Niže lige bh. fudbala

Fudbal/nogomet, Premijer liga, Liga prvaka, svjetska i evropska prvenstva...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

Post Reply
User avatar
studeni76
Posts: 5419
Joined: 03/06/2009 14:12

#351 Re: Niže lige bh. fudbala

Post by studeni76 »

Pazi koliko god nama to smetalo, to je buducnost. U nizim ligama klubovi koji se finansiraju sa budzeta opstina stagniraju. Takmicenje je sve skuplje a opstine kubure sa parama. Evo na sjeveru su Buducnost i Radnicki ispali, Gradina je vec 2god u drugoj ligi, Zvijezde se ne moze oporaviti. Tako je i u drugim opstinskim klubovima. Nema logike ulupat pola miliona zbog 200 gledalaca po utakmici. Tako da ce tih poluprivatnih klubova biti sve vise. Prosla su vremena kad je privreda davala novce bez povrata, sad neda niko ako nema nekog interesa. Jbg kapitalizam
User avatar
karanana
Posts: 47237
Joined: 26/02/2004 00:00

#352 Re: Niže lige bh. fudbala

Post by karanana »

Pa koliko timova ispada? 6?
Dva za jajce i olimpic i koliko ulazi iz kantonalnih liga? 4? Slaven, konjic, tosk i ko jos?
megaman4
Posts: 4947
Joined: 08/08/2011 23:59

#353 Re: Niže lige bh. fudbala

Post by megaman4 »

karanana wrote:Pa koliko timova ispada? 6?
Dva za jajce i olimpic i koliko ulazi iz kantonalnih liga? 4? Slaven, konjic, tosk i ko jos?
Ispada 5 timova.
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#354 Re: Niže lige bh. fudbala

Post by Kinaski »

karanana wrote:Pa koliko timova ispada? 6?
Dva za jajce i olimpic i koliko ulazi iz kantonalnih liga? 4? Slaven, konjic, tosk i ko jos?
iskra
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#355 Re: Niže lige bh. fudbala

Post by Nadzorna_ploca »

Banovici i Lukavac ispali usle Zivinice. :mrgreen:
User avatar
karanana
Posts: 47237
Joined: 26/02/2004 00:00

#356 Re: Niže lige bh. fudbala

Post by karanana »

Znaci 6 ispada 4 ulaze iz nizih liga i olimpic i jajce iz premijer lige dolaze
User avatar
studeni76
Posts: 5419
Joined: 03/06/2009 14:12

#357 Re: Niže lige bh. fudbala

Post by studeni76 »

Ma 1liga FBiH je ove godine bila opsti cirkus. Trecina lige ispadala, vecina se lako mogla naci u toj situaciji. Svako nesto namjesta, sudije caruju, navijaci se raduju namjestenim utakmica (Rudar-Jedinstvo). A liga skupa do bola, definitivno treba raditi neku reorganizaciju.
User avatar
studeni76
Posts: 5419
Joined: 03/06/2009 14:12

#358 Re: Niže lige bh. fudbala

Post by studeni76 »

karanana wrote:Znaci 6 ispada 4 ulaze iz nizih liga i olimpic i jajce iz premijer lige dolaze
Ne, ispada 5. Zaboravio si na Gosk koji ulazi u PL
User avatar
karanana
Posts: 47237
Joined: 26/02/2004 00:00

#359 Re: Niže lige bh. fudbala

Post by karanana »

studeni76 wrote:
karanana wrote:Znaci 6 ispada 4 ulaze iz nizih liga i olimpic i jajce iz premijer lige dolaze
Ne, ispada 5. Zaboravio si na Gosk koji ulazi u PL
Pa ja
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#360 Re: Niže lige bh. fudbala

Post by supercali »

Smanjiti na 12 klubova a ostalo dole 2 regionalne sjever jug i onda kantonalne ganjati
Mislim da bi to bilo i isplativo i uvelo bi neki red
megaman4
Posts: 4947
Joined: 08/08/2011 23:59

#361 Re: Niže lige bh. fudbala

Post by megaman4 »

supercali wrote:Smanjiti na 12 klubova a ostalo dole 2 regionalne sjever jug i onda kantonalne ganjati
Mislim da bi to bilo i isplativo i uvelo bi neki red
Ide se na spajanje prvih entiteskih liga.

