Nokia Lumia & Windows Phone

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
Ali_G
Posts: 4642
Joined: 02/03/2002 00:00

#14976 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Ali_G »

Taj surface koncept nece zazivjeti ni za sljedecih 5 godina ako nastave ovako kako su krenuli. Ni uredjaja, ni aplikacija, nicega.
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#14977 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by strong69 »

diablobih wrote:Da, znaci, jer sve sto imas na windows 10 PC, imas i na mobilnoj.
Ne znam bas da li si u pravu... Radi se samo o takozvanim UWP (universal windows platform) aplikacijama koje rade na svim platformama i nisu sve aplikacije za sve platforme prilagodjene.
User avatar
Qler
Posts: 23604
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#14978 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Qler »

ali je UWP generalno dobra stvar, iako ima nekih glupih ogranicenja...
ciza_bliza
Posts: 485
Joined: 17/03/2015 11:27

#14979 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by ciza_bliza »

Koristim Lumiu 650 vec pola godine i prezadovoljan sam, twitter i youtube aplikacije bolje nego na androidu, edge ponekad steka ali je solidan, jedino me iritira bug sa slusalicama koje ima ova serija...
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#14980 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by beni-bu-man »

ciza_bliza wrote:Koristim Lumiu 650 vec pola godine i prezadovoljan sam, twitter i youtube aplikacije bolje nego na androidu, edge ponekad steka ali je solidan, jedino me iritira bug sa slusalicama koje ima ova serija...
kako sad rade aplikacije tipa viber, whatsapp.....
ciza_bliza
Posts: 485
Joined: 17/03/2015 11:27

#14981 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by ciza_bliza »

Viber bez problema, ne znam za whatsapp
User avatar
Qler
Posts: 23604
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#14982 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Qler »

Whatsapp jos bolje. Meni je viber bas sekundaran.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#14983 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by beni-bu-man »

znaci sve normala :thumbup:
pitam hocu svoju strau 1520-ku na more da telglim, a znam da je prije bilo problema s viberom kad te neko zove i ne skontas
User avatar
turbofolk
Posts: 3139
Joined: 13/05/2014 09:37

#14984 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by turbofolk »

Lumia 640 DS XL

Win 10 mobile na njoj od augusta prošle godine. A kupljena u martu prošle godine u telecomu sa Win 8.1 na njoj.
Nikad problema s njom do unazad 3-4 mjeseca. Prvo, iz nekog razloga nakon svakog restarta telefona, javlja mi informaciju: Naišli smo na problem sa SD karticom, do njega je došlo nakon neočekivanog vađenja kartice ili ponovnog pokretanja telefona. Želite li njen popravak.
Imao karticu od 32 GB i jednom uradio taj popravak i zajebo se. Sačuvao mi je sve podatke, aplikacije i fotografije s kartice koje su snimljene do tog dana. Ali nakon toga, šta god snimim na karticu, mislim prvenstveno na fotografije, prikazuje mi ih samo jedan dan i onda ih iz nekog razloga više nema. Ako snimim na telefon onda su tu. A s druge strane, pobrišem sve fotografije s kartice, nakon jednog dana one opet sve na kartici. Odem u memorijeske podatke i vidim da je zauzeto 50GB od 32, mislim, kako je to moguće. Probao format kartice i na telefonu i na računaru, ali mi ni na jednom uređaju ne dozvoljava formatiranje. Kupio novu karticu od 16 GB i ona mi je zasad u redu iako mi je i za nju nakon par restarta počela dolaziti ona ista informacija: Naišli smo na problem sa SD karticom, želite li njen popravak (ili opravak) ne znam šta već. Više ne biram opciju popravka i sve što imam na njoj, to mi je i prikazano. S tim da nekad neće da pokrene poneku aplikaciju (najčešće sofascore ili neku malu igricu,) koja je snimljena na karticu, pa onda moram opet restartovati, pa onda je pokrene bez problema, ali opet izbacuje onu informaciju nakon svakog restarta. Takođe, svakim restartom mi javlja dobrodošlicu (kao notifikaciju) u aplikaciju "poruke+" koju nigdje nemam i ne vidim.
Eh sad... sve ja to nekako otrpim, uštimam i telefon radi bez problema, ali imam jedan novi problem koji mi je aktivan unazad nekih mjesec dana, možda i više. Ne dobijam notifikacije za propuštene pozive i to mi baš smeta. Na sličici aplikacije telefon (pozivi) uopšte nema onog broja koji pokazuje broj propuštenih poziva, a s obzirom da je dual sim, nekad mi ne prikazuje ni onaj broj 1 pored sličice telefona-koji se odnosi na SIM 1. Nekad ga prikaže, nekad ne. Recimo nakon punjenja baterije, obično ga ukine. Konfuzno skroz. Takođe ni na zaključanom ekranu nema notifikacije za propušten poziv, dok za poruke na telefonu ili pozive i poruke na viberu i whatsappu , notifikacije uredno stoje. Kad odem u setings za notifikacije, sve mi je uredno uključeno. S tim da na spisku imam neke aplikacije, koje su neimenovane i to na vrhu liste. Npr: Prikaži notifikacije (obavjesti) za sljedeće aplikacije... Pa onda na vrhu stoje neke dvije aplikacije koje su ispisane nekim brojevima, zagradama i onako random velikim ili malim slovima.
Ima li iko sličnih problema i zna li kako ih riješiti. Moguće da je ovo zadnje, za ove aplikacije nešto vezano za aplikacije koje su bile na staroj kartici, pa nisu uredno deinstalirane, nego samo zamjenejna kartica, pa onda na novu karticu instalirane te iste, tipa viber, whatsaapp i ne znam koje već.
Uglavnom meni najviše trebaju te nesretne obavjesti o propuštenim pozivima, jer svaki put moram ulaziti u pozive, da bih vidio ima li propuštenih.
User avatar
luminator
Posts: 305
Joined: 26/10/2013 19:42

