naupadne podrška za aplikacije i doslovno zajebancija sa istim. Te radi te ne radi, žena mi ume, koja je apsolutno operisana od tehnike mi se smije, ko šta se zajebavaš, primjeni telefon.
Pored aplikacija i windows sam od sebe je uvijek bolovao od dječijih bolesti. U telefonu imam SD karticu sa tonom slika, uđem u galeriju ne prikazuje ništa, samo vrti one strelice u krug kao skenira. Hoču da pokazem nekom neki sliku moram ici na file manager pa i tamo cekati loading... ljudi mi se ibretili, kao šta je to tako loše. I jeste loše. Ponavljam, da je valjalo ne bi propalo.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#15204 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by beni-bu-man »

roki wrote:Da windows phone valja nebi propao a uvijek će biti raje koja će to i dalje gurati. Imao sam lumiju 535, pa 640, pa 950 i nostalgičar sam za 950,stvarno stroj.Ali onda mi naupadne podrška za aplikacije i doslovno zajebancija sa istim. Te radi te ne radi, žena mi ume, koja je apsolutno operisana od tehnike mi se smije, ko šta se zajebavaš, primjeni telefon.
Pored aplikacija i windows sam od sebe je uvijek bolovao od dječijih bolesti. U telefonu imam SD karticu sa tonom slika, uđem u galeriju ne prikazuje ništa, samo vrti one strelice u krug kao skenira. Hoču da pokazem nekom neki sliku moram ici na file manager pa i tamo cekati loading... ljudi mi se ibretili, kao šta je to tako loše. I jeste loše. Ponavljam, da je valjalo ne bi propalo.
:thumbup:

Koristio sam 920, 950 i 1520 znaci sad samo mogu da kupe prasinu
bruteforce
Posts: 205
Joined: 23/05/2017 14:29

#15205 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by bruteforce »

I meni kupe prašinu 920 i 640, ali uvijek dobro dođu kao rezerva. Ne dam ih nikom :D
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1584
Joined: 11/06/2011 07:36

#15206 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Kiki_Musampa »

Good bye nakon 520,630,920,830...
User avatar
Quaresma
Posts: 6660
Joined: 19/07/2010 16:37

#15207 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Quaresma »

Kiki_Musampa wrote:Good bye nakon 520,630,920,830...
pa đećeš, sve radi na windowsu, uz to još i dalje ima podršku
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#15208 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Tesla Edison »

Kad se samo sjetim one priče da su Windows 10 Mobile i Windows 10 isti OS i MS nije dao zucnuti o tome da su različiti. Sada vidimo na čemu smo. Windows 10 mobile je samo u nazivu Win 10. To je u suštini Windws Phone 9 kojeg su ubili. Pravi Windows 10 Mobile koji može pokretati x86 i x64 aplikacije možemo očekivati tek sa izlazkom MS Surface telefona koji je na dugom štapu.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#15209 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by BarbaDue »

Moja mi 925-ica služi samo kao dobar terenski fotoaparat :mrgreen: I da mali gleda jutub :mrgreen:
User avatar
zunazu
Posts: 1429
Joined: 02/11/2014 11:20

#15210 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by zunazu »

roki wrote:Da windows phone valja nebi propao
Tržište nije mjerilo da li nešto valja, tržište je uvijek mjerilo samo uspješne propagande/marketinga, povodljivosti kupaca i njihove kupovne moći. Ako mi deset jarana ima Android moram ga i ja imati, ako se Windows ne promovira znači da ne valja, ako Samsung izlazi iz paštete mora da je najbolji, ako mogu kupiti jeftinog "kineza" s Androidom on je za mene vrh, ako imam para da kupim iPhone sve ostalo je smeće... i tako dalje...

Microsoft nije upropastio W10M zato što sistem nije imao preduslove za uspjeh, Microsoft je usrao posao zbog nedostatka volje da ta priča živi.
Quaresma wrote:pa đećeš, sve radi na windowsu, uz to još i dalje ima podršku
Ima podršku, za razliku od 90% telefona s Androidom. Tužno ali istinito.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#15211 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Tesla Edison »

Miješate ovdje dvije stvari.

Podrška za Windows i za Android nije isto. Androisd bez podrške nije mrtav dok Windows čim izgubi podršku on je de fakto mrtav OS.

