Nezakoniti pravilnik o registraciji: Praćenje vozača pomoću stickera

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
Laplace
Posts: 10654
Joined: 19/11/2012 18:37

#26 Re: Nezakoniti pravilnik o registraciji: Praćenje vozača pomoću stickera

Post by Laplace »

AtillaS wrote: 03/09/2022 11:31
Laplace wrote: 03/09/2022 11:27

To i mene zanima. Pošto radim u školi šajba mi je potrošni dio, takoreći mijenjam je svaki put kad zaključujem ocjene. Nekad i češće.
Aman. :lol: :lol:
Na Fiesti sam dva puta promijenio šajbu. Na kraju su odustali kad su vidjeli da sam veća budala.
User avatar
Laplace
Posts: 10654
Joined: 19/11/2012 18:37

#27 Re: Nezakoniti pravilnik o registraciji: Praćenje vozača pomoću stickera

Post by Laplace »

mk ultra wrote: 03/09/2022 11:57
gentoo wrote: 03/09/2022 11:54 Molim vas da potrosite 2 min i progooglate sta je rfid i kako radi.. spoiler alert nije GPS :D

Ovo moze biti korisno za skeniranje na licu mjesta i potencijalnu borbu protiv “laznih” stickera
Ako ima tablice, sta ce ti ista vise od toga?
Čuj njega, šta će nam. Pa, da neka Dodickova firma dobije tender i ubere finu zaradu, logično.
User avatar
GAU8
Posts: 9131
Joined: 05/01/2011 09:18

#28 Re: Nezakoniti pravilnik o registraciji: Praćenje vozača pomoću stickera

Post by GAU8 »

Ovo je pored povrede privatnosti i pranje para.

Imamo s jedne strane isprobanu i prakticnu identifikaciju putem registarskih tablica. Ocitavanje vec odavno odlicno funkcionise i automatski pomocu kamere i sistema prepoznavanja.

S druge strane se gura firma koja "nudi opremu za obradu i ocitavanje RFID-ova" koja ne donosi nista novo, ali daje mogucnost toj firmi da "spaja vozilo sa stickerom" tj. drzi monopol u odlucivanju da li RFID sticker i sasija odgovaraju jedno drugom.
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#29 Re: Nezakoniti pravilnik o registraciji: Praćenje vozača pomoću stickera

Post by AtillaS »

Ma vrlo jednostavno, ako niko drugi to ne koristi onda ne treba ni nama da se podmeće i ćao.
User avatar
gentoo
Posts: 3365
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#30 Re: Nezakoniti pravilnik o registraciji: Praćenje vozača pomoću stickera

Post by gentoo »

mk ultra wrote: 03/09/2022 11:57
gentoo wrote: 03/09/2022 11:54 Molim vas da potrosite 2 min i progooglate sta je rfid i kako radi.. spoiler alert nije GPS :D

Ovo moze biti korisno za skeniranje na licu mjesta i potencijalnu borbu protiv “laznih” stickera
Ako ima tablice, sta ce ti ista vise od toga?
Zato sto je citava ideja sa stickerima da ovlasteno sluzbeno lice, bez da zove ikog, moze provjeriti jel ti auto registrovano ili ne.. registracija to ne pokazuje nego sticker.

PS.

Svaka licna/vozacka ima RFID.. prate vas vec 10+ godina :-)
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#31 Re: Nezakoniti pravilnik o registraciji: Praćenje vozača pomoću stickera

Post by AtillaS »

gentoo wrote: 03/09/2022 12:33
mk ultra wrote: 03/09/2022 11:57

Ako ima tablice, sta ce ti ista vise od toga?
Zato sto je citava ideja sa stickerima da ovlasteno sluzbeno lice, bez da zove ikog, moze provjeriti jel ti auto registrovano ili ne.. registracija to ne pokazuje nego sticker.
A sticker imamo i šta će nam sad duplo skuplji RF sticker koji ne treba ni Njemcima, ni Dancima, ni Srbima, ni Portugalcima?
pinkman
Posts: 2961
Joined: 07/09/2013 18:57

