Nevesinje

Zanimljivosti i zbivanja u Mostaru, Čapljini, Ljubuškom, Stocu, Trebinju, Bileći, Gacku i drugim mjestima u regionu.
stari_sarajevski_gospodin
Posts: 332
Joined: 09/12/2007 23:29

#1 Nevesinje

Post by stari_sarajevski_gospodin »

Nevesinje je grad i središte depopulacijske općine na jugoistoku Bosne i Hercegovine, sa 4068 stanovnika u gradu, odnosno 14.448 stanovnika u općini 1991.

Teritorijalno je općina danas manja, jer su neka bošnjačka naselja danas u sastavu općine Mostar, dok su prije bila u sastavu općine Nevesinje. Radi se o selima Zulja i Rabina.

Nevesinje leži na zapadnoj periferiji Nevesinjskog polja, u podnožju strmog prevoja Grebak. Od Mostara je udaljen 36km a od 1973. godine povezan je sa njim magistralnom cestom.
Last edited by stari_sarajevski_gospodin on 27/03/2008 22:57, edited 1 time in total.
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#3 Re: Nevesinje

Post by Jazz_Junkie »

Nevesinje je grad? :D
MA DAJ...
Posts: 590
Joined: 29/01/2007 17:01

#4 Re: Nevesinje

Post by MA DAJ... »

A zasto je taj ustanak 41 god. bio ignorisan?Ko ga je podizao,zapitas li se?

...i znas li da je poslijedni cetnik hvatan bas tu u bivsoj Jugi,u nevesinjskim pecinama i skripama 53 godine...

de nam malo pricaj o tim zbivanjima...i kada je partizan prvi put krocio u nevesinjske krajeve?
stari_sarajevski_gospodin
Posts: 332
Joined: 09/12/2007 23:29

#5 Re: Nevesinje

Post by stari_sarajevski_gospodin »

MA DAJ... wrote:A zasto je taj ustanak 41 god. bio ignorisan?Ko ga je podizao,zapitas li se?

...i znas li da je poslijedni cetnik hvatan bas tu u bivsoj Jugi,u nevesinjskim pecinama i skripama 53 godine...

de nam malo pricaj o tim zbivanjima...i kada je partizan prvi put krocio u nevesinjske krajeve?
Halo ba polako ovo sam naso na wikipediji. Nemoj ba mene nista pitat. Ja sam neutralan. :razz:
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#6 Re: Nevesinje

Post by riko-ga »

Ako neznas sto pises? :D :?:
stari_sarajevski_gospodin
Posts: 332
Joined: 09/12/2007 23:29

#7 Re: Nevesinje

Post by stari_sarajevski_gospodin »

riko-ga wrote:Ako neznas sto pises? :D :?:
copy-paste :wink:
User avatar
lady midnight
Posts: 2624
Joined: 24/04/2007 16:06
Location: iznad oblaka

#8 Re: Nevesinje

Post by lady midnight »

stari sarajevski gospodine,

hvala ti na temi o ovom gradicu :) kasabi, ja bih rekla, ali meni nekad jako dragoj kasabi... kazhem nekad, jer vishe nishta nije isto kao prije, niti mozhe biti.

i zato bih te zamolila, najljubaznije, da ovaj prvi citat ili nadopunish informacijama o deshavanjima u nevesinju tokom 1990ih, ili da onaj tekst skroz izbrishesh, a nadomjestish ga fotografijma... ne da mi se nikako chitati chlanak na wikipediji o "slobodarskom" duhu nevesinja koji se manifestovao kroz istoriju, ne danas, i ne nakon svega shto se tamo desilo.

hvala :)
stari_sarajevski_gospodin
Posts: 332
Joined: 09/12/2007 23:29

#9 Re: Nevesinje

Post by stari_sarajevski_gospodin »

lady midnight wrote:stari sarajevski gospodine,

hvala ti na temi o ovom gradicu :) kasabi, ja bih rekla, ali meni nekad jako dragoj kasabi... kazhem nekad, jer vishe nishta nije isto kao prije, niti mozhe biti.

i zato bih te zamolila, najljubaznije, da ovaj prvi citat ili nadopunish informacijama o deshavanjima u nevesinju tokom 1990ih, ili da onaj tekst skroz izbrishesh, a nadomjestish ga fotografijma... ne da mi se nikako chitati chlanak na wikipediji o "slobodarskom" duhu nevesinja koji se manifestovao kroz istoriju, ne danas, i ne nakon svega shto se tamo desilo.

hvala :)

hehe i moji su iz Nevesinja.