O tome se odavno prica.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#362 Re: Niže lige bh. fudbala

Post by supercali »

megaman4 wrote:
supercali wrote:Smanjiti na 12 klubova a ostalo dole 2 regionalne sjever jug i onda kantonalne ganjati
Mislim da bi to bilo i isplativo i uvelo bi neki red
Ide se na spajanje prvih entiteskih liga.

O tome se odavno prica.
Jos bolje premijer i prva na nivou drzave po 10 klubova
Zatim dvije entitetske po 12 i onda u federaciji sjever jug po mozda 14 a rs istok zapad po 14 a onda kantonalne u federaciji a tamo regionalne opstinske kako vec

Nikako da istrazim koliko u bih stvarno ima klubova i iz kojih mjesta pa da napravim kompletnu piramidu
User avatar
studeni76
Posts: 5419
Joined: 03/06/2009 14:12

#363 Re: Niže lige bh. fudbala

Post by studeni76 »

Kad rijesis TK kao da si rijesio trecinu federacije. 90 klubova u 3 kantonalna nivoa (8 liga), 18 u 2 federalne lige i Sloboda u PL. I jos nesto malo neaktivnih klubova. Svaka mahala ima klub, i svi nesto muljaju :)
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#364 Re: Niže lige bh. fudbala

Post by supercali »

Znam da oni imaju najvize tih razina i klubova a rs-u je to cini mi se doboj i ta tu regija takodjer s najvise klubova
Nemam nikako vremena da bar aktivne lige nadjem i broj klubova u njima na prostoru citave bih i kao sto rekoh da napravim kompletnu piramidu

Al to bi ugrubo bilo
Pl 10 klubova 4-erokruzno 2 ispadaju
Prva 10-12 klubova takodjer 4 kruga 2 gore 2 dole
Dvije lige federacije jug i sjever recimo 14 klubova al naravno moze biti i manje prvaci gore po 2 ulaze
Ako uzmemo idealno po 5 kantona po ligi prvaci mogu igrati mini ligu pa da prvi udje i tako dalje dole zavisno koliko ima koji kanton klubova
U rs posto nemaju kantone je jednostavnije
Prve lige rs istok zapad
Onda i to dole podjeli po regijama recimo dvije po regiji a onda zavisno koliko koja oblast ima klubova
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#365 Re: Niže lige bh. fudbala

Post by supercali »

Istrazio sam strukturu i sada na wiki se moze naci tacna piramida fudbalskih takmicenja u bih
Sto je bilo krivo ispravio sam i dodao sto je falilo
Samo jos ne znam broj klubova u podrinjskoj kantonalnoj ligi a ostale lige i njihov broj je manje vise tacan

Na osnovu ovog broja na wiki cu pokusati sastaviti kompletnu novu strukturu i koji savezi s cim upravljaju
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#366 Re: Niže lige bh. fudbala

Post by supercali »

Ukratko
Premijer i prva liga po 10 klubova ns bih upravlja njima
Federalna i rs po 12 ili 14 klubova
Ispod 4 federalne kao i sada sa 14 klubova zapad jug sjever centar a u rs dvije po 16 istok i zapad i njima upravljaju entitetski savezi sve ispod upravljaju kantonalni i podrucni

Na drzavnom nivou samo profesionalni klubovi ili eventualno samo u premijer ligi
Entitetske prve lige poluprofesionalni sa minimalnim nekim uslovima mogu i ispod mogu amateri i kako vec ide

Drzavni nivo moraju imati mladje kategorije a dole kako ko moze


Moje misljenje je da bi se poboljsala situacija sa fudbalom u bih ovakvom strukturom takmicenja
El_comadante
Posts: 7921
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#367 Re: Niže lige bh. fudbala

Post by El_comadante »

ma ja masa je tih klubova u problemima... pogotovo u 1 ligi federacije... tu je bilo dosta klubova koji su se ili ugasili ili tavore negdje ispod. npr. Turbina i Sloga (LJ) su igrali jednu sezonu ovu ligu sada ih nigdje nema odnosno tavore pri dnu druge lige jug. TK ima najviše klubova dok se nezna situacija u BPK. a ovi u KS ima u kantonalnoj drugoj ligi centar plus željo i sarajevo u federalnoj nema niko. bila Bosna koj je ispala a prije toga godinama niko jer je preskupa.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#368 Re: Niže lige bh. fudbala

