Niskopodni EMV Sarajevo - Čapljina

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

dinozzoM6
Posts: 320
Joined: 28/12/2011 16:00

#1 Niskopodni EMV Sarajevo - Čapljina

Post by dinozzoM6 »

Moji dojmovi s vožnje u "Niskom" :)

Image

Kasnio je 32 min, najviše zbog toga jer na stanicama mora čekati da prođu drugi vozovi, jer su kod nas dobrim dijelom sve veze između gradova obično single kolosijek, al' jbg tako je, inače, ovo i jest u neku ruku još uvijek testni period, dok se i oni rasporede, jer ovo je u potpunosti nova linija.

Image

Voz s vana izgleda još bolje uživo nego što se čini na slikama, mnogo više je "sleek" nego što sam očekivao, izgleda straha brzo :D

Image

Ulazi se samo na jedna vrata, da bi spriječili ulazak neželjenih putnika, što i nije neki problem, jer putnika nema mnogo.

Image

1. razred se nalazi na čelu kompozicije u vagonu B (inače kompozicija je duga 75 m i prima 200 putnika)

Image

Sjedišta u 1. razredu su jako udobna, imaju odličnu bočnu i lumbalnu potporu, i naslon za glavu je isto tako odličan.

1. razred je konfigurisan na način 2+1

ide par slika iz prvog razreda, pa ćemo dalje s pričom :)

Image

Image

Image
Moje sjedište :P

Image
Kao što se da vidjeti, prostora za noge u 1. razredu ima u izobilju :)

Image
Utičnica za laptop ili mobitel :)
Wi-Fi nema

Image

Image
Konzola ispred sjedišta koja se doima jako čvrstom mislim da može izdržati i 17'' laptop od 4~5 kg

Image
Sjedala u 1. razredu imaju i dedicated reading light koje se nalazi tik pored naslona za glavu i koje možete upaliti neovisno o stanju svjetala u ostatku voza

Image
Malo smo izdaleka provirili u "pilotsku" kabinu :D

Image
Pogled kroz prozor :)

Image
Bar odličan, kafa odlična :)
U baru ima i drugih toplih i hladnih napitaka/sokova.

Image

Što se tiče 2. razreda, raspored sjedala je 2+2, i sjedala gledaju u obe strane, prostor za noge je zadovoljavajući, i sjedala su za nijansu tvrđa od ovih u 1. razredu, ali ne toliko da su neudobna, daleko od toga.

Čitav voz je jednako klimatiziran i osvijetljen.

Plusevi 1. razreda u odnosu na 2.:
- Udobnija i malo šira sjedišta i više prostora za koljena
- Utičnica za laptop (nisam je primjetio u 2. razredu, ako ipak ima, onda se izvinjavam unaprijed za moguću grešku) ispred svakog sjedišta.
- Free drink u baru

Za put tipa Sarajevo - Mostar, pogotovo ako se putuje sam ili u pratnji još jedne osobe, preporučujem 1. razred.
No, pošto putnika i nema baš puno, svejedno je ja mislim, i 2. razred je dovoljno dobar da bi se moglo udobno putovati i na duže staze, zavisi opet od čovjeka do čovjeka.

Pića u baru ionako nisu skupa tako da i taj plus gubi na važnosti. (Pepsi 2 KM, za kafu ne znam jer sam je popio for free)

Image
Kiša nas je pratila negdje od Podlugova sve do Kaknja.


Što se tiče same vožnje, voz je opremljen vazdušnim ovjesom, tako da je udobnost kotrljanja na jako visokom nivou.
Zvučna izolacija je također na nivou poslovnih limuzina tipa Audi A8 ili Mercedes S klase :P (Ovo se tiče cijelog voza, ne samo 1. razreda)

Putovanje Sarajevo - Zenica je trajalo 1h i 29 min
stajali smo u Podlugovima čekajući da prođe voz iz Zagreba prema Pločama nekih 7 min.
U Visokom smo stajali 30 sec, u Kaknju 1 min.


