Nokia Lumia & Windows Phone

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3046
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#13626 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by suad-sarajevo »

sema911s wrote:Image

zadnja dva dana baterija,.,


telefon je vecinom(ugasen ekran),. max je bilo poziva 5min, viber 2-3 poruke,., (drugi tel je vise aktivan)
Nakon 3-4 reseta dosadilo cackat, sve isto, na punjacu je od 23-06,.,u 07 10-15% nestalo,., bluetoth ne radi, camera misaona imenica,.

zanimljivo je da se baterija puni 25%/1h,.,ali se ista trosi 30%/1h kada nije na punjacu,.,( i da sve krenulo sa zadnjim update)

moram cekat sledeci update valjda bude bolje,.,
Koja je ovo aplikacija*
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#13627 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by sema911s »

App je insider (batery nesto)
User avatar
Reglan
Posts: 4847
Joined: 04/01/2010 13:51
Location: Usa
Contact:

#13628 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Reglan »

je li imo neko problema sa satom, stavljeno mi je automatsko datum i vrijeme al sat mi kasni 10 min :shock: :run:
Ali_G
Posts: 4642
Joined: 02/03/2002 00:00

#13629 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Ali_G »

Izgleda da je problem i kod ostalih uredjaj. Svima nam u kuci pokazuje 15min zakasnjenje. Ja sam rucno vratio, al kad postavim automatiku opet vrati na zakasnjelo vrijeme
User avatar
Reglan
Posts: 4847
Joined: 04/01/2010 13:51
Location: Usa
Contact:

#13630 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Reglan »

Ali_G wrote:Izgleda da je problem i kod ostalih uredjaj. Svima nam u kuci pokazuje 15min zakasnjenje. Ja sam rucno vratio, al kad postavim automatiku opet vrati na zakasnjelo vrijeme
drago mi je da nisam jedini, kontam nesto ja sjebo :lol: :lol: :lol:
User avatar
base64
Posts: 59
Joined: 22/11/2015 17:04

#13631 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by base64 »

Reglan wrote:je li imo neko problema sa satom, stavljeno mi je automatsko datum i vrijeme al sat mi kasni 10 min :shock: :run:
BHTelecom nešto zaebo, imali su danas situaciju
User avatar
krakatoa
Posts: 1068
Joined: 23/05/2015 07:48

#13632 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by krakatoa »

Ponovo ušao u Win porodicu. Ponosni vlasnik Luma 650 uređaja :D .

Punice vam, znate li gdje mogu kupiti zaštitnu foliju ili staklo za ovaj model? :-)
SA 071
Posts: 3244
Joined: 10/11/2006 09:55
Location: Sarajevo

#13633 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by SA 071 »

krakatoa wrote:Ponovo ušao u Win porodicu. Ponosni vlasnik Luma 650 uređaja :D .

Punice vam, znate li gdje mogu kupiti zaštitnu foliju ili staklo za ovaj model? :-)
Na ebay-u :) Usput, čestitamo :thumbup:
User avatar
krakatoa
Posts: 1068
Joined: 23/05/2015 07:48

#13634 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by krakatoa »

SA 071 wrote:
krakatoa wrote:Ponovo ušao u Win porodicu. Ponosni vlasnik Luma 650 uređaja :D .

Punice vam, znate li gdje mogu kupiti zaštitnu foliju ili staklo za ovaj model? :-)
Na ebay-u :) Usput, čestitamo :thumbup:
Čekam 15 dana, do tada će biti ogrebotine duboke ko brazde za krompir :D Moram nešta improvizovati ;)

hehe hvala ;)
User avatar
luminator
Posts: 305
Joined: 26/10/2013 19:42

#13635 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by luminator »

Punice mi, evo novog update-a za insidere.

Ako sam dobro shvatio, ovaj samo popravlja grešku iz prošlog update-a u vezi brezog trošenja baterije.

Vidjet ćemo jel popravljeno.
User avatar
krakatoa
Posts: 1068
Joined: 23/05/2015 07:48

#13636 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by krakatoa »

