Nestala podmornica

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
Dzinna
Posts: 374
Joined: 02/03/2021 18:12
Location: Mars

#76 Re: Nestala podmornica

Post by Dzinna »

Sama pomisao da si sa jos 4 osobe u tom crvljukh od ronilice kojom se upravlja na joystick, na vjerojatno vise od 3000 m dubine oceana i ostajes bez zraka, hrane, sa svim fizioloskim potrebama i vrlo vjerojatno umires gusenjem, je stravicna.
Jedno je osudjivanje obijesti bogatih, a drugo svijesno se nasladjivati ovakvom situacijom. Mene panika hvatala kad sam se ko mala skrivala ispod kreveta, od manjka prostora, a kamoli ovo.
I nek samo jedan od tih koji se nasladjuju kaze kako i oni sami rado ne bi vidjeli potonuli Titanic, pa hajd. Nego ne mogu
smijesni_ste
Posts: 5979
Joined: 09/10/2009 16:46

#77 Re: Nestala podmornica

Post by smijesni_ste »

Evo šta radiš kad si bogataš, a želiš malo uzbuđenja

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/elon ... /230622057
User avatar
Edin H.
Posts: 47044
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#78 Re: Nestala podmornica

Post by Edin H. »

Dope_Man wrote: 22/06/2023 10:16
Sanjarko wrote: 22/06/2023 10:07 Dron podmornicom na tu dubinu sajle postaviti i sajlama izvući podmornicu. Nema drugog načina osim sajlama kako znam?

Bila je havarija s ronilačkim zvonom u Norveškoj ako sam dobro upratio tokom otkrića nafte i plina u moru, 1970-tih, možda i ranije, ne znam tačno kad, i da su čekali da dođe spasilačka služba iz Britanije, ronioci u zvonu bi umrli.

Nego neko zaronio i pričvrstio sajlu za zvono i izvukli zvono tako na površinu.

Ali to je bila manja dubina.
Je... lahko je to u teoriji. U praksi za pocetak oni nemaju pojma gdje se tacno nalazi podmornica. Moze biti direktno ispod mjesta gdje je zaronila, a moze biti bilo gdje u krugu od par kilometara.

I da znaju gdje je - pitanje je da li postoji neki "dron" il slicno sto bi moglo dovesti kabal na tu dubinu, i da li postoji takav kabal koji se moze iskoristiti bilo gdje u blizini ovog mjesta.

Realnost je da je 5 ljudi stradalo, a sanse da ce ikad pronaci vozilo su jako male, skoro nikakve, osim ako nije bas pored Titanica pa da neka buduca ekspedicija do Titanica vidi i njih. A i kad ih vidi, opet je proces potencijalnog izvlacenja komplikovan.
Interesantno je kada priča pisac Simpsonsa da su prvo izgubili komunikaciju na nekih 1500 metara i kada se komunikacija obnovila i spustili se na dno nisu dugo mogli naći Titanic. Na kraju su naletili na kormilo, i s obzirom da im je ostalo samo dvadesetak minuta napravili slike i krenuli nazad, nisu išli dalje. Sljdeći dan novih pet putnika su odmah našli Titanic i obišli oko olupine.
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#79 Re: Nestala podmornica

Post by irac300 »

Dzinna wrote: 22/06/2023 11:31 Sama pomisao da si sa jos 4 osobe u tom crvljukh od ronilice kojom se upravlja na joystick, na vjerojatno vise od 3000 m dubine oceana i ostajes bez zraka, hrane, sa svim fizioloskim potrebama i vrlo vjerojatno umires gusenjem, je stravicna.
Jedno je osudjivanje obijesti bogatih, a drugo svijesno se nasladjivati ovakvom situacijom. Mene panika hvatala kad sam se ko mala skrivala ispod kreveta, od manjka prostora, a kamoli ovo.
I nek samo jedan od tih koji se nasladjuju kaze kako i oni sami rado ne bi vidjeli potonuli Titanic, pa hajd. Nego ne mogu
Potpis.
Kakvi god da su, nisu ratni zločinci da bih uživao u patnji. Svi mi u životu napravimo zajeb bez obzira na bogatstvo.
Jednom sam se penjao na jednu planinu, radio neko istrazivanje. Okliznuo se i izetilo mi koljeno. Da sam bio sam, ne vjerujem da bih se ziv vratio s obzirom na teren.
Poslije bi rekli ko ga j*** ko ga je tjer'o da se penje gore.

