Nokia Lumia & Windows Phone

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
south
Posts: 496
Joined: 21/12/2013 19:33

#11401 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by south »

banovan wrote:Moze li se nekako vratiti win 8 nakon update na win10?Ne radi mi bas najbolje na L640.
moze skini Windows Device Recovery Tool
http://www.microsoft.com/en-gb/mobile/s ... c=FA142987
Seherovac
Posts: 243
Joined: 17/01/2012 20:05

#11402 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Seherovac »

Raja, skine mi se update na telefon i kaze update ready but cannot be install. Upitanju je lumia 925.Sta raditi?
User avatar
U_kost
Posts: 306
Joined: 22/08/2014 14:30

#11403 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by U_kost »

Maharadza wrote:
U_kost wrote:Ovo čekam:

Image

Bilo je dosta opcija "simuliranja" scenarija, ali nikad oficijelno nije postojala podrška za ovakva rješenja. Sa novim flagshipom Windows mobilnih uređaja idemo i na perverziju zamjene desktop računara za mobilne uređaje. Naravno, ovu priču će najviše cijeniti poslovni korisnici pogotovo kada se uzme u obzir podrške serije 950 za microSD kartice veličine 2TB.

Rješenje se zove Windows Display Dock i trenutno nije moguće doći cijene pa makar i okvirne.

Tehničke karakteristike možete vidjeti na ovom linku.
Cijena će igrati najveću ulogu za popularnost tog dock-a, kao što reče neko u komentarima; ako bude do 100$/50€ - perfektno, ali sve iznad 100€ je po meni bezobrazluk...pogotovu jer će i mobiteli koštati pofino! Bumo vidjeli! :mrgreen:
U principu ovo je dummy uređaj koji ne bi trebao koštati puno. Bitan je koncept, odnosno u stvari ono što ga prati, a to je Windows 10 kao OS koji je u mogućnosti prilagoditi svoje funkcionalne parametre očekivanju korisnika, npr. rad na mobitelu, ne utičući na prikaz dešavanja na monitoru (pozivi, sms, aplikacije i sl.). Ima dobar video na netu koji prikazuje rad u Excelu na mobilnom uređaju, dok je desktop na monitoru prikazan neovisno, sve do momenta dok korisnik ne klikne na Excel na monitoru, gdje se prikaz cijelog posla sa mobitela "prebacuje" na monitor.

Paralelno sa razvijanjem ovog koncepta, Microsoft se mora fokusirati na sigurnost mobilnih uređaja jer trenutna apsolutno ne odgovara potrebama poslovnih korisnika i ovom pristupu pohrane svih poslovnih podataka na jednan uređaj. Također, OneDrive bi trebao biti u mogućnosti, pored osnovne sinhronizacije dokumenata, biti u mogućnosti odgovoriti potrebama pay-as-you-go backup modela svih za korisnika bitnih parametriziranih postavki na mobilnom uređaju. Nešto slično što nudi Amazon.

Dakle, više nije priča o odgovori/napravi poziv, napiši poruku i sl. ovo ide u pozitivnom pravcu koji ostavlja dosta prostora za doradu.

Bottom line, koncept je odličan i konkretno ja vidim dosta benefita, ali u ovoj fazi ne planiram mu u potpunosti povjeriti svoje poslovne aktivnosti. :D
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#11404 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by agent_zero »

Ali_G wrote:Ja na zvanicnoj stranici ne nadjoh nikakve podatke osim da je rijec o HD 4.7 ekranu. Sve druge recenzije navode da uredjaj dolazi sa GG3.
Sto se tice aplikacija, na wnovosti imas clanak da pojedini developeri, a medju njima i facebook prave svoje oficijelne univerzalne aplikacije. Ako ocekujes da preko noci sve dodje na WP onda pogresno ocekujes.
Definitivno je da je W10 interesantniji developerima, ne radi mobilne sekcije vec radi miliona korisnika laptopa/desktopa koji ce moci preuzeti aplikaciju. Potencijala ima, kako ce se iskoristiti, vrijeme ce pokazati
Sve druge recenzije su lupale da dolazi sa octa core procesorom :-) , a neki su dotle išli da su stavljali slike mobitela sa promocije i pisali kako je MS i na ovom budžet modelu ostavio fizičku tipku za kameru :lol:

Što se drugog dijela posta tiče, nadajmo se da će biti tako, mada ja nisam toliko optimističan.
Ali_G
Posts: 4639
Joined: 02/03/2002 00:00

#11405 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Ali_G »