Post by cyprus »

Ja ne vidim razloga za smanjivanje Prve lige (istina, istu možda ne bi bilo loše ujediniti, ali mislim da je još uvijek nerealno), kao ni za dalje smanjivanje Premijer lige...
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#369 Re: Niže lige bh. fudbala

Post by Muhamed Đakmić »

cyprus wrote:Ja ne vidim razloga za smanjivanje Prve lige (istina, istu možda ne bi bilo loše ujediniti, ali mislim da je još uvijek nerealno), kao ni za dalje smanjivanje Premijer lige...
Prva liga RS je već smanjena i ima 12 klubova.

Ne znam je li smanjivanje dobro ili loše, odnosno koliko bi generalno koristi manjima klubovima donijelo da se formira Prva liga Bosne i Hercegovine. Ali generalno bi donijelo sigurno korist većim klubovima koji bi imali ligu u kojoj mogu omladinu slati na posudbe gdje bi ovi mogli igrati bez većih problema.

Sad Prva liga Federacije BiH nije nešto naročito jaka i nije dobra za razvijanje igrača, a prva liga RS je pogotovo slaba. Kad bi postojala liga sa 12 klubova iz cijele BiH na drugom nivou fudbala, mogla bi biti dobra za mlađe igrače i imala bi koristi reprezentacija.

Koliko bi to bilo dobro za recimo Budućnost iz Banovića ili Kozaru iz Gradiške, fakat ne znam.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#370 Re: Niže lige bh. fudbala

Post by cyprus »

Muhamed Đakmić wrote:
cyprus wrote:Ja ne vidim razloga za smanjivanje Prve lige (istina, istu možda ne bi bilo loše ujediniti, ali mislim da je još uvijek nerealno), kao ni za dalje smanjivanje Premijer lige...
Prva liga RS je već smanjena i ima 12 klubova.

Ne znam je li smanjivanje dobro ili loše, odnosno koliko bi generalno koristi manjima klubovima donijelo da se formira Prva liga Bosne i Hercegovine. Ali generalno bi donijelo sigurno korist većim klubovima koji bi imali ligu u kojoj mogu omladinu slati na posudbe gdje bi ovi mogli igrati bez većih problema.

Sad Prva liga Federacije BiH nije nešto naročito jaka i nije dobra za razvijanje igrača, a prva liga RS je pogotovo slaba. Kad bi postojala liga sa 12 klubova iz cijele BiH na drugom nivou fudbala, mogla bi biti dobra za mlađe igrače i imala bi koristi reprezentacija.

Koliko bi to bilo dobro za recimo Budućnost iz Banovića ili Kozaru iz Gradiške, fakat ne znam.
Znam da je smanjena i ne vidim da ima neke koristi od toga... Stvarno osnaživanje drugog ranga takmičanje bi bilo tek spajanje entitetskih prvih liga, ali u tom slučaju, ne mislim da bi broj klubova trebao biti manji od 16... Ali kao što rekoh, ne vjerujem da je ovo zasad realno...

Dobro si rekao, to bi možda bilo dobro za velike klubove, ali treba uzeti u obzir da se fudbal ne igra samo u velikim klubovima i velikim gradovima... Jedan Višća je krenuo iz Budućnosti, Stevanović iz Drine, Cimirot iz Leotara, i da ne nabrajam... Udaljavanjem malih sredina od viših rangova takmičenja se ujedno udaljavaju i neki novi Cimiroti i Višće od šanse da se probiju... Mislim da tu treba tražiti dobro izbalansirano rješenje...
User avatar
studeni76
Posts: 5419
Joined: 03/06/2009 14:12

#371 Re: Niže lige bh. fudbala

Post by studeni76 »