#32 Re: Nezakoniti pravilnik o registraciji: Praćenje vozača pomoću stickera

Post by pinkman »

GAU8 wrote: 03/09/2022 12:05 Ovo je pored povrede privatnosti i pranje para.
Na koji nacin je pranje para?
User avatar
gentoo
Posts: 3365
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#33 Re: Nezakoniti pravilnik o registraciji: Praćenje vozača pomoću stickera

Post by gentoo »

AtillaS wrote: 03/09/2022 12:35
gentoo wrote: 03/09/2022 12:33

Zato sto je citava ideja sa stickerima da ovlasteno sluzbeno lice, bez da zove ikog, moze provjeriti jel ti auto registrovano ili ne.. registracija to ne pokazuje nego sticker.
A sticker imamo i šta će nam sad duplo skuplji RF sticker koji ne treba ni Njemcima, ni Dancima, ni Srbima, ni Portugalcima?
To druze pitaj onog cija je to ideja.. Ili se izjasni za drugaciju 2.10. Ja sam samo napisao da RFID nije nikakvo sredstvo pracenja. Ja sa RFID otvaram ulazna vrata u zgradi.. ljudi si iglom to stavljaju ispod koze da mogu otvarati vrata bez da nose ista. No, bosnju i njegovog Golf-a 4 iz 98 ce neko da prati :-)
User avatar
laserShow
Posts: 4130
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#34 Re: Nezakoniti pravilnik o registraciji: Praćenje vozača pomoću stickera

Post by laserShow »

AtillaS wrote: 02/09/2022 12:48 Ukratko, ovo rade službe susjedne države u saradnji sa paradržavom u BiH i njenom militarizovanom policijom.
Uvijek nam je neko drugi kriv, uvijek neko drugi kreira lose stvari tim nadljudima Bosnjacima. Ovo je nase, lokalna kuhinja i zelja za dobiti pojedinaca.

Ovo smo mi, ti, ja, svi u BIH dopustili, bas kao i za Eko test koji je neustavan i dan danas se placa. MI!
User avatar
mk ultra
Posts: 19751
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#35 Re: Nezakoniti pravilnik o registraciji: Praćenje vozača pomoću stickera

Post by mk ultra »

gentoo wrote: 03/09/2022 12:33
mk ultra wrote: 03/09/2022 11:57

Ako ima tablice, sta ce ti ista vise od toga?
Zato sto je citava ideja sa stickerima da ovlasteno sluzbeno lice, bez da zove ikog, moze provjeriti jel ti auto registrovano ili ne.. registracija to ne pokazuje nego sticker.

PS.

Svaka licna/vozacka ima RFID.. prate vas vec 10+ godina :-)
Kako registarske tablice ne pokazuju da li je auto registrovan? Evo ja mogu sad na mobitelu na javnom portalu provjeriti, a ne sta policija moze vidjeti jbt
Zar nije lakse kupiti policajcu tablet?

https://www.bzkbih.ba/ba/stream.php?kat=82
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#36 Re: Nezakoniti pravilnik o registraciji: Praćenje vozača pomoću stickera

Post by AtillaS »

@laserShow Ovo nema veze sa Bošnjacima, radi se o državnom zakonu, koji je donesen uz kršenje procedura i nadam se da će biti proglašen nevažećim jer ga je teško provesti.
User avatar
gentoo
Posts: 3365
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#37 Re: Nezakoniti pravilnik o registraciji: Praćenje vozača pomoću stickera

Post by gentoo »

mk ultra wrote: 03/09/2022 12:47
gentoo wrote: 03/09/2022 12:33

Zato sto je citava ideja sa stickerima da ovlasteno sluzbeno lice, bez da zove ikog, moze provjeriti jel ti auto registrovano ili ne.. registracija to ne pokazuje nego sticker.

PS.