I ja sam malo skeptican po pitanju aplikacija, al treba im dati sansu. Ovo za fb, fb messenger, twitter, instagram je zvanicna info od njihovih predstavnika. Ne sumnjam da ce aplikacije biti gotove. Mene je samo strah da opet ne budu neke polovicne verzije.
hromidaba
Posts: 433
Joined: 13/07/2014 16:34

#11406 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by hromidaba »

Ali_G wrote:I ja sam malo skeptican po pitanju aplikacija, al treba im dati sansu. Ovo za fb, fb messenger, twitter, instagram je zvanicna info od njihovih predstavnika. Ne sumnjam da ce aplikacije biti gotove. Mene je samo strah da opet ne budu neke polovicne verzije.
To će biti univerzalne aplikacije koje će raditi na telefonu i računaru. Prepoznali su to ovi gore i naravno da će napraviti odlične oficijelne aplikacije jer od jednom su tu milioni potencijalnih korisnika u igri a ne do sad onih 2.7 % wp8/8.1 korisnika.
User avatar
south
Posts: 496
Joined: 21/12/2013 19:33

#11407 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by south »

“Poznati smo bili po dobroj kameri iz Lumia 1020 ali ova kamera je najbolja koju smo ikad napravili”.
User avatar
U_kost
Posts: 306
Joined: 22/08/2014 14:30

#11408 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by U_kost »

south wrote:“Poznati smo bili po dobroj kameri iz Lumia 1020 ali ova kamera je najbolja koju smo ikad napravili”.
Imam HTC One i Lumiu 930, kvaliteta slike HTC-a u svim mogućim scenarijima nije do koljena Lumiji.
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#11409 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by AmADin_gospo »

U_kost wrote:Ovo čekam:

Image

Bilo je dosta opcija "simuliranja" scenarija, ali nikad oficijelno nije postojala podrška za ovakva rješenja. Sa novim flagshipom Windows mobilnih uređaja idemo i na perverziju zamjene desktop računara za mobilne uređaje. Naravno, ovu priču će najviše cijeniti poslovni korisnici pogotovo kada se uzme u obzir podrške serije 950 za microSD kartice veličine 2TB.

Rješenje se zove Windows Display Dock i trenutno nije moguće doći cijene pa makar i okvirne.

Tehničke karakteristike možete vidjeti na ovom linku.
pa da budemo iskreni, prvi koji su predložili ovaj koncept i konkretne poteze u tom smijeru uradili je Ubuntu, a fala bogu, MS je evo nastavio i privodi kraju taj koncept (za razliku od handroida) i veoma me to raduje. čim MS popravi baterije, vračam se istom.

što se tiće fizičke tipke za kameru, nadam se da će zauvijek ostati na WPu, jer imam more kad krenem sa handroidom da slikam il fokusiram...
User avatar
south
Posts: 496
Joined: 21/12/2013 19:33

#11410 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by south »

Windows Phone grows in France, Germany, and Australia, says Kantar
http://wmpoweruser.com/windows-phone-gr ... ys-kantar/

Kantar numbers show Windows Phone’s continued growth in Europe
http://wmpoweruser.com/kantar-numbers-s ... th-europe/

Image
belami1111
Posts: 1070
Joined: 13/03/2013 17:09

#11411 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by belami1111 »

Ko hoće Continium na windows phone ( ono na monitor ) moraće se ipružiti zato što neće raditi ni najednom starom WP uređaju.
Minimum je snapdragon 808 itd...Znači samo 950 i 950xl ali ne i nova lumia 550 zato sto neispunjava hardverske zahtjeve...
Ko hoće više može procitai na windows central...
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#11412 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by zippoo87 »

belami1111 wrote:Ko hoće Continium na windows phone ( ono na monitor ) moraće se ipružiti zato što neće raditi ni najednom starom WP uređaju.
Minimum je snapdragon 808 itd...Znači samo 950 i 950xl ali ne i nova lumia 550 zato sto neispunjava hardverske zahtjeve...
Ko hoće više može procitai na windows central...
pa logicno...em tako guraju prodaju uredjaja,em stariji uredjaji i nisu bili hardware-ski jaki i to je sasvim ocekivan potez
naredni uredjadji ce vjerovatno imati podrsku za continium
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1584
Joined: 11/06/2011 07:36

#11413 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Kiki_Musampa »

Klix aplikacija potrosila 590 mb interneta u nekoliko dana...oprez
belami1111
Posts: 1070
Joined: 13/03/2013 17:09