#14985 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by luminator »

zunazu wrote:
luminator wrote:Ne mogu vjerovat da jedan takav gigant sa takvim resursima, glupavom politikom može upropastit izvrstan OS.
Nije to glupava politika, iako je nama nekad iritantna. Oni su majstori inovacije i zarade. Mobiteli kao uređaji su u izumiranju, koliko god to nekome zvučalo čudno. Microsoftov sljedeći potez su mobilni uređaji sa full Windowsom, koji će definitivno biti daleko od mobitela. Ko bude htio klasični mobitel uvijek mu ostaje mogućnost da kupi neku android igračku. :D
Podvukao sam i boldovao ključne riječi. :)

Prijavljujem sa kao vlasnik motorole z play, a odjavljujem se kao bivši vlasnik lumia 640 xl. Dobro me služila, halal bila svaka marka, dobro je služio i windows phone 10, ali Microsoft nije.
User avatar
l33t
Posts: 4326
Joined: 04/09/2011 22:15
Location: Sarajevo

#14986 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by l33t »

zippoo87 wrote:
l33t wrote:
zippoo87 wrote:MS igra na sve ili nista
ako im ne upali ovo sa "surface" phonom,oni nemaju plan B
vjerovatno do kraja ove godine i prva polovina druge ce ili biti taj stotinu godina najavljivani telefon ili nece biti ni mobilnog windowsa
sto se samog surface telefona tice,postoje one skice i kako bi trebao izgledati ALi...posotji to veliko ali :D

i meni licno lezi windows 10 mobile i evo nakon vise od dvije godine,kako imam L640 i w10m,jos mi nije dosadio
ali da ima nekih sitnih musica sa vremena na vrijeme ima...najvise me nervira sto mi nekada nestane slika,iako ih uredno uslikam
takodjer na L640 i camera app steka,nece brzo da okida slike
ovaj problem imam od kupovine telefona i desavao se i na win 8.1 a desava se i na win10,na svim mogucim i nemogucim update.ima
mozda je i sta do samog hardwarea kamere,ko ce ga znati
skontao sam da kada koristim HDR opciju tada nestaju slike a kada je HDR off okej je sve. al zna nervirati
HDR mi je po defaultu iskljucen a nekada mi nestanu slike,ne bas cesto ali vecinom kada mi je neka bas bitna,jer obicno uslikam nesto,umjesto da pravim "note" i onda nestane a to mi hitno treba
dodje mi da ga razbijem
lekcija naucena, koristi note :D
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#14987 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Mehemed »

User avatar
Filter
Posts: 8043
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#14988 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Filter »

cigla :mrgreen: podsjeca me na 920... grehota je android na ovo staviti
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#14989 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Mehemed »