Helem, iskreno cu se nadati dok nada postoji da ce se ovi ljudi zivi vratiti.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#80 Re: Nestala podmornica

Post by Dope_Man »

Edin H. wrote: 22/06/2023 11:40 Interesantno je kada priča pisac Simpsonsa da su prvo izgubili komunikaciju na nekih 1500 metara i kada se komunikacija obnovila i spustili se na dno nisu dugo mogli naći Titanic. Na kraju su naletili na kormilo, i s obzirom da im je ostalo samo dvadesetak minuta napravili slike i krenuli nazad, nisu išli dalje. Sljdeći dan novih pet putnika su odmah našli Titanic i obišli oko olupine.
Jake su tu struje, lako je zalutati i to daleko. Evo maloprije procitah da je podrucje pretrage "velicine 2 Konetikata". Sto dodje otprilike pola Bosne i Hercegovine. Dakle ovo moje od par kilometara sam debelo fulio.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7517
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#81 Re: Nestala podmornica

Post by AleksoMKD »

Al nije mi jasno da ne samo sto je odbijeno duze testiranje vec je otpusten direktor projekta jer je trazio rigoroznije testove.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3252
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#82 Re: Nestala podmornica

Post by darius_maximus »

Sanjarko wrote: 22/06/2023 10:07 Dron podmornicom na tu dubinu sajle postaviti i sajlama izvući podmornicu. Nema drugog načina osim sajlama kako znam?

Bila je havarija s ronilačkim zvonom u Norveškoj ako sam dobro upratio tokom otkrića nafte i plina u moru, 1970-tih, možda i ranije, ne znam tačno kad, i da su čekali da dođe spasilačka služba iz Britanije, ronioci u zvonu bi umrli.

Nego neko zaronio i pričvrstio sajlu za zvono i izvukli zvono tako na površinu.

Ali to je bila manja dubina.
Nije baš lako prevesti 3,5 kilometra sajle negdje.
To je ogromna težina, koju onda moraš negdje i zakačiti u ogromnim dubinama.
Generalno ta "podmornica" je trebala imati sisteme (odbacivanje balasta, itd.) koji bi joj pomogli da ispliva i bez napajanja, itd.
Ako se zaglavila negdje, mogu borbene pjevati, jer nemaju nikakav lokator, niti ih je iko pratio kao backup.
Sve to za 250.000 EUR po karti.

Realno govoreći, ovi ljudi su sebi potpisali smrtnu presudu kada su ulazili u tu konzervu.
Sama činjenica da poklopac ne možeš otvoriti iznutra je sulud.
Zamisli situaciju u kojoj su uspjeli negdje isplivati na površinu i plutaju morem, ali ne mogu otvoriti poklopac i uguše se gledajući valove i zalazak sunca.