EDIT: High-Res slike iz ovog posta, rezolucija otprilike oko 8 MP, neke su cropped High-Res Photos - Niski - Size: 52 MB
Last edited by dinozzoM6 on 22/10/2012 18:15, edited 1 time in total.
dinozzoM6
Posts: 320
Joined: 28/12/2011 16:00

#2 Cijene i red vožnje :)

Post by dinozzoM6 »

Image

Image
Glanzer
Posts: 417
Joined: 21/10/2010 16:55
Location: Ovo bi sve trebalo oprat!

#3 Re: Niskopodni EMV Ze - Sa - Mo - Sa - Ze - Sa

Post by Glanzer »

Ima li kakva tura da dolazi u Kakanj u 7.00h a da polazi iz Sarajeva?
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#4 Re: Niskopodni EMV Ze - Sa - Mo - Sa - Ze - Sa

Post by poznanik »

dinozzoM6 wrote:Moji dojmovi s vožnje u "Niskom"...
Hvala na dojmovima, vjerujem da ti je vožnja polupraznim vozom ipak prijala :D

Svega pomalo si napisao, ali nisi ono najvažnije - pušenje. Dozvoljeno ili nije?
dinozzoM6
Posts: 320
Joined: 28/12/2011 16:00

#5 Re: Niskopodni EMV Ze - Sa - Mo - Sa - Ze - Sa

Post by dinozzoM6 »

poznanik wrote:
dinozzoM6 wrote:Moji dojmovi s vožnje u "Niskom"...
Hvala na dojmovima, vjerujem da ti je vožnja polupraznim vozom ipak prijala :D

Svega pomalo si napisao, ali nisi ono najvažnije - pušenje. Dozvoljeno ili nije?
Heheh, ne pušim pa nisam pitao, al primjetio sam odsustvo pepeljara, i u baru, te niko od nas nije pušio tako da, vjerojatno nije dozvoljeno :D
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#6 Re: Niskopodni EMV Ze - Sa - Mo - Sa - Ze - Sa

Post by poznanik »

dinozzoM6 wrote:
poznanik wrote:
dinozzoM6 wrote:Moji dojmovi s vožnje u "Niskom"...
Hvala na dojmovima, vjerujem da ti je vožnja polupraznim vozom ipak prijala :D
Svega pomalo si napisao, ali nisi ono najvažnije - pušenje. Dozvoljeno ili nije?
Heheh, ne pušim pa nisam pitao, al primjetio sam odsustvo pepeljara, i u baru, te niko od nas nije pušio tako da, vjerojatno nije dozvoljeno :D

Možda se sjećaš, šta obilježava plavi znak (ispod broja 1 u crvenoj kružnici) na tvojoj fotografiji?

Image
dinozzoM6
Posts: 320
Joined: 28/12/2011 16:00

#7 Re: Niskopodni EMV Ze - Sa - Mo - Sa - Ze - Sa

Post by dinozzoM6 »

hehe, evo pogledao sam sliku u full rezoluciji, moram te razočarati, cigareta je precrtana jednom tankom crvenom linijom, jbg
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#8 Re: Niskopodni EMV Ze - Sa - Mo - Sa - Ze - Sa

Post by poznanik »

dinozzoM6 wrote:hehe, evo pogledao sam sliku u full rezoluciji, moram te razočarati, cigareta je precrtana jednom tankom crvenom linijom, jbg
Nisi me razočarao, naprotiv... :D
kakaljin
Posts: 11597
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#9 Re: Niskopodni EMV Ze - Sa - Mo - Sa - Ze - Sa

Post by kakaljin »

poznanik wrote:
dinozzoM6 wrote:hehe, evo pogledao sam sliku u full rezoluciji, moram te razočarati, cigareta je precrtana jednom tankom crvenom linijom, jbg
Nisi me razočarao, naprotiv... :D
Samo da potvrdim da je u niskopodnom zabranjeno pusenje cigareta
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#10 Re: Niskopodni EMV Ze - Sa - Mo - Sa - Ze - Sa