Čitam maloprije da MS polahko gasi Lumia liniju i okreće se OEM proizvođačima. Zaista brojke WP-a su mizerne ali zato win 10 raste. Kod ovih mjerenja zastupljenosti problem je što se mjeri zastupljenost, prodaja i aktivacija Windows Phone-a a ne Windows 10 OS-a. Univerzalne aplikacije će sigurno riješiti problem siromašnog store-a jer sve što ima Win 10 PS imaće i Win 10 Mobile. Ova peta generacija Lumija će dobijati još dugo update i povlaćenje MS-a iz proizvodnje telefona ne treba da brine korisnike. Naravno neće MS biti jedini proizvođač. Biće njih još i mislim da, unatoč svemu, dolaze bolji dani za Win 10 (PC i Mobile).
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#13637 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by zippoo87 »

krakatoa wrote:Čitam maloprije da MS polahko gasi Lumia liniju i okreće se OEM proizvođačima. Zaista brojke WP-a su mizerne ali zato win 10 raste. Kod ovih mjerenja zastupljenosti problem je što se mjeri zastupljenost, prodaja i aktivacija Windows Phone-a a ne Windows 10 OS-a. Univerzalne aplikacije će sigurno riješiti problem siromašnog store-a jer sve što ima Win 10 PS imaće i Win 10 Mobile. Ova peta generacija Lumija će dobijati još dugo update i povlaćenje MS-a iz proizvodnje telefona ne treba da brine korisnike. Naravno neće MS biti jedini proizvođač. Biće njih još i mislim da, unatoč svemu, dolaze bolji dani za Win 10 (PC i Mobile).
njima je uvijek windows i bio najbitniji a sve ostalo sporedno
ostaje svima nejasno zasto su uopste ulazili u ovu akviziciju nokije i sta je bio plan sa tim...nisu morali da ugase nokiju,jer MS nije firma koja proizvodi telefone pa da im je nokia konkurencija

stvarno su lutali zadnje 2 godine ali vidi se da im je fokus na windwosima (na svim platformama) i da je ovaj win 10 objedinio sve i ujedinio i meni se to svidja
meni nije ni bitno sta stoji na vrhu telefona,koje ime ,sve dok OS radi a win 10 je svakim danom sve bolji i bolji i radi

upravo sam evo uradio update na build .1004 na fast ringu
User avatar
luminator
Posts: 305
Joined: 26/10/2013 19:42

#13638 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by luminator »

zippoo87 wrote:...upravo sam evo uradio update na build .1004 na fast ringu
Ja instalirao juče, evo sada mogu reći da je popravljen bug koji je bezdušno gulio bateriju.
User avatar
Qler
Posts: 23604
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#13639 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Qler »

Ja na 1520 nisam primjetio bug sa baterijom a trenutno umjesto 930-ke koristim LG G Flex... koji drasticno losije radi od 1520 iako imaju prakticno isti HW... pa nisam na njoj testirao to sa baerijom...
Ali_G
Posts: 4642
Joined: 02/03/2002 00:00

#13640 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Ali_G »

Mislim da univetzalne aplikacije necr promijenti stanje na puno bolje. Uvijek se barata brojkama 300miliona w10 korisnika koja nije ajde da kazem mjerodavna. Veliki broj ih je presao na 10ku jer je bila free, a isto tako veliki broj korisnika zaboli briga za aplikacije na kompjuteru.
Mozda im zazivi taj neki surface phone za ljude koji su u stalnom pokretu a zavise od office paketa i jos nekih aplikacija koje bi radili preko continuuma, ali aplikacije koje su na iOS i androidu ce mislim opet imati prednost. Mozda u inicijalnom valu razvijaci i budu pratili w10, al kasnije bi se mogao desiti isti scenariji kao sa app za wp.
I na kraju smijesni su mi pamfleti na windowa central kada se nakon neke zvanicne info o gasenju pogona, radnika, linije uredjaja uvijek day after oglase sa provjerneim info da korisnici nemaju razloga da se brinu.
User avatar
krakatoa
Posts: 1068
Joined: 23/05/2015 07:48

#13641 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by krakatoa »

Kod svih mjerenja zastupljenosti, kada je Windows u pitanju, najveći problem je što se ne zna koji uređaj šta koristi. Windows 10 Mobile, Windows 10 PC i Windows 10 Enterprise su blizanci sa istim kernelom dok je WP nešto sasvim drugo. WP je mrtav i napušten, svakim satom će biti sve manje i manje WP uređaja dok se stvarni broj "mobitela" sa win 10 OS-om nikad neće znati budući da će se stopiti sa ostalim uređajima. Treba razlikovati WP i Win10 platformu. Dokle god živi Win 10, živjeće i Lumia. Neće se desiti nikad da Lumia prestane raditi jer je "MS odustao". Update će dolaziti dokle god interna memorija bude imala prostora da isti downloaduje a to je sigurno narednih 5-6 godina.

