Nokia Lumia & Windows Phone

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Qler
Posts: 23606
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#13576 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Qler »

Izasao update za Sparkasse app, ali sam odjavio Win telefon, prijavio android, pa onda prodao taj andorid, sad imam drugi, a nigdje nisam prijavio aplikaciju :D pa ne znam ima li kakvih poboljsanja :D
User avatar
luminator
Posts: 305
Joined: 26/10/2013 19:42

#13577 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by luminator »

zippoo87 wrote:
roki wrote:Imam priliku da dobijem lumiju 950. Imao sam prije pola godine 640 i odustao sam od lumije samo zarad aplikacija i slabe ponude kao i nedostataka istih. Je li se sta popravilo, ima li nova verzija vibera i kako radi, inače kkav je win 10, znam da je bio bagovit mada su nadogradnjama polako sve ispravljali.
najbolje da sam sebi odgovoris,ako su ti aplikacije najbitnije,vidi ima li slicna alternativa i na win 10
trend je sada da skoro svaki dan izadje neka univezalna aplikacija za win 10,viber isto ima novu univerzalnu app ali nije jos gotova,mada se moze probati
uglavnom sistem je sada stabilan i nema bugova,to je sve ispravljeno
ja koristim win10 na L640 preko insider programa preko pola godine i meni je sistem ok,za moje potrebe
I ja imam lumiu 640 xl, isto na insideru. OS je zbilja odličan. Osnovni softveri rade ko singerica, nema čekanja, laganja, nema nerviranja.

Ali, fale aplikacije, jbg.

Neki dan sam tražio WAMP server za windows phone, ili nešto slično tome, ali šipak. Na androidu ima, cijena manja od dva dolara.
zippoo87
Posts: 15642
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#13578 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by zippoo87 »

pa zato i kazem da on sam skonta koje njemu aplikacije trebaju i da li imaju te iste ili alternativne na ms storeu
ako imaju,onda mu je w10 odlican a ako mu trebaju neke specificne aplikacije koje korisit manji broj ljudi ali im trebaju za posao ili neke specificne namjere,onda neka ganja ios ili android

meni recimo nedostaju samo aplikacije za m bankarstvo,nemaju aplikacije za vecinu banaka
User avatar
roki
Posts: 1904
Joined: 08/09/2006 14:14

#13579 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by roki »

Hvala na odgovorima. Razmislit cu jos malo.
User avatar
Qler
Posts: 23606
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#13580 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Qler »

Izasao novi build za fast insidere. Napokon vratili sa WP 8.1 swipe za naprijed i nazad u browseru... i koliko sam upratio sad se i linkovi mogu otvarati direkt u aplikaciji, npr neko posalje lin sa pika i kad klikens uvori u aplikaciji a ne u browseru....
User avatar
roki
Posts: 1904
Joined: 08/09/2006 14:14

#13581 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by roki »

Pitanja:
Viber,radi li online status,ima li video poziv?
Whatcapp kad je bio zadnji update?
User avatar
Qler
Posts: 23606
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#13582 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Qler »

Za viber nemam pojma za status, a nema video call

Whatcapp nema za Windows :D a Whatsapp ima i redovno se updateuje, ima sve kao na andoridu i radi bez greske
User avatar
base64
Posts: 59
Joined: 22/11/2015 17:04

#13583 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by base64 »

roki wrote:Pitanja:
Viber,radi li online status,ima li video poziv?
Whatcapp kad je bio zadnji update?
Viber UWP app (za Win10): za PC ima video, na mobile ima opcija ali je disable i piše "soon", ima online status (app je u beta fazi testiranja)
WhatsApp, posljednji apdejt 11.5., inače app radi odlično
mrsamras
Posts: 262
Joined: 26/01/2013 00:44

#13584 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by mrsamras »

Quaresma wrote:kako mislis imenika? pa kontakti su ti vezani za primarni email, samo sinkhronizuj opet za svaki slucaj, a za sms bi trebala bit aplikacija koja radi back up, vidi na storeu
NAsao aplikaciju za sms i imenik.
JEdino ne znam da li cu uspjeti vratiti podatke sa onedrive jer lumia 1020 nema opciju za prosirenu memoriju :D
SA 071
Posts: 3244
Joined: 10/11/2006 09:55
Location: Sarajevo

#13585 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by SA 071 »