Post by poznanik »

kakaljin wrote:Samo da potvrdim da je u niskopodnom zabranjeno pusenje cigareta
A skidanje obuće s nogu? :D
Korisničkoime
Posts: 4828
Joined: 18/11/2010 00:26

#11 Re: Niskopodni EMV Ze - Sa - Mo - Sa - Ze - Sa

Post by Korisničkoime »

Zenica Mostar za 20 KM to je stvarno jeftino, nisam očekivao tako nisku cijenu za ovaj voz. Veoma ugodno iznenađenje. Morati ću isprobati, iskreno nemam trenutno nikakvog posla u Mostaru ali svejedno otići ću samo da probam, dva dana godišnjeg se mogu halalit.
Hvala na postu dosta informacija i baš si me nekako sada zainteresovao za ovaj voz da isprobam.
kakaljin
Posts: 11597
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#12 Re: Niskopodni EMV Ze - Sa - Mo - Sa - Ze - Sa

Post by kakaljin »

Korisničkoime wrote:Zenica Mostar za 20 KM to je stvarno jeftino, nisam očekivao tako nisku cijenu za ovaj voz. Veoma ugodno iznenađenje. Morati ću isprobati, iskreno nemam trenutno nikakvog posla u Mostaru ali svejedno otići ću samo da probam, dva dana godišnjeg se mogu halalit.
Hvala na postu dosta informacija i baš si me nekako sada zainteresovao za ovaj voz da isprobam.
na te cijene ide 7 KM za rezervaciju i poslovni voz( ma pri dnu druge slike), ali opet je povoljno sta nudi voz i za koliko vremena dodje do Mostara
User avatar
Edin H.
Posts: 46899
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#13 Re: Niskopodni EMV Ze - Sa - Mo - Sa - Ze - Sa

Post by Edin H. »

Koliko se placa ekstra za prvu klasu?

EDIT - sad vidjeh cifre gore.
Kralj Tvrtko I.
Posts: 1910
Joined: 04/07/2011 18:53

#14 Re: Niskopodni EMV Ze - Sa - Mo - Sa - Ze - Sa

Post by Kralj Tvrtko I. »

Jesu li samo ovo stanice gdje staje voz ili ima jos, npr. Podlugovi?
sorted
Posts: 580
Joined: 05/03/2012 11:56

#15 Re: Niskopodni EMV Ze - Sa - Mo - Sa - Ze - Sa

Post by sorted »

kakaljin wrote:
Korisničkoime wrote:Zenica Mostar za 20 KM to je stvarno jeftino, nisam očekivao tako nisku cijenu za ovaj voz. Veoma ugodno iznenađenje. Morati ću isprobati, iskreno nemam trenutno nikakvog posla u Mostaru ali svejedno otići ću samo da probam, dva dana godišnjeg se mogu halalit.
Hvala na postu dosta informacija i baš si me nekako sada zainteresovao za ovaj voz da isprobam.
na te cijene ide 7 KM za rezervaciju i poslovni voz( ma pri dnu druge slike), ali opet je povoljno sta nudi voz i za koliko vremena dodje do Mostara
Jel ovo fakat ovako hoda, znaci npr. Ze-Kakanj 10KM? :-)
User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#16 Re: Niskopodni EMV Ze - Sa - Mo - Sa - Ze - Sa

Post by Revolucionar ★ »

strasan voz zaista, vrijedi ga isprobati .. prvom prilikom ..