Evo primjer: Telefon sa Androidom 4.2. uredno koristi preko 95% aplikacija iz trgovine i sve su podržane. Windows Phone 7. nema niti jednu podržanu aplikaciju.
Telefon sa Androidom 4.4 uredno korisiti preko 98% aplikacija iz trgovine i sve su podržane. Windows Phone 8. nema niti jednu podržanu aplikaciju.
Telefon sa Androidom 5.0 uredno korisiti 100% aplikacija iz trgovine i sve su podržane. Windows Phone 8.1 nema niti jednu podržanu aplikaciju.


Windows 10 ima šaku podržanih aplikacija ali i one polahko se gase.

Ista stvar je i sa IOS-om. IOS 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 su mrtvi sistemi.

Android od verzije 2.3 (2010. godina) nije mrtav još uvijek.
bruteforce
Posts: 205
Joined: 23/05/2017 14:29

#15212 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by bruteforce »

Po tebi ne treba unaprijeđivati sistem, ali eto, nekim slučajem osmi android po redu stiže/stigao.

Sve je to biznis i progres. Windows 7 nije što je windows 8 ni 10. Isto tako 98/xp/vista/7/8/10. Jel treba davati podršku sistemu starom 20 godina?

Što se tiče androida, svi stariji uređaji postanu kite što se tiče fluidnosti. Ja sam prvi smartphone koristio Galaxy S3, a prije toga koristio Nokiu C3 sa qwerty tastaturom. Bio je to skok i sve je bilo ok par mjeseci. Poslije S3 kupim S6 edge koji je po meni užas. Najkraće sam ga koristio oko godinu dana. Kontao poslije njega kupit S5, zbog vadive baterije i jednostavno što je jeftini mobitel, ali uzmem od sestre Lumiu 920 i sjebem se brzinom i jednostavnošću. Ažuriranja su u pozadini (ako ih ima :D ), nema verifikovanja google računa po hiljadu puta. Baterija top. Kamera mi je bolja nego na S3. Koristio 920 dva mjeseca i skontam da ne mogu ažurirati 10-ku, kupim 640-ku LTE koja je za te pare (150 KM) odličan telefon. Sad koristim Iphone 6 i još uvijek imam želju kupiti 950-ku jer je zvijer.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#15213 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Tesla Edison »

bruteforce wrote:Po tebi ne treba unaprijeđivati sistem, ali eto, nekim slučajem osmi android po redu stiže/stigao.

Sve je to biznis i progres. Windows 7 nije što je windows 8 ni 10. Isto tako 98/xp/vista/7/8/10. Jel treba davati podršku sistemu starom 20 godina?

Što se tiče androida, svi stariji uređaji postanu kite što se tiče fluidnosti. Ja sam prvi smartphone koristio Galaxy S3, a prije toga koristio Nokiu C3 sa qwerty tastaturom. Bio je to skok i sve je bilo ok par mjeseci. Poslije S3 kupim S6 edge koji je po meni užas. Najkraće sam ga koristio oko godinu dana. Kontao poslije njega kupit S5, zbog vadive baterije i jednostavno što je jeftini mobitel, ali uzmem od sestre Lumiu 920 i sjebem se brzinom i jednostavnošću. Ažuriranja su u pozadini (ako ih ima :D ), nema verifikovanja google računa po hiljadu puta. Baterija top. Kamera mi je bolja nego na S3. Koristio 920 dva mjeseca i skontam da ne mogu ažurirati 10-ku, kupim 640-ku LTE koja je za te pare (150 KM) odličan telefon. Sad koristim Iphone 6 i još uvijek imam želju kupiti 950-ku jer je zvijer.
Nisi me razumio.

Htio sam reći da kad Windows izgubi podršku, dobiješ Nokiu 3310 jer ga možeš koristiti samo za pozive i SMS. Čak i browser vremenom postane beskoristan jer bez ažuriranja moći ćeš otvoriti sve manji broj stranica.

Android je OpenSource i stare verzije su kompatibilne sa najnovijim aplikacijama i bez podrške za sam OS te one i dalje uredno rade.