Iskreno, puno bi im lakše bilo da struturalno podmornica nije izdržala i da ih je pritisak ubio instantno na tim dubinama.
Barem brzo i bezbolno završiš.
User avatar
Edin H.
Posts: 47044
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#83 Re: Nestala podmornica

Post by Edin H. »

irac300 wrote: 22/06/2023 11:48
Dzinna wrote: 22/06/2023 11:31 Sama pomisao da si sa jos 4 osobe u tom crvljukh od ronilice kojom se upravlja na joystick, na vjerojatno vise od 3000 m dubine oceana i ostajes bez zraka, hrane, sa svim fizioloskim potrebama i vrlo vjerojatno umires gusenjem, je stravicna.
Jedno je osudjivanje obijesti bogatih, a drugo svijesno se nasladjivati ovakvom situacijom. Mene panika hvatala kad sam se ko mala skrivala ispod kreveta, od manjka prostora, a kamoli ovo.
I nek samo jedan od tih koji se nasladjuju kaze kako i oni sami rado ne bi vidjeli potonuli Titanic, pa hajd. Nego ne mogu
Potpis.
Kakvi god da su, nisu ratni zločinci da bih uživao u patnji. Svi mi u životu napravimo zajeb bez obzira na bogatstvo.
Jednom sam se penjao na jednu planinu, radio neko istrazivanje. Okliznuo se i izetilo mi koljeno. Da sam bio sam, ne vjerujem da bih se ziv vratio s obzirom na teren.
Poslije bi rekli ko ga j*** ko ga je tjer'o da se penje gore.

Helem, iskreno cu se nadati dok nada postoji da ce se ovi ljudi zivi vratiti.
Ja sam jednom zamalo zaglavio i zalutao na Jahorini u snježnoj oluji, potpuno izgubio orjentaciju i lako mogao završiti na drugoj strani planine gdje nema ništa. Spasilo me što su pustili ski liftove da rade bez putnika pa sam se nekako pješke vratio po zvuku, noseći skije. Otprilike bi ekvivalentna logika bila, ko ga benda kad je imao para da ide na skijanje. Mnogi od nas bi se upustili u avanturu sa ronilicom da možemo priuštiti. Cilj ionako nije bio komercijalni, nego da prikupe novac potreban za razvoj plovila i istraživanje.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#84 Re: Nestala podmornica

Post by Dope_Man »

AleksoMKD wrote: 22/06/2023 11:52 Al nije mi jasno da ne samo sto je odbijeno duze testiranje vec je otpusten direktor projekta jer je trazio rigoroznije testove.
Pa nije to nista cudno. Nit prvi, nit zadnji vlasnik firme koji ne zeli cuti kritiku uposlenika, pogotovo ako znaci trosenje dodatnih velikih kolicina novca.
User avatar
Edin H.
Posts: 47044
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#85 Re: Nestala podmornica

Post by Edin H. »

Dope_Man wrote: 22/06/2023 12:13
AleksoMKD wrote: 22/06/2023 11:52 Al nije mi jasno da ne samo sto je odbijeno duze testiranje vec je otpusten direktor projekta jer je trazio rigoroznije testove.
Pa nije to nista cudno. Nit prvi, nit zadnji vlasnik firme koji ne zeli cuti kritiku uposlenika, pogotovo ako znaci trosenje dodatnih velikih kolicina novca.
Koje možda nije ni imao, zato je i bio u ekspediciji, da dokaže da je sigurno,

To će ga vjerovatno koštati života.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5645
Joined: 04/08/2020 19:22

#86 Re: Nestala podmornica

Post by -Chesterfield- »

Nije mi jasno zašto ste toliko zabrinuti zbog ovih ljudi?
Koliko je ljudi samo danas umrlo od gladi..?
Generalno nas ove brojke ne zabrinjavaju...

https://www.worldometers.info/hr/
User avatar
darius_maximus
Posts: 3252
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#87 Re: Nestala podmornica

Post by darius_maximus »

Edin H. wrote: 22/06/2023 12:09
irac300 wrote: 22/06/2023 11:48

Potpis.
Kakvi god da su, nisu ratni zločinci da bih uživao u patnji. Svi mi u životu napravimo zajeb bez obzira na bogatstvo.
Jednom sam se penjao na jednu planinu, radio neko istrazivanje. Okliznuo se i izetilo mi koljeno. Da sam bio sam, ne vjerujem da bih se ziv vratio s obzirom na teren.
Poslije bi rekli ko ga j*** ko ga je tjer'o da se penje gore.