Svaka licna/vozacka ima RFID.. prate vas vec 10+ godina :-)
Kako registarske tablice ne pokazuju da li je auto registrovan? Evo ja mogu sad na mobitelu na javnom portalu provjeriti, a ne sta policija moze vidjeti jbt
Zar nije lakse kupiti policajcu tablet?

https://www.bzkbih.ba/ba/stream.php?kat=82

Sta je ba ovo ? Registar nezgoda ? :lol: Pored broja registracije, vozilo sa istom bi trebalo da je imalo nezgodu + da ti znas datum iste..

Da se mene pita policija bi u vozilima imala laptope za provjere na licu mjesta svega i svaceg no nazalost sve se odvija preko motorole. Dakle, ideja sa stickerima je da se bez prisustva vlasika (na parkingu npr) moze skontati da li je auto registrovano ili ne. Npr da ja ,kao civil, mogu skontati da li je auto koje vec 2 mjeseca zauzima parking mjesto ispred zgrade registrovano ili nije pa da zovem organe da ga sklone..

Ideja iza RFID vjerovatno postoji.. da li je opravdana ili ne to me ne zanima. Nema nikakve posebne koristi niko od istog. Mogu policajcima, zelenim, komunalcima i sl. podjeliti uredjaje za ocitanje istih pa da znaju podatak ili dva vise od "golf bijele boje, oznaka xxx-Y-xxx"

RFID nije sredstvo za pracenje.. imate kamere na svakoj banderi skoro ako vec hoce da vas prate, imate svi SIM kartice, imate RFID u svim CIPS dokumentima, i naravno da kad prelazite granicu pasos se skenira i "upraceni" ste da ste presli granicu,ali ste upraceni i sa jos 50 kamera.. To je legitimno "pracenje"
User avatar
mk ultra
Posts: 19751
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#38 Re: Nezakoniti pravilnik o registraciji: Praćenje vozača pomoću stickera

Post by mk ultra »

gentoo wrote: 03/09/2022 13:02
mk ultra wrote: 03/09/2022 12:47

Kako registarske tablice ne pokazuju da li je auto registrovan? Evo ja mogu sad na mobitelu na javnom portalu provjeriti, a ne sta policija moze vidjeti jbt
Zar nije lakse kupiti policajcu tablet?

https://www.bzkbih.ba/ba/stream.php?kat=82

Sta je ba ovo ? Registar nezgoda ? :lol: Pored broja registracije, vozilo sa istom bi trebalo da je imalo nezgodu + da ti znas datum iste..

Da se mene pita policija bi u vozilima imala laptope za provjere na licu mjesta svega i svaceg no nazalost sve se odvija preko motorole. Dakle, ideja sa stickerima je da se bez prisustva vlasika (na parkingu npr) moze skontati da li je auto registrovano ili ne. Npr da ja ,kao civil, mogu skontati da li je auto koje vec 2 mjeseca zauzima parking mjesto ispred zgrade registrovano ili nije pa da zovem organe da ga sklone..

Ideja iza RFID vjerovatno postoji.. da li je opravdana ili ne to me ne zanima. Nema nikakve posebne koristi niko od istog. Mogu policajcima, zelenim, komunalcima i sl. podjeliti uredjaje za ocitanje istih pa da znaju podatak ili dva vise od "golf bijele boje, oznaka xxx-Y-xxx"

RFID nije sredstvo za pracenje.. imate kamere na svakoj banderi skoro ako vec hoce da vas prate, imate svi SIM kartice, imate RFID u svim CIPS dokumentima, i naravno da kad prelazite granicu pasos se skenira i "upraceni" ste da ste presli granicu,ali ste upraceni i sa jos 50 kamera.. To je legitimno "pracenje"
Uneses broj tablica i danasnji datum, i izbaci ti da li je registrirano ili ne

Javno, svima dostupno
A on na svom tabletu/laptopu koji bi dobio, moze pregledati bukvalno sve
A pride sto moze i sad, samo da hoce.
User avatar
laserShow
Posts: 4130
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#39 Re: Nezakoniti pravilnik o registraciji: Praćenje vozača pomoću stickera