To za fluidnost stoji ali ja svoju Lumiu 710 koliko god da je fluidna, mogu koristiti samo za pozive i SMS jer aplikacija nema. Isti slučaj je i sa L620 i win phone 8.1.
SA 071
Posts: 3244
Joined: 10/11/2006 09:55
Location: Sarajevo

#15214 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by SA 071 »

Pa većina aplikacija se mogu pokretati i na WP8 i na W10... Koju god da skidaš sa Store-a piše pod zahtjevima OS-a "Windows Phone 8 or higher"... Prema tome, ne stoji ti baš to što si napisao...
User avatar
Quaresma
Posts: 6660
Joined: 19/07/2010 16:37

#15215 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Quaresma »

ja, a koliko je tih aplikacija? radi li facebook messenger na windows phone 8.1?
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#15216 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Tesla Edison »

Quaresma wrote:ja, a koliko je tih aplikacija? radi li facebook messenger na windows phone 8.1?
Upravo tako. Za WP7 ne postoji niti jedna upotrebljiva. Viber postoji ali ne radi.
WP8/8.1 će imati nekoliko aplikacija možda mjesec-dva i to je to.
Za pola godine mobilna windows trgovina neće ni postojati što znaći da će i WM10 postati neupotrebljiv po današnjim mjerilima smartphone-a.

Sjetite se Simbiyana. Nakon prestanka podrške, nestala je i OVI trgovina.

Jednostavno, filozofija WP/WM sistema ne dopušta nikakve znakove života nakon objave o prestanku podrške.

Android je sasvim drugi svijet te je čak verzija 2.3 itekako upotrebljiva a izašla je mislim 2010. ili 2011. godine.

Sad samo čekam objave tipa: " Viber se neće moći koristiti na WM od tad i tad, Facebook prestaje sa podrškom i radom na WM od tad i tad,..."

Mada, nešto mi govori da je Belfiore objavu na Twitteru napisao samoinicijativno na svoju ruku bez konsultacija sa nadređenim. Ne bi me nimalo iznenadilo da MS objavi da se ipak nastavlja razvoj WM-a ili da ga (Belfiora) Nadela demantuje.

Vidjećemo.
User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#15217 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Revolucionar ★ »

Fakat moras bit mazohist i ostat na wm klincu. Danas cackam od jarana telefon, nista osim fluidnosti neopterecenog sistema nema ponudit, na stranu kvalitetna kamera. A i cime ga opteretit kad aplikacije s klinca nema :-) Fakat mi je entuzijazam nekih od vas, i racionalizacija oko najbanalnijih stvari na kojima windows founzi padaju impresivna, tacno je community izvukao maksimum iz kompletne platforme koliko je bilo moguce, Windows tu nista nije ucinio, niti se trudio ucinit. I Surface ce garant imati istu sudbinu, ova loša karma ce vjecno pratit kompletnu platfomu, historija se ponavlja ..
SA 071
Posts: 3244
Joined: 10/11/2006 09:55
Location: Sarajevo

#15218 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by SA 071 »

Ne znam odakle smo krenuli s ovom pričom, ali godinu-dvije će sve raditi kako treba i imaće podršku. Nakon toga vjerovatno većina tih telefona neće ni biti u upotrebi. Ja i sada kući imam L1020 kojeg sam zamijenio zbog želje za osvježenjem iako telefon i dalje radi. Tako će vjerovatno biti i sa ovim, samo ne znam čime bih ga zamijenio :)
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#15219 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by strong69 »

Sada na W10M radi sve.

Viber, Skype i WhatsApp rade.

Office aplikacije, pdf aplikacije, kalkulatori, konvertori valuta.

Od news aplikacija imaju N1, Klix, B92 i dosta stranih aplikacija. OLX ima odličnu aplikaciju kao i Windows Central i MSPoweruser.

Navigacija radi dobro.

SofaScore radi.

Aplikacije za vrijeme, ima ih milion. Aplikacije za gledanje filmova su odlične, uglavnom se radi o UWP aplikacijama. Deezer UWP takođe.

Problem je sto je sve ovo trebalo postojati prije 2 godine i problem je sto su ovi uređaji realno tek danas spremni za izlazak na tržište.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#15220 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Tesla Edison »

strong69 wrote:Sada na W10M radi sve.

Viber, Skype i WhatsApp rade.

Office aplikacije, pdf aplikacije, kalkulatori, konvertori valuta.