Pozz.
Dr.Svajciger
Posts: 9
Joined: 11/03/2008 12:39
Location: Tamoka

#10 Re: Nevesinje

Post by Dr.Svajciger »

lady midnight wrote:stari sarajevski gospodine,

hvala ti na temi o ovom gradicu :) kasabi, ja bih rekla, ali meni nekad jako dragoj kasabi... kazhem nekad, jer vishe nishta nije isto kao prije, niti mozhe biti.

i zato bih te zamolila, najljubaznije, da ovaj prvi citat ili nadopunish informacijama o deshavanjima u nevesinju tokom 1990ih, ili da onaj tekst skroz izbrishesh, a nadomjestish ga fotografijma... ne da mi se nikako chitati chlanak na wikipediji o "slobodarskom" duhu nevesinja koji se manifestovao kroz istoriju, ne danas, i ne nakon svega shto se tamo desilo.

hvala :)
Kad zabijes nekome noz u leda, onda nemozes da ocekujes milost.
abdulazizsarajevo
Posts: 368
Joined: 23/01/2008 14:55

#11 Re: Nevesinje

Post by abdulazizsarajevo »

HVALA na ovoj temi...jako fino mjesto..sa ostrom klimom i pametnim ljudima...nazalost malo muslimana se vratilo tamo
Moji su isto tako iz nevesinja..i evo planiram sad za viked ili iduci vikend tamo..
Sva zemlja dole je skoro pa muslimanska ali nazalost malo ko "haje" za to..svi se fataju ostara...

postat cu slike..
User avatar
vedderedi
Posts: 1002
Joined: 20/09/2004 12:50

#13 Re: Nevesinje

Post by vedderedi »

Evo neke francuske web stranice o steccima. Ima dosta slika i iz Nevesinja.
http://www.stecci.com/index.asp
blecak
Posts: 1379
Joined: 15/11/2006 09:28

#14 Re: Nevesinje

Post by blecak »

MA DAJ... wrote:A zasto je taj ustanak 41 god. bio ignorisan?Ko ga je podizao,zapitas li se?

...i znas li da je poslijedni cetnik hvatan bas tu u bivsoj Jugi,u nevesinjskim pecinama i skripama 53 godine...

de nam malo pricaj o tim zbivanjima...i kada je partizan prvi put krocio u nevesinjske krajeve?
Zadnji četnik je bio Vladimir-Vlado Šipčić (12. maj 1924 – 29. jul 1957) i uhvaćen je kod Bijelog Polja... A skrivali su se na tromeđi...
User avatar
max_power
Posts: 901
Joined: 14/10/2005 04:41
Location: planeta Mars
Contact:

#15 Re: Nevesinje

Post by max_power »

Cuj zadnji... :skoljka:
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#16 Re: Nevesinje

Post by coek »

...
Last edited by coek on 22/03/2010 14:10, edited 1 time in total.
stari_sarajevski_gospodin
Posts: 332
Joined: 09/12/2007 23:29

#17 Re: Nevesinje

Post by stari_sarajevski_gospodin »

coek wrote:Prosle godina sam isao na planinarenje na Crvanj, krenuli smo iz sela Prijeko, negdje na pola Nevesinjskog polja. To je bio moj prvi dodir sa ovim krajem

