Net Neutrality

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Raigor Stonehoof
Posts: 11384
Joined: 15/07/2014 14:30

#1 Net Neutrality

Post by Raigor Stonehoof »

Imamo li temu o ovome uopste? Nisam je uspio pronaci.

Za one koji nisu upuceni, maloprije je americki kongres izglasao ukidanje Net neutrality principa. Sta to znaci za internet korisnike? Pa, provideri sada nece biti obavezni da pruzaju usluge neogranicenog pristupa internetu, nego ce moci ogranicavati pristup pojedinim sajtovima. Kako to izgleda u praksi, pokazuje ova slika:

Image

Znaci osnovni paket 30 dolara, za pristup Steamu, WoW-u i jos nekim game servisima dodas 5$, za pristup shopping sajtovima jos 5$, za pristup video servisima jos 5$.... Sta to znaci za vlasnike ovih sajtova, mozemo zamisliti.

Amerika je pocela s tim, a ne sumnjam da ce se vrlo brzo slican princip dovuci i do evropskih zemalja. Ovo bi vrlo lako mogao biti pocetak kraja za internet kakvim ga znamo.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#2 Re: Net Neutrality

Post by Sanjarko »

Ako misle od kokuza naplacivati a skoro 90% ljudi u svijetu su kokuzi onda su svi propali.

PS. Po svim pokazateljima kokuzi postaju jos veci kokuzi dok oni koji su imucni postaju sve imucniji.
User avatar
diablobih
Posts: 8253
Joined: 28/12/2015 02:17

#3 Re: Net Neutrality

Post by diablobih »

Sramota za amerikance, iako nece ni njih doticati jos dugo, ali ako splasne gondjanje ljudi ili kada splasne, pocet ce ovako. Kod nas nece zadugo ovo biti, ali i dalje nada stoji da ce vratiti net neutrality.
User avatar
forum_selektor
Posts: 593
Joined: 15/11/2009 14:27
Location: Villa Ravijojla

#4 Re: Net Neutrality

Post by forum_selektor »

Iako je profit ovde u prvom planu, dugorocno ce da odstrani mnogo ovisnika, koji ne znaju dalje od tastature.
Kod nas da stave tarifu na socijalne mreze, vecina korisnika bi gladovalo, samo da ima za Vibera i Mesinđera.
User avatar
diablobih
Posts: 8253
Joined: 28/12/2015 02:17

#5 Re: Net Neutrality

Post by diablobih »

forum_selektor wrote:Iako je profit ovde u prvom planu, dugorocno ce da odstrani mnogo ovisnika, koji ne znaju dalje od tastature.
Kod nas da stave tarifu na socijalne mreze, vecina korisnika bi gladovalo, samo da ima za Vibera i Mesinđera.
Kakvo glupo razmisljanje. Sta mi ima neko naplacivati kako cu ja koristiti internet.
User avatar
nagibSA
Posts: 893
Joined: 19/10/2017 01:21

#6 Re: Net Neutrality

Post by nagibSA »

Internet je riznica znanja, iskustva i informacija. Naravno da sam spreman i da placam kad za to dodje vrijeme komercijalizacije za razne internetske servise. :thumbup: Pa naravno da ide prema tome, postoje tri faze, besplatno, reklame i naplacivanje, sad smo izmedju druge i trece faze.

Mi se ovde nista ne pitamo moj diablo, amerikanci postavljaju standarde, ako mozes uklapaj se ako ne, pjevaj... :-D
User avatar
hp_user
Posts: 249
Joined: 16/09/2017 20:13
Location: https://razg.net

#7 Re: Net Neutrality

Post by hp_user »

Ovo pojedini mobilni operateri u Bosni vec rade. Npr mozes kupiti opciju samo da Facebook aplikaciju koristis tj internet za nju, dok ostale stranice neces moci otvarati ukoliko ne kupis obicne megabajte. :bih:

Ameri kasnite za El Bake neutrality.
Mega Man X
Posts: 1436
Joined: 13/04/2016 21:23
Location: Elysium

#8 Re: Net Neutrality

Post by Mega Man X »

Današ javiše da je Amerika ukinula neutralnost interneta.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18508
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#9 Re: Net Neutrality

Post by SmokingMan »

Imat će izbora da sebi na vrijeme izaberu novog provajdera koji im neće nuditi "ekstra usluge" za više novca.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#10 Re: Net Neutrality

Post by Sanjarko »

diablobih wrote:
forum_selektor wrote:Iako je profit ovde u prvom planu, dugorocno ce da odstrani mnogo ovisnika, koji ne znaju dalje od tastature.
Kod nas da stave tarifu na socijalne mreze, vecina korisnika bi gladovalo, samo da ima za Vibera i Mesinđera.
Kakvo glupo razmisljanje. Sta mi ima neko naplacivati kako cu ja koristiti internet.
Pa vec naplacuju internet i to u Bosni mi placamo najskuplji u Europi. Kaze moja stara neka od toga naplate, cak sam i ja jednom davno o tome razmisljao. Znaci po ovome na placanje interneta zele jos da se dodatno placa sve. Nesto kao na gorivo, duhan, cigarete sto dodzu akcize. Laicki da tako objasnim.
User avatar
diablobih
Posts: 8253
Joined: 28/12/2015 02:17

#11 Re: Net Neutrality

Post by diablobih »

Naplacuju ti brzinu i kolicinu interneta, ne kontrolisu ti sta ces raditi sa tom brzinom i kolicinom interneta. Sa gubljenjem net neutralitya ti mogu regulisati sta mozes, a sta ne mozes raditi na netu i sa kakvim hendikepima mozes posjecivati neke stranice.
User avatar
MTV
Posts: 14319
Joined: 21/08/2013 19:39

#12 Re: Net Neutrality

Post by MTV »

Nije Vizionar skonto neke stvari.

Npr sad placas 20 KM fiksni internet od BHTelecom/Telemacha/Logosofta/mtela/Elte.... neogranicen je mozes raditi sta hoces i od paketa do paketa/od operatera do operatera su razlicite brzine.
Sa ukidanjem ovog Net Neutrality ako zelis ici na Youtube to ti je 5 KM na onih 20 KM, ako zelis na Netflix to ti je jos 5 KM, samo na Google i Wikipediu jos 5 KM. Pa umjesto sto si do sada sve ovo imao za 20 KM sad ce ti sa svim ovim biti 35 KM. Jel sad jasnije?!
User avatar
fusion_ba
Posts: 4393
Joined: 02/12/2017 20:10

#13 Re: Net Neutrality

Post by fusion_ba »

Kod nas još ni piraterija nije zakonom kažnjiva (što je za korisnike dobro), tako će ovo kod nas možda doći za 20ak godina (što je isto tako dobro :D)
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#14 Re: Net Neutrality

Post by Kinaski »

Ma postojat ce neke "proksi" stranice koje ce koristi sadrzaj tih stranica kojim je zabranjen pristup.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#15 Re: Net Neutrality

Post by Sanjarko »

diablobih wrote:Naplacuju ti brzinu i kolicinu interneta, ne kontrolisu ti sta ces raditi sa tom brzinom i kolicinom interneta. Sa gubljenjem net neutralitya ti mogu regulisati sta mozes, a sta ne mozes raditi na netu i sa kakvim hendikepima mozes posjecivati neke stranice.
Ma znam ja to. Stara ne zna. Ne zna skoro ni upalit mobitel kako treba. Duduk jos gori od mene sto se tice tehnologije. Ali zena razmislja onako po meni solidno. Nek prebiju od pretplate sa provajderima sve, i kako izgleda i hoce samo sto ce znaci provajderi poskupiti internet kako sam shvatio, dodati ce ove usluge u sklopu pretplate. Naravno uz nadoknadu.