Od news aplikacija imaju N1, Klix, B92 i dosta stranih aplikacija. OLX ima odličnu aplikaciju kao i Windows Central i MSPoweruser.

Navigacija radi dobro.

SofaScore radi.

Aplikacije za vrijeme, ima ih milion. Aplikacije za gledanje filmova su odlične, uglavnom se radi o UWP aplikacijama. Deezer UWP takođe.

Problem je sto je sve ovo trebalo postojati prije 2 godine i problem je sto su ovi uređaji realno tek danas spremni za izlazak na tržište.
Niti jedna od tih aplikacija nikad više neće dobiti update a za koju sedmicu počinje gašenje jedne po jedne. Živi bili pa vidjeli. Tako je bilo i sa Symbianom i sa WP7 i sa BB OS-om,...

Viber za WP7 imam instaliran na Lumiji 710 ali ne mogu ga koristiti, neće da se loguje, WTSP na Symbianu također.

Niko neće održavati i dopustiti rad na neažuriranim i mrtvim aplikacijama.
User avatar
escobar__
Posts: 8855
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#15221 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by escobar__ »

strong69 wrote:Sada na W10M radi sve.

Viber, Skype i WhatsApp rade.

Office aplikacije, pdf aplikacije, kalkulatori, konvertori valuta.

Od news aplikacija imaju N1, Klix, B92 i dosta stranih aplikacija. OLX ima odličnu aplikaciju kao i Windows Central i MSPoweruser.

Navigacija radi dobro.

SofaScore radi.

Aplikacije za vrijeme, ima ih milion. Aplikacije za gledanje filmova su odlične, uglavnom se radi o UWP aplikacijama. Deezer UWP takođe.

Problem je sto je sve ovo trebalo postojati prije 2 godine i problem je sto su ovi uređaji realno tek danas spremni za izlazak na tržište.
No najveći je problem taj što se radi o mrtvom sistemu. Činjenica dobijat će nadogradnje narednih godinu-dvije (odnosno sigurnosne zakrpe, ne nove mogućnosti) ali to sumnjam da je više bilo kome i interesantno (govorim o developerima).

Dok radi radi, kako vrjieme bude prolazilo tako će i jedna po jedna aplikacija prestajat s radom.
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#15222 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by zippoo87 »

ljudi imam neki problem,koji ne znam ni definisati
naime,vec neko vrijeme imam problema sa prebacivanjem fajlova sa telefona na racunar,preko zapya aplikacije
i mislio sma da je neki problem sa aplikacijom...sada skinem drugu,SHAREit i isti problem...dodjem do onog trazenja uredjaja i kada nadje uredjaj,nece da se konektuje
isto se desava i na zapyi a evo i na ovoj SHAREit palikaciji

to znaci da je neki problem sa wifijem na telefonu ili je nesto do routera,pa blokira i ne da da se konektuje
da li se nekome nesto slicno desavalo ili mozda zna sta je rijesenje ?

jako me nervira ovo a i treba mi,jer ne koristim kablove za prebacivanje,kada je ovo preko wifija uredno radilo

da jos dodam...evo nista mi ne moze uploadovati ni preko onedrive-a...isto kao da je upload mrtav
sve sto ima veze sa uploadom ne radi
pokusavao sam resetovati router,nije pomoglo
bruteforce
Posts: 205
Joined: 23/05/2017 14:29

#15223 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by bruteforce »

Uredno sam uploadovo sliku na one drive. Pomenute aplikacije ne koristim.
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#15224 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by zippoo87 »

pa kod mene je neki problem ...nece nista da uploaduje
kao da se wifi pokvario

evo opet sam probao i sa dekstopa
nece sa mobitela nista da posalje...sa racunara na mobitel uredno dodje fajl ali obrnuto nece ni da cuje


evo ga procepilo sa SHAREit aplikacijom :D
ekstra

preko onedrivea i dalje nece da uploaduje nista...samo izbacuje da ne moze da uploaduje
User avatar
l33t
Posts: 4325
Joined: 04/09/2011 22:15
Location: Sarajevo

#15225 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by l33t »

mozda imas problem sa user accountom, uradi ponovo log in u microsoft account pa vidi radi li onedrive upload
Post Reply