Bolje nego da ios stavljaju, a da ubacuju symbian potrajalo bi previše dok bi se napravile sve potrebne aplikacije za symbian.
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#14990 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Quaresma »

kakav symbian, symbian je mrtav, a i nije vise u nokijinom vlasnistvu, a prosao bi gore nego windows phone


inace nokija, odnosno hmd podbacili samo tako
User avatar
Qler
Posts: 23604
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#14991 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Qler »

Vala ne znam da li si imao priliku uzivo vidjeti 6-cu, ali je telefon beton, brat je moj kupio, ja odusevljen i performansama i build quality. Pazi, 420-ka SoC a telefon leti.
User avatar
Maharadza
Posts: 16726
Joined: 30/01/2013 15:13

#14992 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Maharadza »

Quaresma wrote:kakav symbian, symbian je mrtav, a i nije vise u nokijinom vlasnistvu, a prosao bi gore nego windows phone


inace nokija, odnosno hmd podbacili samo tako
Ne bih rekao:

Nokia 6 now at 1.4 million registrations, still out of stock

http://www.gsmarena.com/nokia_6_now_at_ ... -22942.php

Nokia 6 once again sells out instantly in China

http://www.gsmarena.com/nokia_6_keeps_s ... -23827.php

Jedan od razloga zašto je toliko tražena:Nokia 6 teardown: built like a tank

http://www.gsmarena.com/nokia_6_teardow ... -24253.php

Nokia 3 demand in India exceeds expectations, Nokia 5 and 6 to be out in mid-August

http://www.gsmarena.com/nokia_3_demand_ ... -26104.php

Stiže i jeftinija nokia 2: Entry-level Nokia 2 purportedly shown in leaked image

The overall shape of the Nokia 2 is more rounded however, and the person who outed the image says it will resemble the Lumia 620 from years past.

http://www.gsmarena.com/entrylevel_noki ... -26313.php



Za 200€ po meni bolja kupovina od samsunga J5, ako ništa jer nemaš teški touchwiz skin nego "pregledniji" vanilla android, a da ne pričamo o boljoj izradi i kameri! :thumbup:
User avatar
Maharadza
Posts: 16726
Joined: 30/01/2013 15:13

#14993 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Maharadza »

Qler wrote:Vala ne znam da li si imao priliku uzivo vidjeti 6-cu, ali je telefon beton, brat je moj kupio, ja odusevljen i performansama i build quality. Pazi, 420-ka SoC a telefon leti.
https://www.youtube.com/watch?v=0M3Budn ... u.be&t=246

4:10 - gledaj metalne ploče sunce ti ljubim, a povrh toga još i kućište od metala = metal sendvič...ma niko kao Finci! :shock: :thumbup:

Sada je samo pitanje ko će prvi kopirati Fince i ubaciti metalnu ploču u telefon?! :mrgreen:
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#14994 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Mehemed »

Octa core sa 3-4GB rama za 500KM sa NOKIA imenom i uz to nadprosječna izdržljivost. Zašto ne ? Po meni trenutno best buy telefon. Ako dođem do para kupit ću ga.
semsasuljakovic
Posts: 2000
Joined: 02/08/2015 21:30

#14995 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by semsasuljakovic »

Al zato mu je kamera za kurac.
User avatar
Qler
Posts: 23604
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#14996 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Qler »

Kad poredis sa flagshipovma, nije neka pljačka, kad poredis sa ostalim u toj klasi, sasvim je solidna, čak iznad prosječna...
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#14997 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Quaresma »

kamera na nokia 6 se i nije baš pokazala, nokia 3 je losa, za ovu nokia 5 i nisam pogledao recenziju jos.
User avatar
BlackCaviar
Posts: 957
Joined: 05/06/2010 16:36

#14998 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by BlackCaviar »

Hajmo prozoraši, 3 Windowsa u kući, 3 dana ne radi Trgovina na nijednom. Vrti loading minutu i onda "Try that again", code: 0x80131505.

Ima li ko kakav sličan problem?

P.S. Znam da Qler nema i da njemu sve savršeno radi :D :kiss:
User avatar
Qler
Posts: 23604
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#14999 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Qler »

BlackCaviar wrote:Hajmo prozoraši, 3 Windowsa u kući, 3 dana ne radi Trgovina na nijednom. Vrti loading minutu i onda "Try that again", code: 0x80131505.

Ima li ko kakav sličan problem?