Helem, iskreno cu se nadati dok nada postoji da ce se ovi ljudi zivi vratiti.
Ja sam jednom zamalo zaglavio i zalutao na Jahorini u snježnoj oluji, potpuno izgubio orjentaciju i lako mogao završiti na drugoj strani planine gdje nema ništa. Spasilo me što su pustili ski liftove da rade bez putnika pa sam se nekako pješke vratio po zvuku, noseći skije. Otprilike bi ekvivalentna logika bila, ko ga benda kad je imao para da ide na skijanje. Mnogi od nas bi se upustili u avanturu sa ronilicom da možemo priuštiti. Cilj ionako nije bio komercijalni, nego da prikupe novac potreban za razvoj plovila i istraživanje.
Nije baš tako.
Ljudi kažu "ko te jebe" kada kreneš negdje bez odgovarajuće pripreme.
Skijaši npr. ako idu van staza nose detektore u slučaju lavina, da bi ih neko mogao i naći ako gdje zaglave.

Ovi likovi su krenuli na dubinu od 3500 metara u komercijalnoj podmornici koja nije prošla testiranja, koja se ne može otvoriti iznutra, bez ikakvog backupa koji bi ih pratio u slučaju da nešto krene po zlu.
Bilo je ono "potpišite da preuzimate rizik i mogućnost smrti", oni potpisali i idemo đaci.
Realno, šta ljudi da kažu? Ako tražiš belaj, nekad ćeš ga naći.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#88 Re: Nestala podmornica

Post by Dope_Man »

Edin H. wrote: 22/06/2023 12:15
Dope_Man wrote: 22/06/2023 12:13

Pa nije to nista cudno. Nit prvi, nit zadnji vlasnik firme koji ne zeli cuti kritiku uposlenika, pogotovo ako znaci trosenje dodatnih velikih kolicina novca.
Koje možda nije ni imao, zato je i bio u ekspediciji, da dokaže da je sigurno,

To će ga vjerovatno koštati života.
Ma imao je on, nije mu ovo bio prvi spust sa ovim vozilom konkretno (poceo je ture od 2021 i isao 15tak puta sa turistima), a ima i par drugih koje vec 10tak godina koriste kao "turisticki bus" za istrazivanje mora, samo su te druge za plice vode.

Onako, citajuci o firmi zadnjih dana, stice se utisak da je covjek jednostavno htio sto brze, za sto manje pare, ponuditi uslugu koju moze dobro naplatiti. I islo je dobro sve do ovog slucaja. Ne moze jedna vjecno izdrzati taj pritisak. I ranije je na Titanicu bilo slabljenja skoljke, i vjerovatno da se to na kraju i desilo - dosli su do dna - skoljka popustila pod pritiskom.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7517
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#89 Re: Nestala podmornica

Post by AleksoMKD »

Edin H. wrote: 22/06/2023 12:15
Dope_Man wrote: 22/06/2023 12:13

Pa nije to nista cudno. Nit prvi, nit zadnji vlasnik firme koji ne zeli cuti kritiku uposlenika, pogotovo ako znaci trosenje dodatnih velikih kolicina novca.
Koje možda nije ni imao, zato je i bio u ekspediciji, da dokaže da je sigurno,

To će ga vjerovatno koštati života.
A jebiga, kada imas toliko novca valjda automatski raste i arogancija i samouverenost. Najvise mi zao klinca.

Al kada usporedis sliku unutrasjnosti ove podmornice i drugih...............
User avatar
darius_maximus
Posts: 3252
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#90 Re: Nestala podmornica

Post by darius_maximus »

Dope_Man wrote: 22/06/2023 12:29
Edin H. wrote: 22/06/2023 12:15

Koje možda nije ni imao, zato je i bio u ekspediciji, da dokaže da je sigurno,

To će ga vjerovatno koštati života.
Ma imao je on, nije mu ovo bio prvi spust sa ovim vozilom konkretno (poceo je ture od 2021 i isao 15tak puta sa turistima), a ima i par drugih koje vec 10tak godina koriste kao "turisticki bus" za istrazivanje mora, samo su te druge za plice vode.