Nešto gledam ovu 10-tku, čisto onaj vizuelni dio, fakat izgleda elegantno :-D Naravno, to je subjektivni dojam, ali fakat ne kontam da se ne potrude malo više ovi iz MS-a da pokažu da su ozbiljni s ovim. Kada je L950/L950XL tek izašla nabacili joj nedovršen softver (tek su joj nakon 3 mjeseca pustili update da profunkcioniše sve kako treba) i u startu je "ubili", a telefon je po mom mišljenju fakat dobar. Meni zadovoljava većinu mojih potreba (osnovne funkcije, mail, internet, office paket, whatsapp/viber/skype, par logičkih igrica, kamera, navigacija), ali ima ljudi kojima fakat igre i druge aplikacije igraju značajnu ulogu, a oni isto kao da im ne treba platforma.

A najgore od svega su mi one bespotrebne gluposti kada ovi stručnjaci iz MS-a neke sitne opcije koje su opšteprihvaćene i dobrodošle i na koje su raja već navikla i koje "olakšavaju sam život" :-D i korištenje (i po kojima su bili ispred konkurencije), oni jednostavno u novom modelu izostave... :-)
User avatar
roki
Posts: 1904
Joined: 08/09/2006 14:14

#13586 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by roki »

Jos samoo jedno pitanje. Gdje se nalazi podatak o ukupnoj duzini trajanja poziva a kohi se nemoze ponistiti. Znam daa je na win 8 bilo
mrsamras
Posts: 262
Joined: 26/01/2013 00:44

#13587 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by mrsamras »

Win 8 Postavke-mreža+
moke_31
Posts: 1880
Joined: 18/05/2011 14:54

#13588 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by moke_31 »

Evo potvrde da se brend Nokia vraća, naravno na Androidu :thumbup:

http://www.klix.ba/scitech/tehnologija/ ... /160518075
User avatar
luminator
Posts: 305
Joined: 26/10/2013 19:42

#13589 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by luminator »

moke_31 wrote:Evo potvrde da se brend Nokia vraća, naravno na Androidu :thumbup:

http://www.klix.ba/scitech/tehnologija/ ... /160518075
Ko ih jebe.
User avatar
semirsar
Posts: 7553
Joined: 24/08/2008 22:53
Location: raj'voSa
Contact:

#13590 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by semirsar »

luminator wrote:
moke_31 wrote:Evo potvrde da se brend Nokia vraća, naravno na Androidu :thumbup:

http://www.klix.ba/scitech/tehnologija/ ... /160518075
Ko ih jebe.
Nemoj tako, ja jos handrim 3510i, i zamisli, 3 dana baterija traje :mrgreen:
User avatar
luminator
Posts: 305
Joined: 26/10/2013 19:42

#13591 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by luminator »

semirsar wrote:
luminator wrote:
moke_31 wrote:Evo potvrde da se brend Nokia vraća, naravno na Androidu :thumbup:

http://www.klix.ba/scitech/tehnologija/ ... /160518075
Ko ih jebe.
Nemoj tako, ja jos handrim 3510i, i zamisli, 3 dana baterija traje :mrgreen:
Mnogo će vode proteć prije nego vrate nekadašnju klijentelu.
zippoo87
Posts: 15642
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#13592 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by zippoo87 »

moke_31 wrote:Evo potvrde da se brend Nokia vraća, naravno na Androidu :thumbup:

http://www.klix.ba/scitech/tehnologija/ ... /160518075

nije to bas ovako kako napisase u tekstu
nokija je prodala i patente vezane za pametne telefone microsftu,sve ovo sto sada koristimo na lumia seriji je nokijina pamet a to je sada MSovo

ova nova Nokia nece biti ni deseti dio one stare
kao sto neko napisa,puno ce vode proteci prije nego nokia opet bude nokia ,ako ikada i bude u sto ja sumnjam :D
SA 071
Posts: 3244
Joined: 10/11/2006 09:55
Location: Sarajevo

#13593 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by SA 071 »

zippoo87 wrote:
moke_31 wrote:Evo potvrde da se brend Nokia vraća, naravno na Androidu :thumbup:

http://www.klix.ba/scitech/tehnologija/ ... /160518075

nije to bas ovako kako napisase u tekstu
nokija je prodala i patente vezane za pametne telefone microsftu,sve ovo sto sada koristimo na lumia seriji je nokijina pamet a to je sada MSovo

ova nova Nokia nece biti ni deseti dio one stare
kao sto neko napisa,puno ce vode proteci prije nego nokia opet bude nokia ,ako ikada i bude u sto ja sumnjam :D
Nisi u pravu za patente. Nokia je MS-u prodala neekskluzivne licence na sve svoje patente vezano za mobilne telefone u periodu od 10 godina kada se očekuje da svi manje više budu prevaziđeni i to je MS odmah platio uz kupoprodajnu cijenu za diviziju telefona. Patenti su i dalje u vlasništvu Nokije i ona ih "prodaje" i svima drugima koji su zainteresovani.