Utisci?
- po nazivima radnji i kafića mislim da ljudima u Nevesinju još nije jasno da je rat završen
- Nevesinjsko polje je prekrasno. Pitomo i plodno. Ubilo se za poljoprivrede, seoskog turizma. Mozda sam subjetkivan -. nena rahmetli mi je porijeklom iz nev. polja.
- svo je bošnjačko stanovništvo /a svi su 65+/ manje-više tamo na "raspustu": dođu preko ljeta, a zimi nazad u Sarajevo odnosno Mostar
- pričali smo sa ljudima šta se dešavalo '92. Kaže bile su 2 grupe: jedna je išla preko Crvnja, pored Uloga ka Konjicu/Sarajevu i ta je grupa bez problema prošla pored srpskih sela, nisu ih dirali. Nažalost, izginula je ova druga grupa, koja je htjela u Mostar, preko prevoja na Veležu. Uhvatili su ih četnici i sve pobili.
Preko Veleza su prosli do Mostara. Nekoliko dana su bili ti ljudi iz Nevesinja u pecini. Skorom svako muslimansko selo je bilo zapaljeno. Nisu svakoga uhvatili i pobili. Neki su pobjegli i stigli u Mostar kao sto su moji. Znam da je bila i Nevesinjaska brigada sto je isla u Nevesinju da se bore protiv agresora. Ako neko ima vise informacija nek napise.
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#18 Re: Nevesinje

Post by coek »

...
Last edited by coek on 22/03/2010 14:10, edited 1 time in total.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#19 Re: Nevesinje

Post by Bosanac sa dna kace »

cini mi se da je ova zena bila i na TV par puta, nevjerovatno kako je hrabra i kako se sjeca svakog detalja u tancine
abdulazizsarajevo
Posts: 368
Joined: 23/01/2008 14:55

#20 Re: Nevesinje

Post by abdulazizsarajevo »

Tema je malo otisla u pogresnom pravcu...
Sta cu srbi ili cetnici ne treba puno pricati ali mislim da je tema zadata sa ciljem da "okupi" nas ljude iz nevesinja ili nas ljude kojima su roditelji iz nevesinja..

Mislim da ima drugi podforum za opis srpskih zlocina...odnosno zlocin srpske vojske..te hrabre vojske...koja silu je najvise pokazala na nejaci..
stari_sarajevski_gospodin
Posts: 332
Joined: 09/12/2007 23:29

#21 Re: Nevesinje

Post by stari_sarajevski_gospodin »

abdulazizsarajevo wrote:Tema je malo otisla u pogresnom pravcu...
Sta cu srbi ili cetnici ne treba puno pricati ali mislim da je tema zadata sa ciljem da "okupi" nas ljude iz nevesinja ili nas ljude kojima su roditelji iz nevesinja..

Mislim da ima drugi podforum za opis srpskih zlocina...odnosno zlocin srpske vojske..te hrabre vojske...koja silu je najvise pokazala na nejaci..

Odakle su tvoji?
User avatar
groar
Posts: 265
Joined: 10/05/2007 22:33
Location: Sarajevo

#22 Re: Nevesinje

Post by groar »

Ima li kakva rijeka, voda i li jezero u Nevesinju. Idem samo u mjesta gdje ima voda:)

pozdrav
stari_sarajevski_gospodin
Posts: 332
Joined: 09/12/2007 23:29

#23 Re: Nevesinje

Post by stari_sarajevski_gospodin »

groar wrote:Ima li kakva rijeka, voda i li jezero u Nevesinju. Idem samo u mjesta gdje ima voda:)

pozdrav
Ima ti jezero u Nevesinju.
ludacha
Posts: 709
Joined: 10/04/2003 00:00

#24 Re: Nevesinje

Post by ludacha »

nevjerojatno kako svaku temu ukakite..
abdulazizsarajevo
Posts: 368
Joined: 23/01/2008 14:55

#25 Re: Nevesinje

Post by abdulazizsarajevo »

Interesantne su te price lokalnih ljudi u nevesinju...dosta zemlje dole pripada muslimanima..jos uvijek
nekad ne nevesinje bio vecinski muslimanski grad mislim da je to period prije I svjetskog rata..a prcaju da kroz kasabu nevesinje srbin nije smio jahati na konju..smio je proci sa konjem ali samo ne jasuci ga...interesantno :)


http://www.glastb.com/arhiva/963/images/nevesinje2.JPG

http://www.bhtourism.ba/images/velez1.jpg

Pozdrav,
Post Reply