Post by laserShow »

ma ovo moze braniti samo onaj ko ima koristi od toga. Da se napravio sistemski zakon, policija ustrojila, modernizovala, napravila neke rezultate i sada rfid dodje kao neka olaksica, svi bi bili za. Ovako im se moze samo olaksati da znaju koji je bruda u pitanju pa da ga zaobidju, da se ne ofiraju preko motorole.
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#40 Re: Nezakoniti pravilnik o registraciji: Praćenje vozača pomoću stickera

Post by AtillaS »

laserShow wrote: 03/09/2022 13:09 ma ovo moze braniti samo onaj ko ima koristi od toga. Da se napravio sistemski zakon, policija ustrojila, modernizovala, napravila neke rezultate i sada rfid dodje kao neka olaksica, svi bi bili za. Ovako im se moze samo olaksati da znaju koji je bruda u pitanju pa da ga zaobidju, da se ne ofiraju preko motorole.
Naravno. Treba da vjerujem da je ovo za naše dobro onima koji blokiraju državu aktivno četiri godine i ne rješavaju osnovne probleme građana koji im znače opstanak.
User avatar
laserShow
Posts: 4130
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#41 Re: Nezakoniti pravilnik o registraciji: Praćenje vozača pomoću stickera

Post by laserShow »

Drzavu blokiramo sami mi. Mi smo im dali priliku i jednima i drugima i trecima. Tako da mi ravnopravno učestvujemo u kradji, ili urusavanju drzave. Kao dobitak imamo odlazak raje (ili djece) vani.

Tako da ne, niko nam nije veci neprijatelj od nas samih. Drzavu blokiraju bosnjaci, hrvati i srbi. CIsto da i to spomenemo, jer potenciras "druge", nikad nije do nas.
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#42 Re: Nezakoniti pravilnik o registraciji: Praćenje vozača pomoću stickera

Post by AtillaS »

Građani mogu uticati na odgovornost opštine, grada, kantona, teško na odgovornost entiteta, a države praktično nikako.

Ako misliš drugačije, objasni mi kako mi možemo uticati na odgovornost Vijeća ministara? I uzmi u pretpostavku da "našu kvotu" tamo zastupa bilo ko od stranaka iz Sarajeva ko tebi odgovara.
User avatar
laserShow
Posts: 4130
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#43 Re: Nezakoniti pravilnik o registraciji: Praćenje vozača pomoću stickera

Post by laserShow »

AtillaS wrote: 03/09/2022 13:18 teško na odgovornost entiteta, a države praktično nikako.
Ma je li? da nas je izaslo 100.000 fadil ne bi malo u sudnicu, malo na celo pederacije. Nemamo mi u glavi, nemamo mi odgovornosti. Mi gledamo od danas do sutra i uvijek nam je neko drugi kriv. Nikada mi sami.

Trebalo je i meni dosta da kazem da sam ja kriv, moja porodica. Da je moj daidza, obrazovan čovjek debilčina koja kaze da su srbi los narod. Trebalo mi je da malo postavim u glavi i prodisem pa da trazim odgovornost. Ja sam kriv za stav, razmisljanje, a drugu krivicu mi ne mogu nabijati.

Nazalost, jos smo u manjini, ali barem nemam laznih ocekivanja od "nasih" koji su isti kao "oni anamo". Dok mi gladjemo koske, kod njih je biftek. Jbga, ako neko voliglabati ni to nije problem.
AtillaS wrote: 03/09/2022 13:18 Ako misliš drugačije, objasni mi kako mi možemo uticati na odgovornost Vijeća ministara?
neda mi se virtuelno nadjebavat. Samo se sjetim protesta ispred parlamenta i spirica kako ga dvojica izvode, kao pozlilo mu. Frajko se sasrao u gace :) Vratio se ekspresno u zgradu, kad je vidio da nema popustanja.

Kao i svi ostali, dok nisu ubaceni elemnti i razjebali i proteste. Od tada prodje deset godina i 100k ljudi odose vani.