Napokon se necu kriti od turista na stanici kad ostanu u cudu kad dodje onaj krs sa jednim kupeom, a unutra sve izgledom podsjeca na nuklearnu černobilsku katastrofu
User avatar
JOINT_1921
Posts: 2113
Joined: 22/06/2012 16:03
Location: Grbavica

#17 Re: Niskopodni EMV Ze - Sa - Mo - Sa - Ze - Sa

Post by JOINT_1921 »

Smijesno je i pricati da je cijena studentska Sarajevo - Kakanj 10 KM.. Pa mislim fkt nigdje veze, a onim brzim vozovima za Beograd i Zagreb 3.5 KM... Sto se mene licno tice nikad necu otici ovim vozom do kuce, dok eto do npr Mostara je ta cijena malo bolja jer je i sama karta do dole skuplja.. Mislim da ovaj dodatak bi trebao ici po kilometrima, jer za 20 KM sa jos jednom osobom mogu natociti gorivo, sjesti u auto i otici gdje hocu...
Voz je super, nema sta, ali cijena nije ta koja ce biti ekonomski isplativa, to je sasvim sigurno...
dinozzoM6
Posts: 320
Joined: 28/12/2011 16:00

#18 Re: Niskopodni EMV Ze - Sa - Mo - Sa - Ze - Sa

Post by dinozzoM6 »

Ovaj voz, i taj "brzi" se ne mogu poredit ama baš nikako.
Zbog toga i razlika u cijeni :)
User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#19 Re: Niskopodni EMV Ze - Sa - Mo - Sa - Ze - Sa

Post by Revolucionar ★ »

istina druze, ali ne moze se poredit onaj krs sa ovom ljepotom, cijena je prilicno realna iako velika za na nas standard , ali to je cijena koja se mora platit da i ZFBiH imaju neku zaradu . . inace, ovo cudo naravno necu koristit za studentske potrebe, cekam lokalac i za marku i po do Madrida :lol:
User avatar
JOINT_1921
Posts: 2113
Joined: 22/06/2012 16:03
Location: Grbavica

#20 Re: Niskopodni EMV Ze - Sa - Mo - Sa - Ze - Sa

Post by JOINT_1921 »

Ma sto se ne mogu porediti bgti ?? Udoban je i ovaj brzi voz, vrijeme putovanja u 5 minuta identicno sa ovim vozom, u kupeu se ne smije pusti, nemas uticnicu kao ni tamo, nemas svjetlo, ali ti i ne treba jer voze oko 12 h, ovaj je 3.5 KM, a ovaj 10 KM za 45-50 minuta voznje, koje prodje sad pa sad, samo ovako imam 7 KM da kupim cigare, popijem kafu, i 2 pive... :D
User avatar
Gologuzija
Posts: 76
Joined: 03/01/2012 13:57

#21 Re: Niskopodni EMV Ze - Sa - Mo - Sa - Ze - Sa

Post by Gologuzija »

Hoce li ovaj do Neuma da saobraca?
User avatar
Doda37
Posts: 1697
Joined: 29/06/2007 23:11

#22 Re: Niskopodni EMV Ze - Sa - Mo - Sa - Ze - Sa

Post by Doda37 »

Gologuzija wrote:Hoce li ovaj do Neuma da saobraca?

Hoce ali malo kasnije, renovira se stanica u Neumu
User avatar
sinuhe
Posts: 11458
Joined: 03/06/2011 11:33

#23 Re: Niskopodni EMV Ze - Sa - Mo - Sa - Ze - Sa

Post by sinuhe »

Ovaj voz mi izgleda vise prikladan za prigradsku zeljeznicu, ali to ne postoji kod nas pa moze i ovako.
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#24 Re: Niskopodni EMV Ze - Sa - Mo - Sa - Ze - Sa

Post by karanana »

za jednu osobu, haj i nekako se moze naci finansijski razlog da se ide vozom ako odgovara raspored. ali vec za dvije, auto je isplativija opcija.

sta pustaju na plazmama?
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#25 Re: Niskopodni EMV Ze - Sa - Mo - Sa - Ze - Sa

Post by duboka_misao »

ove slike mogu da gledam samo sa tugom ,jer im dajem godinu dana dok bosnjo to ne razjebe ,ishara,pocupa
Post Reply