Onako, citajuci o firmi zadnjih dana, stice se utisak da je covjek jednostavno htio sto brze, za sto manje pare, ponuditi uslugu koju moze dobro naplatiti. I islo je dobro sve do ovog slucaja. Ne moze jedna vjecno izdrzati taj pritisak. I ranije je na Titanicu bilo slabljenja skoljke, i vjerovatno da se to na kraju i desilo - dosli su do dna - skoljka popustila pod pritiskom.
Ma ona priča kako "standardi i pravila samo usporavaju napredak".
Tačno kao da su 60-e i 70-e, pa žrtvuješ usput ljude, dok ne ubodeš, kao i s letovima u svemir.

Ljudi ih upozoravali godinama, oni ignorisali i onda ti dođeš i sjedneš dobrovoljno u tu konzervu.
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#91 Re: Nestala podmornica

Post by fortaleza »

ferratilis wrote: 22/06/2023 10:20 :D
Image

Ironicno mi je kako se brzo zaborave vijesti kad se stotinu migranata utopi u Mediteranu jer su se ukrcali na brod koji prima duplo manje. Ustvari, to ni nije vijest, nego je postala statistika. Ali kad pet bogatasa o svom trosku zaglavi na dnu okeana, sve oci su uprte u njih. :-)
Nema to veze s parama. Zašto ljudi gledaju filmove? Žele čuti dobru priču, nešto novo, uzbudljivo, a ovaj slučaj to jeste. Pa čak i priča o improviziranom plovilu kojom se upravlja joystickom pa čak i ako je nesigurna. Lik je završio u vijestima i prije ovog slučaja.

Nakrcani ilegalni migranti na brodu nisu zanimljivi jer je već sto puta ispričana priča.

A to nije nužno u korelaciji o statističkoj smrti toliko i toliko ljudi tog i tog backgrounda.

Zašto komentiraš na ovoj temi. Možeš slobodno otvoriti novu temu o smrti 100 migranata, ali to nećeš napraviti.
User avatar
vaučer
Posts: 9198
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#92 Re: Nestala podmornica

Post by vaučer »

Podmornički ekvivalent Čeha u papučama na Biokovu.
macchiato
Posts: 613
Joined: 31/05/2013 21:39

#93 Re: Nestala podmornica

Post by macchiato »

To je kad imaš novca i kad više ne znaš na koji način zadovoljiti svoje hirove. :zzzz:

Svejedno mi je žao ljudi.


Mada općenito ne kontam ovu fascinaciju oko Titanika, odeš bogu iza nogu u nekoj konzervi da bi kroz mali prozorčić vidio olupinu broda? Ionako već postoje snimci koji prikazuju unutrašnjost broda što mi može zadovoljiti ono malo znatiželje oko toga. :oops:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#94 Re: Nestala podmornica

Post by dječak sa šibicama »

Posli obijesni bogatasi na dno mora jer misle da su Bogovi a krenuli u sklopociji i pod vodstvom woke idiota koji kapetana misije bira po boji koze, ako ih ne zalis ti si samo ljubomoran i zavidan.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17271
Joined: 31/03/2019 14:56

#95 Re: Nestala podmornica

Post by vjeshalica »

Ostavite da i drugi imaju misljenje mimo vaseg. Cak i ako ne sazaljevaju ove sto su ostali to je njihovo pravo i ne vidim zasto bi imali problem sa tim? Ili po nekom vasem defaultu moraju imati srceparajuce stavove zaljenja i oplakivaanja? Shvatite da nema nista lose u tome da ne oplakujete milijardera na dnu mora koliko god vam to morbidno bilo.
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#96 Re: Nestala podmornica