Ali ima im zaj-b veliki u toj svoj prici. Raja sve manje ima para i sve je raji gore i teze i sve manje imaju. Pa ne znam kako misle ko ce im ove usluge placati.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#16 Re: Net Neutrality

Post by Sanjarko »

MTV wrote:Nije Vizionar skonto neke stvari.

Npr sad placas 20 KM fiksni internet od BHTelecom/Telemacha/Logosofta/mtela/Elte.... neogranicen je mozes raditi sta hoces i od paketa do paketa/od operatera do operatera su razlicite brzine.
Sa ukidanjem ovog Net Neutrality ako zelis ici na Youtube to ti je 5 KM na onih 20 KM, ako zelis na Netflix to ti je jos 5 KM, samo na Google i Wikipediu jos 5 KM. Pa umjesto sto si do sada sve ovo imao za 20 KM sad ce ti sa svim ovim biti 35 KM. Jel sad jasnije?!
Ma znam ja to. Kazem kako moja stara razmislja. Sto je onako solidno razmisljanje nekoga sta ja zna, ko nije pohlepan.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8515
Joined: 11/02/2009 15:21

#17 Re: Net Neutrality

Post by Ajatolah_ »

Raigor Stonehoof wrote: Za one koji nisu upuceni, maloprije je americki kongres izglasao ukidanje Net neutrality principa. Sta to znaci za internet korisnike? Pa, provideri sada nece biti obavezni da pruzaju usluge neogranicenog pristupa internetu, nego ce moci ogranicavati pristup pojedinim sajtovima.

Znaci osnovni paket 30 dolara, za pristup Steamu, WoW-u i jos nekim game servisima dodas 5$, za pristup shopping sajtovima jos 5$, za pristup video servisima jos 5$.... Sta to znaci za vlasnike ovih sajtova, mozemo zamisliti.

Amerika je pocela s tim, a ne sumnjam da ce se vrlo brzo slican princip dovuci i do evropskih zemalja. Ovo bi vrlo lako mogao biti pocetak kraja za internet kakvim ga znamo.
Iako bi, teoretski, bez net neutralityja provideri zaista imali pravo da te potpuno ograniče na ovaj način, tj. da imaš selekciju stranica koje možeš posjetiti, od toga realno nema ništa, jer bi provider koji bi to prvi uradio bio pojeden od strane ostalih igrača na tržištu. Kao što bi ti BHTelecom ili Telemach i danas imali pravo nuditi ograničene pakete od, šta ja znam, 20GB prometa kao prije deset i kusur godina, to jednostavno ne rade jer bi imali neatraktivan proizvod.

Ono što će provideri koristiti je, recimo, da potpišu s Netflixom da promet prema tom streaming servisu ide brže. Provider dobar jer mogu reklamirati bolji pristup popularnom servisu + novac od Netflixa, Netflix dobar jer će klijenti tog providera onda radije plaćati njima nego drugom streaming servisu, a dobar i obični korisnik jer, je l', sad mu konekcija može lakše podnijeti da gleda seriju u HD-u dok su još tri druga računara u kući nakačena na net.

Net neutrality u Evropi nikad nije ni postojao u punom smislu, tj. pravila su puno labavija nego što je to dosad bio slučaj u EU. Evropski net neutrality je takav da dopušta zero-rating tarife. To je ovo što, ako se ne varam, BHTelecom ima neki paket po kojem se ne obračunava promet prema Facebooku. Evropski provideri generalno to rade odavno.

To i jeste skrivena opasnost gubitka net neutralityja, što su naizgled dobre sve strane, od bogatih internetskih giganata i providera, do konačnog korisnika. U praksi stvara nezdravo okruženje koje će lakše zacementirati velike igrače jer u startu imaju prednost. Da nije bilo net neutralityja ranije, ne bismo imali ovako dinamičan online svijet gdje giganti nastaju i nestaju, nego bi u startu velike kompanije kupile dobre početne pozicije.
Post Reply