A oni što govore da će MS propasti je smiješno. MS sve da odbaci i da ostane na PC-u, siguran mu je prihod narednih 100 godina. Preko 95% svih uređaja u svijetu koristi Windows (roboti, autoindustrija, banke, cloud, enterteiment kompanije, vlade, vojske...). Od 100% uređaja u svijetu mobiteli čine nekih 5%.
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#13642 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by zippoo87 »

krakatoa wrote:Kod svih mjerenja zastupljenosti, kada je Windows u pitanju, najveći problem je što se ne zna koji uređaj šta koristi. Windows 10 Mobile, Windows 10 PC i Windows 10 Enterprise su blizanci sa istim kernelom dok je WP nešto sasvim drugo. WP je mrtav i napušten, svakim satom će biti sve manje i manje WP uređaja dok se stvarni broj "mobitela" sa win 10 OS-om nikad neće znati budući da će se stopiti sa ostalim uređajima. Treba razlikovati WP i Win10 platformu. Dokle god živi Win 10, živjeće i Lumia. Neće se desiti nikad da Lumia prestane raditi jer je "MS odustao". Update će dolaziti dokle god interna memorija bude imala prostora da isti downloaduje a to je sigurno narednih 5-6 godina.

A oni što govore da će MS propasti je smiješno. MS sve da odbaci i da ostane na PC-u, siguran mu je prihod narednih 100 godina. Preko 95% svih uređaja u svijetu koristi Windows (roboti, autoindustrija, banke, cloud, enterteiment kompanije, vlade, vojske...). Od 100% uređaja u svijetu mobiteli čine nekih 5%.
i meni su smijesne te pretpostavke o propasti
mS proizvodi software i prodaje licence koje ce prodavati drugima da prave telefone sa njihovim OSom
zato i kazem meni je svejedno sta pise na vrhu ili poledjini telefona ,sve dok taj telefon zadovoljava potrebe korisnika a tehnologija napreduje munjevito i uredjaji su sve bolji i bolji
od ljeta,kada izadje ovaj veliki update za telefone,mislim da ce 90% korisnika windwos 10 mobile biti zadovoljno,jer su ispravljeni svi veci bugovi i ubacene sitnice koje su korisnici trazili

jos da izadje par desetaka univerzalnih aplikacija koje korisnici zahtjevaju i to je to,temelj je postavljen,zastupljenost uredjaja sa ovim sistemom mogu samo rasti,jer sistem je stvarno ozbiljan
Ali_G
Posts: 4642
Joined: 02/03/2002 00:00

#13643 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Ali_G »

Nece msft propasti, nece propasti ni windows kao sistem, ali je upitna buducnost mobilnih uredjaja koji ce pokretati taj sistem. Kristalno je jasno da oni ne mogu razviti sistem za mobilne telefone kao zasebnu jedinku i ocekuju da univerzalne aplikacije koje prije svega pisu da bi se koristile na racunarima jer tih korisnika ima najvise proguraju mobilnu diviziju na neki kolko tolko prihvatljiv procenat na trzistu. Tu su sad dva problema. Prvi je sto izrada tih aplikacija traje pravo dugo. Pa onda i kad se neke napisu izbace se prvo za desktop, pa se cekaju za mobilni, a u teoriji je predstavljeno da je to jedna aplikacija?! Onda dobijemo univerzalne aplikacije koje su preslikane sa iOSa, dakle nemaju neki svoj identitet. Pitanje je koliko ce ljudi cekati dolazak tih aplikacija. Drugi problem je pitanje koliko korisnici windowsa na dekstopu/laptopu zele koristiti aplikacije umjesto browsera. Ako se nastavi ovom dinamikom razvoja sistem ce biti konkurentan tek nekad slijedece godine. Dug je to vremenski period, ljudi gube povjerenje u msft, a najavljeni Surface ce biti papreno skup. Tako da na kraju imamo korisnika koji je presao na android ili ios, ne zeli da koristi aplikacije na desktopu, zasto bi onda on presao na win? Vjerovatno ce imati odredjene rezultate u tom nekom biznis sektoru sa koristenjem continuuma, ali da li je to dovoljno da se forsira mobilni segment? Pricalo se i da ce Lumia ostati jer mogu da trpe gubitke pa na kraju otpustaju radnike, gase Lumiu...
User avatar
krakatoa
Posts: 1068
Joined: 23/05/2015 07:48

#13644 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by krakatoa »