P.S. Znam da Qler nema i da njemu sve savršeno radi :D :kiss:

:D


Imao sam taj problem, koliko se sjecam na 1520 i da je reset rijesio, ne sjecam se, mozda sam i ovdje pisao o tome...

http://www.pcworld.com/article/3053099/ ... blems.html
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#15000 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by zippoo87 »

turbofolk wrote:Lumia 640 DS XL

Win 10 mobile na njoj od augusta prošle godine. A kupljena u martu prošle godine u telecomu sa Win 8.1 na njoj.
Nikad problema s njom do unazad 3-4 mjeseca. Prvo, iz nekog razloga nakon svakog restarta telefona, javlja mi informaciju: Naišli smo na problem sa SD karticom, do njega je došlo nakon neočekivanog vađenja kartice ili ponovnog pokretanja telefona. Želite li njen popravak.
Imao karticu od 32 GB i jednom uradio taj popravak i zajebo se. Sačuvao mi je sve podatke, aplikacije i fotografije s kartice koje su snimljene do tog dana. Ali nakon toga, šta god snimim na karticu, mislim prvenstveno na fotografije, prikazuje mi ih samo jedan dan i onda ih iz nekog razloga više nema. Ako snimim na telefon onda su tu. A s druge strane, pobrišem sve fotografije s kartice, nakon jednog dana one opet sve na kartici. Odem u memorijeske podatke i vidim da je zauzeto 50GB od 32, mislim, kako je to moguće. Probao format kartice i na telefonu i na računaru, ali mi ni na jednom uređaju ne dozvoljava formatiranje. Kupio novu karticu od 16 GB i ona mi je zasad u redu iako mi je i za nju nakon par restarta počela dolaziti ona ista informacija: Naišli smo na problem sa SD karticom, želite li njen popravak (ili opravak) ne znam šta već. Više ne biram opciju popravka i sve što imam na njoj, to mi je i prikazano. S tim da nekad neće da pokrene poneku aplikaciju (najčešće sofascore ili neku malu igricu,) koja je snimljena na karticu, pa onda moram opet restartovati, pa onda je pokrene bez problema, ali opet izbacuje onu informaciju nakon svakog restarta. Takođe, svakim restartom mi javlja dobrodošlicu (kao notifikaciju) u aplikaciju "poruke+" koju nigdje nemam i ne vidim.
Eh sad... sve ja to nekako otrpim, uštimam i telefon radi bez problema, ali imam jedan novi problem koji mi je aktivan unazad nekih mjesec dana, možda i više. Ne dobijam notifikacije za propuštene pozive i to mi baš smeta. Na sličici aplikacije telefon (pozivi) uopšte nema onog broja koji pokazuje broj propuštenih poziva, a s obzirom da je dual sim, nekad mi ne prikazuje ni onaj broj 1 pored sličice telefona-koji se odnosi na SIM 1. Nekad ga prikaže, nekad ne. Recimo nakon punjenja baterije, obično ga ukine. Konfuzno skroz. Takođe ni na zaključanom ekranu nema notifikacije za propušten poziv, dok za poruke na telefonu ili pozive i poruke na viberu i whatsappu , notifikacije uredno stoje. Kad odem u setings za notifikacije, sve mi je uredno uključeno. S tim da na spisku imam neke aplikacije, koje su neimenovane i to na vrhu liste. Npr: Prikaži notifikacije (obavjesti) za sljedeće aplikacije... Pa onda na vrhu stoje neke dvije aplikacije koje su ispisane nekim brojevima, zagradama i onako random velikim ili malim slovima.
Ima li iko sličnih problema i zna li kako ih riješiti. Moguće da je ovo zadnje, za ove aplikacije nešto vezano za aplikacije koje su bile na staroj kartici, pa nisu uredno deinstalirane, nego samo zamjenejna kartica, pa onda na novu karticu instalirane te iste, tipa viber, whatsaapp i ne znam koje već.
Uglavnom meni najviše trebaju te nesretne obavjesti o propuštenim pozivima, jer svaki put moram ulaziti u pozive, da bih vidio ima li propuštenih.
imam ova dva boldirana "Problema"...takodjer mi nakon svakog restarta izbacuje ovo sa sd karicom,ja samo kliknem "no" i rijesen problem
ovo sto izbacuje obavijest za te neke poruke +,to mi se pojavilo od zadnjeg updatea,mislim na creators nadogradnju
Post Reply