Najveci problem 1 lige FBiH je to sto je izrazito skupa liga. Liga nema sponzora, klubovi snose pune troskove takmicenja. Konstantno se delegiraju sudije iz hercegovine i krajine pa naknada za sluzbeno osoblje bude 2-3k maraka po utakmici (iz perspektive TK klubova). Tu je josh i naknada zastitarskoj agenciji, obavezno snimanje, licenciranje... Nabere se tu lijepih troskova bez da se i odigra utakmica. Savez bi ovdje trebao malo poraditi da klubovima olaksa prezivljavanje.
Drugi problem je sto svake sezone trecina lige ispada! To onemogucava forsiranje mladih igraca vec se samo traze stari i iskusni koji mogu iznijet sezonu. Vecina lige se bori za opstanak pa onda se korista i nedozvoljena sredstva. Tu na scenu stupaju sudije, ovo je raj za mesetarenje. Vise se ne zna ko je kome pustio, ko za koga igra, ko je kome duzan bodove, ko igra 3 za 3... Ma ludilo opste
Al savezu je dobro i ovako, liga postoji zbog njih a ne zbog sirotinje sto bi da se igra
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45218
Joined: 29/12/2005 01:20

#372 Re: Niže lige bh. fudbala

Post by jeza u ledja »

Ta liga je pod ingerencijom federalnog saveza, a koliko znam tih milion klubova ispada samo ove sezone. Taj broj ovisi i o broju klubova koji ispadaju iz BHPL, a da su iz Federacije.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#373 Re: Niže lige bh. fudbala

Post by supercali »

cyprus wrote:Ja ne vidim razloga za smanjivanje Prve lige (istina, istu možda ne bi bilo loše ujediniti, ali mislim da je još uvijek nerealno), kao ni za dalje smanjivanje Premijer lige...
Ja to gledam ovako
Prvu ligu staviti pod ns bih bas zbog sponzora fazona i sl da bi bila primamljivija
Zasto smanjiti? Upravo zbog troskova za klubove jer ako bi bila jedinatvena liga zamisli troskove jedinstva za put u trebinje bijeljinu i tih klubova medjusobno
Na manjem broju klubova bit ce veci broj koncentrisane kvalitete i automatski veci broj jacih utakmica za igrace bili oni iz tog kluba ili pozajmice iz premijer lige

Sve ispod neka bude federalni i rs savez isto mozda 2 razine a onda kantonalni mada bih ja ukinuo kantonalne saveze i sve to prepustio federalnom koji bi novac sto sada ide u kantonalne saveze preusmjerio u omladinske pogone tih malih klubova i sl
Zatim omladinske lige sastaviti isto kao i ovu standardnu kadeti juniori a za mladje mozda neke kupove 2 puta godisnje i neke turnire preko ljeta

Ako bi bilo kasnije moguce i potrebno neka veliki klubovi prave b timove i najveci plasman da bude liga ispod a tima bez ucesca u kupu



Ps. Pomenu da ne znas koliko je to dobro za male klubove
Jednostavno ogranicis broj posudbi na 3 po timu i stavis da na terenu u svakom trenutku moraju biti 2-3 igraca iz sopstvenog pogona a zajedno sa klupom ili citavim timom 6 igraca iz sopstvenog i imat ces uvijek kvalitet iz malih klubova i lakse ces profilisati igrace a da ne budemo destinacija isluzenim propalitetima posebno ne iz susjedstva
lakilaka
Posts: 1610
Joined: 10/10/2014 16:48

#374 Re: Premijer liga BiH

Post by lakilaka »

lakrdija u bih fudbalu se nastavlja. posle lakrdije u premijer ligi, lakrdija sa capljinom i ostankom u prvoj ligi fbih. sudija ( on i pomocnici svi iz hrvatskog korpusa ) svira penal za capljinu i iskljuci igraca bosne seme i gorazde ispada. sta se sve ne radi. sramota. fuj.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#375 Re: Premijer liga BiH

Post by Grean »

lakilaka wrote:lakrdija u bih fudbalu se nastavlja. posle lakrdije u premijer ligi, lakrdija sa capljinom i ostankom u prvoj ligi fbih. sudija ( on i pomocnici svi iz hrvatskog korpusa ) svira penal za capljinu i iskljuci igraca bosne seme i gorazde ispada. sta se sve ne radi. sramota. fuj.
Pa je li bio penal? Znamo li da je neregularno?
Post Reply