Izrada univerzalnih aplikacija je identična kao i izrada obične desktop aplikacije stim da se u toku izrade aplikacije treba "čekirati" opcija sa kojom ista postaje univerzalna za sve platforme. MS alati za izradu aplikacija imaju već neko vrijeme tu mogućnost. Što se tiće same popularnosti aplikacija, mislim da će ta popularnost samo rasti u budućnosti. Zašto neko da koristi win 32 browser kad može koristiti aplikaciju za surfanje koja ima iste mogućnosti a radi stostruko brže i isto toliko manje troši bateriju i sistemske resurse a još je i prilagođena za touch ekrane? Popularnost win32 aplikacija može samo padati a metro i ostale aplikacije će samo rasti iz mjeseca u mjesec kako budu dolazili novi uređaji. Ista situacija je i sa web aplikacijama. Puno je lakše otvoriti recimo OneDrive aplikaciju i automatski sve sinhronizovati sa računara ili telefona nego otvarati browser, ukucavati adresu, logovati se, uploadovati, spasiti i sl.. Po svemo ovome, mislim da je budućnost aplikacija svijetla.
Ali_G
Posts: 4642
Joined: 02/03/2002 00:00

#13645 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Ali_G »

Kazem, teoretski je zamisljeno, al praksa je drugacija bar ovo ljudi sto ja znam. I dalje fb otvaraju preko browsera, kao i ostale stvari za koje ima aplikacija. Aplilacije koriste ljudi koji ih koriste i na mobitelu, a njih je 0.7%.
A sto se tice razvijanja univerzalnih, meni nije jasno zbog cega je izasla uwp fb za desktop a nije za mobilni kad je to vec isti kod?
User avatar
krakatoa
Posts: 1068
Joined: 23/05/2015 07:48

#13646 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by krakatoa »

Ali_G wrote:Kazem, teoretski je zamisljeno, al praksa je drugacija bar ovo ljudi sto ja znam. I dalje fb otvaraju preko browsera, kao i ostale stvari za koje ima aplikacija. Aplilacije koriste ljudi koji ih koriste i na mobitelu, a njih je 0.7%.
A sto se tice razvijanja univerzalnih, meni nije jasno zbog cega je izasla uwp fb za desktop a nije za mobilni kad je to vec isti kod?
Zato što je facebook složena aplikacija i izrada unverzalne je u toku. Mislim da već postoji beta verzija. Da bi izradio app za win 10 mobile, moraš da igraš po pravilima i ne smije ništa da fali za razliku od android verzije koja je više operativni sistem nego aplikacija (po količini resursa koje koristi). Viber isto se isčekuje ali to sve kad bude dostupno biće top i po kvaliteti i po potrošnji resursa (vidi olx.ba aplikaciju). Kada je 1996. godine došla mobilna mreža u BiH svi su se smijali i govorili da to nikad ne može zamijeniti žicu. Danas imamo situaciju da broj fiksnih priključaka u Sarajevu ne prelazi trocifren broj. Sve to što spominješ, otvaranje web app iz browsera i sl., je stvar navike i djelomično neznanja kod korisnika ali vremenom aplikacije će preuzeti primat i biće izbor boj 1.
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#13647 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Quaresma »

na čemu je budućnost aplikacija svijetla? na desktopu ili na telefonu?
User avatar
krakatoa
Posts: 1068
Joined: 23/05/2015 07:48

#13648 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by krakatoa »

Quaresma wrote:na čemu je budućnost aplikacija svijetla? na desktopu ili na telefonu?
I jednih i drugih. Samo win32 će se sve manje koristiti.
probook
Posts: 4592
Joined: 13/10/2013 22:38

#13649 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by probook »

Problem wp je sto se uvijek nesto ceka. Ja sam medju prvima imao i android i wp, to cekanje na nesto kod wp mi je dosadilo i opet sam se vratio na android. Zato i jeau nazalost pali na 1% trzista.
User avatar
krakatoa
Posts: 1068
Joined: 23/05/2015 07:48

#13650 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by krakatoa »

probook wrote:Problem wp je sto se uvijek nesto ceka. Ja sam medju prvima imao i android i wp, to cekanje na nesto kod wp mi je dosadilo i opet sam se vratio na android. Zato i jeau nazalost pali na 1% trzista.
E to jeste problem. Samo nisu oni pali na 1%. Drže oni sigurno preko 10%. Taj 1% je Windows phone platforma koja je mrtva i napuštena.
Problem je i to što MS ima nerealne ambicije i želi sve u što manjem vremenskom roku. Nisu trebali uzimati Nokiju, trebali su sve uložiti u sistem i njega pomalo razvijati i bilo bi ok. Ovako, biće win dominantan i na mobilnom tržištu samo treba vremena. Još uvijek su djeca najbrojniji korisnici telefona i njima je najbitnije šarenilo, custom romovi i sl. Ozbiljni korisnici sve daju na sigurnost, brzinu i pouzdanost i u tome je Win broj 1 već sada.
Post Reply