Što se tiče imena Nokia to je MS kupio isključivo za features telefone, ali ne i za smartfone. Za smartfone im je isteklo pravo korištenja imena s krajem 2015. godine (zato su i radili rebrendiranje na Lumia brend), a ovo pravo na ime za obične telefone su upravo prodali firmi u vlasništvu kineskog Foxcona za 350 mio $. Tačnije, MS je prodao diviziju features (običnih) telefona zajedno sa fabrikom (u Vijetnamu čini mi se). Fol je što je ta firma to kupila zajedno sa jednom novom finskom firmom koja je u vlasništvu Nokije. E ta finska firma će dobiti pravo na ime (čime se ime Nokia opet u potpunosti vraća pod okrilje Nokije), a ova Foxcono-va firma proizvodnju. Finci se obavezuje uložiti 500 mio $ u naredne 3 godine za marketinško "osvježavanje" i rewamp imena Nokia, te se obavezuju dizajnirati smartfone i tablete te obezbjediti nivo i kontrolu kvaliteta, a Kinezi se obavezuju obezbijediti proizvodnju i to proizvesti, prodavati i pružati postprodajnu uslugu.

Iz ovog je očito da su ozbiljno i temeljito pristupili svemu i idu korak po korak, proračunato i po unaprijed utvrđenom planu. Vidjećemo. Neće oni to vjerovatno do kraja godine izbaciti, a do tada MS ima fore da se uozbilji sa W10. U suprotnom...
User avatar
Quaresma
Posts: 6698
Joined: 19/07/2010 16:37

#13594 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Quaresma »

Nokijine telefone za očekivati je tek krajem iduće godine.

Ostaje da se vidi šta će biti sa tehnologijama pureview, clearblack display i da li će zeiss nastaviti surađivati sa nokijom
User avatar
Qler
Posts: 23606
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#13595 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Qler »

http://nokiamob.me/2016/05/18/sve-sto-t ... o-trzista/

Ma pametno su ovo odradili :) fakat. Sve njihovi ljudi na vaznim pozicijama, ovo bi moglo da bude dobro.
Sumirano, Nokia će finskoj tvrtki HMD licencirati brend i patente i za to primati naknadu. HMD je u vlasništvu privatnog fonda na čelu s bivšim direktorom Nokije, petinu uprave činit će Nokia Technologies, a CEO će biti bivši radnik Nokije. Možemo zaključiti kako će Nokia indirektno kontrolirati rad HMD-a, ali on će biti financijski neovisan o Nokiji. FIH, u vlasništvu Foxconna, za HMD će proizvodit Nokia brendirane uređaje. Budući Nokia uređaji koristit će Android kao operativni sustav. Završetak transakcija te početak suradnje navedenih strana očekuje se u drugoj polovici 2016. godine.
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#13596 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by sema911s »

posto mobitelni idu sve vise da su prenosni Kompjutori,., ovo mi se nesvidja NOKIA i handroid,., ozbiljno ime i djetinjasti os,, nije to za mene.

X3 kada izadje na trziste prebolicu NOKIA-u
User avatar
Quaresma
Posts: 6698
Joined: 19/07/2010 16:37

#13597 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Quaresma »

nemam nista protiv, ako Nokia pristupi kao sto je to uradila motorola, dakle pure android kao baza, i ostale fičre neka po svome dodaju
samo ne bi mi se sviđalo da urade nešto kao samsung sa touchwizom
User avatar
Qler
Posts: 23606
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#13598 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Qler »

Ma sigurno će koristiti onaj njihov Z launcher...
User avatar
krakatoa
Posts: 1068
Joined: 23/05/2015 07:48

#13599 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by krakatoa »

Narode, imam nove neotpakovane lumie 650 i 550 pa bujrum ko zeli neka se javi u PM :=)
User avatar
Qler
Posts: 23606
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#13600 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Qler »

Jel to dzaba :D
Post Reply