#11414 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by belami1111 »

zippoo87 wrote:
belami1111 wrote:Ko hoće Continium na windows phone ( ono na monitor ) moraće se ipružiti zato što neće raditi ni najednom starom WP uređaju.
Minimum je snapdragon 808 itd...Znači samo 950 i 950xl ali ne i nova lumia 550 zato sto neispunjava hardverske zahtjeve...
Ko hoće više može procitai na windows central...
pa logicno...em tako guraju prodaju uredjaja,em stariji uredjaji i nisu bili hardware-ski jaki i to je sasvim ocekivan potez
naredni uredjadji ce vjerovatno imati podrsku za continium
Nece svi recimo 550 je nova a nemoze continium. Navodno slab procesor. Ovo samo znaci da ni svi win 10 phone os nece biti isti i sa istim mogućnostima. Jebo ih otac prvo naprave navlakušu da ce svi dobiti Wp10 a ovamo samo dvije nove lumie imace puni wp10 sve ostalo ce biti nesto osakaceno.
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#11415 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Qler »

Od početka su govorili da će svi ili većina dobiti win10 ali nece svi dobiti sve mogućnosti, negomzavisno od hw-a imate će ili ne neke opcije i funkcije...
Ali_G
Posts: 4639
Joined: 02/03/2002 00:00

#11416 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Ali_G »

Kako ti je klix povukao toliko mb? Kako provjeravas?
Sto se tice continuuma bilo je i za ocekivati da nece raditi na svim uredjajima. Mada sam ocekivao da 930 i 1520 budu podrzavale tu opciju.
Vidjet cemo kako ce se situacija odvijati slijedecih par mjeseci i kako ce se pokazati sistem.
hromidaba
Posts: 433
Joined: 13/07/2014 16:34

#11417 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by hromidaba »

Ali_G wrote:Kako ti je klix povukao toliko mb? Kako provjeravas?
Sto se tice continuuma bilo je i za ocekivati da nece raditi na svim uredjajima. Mada sam ocekivao da 930 i 1520 budu podrzavale tu opciju.
Vidjet cemo kako ce se situacija odvijati slijedecih par mjeseci i kako ce se pokazati sistem.
Za Continuum je potreban Snapdragon 808 minimalno, po nekim navodima, a 930 i 1520 imaju 800.
belami1111
Posts: 1070
Joined: 13/03/2013 17:09

#11418 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by belami1111 »

Continium ce koststi 99 dolara...i prilagođen je samo za nove lumie 950. Tako kazu na windows centralu
exampLe.
Posts: 1980
Joined: 26/05/2009 21:30

#11419 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by exampLe. »

Kakva se Lumia moze uzet' za 400-450 maraka. Imam Iphone 5 pa hocu da vidim kakve su Lumie u tom rangu cijene cisto informativno. :D
Ali_G
Posts: 4639
Joined: 02/03/2002 00:00

#11420 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Ali_G »

Nove L830 i 640Xl,polovna 930. Prva dva imaju slab procesor i osjetit ces cest resuming aplikacija. 640XL ima 8gb memorije, prosiriva je, al nikad nece kartica biti kao memorija. 930 je hardveraki najjaca, 32gige prostora, odlican ekran. mana za onoga ko je navikao je nedostatak glance i to sto se grije pri obicnoj upotrebi (ne kod sviju, ali dosta se korisnika zali).
Sto se tice hardvera sigurne prednosti su velicina ekrana (ako ti to uopste treba), kod 640XL bolja baterija, i bolje kamere (830, 930). Moj savjet je da pricekas i vidis kako ce se pokazati W10 i kako ce ici sa univerzalnim aplikacijama.
User avatar
BlackCaviar
Posts: 952
Joined: 05/06/2010 16:36

#11421 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by BlackCaviar »

Zna li neko kako da se riješim reklama na Interner Exploreru? Ima li neka aplikacija da se skine?

Stari nabavio 640 DS pa mi maloprije reče da mu to smeta dok surfa, pola ekrana prekriveno tim reklamama.
User avatar
Tabhana
Posts: 3133
Joined: 09/02/2015 11:41
Location: Titin RAtsoM

#11422 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Tabhana »

Testirao viber, i dalje ne piše ništa kada poruka dođe :D
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#11423 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by sema911s »

Tabhana wrote:Testirao viber, i dalje ne piše ništa kada poruka dođe :D
Isto se desava I na komp
User avatar
roki
Posts: 1904
Joined: 08/09/2006 14:14

#11424 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by roki »

Primjetio sam da čim mi regionalne postavke nisu na USA i dollar (zbog paypala su mi na UK i funta) odmah viber ne radi kako treba, notifikacije kasne po pola sata. Nazad na USA i sve udure.
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#11425 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Qler »

Izgleda da reset telefona, brisanje svega pa ponovo je popravilo bateriju. Jurtros oko 8 skinuo sa punjaca, jasem ga citav dan i evo oko 70% baterije imam... Ali vidjet cemo za jos par dana kakva je situacija...
Post Reply