Post by Truba »

dječak sa šibicama wrote: 22/06/2023 13:02 Posli obijesni bogatasi na dno mora jer misle da su Bogovi a krenuli u sklopociji i pod vodstvom woke idiota koji kapetana misije bira po boji koze, ako ih ne zalis ti si samo ljubomoran i zavidan.
Nit mi je zao niti mi je drago
Ali je tolko specificna situacija i jedinstvena da budi zanimanje

Toliko mema se pojavilo
Najzesca gorg flojd ne moze disati u podmornici
Uzas cega se ljudi dosjete
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10801
Joined: 27/04/2021 22:52

#97 Re: Nestala podmornica

Post by tramvajtrojka »

Truba wrote: 22/06/2023 13:05
dječak sa šibicama wrote: 22/06/2023 13:02 Posli obijesni bogatasi na dno mora jer misle da su Bogovi a krenuli u sklopociji i pod vodstvom woke idiota koji kapetana misije bira po boji koze, ako ih ne zalis ti si samo ljubomoran i zavidan.
Nit mi je zao niti mi je drago
Ali je tolko specificna situacija i jedinstvena da budi zanimanje

Toliko mema se pojavilo
Najzesca gorg flojd ne moze disati u podmornici
Uzas cega se ljudi dosjete


al ima ih haos dobrih cega se sve ljudi nece dosjetiti :lol:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#98 Re: Nestala podmornica

Post by dječak sa šibicama »

Neka se pise ako je ljudima interesantno, da cu nesto strepiti, necu.

Zelim im sigurno isplovljavanje na povrsinu, ako prezive mogu na jesen u svemir u istom aranzmanu, sta fali.
User avatar
piupiu
Posts: 16646
Joined: 05/01/2008 05:08

#99 Re: Nestala podmornica

Post by piupiu »

Sanjarko wrote: 22/06/2023 10:07 Dron podmornicom na tu dubinu sajle postaviti i sajlama izvući podmornicu. Nema drugog načina osim sajlama kako znam?

Bila je havarija s ronilačkim zvonom u Norveškoj ako sam dobro upratio tokom otkrića nafte i plina u moru, 1970-tih, možda i ranije, ne znam tačno kad, i da su čekali da dođe spasilačka služba i Britanije, ronioci u zvonu bi umrli.

Nego neko zaronio i pričvrstio sajlu za zvono i izvukli zvono tako na površinu.

Ali to je bila manja dubina.
Još kad bi znali gdje su... sad je gotovo i da ih nadju. Žao mi je klinca, a i majke mu - danas je izgubila i muža i sina.
User avatar
Edin H.
Posts: 47044
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#100 Re: Nestala podmornica

Post by Edin H. »

Dope_Man wrote: 22/06/2023 12:29
Edin H. wrote: 22/06/2023 12:15

Koje možda nije ni imao, zato je i bio u ekspediciji, da dokaže da je sigurno,

To će ga vjerovatno koštati života.
Ma imao je on, nije mu ovo bio prvi spust sa ovim vozilom konkretno (poceo je ture od 2021 i isao 15tak puta sa turistima), a ima i par drugih koje vec 10tak godina koriste kao "turisticki bus" za istrazivanje mora, samo su te druge za plice vode.

Onako, citajuci o firmi zadnjih dana, stice se utisak da je covjek jednostavno htio sto brze, za sto manje pare, ponuditi uslugu koju moze dobro naplatiti. I islo je dobro sve do ovog slucaja. Ne moze jedna vjecno izdrzati taj pritisak. I ranije je na Titanicu bilo slabljenja skoljke, i vjerovatno da se to na kraju i desilo - dosli su do dna - skoljka popustila pod pritiskom.
Mislim da se zove Titan.

Moguće da je prsnula, ali bi valjda nešto isplivalo, baš rade opsežnu potragu ispod i iznad mora.
Locked