Mozda bude bolje kada dodju ovi iz bangladesa.
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#44 Re: Nezakoniti pravilnik o registraciji: Praćenje vozača pomoću stickera

Post by AtillaS »

Fadil nije sam problem, uz njega je npr i ministrica finansija iz HDZ-a, a nju ne zanima ako joj se skupi 100.000 "muslimana" ispred zgrade vlade jer ne osjeća prema njima odgovornost pošto je nisu birali. A onda se odmah na to naslone HNS i HDZ iz Zagreba s pričom kako "muslimani protjeruju Hrvate iz Sarajeva i Federacije". I taj protest je završena priča.

Za Vijeće ministara uzmi sve to x2.

Želje su jedno, a realnost je usrana i podla.
User avatar
laserShow
Posts: 4130
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#45 Re: Nezakoniti pravilnik o registraciji: Praćenje vozača pomoću stickera

Post by laserShow »

Hajmo mi prvo pomesti ispred vlastitog praga. Onda cemo se lakse potamburati s tim drugima :)

Da je bio neko umjesto dilfaša i na vrijeme prekinuo nabavku, izlaskom u medije, a ne da ce nas po dvoje spajati na jedan, ne bi ni jelkica imala priliku da umoci prste u med.

To je poenta, do nas je!
Brus Lee
Posts: 853
Joined: 01/10/2010 19:35

#46 Re: Nezakoniti pravilnik o registraciji: Praćenje vozača pomoću stickera

Post by Brus Lee »

Znaci, ako uvedu te stikere, biciklom u svaleranciju
User avatar
Ateista
Posts: 46910
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#47 Re: Nezakoniti pravilnik o registraciji: Praćenje vozača pomoću stickera

Post by Ateista »

Jadan fadil, on bi i nesto uradio srce drago, ali ne daju mu oni drugi... :sad:
User avatar
vjeshalica
Posts: 17460
Joined: 31/03/2019 14:56

#48 Re: Nezakoniti pravilnik o registraciji: Praćenje vozača pomoću stickera

Post by vjeshalica »

gentoo wrote: 03/09/2022 12:33
mk ultra wrote: 03/09/2022 11:57

Ako ima tablice, sta ce ti ista vise od toga?
Zato sto je citava ideja sa stickerima da ovlasteno sluzbeno lice, bez da zove ikog, moze provjeriti jel ti auto registrovano ili ne.. registracija to ne pokazuje nego sticker.

PS.

Svaka licna/vozacka ima RFID.. prate vas vec 10+ godina :-)
Ni stiker ne pokazuje do mjesec dana istek potvrde...
User avatar
Ateista
Posts: 46910
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#49 Re: Nezakoniti pravilnik o registraciji: Praćenje vozača pomoću stickera

Post by Ateista »

artur morgan wrote: 03/09/2022 11:32 Ja ne ljepim stikere...imam jedan stari zaljepljen pa policija ne obrati paznju kad me zaustavi. Drzim ih u pretincu :-D
Ja imam pet starih, novi mi u novcaniku, sve hocu da poskidam stare i onda zalijepim i nikako da se nakanim, na kraju ce mi isteci ova registracija prije nego sto to uradim... :lol:
User avatar
Laplace
Posts: 10654
Joined: 19/11/2012 18:37

#50 Re: Nezakoniti pravilnik o registraciji: Praćenje vozača pomoću stickera

Post by Laplace »

AtillaS wrote: 03/09/2022 13:18 Građani mogu uticati na odgovornost opštine, grada, kantona, teško na odgovornost entiteta, a države praktično nikako.

Ako misliš drugačije, objasni mi kako mi možemo uticati na odgovornost Vijeća ministara? I uzmi u pretpostavku da "našu kvotu" tamo zastupa bilo ko od stranaka iz Sarajeva ko tebi odgovara.
Možemo bar toliko da ne negiramo vlastitu državu. Ko našeg službenika usred FBiH bije po ušima da u uvjerenju o državljanstvu (i u rodnom listu) piše "državljanin Federacije BiH"? Time de facto FBiH proglašava državom a posljedično istom proglašava i RS i time priznaje mogućnost da se ista otcijepi.

Koliko ja znam, u USA sa 50 država imaju državljanstvo USA a ne "državljanin USA i Floride" npr.
Post Reply